Grondprijzen 'verbazingwekkend laag' Oegstgeest levert zich over aan vuilfabriek Regio Boze buurt wil verbouwing bollenschuur tegenhouden Erepenning voor notaris Verzetsbeeld in villaparkje Hoe is gerekend Ook deze Vectra huur je bij VRIJDAHG 24 SEPTEMBER 1993 _1_4 B en W Leiderdorp verzwegen aanbiedingen voor gemeenteraad Vervolg van voorpagina 'Verbazingwekkend laag'. Zo omschrijft een deskun dige op het ministerie van volkshuisvesting de grond prijzen in het jongst be bouwde gedeelte van de wijk Buitenhof in Leider dorp. Volgens hem werden al jaren geleden veel hoge re prijzen berekend in de Buitenhof. „En je zou den ken dat die tarieven door inflatie en ontwikkelingen op de huizenmarkt inmid dels enorm gestegen moe ten zijn." leiderdorp» roy klopper Het college van B en VV is de aannemers bij de onderhande lingen over bouwgrond in de Buitenhof wel erg goed gezind geweest. Geen van hen hoefde de door de raad vastgestelde minimumprijs per vierkante meter te betalen. De Aannemers Combinatie l eiderdorp sprong er het beste uit. Zij betaalde niet eens slechts de helft van het bedrag dat de raad redelijk achtte. In komstenderving voor de ge meente: 513.460 gulden. Maar ook andere bouwers profiteerden van de gulle bui van B en W. Door de te lage aanbiedingen schoot Leider dorp er bij de transactie met Meerburg 213.000 gulden bij in. bij de AWL (sociale huur) 135.000. bij Nagtegaal 333.000. bij Panagro 900.000 en bij Ar- nSSmBSÊBÊ De Leiderdorpse nieuwbouwwijk Buitenhof. De grond werd zo goedkoop bouw 238.505 gulden. Aanne mer Noorlander ontbreekt in dit rijtje, daarvan zijn vooralsnog geen gegevens voorhanden. De totale schade bedraagt ze ker 2.3 miljoen gulden. En dit is volgens deskundigen nog een 'voorzichtige schatting', aange zien is uitgegaan van gemiddel den. Als de hoogste prijs voor vrije sector-grond wordt bere kend (450 gulden per vierkante Veldstra: reactie eerst naar raad Wethouder J. Veldstra (ruimtelijke orde ning/D66) wil nog niet ingaan op de kwestie van de grondverkopen in de wijk Buitenhof. In een verklaring wijst ze er op dat het gemeentebe stuur van leiderdorp VB accountants opdracht heeft gegeven een onderzoek in te stellen naar de grondverkopen in Buitenhof midden/west. Dit gebeurde naar aanleiding van eerdere be richten over te goedkope bouwgrond rond de Zijllaanmolen, waarop onder meer haar eigen woning wordt gebouwd. Vandaag ontvangt het college een schriftelijke tussenrapportage van het accountantsbureau. Op basis daarvan wordt een mededeling opge steld voor de raadsvergadering van maandag 27 september. Veldstra zegt het niet juist te achten om voor de raadsvergadering een reactie te ge- m verkocht dat de gemeente meter), wordt de strop nog veel groter. Politiek De kwestie heeft ook een poli tiek aspect. De gemeenteraad stelde namelijk op 24 augustus minimum grondprijzen vast. Het college vertelde er niet bij dat dit eigenlijk nutteloos was omdat de aannemers al op 1 juli een aanbieding hadden gekre gen tegen een veel lagere prijs. Anderzijds zijn de definitieve contracten met de aannemers pas in september 1992 en later getekend. Op dat moment had de gemeenteraad wel al beslo ten over de grondprijzen. De vraag rijst waarom B en W de aanbiedingen toen niet als nog hebben ingetrokken, onder verwijzing naar het raadsbe sluit. Evenmin is duidelijk waar om het college op 24 augustus voor de raad verzweeg dat al een aanbieding was 2,3 miljoen gulden bij inschoot Brandweer bevrijdt vrouw uit auto wassenaar Een 63-jarige vrouw uit Lisse is gistermiddag bekneld geraakt in een auto, na een aanrijding op de kruising Papegaaienlaan/Schouwweg/Groot Haesebroekseweg in Wasse naar. De brandweer moest eraan te pas komen om haar te be vrijden. De vrouw is met een gebroken heup in het ziekenhuis opgenomen. De auto waarin zij zat, werd bestuurd door een 64- jarige Lissenaar. De man verzuimde voorrang te verlenen aan een bestelauto van een 40-jarige Katwijker. De auto van de Lis senaar werd in de flank aangereden. Lintje voor Oegstgeestenaar oegstgeest Oegstgeestenaar J.P. Buwalda is vandaag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de onder scheiding bij zijn vertrek als secretaris van het Produktschap voor Zuivel in Rijswijk. De directeur-generaal landbouw en Voedselvoorziening, G. van der Lely reikte in restaurant De Beu kenhof in Oegstgeest de onderscheiding uit. Kostbaar gereedschap weg voorschoten Uit een geparkeerde auto aan de Rembrandtlaan in Voorschoten is in de nacht van dinsdag op woensdag gereed schap gestolen met een waarde van 3500 gulden. De ruit van de wagen bleek te zijn ingeslagen. De eigenaar heeft pas gisteren aangifte gedaan van de diefstal. Zonnebloem zoekt vrijwilligers De afdeling van de Zonnebloem in Oegstgeest heeft dringend vrijwilligers nodig. Gezocht wordt naar mensen die regelmatig op bezoek willen gaan bij langdurig zieken, lichamelijk gehandi capten en hulpbehoevende ouderen. Ook worden chauffeurs ge zocht. Op dinsdag 12 oktober wordt een informatieavond ge houden over het vrijwilligerswerk in het gemeentecentrum aan de Lytweg. Inlichtingen: tel. 174007. oegstgeest vrees echter ongegrond. .Als hij de schuur al zou willen slopen en er iets anders wil bouwen, moet hij een bouwvergunning hebben. Maar hij wil alles juist in de oorspronkelijke staat hou den. Hij is nostalgisch." De eigenaar wil de bollen schuur gaan bewonen, als extra niimte bij zijn eigen huis aan de Dorpsstraat. De buürt zou het liefst zien dat de man de bollen schuur ongemoeid laat. „Al vanaf de eeuwwisseling en mis schien nog ver daarvoor heeft de grond enkel agrarische be stemming gekend", weet een buurman. Ambtenaar vandaag voorgeleid De 48-jarige Leiderdorpse ambtenaar, die wordt verdacht van valsheid in geschrifte, is vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Dit bete kent dat het openbaar minis terie hem nog langer in hech tenis wil houden. Persofficier Slits meldde vanochtend dat de ambtenaar inmiddels een verklaring heeft afgelegd. Hij liet in het midden of de verhoren een voor justi tie bevredigend resultaat heb ben opgeleverd. De 48-jarige ambtenaar werd dinsdag aangehouden vanwege vermeende malver saties bij de grondaankoop voor zijn woning in de wijk Buitenhof. Begin jaren tachtig zou hij op getructe wijze me ters grond hebben verworven zonder ervoor te betalen. Ook in de nu actuele kwestie over de te lage grondprijzen in Buitenhof speelde de verdach te een sleutelrol. Hij was dege ne die namens de gemeente onderhandelingen voerde met de aannemersbedrijven. Als de rechter-commissaris vandaag besluit dat de Leider dorper mag worden vastge houden. kan de hechtenis met maximaal tien dagen worden verlengd. Daarna moet een vordering tot gevangenhou ding worden gedaan. De ver dachte zit vast in het Leidse politiebureau. Omwondenden van de Oegst- geester Dorpsstraat zijn boos dat een buurman toestemming heeft gekregen in een bollen schuur een woning en een ate lier in te richten. De buurt vreest dat de bollenschuur er anders gaat uitzien en herinne ren eraan dat andere belang stellenden voor de schuur eer der wel nul op het rekest kre gen. „Dit zou voor Oegstgeeste- naren een klap in het gezicht betekenen", schrijft een omwo nende verontwaardigd. Een bewoner vreest dat de ei genaar de schuur wil slopen en er appartementen voor in de plaats wil bouwen. Volgens een gemeentewoordvoerder is die Het gemeentebestuur moet zich nog uitspreken over de be zwaarschriften. VRIJE TIJD Oud Papier Leden van De Rijntamboers uit Zoeterwoude-Rijndijk gaan mor gen. zaterdag 25 september, weer de straat op om oud papier en vodden op te halen om de kas te spekken. De ophaalploeg begint om ongeveer 9.30 uur. Papier moet gebundeld of verpakt in dozen of zakken worden aangeboden. Tot 13.00 uur kunnen de spullen ook worden afgeleverd bij de container op het parkeerterrein bij de Eendenkooi. leiderdorp» BurgemeesterJ.de Bruin van Leiderdorp overhan digde gistermiddag de erepen ning van de gemeente aan nota ris J. Koeken die op 1 oktober zijn werkzaamheden beëindigt. Koeken kreeg de onderscheiding voor 'zijn bijzondere verdiensten voor Leiderdorp'. Hij was vanaf 1971 notaris in Leiderdorpen trad op als adviseur en bestuurs lid bij vele organisaties. Alleen CDA legen deelname aan onderzoek naar scheidingsinstallatie oegstgeest oegstgeest liesbeth buitink De gemeente Oegstgeest wil onder voor behoud meedoen aan verder onderzoek naar de bouw van een scheidings- en vergistingsinstallatie (SV1) die Leiden aan de Voorschoterweg wil bouwen. Met het debacle van de vuilstort in het Does- gebied bij Leiderdorp en de verbran dingsoven bij Ypenburg nog vers in het geheugen, eist Oegstgeest dat de ge meente voor niet meer dan drie miljoen gulden risico loopt wanneer uit het on derzoek blijkt dat de vuilfabriek geen toekomst heeft. De SVl scheidt het huishoudelijk afval in verschillende delen, zoals zand. me taal en compost. Het systeem is nog niet helemaal ontwikkeld en er kleven dan ook risico's aan het onderzoek. „We heb ben samen voor minstens zes miljoen gulden geëxperimenteerd als de SVl uit eindelijk niet doorgaat", rekende H. Vis sers (D66) gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergaderingvoor. Wethouder T. Kohlbeck (PvdA/milieu) verzekerde dat ook bij het mislukken van het experiment de tarieven van de afval verwerking gunstiger zijn dan wanneer Oegstgeest niet meedoet met Leiden. De prijs per ton huishoudelijk afval dat door een SVl wordt verwerkt is ongeveer 199 gulden. Wanneer het experiment mis lukt, hetjft de Provinciale Afvalverwer king (PROAV) 'spijkerharde garanties' gegeven dat de prijs vijftien jaar lang op 203 gulden per ton ligt. Wanneer Oegst geest niet meedoet zou dat 231 gulden zijn. „Zelfs al zou de SVl een fantasma blijken te zijn. ddn nog betalen we min der dan in een regio als Den Haag", al dus Kohlbeck. „We moeten ons maar overleveren." De raad vreesde boven dien dat de gemeenten die niet mee doen. zoals Leiderdorp. Voorschoten en Wassenaar, later 'als verloren schapen weer binnen worden gehaald' bij het project, maar een hoger tarief moeten betalen. De raadsleden voelden zich onder dnik gezet door de gemeente Leiden, die het besluit al voor het zomerreces nam en als grootste gemeente in de Gemeen schappelijke Vuilverwerking Leiden (Ge- vulei) slechts met geringe steun beslui ten kan 'doordrukken'. Kuntze en Vissers drongen er op aan dat in het vervolg der gelijke besluiten in de Gevulei met een tweederde-meerderheid moeten worden genomen. „Met een meest minimale meerderheid in de Gevulei is de beslis singsruimte voor gemeenten als Oegst geest zeer beperkt", klaagde Kuntze. Een meerderheid van de raad ging ondanks de bezwaren toch akkoord met deelna me aan het onderzoek. Alleen het CDA stemde tegen. COMMENTAAR Revanche De verkoop van bouwgrond in Leiderdorpse nieuwbouwwijk Bui tenhof is een financieel drama voor de gemeente. B en W be weerden bij de begrotingspresentatie twee weken geleden welis waar dat de gemeentekas lekker is gespekt door de opbrensten van al die vierkante meters, maar een rekensom wijst uit dat de zelfde grond miljoenen guldens meer had moeten opbrengen. En dit was ook gebeurd als B en W geen raadsbesluit in de wind hadden geslagen. Dat de raadsleden zelf niet hebben ontdekt dat ze belazerd zijn, is op zich al treurig. Met een beetje oplettendheid hadden ze ge weten dat ze op 24 augustus 1992 om des keizers baard mini mum grondprijzen vaststelden. Het college had immers al op 1 juli een veel lager prijsaanbod gedaan aan de aannemers. Erger nog is dat de raadsleden nog steeds niets deden toen on langs signalen uit de burgerij kwamen over misstanden bij de grondverkoop. Zelfs het gegeven dat verantwoordelijk wethouder J. Veldstra (ruimtelijke ordening) mede profiteert van de lage prij zen omdat haar woning in dit gebied wordt gebouwd, vormde geen aanleiding voor de raad om een eigen onderzoek in te stel len. Ze wacht keurig af waarmee het college naar buiten komt. Dit is vreemd, omdat deze kwestie vele vragen oproept. Een van de voornaamste is natuurlijk wie op het Leiderdorpse gemeente huis voordeel heeft bij het voor een prikkie aanbieden van grond aan aannemers. Zijn er misschien steekpenningen betaald? En kunnen sommigen op het gemeentehuis maar aanrotzooien zon der enige controle? Deze kwestie schreeuwt kortom om een zeer diepgaand onderzoek. De gemeenteraad krijgt al snel de kans op revanche voor zijn weinig actieve houding nu blijkt dat de gemeente 2,3 miljoen gul den misloopt door een misser van B en W. Die bovendien heb ben gehandeld in strijd met een democratisch genomen besluit Elk raadslid dat dit over z'n kant laat gaan. is geen knip voor zijn neuswaard FOTO HIELCO KUIPERS Om tot het bedrag te komen dat de gemeente Leiderdorp had kunnen verdienen aan de grond in Buitenhof als het raadsbesluit van 24 september 1992 was uit gevoerd. moet een rekensom worden gemaakt. Dit is te doen aan de hand van gegevens uit openbare gemeentelijke stuk ken. Zo is bekend wat de gemeen teraad voor de grond wilde heb ben. Bouwgrond voor vrije-sec- torwoningen tot 1,6 ton bijvoor beeld, moest minimaal 210 gul den de vierkante meter opbren gen. Voor woningen boven de 1,8 ton moest tussen de 315 en 450 gulden per vierkante meter worden neergeteld. Bij de bere kening is deze krant uitgegaan van het gemiddelde tussen deze bedragen, 380 gulden per vier kante meter dus. Het is exact bekend hoeveel woningen van elke categorie de afzonderlijke aannemers moch ten bouwen. Ook is te herleiden waar deze woningen zijn neer gezet en hoeveel de bouwmaat schappijen voor de grond be taalden. Niet bekend is de exac te oppervlakte per woning. Daarom is een zeer bescheiden afmeting gehanteerd van 140 vierkante meter (veertien meter lang en tien breed, inclusief tuin) voor vrije-sectorwoningen. Vervolgens is het een kwestie van invullen: De Aannemers Combinatie Leiderdorp bijvoor beeld kocht 2693 vierkante me ter grond voor vier goedkope vrije-sectorwoningen (onder de 1.6 ton) en acht dure vrije sec- tor-woningen (duurder dan 1.8 ton). Vier goedkope woningen meten 140 vierkante meter per stuk en bij elkaar is dat 560 vier kante meter. 560 maal 210 gul den (de minimumprijs voor de ze categorie) is 117.600 gulden. Als de 560 vierkante meter zijn gebruikt, resteert nog 2133 vier kante meter voor acht wonin gen die duurder zijn dan 180 mille. 2133 maal 380 gulden (de gemiddelde meterprijs voor du re vrije sector) resulteert in 810.540 gulden. Daarbij moet nog worden op geteld de prijs voor de vier goedkope woningen (was 117.600 gulden): totaal 928.140 gulden. Dat is dus de prijs die de grondtransactie had moeten opleveren. In werkelijkheid vroeg de gemeente slechts 414.680 gulden, een verschil van ruim een half miljoen gulden. PvdA en GroenLinks gaan als Progressief Oegstgeest verder men bij de raadsverkiezingen van volgend jaar. De sociaal-de mocraat F. Wegman zal volgend jaar 'om persoonlijke redenen' evenmin terugkeren. In de laatste maanden van •deze raadsperiode willen de twee fracties al intensiever gaan samenwerken. Tijdens de ge meenteraadsvergadering van gisteravond namen PvdA en GroenLinks daarop alvast een voorschot, door bij verschillen de onderwerpen maar één woordvoerder te gebruiken. Een verkiezingsprogramma heeft PRO nog niet gepubliceerd. De Partij van de Arbeid en GroenLinks in Oegstgeest willen met één kieslijst aan de ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar deelnemen. De ge zamenlijke partij gaat Progres sief Oegstgeest (PRO) heten. De huidige GroenLinks-fractievoor- zitter G. van Eisen wordt de lijsttrekker van de partij. De twee fracties tellen nu elk twee zetels. PvdA'er T. Kohlbeck is wethouder, maar heeft aan het begin van deze raadsperio de al aangekondigd niet op een verkiesbare plaats terug te ko llet villaparkje de Overveerpol- der moet een kunstwerk krijgen ter nagedachtenis aan de vrou wen in het verzet. De gemeen teraad besloot gisteravond al de straten naar verzetshelden te vernoemen. Arie Bijl, Reinier van Kampenhout. Jacob Key, Theo Talboo en Guus Reitsma waren Oegstgeestenarerf die een actieve rol in het verzet hebben gespeeld en tijdens de Tweede Wereldoorlog omkwa men. Om ook de vrouwen in het Oegstgeester verzet te her denken, wil de raad voor hen een beeld oprichten. Auto- en Motorverhuur MultiRent Kabelnet in Zoeterwoude aangepakt zoeterwoude Wijk voor wijk wordt de komen de weken in Zoeterwoude aan het televisiekabelnet gewerkt. Tussen 27 september en 15 ok tober wordt de versterker-appa- ratuur vernieuwd. Tijdens de werkzaamheden kunnen er in de wijk waar gewerkt wordt sto ringen optreden in de ontvangst van radio- en televisieprogram ma's. Medewerkers van Case- ma, hel bedrijf dat de werk zaamheden uitvoert, zorgen er echter voor dagelijks om 16.30 uur klaar te zijn, zodat vanaf die tijd de programma's ongestoord kunnen worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14