Sydney blijft favoriet Peking net voor Vermeij ziet jongensdroom vervuld Tegenslag krijgt Berlijn niet klein Sport Vier rondes in stemmen Dalai Lama verheugd over keuze Sydney Geesink niet over de grens 'Helderse' videoband is nog even spoorloos VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Zweden rekent op Edberg borlange Zweden rekent in de wedstrijd voor de tegen Duits land voor de halve finales van de Davis-cup, vrijdag, zaterdag en zondag in Borlange. op Stefan Edberg. De oud-YVimbledonkam- pioen. die bij de wedstrijd tegen Nederland op het Malieveld wegens gezinsuitbreiding ontbrak, neemt de plaats in van Mag nus Larsson. De Zweedse aanvoerder Jonte Sjoegren heeft in Borlange geko- voor een extreem trage gravelbaan; niet bepaald een onder grond. waarop Edberg excelleert. Van Moorsel gewond tijdens training i Moorsel is gisteren tijdens de training licht gewond geraakt nadat ze in botsing was gekomen met een auto. De wereldkampioene werd geschept door het voertuig toen ze op de weg van Veghel naar Erp plotseling linksaf sloeg. De 23-jarige Brabantse liep een lichte hersenschudding en schaafwonden op. Ze is naar het ziekenhuis van Veghel ver voerd. De woordvoerder van de gemeentepolitie wist gister avond niet of Van Moorsel een nacht ter observatie in het zie kenhuis moest blijven. „Zeg maar dat een jongens droom in vervulling is gegaan." Marco Vermeij, één van de sterkste wieleramateurs van Ne derland. krijgt op zijn 28ste ein delijk zijn eerste profcontract. Het Franse Chazal Vetta MBK biedt de in Frankrijk woonach tige Lissenaar een contract voor de komende twee jaar. Als hel per van kopman Eric Caritoux maakt de laatbloeier bovendien kans op deelname aan de Tour de France. „Tot nu toe ben ik niet seri eus genoeg geweest", zegt Ver meij ter verldaring van zijn late doorbraak naar de rijen van de beroepsrenners. „Als prof ga ik meer en anders trainen. Ik ver moed dat het nog veel harder kan. ik denk dat ik nog een jaar of vijf heb om wat van mijn wie- Ierloopbaan te maken." Hoewel Vermeij dat zelf niet bevestigt, hebben zijn recente resultaten ongetwijfeld bijge dragen tot zijn uitverkiezing als prof. De oud-Lissenaar, die nu nog uitkomt voor de amateuraf deling van zijn nieuwe ploeg, boekte dit seizoen al elf over winningen. Zijn solo op het Ne derlands kampioenschap op de weg (zevende) en zijn dubbele optreden tijdens de wereldkam pioenschappen in Noorwegen (ploegentijdrit en individuele wegwedstrijd) maakten alom indruk. „Al had ik zelf graag wat hoger willen eindigden op het WK", aldus Vermeij, die in Oslo als beste Nederlandse amateur als 27ste finishte. De voormalige avonturier be seft dat hij vanaf nu niets meer aan het toeval mag overlaten. Na het Nederlands tijdritkam pioenschap voor verenigingen (morgen) en de ronde van Lisse (overmorgen) zoekt Vermeij, in Nederland lid van de Rotter damse wielerclub Ahoy', zijn heil weer in het buitenland. „Ik ga volgende maand met de na tionale amateurselectie naar Ja pan en uil ook nog trainen in het zuiden van de Verenigde Staten. Van de winter wil ik deelnemen aan de zesdaagse van Kopenhagen." „Als prof moet ik het groten deels zelf uitzoeken. In feite ben je dan een soort ondernemer. Zo moet ik waarschijnlijk al snel andere huisvesting regelen. Marco Vermeij. foto archief Want mijn onderdak (in Mor- court, red.) was tot nu toe gere geld door mijn Franse wieler ploeg. Maar er komt ongetwij feld een andere amateur in mijn plaats." De stemming verliep gister avond als volgt. Eerste ronde: Peking 32 stemmen. Sydney 30, Manchester 11. Berlijn 9 en Is- tanboel 7. Istanboel uitgescha keld. Tweede ronde: Peking 37, Sydney 30, Manchester 13. Ber lijn 9. Berlijn uitgeschakeld. Derde ronde: Peking 40, Sydney 37. Manchester 11. Manchester uitgeschakeld. Vierde en laatste ronde: Syd ney 45. Peking 43. Olympische Spelen 2000 in Sydney. Luyendijk moet wijken voor Andretti phoenix Arie Luyendijk moet op zoek naar een nieuwe renstal. Van teambaas Chip Ganassi heeft hij te horen gekregen dat het contract niet verlengd wordt. Nederlands enige autocoureur in de Amerikaanse Indycar-competitie moet wijken voor Michael Andretti, die na een mislukt avontuur in de formule 1 terugkeert bij de oval-racers. Seizoen voorbij voor Theunisse berghem Het wielerseizoen is voor Gert-Jan Theunisse voorbij. Gisteren kreeg de onfortuinlijke renner van de artsen te horen dat hij twee maanden geen buitensporige inspanningen mag verrichten. De mogelijkheid om zijn grotendeels mislukt seizoen nog enige kleur te geven in de najaarsklassiekers Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije wordt gedwarsboomd door een maagzweer. De aandoening werd vorige week door Italiaanse artsen gecon stateerd toen hij aan de Ronde van Lazio wilde deelnemen. Geen nieuwe rechtzaak voor Tyson Bokser Mike Tyson krijgt geen mogelijkheid zijn veroordeling wegens verkrachting opnieuw aan te vechten. Het hooggerechtshof in Indianapolis weigert de zaak opnieuw in be handeling te nemen. Tyson zit een gevangenisstraf uit van zes jaar, nadat hij in 1991 schuldig werd bevonden aan verkrachting van een deelneemster aan een Miss-verkiezing. Tyson had om een nieuwe behandeling gevraagd, omdat bij zijn véroordeling in 1991 een belangrijke getuigenverklaring niet in het proces was opgenomen. Tyson blijft waarschijnlijk tot febru ari 1995 achter de tralies. Dan heeft hij ruim de helft van zijn straf uitgezeten. Super Cup in het geding parus Het is de vraag of Olympique Marseille nog steeds in aanmerking komt voor de wedstrijden om de Super Cup tegen Parma en om de Intercontinentale beker tegen Sao Paulo. De wereldvoetbalbond FIFA heeft bekend gemaakt, dat daar maan dag in Zürich een beslissing over wordt genomen. De wegens omkoping in opspraak geraakte club is reeds de Franse titel ont nomen en niet toegelaten tot de Europese bekercompetitie. De keuze van Sydney als orga nisator van de Olympische Spe len in 2000 is door de Dalai La ma met vreugde begroet. „De internationale gemeenschap heeft met die keuze getoond dat zij de vrijheid en democratie steunt", aldus de geestelijk lei der van Tibet gisteravond. „Op grond van het verleden en de grote beschaving van Chi na zou het normaal geweest zijn dat een internationaal evene ment als de Olympische Spelen De Olympische Spelen van het jaar 2000 worden gehou den in Sydney. De Australische metropool kwam gister avond in Monte Carlo als winnaar uit de bus na een adembenemende nek-aan-nek race met de andere grote favoriet, Peking. In de laatste, beslissende ronde, toen de drie Europese outsiders Istanbul, Berlijn en Manchester al waren uitgeschakeld, kreeg Sydney 45 van de 89 IOC- leden achter zich, tegen 43 voor Peking. in een land als China zou wor den gehouden," verklaarde de Daila Lama in Libreville, waar hij deelneemt aan een vergade ring over de samenwerking tus sen noord en zuid. „Het totalitaire en onderdruk kende karakter van het Chinese regime zou steun hebben ge kregen wanneer de Olympische Spelen aan Peking zouden zijn toegewezen. Met het besluit dit niet te doen heeft het IOC de boodschap afgegeven dat de in ternationale gemeenschap de wijheid en democratie steunt." De uitslag kwam als een grote verrassing omdat Peking de af gelopen dagen tot de huizenho ge favoriet leek te zijn uitge groeid. De Chinese hoofdstad wist de Australische concurrent in de eerste drie stemrondes ook voor te blijven, maar tijdens de vierde, beslissende ronde, kreeg Sydney acht van de elf stemmen die in de derde ronde nog naar Manchester waren ge gaan. Peking oogstte slechts drie stemmen van de laatste Eu ropese stad die nog in de race Toen de uitslag gisteravond, even voor half negen door IOC- voorzitter Juan Antonio Sama ranch bekend werd gemaakt in het Stade Louis II van Monte Carlo, leidde dat tot een explo sie van weugde onder de naar schatting 2000 Australische sup porters. Na twee vergeefse po gingen om de Olympische Spe len naar Australië te halen (Bris bane was kandidaat voor de Spelen van '92, Melbourne hen gelde vergeefs naar de Spelen van '96) leek het ook nu weer mis te gaan. Favoriet Onder de honderden journalis ten in het prinsdom Monaco was Peking zwaar favoriet. Een meerderheid van de leden van het IOC zou een voorkeur voor de Chinese hoofdstad hebben omdat het houden van de Olympische Spelen in het jaar 2000 in Peking een historische doorbraak zou betekenen, zo heette het. Bovendien zouden de Spelen in Peking commer cieel gezien interessanter zijn, zo luidde een veel gehoorde theorie. Zoals wel vaker het ge val is, stemde het ondoorgron delijke 'parlement' van het IOC De Australische premier Paul Keating, met zijn in het Bra bantse Oisterwijk geboren echt genote Anita van Iersel in Mon te Carlo bij de stemming aan wezig, noemde de verkiezing van Sydney 'een historisch mo ment voor Australië en een overwinning voor de sport'. De Spelen van het jaar 2000 bete kenen volgens hem een gewel dige economische impuls voor zijn land en een grote psycholo gische opsteker. „Dit is het be wijs dat we serieus worden ge nomen", aldus Keating. De overwinning van Sydney werd gisteravond in Monte Car lo ook nadrukkelijk gevierd door Greenpeace. De milieuorgani satie was nauw betrokken bij de opzet van de Spelen in Sydney die door Greenpeace 'de eerste groene Olympische Spelen' worden genoemd omdat tot in de kleinste details rekening is gehouden met het milieu. Misverstand In Peking laaide de feestvruegde gisteravond even hoog op. Uit het feit dat IOC-voorziter Sama ranch bij zijn bedankje aan de kandidaatsteden het eerst de Chinese hoofdstad noemde, maakten de miljoenen, die nog niet naar bed waren gegaan - het was 2.27 uur plaatselijke tijd - op dat de race was gewonnen. Een verschrikkelijk misverstand. Terwijl de artiesten, die het gala-diner voor de Chinese elite opluisterden, alvast aan de tra ditionele leeuwendans bego- nen, riep de IOC-voorzitter na gespeelde aarzeling immers Sydney tot organisator van de zomerspelen 2000 uit. De ont De Spelen van 2000 zijn binnen. De afvaardiging van Sydney is er duidelijk blij r nuchtering was groot. Temeer daar elders in de stad alvast vuurwerk werd afgestoken om de veronderstelde overwinning te vieren. Nergens werd op de neder laag zo bitter gereageerd. Door de communistische machtheb bers, die hun volle gewicht ach ter de Olympische kandidatuur hadden gezet en nu groot ge zichtsverlies leden. Maar ook door het Chinese volk, dat door een enorme propaganda-cam- pagne in de waan was gebracht, dat niets de plannen van Peking zou kunnen tegenhouden. De plannenmakers hadden in sa menhang met de Olympische plannen een besteding van niet minder dan 7,5 miljard dollar (ruim 14 miljard gulden) aan in frastructurele werken in het vooruitzicht gesteld. De vraag is of de Chinese hoofdstad het nu zal moeten doen zonder de hoognodige nieuwe wegen, bruggen en waterzuiveringsin stallaties. Het neerhalen van de krottenwijken, die plaats zou den moeten maken voor het Olympisch dorp, was al begon nen. Uiteraard werden in de eerste commentaren de Verenigde Staten voor de nederlaag ver antwoordelijk gesteld. Daar im mers sprak het congres een veto uit wegens schending van de mensenrechten. De hele dag vooraf gaande aan de stemming in Monte Car lo had in Peking een zenuwach tige stemming geheerst, alsof hét lot van de natff op het spel stond. Er was veel politie op de been. legen de avond grendel den veiligheidstroepen in uni form en hurgerkledij het plein van de Hemelse Vrede af, dat toneel van de studenten-op- stand van vier jaar geleden was. Ook de politie-bewaking van de buitenlandse ambassades en gezantschappen was versterkt. Volgens het dagblad Beijing Ribao zou 98,7 procent van de bevolking achter de Chinese Olympische plannen hebben gestaan. Dat het in elk geval geen honderd procent was kon den buitenlandse correspon denten opmaken uit een brief van een tot dusverre onbekende democratische partij, waarin de voorzitter van het bied-comitë. de plaatselijke partij-chef Chen Xitong als „massa-moordenaar" werd betiteld, i h| geldt als één van de hoofdverantwoordelij ken voor het neerslaan van de democratische beweging van 1989. „De grechlertenw /al de moordenaars niet vergeven", heette het. Anton Geesink blijft in Neder land. Het Nederlandse lid van het Internationaal Olympisch Comité heeft lange tijd overwo gen uit het buitenland te gaan functioneren, omdat hij zo veel weerstanden ondervond in het bestuur van het NOC. Geesink veranderde van gedachten om dat er met de fusie van de sportkoepels in het bestuur van NOCNSF bestuursleden zijn ge komen, die hem wel zien zitten. Te vroeg David Sikhulumi Sibandze uit Botswana blijkt het IOC-lid, dat tussen de tweede en derde ron de van de stemmingen de ver- gadering in Monte Carlo verliet. De Afrikaan had voorzitter Sa maranch van te voren laten we ten dat hij om half zeven de zaal zou moeten verlaten óm het ge boekte vliegtuig naar huis nog te kunnen halen. Douceurtje Sommige leden van het IOC zijn puissant rijk en daar profi teert de Olympische beweging van. Zo arriveerde Prins Faisal Fahd Ahdul Aziz in Monte Car lo. Het IOC-lid uit Saoedi-Ara- bië gaf voorzitter Samaranch een hand en een cheque van twee miljoen dollar. Gewoon een geschenk voor de onder steuning van de Olympische be weging en het Olympisch muse um m La Meer dan 50.000 Berlijners hiel den gisteravond rond de Bran denburger Poort de adem in toen Antonio Samaranch in het verre Monte Carlo de gesloten enveloppe tevoorschijn haalde, openmaakte en zei „the winner is the city of.... Sydney". Verslagenheid, toen een aar zelend applaus, gevolgd door een run op de zeker 50 bier stands en meer dan 100 eet-en drinktentjes. Berlijn laat zich niet klein krijgen door zo'n te genslag en daarom vieren we toch feest, was de algemene op vatting. Op minstens vijf plaat sen vonden officiële party's plaats en in tientallen bruine kroegen vloeide het bier in stro men. Rond de Brandenburger Poort werd het echter vrij snel rustig. Natuurlijk was de teleurstel ling groot, zeker na de ook in objectieve ogen indrukwekken de presentatie eerder die dag in Monte Carlo. Een presentatie vol emoties en zakelijkheid met als hoogtepunten Daimler- Benz-baas Edzard Reuter, een eerst nerveuze en daarna spon tane Steffi Graf en met natuur lijk het jonge Duitse zwem won der Franziska van Almsick. Met een vertederende mengeling van naïveteit en spontaniteit scoorde zij niet alleen in het piepkleine vorstendom aan de Franse Rivièra hoog. Franziska was direct na de presentatie teruggevlogen naar Berlijn om in haar geboortestad de uitslag mee te maken. „Jij bent onze koningin" en „Franz- siska for president", scandeer den de Berlijners. De net 15-ja rige zwemster was evenals de meeste van haar stadgenoten teleurgesteld: „lk kan het niet begrijpen, maar ja, in Sydney zal het natuurlijk ook prachtig worden en daarom feliciteer ik die stad". Katerstemming Een lichte katerstemming dus rond de Brandenburger Poort, maar een uitgelaten sfeer een paar honderd meter verderop in de zogenaamde 'Hal der Tra nen'. Daar vierden de aanhan gers van 'NO-lympic City Berlin' hun triomf. Keiharde rockmu ziek op een plaats waar in DDR- tijden menige traan vergoten werd als VVestreizigers afscheid moesten nemen van hun fami lieleden die achter bleven in de met prikkeldraad omgeven staat van Erich Honecker en co. Nu vloeiden er vreugdetranen. „We hebben het gered. Geen Spelen in Berlijn", jubelden de NO- Berlijn mocht dan gisteravond 'gewoon' feest vieren, de verslagenheid was wel degelijk zichtbaar, foto epa lympicfans. De Berlijnse burgc Eberhard Diepgen verborg zijn teleurstelling manmoedig: „lk feliciteer Sydney. Wij gaan nu in Berlijn aan de slag om de gevol gen van de lange deling te over winnen". Die laatste woorden waren veel Berlijners uit het hart gegrepen, want ze hebben het zonder de Olympische Spe len al moeilijk genoeg in hun stad in ombouw. De reclame campagne heeft Berlijn officieel zo'n 60 miljoen mark gekost, maar officieus 200 miljoen. De grootste verliezer was ech ter waarschijnlijk die kleine 'os- sie' die 100 flessen 'Rot Kaep- chensekt' had gekocht en die voor 15 piek per fles had ge- dacht te slijten aan zegevieren de Berlijners. Het was voor hem zo'n investering, dat hij geen stand meer had kunnen betalen en dus moest hij zijn drank een paar honderd meter van het feestgedruis zien te slijten. Na de woorden van Samaranch zette hij zijn dozen maar weer in zijn Wartburg en ging er snel vandoor In de Helderse affaire, waarbij een speler van Feyenoord een tegenstander een gebroken kaak heeft bezorgd, heeft de se- mi-professionele cameraman Herman Ackermann ten minste één keer de waarheid geweld aangedaan. Tijdens een persconferentie, gisteren in zijn woonplaats Alk maar. bevestigde Ackermann dat hij bij een eerste onderzoek van justitie de hem bezoekende rechercheurs heeft meegedeeld de videoband van de wedstrijd lectie en Feyenoord niet meer te hebben. Volgens de hem terzij de staande jurist mr. R. Rood is die verklaring niet juist geweest. Ackermann, no< h mr. R. Rood, wilde bevestigen dat de band nog steeds in het bezit is van de maker. „Voor wij op dit punt een uitspraak doen, willen wij eerst contact hebben met justi tie en de KNVB". De video band kan mogelijk een beter m/i< lit \ers< haffen m de vechtpartij na afloop van de op 29 juli gespeelde wedstrijd, waarbij door toedoen van één van de i evenoorders de Helder se speler Schouten zijn ernstige blessure opliep. Gisteren wilde Ackermann, als reactie op publikaties in de Feyenoordkrant, die hij als kwetsend beschouwt en die on danks zijn verzoek niet gerecti ficeerd werden, volledige open heid van zaken geven. Daar is het niet van gekomen. Ackermann hield wel staande dat hij onmiddellijk na de wed strijd in Den 1 leider, waar hij op verzoek van de amateurs video - opnamen maakte, het verzoek van Feyenoord had gekregen de band niet ter beschikking van de media te stellen. Hem zou daarvoor een vergoeding van duizend gulden zijn toegezegd. „Ik was daartoe bereid, om I eye tl oord de hand boven het hoofd i>' houden, maai in plaats van geld heb ik in plaats daar van dertig kaartjes voor Neder land I ngeland gevraagd." Ackermann stelt dat nij kaart jes noch geld ontvangen heeft omdat Feyenoord bij zijn be zoek aan Rotterdam op 3 au gustus geen belangstelling meer voor de band zou hebben ge toond. Drie dagen eerder, de dag na de wedstrijd in Den Hel der dus. heeft Ackerfnann met een verslaggever van Radio Noord-Holland de band beke ken en in hel radioverslag daar van de suggestie gewekt dat Van Gobbel de dader zou kunnen zijn i '.it is niet ii<- bedoeling geweest", legde hij gisteren uit.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19