'Dit is een romantische droom' een romantische droom' Haagse première voor Frida Kahlo Energieke Beets Brothers Cultuur Kunst DEZE KANT OP DAMES! Geen gejubel bij begin 'rondje Nederland' van UB 40 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 27 chef anne '.hek ruygrok. 071-356*72. piv -chef jan rdsdam 071-356473 Expositie Van der Lubbe j den haag in de Haagse galerie Maldoror is vanaf 26 september een installatie te zien gewijd aan Marinus van der Lubbe, de Leidse metselaar die zestig jaar geleden de Duitse Rijksdag in brand stak. Het werk van de kunstenaars Sluik/Kurpershoek heeft als titel '27 februari 1933, in storm gerust'. Martin Schou- I ten, schrijver van de biografie van Van der Lubbe opent om 15.00 uur de tentoonstelling. De expositie onder de titel 'Mal doror brandt' is tot 17 oktober te bezichtigen aan de Hoge Zand 26 in Den Haag. Rock roll in Don Bosco zoeterwoude De Leidse band Ugly Walter The Fuzz treden zondag 26 september op in Don Bosco in Zoeterwoude. De groep speelt blues en stevige rock van Thin Lizzy tot Brood en van de Stones tot de Cult. Daarnaast brengen de leden eigen nummers. Het optreden aan de Zuidbuurtseweg 58 begint om 21.00 uur. Musical voor 65-plussers leiden Het Leids musicalgezelschap Pluimage geeft zondag 26 september twee voorstellingen van de musical West Side Story in de Leidse Schouwburg. De gratis optredens zijn bedoeld voor £5-plussers in het kader van de 3 bktober-feesten. Kaarten zijn verkrijgbaar in de Leidse Schouwburg, telefoon: 131944. Exposities in de regio lisse In huize Dever aan de Heereweg in Lisse zijn van 9 okto ber tot 30 oktober keramische werken te zien van Trudy van der Eerden-Halmans. De expositie is dagelijks te bezoeken van 14.00 uur tot 17.00 uur, behalve op maandag. In het Diaconessenzie- kenhuis in Leiden is vanaf 24 september een expositie te zien van glasafdrukken op papier van Joke Aelberts. Het werk is tot 4 november te bezichtigen. Beck in Hof van Holland Noordwijk» De jazzpianiste Pia Beek geeft vanaf zondag 3 oktober vier 'swingjazzy' concerten in hotel Het Hof van Holland in Noordwijk. Bassist Henk Haverhoek en drummer Roberto Haliffi begeleiden haar. Pianiste Batte Hertstein begint het concert om 16.00 uur. De andere optredens zijn op 17 oktober, 7 en 21 no vember. Pia Beek. foto pr Amerikaanse Bright Blue Gorilla wil via omweg Los Angeles veroveren: 5lue Gorilla wil via omweg Los Angeles veroveren: Bright Blue Gorilla: zij zingt prachtig en hij is grappig. dus wel. want in de jaren zestig teksten en de vocalen voor zich waren de meeste gitaristen niet moesten spreken." al te best." Droom jazz recensie «ken vos Concert: De Beets Brothers Gezien: 23/9, De Burcht, Leiden. Sinds enkele jaren behoren de Beets Brothers tot de top van de jonge jazz-mainstream. De band speelt de makkelijk her kenbare hard-bop en soul-jazz uit de tweede helft van de jaren vijftig en het begin van de jaren zestig, toen An Blakeys Jazz Messengers en het Cannonball Adderley de jazz wederom po pulair maakten. De Beets Bro thers, bestaande uit drie broers Beets naast drummer Joost Pa- tocka, hebben onlangs een tweede cd ('School is closed now') uitgebracht met muziek die deels ook gisteravond in de Leidse Burcht te horen was. De groep ontpopte zich al in het eerste stuk als een zeer energiek spelende formatie waarvoor het speelplezier min stens even belangrijk lijkt als de aandacht van het publiek. Er waren voornamelijk standards uitgezocht voor de avond, zoals Like Someone in Love', A Night in Tunesia', 'Love for Sa le' en 'Milestones', stukken die je wel kunt verwachten in een hard-bopprogramma. In die stukken bleek dat de Beets Bro thers niet bijzonder origineel om gaan met de arrangementen van dit bekende materiaal, hoe wel vooral het soepele solowerk en pittige begeleidingsspel van pianist Peter Beets van het be gin af overtuigde. Voor het stevige, maar ook vaak rechtlijnige solowerk van tenorsaxofonist Alexander Beets was een uitstekende feature weggelegd in een fraai uitge voerde versie van Ellingtons 'In a Sentimental Mood'. De saxo fonist die qua toonvorming sterk doet denken aan Hank Mobley, ging enkele minuten later echter, evenals de rest van de groep niet erg verfijnd om met het overbekende 'Georgia on my Mind'. Een stuk leuker was wederom het erg snel uit gevoerde 'The Man I love'. Bij zonder goed paste tussen deze standards het door bassist Mari- us geschreven titelnummer van de nieuwe cd. De Beets Brothers zijn mis schien niet de meest oorspron kelijke of technisch meest ver fijnde jazzgroep die Nederland rijk is, maar daar waar blue no tes worden gekoppeld aan stevi ge syncopen heeft deze vlotte band weinig concurrenten. Hij is echt grappig, zij zingt echt mooi. Als ze er in sla gen mooi en grappig in hun composities in even wicht te brengen, kunnen we nog veel fraais ver wachten van Robyn Rosen- krantz (29) en Michael Glover (31). Bright Blue Gorilla noemen ze zich en zo heet ook de eerste cd. Daarop zijn 'bright' (vro lijk) en 'blue' (triest) nog strikt gescheiden. Geestige bespiegelingen en fantasie- en van Glover wisselen zich af met de poëtische dromerigheid van Rosen- krantz. amsterdam kees groenenboom Na jarejj sappelen in Los Ange les besloot het tweetal in 1990 naar Europa te gaan, gefrus treerd door het leven in Ameri- ka's hoofdstad van het sterren- dom.vzoals zo veel leden van hun generatie begonnen ze in punk- en new wave-bands, zij als gitarist, hij als drummer. De twee ontmoetten elkaar in een van de talrijke clubs in LA, waar bands blij zijn als ze gratis mo gen spelen. Mits ze genoeg ei gen publiek mee nemen voor de baromzet, anders hoeven de muzikanten niet terug te ko- Michael was onder de indruk' toen hij Robyn a capella hoorde zingen, terwijl zij gecharmeerd was van zijn gitaarspel. Glover: „Ik deed haar denken aan de gi taristen van de jaren zestig. In feite speelde ik heel slecht, want ik was in die tijd net overgestapt van drums op gitaar. Dat klopt den haag anp Het werk van kunstenares Frida Kahlo is voor het eerst in Neder land te zien. Het Museum Paleis Lange Voorhout wijdt van 28 september tot 22 november een tentoonstelling aan de Mexi caanse kunstenares met 45 te keningen en schilderijen uit Amerikaanse en Mexicaanse collecties. De Mexicaanse presi dent Carlos Salinas de Gortari opent de tentoonstelling op maandag 27 september. De expositie heet 'La Casa Azul' ofwel 'Het Blauwe Huis'. Het is de naam van het pand waar Kahlo (1907-1954) werd geboren, woonde en stierf. Met voorwerpen uit haar verzame ling Mexicaanse volkskunst en foto's schept de expositie een beeld van haar Blauwe Huis. De voorwerpen waar Kahlo zich mee omringde, zoals pré-co- lombiaanse sculpturen, kle dingstukken en boerenmeubels, zijn ook op de tentoonstelling te Kahlo werd al op jonge leef tijd invalide door kinderverlam- ming. Na een ernstig busonge luk kreeg ze stalen pennen door haar botten en moest ze altijd een corset aan. Het Blauwe Huis werd het centrum van haar leven. Daar schilderde ze, in een rolstoel of in bed, haar zeer persoonlijke kijk op de werkelijkheid. Omdat Kahlo altijd pijn had, kwam ze weinig de deur uit. De onderwerpen van haar kunst zocht ze dan ook dichtbij. Haar lichamelijke lijdensweg en haar turbulente huwelijksleven met Diego Rivera keren vaak terug. CONCERTEN LEIDEN DE BURCHT Zondag 26 september Ricardo Rodrigues en Vincent Ran ger. 15.00 uur. LANGERAAR JEUGDGEBOUW DE SCHAKEL Zaterdag 25 september Ten Feet Rock. zaal open 21.00 uur. ROELOFARENDSVEEN SPLOTSZ Zaterdag 25 september Rappers Osdorp Posse, zaal open 22 00 uur. VOORSCHOTEN DORPSKERK maandag 27 september Toon Hagen (orgel), beiaardier Loek Boogert, Annelies Hagen (hobo) en Marijke Verbree (zang) 19 45 uur KATWIJK TRIPODIA vri|dag24 september Lois Lane. Voorprogramma: Brickhouse, 20.00 uur. Hoewel ze samen gingen op treden, bleven ze lang allebei solist. Pas in februari 1992 ont stond het duo Bright Blue Goril la. Van de punk-afkomst is in hun folkachtige muziek weinig meer te merken. De nummers op de cd zijn uitgekleed tot het hoogst noodzakelijke: een gi taar, een akoestische basgitaar, hier en daar slagwerk en na tuurlijk de vocalen van Robyn en Michael, die goed bij elkaar passen. Glover vertelt dat hij de cd opzettelijk zo minimaal heeft geproduceerd. „Ik vond dat de Op 22-jarige leeftijd trouwde Kahlo met deze kunstenaar en communist. Rivera was voor stander van een open huwelijk en Kahlo slikte noodgedwongen zijn affaires. Stalin Tijdens haar leven genoot ze er kenning in kleine kring. Kahlo's politieke opvattingen, ze was in navolging van haar echtgenoot aanhanger van Stalin, hebben daar zeker toe bijgedragen. De 130 doeken die ze maakte, zijn bijna allemaal in privé-collec- ties terecht zijn gekomen. Eind jaren '70 hebben zowel de kunstwereld als de feministen Kahlo (her)ontdekt en is er een ware Kahlo-cultus ontstaan. De enkele werken die op de markt komen, halen duizelingwekken de prijzen. 'Diego en Ik' (1949) werd een paar jaar geleden voor 1,4 miljoen dollar afgehamerd bij Sotheby's in New York. De tentoonstelling 'La Casa Azul' heeft plaats in het kader vari Europalia 93 Mexico. Euro- palia is een festival dat door de EG wordt gefinancierd. Om de twee jaar wordt een land uitge nodigd een overzicht van zijn cultuur te bieden. Een andere Eurpaliatentoonstelling is 'Oaxaca, Magie van Mexico' in de Kunsthal in Rotterdam. Het biedt een een doorsnede uit de pré-colombiaanse, koloniale periode, de 19de eeuw en de hedendaagse kunst. Mexicaanse volkskunst México Artesano (sieraden, aardewerk, sculptu ren, weefsels en hout-en snij werk) is te zien in de Grote Kerk in Den Haag. De emigratie naar Nederland, nu drie jaar geleden, was een sprong in het duister. ,,We had den geen idee wat ons te wach ten stond", zegt Rosenkrantz. „Het was eigenlijk een romanti sche droom om hierheen te ko men. Er zijn meer Amerikanen geweest die hun popcarrière zijn begonnen in Europa." Ze zegden hun baan op, verkoch ten alles wat ze hadden en na men het vliegtuig naar Neder land. Het was de goedkoopste Europese bestemming. Hier wilde het aanvankelijk ook niet lukken. Pas in 1992, een paar maanden nadat ze wa ren getrouwd, kwam er schot in hun doe-het-zelf-carrière. Ro senkrantz: ,.ln dat jaar hebben we veel in België gespeeld. Daarna zijn we met helemaal niets begonnen in Nederland. Ik zat vier tot vijf uur per dag aan de telefoon om te proberen op tredens te krijgen. Er is een tijd geweest dat we bijna zolder geld zaten. Dank zij een stel vrijgevige vrienden konden we hier blijven." Bright Blue Gorilla heeft inmiddels een boekings kantoor. Het duo vertrok uit Los Ange les terwijl de meeste muzikan- foto ellen van kooten ten het juist via die stad probe ren te maken. ,,Dat proberen wij ook", zegt Glover. „Door hier te toeren willen we uitein delijk terug naar Los Angeles. Ik heb daar voor verschillende pla tenmaatschappijen opgetreden maar tot een contract kwam het nooit. We hebben nu mer dan toen we vertrokken, namelijk een cd op een label dat telt. Want het eerste wat Amerika nen doen wanneer je ze een cd geeft is kijken bij welke maat schappij je zit. En als ze zien dat het Virgin is, tel je opeens mee." Bright Blue Gorilla staat mor genavond in het voorprogram ma van Paul K The Weather men in LVC. Museum Katwijk breekt records katwuk aan zee» In het Katwijks Museum zijn twee records gebroken. Het Haarlemse echtpaar Van Straat- en bezocht gisteren als 10.000ste de Blommerstentoon- stelling. Eerdere exposities van zijn collega's trokken gemiddeld 6000 mensen. Bovendien heeft het museum nu al 12.5000 be zoekers over de vloer gehad. Dat zijn er 25000 meer dan het museum jaarlijks op bezoek krijgt. Naar verwachting is dat eind dit jaar opgelopen tot 16.000. De tentoonstelling van Ber- nardus Blommers loopt vanaf 29 mei. Deze schilder van de Haagse school woonde en werkte rond de eeuwwisseling in Katwijk. Het museum heeft de traditie ingesteld om elke twee jaar een tentoonstelling in te richten van kunstenaars die in de badplaats werkten. Eerde re exposities waren gewijd aan onder meer Jan Toorop che 6700 bezoekers trok. J. Zoetelief Tromp, de schoonzoon van Blommers, was goed voor 5400 De aantrekkingskracht van Blommers wijt museum woord voerder Martin van Bruggen aan de vele publiciteit die de tentoonstelling ook landelijk trok. „En hij maakte deel uit van de Haagse school met onder meer Mauve en Maris. Dat zijn toch wel bekende namen. En uiteraard heeft het weer mee gespeeld. Het was afgelopen zo mer geen lolletje voor de bad gasten. Alles bij elkaar maakt dat de Blommerstentoonstelling tot absolute topper." Aan wie de tweejaarlijkse ex positie in 1995 wordt gewijd, is nog niet bekend. „We hebben plannen om een boek uit te brengen waarin alle kunste naars staan die ooit in Katwijk hebben gewerkt. Dat zijn er een kleine 1000 waar onder ook Amerikanen, Fransen en Duit sers. We willen daar graag au teurs uit binnen- en buitenland bij betrekken. Of dat allemaal lukt en of daar geld voor is te vinden, weten we nog niet", al dus Van Bruggen. Standbeeld voor Audrey Hepburn arnhem anp Unicef Nederland onthult in ja nuari 1994 in Arnhem een standbeeld van Audrey Hep burn onthullen. Bij die gelegen heid wordt ook het Audrey Hep- bum Fonds in het leven geroe pen. Unicef wil hiermee de ac trice eren die begin dit jaar op 63-jarige leeftijd overleed. Na haar filmsterrencarrière werd Hepbum ambassadrice bij Uni cef. Gekozen is voor Arnhem om dat de wereldberoemde actrice als meisje tijdens en vlak na de oorlogsjaren in de buurt van Arnhem heeft gewoond. Het Audrey Hepbum Fonds vormt een speciale afdeling van Unicef Nederland. Het fonds gaat geld inzamelen voor extra hulp aan onder meer kinderen in de Hoorn van Afrika. Hepbum heeft zich hun lot altijd erg aan getrokken. Het is nog niet be kend wie het beeld van Audrey Hepbum gaat ontwerpen. Porcelijn dirigent pen haag anp Dirigent David Porcelijn (46) is. de nieuwe chef-dirigent en ar tistiek directeur van het Adelai de Symphony Orchestra in Zuid-Australië. Nu werkt hij on der meer met het Nederlands Blazersensemble. De Neder landse Opera en diverse radio orkesten. Porcelijn studeerde fluit en compositie aan hat Ko ninklijk conservatorium in Den Haag. Succesreprise van: LOES LUCA en het WILLEM BREUKER KOLLEKTIEF "Weergaloos theater" (Leidsch Dagblad) Woensdag 29 september LEIDSE SCHOUWBURG 071-131943/131944 recensie louis ou moulin Concert UB 40 Gezien 23/9, Brabanthallen, Den Bosch Nog te zien Thialf, Heerenveen. 25/09 en in Ahoy' op 27.28,29 september en 1 en 2 oktober Mocht UB 40 ooit nog emigreren, dan wordt Nederland vast de nieuwe uitvals basis. Want 'Holland' ligt niet alleen lek ker dicht bij Engeland, de populariteit van de multiraciale reggaeformatie uit Birmingham blijft hier ook nog eens ge staag toenemen. Maar liefst zeven sport haloptredens voor in totaal zo'n 75.000 liertiebbers werken de 'Ubies' thans in ons land af en dat is weer eentje meer dan bij hun vorige bezoek van tweeëneen haJf jaar geleden. Neemt niet weg dat de start van het 'rondje Neder land' gisteravond in de Brabanthallen in Den Bosch niet al te bruisend was. Frontman Ali Campbell en zijn maatjes hadden allereerst een aanloop van een handvol nummers nodig om de vonk bij de achterban te laten oversprin gen: 'Red Red Wine' bleek daarvoor het juiste medicijn. Daarna toonden de pak weg 9000 fans zich duidelijk gretiger, maar een absolute jubelstemming bleef toch uit. Er was natuurlijk best feest in de tent, alleen geen collectieve roes. Lag het aan het relatief forse aandeel van het jongste album 'Promises And I jes' in het zeven kwartier durende podiumaanbod? Waarschijnlijk niet. want het verse reper toire (inclusief de recente mega hit 'Can't Help Falling In Love') werd tel kens keurig afgewisseld door overbeken de oudere meestampers. 'n Belangrijker storend element zal de lokatie op zich zijn geweest: de Brabant hallen zijn, net als Thialf in Heerenveen (UB 40's volgende halteplaats), nu een maal lang niet zo concertvriendelijk als het stilaan vervolmaakte Ahoy'. Slecht zicht voor al gauw tweederde van het publiek plus een gebrek aan klimaatbe heersing maken 'Den Bosch' tot een on waardige speelplaats voor muzikale acts die aan een hoog verwachtingspatroon moeten voldoen. UB 40's ware thuis komst zal dan ook pas maandag in Ahoy' plaatsvinden. Wel een aantal nieuwe songs, maar geen nieuw geluid of andere verrassende ontwikkelingen, zo was het (succes)verhaal rond deze hechte vrien denclub. ZO is het nog steeds. I >,n <!r 'Ubies' binnen het eigen idioom toch ie dere keer weer, al bijna twaalf jaar lang. in de hitparade geweldig scoren (en zo doende hun aanhang verbreden) is ronduit knap. Kortpm. deze voormalige kansarmen moeten toch meer muzikaal talent bezitten dan ze op het eerste ge hoor doen vermoeden. Kunst Mexico centraal op Europalia Een zelfportret van de Mexicaanse kunstenares Frida Kahlo. foto anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27