'Stap terug voor nieuw begin' 'Er wordt vooral binnen gevlogen' Stand van Zaken NLC Autolease gaat fuseren en verhuizen 'Groei Schiphol goed voor laaggeschoolden' VNU wil databank kopen VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Plantenbiotechnologie De interesses en discussies rond biotechnologie richten zich de laatste jaren vooral op de toepassingen bij mens en dier. Onvoldoende is bekend dat naast het onderzoek rond en mens en dier zich ook fascinerende ontwikkelingen afspe len in de plantensector. Zoals iedereen weet is de komende vijftig jaar een toename van milieuproblemen te venvachten waarvoor creatieve op lossingen gevonden moeten worden. Deze bedreiging wordt onder andere veroorzaakt door een verwachte ver dubbeling van de wereldbevolking van 5 naar 10 miljard. Om aan de groeiende behoefte naar voedsel, energie en grondstoffen te kunnen voldoen moet een aanpak gevon den worden die het milieu niet te zwaar belast. Langzamer hand dringt het besef door dat de biotechnologie hierbij be hulpzaam kan zijn om onze natuurlijke hulpbronnen te sparen, de leefomgeving te beschermen en milieuproble men te voorkomen. Dankzij de snelle ontwikkelingen in de plantenbiotechnolo gie zal de produktiviteit van de landbouw worden vergroot in deze jaren waardoor gelijktijdig de wereldwijde uitbrei ding van landbouwgronden gedeeltelijk gestopt wordt. Ook kan de plantenbiotechnologie helpen het genetisch poten tieel van het wereldwijde plantenrijk in stand te houden en eventueel bedreigde planten weer te vermeerderen. De laatste paar jaar zijn de plantenbiotechnologen ook be zig om met behulp van planten diverse stoffen bijvoorbeeld geneesmiddelen of enzymen te produceren. Hierdoor is men soms in staat een industrieel produktieproces te ver vangen door het oeroude boeren-produktieproces. Dat hierbij minder schadelijke afvalstoffen vrijkomen en er min der C02 in de atmosfeer bij komt is een leuke bijkomstig heid van deze nieuwe, gedeeltelijk nog toekomstige produk- tiemethodes. Naast deze aspecten is de komende jaren al veel verwach ten op het terrein van de verbetering van gewassen door middel van plantenbiotechnologie, zoals bijvoorbeeld: resistentie tegen ziekten en ongedierte beter voedingswaarde en verbeterde smaak langere bewaartijd betere bestandheid tegen hitte en koude op het veld betere bestandheid tegen zoute grond betere bestandheid tegen vocht en droogte op het veld vermindering van verliezen na oogst Door het beter aanpassen van de gewassen aan hun omge ving mag men er ook van uitgaan dat het gebruik van be strijdingsmiddelen de komende jaren stap voor stap zal ver minderen. In Leiden vindt het onderzoek in de plantenbiotechnologie plaats aan de universiteit en bij het bedrijf Mogen. Dit be drijf, gelegen in het (Bio)-Science Park. is één van de meest vooraanstaande ondernemingen wereldwijd in dc planten biotechnologie. Mogen richt zich onder andere op het verbeteren van het bekende aardappelras Bintje zo dat het minder kwetsbaar wordt voor de schimmel Phytophtora. Een en ander moet uiteindelijk resulteren in een minder gebruik van bestrijdingsmiddel terwijl ook een hogere opbrengst per hectare wordt verkregen. Indien u- geïnteresseerd bent in deze toepassingen van de bio technologie dan kunt u op zon dag 10 oktober hiermee kennis maken op de open dag over de biotechnologie. Die heeft plaats in het gebouw van de firma Nijs- sen Koeling op het Bio-Science Park te Leiden tussen 10.00 en 18.00 uur. Pieter Koning is direc teur Holland Biotech nology. LEIDEN. RUDOLF KLEUN Het Leiderdorpse bedrijf NLC Autolease fuseert nog dit jaar met Leaseconcept uit Amster dam. Het nieuwe bedrijf dat daardoor ontstaat gaat NLC Leaseconcept heten. Het hoofd kantoor verhuist in de loop van 1995 naar Hoofddorp. Tot die tijd is Leiderdorp de hoofdvesti ging. Bij de twee bedrijven wer ken in totaal 160 mensen. De fusie heeft geen directe gevol gen voor de werkgelegenheid zeggen de beide directies omdat de activiteiten elkaar aanvullen. De ondernemingen die naar verwachting dit jaar nog sa mengaan maken sinds kort alle bei deel uit van de ABN/AMRO Leaseholding. NLC Autolease was daar al onderdeel van. Leaseconcept was een dochter van de bank Mees en Hope die is overgenomen door ABN/AM RO. De fusiepartners bedrijven bewerken dezelfde markt waar bovendien sprake is van een fel le concurrentie. Dat leidde tot het besluit de activiteiten sa men te voegen. Volgens directeur J.K. Mole naar van NLC Autolease lag een fusie voor de hand. „Wij bedie nen de onderkant van de markt en hebben met name het mid den- en kleinbedrijf als klant. Leaseconcept richt zich op gro tere ondernemingen. In die zin vullen wij elkaar aan." Volgens Molenaar zit daar ook het ver schil met andere ABN/AMRO leasebedrijven als Auto Lease_ Holland in Gouda en Auto Lea-" se Plan in Almere die een ande re marktbenadering hebben. Een verdegaande fusie zou vol gens hem niet direct zin heb ben. Ook merkt hij op dat dan een re groot bedrijf zou kunnen ontstaan. „Bij ons zal de klant geen nummer worden, een gro tere schaal is niet nodig." Molenaar gaat samen met P. Vedder van Leaseconcept ook na de fusie de directie voeren. Hij zegt dat de fusie onder het personeel met onverwacht en thousiasme begroet. „Je hoort dat niet vaak, maar kennelijk zijn de mensen er ook van over tuigd dat we er sterker door worden." Hoofddorp is als hoofdvestiging gekozen omdat die plaats halverwege ligt tussen Amsterdam Zuid-Oost waar lea se Concept is gevestigd en Lei- derdorp. „Voor beide groepen werknemers betekent het onge veer twintig kilometer reizen", aldus Molenaar. Behalve het hoofdkantoor in Hoofddorp blijft er ook nog een nevenvesti- Het kantoor van NLC Autolease ii drijf naar Hoofddorp. ging in Hoogvliet. De kantoren in Leiderdorp, Amsterdam en Wormerveer worden uiteinde lijk afgestoten. Molenaar gaat er vanuit dat er ook op langere termijn geen ar- i het Elisabethhof in Leiderdorp wordt voorlopig het hoofkwartier v beidsplaatsen verdwijnen. „De eerste twee jaar sowieso niet omdat het integratieproces dan nog gaande is. En daarna ver wachten we dat de economie weer aantrekt en de leasemarkt ook verbetert". NLC Leaseconcept is opge richt door een aantal Ford dea lers. Leaseconcept is van oor sprong een dochter van de toenmalige Amsterdamse Volkswagendealer Autopon. In de loop der jaren zijn allebei de ondernemingen losgeraakt van die achtergrond. De onderne mingen hebben ieder een eigen kring van klanten, respectieve lijk onder het midden- en klein bedrijf en onder grotere onder nemingen. Ruim twintig banen weg bij Bex Reizen in Alphen aan den Rijn „Een stap terug om een nieuw begin te maken". Zo om schrijft directeur R. Hinse vap verzekeringsmaatschappij Ohra het besluit om in te grijpen bij het Alphense doch terbedrijf Bex Reizen. Bex wordt per 1 januari samenge voegd met een andere Ohra-dochter, Sindbad Tours. Bei de reisorganisaties verhuizen naar Arnhem waar ze wor den ondergebracht bij het hoofdkantoor van Ohra. Hinse kan nog niet zeggen of er gedwongen ontslagen vallen. Wel bevestigt hij dat bij Bex 20 a 25 banen verdwijnen. ALPHEN AAN DEN RUN RUDOLF KLEUN Bij Bex werken nu 80 mensen, onder wie veel part-timers. Hin se: „De plannen moeten nog worden voorgelegd aan de on dernemingsraad. Ook het over leg met de bonden moet nog worden geopend. We willen een sociaal plan opstellen. Het moet blijken wie allemaal mee willen naar Arnhem, of al dan niet noodgedwongen afhaken. Ik kan me voorstellen dat het bij voorbeeld niet voor alle part-ti mers haalbaar is om naar Arn hem te gaan." Ohra grijpt in bij Bex na jaren van teleurstellende resultaten. Zo werd in 1991 als gevolg van het uitbreken van de Joegoslavi sche burgeroorlog een verlies geleden van 5 miljoen gulden. Bex was tot dat moment markt leider met busreizen naar dat land. Het jaar daarop verliep iets beter, maar er werd nog al tijd een verlies van zo'n 2,5 mil joen gulden geleden. Hinse wil nog geen raming geven voor 1993. „Maar het is in elk geval geen best jaar. Het is bekend dat het niet best gaat met de reiswereld." Uit de woorden van Hinse valt op te maken dat Bex zonder ingrijpen op een on dergang zou zijn afgestevend. Sindbad Tours, het andere deel van de reisdivisie van Ohra, is daarentegen een klein, maar goed renderend bedrijf. Sind bad richt zich op avontuurlijk ingestelde jongeren. Het biedt vooral verre reizen aan. Die worden in tegenstelling tot Bex via reisbureaus verkocht. Bex verkoopt rechtstreeks, zonder tussenkomst van reisbureaus, als een soort postorderbedrijf. Op die manier kon Bex de con currentie onderbieden. Na het inzakken van de Europese bus reizen kondigde Bex vorig jaar aan ook verre reizen aan te bie den, gericht op toeristen van 45 jaar en ouder die een compleet georganiseerde reis willen ma ken. Hoewel de doelgroepen an ders zijn verwacht Hinse bij zo wel Bex als Sindbad kostenbe sparingen door mogelijke geza menlijke inkoop en samenwer king bij automatisering en ad ministratie. Daardoor zouden De leiding van de reisdivisie van Ohra komt na de reorgani satie in handen van Th. Hartog van Sindbad en I. Hoogendijk van Bex. De huidige directeur van Bex J. de Meijer haakt om privé-redenen af. „Het gaat om echte privé-omstandigheden", zegt Hinse desgevraagd. Eerder kwam Ohra in het nieuws door het ontslag van de vorige direc teuren en tevens oprichters van Bex. Dat werd inzet van proces sen. Van zo'n conflict zou nu zeker geen sprake zijn. Hinse benadrukt dat de reisdivisie be langrijk is voor Ohra. „Wij wil len er mee doorgaan en dat is ook de reden voor de verhui zing." Bedrijfsterrein rond Schiphol De Luchthaven Schiphol, de KLM en Schiphol Area Develop ment Company (SADC) gaan de komende jaren bedrijfsterrei nen voor luchthavengebonden bedrijven ontwikkelen rondom de luchthaven. Schiphol en de KLM nemen elk voor 45 procent deel in het samenwerkingsver band en de SADC voor 10 pro cent. De luchthaven heeft dit deze week bekendgemaakt. Samen beschikken de KLM en de luchthaven over 130 hec tare grond ten zuiden van het luchthaventerrein. In dit gebied worden al volop kantoren ge bouwd. De SADC bezit grond in het aangrenzende gebied Schip- hol-Zuid. De SADC is een geza menlijke onderneming van de gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer, de provincie Noord-Holland, de luchthaven en de Nationale Investerings Bank. De SADC gaat de terrei nen ontwikkelen en uitgeven aan bedrijven. ■Eerste paal trainingscentrum Fokker in Hoofddorp De groei van Schiphol leidt tot een forse toename van de werk gelegenheid. Die zal zich met name voordoen bij middelbaar opgeleiden op administratief en technisch niveau. En bij laagge schoolden. Omdat juist die laatste categorie geconfronteerd wordt met een afname van het aantal banen kan de groei van Schiphol op dit punt weer een 'arbeidsperspectief bieden. Dat zegt het VNO Noord-Holland naar aanleiding van de recente publikatie van een groot aantal rapporten over de uitbreiding van de luchthaven. De werkgeversorganisatie vindt dat vooral het aantrekken van internationaal opererende bedrijven van belang is. Het vestigingsklimaat moet daarom dermate gunstig zijn dat zulke bedrijven voor Schiphol kiezen. Daarbij spelen, vindt het VNO, de infrastructuur, het bedrijfs- klimaat en de arbeidsmarkt een essentiële rol. Gepleit wordt voor het voortvarend aanpak ken van de verdere uitbouw van Schiphol. Want, aldus het VNO: „Zonder een dergelijke ondub belzinnige beslissing en een voortvarende aanpak zullen in ternationaal opererende bedrij ven zich niet (meer) in de regio en dus niet meer in Nederland vestigen." SCHIPHOL BILL MEYER Extel exploiteert een data bank met financieel nieuws en andere informatie. Het bedrijf, gevestigd in Londen, is goed voor een jaarlijkse omzet van ongeveer 75 miljoen pond (f 208,5 miljoen). United Newspapers, de eige naar van de elektronische data bank, liet dinsdag weten Extel te willen afstoten en nam daar voor de Britse merchant-bank Veronis Suhler Associates in de arm. United wil van Extel af in verband met de toenemende investeringsbehoefte van de fi nanciële informatie-industrie. De mogelijke acquisitie van Extel zou een forse uitbreiding betekenen van VNU's activitei ten in deze sector. De divisie Business Information Services, waarvan Disclosure deeluit- maakt, behaalde vorig jaar een omzet van f 257 miljoen met 1557 medewerkers. Uitgever VNU overweegt de aankoop van de Britse financië le databank Extel, nu nog eigen dom van de Britse branchege noot United Newspapers. Vol gens een woordvoerder van VNU ve.rkeert de belangstelling nog in „een zeer prematuur sta dium". „We bekijken of de activitei ten van Extel in het verlengde van, dan wel enige verwant schap vertonen met die van on ze werkmaatschappij Disclosu re", aldus de zegsman. Disclo sure is een Amerikaanse doch ter van VNU, die gegevens ver zamelt van de ruim 11.000 beursgenoteerde bedrijven in de Verenigde Staten. Disclosure krijgt die gegevens van de Secu rity and Exchange Commission (SEC), de Amerikaanse beurs- commissie. De eerste paal voor het Fokker Trainingscentrum in Hoofddorp is gisteren de grond ingegaan. In juni 1994 zal deze 75 miljoen gulden kostende 'school' haar poorten openen. Een faciliteit die voornamelijk door buiten landers bezocht zal worden. Chinezen, Brazilianen, Zweden, Koreanen, Australiërs en Co- lombianen komen straks alle maal naar Hoofddorp om in een Fokker te leren vliegen. Omwo nenden en milieu-activisten hebben echter niets te vrezen van de leerlingvliegers. Er wordt vooral binnen 'gevlogen', aldus Dave Bebelaar, vice-president product support van Fokker. Bebelaar is verantwoordelijk voor de ondersteuning van luchtvaartmaatschappijen die Fokker tot zijn klanten mag re kenen. Naast de levering van re serve-onderdelen, het uitvoeren van onderhoudsbeurten en re paraties hoort daar ook de trai ning van vliegtuigbemanningen en grondpersoneel bij. Die trai ning zal volgend jaar helemaal in Hoofddorp gebeuren. Volgens Bebelaar is de school gebouwd rond twee simulators, in goed Nederlands 'vluchtna- bootsers'. Daarin vindt de prak tische vliegerstraining plaats. Vroeger moesten vliegers bij de omscholing op een nieuw type urenlang de lucht in. Een zeer kostbare zaak voor de lucht vaartmaatschappijen en boven dien nog een onnodige belas ting van het milieu. Dankzij het gebruik van simulators kan nu bijna de gehele opleiding 'op de begane grond" worden gevolgd. De simulators zijn een ge trouwe copie van de cockpit van de Fokker 100 of Fokker 70. Ze staan op uitschuifbare poten Een tekening van het Fokker Trainingscentrum in Hoofddorp zoals dat ii waardoor in de cockpit het ge voel ontstaat dat er echt wordt gevlogen. De instructeur kan met een druk op de knop een landing op de luchthaven van Hong Kong nabootsen. De vlie ger krijgt op zijn voorruit de luchthaven in beeld. De instruc teur kan vervolgens naar belie ven de weersomstandigheden wijzigen en iedere denkbare noodsituatie simuleren. Met de bouw van de school in Hoofddorp wil Fokker alle trai ningsactiviteiten op één plek concentreren. Fokker leidde tot nu toe de bemanningen van haar' klanten op in de simula tors van de Friendship Simula tion Company (FSC) in Beek. Een zeer gerenomeerd instituut, dat voor de helft eigendom is van Fokker en voor de andere helft van Schreiner. De theoreti sche opleiding van de vliegers en de technische opleidingen van het grondpersoneel hadden op verschillende locaties op Schiphol plaats. FSC in Beek blijft overigens bestaan. De Fokker 100 simula tors worden naar Hoofddorp overgebracht en in samenwer king met Schreiner geëxploi teerd. De Fokker 50 vluchtna- boosters en die van de F27, Boeing 757 en 767 blijven in Beek. Bebelaar: „FSC is vooral gespecialiseerd in herhalings trainingen. Dat zijn trainingen die alle vliegers periodiek moe ten afleggen om hun vliegvaar- digheid te testen. Die expertise had Fokker niet. Daarom heb ben wij een belang in FSC geno men." juni volgend jaar klaar moet zijn. Het aardige van herhalings trainingen is, aldus Bebelaar, dat ze geld opleveren. Als Fok ker namelijk een vliegtuig ver koopt, wordt in het koopcon tract de opleiding van vliegers en grondpersoneel geregeld. De kosten zijn verwerkt in de ver koopprijs. Herhalingstrainingen of opfriscursussen leveren ech ter contant geld op. In Hoofd dorp wil Fokker zowel de ver plichte basiscursus als de com mercieel lucratieve opfriscursus geven. Daarom zal Fokker naast de twee F 100 simulators ook an dere typen vluchtnaboosters in Hoofddorp neerzetten. Voor welke vliegtuigtypen Fokker kiest, is nog niet bekend. Maar het kan volgens Bebelaar van al les zijn, van een Airbus tot een Opnieuw weken vertraging voor Alcazar Boeing. Er zijn nog twee open plekken in de simulatorhal. Bo vendienkan in de toekomst nog een hal aan de school worden gebouwd met ruimte voor vier simulators. Uitbreiding kan echter nog wel even op zich la ten wachten. Om voldoende rendement uit de zeer kostbare simulators te halen, moeten zij 24 uur per dag zeven dagen per week volgeboekt zijn. In het nieuwe complex ko men zo'n 75 mensen te werken. Volgens Bebelaar is Hoofddorp een ideale locatie voor de school. Het trainingscentrum ligt op een steenworp afstand van het NS-station en dus ook van Schiphol. De bemanningen zullen in het nabij gelegen Holi day Inn worden ondergebracht. De zogenoemde Alcazar-ondcr- handelingen gaan op zijn minst nog enkele weken duren. Aan vankelijk was het de opzet om eind september de memoran dum of understanding (m.o.u.) te tekenen. President Bammer van Austrian Airlines liet echter gisteren weten dat pas in okto ber duidelijkheid komt over het al dan niet doorgaan van de sa menwerking tussen KLM. SAS. Swissair en Austrian. Volgens woordvoerder Rei- chel van Austrian is er nog geen overeenstemming over de on derlinge waardebepaling tussen de vier maatschappijen en de daarmee samenhangende zeg genschapsverhoudingen in oe nieuwe managementcompany. In het voorlopige m.o.u. is een zeggenschaps/eigendomsver- houding van 30-30-30-10 afge sproken. Uit het onderzoek van de Amerikaanse bankier J.I' Morgan blijkt dat Swissair meer en SAS minder in te brengen heeft dan 30 procertt. Andere punten zijn de plaats van vestiging van het hoofdkan toor. de nationaliteit van de nieuwe president-directeur en de keuze van een Amerikaanse partner. Overigens heeft Austrian nog altijd het Duitse Lufthansa achter de hand als al ternatief. Reichel bevestigt dat de gesprekken met Lufthansa nog doorgaan. KLM-woordvoerster Wenting wil niet het woord vertraging in de mond nemen. „Wij hebben gezegd te streven naar een over eenkomst in september. Maat wij hebben er nadrukkelijk bij vermeld dat er voor dit soort complexe onderhandelingen geen dienstregeling bestaat. Nu kan het enkele weken langer duren."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23