Leidsch Dagblad iï Leiderdorp lijdt miljoenenstrop Jeltsin eist ontwapening van troepen parlement Zwangerschapscontrole via een telefoonlijn BEL: Bankmedewerker vast wegens hulp drugsbende Dronken volksmacht wacht vol ongeduld (ent u ook zo gek op groen? ^sintraluin GOED NIEUWS VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40269 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 NUMEGEN.GPD Thuiszorg in plaats van zieken huisopname voor vrouwen met een verhoogd risico op een voortijdige bevalling. In het Academisch Ziekenhuis Sint Radboud in Nijmegen is aan getoond dat controle-op-af stand dank zij een Amerikaan se vinding mogelijk is. Een on derzoek onder 23 zwangere vrouwen met een verhoogde kans op een voortijdige beval ling toonde aan dat preventie ve controle via de telefoon vanaf de 24ste week van de zwangerschap effectief is. De vrouwen kregen het afge lopen half jaar de zogenaamde Tokos-apparatuur mee naar huis. Bij deze techniek draagt de vrouw tweemaal daags ge durende een uur een riem met een apparaatje om de buik dat de activiteit van de baarmoe der registreert. De waarnemin gen worden met behulp van een modem via een telefoon lijn naar een speciaal daarvoor uitgerust centrum gestuurd. De verloskundigen in dat cen trum hebben elke dag contact met de vrouw en kunnen aan de hand van het gesprek en de registratie haar situatie beoor delen. Het verloop van het onder zoek onder 23 vrouwen was positief. Slechts één kind werd te vroeg geboren. Zowel bin nen het AZN, bij de meewer kende gynaecologen en de op deze wijze gecontroleerde vrouwen was er tevredenheid. Dank zij het nieuwe systeem kan de duur van de zieken huisopname met zes dagen be kort worden. De kosten van de service bedragen 110 gulden per dag. Zorgverzekeraars zouden die kosten op zich moeten nemen, maar ook de deelnemende zie kenhuizen zullen een bijdrage moeten leveren. Geweld Sandzak 2 Het geweld van de Serviërs in de mosli menclave Sandzak moet stoppen, vindt moslimlei der Sulejman Ügljanin, Cambodja 7 Cambodja wordt van daag weer een monar chie. Sihanouk bestijgt dan voor de tweede keer de Cambodjaanse troon. Hoogervorst /l De strepen zijn het- Z I zelfde, de kleur Is anders. Maar Richard Hoogervorst heeft het ook in Rijnsburg naar zijn zin. Folk -y Het Amerikaanse Z folkduo Bright Blue Gorilla probeert de States te ver veren via Neder land. Geen kront ontvangen 071-143241 071-128030 mat/mvr 18.00-19 30 ui zaterdag 10 00-12 00 ui Bouwgrond in Buitenhof ging voor 'vriendenprijsjesweg LEIDERDORP ROY KLOPPER De gemeente Leiderdorp heeft een miljoenenstrop gele den doordat ze alle bouwgrond in het nieuwste gedeelte van de woonwijk Buitenhof te goedkoop heeft verkocht aan aannemers. In strijd met een raadsbesluit zijn in en kele gevallen prijzen berekend die volgens deskundigen 'verbazingwekkend laag' zijn. gemiddeld 154 gulden per vier kante meter. Dat had volgens een raadsbesluit uit augustus vorig jaar minimaal 315 gulden moeten zijn. De financiële strop die de ge meente hierdoor lijdt, blijkt slechts het topje van de ijsberg. Aan de hand van koopovereen komsten met andere aanne mers die bouwen in Enkele weken geleden werd be kend dat de grondprijzen voor het gebiedje, waar onder meer de woning van wethouder J. Veldstra (ruimtelijke ontwikke ling/066) staat, veel te laag wa ren. De kavels daar werden ver kocht aan de Aannemers Com binatie Leiderdorp (ACL) voor woonwijk, is vast te stellen dat de percelen voor in totaal 165 woningen zijn weggegaan tegen een te lage prijs. De strop be draagt zeker 2,3 miljoen gulden. In de zogeheten L en M-ge- bieden, tussen de Buitenhoflaan en de S5 rond de Zijllaanmolen, bouwen zeven aannemers. Noorlander, Arbouw, de Alge mene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL), de Aanne mers Combinatie Leiderdorp, (ACL), Panagro, Nagtegaal en Meerburg kregen op 1 juli 1992 een aanbieding van de gemeen te om grond te kopen voor wo ningbouw. Ze bouwen er momenteel vier categorieën woningen, onder verdeeld in verschillende soor ten vrije sector en woningwet. De minimum prijzen per vier kante meter vrije-sectorgrond (tussen de 210 en 315 gulden) die de raad in augustus vorig jaar vaststelde, zijn in geen en kel geval gehaald. Ook de prij zen voor sociale huurwoningen waren structureel te laag. Als de wil van de gemeente raad was gevolgd, had de ge meente uit verkoop van de grond in L en M-gebieden zo'n 7,1 miljoen gulden moeten bin nenslepen. Toen de rekeningen werden opgemaakt, bleek voor slechts 4,8 miljoen gulden za ken te zijn gedaan. Verschil: 2,3 miljoen gulden. De conclusie ligt voor de hand dat het Leiderdorpse col lege met deze verkopen de ge meenteraad heeft gepasseerd. Immers, toen de raad op 24 au gustus 1992 de minumum-prij- zen vaststelde voor de kavels in Buitenhof, hadden B en W de aannemers al lang en breed een voorstel gedaan met veel lagere tarieven. De raad is hierover niet ingelicht. Pagina 14: Grondprijzen ver bazingwekkend laag Stadskabei ontzet Leiden LEIDEN »WIM KOEVOET „Gered door de stadskabel." De Leidse PvdA-wethouder financi ën, S. de Vreeze, zegt dat de fi nanciële situatie van de stad weer wat rooskleuriger is nu hij gaten kan dichten met de op brengst van de verkoop van de stadskabei aan de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). De onderhandelingen daar over lopen al een tijd en zijn ook nog niet afgerond, maar de vooruitzichten op een goede af loop zijn gunstig, aldus De Vreeze. Het verkoopbedrag ligt rond de 25 miljoen gulden. Daarmee kan De Vreeze zowel de financiële problemen op kor te als lange termijn oplossen. Bovendien kan Leiden een groot deel van z'n SAVA-schuld (het mislukte vuilverbrandings project bij Ypenburg) aflossen. Er blijft zelfs veel geld over om de reserves van de gemeente te versterken. Ondanks de meeval ler blijft bezuinigen noodzake lijk. Sport, stadsreiniging,-socia le vernieuwing, stadsgroen en onderhoud worden daarbij ont zien. Enige tijd geleden sloeg De Vreeze alarm. T993, het eerste jaar zonder artikel 12-status en de daarbij behorende extra rijkssteun, dreigde een ramp jaar te worden. Want op de lo pende gemeentebegroting dreigde een tekort te ontstaan van ruim vijf miljoen gulden. In de periode 1994-1997 dreigden gaten van tussen de zeven en 4.5 miljoen gulden. Pagina 11: 'Opbrengst kabel geen voorbijvarend gouden schip' Spanning in Rusland loopt op na eerste doden MOSKOU GPD De Russische president Jeltsin heeft de druk op zijn tegenstan ders vanochtend verder opge voerd. Hij gaf de ministeries van binnenlandse zaken en defensie opdracht de troepen van het ontbonden parlement te ontwa penen om een einde te maken aan de „politiek van wetteloos heid en anarchie". Legereenhe den zouden klaarstaan om het zwaar gebarricadeerde Witte Huis (het gebouw van het parle ment) te ontruimen. De aankondiging kwam, na dat gisteravond de eerste doden vielen sinds het uitbreken van de crisis. Bij een aanval op het hoofdkwartier van de GOS- strijdkrachten in Moskou werd een soldaat gedood en raakte een ander gewond. Een vrouw kwam door een verdwaalde ko gel om het leven. De politie maakt jacht op de daders, die volgens het persbureau Tass aanhangers zijn van parle mentsvoorzitter Chasboelatov. Volgens een Moskous persbu reau heeft de politie al enkele officieren aangehouden, maar de politie wilde het bericht niet bevestigen. De oplopende spanning valt ook op te maken uit een reeks van nieuwe maatregelen die gisteren door Jeltsin zijn geno men. In opdracht van de presi dent werden de warm-water- voorziening en de telefoonlij nen van het parlement afgeslo ten. Ook werden de kranten van de parlementariërs in beslag ge nomen. Jeltsin waarschuwde VS»i 'j| fpfn St ji zijn tegenstanders dat hij hun verzet niet langer tolereert en dat zij het parlementsgebouw dienen te verlaten. Het parlement heeft zich in middels voorbereid op een ge wapend treffen. Tientallen zo genaamde ordetroepen bewa ken het gebouw. De tegen-mi- nister van veiligheid, Viktor Bar- ranikov (nog maar twee maan den geleden door Jeltsin uit die zelfde functie ontslagen), zei dat het parlement beschikt over 7.000 militairen die zijn belast met de bewaking van het Witte Huis. Het Congres van Volksafge vaardigden besloot gisteren met 636 tegen 2 stemmen Jeltsins presidentiële bevoegdheden op te schorten. Met drie stemmen tegen werd generaal Aleksandr Roetskoj benoemd tot president van de Russische Federatie. Het uitgebreide parlement is vol gens de Grondwet gemachtigd de president af te zetten, mits een tweederde meerderheid (minimaal 689 van de 1048 le den) dat verkiest. Dat quorum was gisteravond niet aanwezig. Vanochtend, bij de hervatting van de vergadering, waren 653 afgevaardigdengeregistreerd. Pagina 2: Media durven kritiek op Jeltsin niet aan. De drugsbende rond een voor malige autocoureur en bloe- menkoopman heeft zijn winst en witgewassen met behulp van een medewerker van de ING- bank in Amsterdam. De man is vorige week aangehouden. De tientallen miljoenen die de ben de verdiende met de hasjsmok- kel uit Spanje en Marokko wer den omgewisseld met behulp van de valuta-specialist van de bank. Volgens de politie gaat het om zo'n 60 miljoen gulden. Dat bedrag komt overeen met de winst die de bende maakte met 17 hasjtransporten van tussen twee en zes ton elk die door een 'kaalplukteam' van politie, justi tie en belastingdienst'is ontra feld na aanhoudingen en huis zoekingen in maart en april van dit jaar. De Amsterdamse politie wil „gezien het belang van de zaak en onze enorme investeringen erin" geen nadere- mededelin gen doen. Sinds het politie-on- derzoek naar de bende in juni 1991 begon zijn 67 leden van het criminele netwerk gearres teerd. Zo onontwarbaar als het drugsyndicaat volgens de Am sterdamse politie was, zo'n makkelijke prooi lijkt de leider te zijn geweest. Vorige week werd de man, een voormalige bloemenkoopman en autocou reur, voor de vierde keer sinds 1989 opgepakt op verdenking van een drugdelict. En voor de tweede achtereenvolgende keer kon de politie hem zelfs aan houden in zijn cel, waar hij net was begonnen aan een straf van vier jaar wegens hasjsmokkel. Volgens eigen zeggen is de man in de hasjhandel beland via zijn bloemen-exportbedrijf. Hij dreef de zaak in Oostzaan en later vanuit Purmerend sa men met zijn broer. „Ik zag hasjhandelaren met pakken geld en dacht: dat kan ik ook", vertelde hij in juli tegen de Alk- maarse rechtbank. Het bloe- menbedrijf was bijna failliet en de man schakelde daarom over op de lucratievere softdrugs, die met vrachtwagenladingen tege lijk uit Marokko en Spanje wer den gehaald. Met de verdiende miljoenen kocht hij zich vervolgens in le gale ondernemingen in en stortte zich vol overgaven op zijn grote passie: autoracen. Met succes, al waren zijn kam pioenschappen in verschillende toerwagenklassen naar verluid vooral te danken aan zijn supe rieure, peperdure materiaal dan aan zijn racetalenten. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het versleten camouflagepak van de 'sergeant' staat strak ge spannen over zijn bolle buik. Zijn hele voorkomen, inclusief verlopen kop, geeft aan dat we hier niet met een gestaalde be roepsmilitair van doen hebben. Geef acht, buldert hij tegen de twee rijen van zes mannen voor hem. Ze schrikken op, sommi gen brengen de pink aan de naad van de broek. Links uit de flank, één, twee drie vier, schreeuwt het camouflagepak. De 'volksmacht' sjokt richting ingang Russisch parlement, naast elkaar en uit de maat. Dit zijn de vrijwilligers van Viktor Anpilov, de schorre leider van Werkend Moskou, een fa natieke communist. Anpilov zelf heeft zo zojuist meegedeeld waar hun strategische posten zijn. Voor sommigen van deze 'verdedigers van de democratie' is dat in het parlementsgebouw zelf, waar ze een kalasjnikov- machinegeweer in de handen krijgen gedrukt. De communisten van Anpilov en de extreem-rechtse patriot ten die in figuren als ex-KGB- generaal Sterligov en parle mentslid Sergej Baboerin hun leiders zien, steunen als één man het duo Roetskoj-Chas- boelatov dat Rusland moet red den uit de klauwen van de 'mis dadiger Jeltsin'. De meeste volksvertegenwoordigers maken absoluut geen opgewekte, eer der een ontredderde indruk. Maar hun verdedigers met hun kalasjnikovs lijken ongeduldig te wachten op het moment dat 'de andere kant' aanvalt. Hun aanwezigheid geeft aan dat Jeltsins taktiek om het bin nen- en buitengebeuren bij het Witte Huis te negeren politiek handig was, maar in de praktijk op een drama kan uitlopen. Zijn tegenstanders Roetskoj en Chasboelatov zijn nu in de greep van hun eigen pact met de rood-bruine duivel. Wie ver hindert straks dat deze mannen naar de wapens grijpen als ze het wachten op een politieke oplossing moe zijn. Chasboelatov klaagde giste ren al over dronkenschap onder de verdedigers van de democra- Spotgoedkope week aanbieding BolchryS3l)t GROENE WAREh uVOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071 - 76374 tie. We kunnen dit ook zelf waarnemen. Terwijl ene overste Aleksandr Markov uitlegt hoe hoog het moreel en de discipli ne onder zijn 'uiterst professio nele' manschappen is, zien we hoe een dronken kozak met een machinepistool op de rug door twee kameraden naar het toilet wordt gebracht. De geluiden ge ven aan dat de man ter ont nuchtering een paar vingers in de keel krijgt gestopt. Markov is al 27 jaar bij het le ger. als „docent cultuur en jour nalistiek" aan een van de Mos- kouse militaire academies. Maar, zo vertelt hij er meteen bij. wijzend op het insigne op zijn uniform, ik ben ook para chutist. Markov draagt de kalasjnikov trots en laat ons zien dat het magazijn in zijn gordel tot de laatste scherpe pa troon is gevuld. Hoeveel man nen en hoeveel wapens hij in het Witte Huis tot zijn beschik king heeft, is uiteraard geheim. „Maar u mag inderdaad gerust denken dat we hier een wapen depot hebben", grinnikt hij. Pagina 2: 'Morgen kan het weer allemaal anders zijn'. HET WOORD IS AAN Robert L. Stevenson Een vriend is een geschenk dat men zichzelf kan geven. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen- Gesprek van de dag - Info Programma's9 Randstad16 Regio11.13,14,15 RTV Show Sport Stand van zaken VANDAAG OOK NAJAARSBIJLAGE PAGINA 29 t/m 35 HET WEER Af en toe regen Veel bewolking af en toe regen Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur 10 graden. Middagtemperatuur 15 graden. Matige noordelijke wind. Een bejaarde Russin veegt op het Rode Plein haar tranen af. Neen, niet de politieke spanning in Moskou is de oorzaak van haar verdriet Ze heeft zojuist een paar omstanders uitgelegd hoe moeilijk het dezer dagen voor ouderen is om de eindjes aan elkaar te knopen en daarbij hield ze de ogen niet droog. foto reuter sean ramsay Forse eisen na brute overval Voor de Bossche rechtbank zijn gisteren straffen van vier tot zes jaar geëist tegen de daders van een zeer brute gewapende over val op een gezin in Uden. Een 26-jarige Tilburger, een even oude Amsterdammer en een 34-jarige man uit Purmerend overvielen in februari het gezin, nadat ze hadden gehoord dat er. veel geld en goud in de woning zou zijn. Het drietal drong de woning binnen en boeide, bedreigde en mishandelde het echtpaar in aanwezigheid van hun kind. FNV'er De Waal voorziet 'vechteconomie' Er is een grote kans dat de vak beweging de komende maan den ernstig in botsing komt met het kabinet en de werkgevers. Die laatste twee doen er alles aan om de vakbeweging in een hoek te dringen, zo klaagde vice-voorzitter L. vde Waal van de FNV gisteren op een leden bijeenkomst in het Groningse Bedum. Hoewel het komende centrale overleg in eerste instantie wordt gevoerd tussen de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties, waste de FNV-be- stuurder vooral het kabinet de oren. Hij had geen goed woord over voor bijvoorbeeld de-loon maatregel waarmee het kabinet steeds dreigt. Als het kabinet niet inbindt, voorziet De Waal botsingen. Niet alleen tussen kabinet en vakbewéging, maar ook tussen werkgevers en vakcentrales. Met name de eis van de werkge vers om de prijscompensatie af te schaffen, moet van de FNV van tafel. De harde woorden van De Waal zijn onderdeel van het ritueel dat gewoontege trouw aan het overleg tussen de sociale partners vooraf gaat. I lij verweet het kabinet de vakbe weging te provoceren. „Maar aan de vooravond van de ver kiezingen laten we dergelijke provocaties niet liggen," waar schuwde hij. „Wij willen een overlegeconomie, maar moeten ons voorbereiden op een vecht- NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. J», dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: - Adres: I Tel.: C m «"«rol' brwjmg, Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch I 28.75) 0 Per kwartaal i 0via acceptgiro 82.85) 0 automatisch 82,85) j Nr. bank/giro: Handtekening: Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1