Sluipwespen op kantoor Ook luizen zijn boeiende beestjes Over leven Stickeractie stagneert volgens milieugroepen Vaten chemisch afval verbrand in Rotterdam VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Vaarexcursie op Nieuwkoopse Plassen nieuwkoop» De Vereniging Natuurmonumenten organiseert op zondag 3 en 17 oktober a.s. vaarexcursies door de natuur van de Nieuwkoopse Plassen. Vele vogels, waarvan de eerste honderden al zijn aangekomen, overwinteren op de Nieuwkoopse Plassen. Ook voorbij trekkende roofvogels die een paar dagen blijven hangen zijn te zien op de typische herfstrondleiding per boot. De excursieleider vertrekt om 10.15 uur uit Noorden, bij de RK- kerk. Aanmelden tussen 18.00 en 21.00 uur, telefoon 01724 - 8250. Alles over de ecologische moestuin Werken, oogsten, kijken, luis teren en ruiken. Dat is de stijl waarin een amateurtuinder aan de slag zou moeten zijn. Jaap van de Scheur, voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigin- gen in Nederland, schrijft dit in een voorwoord bij het Tuinboek van De Kleine Aar de. Hij roept tot zijn achter ban, dat moestuinieren meer kan zijn dan uitsluitend het goedkoop binnenhalen van zelf geteelde groenten. Ook rupsen en luizen zijn immers boeiende beestjes. Op de volgende bladzijde maakt De Kleine Aarde al snel duidelijk dat ecologisch tui nieren, waar het boek over gaat, geen lichtvaardig voor némen kan zijn voor de vol gende dag, het is een aspect van een ecologische leefwijze. Ook als hij niet tuiniert gaat de ecologische tuinman in het dagelijks leven zo verant woordelijk mogelijk om met milieu en natuur, hij gebruikt mens- en diervriendelijke methodes en houdt zelfs re kening met een eerlijke ver deling van de welvaart. De ecologische tuinier houdt rekening met alle effec ten die zijn wijze van tuinie ren heeft voor het milieu. Daarmee onderscheidt deze methode zich van andere vor men van biologische tuin bouw. In de praktijk betekent dit dat er geen sprake mag zijn van uitspoeling van mest in het drinkwater, geen ver vuiling van bodem en grond water door bestrijdingsmid delen en geen toepassing van kunstmest vanwege de enor me hoeveelheden energie en grondstoffen die daarvoor no dig zijn. Daarom zal de ecologische tuinier nooit tomaten en komkommers proberen te kweken in de winter. Toch is het mogelijk om een teeltplan te maken waarin de tuin bijna het hele jaar door verse groenten verschaft. Zijn moestuin is een samenhan gend geheel van verschillend»- soorten gewassen, bloemen, gras. struiken en water In een dergelijke hof voelen allerlei insecten, vogels en zoogdie ren zich thuis en dat komt het ecologisch evenwicht ten goe de. Het is dan vrijwel uitgeslo ten dat een enkele soort in sect of schimmel zich plotse ling uitbreidt tot een plaag wegens gebrek aan natuurlij kevijanden. De plaagdieren die onge twijfeld hun opwachting zul len maken, zien zich gecon fronteerd met natuurlijke vij anden als sluipwesp, spin, roofkever en gaasvlieg. Ook egel. mol, spitsmuis, kikker, pad en allerlei vogels zijn wel kom. De moestuin moet voor deze insectenbestrijders leef baar zijn door de aanwezig heid van allerlei wilde planten en bloemen. Natuurlijk kan er ook in de ecologische tuin van alles misgaan. Er komen onge wenste kruiden op als kweek, akkerdistel, paardebloem en zevenblad. Het Tuinboek leert dat elk onkruid iets zegt over j de samenstelling van de grond, waarna maatregelen te nemen zijn voor verbetering daarvan. Er kunnen schim mels verschijnen, virussen en bacteriën. Er kan vraatzucht optreden van zoogdieren, vo gels en insecten. De ecologi sche tuinier in spe hoeft zich hierdoor echter niet te laten afschrikken. „Ziekten en pla gen zijn lang niet zo'n pro bleem in de biologische tuin bouw als vaak wordt veron dersteld. Er zijn allerlei maat regelen te nemen om te zor gen dat de plant gezond blijft," zo leert het Tuinboek. In het bock zijn vele tips verwerkt die voortgekomen zijn uit de jarenlange ervarin gen van de tuinders op De Kleine Aarde in Boxtel zelf en anderen. Aangetekend wordt dat .de biologische tuinbouw nog steeds in ontwikkeling is en dat het boek niet preten deert de enige waarheid te verkondigen. Tuinboek van De Kleine Aarde', auteur José Bes.se- link, uitgave De Kleine Aar de, Boxtel, verkrijgbaar in de boekhandel, prijs 25,-. Biologische aanpak Leids bedrijf Gemeenten, reclamemakers en PTT werken slecht mee aan de landelijke actie om ongewenst drukwerk tegen te gaan, zegt de Vereniging Milieudefensie. De verspreiding van de brievenbus stickers met de tekst 'Ja-Nee' en 'Nee-Nee' dreigt daarom te mislukken. De actie is in maart van start gegaan, maar de stickers zijn I volgens de milieugroepen nog lang niet overal verspreid. Tal van gemeenten klagen dat zij onvoldoende stickers ontvan gen van de stichting Stuurgroep Reclame, waarin producenten en verspreiders van reclame drukwerk verenigd zijn. Op dit moment is voor acht procent van alle brievenbussen een stic ker uitgereikt. Volgens bereke ningen van de milieugroepen zouden de eigenaren van twin tig tot dertig procent van alle brievenbussen behoefte hebben aan een sticker. Ook gemeenten zelf blijken slecht mee te wer ken aan de verspreiding van de sticker, wat tegen de afspraak is die aan het begin van de actie is gemaakt. De milieugroepen ver wijten de PTT zelfs van de gemaakte afspraken. Met een 'Ja-Nee'-sticker geeft een bewoner te kennen dat hij wel huis-aan-huis-bladen wil ontvangen en geen ongevraagd reclamedrukwerk. Een 'Nee- Nee'-sticker wijst de bezorger erop, dat de bewoner helemaal niets ongevraagd in zijn brie venbus geworpen wil zien. Circa elfhonderd vaten met chemisch afval uit de Volger meerpolder bij Broek in Water land zullen begin volgend jaar bij de Afval Verwerking Rijn mond (AVR) worden verbrand. De kosten van de afvoer en ver werking bedragen ruim 2,8 mil joen gulden. De provincie Noord-Holland heeft het verwerkingsplan opge steld. B. en W. van Amsterdam willen hiervoor ruim drie ton uittrekken, het Amsterdamse aandeel in de opruimkosten. De overige negentig procent wordt betaald door het Rijk. De vaten met chemisch afval werden in 1981 aangetroffen in de bovenlaag van de voormalige vuilstortplaats van Amsterdam. De vaten zijn destijds samen met vervuilde grond ingepakt in plastic en ter plaatse opgeslagen in zeecontainers. Die veroor zaakten echter stankoverlast. De firma Ecotechniek gaat nu in de Volgermeerpolder een hal bouwen, waar de vaten worden vermorzeld en opnieuw inge pakt, aldus projectleider H. Teunissen van de provincie Noord-Holland. Het tijdelijke gebouw zal volgens hem wor den uitgerust met voorzienin gen die voorkomen dat er gifti ge stoffen in de buitenlucht te rechtkomen. Overigens liggen er dieper in de Volgermeerpolder nog grote hoeveelheden chemisch afval. De bedoeling is dat de voorma lige stortplaats met damwanden wordt geïsoleerd om verdere verspreiding van giftige stoffen te voorkomen. De exacte plan nen hiervoor worden in het na jaar gepresenteerd. Een juridi sche procedure van de Staat om de kosten van deze operatie te verhalen op Solvay Duphar is eerder mislukt. Wat vindt u van het genetisch manipuleren van bloembollen als wapen tegen ziektes en onge dierte? Er van uit gaande dat het zorg vuldig gebeurt, vind ik het een goede zaak. Heel belangrijk. Ethisch misschien niet hele maal goed te praten, maar als daardoor giftige middelen ach terwege kunnen blijven dan zie ik toch grote voordelen. Overi gens kruising is eigenlijk ook een soort genetische manipula tie. Speciaal menu Kole werd tien jaar geleden bij de Hortus Botanicus van Leiden aangesteld om te bekijken hoe M. Kole van Entocare zet insekten uit op een kantooiplant De dieren moeten de plaagbeesten opvreten of uitzuigen. foto loek zuyderduin Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden werkelijks tien willekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze I week het woord aan H. van Os, directeur van de bloembollenkeu- «ingsdienst in Lisse. foto dick hocewoning toegewerkt naar een maat schappij die mobiel is. Met het openbaar vervoer valt dat niet op te lossen. Je bent hoofdzake lijk door slecht aansluitingen soms eindeloos onderweg. Daardoor is de auto geworden tot een levensbehoefte. Er valt door het ondergronds gaan met name in steden nog wel veel te verbeteren. Wat wilt u verder nog kwijt? Ik wil het milieubeleid niet ba gatelliseren, maar er moet op gepast worden dat je een ander niet kapot maakt, door aan zijn boterham te komen. Het is te goedkoop om iets vooral hard te roepen. Ik geloof in contacten, een goed gesprek en eerlijk zijn. Ziekten en plagen in de glastuinbouw worden steeds va ker bestreden door gebruik te maken van de natuurlijke vijand van de plaag. Sluipwespen en kevers die luizen opeten en roofmijten die zich tegoed doen aan spint. Kantoorplanten die door het een of ander worden aange vreten, worden meestal direct met de gifspuit behandeld. Het Leidse bedrijf Entocare heeft zich echter gespeciali seerd in biologische bestrijding van aantastingen van kantoorplanten. Hoe kijkt u aan tegen de kritiek dat bloembollenkwekers niet schoon genoeg werken Dat is een kritiek die ik onte recht vind. Ik zeg niet dat ze schoon werken, maar je moet niet vergeten dat er altijd ge werkt is met middelen die goed gekeurd waren door overheids diensten. Mensen zijn soms wat gemakkelijk geweest met de voorschriften dat wel. Er zijn in tussen veel schadelijke bestrij dingsmiddelen verdwenen en de grondontsmetting is aan banden gelegd. Teelplannen worden bijgesteld. Verder weet ik dat er miljoenen guldens ge stoken zijn in onderzoek naar resistentie-veredelingen. Er wordt hard aan gewerkt, maar het duurt jaren voordat een cul tuuromslag heeft plaats gevon den. Wat is uw reactie op de provin ciale woningbouwplannen in de Bollenstreek ten koste van de bollenvelden, die dan moeten worden verplaatst naar de Haa riem mermeer? Ik vind het een onbegrijpelijk iets. Datje tegen mensen die hier wonen en werken kunt zeg gen: ga jij maar weg, er moeten hier andere mensen komen wo nen. De grond in de Bollen streek is onvervangbaar, dit soort zand is nergens te vinden. Planologen denken zand is zand. Het zand in de Bollen streek is echter speciaal. Het zand dat ze in de Haarlemmer meer omhoog halen is helemaal niet geschikt voor de bollen teelt. De Bollenstreek is econo- - misch en toeristisch onvervang baar. Worden we voldoende opgevoed H. van Os in de karakteristieke Bollenstreek. „Op sommige momenten erg mooi hier." om het milieu schoon te hou den? Er wordt veel gedaan, maar op voeden is toch vooral verplicht stellen. Op scholen kan je nog wel opvoeden. Hier en daar be luister ik toch ook wat wrevel over het scheiden van afval. De GFT-bak kan behoorlijk stinken. Dat men bewust wordt gemaakt van het afvalprobleem is goed. Met name het zwerfvuil heeft nog aandacht nodig. Er kunnen volgens mij ook veel meer ver pakkingstoestanden achterwege blijven. Waarbij vindt u dat u persoon lijk in gebreke blijft? Ik zou wat meer gebruik moe ten maken van mijn fiets. Ik rook niet, dat scheelt ook al. Ik voel me geen aanwijsbare ver vuiler. Op welk gebied vindt u de angst voor vervuiling overdreven Nou, ik vind het verhaal over de ozonlaag wat overdreven. Waar mee ik niet wil zeggen dat cfk's niet schadelijk zijn. Ik heb ook sterke twijfels over de zure re gen die de bossen zouden aan tasten. Je moet weten dat in het verleden bossen nogal eens op de verkeerde gronden werden geplant. Er wordt de laatste tijd ook vrijwel niets meer aan bos beheer gedaan, daar is geen geld voor. Wat is uw favoriete natuurge bied in de directe omgeving? Ik vind het wandelgebied in de begfoeide duinen, zoals de Duindamse Slag erg mooi. Wat verder van huis vind ik het rivie renlandschap fantastisch. De Bollenstreek heeft niet alleen z'n mooie plekken, maar vooral zijn mooie momenten. Hoe denkt u over het gebruik van kernenergie? Ik ben van mening dat je de mogelijkheid van kernenergie open moet houden. Als de ko len- en oliebronnen uitgeput zijn ontkom je er voor het nage slacht bijna niet aan. Het kan volgens mij op een milieuvrien delijke manier gebeuren. Valt het autoverkeer nog terug te dringen? Helaas geloof ik niet nee. Er is M. Kole. een van de initiatiefne mers van Entocare, legt uit dat biologische bestrijding van pla gen in kantoorbeplanting niet eenvoudig is. „Elke plaagbeest heeft zijn eigen natuurlijke vij and. Een bepaalde soort sluip wesp eet meestal maar één soort luis of trips. In kantoren staan vaak verschillende soor ten planten met elk hun eigen plaag. Spint in de palm, wolluis in de ficus en dopiuis in de yu- ca. Dat vraagt dus ook veel ver schillende soorten bestrijders". Veel ingewikkelder dus dan de glastuinbouw waar in een kas meestal maar een gewas staat (bijvoorbeeld komkom mers) die door één plaagbeest zijn aangetast. Die plaag kan dus door een soort natuurlijke vijand worden bestreden. Het principe is wel hetzelfde: een beest dat de plant aantast wordt bestreden door er een predator of parasiet van het plaagbeest bij te zetten. De be strijders eten de belager op of leggen eieren in de larven van de belager. Het effect is altijd dat op het eind alleen nog be strijders en geen belagers meer over zijn. In veel gevallen bete kent het eind van de bestrij- dingstijd ook het eind van de bestrijders: bij gebrek aan voed sel sterven ze af. Kole: „Een kantoor heeft nog een ander nadeel. De lucht is vaak heel droog en het tocht er vaak. Daar kunnen de meeste sluipwespen en roofmijten niet tegen. in de kassen van de hortus een biologische bestrijding kon wor den opgezet. In de afgelopen ja ren heeft ze veel ervaring opge daan met het zoeken en vinden van natuurlijke vijanden van de meest uiteenlopende plagen. Die ervaring komt haar nu van pas. Voor de meeste aantastin gen van kantoorbeplantingen moeten speciale natuurlijke vij anden worden gekweekt. „Sluipwespen en roofmijten die goed tegen het ongunstige kli maat kunnen". Biologische bestrijding is niet iets dat je in een achternamid- dagje regelt. Zodra een bedrijf zich bij Entocare meldt, gaat Kole of een van de twee andere medewerkers naar het kantoor toe en bekijkt alle planten op aantasting. „Je moet precies Een sluipwesp parasiteert een luis. De voor de plant schadelijke luis is ten dode opgeschreven. foto entocare weten wat erin zit om te weten welke natuurlijke vijanden je moet inzetten". In de meeste gevallen kan Kole binnen korte tijd teruggaan naar het bedrijf met een aantal buisjes vol pre- datoren en parasieten. Deze beesten zet ze op de plant en na even acclimatiseren beginnen de wespen en mijten al snel de luizen te parasiteren en de spint op te eten. Niet zelden wordt Entocare erbij gehaald nadat de kantoor beplanting al een aantal malen met giftige middelen is bespo ten. „Dan kunnen wij niet meteen,sluipwespen of andere beesten uitzetten. De luizen en spint die op de plant zitten, hebben via de plant chemische troep binnen gekregen. De na tuurlijke vijand eet of zuigt aan het schadelijke insekt en krijgt zo ook gif binnen. Dat zou de dood zijn van de natuurlijke vij and." Als bespuiting recent is, komt Entocare na een tijdje te rug om alsnog te gaan bestrij den. Juist vanwege de intensie ve begeleiding is de biologische bestrijding het eerste jaar duur der dan chemische: „Maar na die tijd kunnen de plantverzor- gers het zelf en is het goedko per." Wespen en roofmijten op planten zetten die midden in een kantoor staan: is dat nu wel zo mensvriendelijk? Kole is daarvan overtuigd: „De beestje die wij op de planten zetten zijn heel kJein. De mensen die ach ter hun bureau zitten zullen ze nooit te zien krijgen. Overlast in ondenkbaar. De vliegenmepper kan thuisgelaten worden."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25