'Nooit meer referendum' n Leiden Regio Nieuwe oosst Toch Europees geld voor banenplannen fzo I I DICHTBIJ Noordwijk winnaar in 'affaire Mens' (5 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 WD-program richt zich tegen collegeplannen Geen trams of trolleybussen door de Breestraat, geen ver plicht gebruik van stadsdistributiecentra, geen enkele vorm van middenstandsbelasting en nooit meer een re ferendum: de WD maakt van het ontwerp-verkiezings- programma gebruik om zich af te zetten tegen tal van plannen van het zittende college van burgemeester en wethouders. Afdelingsvoorzitter J. Hommes en fractielei der A. Geertsema presenteerden vanmiddag het pro gramma met de titel 'Verantwoord kiezen'. LEIDEN AAD RIETVELD De het stadsbestuur en de burger moet beter. Maar tot een Leids refe rendum mag het nooit meer ko men, vinden de liberalen. Het ene referendum dat is gehou den, en dat een einde moest maken aan een jarenlange dis cussie over de sluitingstijden van de horeca, heeft volgens de WD bewezen dat het middel niet deugt. De gemeenteraad moet zich met 'professionele onderzoeksinstrumenten zoals enquêtes' op de hoogte houden van wat er leeft onder de Leidse bevolking. En verder meent de WD dat een goede telefonische bereikbaarheid van raadsleden kan bijdragen aan een beter contact tussen gemeente en burger. De WD verzet zich tegen de plannen van de PvdA/C- LEIDEN ERNA STRAATSMA De gemeente Leiden krijgt als nog subsidie uit het Europees Sociaal Fonds (ES,F) voor de projecten banenpool en jeugd werkgarantieplan. De gemeente is, namens de Stichting Weer werk, met succes in beroep ge gaan tegen een negatief advies van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (RBA) over het verstrekken van extra financiële steun. Gemeente en Weerwerk zijn verheugd over de uitspraak van het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening in de be roepszaak. De uitspraak heeft waarschijnlijk positieve gevol gen voor de subsidie-aanvragen in de komende jaren. De gemeente heeft nog geen beslissing genomen over de be stemming van het extra geld. Met de ESF-subsidie kan onder meer het aantal plaatsen in de banenpool en jeugdwerkgaran tieplan worden uitgebreid of de scholing van langdurig werklo zen worden verbeterd. De hoogte van het subsidie bedrag is nog niet precies be kend. Een ambtenaar van de dienst economische en sociale DA/GroenLinks-coalitie om de bussen door de Breestraat te vervangen door trams of trolley bussen. „Dat is voor de korte en middellange termijn geen reëel alternatief." De liberalen noe men de discussie over de tram 'een b'iksemafleider voor de problemen van vandaag'. „Het enige alternatief lijkt een tijde lijke afsluiting van de Breestraat op tijden dal er veel winkelend publiek is." De WD pleit ervoor de Breestraat bij wijze van proef op koopavond en zaterdag een aantal keren om te toveren in een wandelstraat. 4 Een ander plan van het zit tende college dat door de libe ralen in 'Verantwoord Kiezen' van de hand wordt gewezen, is dat van de stadsdistributiecen tra. Zij zijn volgens CDA-wet- houder J. Walenkamp (verkeer) het middel om zware vrachtwa gens uit de binnenstad te krij gen. Vervoerders zouden hun spullen moeten afleveren bij de distributiecentra, waarna ze in kleinere wagens naar bedrijven in de binnenstad zouden wor den gebracht. De WD vindt dat de ondernemer zelf moet kun nen kiezen op welke manier hij zijn bedrijf bevoorraadt. Terwijl de PvdA in zijn pro gramma het doelgroepenbeleid op de helling heeft gezet, maakt de WD zich juist sterk groepen als jongeren, ouderen, langdurig werklozen, allochto nen en gehandicapten. Het 'op komen voor mensen die hulp behoeven of in een noodsituatie verkeren' zien de liberalen als een van de belangrijkste taken van de gemeente. Het program ma van de WD wordt op 11 ok tober voorgelegd aan de leden vergadering. zaken zegt dat de hoogte van de subsidie is gekoppeld aan de door Weerwerk behaalde resul taten. „Het gaat waarschijnlijk om één of meerdere tonnen." De Stichting Weerwerk voert banenplannen uit voor de ge meenten Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Zoeterwoude, Oegstgeest en Alkemade. De ba nenpool is bedoeld voor werklo zen die minimaal drie jaar werkloos zijn en niet meer te bemiddelen zijn voor een regu liere baan. In Leiden telt de ba nenpool 150 plaatsen. Het •jeugdwerkgarantieplan is be doeld voor werkloze jongeren tot 27 jaar. Het RBA heeft in 1992 afwij zend beslist op de subsidie-aan vraag van de gemeente omdat het bestuur verdeeld was over de functie van de banenpool. Een deel van het bestuur vindt dat gemeenten in de regio de banenpool niet als 'bodemvoor ziening' gebruiken voor doel groepen die absoluut 'onbemid- delbaar' zijn. Werkgeversorga nisaties zijn verder bevreesd voor aantasting van het aantal reguliere arbeidsplaatsen door een toenemend aantal banen poolers. Discussie over autoloze zondag Het PvdA-kamerlid Koos van der Vaart en Remi Poppe van het milieu-alarmteam van de Socialistische Partij (SP) dicussiëren dinsdag 28 september over de autoloze zondag. De vraag is of een autoloze zondag goed is voor het milieu. De discussie is een iniatief van Gist, de studentenorganisatie van de SP. Plaats van debat is de zaal van studentenvereniging Catena aan de Kolfmakersteeg. Aan vang 20.30 uur, toegang gratis. .r-G- c .f' - TV- f. .s* LissE/NOORDwuKERHOUTBij een narcissen- kweker wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereiding voor de volgende oogst. Nadat de bollen door een machine in het bed zijn gestrooid, zet een ploegje medewerkers de narcissen in spe overeind. De bollen worden dicht bij elkaar geplant, zodat de bloemen straks in één keer met bossen tegelijk gesne den kunnen worden, foto dick hogfwoning ALPHEN AD RIJN Projecton- dersteuning voor dagopvang voor legorgaan Samenwerkende Oude renbonden. 5.000,- ALPHEN AD RIJN Aanschaf van biljarttafel voor Sochong Jon gerencentrum Madonna. 10.000,- BODEGRAVEN Bedrage voor Stichting Sociaal Cultureehverk Bodegraven De Zon. 5.500,- BOSKOOP Aanschaf van 120 DRAGEN WE BIJ j Het Juliana Welzijn Fonds steunt tal van organisaties en groepen van mensen in heel Nederland. In totaal meer dan 1.000 pro- jecten per jaar. Goed voor ruim 20 miljoen gulden. Dichtbij. Ook bij u in de buurt Da's mooi werk. Steun 't óók; Bank- èn j^jironummer 888.444. Meer informatie: 03405-64524. T ZIJN DE KLEINE DINGEN LEIDSCHENDAM Bedrage m produkoe solidaritenscampagne van Werkgroep De Arme Kant van Ne derland. 5.000,- NIEUWKOOP B-|drage in uit werking project ten behoeve van Stichting Open Hus. 5.500,- RIJNSATERWOUDE Bijdrage voor ontwikkeling initiatief voor Stichting Beiaardensocieteit Rijnsa- terwoude. 1.000,- VOORSCHOTEN Bouw en in- rmeerde Jeugdraad. 10.000,- WE DOEN WELZIJN FONDS Juliana Welzijn Fonds. Postbus 90,3980 CB Bunnik. Telefoon; 03405-64 524 Leiden kan door ambtelijke fout liggelden niet verhogen Leiden loopt dit jaar een deel aan opbrengsten van de liggel den voor pleziervaartuigen en woonboten mis. Het gaat om vele duizenden guldens. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft de Leidse verordening op de heffing en inning van bin- nenhavengelden afgekeurd om dat ambtenaren daarin fouten hebben gemaakt. De voorgeno men tariefsverhoging kan als gevolg hiervan op z'n vroegst met ingang van 1 januari 1994 worden doorgevoerd. Eigenaren van woonboten en pleziervaar tuigen die het verhoogde tarief al hebben betaald, krijgen een deel terug. Het was de bedoeling met in gang van dit jaar de tarieven, die al tien jaar op hetzelfde peil zijn gebleven, flink te verhogen. Tegen de verhoging rees bij booteigenaren verzet, maar de gemeente heeft in het overleg met het Leids Woonboten Over leg veel van de bezwaren kun nen wegnemen. Sommige eige naren hadden de nieuwe liggel den zelfs al betaald. Ondanks dit succes moet de gemeente de tariefsverhoging nu uitstellen. Overigens heeft de PvdA-frac- tie in juli al alarm geslagen over het mislopen van liggelden door de gemeente. De PvdA drong er toen op aan dat de gemeente de grote achterstanden bij het uit geven van vergunningen snel zou inlopen. Een varend FVdA- raadslid had ontdekt dat de meeste boten niet zijn voorzien van een sticker die aangeeft dat de eigenaar een vergunning heeft. DVS-jubileum met grote taptoe Het veertigjarig bestaan van de Christelijke Drum- en Showfan fare 'Door Vriendschap Sterk' wordt morgen in Katwijk ge vierd met een groot muziekeve nement onder het motto Tap toe Katwijk 1993'. Tijdens de taptoe, die 's avonds wordt ge houden in een hangar op mari nevliegkamp Valkenburg, treedt een vijftal militaire orkesten op en zeven orkesten uit de top van de Nederlandse amateur muziekwereld. Het feestprogramma begint echter al 's ochtends om 10.30 uur. Er is een Stertocht door het centrum (start 14.00 uur) en di verse koren verzorgen 's mid dags een openluchtoptreden. Het programma 's middags wordt afgesloten met een grote parade. De taptoe van 's avonds begint om 20.00 uur. 'Maison Meier' naar gemeente NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER De gemeente Noordwijk heeft de geruchtmakende rechtszaak over het pand 'Maison Meier' aan De Grent 14 gewonnen. Northside Investments bv moet de leegstaande winkel aan de gemeente leveren zoals ruim twee jaar geleden tussen beide partijen werd overeengekomen.- De gemeente betaalt het toen afgesproken bedrag van 1 mil joen gulden voor het pandje. Het is de bedoeling dat disco theek De Rob, die nu nog in de Van Speykstraat is gevestigd, naar deze plek verhuist. De kwestie rond de voormali ge kunsthandel Meier deed een kleine twee jaar geleden veel stof opwaaien in Noordwijk. De zaak kwam destijds in de publi citeit als 'de affaire Harry Mens'. Mens trad op als vertegenwoor diger van Northside Invest ments, de bv waarmee Noord wijk het aan de stok kreeg. In middels zegt de Lissese make laar met politieke aspiraties niets meer met de hele kwestie van doen te hebben. De rechtszaak handelde om de vraag of er nu wel of niet een koopovereenkomst was geslo ten voor Maison Meier. De ge meente Noordwijk zei het pand van Northside gekocht te heb ben. De Lissese bv weigerde echter te leveren omdat aail de verkoop een aantal voorwaar den verbonden zou zijn waar aan door de gemeente niet was voldaan Zo zou volgens Northside zijn afgesproken dat Noordwijk de bv een vergunning zou verlenen voor de bouw van een parkeer kelder onder het Palacepleln. De kelder was bedoeld om te kunnen voorzien in de parkeer- behoefte van het prestigieuze 'Sea Palace Residence' een appartementencomplex met winkels en restaurants op het Northside een bouwvergunning heeft. Toen de gemeente weigerde toestemming te geven voor de bouw van de kelder onder het Palaceplein, voelde Northside zich niet verplicht het pand De Grent 14 te leveren. De ge meente besloot daarop een rechtzaak tegen Northside In vestments te gaan voeren, wat weer tot gevolg had de bv de te gels liet verwijderen uit het Gat van Palace. In het vonnis van de Haagse rechtbank, anderhalf jaar nadat Noordwijk de rechter had inge schakeld, krijgt de gemeente volledig gelijk. Het verweer van Northside dat Harry Mens niet bevoegd was om namens de bv te ondehandclen, is door de rechter verworpen. Volgens de rechtbank is meermalen geble ken dat hij dat toen wel was. Verder verwerpt de rechtbank de stelling dat er een koppeling zou hebben bestaan tussen de veilooop van De ïrent 1i en ii<- verlening van een vergunning voor een parkeerkelder onder het Palaceplein. Het verweer van Northside Investments dat er al een ouder rei ht bestond van een andere bv. Chesprop. om Maison Meier te kopen, is ook door de recht bank verworpen. Volgens de rechter staat nog niet vast dat dit oudere recht bestaat. Maar zelfs al zou dat zo zijn, dan is het volgens de rechtbank van wege het belang dat de ge meente heeft bij de aankoop van het pand Noordwijk wil het immers gebruiken om een disco te kunnen laten verhuizen uit de dorpskern niet redelijk Chesprop te laten VOOIgaail „Een juweeltje der techniek", zegt de Amsterdamse technisch monteur M. Blauw liefkozend over de in 1950 gefabriceerde en in 1914 ontworpen zetmachine die deze week als museumstuk in de hal van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat is neergezet. „Pure mechanica bestaat uit tienduizenden onderdeeltjes. En vergeet niet, hij kostte in de jaren vijftig al twee ton", aldus Blauw. De Amsterdammer weet alles over de machine. Over de geschiedenis, de werking en de evolutie. Als hij over de 'Intertype' vertelt, blijkt dat z'n werk door de jaren heen ook trekjes van hobbyisme heeft gekregen. Bij de uitleg betast hij het apparaat alsof hij een kind guitig over z'n bolletje aait. „Ze zijn uitgevonden in 1890 en werden nog tot 1967 gemaakt. Je typt letters in en die komen er uiteindelijk in hele regels op metaal uit die vervolgens konden worden gedrukt. Deze machine is door het Leidsch Dagblad in 1974 gekocht, eigenlijk toen dit systeem van zetten al aan vervanging toe was. Maar er zijn zelfs nu nog tussen de vijftig en honderd drukkers in Nederland die nog met zo'n machine werkenaldus Blauw. Niet alleen zijn de machines al lang aan vervanging toe en kunnen ze regelrecht als museumstuk dienen, ook de broodnodige monteurs zijn van een uitstervend ras. „Ik ben ook nog de enige monteur bij mijn bedrijf die met deze machines kan werken, de rest is met pensioen." Televisie (1) televisie-zenders 61)'. Met die vergroting van hel aanbod wordt tegelijkertijd de strijd geopend tegen schotelantennes. Dat zei onlangs een lid van de Leidse monumentencommissie. Dat vraagt om nadere uiüeg. Iedereeen ging er natuurlijk vanuit dat de gemeente Leiden en haar regiogemeenten veel moeite en geld over hadden om via de modernste glasvezeltechniek, de kabelabonnees een extra groot programmapakket aan te bieden. Uit het oogpunt van klantenbinding een vrije keuze uit dertig kanalen. Alsjeblieft, voor elk wat wils, van jong tot oud, van migrant tot autochtoon. De stelling van het commissielid dat zijn naam in dit verband liever achterwege laat, werpt echter een ander licht op de zaak. De monumentencommissieheeft er regelmatig bij het college van burgemeester en wethouders op aangedrongen dat richtlijnen gewenst zijn voor reclameborden, lichtbakken én schotelantennes. Want die worden vaak zonder enig gevoel voor schoonheid op gevels en daken vastgezet. Die richtlijnen zijn er tot op de dag van vandaag niet. Door het aantal tv-zenders op de kabel uit te breiden, wordt echter wel de wildgroei van schotels een halt toegeroepen. Want wie zet zo'n dure, ronde antenne op z'n balkon, als je een veel groter en gevarieerder aanbod via een simpel stekkertje in de huiskamer kan krijgen? Blauw (achtergrond) en Willem Mosterd, medewerker van deze krant, buigen zich overeen 'juweeltje der techniek' foto jan holvast Televisie (2) Uitbreiding van het aanbod is voorde gemiddelde televisiekijker" niet nodig. Statistieken tonen aan dat die nog altijd verreweg de meeste tijd naar de vier Nederlandse zenders kijkt. Op toch goede buitenlandse kanalen als BBC 1 en 2 wordt slechts een paar procent van de totale kijktijd afgestemd. En bij TV5, TRT- INT, de Duitse zenders en zelfs CNN gaat het slechts om tienden van procenten. Waarom dan nóg tien zenders erbij, als je er al pakweg tien hebt waar afgezien van een beetje zappen nauwelijks een hond naar kijkt? Toegegeven, het is leuk voor Italianen. Fransen, Turken, Duitsers, Spanjaarden, Belgen en Engelsen om in de Leidse regio een zender uit hun vaderland te kunnen ontvangen, maar de harde kijkcijfers logenstraffen een zenderuitbreiding. Als in een café 20 soorten bier worden verkocht en er daarvan 16 nauwelijks aftrek vinden, zal de kroegbaas niet snel besluiten om er nog eens vijf merken bij te nemen. Hij zal er eerder een paar afstoten. Fuiken Het mysterie van de verdwenen palingfuiken in de Braassemermeer is nog steeds niet opgelost. Wel is inmiddels een potentiële dader afgevallen, de politie heeft het niet gedaan. Wat is het geval? Een aantal weken geleden maakte de politie melding van het feit dat hun vaardienst enkele 'illegale' palingfuiken letterlijk had opgerold in het water van de Leidse Haarlemmertrekvaart. „Dat zou met 3 oktober te maken kunnen hebben", vertelde politiewoordvoerder R. Blom die zich ook liet ontvallen dat de vaardienst in de andere wateren rondom Leiden eveneens oplet op foute fuiken. De opmerking in deze rubriek dat de politie op de Braassemermeer wel wat overijverig te werk was gegaan (in dezelfde week verdwenen daar maar liefst 34 legale fuiken van een man uit Roelofarendsveen spoorloos) blijkt een voorbarige conclusie te zijn geweest. De politie is wel op zoek naar de daders, maar die worden niet in eigen gelederen gezocht. Het mysterie blijft, en de eigenaar blijft ernstig gedupeerd want de fuiken kosten ongeveer vijfhonderd gulden per stuk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13