Nog geen sneltram Zoeterwoude droom bouwers 'Belang thuiszorg onderschat' Randstad 'Bezuiniging schaadt reputatie van RUL' Als je kranten rondbrengt heb je tenminste iets te doen *De *70ee& owt de *&e$o>iyen VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Openbaar vervoer wil verdubbeling reizigers Aanleg van sneltramlijnen in deze regio is voorlopig nog niet aan de orde. Realisatie van der gelijke projecten kost te veel tijd. Hr moet al op korte termijn een alternatief worden aartge boden om het autoverkeer terug te dringen. Tot die conclusie ko men de gemeenten in de Leidse regio en de busmaatschappijen in het rapport OV x 2. Het rap port dat gisteren in Voorhout officieel werd gepresenteerd, moet als basis dienen van een nog op te stellen regionaal ver- keers- en vervoersplan. De samenstellers van het rap port streven ernaar het open baar vervoer in de Rijn- en Bol lenstreek dusdanig te verbete ren, dat er in het jaar 2000 min stens tweemaal zo veel reizigers als nu gebruik van maken. Vrije busbanen liggen daarom het meest voor de hand. „Pas daar na kan zo'n groei van het open- Aan de studie namen naast de gemeenten in deze regio ook onder meer rijkswaterstaat en de provincie deel. Alle in het rapport genoemde maatregelen sluiten aan op de door de over heid geuite wens te komen tot een beperking van het autoge bruik door particulieren. „Maar beperking van het autogebruik kan alleen als er goede alterna tieven voor de auto aanwezig zijn", aldus het rapport. „Goed openbaar vervoer is zo'n alter natief. Hen reis met het open baar vervoer mag nog slechts 1,5 maal zo lang duren als een reis met de auto, in verstedelijk te gebieden slechts 1,2 maal zo lang." Korter Aanleg van vrije busbanen moet zorgen voor een kortere reistijd en een grotere betrouwbaar heid. Sneldiensten, bedoeld voor afstanden tussen de tien en dertig kilometer, worden toegevoegd aan het bestaande net. Het gaat om trajecten die nu nog slechts kunnen worden afgelegd door op verschillende lijnen over te stappen. Door de kortere reisduur zullen meer mensen van het openbaar ver voer gebruik gaan maken en zijn minder bussen per lijn noodzakelijk, is de verwachting. Het huidige streekvervoernet blijft min of meer gehandhaafd. Belangrijk is ook het plaatsen van overdekte fietsenstallingen of fietskluizen bij een aantal centrale bushaltes. „Wanneer men met het openbaar vervoer reist heeft men meestal te ma ken met voor- en natransport." En in veel gevallen is dat de fiets, aldus de samenstellers. Bovendien pleit het rapport voor het inzetten van regiotaxi's op uren dat gewone bussen niet rijden. In het jaar 2000 moeten tweemaal zo veel reizigers als nu gebruik maken van het openbaar vervoer. 'Door Bentwoud neemt druk op Groene Hart alleen maar toe Landelijke open dag moet begrip kweken Ook in de toekomst zal menig planoloog en politicus zijn oog verlangend laten vallen op de Zoeterwoudse polders als woningbouw locatie. Als onderdeel van de - in woning nood verkerende Leidse regio, en gelegen aan openbaar-vervoerslijnen en snelwegen, is Zoeterwoude nu eenmaal de droom van menig projectontwikkelaar. Of het bos Bentwoud er nu wel of niet komt, dat zal aan die situatie niets veranderen. Zo luidde de boodschap van wethouder R. Hogenelst en vertegenwoordigers van de provincie gisteren op een informatie-avond in Zoeter woude over het Bentwoud. Onder de ruim dertig aanwezigen was veel kritiek op het argument dat het Bent woud 'verdere verstedelijking zal tegen gaan'. „Die huizen moeten toch gebouwd worden. Als dat bos er komt, neemt de druk op het Groene Hart en dus Zoeterwoude al leen maar toe", constateerde het CDA- raadslid J.W.M. van der Salm. Het 2100 hec tare grote Bentwoud is gepland tussen Benthuizen, Moerkapelle, Boskoop en Wad- dinxveen. Provincie en gemeente vinden dat Zoeterwoude groen moet blijven. Maar wethouder Hogenelst erkende dat dit standpunt in de toekomst steeds moeilijker zal zijn vol te houden. Hoewel de Structuur visie Leidse Regio erkent dat huizenbouw in Zoeterwoude uit den boze is, is ook duide lijk dat deze regio tot 2015 zesduizend wo ningen tekort komt. „Op dit moment heeft iedereen zijn hoop gevestigd op vliegkamp Valkenburg als woningbouwlocatie. Maar als dat niet doorgaat, moet er toch een an dere oplossing worden gevonden", aldus Hogenelst. Vertraging Hoewel de plannen voor het Bentwoud al ver zijn gevorderd, zal het nog zeker zo'n twintig jaar duren voor het bos gereed is. Want behalve Zoetermeer zijn alle gemeen ten tegen de aanleg van het Bentwoud. Hierdoor zal de aanleg op z'n minst ernstig vertraagd worden. Er zullen ongeveer zestig agrarische be drijven'- op basis van vrijwilligheid - moe ten verdwijnen. Dat moeten de boeren zien te voorkomen, vond raadslid Van der Salm. „Als alle boeren de koppen bij elkaar steken en allemaal een paar hectare kopen, is het Bentwoud van de baan." Ook landbouwkundig ingenieur D.van der Eijk vindt dat beleidsmakers het Bent woud van de agenda moeten schrappen. Gisteravond deelde hij zijn 'Alternatief voor Bentwoud' uit onder de aanwezigen. Van der Eijk vindt dat de 'openheid van het ak kerbouwgebied niet verloren mag gaan'. Hij baseert zijn plan op gesprekken met be zorgde bewoners. Van der Eijk wil in plaats van een bos 'dit droogmakerijenlandschap in ere herstellen'. Zo wil hij een water- en moeraszone aan leggen langs de polderkaden- en dijken. Daarnaast moeten de oevers van de sloten worden verbreed zodat er riet en andere ve getatie kunnen groeien. Verder moeten de diverse overheden het gebied aantrekkelij ker maken voor recreanten met onder meer de aanleg van kanoroutes, ruiter-, voet- en fietspaden. Ook moet de bovenbouw van de tien molens langs de Rotte en Voorlaan tussen Kruisweg en Zoetermeer worden hersteld. Wijkverpleegkundigen, wijkzie kenverzorgenden, gezinsverzor genden en gezinshelpenden vragen dinsdag 28 september de Dag voor de Thuiszorg aandacht voor hun werk. Want, zo stelt de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland in de politiek wordt weieens geringschattend over het belang van dit werk ge dacht. „Laatst nog stelde het CDA- kamerlid Tuinstra voor de thuiszorg uit de basisverzeke ring te halen", geeft woordvoer ster Barbara de Roos als voor beeld. „Zoiets zou een ramp zijn. We hebben echt het idee dat veel mensen het maat schappelijk belang van thuis zorg onderschatten." De medewerkers in de regio houden op de Dag voor de Thuiszorg allerlei activiteiten. Zo is er in één van de rayons een klein symposium en wordt er bij wijze van uitzondering op het hoofdkantoor gezamenlijk geluncht. De Landelijke Vereni ging voor Thuiszorg (LVT) voert dinsdag in Utrecht een publieke discussie met onder anderen kamerleden en vertegenwoordi gers van maatschappelijke be langenorganisaties. Het is het begin van een grote campagne tot behoud van de thuiszorg. Er is meer geld nodig voor thuiszorg, stelt Barbara de Roos. „In de hele regio bieden we mo menteel diensten aan aan rond de 3000 cliënten. Er is sprake van wachtlijsten, vooral in de alpha-hulpverlening. Dat wil zeggen, hulpverlening aan ou dere mensen die op zich nog goed in staat zijn om voor zich zelf te zorgen maar net een paar aspecten van de huishouding niet meer aankunnen. „We zouden zelfs veel meer geld moeten hebben. Nu is het soms woekeren met het budget, dat je hebt. Het gaat je echt aan het hart als je niet de hulp kunt geven die mensen nodig heb ben", zegt De Roos. Juist omdat de regering het beleid krachtig stimuleert om mensen thuis te verzorgen in plaats van in zie kenhuizen, verzorgingstehuizen en verpleeghuzien als dat niet echt meer nodig is, vindt ze het vreemd dat er nu gesproken wordt over thuiszorg uit de ba sisverzekering te halen. „Vol doende geld voor Thuiszorg is uitermate belangrijk. Want als thuiszorg wegvalt, moet een be roep worden gedaan op veel duurdere intramurale zorg", al dus De Roos. „Men praat er vaak over alsof het om een werkster gaat. die je kunt inhu ren. Maar alle hulp, van ver pleegkundige tot huishoudelijke hulp, wordt alleen geleverd op indicatie." Waslijst aan voorstellen Op de N208 (de oude weg die de bollendorpen Sas- senheim, Lisse en Hillegom verbindt) moeten busbanen komen. Met name in het bollenseizoen, van eind maart tot half mei, zijn file vorming en vertraging veel voorkomende verschijnse len. Na verbreding van de A4 komen ersnelbuslijnen vanaf Alphen en Leiden richting Den Haag. Er wordt bekeken of Duinrell beter per bus be reikt kan worden. De spitssneldienst van Noordwijk naar Leiden via de S4 (Katwijk - Leiden) moet uiteindelijk een dag dienst worden. Naar Kat wijk moet volgens het rap port een soortgelijke ver binding tot stand komen. In geval van grote verkeers drukte wordt ook hier de aanleg van vrije busbanen overwogen. De aanleg en exploitatie van een toeristi sche stoomtram tussen Lei den en Katwijk wordt ver der bestudeerd. Er komt een sneldienst tussen Alphen en Schiphol- Amsterdam. Het overstappunt Leiden Lammenschans moet wor den verbeterd. Reconstructie van het kruispunt van rijksweg A4 en de Europaweg om openthoud voor bussen in de spits te voorkomen. Met de opening van rijks weg 11 (Leiden - Alphen) moeten er busdiensten tus sen Alphen en Den Haag worden ingesteld. DAG EN NACHT - Radio West gaat met ingang van 4 oktober als eerste regionale omroep 24 uur uitzenden. Nu is het radio station doordeweeks 13 uur per dag in de lucht en op zaterdag en zondag 10 uur. Dagelijks stemmen gemiddeld 225.000 luisteraars op de zender af. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Verdere afbraak van Genees kunde en Wis- en Natuurweten schappen ondermijnt de sterk ste kanten van onze universiteit. De internationale reputatie van de Rijksuniversiteit Leiden hangt in belangrijke mate af van de wetenschappelijke kwaliteit van die faculteiten. Het is niet de triestheid van het afscheid die me somber maakt, het is de oprechte zorg over de gevolgen van het proces dat nu is inge zet." Met deze woorden heeft de decaan van de Leidse medi sche faculteit, prof. dr. W. Th. Daems, vanmiddag afscheid ge nomen. Daems is op 1 septem ber met emiritaat gegaan. Daems heeft zijn afscheidsre de in dagboekvorm gegoten. De toespraak kreeg als titel: 'Leids dagboek, een week uit het leven van een decaan'. In het dagboek sprak hij zijn bezorgdheid uit over de komende bezuinigingen die volgens de huidige plannen ook de medische faculteit tref fen. Daems vindt echter dat de twee faculteiten die 'naast on derwijs in belangrijke mate top onderzoek bedrijven' genees kunde en wis- en natuurweten schappen moeten worden ontzien. „De keuze om alles te doen krimpen ten behoeve van de zogeheten 'brede universi teit' ontneemt dat toponder zoek zijn bestaansmogelijkheid. Leiden zou daarmee tot de mid delmaat vervallen. De emeritus-decaan hield te vens een pleidooi voor een 'Leids medisch cluster' en een 'federatie van autonome facul teiten'. „Toegesneden op Ge neeskunde past in dit beeld zeer wel een medisch cluster waarin faculteit en AZL ook bestuurlijk hecht verbonden zijn, vanzelf sprekend met behoud van dje banden met de universiteit. Er zullen bevoegdheden moeten worden overgedragen van Col lege van Bestuur naar faculteit of medisch cluster. En de rela ties tussen faculteit, universiteit en AZL zullen opnieuw bezien moeten worden: in het medisch cluster moet de faculteit niet aan handen en voeten gebon den opereren. Dat zal nog veel overleg eisen." Daems is ook van mening dat de instroom van Geneeskunde die in Leiden maximaal 165 stu denten per jaar bedraagt, moet worden verruimd. „Immers door de invoering van het werk tijdenbesluit is zo'n 30 procent meer agio's assistenten ge neeskunde in opleiding en dus basisartsen nodig. Boven dien is door het toenemend aantal vrouwelijke artsen te verwachten dat er meer deel tijdaanstellingen zullen' komen en er dus ook daarom meer aei sen nodig zullen zijn. Ook Zal een verhoging van het aantal plaatsen voor vervolgopleidin gen moeten worden gereali seerd door WVC." Daems blijft de komende ja ren nieuwbouw van de medi sche faculteit begeleiden ais voorzitter van de Stuurgroep Nieuwbouw. Prof. dr. Ph.J. Hoë- demaeker volgt hem als decaan op. Hij was diens plaatsvervan ger en is afkomstig van de vak groep Pathologie. Kamervragen over luchtvracht DEN HAAG Het PvdA-Tweede Kamerlid Rob van Gijzel heeft opnieuw vragen gesteld over de mogelijke aanwezigheid van gevaarlijke stoffen in de vorig jaar verongelukte El-Al Boeing in de Bijlmermeer. Nadüt Van Gijzel in eerste instantie van minister Maij (Verkeer en Water staat) te horen had gekregen dat de lading van de Boeing aan rille voorwaarden voldeed, heeft hij zich nu gewend tot milieuminister Alders. Of Alders honderd procent zeker weet of er nog steeds gij- vaar is voor de volksgezondheid, wil Van Gijzel weten. De PvdA'er wil tot in detail weten, hoe destijds is vastgesteld dat de lading geeji gevaar opleverde. Van Gijzel vreest dat na het ongeluk geen onder scheid is gemaakt tussen 'extreem gevaarlijke stoffen en de overige gevaarlijke stoffen'. Om die reden vraagt hij zich af of het wenselijk is nieuwe regels vast te stellen over het vervoer van gevaarlijke stof fen door de lucht. De bezorger is een belangrijke schakel tussen makers en lezers van de krant. Zonder Nieuwe Helden Is De Krant Nergens, zeggen de dagblad uitgevers. In deze Week van de Bezorger krijgen ze extra aandacht Ook in de krant. Bas Loos en abonnee Piet Hoogeboom: „Ik ben voor Ajax en hij is Feye- noord-supporter." foto jan holvast as Loos fietst zes da- gen per week door het centrum van zijn woonplaats Woubrugge. Weer, geen weer of alweer. De 14-jarige scholier van het chris telijk lyceum in Alphen brengt er het Leidsch Dagblad rond. „Ongeveer een jaar nu, denk ik", zegt Bas. „De Vrouwgeest- weg, de Swartlaan, de H. de Boerstraat, de Bateweg." Na school („dat is maar een kwartiertje fietsen") haalt hij dagelijks bij de wijkagent in to taal zesenvijftig kranten voor in zijn rode fietstas. „Een heel pak", zegt hij, „maar met de fiets gaat het snel. Al met al doe ik iets minder dan een uur over mijn krantenwijk. Dat valt dus nog behoorlijk mee." Hij mag dan nog maar een jaar de kranten rondbrengen in het centrum van Woubrugge, alle abonnees kennen hem inmid dels al, zegt Bas. „Sommigen groeten me. En heel af en toe maken ze wel eens een praatje." Dat 'wel eens' geldt niet voor Piet Hoogeboom die een paar huizen verder woont. Met hem houdt Bas geregeld een praatje. Of zeg maar een heuse discus sie. „Want ik ben voor Ajax en hij is Feyenoord-supporter", lacht Bas. „Maar we maken nooit ruzie hoor." Piet Hoogeboom beaamt dat. „Het blijft altijd leuk. Dat kan ook niet anders want Bas is een heel aardige jongen. Een tikkel tje verlegen maar heel aardig. En over de bezorging heb ik ook geen klachten. De krant is hier altijd op tijd." Daar zorgt Bas wel voor. Vooral omdat hij het ontzettend leuk vind denk je dan. Maar nee. „Ook al is het nog zulk rotweer, als je kranten rondbrengt heb je tenminste iets te doen. Zonder de krantenwijk heb je niets te doen." Maar Bas heeft toch zeker wel een hobby? „Ia, voetballen doe ik graag. Ik speel mid-mid in de BI van Woubrugge. Maar ja, voetballen dat doe je ook niet de hele tijd...Nou ja, ik doe na tuurlijk wel iets in mijn vrije tijd. Naar muziek luisteren bij voorbeeld. Dat vind ik ook wel leuk." En wat doet hij met het geld dat hij verdient met zijn kranten wijk? „Dat spaar ik op. En af en toe koop ik dan wat." Zoals? „Nou, de laatste keer heb ik er een computer voor gekocht. Tweedehands. Daar zaten een heleboel spelletjes bij. Ik denk dat het er wel meer dan hon derd zijn. Spelletjes,- dat is dus ook een hobby van mij. Het leukste spelletje is dat met al die verschillende sporten. Dat speel ik graag. Behalve natuurlijk als het mooi weer is." HERMAN JOUSTRA De brievenbus van de familie Van ^CVMMdefie Daarom werd besloten om zelf Leeuwen aan de Wilgenlaan in AcT" iets in elkaar te timmeren. En dat Sassenheim is een fraai staaltje is volgens de Van Leeuwens aar van zelfwerkzaamheid. De Van Leeuwens vonden de dig gelukt want zij zijn erg trots op dit houten exem- bus die in de voordeur was aangebracht maar niks. plaat. foto jan holvast Vit UtfAUT IS •7'A ut Oot STE£OS MCt! t>rr iste cbk 0C6X •jcxiep£/jlie eet-oe IM PAéfc uArUUrtCylc - pAr HAt> lit kimintaj OETÖO

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16