Leiden iiLwill vanleest 'Het ging van kwaad tot erger' pppn SC hl II ITIPt Pftllfl 'Afhaal Argentijn belooft beterschap Muziek mag 12 avonden 'hard' in horecazaken Loods moet illegale stort voorkomen Ook in Leiden-Noord geen steun voor inbraakpreventieproject - VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Polders A A Ook in de toekomst I zal mening project ontwikkelaar en gemeen tebestuur het oog laten vallen op de Zoeterwoud- se polders om er huizen te bouwen. Afdeling 1 C Alphen heeft sinds I J kort een afdeling van de politieke partij de Innovatieve Democraten, Leiden krijgt er vermoede lijk nog een. Van Leest biedt een uitgebreid assortiment kwaliteits CD's met het beste van Dire Straits, U2, Lionel Ritchie, Melissa Etheridge, Elvis, BZN, Janet Jackson e.v.a. Nu tijdelijk extra aantrekkelijk geprijsd. Per CD Van Leest-prijs 24" JStf WV/W COMPACT DISCS Leiden, Haarlemmerstraat 119, Auto schept bromfietster leiden Een 17-jarige bromfietster uit Valken burg heeft aan een aanrijding bij wankelcentrum De Stevensbloem een hersen schudding en een aantal kneuzingen overgehouden. De wouw reed op het fietspad van de Stevenshofdreef. Op de hoek met de Ina Boudier-Bakkerstraat werd zij geschept door een auto die rechtsaf wilde slaan. Die auto werd bestuurd dooreen 25-jarige wouw uit Voorschoten. Vrachtauto opengebroken leiden» Uiteen wachtauto die spullen kwam afleveren bij een winkel aan de Aalmarkt zijn gistermiddag drie dozen met kle ding gestolen. De chauffeur, een 23-jarige man uit Druten, kwam er pas op het volgende adres achter dat het slot van de achterdeur van de wachtauto opengebroken was. De waarde van de buit bedroeg enkele duizenden guldens. Auto's vernield leiden Op het parkeerterrein van een garage aan de Hallénweg zijn in de nacht van woensdag op donderdag drie auto's zwaar beschadigd. De ruiten werden ingeslagen en de dashboards ver nield. Uit de auto's werd geluidsapparatuur, kleding en zonne brillen gestolen. Wethouder S. de-Vreeze (PvdA/financiën) verwacht dat hem 'potverteren' zal worden verweten. „Op het eerste gezicht lijkt de verkoopopbrengst van de kabel op een voorbijvarend gouden schip, waaruit iedereen naar har telust kan graaien. Maar zo is het natuurlijk niet. We blij ven bezuinigen en zetten een groot deel van het geld op de bank." „De collega-wethouders willen investeren in de stad", vervolgt De Vreeze. „In groen, speeltui nen, de autoluwe binnenstad, de Stadsgehot zaal en nieuwe containersystemen. Die wensen zijn terecht. En ik kom ook aan m'n trekken want er is reserve vorming en investeringsruimte gecreëerd." En de burger? „Ver lagingen van de belastingen zit ten er niet in. Wel hoeft de on- roerend-goedbelasting wellicht minder omhoog dan was ge dacht." Bezuinigen op een lopende begroting bleek voor De Vreeze een vrijwel onmogelijke op dracht. „Van clubs die hun sub sidie al hebben gekregen, kun je niet wagen of ze het geld weer willen terugstorten en zittend personeel kun je niet wegstu ren. Veel meer dan kruimelwerk blijft er dan niet over." Bijna ten einde raad kwam De Vreeze met het voorstel te bezuinigen op onderhoud aan wegen, sportcomplexen en ge meentelijke gebouwen. De ge meenteraad wilde daar echter niets van weten. Met het kabel geld en een meevaller bij de stadsvernieuwingsgelden kan De Vreeze nu de ergste bezuini- gingspijn wegnemen. Voor waarde is wel dat de verschil lende ambtelijke afdelingen dit jaar hun budgetten niet over schrijden. Voor de periode 1994-1997 wilde De Vreeze aanvankelijk jaarlijks zeven miljoen gulden bezuinigen. Tegenstanders in de raad en in het college wezen hem er op dat de tekorten in die periode niet voortdurend zeven miljoen gulden bedragen en dat daarom met een bezuinigings operatie van jaarlijks vier mil joen kan worden volstaan. De wethouder: „De grafiek loopt inderdaad van zeven naar vier miljoen gulden maar dat is omdat in de toekomst minder hoeft te worden afgeschreven op vuilnisauto's en dergelijke. En wat velen vergeten is dat na het afschrijven, nieuwe vuilnis wagens nodig zijn." De wethouder is in het colle ge nu bezuinigingsbedragen overeengekomen van 4,5 mil joen in 1994 en 6, 6,5 en 7,5 mil joen gulden in de jaren daarna. Dat is in totaal een kleine vier miljoen gulden minder dan De Vreeze's bedoeling was maar de resterende gaten worden ge dicht met het kabelgeld. Op de lijst met maatregelen staan onder meer bezuinigin gen op de bibliotheek, hogere opbrengsten van de parkeergel- den, de Waag (die vaker com mercieel moet worden ver huurd), bezuinigingen op ge- meentepersonecl, onderwijs en welzijn. „We zeggen nog niet hoe we die besparingen voor el kaar denken te krijgen. Het zijn 'taakstellende' bezuinigingen. We willen niet over ons graf heen regeren. Volgend jaar zijn er verkiezingen en m'n eventue le opvolger of ikzelf kan in elk geval verder bouwen op een re delijk solide financiële basis." „Wij voldoen aan alle milieu-eisen. We hebben een dubbel pla fond en een geïsoleerde afvoerpijp die twee meter boven het dak uitsteekt. Laat ze maar komen controleren". Zo reageert R. van Duuren, eigenaar van het nieuwe Argentijns afhaal-restaurant El Toro aan het Levendaal 119, op klachten uit de buurt over kook- luchtjes. Direct na de opening van El Toro, afgelopen maandag, klaag den enkele omwonenden bij gemeente en buurtvereniging pver stankoverlast. Tijdens de verbouwing van de winkel tot restau rant kreeg Van Duuren al een brief van de gemeente waarin stond dat er bepaalde milieu-eisen gelden als hij eten ging ver kopen. Ondanks de klachten van omwonenden, houdt Van Duuren vol aan al die eisen te voldoen. En met de buren heeft hij contact opgenomen. „Ze zeggen van niets te weten. Ik vind het jammer dat ik op de buurtvergadering niet was uitgenodigd. Dan had den we het misverstand zo kunnen oplossen", aldus van Duuren. Ook aan de andere klacht van de buurtbewoners komt de ei genaar tegemoet. Officieel mag El Toro maar tot 21.00 uur open zijn, maar het restaurant adverteerde dat er tot 22.00 uur en in het weekeinde zelfs tot 23.00 uur eten afgehaald kon worden. „Vanaf vandaag wordjt dat gewoon negen uur", aldus Van Duuren. Politie zag uitbarsting Leidenaar aankomen VRIJE TIJD Bingo In de kantine van voetbalvereniging LFC aan de Boshuizerkade wordt vanavond een superbingo gehouden. De aanvangstijd van de bingo is 20.00 uur. „Helaas kun je van tevoren niet ingrijpen. Als er niets is voorge vallen kun je iemand niet vast zetten", zegt politiewoordvoer der R. Blom. De Leidse politie breekt zich het hoofd over de vraag, of de dollemansrit van een 50-jarige Leidenaar waarbij zaterdag drie mensen gewond raakten, voorkomen had kun nen worden. Want dat de op richter van de politieke partij Democraten 2000 een gevaar zou kunnen opleveren had de politie wel voorzien. Vechtpar tijen met buren en het dreige ment om 'een blaffer' te kopen en 'mensen neer te knallen' wa ren de voorboden voor het inci dent van zaterdag. „Het ging van kwaad tot erger." De voorman van de nieuwe politieke partij die overigens bij gemeente noch Kamer van Koophandel geregistreerd staat gaf plankgas op het moment dat agenten hem op de Hooi gracht wilden vragen of hij een vergunning had om met een ge luidsinstallatie zijn politieke denkbeelden uit te dragen. „Had 'ie nou maar gewoon ge zegd: ik heb geen vergunning, dan was er niets gebeurd", ver zucht Blom. Maar de man ver grendelde zijn deuren en ging er vandoor. Hij ramde een poli- tieblokkade, er vielen schoten, maar een botsing tegen een personenauto maakte pas een einde aan de achtervolging. De man, die nu vastzit op ver denking van poging tot dood slag, was bij tal van instanties bekend. I lij probeerde voor zijn pleidooi, eerst voor parkeer plaatsen, later voor alle 'mensen naar wie niet geluisterd wordt', zowel bij de burgemeester als bij het ministerie van binnen landse zaken gehoor te krijgen. Blom: „Noem een instantie in Leiden, noem een naam, en ze hebben van hem gehoord. Hij was lastig voor de hele gemeen schap. Maar er is nooit iets voorgevallen waarvan je zegt, daar kunnen we hem voor vast zetten." De 50-jarige was een vaste gast bij gemeentelijke commis sievergaderingen. Een aantal keren dreigde hij die vergade ringen te zullen verstoren, maar zo ver kwam het nooit. Tijdens de huishoudbeurs Leidato pre senteerde hij vorige week zijn politieke partij Democraten 2000, die zou meedingen naar een raadszetel bij de gemeente raadsverkiezingen in maart. Een partij die extra aandacht beloof de voor wao'ers, minder-be- deelden en invaliden. De wijkpost van de politie in de Merenwijk was keer op keer bezig met de man, die met zijn vlugschriften over de parkeer- probleniatiek zijn buren soms tot razernij bracht. Aan de muur hing zelfs een poster met een foto van hem en informatie over zijn auto, om de agenten voor de lastige Leidenaar te waar schuwen. Politiewoordvoerder Blom ziet niet hoe de gevaarlijke ach tervolging van zaterdag voorko men had kunnen worden. „Het is wel de strategie van de ge meente om meer pro-actief op te treden, zoals wij dat noemen. Om problemen te voorkomen in plaats van achteraf in te grij pen. Maar hoe dat er in dit ge val uit had moeten zien weet ik niet. Natuurlijk heeft de politie een signaalfunctie. Maar nie mand heeft gezegd: hier gaan we iets aan doen." De agenten die de man op de Hooigracht aanhielden kenden hem niet van gezicht. Blom: „Dan was het misschien heel anders gelopen. Als hij zijn naam had genoemd was er wel een belletje gaan rinkelen." Blom is er wel van overtuigd, dat de agenten de achtervolging heel goed hebben aangepakt. „Ze zijn er met gillende sirene achter gaan rijden. Dan horen de mensen ten minste dat er ge vaar aan komt en maken ze de rijbaan vrij. En ze zijn op een behoorlijke afstand achter hem gebleven om hem niet op te ja gen." De politieke aspiraties van de Leidenaar dreigen inmiddels gesmoord te worden in een strafrechtelijke procedure. De Leidse politie vindt dat triest. „Het is heel vervelend dat zulke mensen tussen wal en schip te recht komen. Maar ja, als ie mand niet 'voldoende' proble men heeft dan komt liet in dit soort gevallen tot een strafrech telijke vervolging. Want als er geen andere oplossing komt dan is de politie toch de politie en voeren wij onze politietaken uit." Forum SP over WBL in Leiden Noord In het forum dat vragen moet beantwoorden zitten advocaat L. Sprenger, bewonersadviseur P. Jansen van de stichting Wel zijn en M. Poelstra, hoofd tech nische dienst van de WBL. On derwerpen die aan de orde ko men zijn huurverhoging, tech nisch onderhoud en eventuele sloop. Het forum wordt gehou den in de speeltuin aan de Anna van Saksenstraat en begint om acht uur. leiden Meer om illegaal gebruik tegen te gaan dan vanwege de huuropbrengsten heeft de gemeente een stuk braakliggende grond verhuurd aan het tuinverzorgingsbedrijf van Hans Verbiest. Het perceeltje ligt op de hoek Floris Versterstraat/Gabriël Metzustraat, bij de Groenoordhallen en de vuiloverslag. Verbiest heeft er een loods neergezet voor de stalling van zijn machines. Volgens de gemeente namen steeds meer men sen uit de omgeving van het Trekvaartplein illegaal grond in gebruik en werd er in het weekeinde, als de vuiloverslag gesloten is, klandestien gestort. foto hielco kuipers De Socialistische Partij (SP) be legt dinsdag 28 september een bewonersavond over het func tioneren van Woningbouwvere niging Leiden (WBL) in Leiden Noord. De SP heeft de bewo ners uitgenodigd uit de Van Ho- gendorpstraat, de Van der Duynstraat, de Van Limburg Stirumstraat, de Willen de Zwij gerlaan en de Hoven. woners te interesseren voor het aanbrengen van beter, inbraak bestendiger hang- en sluitwerk in hun huizen. Aan materiaal zou dat de bewoners 600 gulden kosten. Het arheidsloon /.ou de gemeente voor zijn rekening nemen. En de eerste tweehon derd deelnemers zouden ook nog eens eenderde van de ma teriaalkosten vergoed krijgen. Maar van de 440 bewoners had den er maar 27 belangstelling. Ook in Leiden-Noord hoeft Van den Eshof niet op veel steun van de bewoners te reke nen, zo bleek gisteravond in buurthuis Groenoord. Beter hang- en sluitwerk in de woning zien zij niet als een oplossing voor het probleem van wonin ginbraken. „Waarom moet ik 600 gulden uitgeven aan in braakpreventie? De inbrekers zijn het kwaad, daar moet iets aan gedaan worden." De bewoners vrezen dat in brekers zich door beter hang en sluitwerk niet laten afschrik ken. „Heb je zo'n nieuw slot. dan snijden ze je ruit eruit", zei G. Brouwer, „la, of ze rammen je gevel", deed A. de leu er nog een schepje bovenop. „Straks moeten we ook tralies voor de ramen hebben. Is dat dan de oplossing? Iedere bewoner zijn eigen gevangenisje én laat de buitenwereld zijn gang maar gaan." Op de vraag van Van den Es- hof wat de bewoners dan willen, antwoordde Brouwer: „Meer politie op straat." Daar kon wijkagent a Busscher wel een toezegging over doen. „Er komt een wijkagent bij, en er komen wijkgebonden teams. Leidse horecazaken met een avondvergunning kunnen in 1994 twaalf keer een speciale ontheffing krijgen. Dat betekent dat ze twaalf avonden de mu ziekinstallatie een tikkeltje har der mogen zetten of zelfs een bandje mogen laten spelen. Door nieuwe, strenge milieu regels die eind dit jaar van kracht worden, is het ook voor een café met goede geluidsiso latie moeilijk om 'levende mu ziek' onder het toegestane ge luidsniveau te houden. Milieu-ambtenaar J. Velle- koop maakte deze week het plan van de 'twaalf muziek avonden' bekend tijdens een vergadering van de horeca-be- geleidingscommissie waarin vertegenwoordigers van horeca, buurtverenigingen, gemeente en politie zitting hebben. leiden aap rietveld Als W. van den Kshof gedacht had gisteravond bij de commis sie sociale vernieuwing in Lei den-Noord steun ie vinden yoor zijn inbraakpreventieproject kwam hij bedrogen uit. De co ordinator van de bestrijding van kleine criminaliteit in Leiden werd door de buurtbewoners overladen met kritiek. Meer po litie op straat, dat is het enige wat zij willen. In de Zeeheldenbuurt is het de gemeente niet gelukt de be- Het college van burgemeester en wethouders moet acht avon den aanwijzen waarop de hele Leidse horeca ongeveer vijf de cibel meer geluid mag maken. Het gaat hierbij om feesten zoals de jaarwisseling, Konin ginnenacht, de vrij- en zaterda gen tijdens de Lakenfeesten en Leidens Ontzet. De aanleg van de glasvezelkabel. De gemeente doet deze goudmijn voor vele miljoenen guldens van de hand en dicht met de opbrengst de gaten in de gemeentebegrotingen. foto henk bouwman door middel van een zogehe- [)e vreeze: leiden moet blijven bezuinigen ten bonnensysteem mogen m- o dividuele horeca-ondernemers zelf vier avonden uitldezen T| a a fing'kunnen kjij^n'^aa"wor- 7 I iTl OFPÜ Q^T flK K £1 OP I den wel strikte voorwaarden JL m\.£& aan verbonden. „Het is niet de B bedoeling dat een kroegbaas op "m A een bepaalde avond plotseling B A B de café-eigenaar verplicht wor- JL JL L/ VA 11 B*B JL JA V' V 4^ V/ VB- VA den de omwonenden op de C. j B C j tel. 071-127565

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11