'Open dialoog kerk en New Age' Kerk Samenleving 'Miljoen voor missie haalbaar' VRIJDAG 24SEPTEMBER 1993 HET WEER ROB GROENLAND KORTWEG Onderscheiding Bij haar afscheid als stafdo cente agogiek en waarne mend rector van het Hendrik Kraemer Instituut in Oegst- geest is N.U. Voltelen gister middag benoemd tol Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. De versierselen die bij deze koninklijke onderschei ding horen, werden haar tij dens een bijeenkomst in de plaatselijke Fauluskerk uitge reikt door burgemeester Sj.H. Scheenstra van Oegstgeest. In het Hendrik Kraemer In stituut is de zendingsoplei ding van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken in Neder land ondergebracht. Nieuw Leven De Nigeriaanse predikant Victor Onuigbo is komende zondag gastspreker tijdens de bijeenkomst van de Nieuw lieven Evangelie Ge meenschap in Alphen aan den Rijn. De 48-jarige Onuig bo stichtte in zijn geboorte land inmiddels 200 gemeen ten, hij is regelmatig te zien op de Nigeriaanse televisie met zijn 'Hour of hope' en heeft een vast radio-pro gramma. De bijeenkomst heeft plaats in het gebouw van de Nieuw Leven Evange lie Gemeenschap aan de Jongkindt Coninckstraat 102 en begint om 10.00 uur. Ie dereen is welkom. Open Maaltijd Het Missionair Stadswerk in Leiden organiseert elke laatste dinsdag van de maand in 'De Bakkerij' een open maaltijd. Het initiatief is bedoeld voor 'alleengaan- den en andere fijnproevers die samen met anderen wil len genieten van een drie gangen-menu'. De kosten bedragen vijf gulden per per soon. De eerstvolgende maaltijd is op dinsdap 28 september in 'De Bakkerij' aan de Oude Rijn 44 en be gint om 17.30 uur. Deelne mers kunhen zich tot 27 sep tember 20.00 uur opgeven bij de fam. Hendriks (tel.:. 316684) of de fam. Middel koop (tel.:215152). Praise-avond Als onderdeel van de start- week van de Nederlandse Hervormde Jeugdraad in Rijnsburg wordt morgen avond in de plaatselijke Bet- helkerk aan de Brouwerstraat een Praise-avond gehouden. De organisatie is in handen van de jongerenvereniging C.J.V. Azarjah. in samenwer king met kerkelijk werker E.J. Bergman. Er wordt onder meer gespeeld door een gele genheidsband, bestaande uit leden van de jongerenvereni ging. Bergman leidt het the ma van ae startweek - 'Het gebed' - in en verzorgt de opening en sluiting. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Wel wordt er een collecte ge houden om de onkosten te dekken. Ieden vergadering De landelijke protestants- christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind 'Philadel phia' houdt op woensdag 29 september haar ledenverga dering in een zaal van de Tri- umfatorkerk aan de Piet He- inlaan 7 in Katwijk. Op de agenda staat onder meer een lezing over de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. De vergadering begint om 20.00 Zoetenvoudse werkgroep rekent op mijlpaal tijdens 19e veiling ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse werkgroep 'Missie en Ontwikkeling' pro beert dit jaar het magische be drag van één miljoen gulden te overschreiden. Het 'gat' dat daarvoor morgenavond tijdens de negentiende missieveiling moet worden gedicht, bedraagt nog ruim 50.000 gulden. Dat moet haalbaar zijn omdat de veiling vorig jaar ruim 66.000 gulden opbracht. De gelden zijn bestemd voor missionarissen in onder meer Maleisië, Indonesië en Brazilië. De veiling wordt gehouden in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. De verkoop van munten, kazen en schilderijen en tal van andere artikelen be gint om 20.00 uur. Van 11.00 tot 18.00 uur kunnen de veiling stukken worden bekeken. Eén van de pronkstukken is een aquarel die door de plaatselijke pastoor H. van der Plas zelf is geschilderd. Onder de kopers wordt aan het eind van de avond een reis- cheque van 1000 gulden ver loot. Ook zijn er kleinere prijsjes voor de bieders die steeds een bedrag van 1000 gulden volma ken. Voor de koper die het ma gische bedrag van een miljoen volmaakt, is verder een bonus beschikbaar gesteld. Naast de veiling die het grote geld in het laatje moet brengen, kunnen kinderen van 19.00 tot 20.00 uur voor een habbekrats kleinigheden kopen. „Het is be langrijk dat we kinderen erbij betrekken", zegt M. van den Berg van de werkgroep Missie en Ontwikkeling. ,,Op die ma nier kunnen zij iets doen voor hun leeftijdgenootjes in de ont wikkelingslanden." De veiling is bewust in het laatste weekeinde van septem ber gepland omdat er dan, door het verschuiven van de zomer- naar de wintertijd, een extra veilinguur beschikbaar is. 'Conferentie voor mannen' wijkt uit naar Leeuwenhorst RUNSBURG/NOORDWUKERHOUT De Rijnsburgse organisatoren van de eerste 'Conferentie voor mannen' - aan het begin van dit jaar gehouden in De Voorhof van het bloemendorp - wijken voor de tweede confe rentie uit naar Congrenscen- trum leeuwenhorst in Noord- wijkerhout. De belangstelling voor de bijeenkomst maakte het noodzakelijk een groter onderkomen te zoeken. De tweede 'Conferentie voor mannen' wordt gehouden op zaterdag 9 oktober. Het thema van deze dag is 'Zie toe op je zelf...' en de sprekers zijn ook dit keer legerpredikant Dick I^nghenkel en EO-medewer- ker Henk Binnendijk. Lr kan worden geluisterd naar bijbel studies rond dit thema, er is gelegenheid tot het stellen van vragen en er wordt vooral ook veel gezongen. De conferentie begint om '9.00 uur en eindigt om 16.00 uur. De kosten voor deelname bedragen 30 gulden, inclusief koffie en een lunch. Voor meer informatie of opgave kan con tact worden opgenomen met Henk de Mooij (01718-21390), Ar ie Ravensbergen (01718- 31604) of Henk Binnendijk jr. (01718-29225). Leiderdorpse predikant Tj. Doesburg rondt doctoraal scriptie over Nieuwe Tijdsdenken af Van de binnen de christe lijke traditie vaak als 'be dreigend' ervaren New Age-beweging, kan de kerk op een aantal terreinen nog heel wat leren. De Lei derdorpse predikant Tj. Doesburg pleit in een scriptie waarmee hij van daag zijn doctoraal studie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam afrondt, voor een 'open dialoog'. Vooral als het gaat om het bevorderen van de bewust wording van mensen, heeft het Nieuwe Tijdsdenken volgens hem een benij denswaardige voorsprong. „De kerk preekt wel, maar geeft geen modellen waar mee de gelovigen zich de grote begrippen eigen kun nen maken." LEIDERDORP DICK VAN DER PLAS Doesburg maakt in zijn werk stuk 'Jezus in New Age' geen knieval voor de New Age. Ook hij ziet grote bezwaren tegen het instromen van het Nieuwe Tijdsdenken in de christelijke' traditie. De predikant noemt als voorbeelden de leer van karma en reïncarnatie - 'terwijl er geen enkele reden is om aan te ne men dat Jezus daar wel met zijn leerlingen over gesproken zal hebben' - en het binnen de New Age onherkenbaar zijn van 'de bijbelse Jezus in zijn drager zijn van het Christus-bewustzijn'. Ook de dreiging van een terug keer naar een mythisch-ma- gisch wereldbeeld, noemt Does burg geen verrijkende aanvul ling. Maar de manier waarop de New Age omgaat met het waag stuk van de bewustwording en bewustzijnsverruiming, noemt hij 'ongeëvenaard'. In een open gesprek met de beweging zou volgens hem moeten blijken waar onoverbrugbare verschil- Dominee Tj. Doesburg: „De kerk preekt wel, maar geeft geen modellen waarmee de gelovigen zich de grote begrippen eigen kunnen maken." foto hielco kuipers Liefhebberij Doesburg studeerde in een tijd - hij zat tussen 1955 en 1960 in de collegebanken - dat het behalen van het kandidaats-examen- theologie toereikend was voor de opleiding tot predikant. Te genwoordig hebben de aspi rant-dominees het doctoraal examen achter de rug. De 'lief hebberij om zich in dingen te verdiepen' zette Doesburg er op latere leeftijd (hij is 62) alsnog toe aan de studie af te ronden die recht geeft op het 'drs.' voor zijn naam. „Ik had het al wel eerder willen doen, maar voor zoiets moet je echt tijd hebben. De afgelopen twee jaar is dat goed gelukt. We werken hier in Leiderdorp binnen de hervorm de en gereformeerde kerkenge- meenschap met een team van vijf predikanten en ik heb zelf een heel plezierige wijk. Daarbij komt dat ik ook niet zoveel slaap nodig heb, waardoor ik veel in de nachtelijke uren kon doen." Het onderwerp voor zijn scriptie deed Doesburg op tij dens een gemeente-avond waar IKON-pastor Hans Stolp gewag maakte van 'miraculeuze ge beurtenissen, waarin het ver stand een minimale en het ge voel, de intuïtie en de ervaring een maximale plaats kregen toegewezen'. Voor het brede terrein dat hij wilde gaan be strijken met zijn onderzoek naar 'Jezus in New Age' werd hij door zijn begeleider gewaar schuwd. Dat bleek uiteindelijk wel bij de uitwerking. Waar een doorsnee scriptie binnen 60 tot 70 pagina's kan worden afge rond. heeft de Leiderdorpse predikant 230 dichtbedrukte vellen nodig om zijn ervaringen weer te geven. Hij is inmiddels in gesprek met een uitgever om het werk in boekvorm te laten verschijnen. Doesburg begon met het in kaart brengen waar de New Age-beweging voor staat en in welke vormen zij zich manifes teert. Dit deel van zijn werkstuk laat zich prima gebruiken als een handboek voor iedereen die zich in het Nieuwe Tijdsdenken wil verdiepen. Op de vraag 'Wat is de New Age-beweging nu ei genlijk?' is moeilijk een eenslui dend antwoord te geven. „Je zou het grofweg kunnen sa menvatten met: Mensen die op een alternatieve wijze bezig wil len zijn met de zingeving van het bestaan", zegt Doesburg. Bij hun zoektocht maken zij ge bruik van oosterse invloeden (onder andere uit het boeddhis me en het hindoeïsme), invloe den uit de esoterische traditie en het werk van de psycholoog Jung. Maar ook het christen dom is voor hen een bron. Evenwichten In tegenstelling tot de christelij ke kerk, waar de 'gemeenschap' grote nadruk krijgt, draait het binnen de New Age vooral om het individu. „De mens wordt opgeroepen tot een grotere be wustwording. En met een groot aanbod van uiteenlopende cur sussen wordt hij daarbij gehol pen." Daar is de predikant ja loers op. „Ook binnen de kerk zouden we daar veel aan kun nen hebben. We spreken bij voorbeeld vaak over grondbe grippen als 'vergeven'. Maar hoe moet je vergeven? En hoe moet je iemand oproepen tot bekering?" Het streven naar een groter bewustzijn heeft daarentegen ook zijn gevaarlijke kanten, be seft Doesburg. „Heel wat wan kele evenwichten kunnen uit balans raken. Maar daaraan valt niet te ontkomen." Bij het eigenlijke onderwerp van zijn studie - 'Wat heeft New Age met Jezus gedaan?' - komt de predikant tot de conclusie dat er belangrijke verschillen zijn ten opzichte van de christe lijke traditie, maar dat de New Age Jezus allerminst heeft afge schreven. Doesburg: „Hij wordt zelfs meer-dimensionaal dan in de christelijke traditie. Daarbij kunnen we denken aan zijn esoterische leringen, zijn relatie met het boeddhisme, zijn mani festatie van de Christus en zijn Meesterschap." Zijn diepgravende studie naar het verschijnsel New Age heeft Doesburg niet tot een overtuigd aanhanger van het Nieuwe Tijdsdenken gemaakt. „Maar ik ben wel anders tegen allerlei dingen gaan aankijken. Of de gemeente daar in mijn predi king wat van zal merken? De goede hoorder wel...." Manifestatie Kleurrijk Alphen in Vredesweek gen werk, de Wereldwinkel, de Missie-Ontwikke- ling-Vrede werkgroep, het Werelddiaconaat, Am nesty International, Alphen tegen Apartheid en Racisme, Jongeren tegen racisme, Unicef en Fos ter Parents. De manifestatie begint om 10.00 uur met de openingsmuziek en duurt tot ongeveer 16.00 uur. De deelnemers presenteren zich vanuit allerlei kraampjes aan het publiek, er is muziek, dans en kunst uit verschillende werelddelen en er zijn speciale activiteiten voor de kinderen. BEROEPINGSWERK Een groot aantal verenigingen en ideeële instel lingen uit Alphen aan den Rijn presenteert zich morgen tijdens een manifestatie in winkelcen trum De Ridderhof. De plaatselijke Raad voor Kerk en Samenleving grijpt deze Vredesweek aan om te laten zien hoe mensen binnen de gemeen te, ongeacht hun herkomst, naast en met elkaar leven en actief zijn. Behalve de verschillende kerkgenootschappen zijn onder meer aanwezig de stichting vluchtelin GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Vlaardmgen: F A. Petter te Goes. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Anna Paulowna: W.H. de Groot, kandidaat te Ede. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Leerdam: P. Melis te Nieuw Beijerland; te Emmel- oord: J.J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt: voor Aagtekerke: AJ. Gunst te Tholen-, voor Kalamazoo (USA) en voor 's-Gravenhage- Zuid: R. Kattenberg te Arnhem. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen: te Arnhem: H. Mudde te 's-Gravenhage. VRIJEOUDGEREF. GEM. Beroepen: als lerend ouderling teOldebroek: C.L. Onderdelin- den te Driedorp (Nijkerk). Speetaculci irfron t Het langgerekte front boven mid den-Europa, dat daar al enkele da gen ligt, heeft boven diverse plaat sen in Duitsland en Frankrijk voor spectaculair weer gezorgd. Het front is in feite de scheiding tussen warme lucht boven het oosten van Europa en koele Atlantische lucht boven West-Europa. Juist op dit scheidingsvlak ontstaan van tijd tot tijd golven die de neerslag ter plaatse sterk in intensiteit doen toenemen. Net als vorig jaar rond deze tijd wordt het zuidoosten van Frankrijk opnieuw getroffen door noodweer. Gisteren overdag for meerde zich boven dat gebied een zeer actieve golf in het koufront dat aanstalte maakte om in noordelijke richting te gaan trekken. Ons land had een duidelijk rustpauze bij een vrij slappe grondwind uit noord tot noordoost. De Noordzee genereer de nog wel buitjes en deze oriën teerden zich op het radarscherm in noord-zuifistraten, waarbij het aan- landingspunt enige uren net ten zuidzuidwesten van Hoek van Hol land lag. Voor ons weerbeeld in de nabije toekomst moeten we de Franse golfstoring heel goed in de gaten houden. Dit systeem wordt name lijk deze middag boven het westen van Duitsland verwacht met lang durige regens in een wijde omge ving. Het regenscherm zal ditmaal vermoedelijk net ten oosten van de westkust blijven, dus het blijft, op een lokale bui na, droog bij een aanwakkerende kille noorden- tot noordoostenwind. Langs de stran den kan deze grondwind vanavond en de komende nacht tot een 5-6 Bft aanwakkeren. Morgen overdag trekt de golf naar Denemarken, waarbij onze streek last zal hebben van enkele regen buien en een gure noordenwind. De luchttemperatuur kan daarbij morgenmiddag wel eens ruim on der de 15 graden blijven: opnieuw een koude dag dus. De computer- kaarten voor zondag laten het Duit se regenscherm definitief terug trekken naar het oosten. Een rug van hogedruk brengt dan enige ver lichting, doch de luchttemperatuur blijft met 14-16 graden aan de la ge kant. Voor volgende week staat een inzettende westdrift in de bo- venluchtcirculatie op het program ma: Lang leve de herfst. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag Engeland, Schotland, plaatselijk mist. In land bewolkt en een enke en dan zon. Middagtem- peratuur rond 16 graden, op de Schotse Hoog landen rond 13 graden, morgen enkele graden la ger België en Luxemburg: Veel bewolking en af en toe regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 15 gra den, morgen iets koeler. Portugal en Madeira: Portugal: In de loop van vandaag in het noorden wolkenvelden en van tijd.tot tijd ook elders, droog met zonnige perioden Maxima van 19 graden tot rond 25 graden in t Ma- enkele wolken- velden^en kans op een bui. Middagtem- peratuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje. In het noorden wolkenvelden en een enkele bui. Naar het zuiden toe flin ke zonnige perioden en meest droog. Middagtemperatuur op de Costa's in het zuidoosten en zuiden rond 27 graden, elders tussen de 18 en 23 graden. Ca narische Eilanden: Zonnig, in het noor den enkele wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, vooral langs de noordelijke stranden ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 24 graden. Tune sië: vandaag flinke wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Mor gen zonnige perioden en droog. Maxima vandaag ongeveer 25 graden, morgen oplopend naar 28graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en enkele, vandaag mo gelijk zware regen- en onweersbuien. Morgen aan de Cöte d'Azur opklaringen en in het westen aan de Atlantische kust droger weer. Middagtemperatuur rond 18 graden, aan de Cote d'Azur ongeveer 20 graden. Mallorcaen Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele regen- en onweersbuien. Maxima circa 23 graden. Italië, Corsica en Sardinië: veel bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Met name in de Alpen kun nen dit zware buien zij'n. In het uiterste zuiden eerst nog zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur meest tus sen 21 en 25 graden, op Sicilië iets bo ven de 25 graden Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en enkele, mogelijk zware regen- en onweersbuien. In de loop van morgen iets afnemende buiig- heid. Middagtemperatuur rond 25 gra- Griekenland en Kreta: Droog en overwegend zonnig weer. In de loop van morgen in het Griekse binnen land enkele wolkenvelden. Maxima van daag van 23 graden op de eilanden m de Egeische Zee en op Kreta tot iets on der de 30 graden plaatselijk op het Griekse vasteland. Morgen letsw Turkije en Cyprus: Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.29 Zon onder 19.29 Maan op '17.06 Maan onder01.45 Waterstanden Katwijk Hoogwater 12.08 Laag water 07.37 19.46 Weerrapporten 23 september 20 uur: 17 10 01 17 13 0.9 15 13'- 8 nnw5 17 12 0.7 no 6 22 14

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12