Er is maar één wachtende voor u 'Ook vrouwen maken schitterende goals' Het Gesprek van de Dag Drogmetica in de supermarkt 'Je naam aan een ster verbinden, dat is pure nonsens' VRIJDAG 24 SEPTEMBER11993 17 Hoogvliet geeft elke derde in rij voor kassa boodschappen gratis i duidelijk hoger geworden Eindelijk heeft het orakel ge sproken. Het heeft Juan Antonio Samaranch in al zijn wijsheid behaagd het vrouwenvoetbal tot olympische sport te verhef fen. Een prachtige uitdaging dus voor het Nederlands team. IJsland en Griekenland zijn de tegenstanders in de poule. De winnaar van de poule speelt vervolgens tegen Engeland om één plaatsje in de drie grote toernooien: EK, WK en Olympi sche Spelen. Plaatsing is belangrijk, maar niet het belangrijkst volgens Aart Korenhof. „Eindelijk erken ning voor het vrouwenvoetbal!", roept de trainer die de verschil lende selecties, mannen en vrouwen, van de afdeling Lei den onder zijn hoede heeft. „Een heel goede zaak. We (de afdelingstrainers, red.) hebben het er in Zeist vaak over gehad. Het is zo moeilijk om het vrou wenvoetbal te promoten als er geen publiciteit aan wordt gege ven. Nu is dat eindelijk wel het geval. We hebben ook al een kreet: laat het Olympisch vuur maar branden." Korenhof zegt dat de sport zich onder vrouwen nog steeds mag verheugen in een stijgende po pulariteit. „Het ledental groeit tenminste nog steeds. Ondanks het gebrek aan publiciteit en ondanks de aarzelingen van sommige verenigingen. Men denkt vaak nog dat een heel vrouwenelftal moet worden sa mengesteld als één meisje zich opgeeft. Zo is het niet: meisjes mogen ook met jongens voet ballen." Voor de getalenteerde meisjes is dat ook een prima zaak, betoogt Korenhof. „Dat komt hun ni veau alleen maar ten goede, hoewel het verschil al lang niet meer zo groot is. De meisjesse lectie onder 14 versloeg laatst de Cl van Altior met 6-5. Die jongens van Altior dachten in het begin misschien ook: dat wordt een makkie. Maar ook vrouwen kunnen een mooie voorzei geven, knap positioneel voetbal spelen en schitterende goals maken." Anneke Amir (27), speelster van Oegstgeest, beaamt dat. „Ach, het vrouwenvoetbal is altijd een ondergeschoven kindje ge weest. Voetbal is natuurlijk ook van oudsher een mannensport. Mannen zijn sneller en hebben meer kracht. Er is een fysiek verschil. Dat merken wij ook als we tegen mannen spelen op de training. Toch is het niveau van de vrouwen duidelijk hoger ge worden. Want dat mannen ster ker zijn en sneller betekent niet dat een vrouw niet net zo veel inzicht en techniek kan heb ben." Amir denkt net als Korenhof dat het gebrek aan publiciteit het vrouwenvoetbal tot nu toe par ten heeft gespeeld. „Ik heb nog nooit vrouwenvoetbal op televi sie gezien. Ook de andere me dia besteden er nauwelijks aan dacht aan. En dat terwijl de top van het damesvoetbal van een goed niveau is. Daar zou veel meer aandacht aan moeten worden besteed." Volgens Amir is de geringe be langstelling voor een groot deel terug te voeren op een enorm vooroordeel. „De meeste man nen zien, denk ik, vrouwenwed strijden van een lager niveau. Ze willen gewoon een keer kij ken wat het voorstelt. Nou, vrouwenvoetbal op een laag ni veau is dan misschien wel leuk om te doen, maar niet om naar te kijken. Dat geldt natuurlijk ook voor mannenvoetbal op een laag niveau. Hoe dan ook, ik denk dat daar het vooroor deel vandaan komt: veel man nen hehben nog nooit een vrouwenwedstrijd op topniveau gezien. Ik denk dan ook dat de ze beslissing ertoe bijdraagt dat het vrouwenvoetbal eindelijk serieus wordt genomen. Er zal eindelijk ook goed vrouwen voetbal te zien zijn op televisie." De vis wordt duur betaald. Maar ook de boter, de melk. de koffie, noem maar op. Dal merk je vooral in de supermarkt. Maar als je daar dan met een karretje vol boodschappen staat en ook nog een half uur moet wachten voor je je zuurverdiende centen mag afdragen, wordt het echt vervelend. Ouders zie je dan ook bijna altijd geïrriteerd raken op die onheilsplek. Kinderen die lopen te zeuren om drop of een doosje Smarties krijgen dan ineens een lel, die een kinder rechter met enige fantasie zou weten te karakteriseren als een poging tot mishandeling. Supermarkt Hoogvliet in Leiden wil het vervelende wachten bij de kassa voorkomen. Al een tijd lang loopt er daar een actie die ten doel heeft de wachttijd bij de kassa's te bekorten. Hoog vliet heeft besloten om elke der de klant die bij de kassa staat te wachten zijn boodschappen gratis te geven. Een opmerkelijk initiatief dat grote attentie vraagt van de bedrijfsleiding. Mark Stigter, assistent bedrijfs leider, typeert het wachten bij de kassa als 'frustratie nummer 1' van de klant. „En daaraan hebben wij als Hoogvliet wat willen doen. De bezetting van de kassa's is erg belangrijk. Door een apparaatje, dat de Kassa Maat wordt genoemd, kan het hoofd van de cassières precies zien hoeveel winkelwa gens er zich in de winkel bevin den. Als zij merkt dat dan twee klanten voo sa zullen komen te sté ze in en waarschuwt se cassière en wordt e sa geopend. Als niet alle kassa's bezet zijn, dus als wij er niet al les aan hebben gedaan om de klant zo snel mogelijk te helpen en er staat iemand als derde in de rij, krijgt die klant de bood schappen gratis. Dat is een uit daging voor ons. Zo houden we ?n kas- i, grijpt en kas- Mark Stigter en Resi van Westreenen: „De stille dagen zijn de moeilijkste". onszelf alert. Er zijn twee situa ties waarin 'de derde klant gra tis' niet geldt. Dat is wanneer al le kassa's geopend zijn en wan neer er sprake is van storing." „Wij kunnen dit probleem zo goed oplossen omdat iedereen hier op de werkvloer in principe ook inzetbaar is bij de kassa. Al le werknemers van Hoogvliet hebben daarvoor een opleiding gehad en weten van wanten. Ook hebben we wel studenten in dienst die op afroep beschik baar zijn. En veel parttimers, wat het voordeel heeft dat men sen alert blijven. De kassa is een strategisch punt in de winkel. En wel omdat de klant daar de laatste indruk krijgt van de zaak. Als hij snel wordt geholpen, komt hij terug." „Soms kun je wel eens lachen met deze actie. Dan zie je dat mensen er echt op lopen te azen. Je ziet ze rondjes lopen door de winkel en telkens naar de kassa gluren. Onlangs nog nam iemand voor tweehonderd gulden boodschappen mee naar huis. Ik beschouw zoiets niet als een persoonlijke neder laag, nee, omdat we er alles aan doen om de klant zo vlug moge lijk te helpen. Maar er kan wel eens iets doorheen glippen. Je ziet dat de mensen deze actie wel erg leuk vinden en er ko men dan ook behoorlijk wat klanten op af. Onze klandizie is met twintig procent gestegen. En we zijn in het vakblad voor FOTO» ANHOLvAtr de supermarkt genomineerd voor de innovatieprijs." Resi van Westreenen, hoofd van de cassières, beschouwt de actie als een sport. „We hebben een kassagroep van 60 mensen, dus we kunnen wel het een en an der aan. Het gekke is dat de stil le dagen de moeilijkste dagen zijn. Dan verslapt je aandacht wel eens. Eergisteren heeft er nog iemand gratis boodschap pen meegekregen." Drogisterij en cosmetica Drogmetica. Het staat er toch echt. Wat zou het kunnen zijn, dat je zojuist in het winkelwa gentje hebt gekieperd? Zuivel, groente, non-food. tot zover is het allemaal duidelijk. Maar drogmetica. zo n woord hoort thuis in de wereld van science fiction. Toch staat het bijna ie dere dag op mijn kassabon. Een nieuw Nederlands woord? Neen. Gewoon een samenvoe ging van de 'groepen' drogisterij en cosmetica. Koop je sham poo, zeep of een lippenstift bij Albert Heijn, dan heet dat dus drogmetica op je kassabon. 'Dank u, tot ziens. Veel plezier met uw drogmetica.' Overigens heeft de term 'drog metica' zijn langste tijd gehad, want binnen een paar weken schakelt de supermarkt over op een ander kassasysteem. Voort aan komt elk produkt met naam en toenaam op de bon te staan. WILLEMIEN SPOOK Ie naam aan een ster verbinden? Bij het gloednieuwe Nederlandse bedrijf Graal Import Innovative Products kan dat. Voor een bedrag van ruim tweehonderd gulden krijg je daar een vermelding in het International Star Register, dat in Zwitserland in een kluis is opge borgen. een perkamenten certificaat met de naam en de coo"rdi- i de s de kosmos'. e hemelkaarten en het boekje 'Onze plat Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van Dag Bombardeert met een zekere regelmaat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het I.eidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. IJ kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071 -356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Daghlad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. De schoenen stonden glim mend gepoetst klaar. Het uni form van de Nationale Reserve hing gestreken in de kast en de schoonouders hadden een plek je geregeld op de tribune voor de Ridderzaal. Samen met vrouw Marjan konden ze dan mooi controleren of Leidenaar Ron Erades (30) inderdaad tweeëneenhalf uur stil kan staan als erewacht op Prinsjes- dag. De woensdag ervoor ging het mis. Ron stapte uit zijn Leider- dorpse vuilniswagen, gleed uit over een plankje en klapte tegen een zak stenen. Al snel werden zijn vingers dik en na een uurtje of twee moest zijn collega het schakelen overneitien. Toch maar naar het ziekenhuis, waar doktoren een polsbreuk consta teerden. Zijn Oranje dromen verv logen direct. Want zo n mitella kan niet op Prinsjesdag. Integen deel: de (gekwetste) rechterarm moet de hele tijd langs het li chaam hangen en keurig groe ten als de koningin langskomt. Met lood in zijn schoenen, bel de de Leidenaar zijn luitenant op. Wat moest hij een hoop missen: geen Prinsjesdag, geen ceremoniële overdracht de week erna en geen terreinoefe ning op 29 oktober.' zijn club er flink tegenaan gaat op een legerterrein. Schieten, lopen, kruipen, objecten be schermen. Want dat is de grote taak: objecten beschermen. De zendmast bij de Katwijkse Zuid boulevard, heeft de Leidenaar heel wat keren bewaakt. Maar je oorlogstijd op uitdraait. Eenmaal per maand komen Ron en zijn makkers bijeen, op een maandagavond. Ze doen dan de dingen die ze als dienst plichtigen ook deden. „Je houdt zo je vaardigheden op peil en weet nooit waar het goed voor is", legt de Leidenaar uit. Voor Prinsjesdag werden twee extra avonden ingelast: keurig in de pas lopen, draaien en op één lijn opstellen. Alleen het stilstaan werd niet geoefend. En dat is volgens Ron niet zo mak kelijk. Het geweer op de schou der weegt vijf kilo en voor je het weet sta je toch te staren: „En dan moet je uitkijken dat je niet flauwvalt." Ron hoopte dat flauwvallen te voorkomen door niet de sterk naar een punt te staren, maar de ogen eens flink heen en weer te laten gaan: „Want dat is het enige dat je mag bewegen: je ogen." Vrouw Marjan bleef haar twijfels houden. „Hij kan nog geen avond stilzitten", weet ze. Geen wonder dat ze dolgraag wilde gaan kijken naar Ron. Door de vaJ richtten de ogen zich niet op Ron, maar richtten Ron en zijn aanhang de ogen maar op de collega's „Echt Ron weer", kijkt vrouwlief terug op de zoveelste pech. Neem dit voorjaar: vlak voor de eervolle Airbornmars in Ooster beek. tobde Ron met een ont stoken pees. De mars kon hij wel op zijn buik schrijven. Ook vorig jaar deed hij zijn naam van pechvogel eer aan. Hij hoef de maar een gasfles van zijn vernieuwde schuurdakje af te halen, of kwam met zijn pols onder de schuivende ladder te recht. En dan dat duiken. Toen hij als enige van zijn clubje zo'n last van oren, kaken en kiezen kreeg dat hij geen examen mocht doen. Toch geeft deze pechvogel zich vol goede moed op voor de ere wacht van Prinsjesdag 1994. Over zijn nette pak hoeft hij zich dan geen zorgen te maken: dit jaar regelde hij een groter exemplaar toen bleek dat hij er niet magerder op was gew orden in zijn huwelijk. Want je zult toch maar uit je pak harsten voor de ogen van de koningin. Een aardig idee, zou je zo denken, een hemellichaam dat heter of Mathildc heet. „Het is volslagen onzin", zegt echter prof. dr. Vin cent leke van de Vakgroep Sterrekunde in Leiden. „Die naam heeft geen enkele status." Kik astronomisch object wordt door een commissie, de Intematio nal Astronomers Union benoemd. „En daar heeft het International Star Registry niets mee te maken", aldus leke. Hij spreekt van een actie van betrekkelijk laag alooi. „Het is niet verboden. Men heeft het recht om te proneren zoiets aan goedgelovige personen te ver kopen. Maar het is precies hetzelfde als een plas op het strand aan wijzen en mensen voor tweehonderd gulden het recht geven die plas hun naam mee te geven." Streng Het benoemen van sterren, planeten en andere objecten is aan strenge regels gebonden. Regels waarover internationale afspraken zijn gemaakt. Kleine, niet zo heldere sterren bij voorbeeld, krijgen over het algemeen alleen een catalogusnummer. Supernova's ineenstortende sterren waarbij de buitenste lagen explosief worden weggeblazen krijgen als naam een jaartal. „De laatste lx*langri| kc was in 1987. Die supernova staat bekend als 1987a". aldus leke De grote, goed zichtbare sterren hebben volgens hem allemaal ei genlijk al een naam. „De meeste hebben arabische namen die al honderden jaren oud zijn." Tot nu toe zijn er weinig officiële namen van personen dus. 1 loe wel. het komt voor. „Volgens de internationale regels worden ge bieden op Venus altijd genoemd naar vrouwen of godinnen geeft leke als voorbeeld. „En kraters op de maan krijgen altijd de naam van overleden astronomen. Als ik een planeet zou ontdekken, die nog niet bekend i^, kan ik bij de internationale commissie een voorstel voor een naam indienen. Bij voorbeeld die van mi|n vtkti din." Amateurs Mensen die echt een hei hebben, kunnen beter ei bestuderen. Op die man cieel wordt verhonden a ten krijgen meestal de n; cl gevallen geen wetenschapper: icllichaam naar zich vernoemd wallen n telescoop aanschaffen en de hemel gaan er hebben ze een kans dat hun naam offi- in een astronomisch object. Icke- .kornr lam van hun ontdekkers. I n dat zijn in nateu Het verschijnsel 'geef een ster je eigen naam' komt volgens Icke overigens vrij vaak voor. ..Zo eens in de twee jaar steekt het de kop op. Als je voor duizend gulden in kranten adverteert en er zi|n twin tig mensen zo gek om er op te reageren, is het al lucratief I n het i> pas verboden als zo'n organisatie suggereert dat het om officiële ANNET VAN AARSEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17