'Geweld van de Serviërs moet stoppen' op Jeltsin niet aan 'Morgen kan het weer allemaal anders zijn' Feiten &Meningen Media durven kritiek begonnen VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 2 De droom van aansluiting met Bosnië is voor moslims in Sandzak voorbij moskcii i hans gfi fiinsf kritipk Allppn Hp vn DEN HAAG SIMONE V Dr. Sulejman Ugljanin wacht bij thuiskomst mogelijk ar restatie. De leider van de moslims in Sandzak, de grens streek tussen Servië en Montenegro, heeft vernomen dat vorige week een groep agenten bij zijn huis aanklopte met een arrestatiebevel. De beschuldigingen kent hij niet. ,,Ik heb niets gedaan om gearresteerd te kunnen worden." over de kwestie van de moslim raad, maar over een oplossing van de status van Sandzak". zegt Ugljanin. „Wij willen een dialoog met de Serviërs." De moslims zijn niet in de loka le regering vertegenwoordigd, hoewel zij in 1971 als 'natie' werden erkend en zij ongeveer 58 procent van de bevolking van Sandzak uitmaken (tegen zo'n twintig procent Serviërs). In een poging te ontkomen aan de Groot-Servië-gedachte van Milosevic, waarvan zij de ver woestende gevolgen in Kroatië en later Bosnië zagen, organi seerde de moslimraad een refe rendum over volledige politieke en territoriale autonomie voor het gebied. Een overgrote meer derheid van de moslims stemde voor, evenals voor 'het recht op integratie met een van de soe- e republieken', lees: Bos- Huiszoekingen en arrestaties zijn zaken waarmee de moslims in Sandzak geregeld te maken krijgen. Erger nog: „Ook de moslims in Sandzak zijn het slachtoffer van etnische zuive ringen door Serviërs. Mensen worden ontvoerd, vermoord, opgesloten, hun huizen in brand gestoken". Nog niet zo lang geleden ver klaarde Ugljanin vol vuur dat „de moslims in Sandzak alleen kunnen worden vertegenwoor digd door president Izetbegovic van Bosnië". Het gezag van de Servische president Milosevic in Sandzak, waarde meerderheid van de bevolking moslim is, er kende hij niet. Maar inmiddels is ook voor hem de droom van aansluiting bij Bosnië, voor veel moslims in Sandzak het histori sche 'moederland', uit. Bosnië als eenheidsstaat is immers op sterven na dood. Alle inspan ningen van de moslims zijn nu alleen nog gericht op „voorko men dat we worden vernietigd", aldus Ugljanin. Ugljanin is deze week met een delegatie in Nederland1 om te pleiten voor de zaak van de moslims in Sandzak. In het be sef dat afscheiding van Servië- Montenegro niet aan de orde is en zij voorlopig toch met Milosevic te maken hebben, streven zij alleen nog naar een 'speciale status' van Sandzak binnen Servië/Montenegro. Daarover wordt ook gepraat op de conferentie over het voorma lige Joegoslavië in Genève, tot nog toe alleen tussen de mos lims en de voorzitters van de conferentie. De regering in Bel grado erkent de moslimraad, een soort schaduwregering, niet. „Maar dit overleg gaat niet Ook als Bosnië wel was blijven bestaan, was afscheiding van Servië echter een utopisch stre ven. Niet alleen is Sandzak van strategisch belang, verbindt het Servië met Montenegro en vormt het Serviës poort naar de Adriatische Zee, het ligt ook in het hart van het middeleeuwse Servië. Milosevic zou Sandzak nooit toestaan zich bij Bosnië te voegen. Maar intussen wordt de moslimbevolking van Sandzak wel het slachtoffer van Milose vic' politiek van etnische zuive ringen, zegt Ugljanin. „Wij wil len internationale bescherming en internationale waarnemers die de situatie komen bekijken. Het geweld van de Serviërs moet stoppen." Hoewel de propagandamachi nes van alle partijen in ex-Joe- goslavië volkomen zijn dolge draaid en lang niet alles dat als 'feit'wordt gepresenteerd dat Sulejman Ugljanin: „Alle inspanningen van de moslims zijn nu alleen nog gericht op voorkomen dat we worden vernietigd." foto gpd cees zorn ook is, staat vast dat geweld te gen moslims in Sandzak wel de gelijk voorkomt, vooral in de ge bieden rond Priboj én Pljevlja (aan de Montenegrijnse kant). Volgens Ugljanin zijn de daders jaar was er grootscheepse lokale Serviërs, door Belgrado midatie en geweld tegen de gestuurde troepen en politie agenten. Dertig incidenten deden zich voor vlak na het referendum autonomie en ook vorig Aantal inwoners: Moslims: 57 Serviërs: 20 Montenegrijnen: 19 Cijfers 1991 moslims in Pljevlja. De regering van Montenegro zet zich overi gens in toenemende mate afte gen Belgrado's politiek in Sand zak. Enkele weken geleden werd hard opgetreden tegen Servi sche radicalen die aan de grens met Bosnië moslims het leven zuur maakten. Zuchtend laat Ugljanin een kaartje van Sandzak zien, wijst op Priboj en Pljevlja. „Het (ge weld) is onbegrijpelijk. In dit ge bied zijn geen gevallen bekend van geweld van moslims tegen Serviërs. Ze hebben geen reden en geen recht om ons aan te vallen." Maar van Servische zij de wordt wel degelijk over (ge organiseerde) aanvallen door moslims gesproken. Ugljanin blijft bij zijn eerdere ontkennin gen dat er moslim-milities in Sandzak zijn. De bevolking van de hoofdstad Novi Pazar, voor tachtig procent moslim, wordt intussen stelsel matig geïntimideerd door troe pen van het Servische leger. Dat heeft ook de mensenrechtenor ganisatie Hebinki Wafc/z gecon- GRIEKENLAND CPDInfographics/R S. stateerd. In de heuvels rond de stand staan tanks, de lopen op de stad gericht. „Ze komen en gaan, soms is het er een, soms zijn het er drie. Nee, schieten doen ze niet, nog niet, maar de dreiging is natuurlijk groot. We hebben officieel gevraagd waar om die tanks daar zijn. 'Oefe ning, en daar heb je niks over te vragen', was het antwoord. Maar een generaal van het leger heeft gezegd dat eventuele re bellie van de moslims binnen acht minuten is neergeslagen." Ook voor de bewoners van Sandzak geldt dat na veertig jaar vredig samenleven de ver- houdingen tussen de verschil lende bevolkingsgroepen wor den gedomineerd door angst en haat. Niet alles is haat, zegt Ugl janin, maar een dialoog tussen moslims en Serviërs is niet aan de orde. De moslims willen wel volgens Ugljanin. „Maar de Ser viërs negeren ons. En zij krijgen de wapens." MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT „En dan nu enige informatie over het niet bestaande parle ment", zegt presentatrice Svet- lana Sorokina van het Russische TV-nieuws. Vjesti (Berichten) toont vervolgens beelden uit de parlementszaal, begeleid door eigen commentaar over de de sertie van enige getrouwen uit het presidium van voorzitter Chasboelatov naar het Jeltsin- kamp. De Russische tv-kijker moet het al twee dagen doen met infor matie uit de tweede hand. De televisie, of het nu om het eer ste net Ostankino of het tweede, het Russische net gaat, wil best melden dat Roetskoi door het parlement tot president is inge zworen, of dat regionale parle menten zich hebben gekeerd tegen Jeltsins besluit om het na tionale parlement te ontbinden. Maar vaak wordt die berichtge ving gekleurd met cynische commentaartjes. Het journaal Novosti (Nieuws) van Ostankino, gaf woensdag avond bij wat korte beelden in en buiten het parlementsge bouw, de volgende toelichting: „Hier zijn alle attributen die een belegerd fort nodig heeft: barri cades, bewapende wachten, al leen de belegeraars ontbreken." Indringende reportages en kriti sche vraaggesprekken met hoge omes uit het Chasboelatov- en Jeltsin-kamp, de kijkers kunnen het vergeten. De nadruk ligt bij de berichtgeving op het demo cratische karakter van Jeltsin en zijn aanhang, de president die toestaat dat een illegaal parle ment bijeenkomt en niet, zoals dat onder de dictatuur gebrui kelijk was, tegenstanders meteen laat oppakken. Van censuur is bij de 'coup' van Jeltsin geen sprake. Maar die lijkt ook niet nodig. De TV staat, zo heeft bijvoorbeeld de leiding van de Russische TV en het werkcollectief van het eerste net Ostarüdno verklaard, aan de kant van Jeltsin en voert de or ders van de president dus uit. Ook de meeste kranten gaan zich niet te buiten aan Jeltsin- kritiek. Alleen de voormalige partijdagbladen Pravda en Sov- jetskaja Rossia blijven hun stijl trouw. „Jeltsin smeet Grondwet aan stukken", meldt Sovjetskaja Rossia bijvoorbeeld. De regering-Tsjernomyrdin ging woensdag tot actie over en bracht alle publikaties die onder beheer van het parlement wor den gepubliceerd, onder rege ringscontrole. Ze mogen tot de parlementsverkiezingen niet meer verschijnen. Dat betekent geen Rossiiskaja Gazeta meer, en geen eigen radio en TV-uit- zendingen onder parlementair toezicht. De Publieke Opinie, een redelijk populair politiek praatprogram ma, geeft de sfeer in de media nog het beste weer. Normaal laat presentatrice Tamara Maksimov politieke tegenstan ders kort hun mening over een bepaalde kwestie geven, waarna de telefonische reacties van de kijkers op het scherm grafisch worden weergegeven. Zo is te zien hoe hoog de betreffende politicus met zijn standpunt bij het 'volk' scoort. Woensdag had Tamara alleen overtuigde Jeltsin-klanten in de studio, met als coryfeeën de chef van de Kremlin-staf Filatov en privatiseringsminister Tsjoe- bais. Beiden hamerden op één thema: hoe democratisch Jeltsin wel niet is en hoe vuig zijn te genstanders. Belangrijkste argu ment was de net door het ('ille gale') parlement gewijzigde Strafwet, waarin wordt bepaald dat op het uitvoeren van orders van de ('illegale') president Jelt sin tien tot vijftien jaar gevange nisstraf staat en in echt ernstige gevallen zelfs de doodstraf. Tsjoebais: „Kijk, onze president zegt: als je het niet met me eens bent, ga naar de stembus en kies je eigen leiders. Dat is de mocratie. Het parlement zegt: als je het niet met ons eens bent, word je tegen de muur ge zet. Dat is terug naar Stalins 1937". De kijkers draaiden zich meteen de vingers blauw, en het scherm toonde een overwel digende meerderheid voor Jelt- De burgeroorlog is nabij, de grens is bereikt, voorspelt 'zwarte kolonel' Viktor Alksnis Het grote uitdelen is DEN HAAG CAREL GOSELING Een man in kozakkenuniform maakt de zwart-geel-witte vlag van de Russische Liberaal-democratische partij vast aan een standbeeld tegenover het Witte Huis, het parlementsgebouw in Moskou. Het beeld, waaraan al eerder het rode dundoek uit de verloren Sovjettijd is bevestigd, staat daar ter herdenking aan de neergeslagen arbeidersopstand van 1905 tegen tsaar Nicolaas II. foto ap peter de jong MOSKOU HANS GELEUNSE VERVOLG VAN VOORPAGINA In de kantine van het parle mentsgebouw zitten drie poli tieagenten boven borden soep met bleke gehaktballen. „In au gustus 19,91 was ik hier ook. Nu zijn we ineensde vijand", zegt een van hen, een kolonel. Hij voegt er meteen aan toe dat de militie, die onder binnenlandse zaken valt, zal verdwijnen als er gevochten gaat worden. Maar totnogtoe is iedereen op zijn post gebleven, ondanks de oe kazes van Jeltsin. Waarom ze dan toch blijven? Als we vertrek ken, verliezen we hier ons werk, als we blijven daar. Dus wach ten we maar af, zegt hij. De onvermijdelijke 'zwarte ko lonel' Viktor Alksnis wacht in de kamer van Sergej Baboerin op de nationaal-patriottische leider met het Trotzki-snorretje. Wat verderop zit ex-KGB'er Sterlig- ov, in onberispelijk pak en meer dan ooit ogend als een be schaafde David Bowie, een krantje te lezen. Beiden, zo blijkt, zijn hier om 'adviezen' aan de politici te geven en af en toe „het volk voor de deur" toe te spreken. Alksnis, mede-oprichter van de nooit echt van de grond geko men 'volksbeweging Nasji' (de Onzen), voorspelt dat „één ko gel genoeg is om een kettingre actie te veroorzaken". De bur geroorlog is nabij, de grens is bereikt, voorspelt hij. Wij moe ten onszelf vooral geerirad voor ogen draaien door te wijzen op het geringe aantal demonstran ten voor het Witte Huis en het uitblijven van stakingsacties, waartoe het parlement heeft opgeroepen. „Een burgeroorlog wordt door politici begonnen. Die mensen daar op straat, dat is het brandhout in het vuur van de burgeroorlog", sombert hij. Ook Sterligov weet zeker dat dit conflict geneel anders zal aflo pen dan op dit moment lijkt. „Jeltsin en Chasboelatov, dat zijn politieke lijken die met el kaar blijven vechten. Er zal ech ter een derde macht komen die de macht grijpt", voorspelt hij. Wie dim, vragen we nieuwsgie rig. Hij ontwijkt een direct ant woord. „Hier worden nieuwe verbonden gesloten, ontstaat een Russisch-nationale bewe ging",'zegt Sterligov. Enig door vragen leert, dat dit de beoogde derde macht is. En voor de ze kerheid voegt Sterligov eraan toe, dat er in Rusland nooit ver kiezingen zullen worden gehou den. Dan wordt hij meege troond door een aantal geüni formeerde, bewapende man- In de overdadig met kroonluch ters versierde lobby voor de ver gaderzaal wachten de dames achter de tafeltjes 'Registratie' en 'Boekhouding' geduldig op klanten, 's Morgens was het bij 'Boekhouding' een gedrang van jewelste, vertelt de cheffin. De volksafgevaardigden, die uit de verste uithoeken van de Russi sche Federatie naar Moskou zijn ontboden, kwamen er hun vliegtickets declareren. Nu is het geld bijna op. „Gelukkig was het nieuws dat Jeltsin alle uitgaven voor het parlement heeft opgeschort nog niet overal doorgedrongen", vertelt ze. „De meesten hadden nog vrij reizen, anders was het een ramp geworden." En u zelf en uw collega's, krijgt u nog be taald? De drie belipstickte da mes schudden somber nee. Maar ze blijven toch, omdat ze nu eenmaal altijd al in dit parle ment werkten. „Je moet maar zo denken, het kan morgen weer allemaal anders zijn", ver zucht de cheffin. Binnen veegt parlementsvoor zitter Roeslan Chasboelatov, die eerder op de dag voorspelde dat hij het leven er bij zal inschieten als Jeltsin wint en er daarom misschien wel nog lijkbleker uitziet dan anders, de vloer aan met procureur-generaal Stepankov. De jeugdige open bare aanklager is door Jeltsin in zijn functie herbenoemd, maar begaat de stommiteit om zich in zijn hoedanigheid als parle mentslid door zijn collega's te laten ondervragen. Waarom de procureur nog geen strafzaken is gestart tegen Jelt sin, premier Tsjernomyrdin en al die andere grondwetschen ders, vraagt een parlementslid. Stepankov wringt zich in alle bochten, probeert uit te leggen dat Jeltsin weliswaar terecht van zijn macht is beroofd omdat hij, zoals het Constitutionele Hof officieel heeft bepaald, de Grondwet aan zijn laars lapte, maar daarmee nog geen presi dent af is, maar alleen een pre sident zonder macht. De directe implicatie van zijn woorden is dat de door het parlement dins dag ingezworen Roetskoj dan niet ook president kan zijn. Chasboelatov grijpt in. Met snij dende stem stelt hij vast, dat Stepankov „een andere be schermer" heeft gekozen. Wie moet nu de wet beschermen, roept hij dramatisch? En dus stelt hij het parlement voor om zich meteen te buigen over de benoeming van een nieuwe procureur-generaal. Wat doet het er ook toe in een land met al twee presidenten en duo-minis ters voor defensie, veiligheid en binnenlandse zaken? Het vorige kabinet had bij zijn afscheid een aardig cadeautje voor de burgers. De belastingen gingen met ingang van 1990 fors omlaag. Kosten zo'n vier miljard gulden. De PvdA pro beerde het CDA-WD-plan tij dens de formatie van het huidi ge kabinet nog terug te draaien, maar tevergeefs. De truc van het duo Lubbers- Ruding (premier en minister van financiën) was niet nieuw. Het gebeurde al eerder. Zo ging vice-premier Wiegel (WD) kort voor de verkiezingen van 1981 het land door om 1,8 miljard gulden uit te delen aan Volvo Car, Océ-Van der Grinten, Fok ker en DAF-Trucks. Het huidige kabinet is er wat minder luidruchtig over. Maar voor wie oren en ogen gebruikt is één ding duidelijk: het grote uitdelen is weer begonnen. Bij voorbeeld aan de ambtenaren. Nadat eerst strak werd vastge houden aan de nullijn bij hun beloning, bleek er enige weken geledeo toch nog een salarisver hoging mogelijk. Over de kosten repte toen niemand. De Miljoenennota gaf uitsluit sel: het loonakkoord van de ambtenaren kost 444 miljoen gulden per jaar. Die uitgaven zijn niet gedekt. Een volgend kabinet mag daarvoor een op lossing bedenken bij het opstel len van de begroting 1995. Er is echter meer. Het laagste belastingtarief is in de begroting 1994 met 0,65 procent verlaagd. Van 38,4 naar 37,75 procent. Van die verlaging is echter 0,25 procent tijdelijk: alleen voor 1994. Omdat er voor een blij vende verlaging geen geld meer was, heet het in kringen rond minister Kok van financiën. Wie het verband met de naderende verkiezingen niet ziet, moet wel blind zijn. Zo bracht de Miljoenennota ook het nieuws dat de milieubelas ting op brandstoffen, grondwa ter en afval volgend jaar minder stijgt dan eerder was bepaald. Met die belasting wil het kabi net 530 miljoen gulden binnen halen. Dat is 120 miljoen gulden minder dan men eerder in de boeken had staan. De algemene politieke beschou wingen van deze week brachten nog veel meer voorbeelden van uitdelen. Zo vertelde premier Lubbers doodleuk dat een een malige belastingmeevaller van RUUD LUBBERS 1,2 miljard gulden dit jaar, waarschijnlijk blijvend is. Daar bij verwijzend naar de zeer con servatieve ramingen van de zui nige Kok. In maart volgend jaar wil het kabinet gaan bekijken waar dat geld aan besteed kan worden. Onzin want de besteding staat, zo gaf Lubbers aan, al lang vast: lagere belastingen. Zijn de ver kiezingen niet op 3 mei? Een ander voorbeeld. Tot nu toe staat in de begroting een huur verhoging van 5,5 procent per 1 juli 1994. Lubbers heeft eerder zelf al voorspeld dat dat wel eens 5 procent zou kunnen worden, maar erg hard was die mededeling niet. Toch was de premier er deze week als de kip pen bij een suggestie van PvdA- fractieleider Wöltgens over te nemen om de huurverhoging een procent te verminderen. De rente daalde immers en ook de subsidies in de volkshuisvesting werden afgebouwd. „Het moet lager kunnen. Ik hoor de taakstelling van de PvdA, Wij gaan dat proberen", verklaarde Lubbers zonder blik ken of blozen. Om daarna mee te delen dat een besluit begin mei zal vallen. Wedden dat dat eind april wordt? Net voor de gang naar de stembus. De verhoging van de benzine en dieselaccijns met respectie velijk 11 en 8 cent per liter dan. Hard ingezet door het kabinet, maar na een weekje praten in de Kamer alweer danig afge zwakt. Er zal opnieuw naar ge keken worden, vooral om het vrachtverkeer over de weg te ontzien, want ook in die sector zitten vele kiezers. Van hetzelfde laken een pak bij de bezuinigingen op de bejaar denoorden. In juli stuurde mi nister d'Ancona alle betrokke nen een brief. De subsidies voor bejaardenoorden gingen 3,6 procent omlaag over de jaren 1994-1996? Opbrengst: 44 mil joen gulden komend jaar, blij vend 100 miljoen gulden per jaar. De bejaardenoorden schreeuw den moord en brand. De Kamer plaatste vrijwel unaniem vraag tekens achter de operatie. En zie daar. Het kabinet gaat met alle betrokkenen om de tafel zit ten. En als dat gesprek een beetje positief verloopt, kunnen de bezuinigingen ook herzien worden. Klap op de vuurpijl was de me dedeling van Lubbers dat er een stille reserve in de begroting zit van 3 miljard gulden. Geld af komstig van woningcorporaties die staatsleningen met een hoge rente snel aflossen nu die rente daalt. Dat levert meer op dan gedacht: geen 5 maar 8 miljard gulden. Dat geld heeft het kabinet stie kem opzij gelegd. In lijden van nood te gebruiken. Verkiezings- nood bijvoorbeeld? Als de ver koop van staatsaandelen PTT ook nog miljarden meer ople vert dan gedacht (een suggestie van Lubbers zelf, nu de beurs koersen hard stijgen), en de gasverkoop meer opbrengt, stroomt het geld weer binnen. Een beetje van dat geld voor het huidige kabinet, en wat meer voor een vrolijke start van de volgende ploeg. Waarbij de sa menstellingvan de coalitie best eens dezelfde zou kunnen zijn. Waar tijdig uitdelen niet goed voor kan zijn. Of zoals premier Lubbers gisteren concludeerde: „De nieuwe verkiezingen begin nen vandaag."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2