GGD: massale reactie onderzoek borstkanker Solidariteit tussen generaties moet Rijn- en Veenstreek Alphen start scholing jonge buitenlanders Huisjes onder slopershamer Jaar cel voor overval drogist Buurt boos op illegaal transportbedrijf Ter Aar Tuinstoeldieven weer actief Uitbaggeren stinksloot uitgesteld I VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Ongeveer 70 procent vrouwen bezoekt de mammobiel runstreek marieta kroft Vrouwen reageren massaal op een oproep van de ge- l meentelijke gezondheidsdienst (GGD) in de Rijnstreek I om zich te laten onderzoeken op de mogelijke aanwezig- heid van borstkanker. Ongeveer zeventig procent van de vrouwen, die een oproep krijgeD, geven daaraan gehoor. schil. „Het is gissen. Misschien nemen de mensen die in platte landsgemeenten wonen, elkaar sneller mee." Ook kan hij niet precies aangeven wat de rede nen zijn voor de overige 30 pro cent van de wouwen die zich niet laten onderzoeken. Coe- nen: ..Ze willen waarschijnlijk niet of een ander deel is mis schien al onder begeleiding van een specialist." Mammobiel GGDwoordvoerder T. Coe- nen: „Dat is het landelijk ge middelde en ook ons streefge tal." Opmerkelijk vindt hij de grote opkomst bij de voorlich tingsavonden die voorafgaand aan een bevolkingsonderzoek worden gehouden. „De gemid delde opkomst in andere regio's is rond de 15 personen. Wij hebben een paar keer meege maakt dat er 40 tot 50 mensen naar zo'n bijeenkomst kwamen. Vooral in de kleine dorpen is de opkomst goed." Coenen heeft niet direct een verklaring voor dit grote ver- Het bevolkingsonderzoek op borstkanker wordt voor de eer ste keer in de Rijnstreek gehou den. Het staat onder leiding van het Integraal Kankercentrum West en de GGD-Rijnstreek. ten rijdende bus. 'de mammo biel', bezoekt om de beurt de dorpen in de regio. In Alphen aan den Rijn en Rijnwoude is de verplaatsbare onderzoeksruim te al geweest. Binnenkort komt de wagen naar Ter Aar. Coenen heeft nog geen cijfers beschik baar over hoeveel wouwen tot nu toe zijn doorverwezen naar de huisarts of het ziekenhuis voor een nader onderzoek. De vrouwen in Jacobswoude zijn als laatste aan de beurt. Ook in deze gemeente krijgen alle wouwen tussen de 50 en 70 jaar binnenkort een oproep thuisgestuurd. Dè mammobiel bezoekt in november Ja cobswoude. De GGD-Rijnstreek en het Integraal Kankercentrum West houden binnenkort drie voorlichtingsbijeenkomsten uit deze ge- In Hoogmade wordt de bij eenkomst georganiseerd in sa menwerking met de Katholieke Vrouwenvereniging op woens dagavond 6 oktober van acht tot negen uur in de Stal. Kerkstraat 51. Ook niet-leden zijn welkom. De bijeenkomst in Leimuiden wordt gehouden op maandag 11 oktober van twee tot drie uur in het Gemeenschapscentrum Het Spant. Larikslaan 20. In Woubrugge wordt de bijeen komst gehouden op dinsdag ochtend 2 november van tien tot elf uur in Verenigingsge bouw De Wijk, Schoolstraat 20. Herhaling Het is de bedoeling dat het on derzoek op borstkanker in de Rijnstreek over twee jaar weer wordt herhaald. Voor meer in formatie is bij de GGD-Rijn- streek elke werkdag van negen tot tien uur een speciale tele foonlijn geopend, tel: 01720- 90250. Tractor in de sloot alphen aan den run» Een zwaar beladen tractor met aanhanger i: gistermorgen in de sloot naast de Kortsteekterweg beland. De 16-jarige Alphense bestuurder had de aanhangwagen zo zwaar beladen, dat de voorwielen van de tractor af en toe omhoog kwamen. Daardoor werd de tractor plotseling onbestuurbaar, waarna hij van de weg zeilde en op z'n zijkant in de sloot terecht kwam. De geschrokken bestuurder liep een nat pak op. maar kon de tractor ongeschonden via een raam verlaten. De brand weer heeft wat olie die in de sloot was gelopen, opgeruimd en een takelbedrijf heeft de tractor diezelfde ochtend nog weer op de weg gezet. Installatiebedrijf gedupeerd ter aar Een Teraars installatiebedrijf in ernstig gedupeerd na diefstal van een gele Ford Transit met daarin gereedschappen met eep waarde van 25.000 gulden. In de auto, die aan de Scha- gerhof geparkeerd stond, lagen onder meer lastoestellen en snij- apparaten. hazerswoude-rundukAan de Rijndijk in Hazerswoude is gisteren een begin gemaakt met de sloop van twee woningen. De huisjes dateren uit de periode 1680-1690. De pandjes zijn eigendom van A. Jongerbloed in Koudekerk die dertig jaar geleden eigenaar werd. In de huizen woonde personeel van de Koudekerkse landbouwer. Het linker pandje is door de bewoner in samenspraak met de eigenaar opgeknapt. Aan het andere huisje is niets gedaan. In het pandje was zelfs geen toilet. Dat stond apart achter de woning. In de loop der jaren zijn de huizen en/allen, zodanig zelfs dat in overleg met de gemeente werd besloten om ze maar te slopen. De bewoners hebben een plekje elders in de gemeente gevonden. Het is nog niet duidelijk wat er met de vrijkomende grond zal gebeuren. Volgens Jonger bloed heeft supergrutter Hoogvliet belangstelling om de grond te kopen. foto ben de bruyn alphen aan den run De rechtbank in Den Haag heeft een 28-jarige inwoner van AJ- phen gisteren tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. De man was 15 juni betrok ken bij een overval op een dro gisterij in Leimuiden. Hij reed een 41-jarige Alphenaar naar de drogisterij. Deze stapte uit en maakte onder bedreiging van een vuurwapen 850 gulden buit. Officier J. van Ek eiste tegen de man twee weken geleden nog twee jaar onvoorwaardelijk cel straf. De gemeente Alphen begint volgend jaar met een project om allochtonen betere kansen te geven op de arbeidsmarkt. Dit zogeheten 'Op-Stap project' moet voorkomen dat jonge al lochtonen zonder diploma hun school verlaten. Het Op-Stap project is allereerst bedoeld voor Marokkaanse kinderen van vier tot zes jaar. B en W denken dat dit Op-Stap project kans van slagen heeft, omdat ook de moeders bij het onderwijs wor den betrokken. Het project gaat in september 1994 van start en duurt vier jaar: het eerste jaar wordt helemaal betaald door het ministerie van \WC. Voorlopig begint het pro ject met 30 gezinnen. Daarna nemen de kosten voor de ge meente steeds toe: in het laatste jaar betaalt de gemeente het maximum van ruim 85.000 gul den per jaar. „Wij hopen dat het een kwestie wordt van 'hoort, zegt het voort' en dat uiteinde lijk alle Marokkaanse kinderen in Alphen worden bereikt." al dus wethouder T. Viezee. Het Op-Stap project gaat uit van de Alphense openbare ba sisscholen. Uit onderzoek is ge bleken dat zelfs Marokkaanse moeders die in een maatschap pelijk isolement verkeren, nog wel eens op school komen om hun kinderen te brengen, op te halen en met de leerkrachten van gedachten te wisselen over de voortgang van de spruiten. Daarvan willen de leerkrachten nu gebruik maken. Ze gaan bij de moeders op bezoek en zor gen voor lesmateriaal, zodat de moeders de ontwikkeling VRIJE TIJD het Buurtbewoners malige terrein van Maarten Fransen aan de Langeraarseweg ergeren zich groen en geel aan de illegale bedrijfsactiviteiten. De huidige eigenaar H. van Tol heeft op dat terrein dat in de bebouwde kom van Langeraar ligt, een transportbedrijf geves tigd. Namens de buurtbewoners betoogde J. Ilardenberg gister avond tijdens de raadsvcrgade- de kinderen zélf thuis kunnen ring dal het hoog tijd wordt dat stimuleren. het gemeentebestuur eens actie Met deze werkwijze willen B onderneemt. „Het is er een i W bereiken dat de leerlingen beter presteren in het onder wijs. Het uiteindelijke doel is dat de kinderen ook beter aan een baan komen. schrikbarende toestand Er stonden de afgelopen week ze ven vrachtwagens en een kraan - wagen. Bovendien hebben er geregeld garage-activiteiten plaats. Dat is in strijd met het bestemmingsplan." Ook vestigde Hardenberg de aandacht op het overpad dat Van Tol moet verlenen. „Een overpad is het niet te noemen, want een stormbaan is er niets bij en bij een beetje stormachtig weer is het nog levensgevaarlijk vanwege de neervallende dak pannen." Wethouder E. Kraak gaf toe dat het overpad modderig en rommelig is. „Met het water schap zijn we bezig om te bekij ken of het mogelijk is om tot een overeenkomst te komen", reageerde ze. Ze beloofde bo vendien om zo spoedig moge lijk de bekijken wat de gemeen te aan de bedrijfsactiviteiten kan doen. Dementie Dementie, is het onderwerp waarover de Stichting Actieve Gezondheidszorg Plassengebied en de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland op de dinsdagen 28 september en 12 oktober een voorlichtingsbijeenkomst hou den. Het thema van 28 septem ber is 'Wat is dementie'. Op 12 oktober staat het 'Omgaan met de dementerende thuis' cen traal. De bijeenkomsten worden gehouden in het dorpshuis De Alkeburcht. Noordhoek 3 in Roelofarendsveen. De aanvang is 20 uur en tie toegang is gratis. Voor inlichtingen: 071 - 163334/01713-12483. donderdagavond. Informatie: tel. 020-6976025 of 01720- 93737. Presentatiemarkt Buurtcentrum Elckerlyc in Al phen houdt morgen een pre sentatiemarkt. Medewerkers la ten bezoekers kennismaken met diverse activiteiten die het komend winterseizoen in het buurtcentrum plaatsvinden. Vanaf 11 uur staan de deuren van het gebouw aan de Ha- vixhorst 254 open. Beu cs Flamenco speelka; der- Nieuwe politieke partij vestigt zich in Alphen i Alphe de Come- In Exprc lis Geellaai maand ee dansen. Zowel gevorderden als beginnelingen zijn welkom. De lessen worden gehouden op Verzamelaars vat ten. jokers, tarotkaa gelijke kunnen morgen terecht m Bodegraven, waar voor de vijftiende keer de Nederlandse Speelkaartenbeurs wordt ge houden. De beurs is in het Evertshuis aan de Spoorstraat. Voor inlichtingen: tel. 01727- 17798 of 033-942338. wilfred simons Ze noemen zichzelf de Innova tieve Democraten, suggestief af gekort tot 'ID'. De politieke par tij is in 1989 opgericht in Am sterdam. maar de laatste twee jaar breidt het aantal afdelingen zich uit. Ook Alphen aan den Rijn heeft sinds kort een plaat selijke afdeling met een bestuur van ell man. J. Besma (59) is af delingssecretaris in Alphen en voorzitter van de provinciale af deling 'Zuid-Holland noord en Vanuit zijn kleine werkkamer tje, vol folders, propaganda-ma- teriaal en verkiezingsprogram ma's. moet de provincie worden veroverd. „Over enkele weken beginnen we met een eerste wervingsactie in Leiden. Het is èèn stad van solidariteit, van so ciaal-democratie. Wij moeten daar kunnen aanslaan." ID is ontstaan vanuit diepe onvrede met de politiek van de bestaande politieke partijen, niet één uitgezonderd. Bosma: „Ze hebben de menselijke reali teit uit het oog verloren. Ze staan los van de maatschappij. Ze beloven van alles, maar het is niet hun bedoeling er iets van waar te maken. Ze leggen een rookgordijn, waarmee zij de sa menleving in slaap willen sus sen. Maar het werkt niet meer! Ze verontrusten het volk alleen 1D belooft niets. „De burgers beloven zichzelf wat! Over alle belangrijke beleidsvoorstellen willen wij wettelijke referenda organiseren. Over de Europese eenwording, de komst van de HSL en de Betuwelijn mogen politici niet langer alléén beslis sen: daarover moet altijd bij bindend referendum worden besloten." Bosma. die in Alphen bekendheid geniet als milieuac tivist, bepleit ook volksstem mingen op lokaal en regionaal J. Bosma: „De politieke partijen hebben de menselijke realiteit uit het oog verloren." foto ben de bruyn Een belangrijk uitgangspunt van ID is het herstel van de soli dariteit tussen burgers. Bosma verwijst naar de eerste jaren 'na de Tweede Wereldoorlog: „Toen bestond er een warm saamhorigheidsgevoel tussen alle klassen en alle generaties. Er werd hard gewerkt, men of ferde zich voor elkaar op. Dat gevoel moet terugkomen. De welvaart van nu is het resultaat van de samenwerking van toen." Bosma vindt het een schande dat de mensen die toen hard hebben gewerkt, nu 'in een hoek worden getrapt'. Kortin gen op de WAO en de rest van het sociale zekerheidsstelsel wijst hij dan ook resoluut af. Mensen die premie hebben be taald ar hun volksverzekerin gen. moeten hun geld krijgen. Dat geldt ook voor toekomstige generaties. „Die solidariteit moet worden hersteld opdat de nieuwe generaties vasthouden wat de oude hebben bereikt. Als er een sfeer van 'ieder voor zich' ontstaat, zitten we over een ge neratie in dezelfde situatie als in 1945: met een geruïneerd land waar iedereen elkaar bestrijdt." Bosma ziet in de Nederlandse samenleving een tweedeling die zich laat vergelijken met een zandloper. „Er is weinig uitwis seling tussen de twee groepen. Solidariteit blijft beperkt tot de bovenste, rijke laag. In de on derste. arme regionen is solida riteit een luxe: ieder vecht voor zichzelf." Door inflatie en lastenverzwa ring worden mensen tot zwart werken en frauderen gedwon gen, meent Bosma. „Dat is een kwestie van overleven. Je ziet het al aan de schoonmaakster die bij kennissen zwart uit wer ken gaat. Criminaliteit en ge weld zijn andere uitingen van hetzelfde probleem." Met nivel lering. kleinere inkomensver schillen en maatregelen om de zwakkeren in de samenleving te ontzien, wil hij de samenleving weer gezond maken. Economi sche vluchtelingen komen er niet meer in. al moet Nederland voor echte vervolgden een vvijk- plaatS blijven, vindt ID. Revolutie Als de politiek niet snel terug keert naar de burgers en werke lijk gevoelde noden oplost, voorspelt Bosma een sociale re volutie. Hij ziet er al de voorte kenen van. „Heel veel mensen zijn apathisch. Ze nemen niet meer de moeite om te gaan stemmen; dat betekent dat de overheid haar greep over de burgers verliest. Als het zo door gaat. wordt het sociaal contract verbroken. Het respect voor de ander gaat verloren. Je ziet het De politie spreekt met een trend. De afgelopen weken zijn er al twee keer plastic len gestolen uit afgesloten nen. Gisteren deed een he phen i de Lupinesingel i Al- angifte van de diefstal zogeheten 'easy chairs', verstelbare plastic stoelen. Tij dens de diefstal, die woensdag nacht plaatshad, waren de be woners gewoon thuis. De die- De stinksloot bij de algemene ven konden gemakkelijk de tuin inkijken, doordat de afscheiding slechts bestaat uit een lage rij coniferen. De politic raadt de Alphena- ren aan hun tuinstoelen nu maar binnen te halen. „Het is natuurlijk belachelijk dat de die elen i huiten kunnen laten staan. Maar die stoelen lijken zó op el kaar. die vind je nooit meer te rug." aldus de woordvoerder. begraafpla. naalweg i lopiR nit voorstel v voor hijnr erd gisl de Wc Ter Aar wordt voor- uitgebaggerd. Het n B en W om de sloot 12.000 gulden te be- en uit te baggeren ?ravond tijdens de adsvergadering met negen stemmen legen van het CDA en Gemeentebelangen en drie stemmen van hel PAK en de WD voor. verworpen. Wel stemde de raad schoorvoetend in met het bemonsteren van de sloot. al i de .ving in het verkeer, de toenemende naliteit. Door lid te worden ID. kunnen de burgers ontwikkeling nog keren." Het CDA c gen vinden 9000 gulden rn .ir dam* gens dr/c goedkope denken. ebelan- ivn and te hoog fracties zijn e oplossingen i 'Postkantoor niet in slijterij' Burgemeester W. Vroeginde- weij gaat 'iets doen' tegen het feit dat een bezoeker aan het postkantoor in l>angeraar eerst door een slijterij moet voordat deze bij het loket komt. Dat antwoordde zij gisteren tijdens de raadsver gadering op een vraag van PAK-raadslid A. van Deude- kom die zich afvroeg of dit wel mag. Op grond van de Drank- en Horecawet is dit niet toegestaan. Nadat kantoorhoudster C. Otto eind augustus een punt zette achter het postagent schap, verhuisde het kantoor naar de slijterij tegenover de kerk. Dit tot grote opluchting van de langeraarse bevol king omdat het er even op leek dat Langeraar voortaan verstoken zou blijven m een eigen postkantoor. Vroegindevveij maakte niet duidelijk welke stappen zij gaat ondernemen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15