Gezondheidszorg in VS van de wieg tot het graf Israël ontkent aanval vanuit Zuid-Libanon Kompels Ruhrgebied in actie voor behoud banen Buitenland Milieuramp voltrekt zich rond Aral-meer Papa Doe in Haïti nog steeds populair Treinongeluk VS eist minstens 43 levens Weer Georgisch vliegtuig neergehaald in Abchazië Kroaten dreigen met wegsturen VN-soldaten HET VERSCHIL TUSSEN MEEDOEN EN SCOREN Overgangsraad Zuid-Afrika staat voor zware klus DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 Bogota: tien kindermoorden per dag bocota In de Colombiaanse hoofdstad Bogota worden dage lijks zes minderjarigen vermoord en overlijden vier kinderen aan de gevolgen van mishandeling door hun ouders of andere vol wassenen. Dit is tachtig procent meer dan vorig jaar. Dat meldt de Colombiaanse Vereniging voor Mishandelde Minderjarigen (ACMM). Doden bij noodweer Frankrijk Marseille Buitengewoon zware regenval heeft de afgelopen nacht in het zuiden van Frankrijk grote schade veroorzaakt. Vijf mensen kwamen om het leven, onder wie twee automobilisten door verdrinking. In de Ardèche ontspoorde een trein en zijn ri vieren buiten hun oevers getreden. Een aantal bewoners is geë vacueerd. Tientallen vast na bloedbad Rio Rio de Janeiro. De Braziliaanse politie gaat zo'n 33 verdachten aanklagen in verband met de moordpartij van 30 augustus in een sloppenwijk van Rio de Janeiro. Daarbij werden 21 mensen in koelen bloede omgebracht. Onder de aangeklaagden zijn twee politiemannen. De bij het bloedbad betrokken groepen zouden banden hebben met de politiek. Populariteit Mitterrand neemt toe parus De Franse president Mitterrand kan zich weer verheugen in een groeiende populariteit. Volgens een opiniepeiling, giste ren in het weekblad l'Express, vindt vijftig procent van de Fran sen dat de president het goed doet. Dat is drie procent meer dan vorige maand. De populariteit van de conservatieve premier Balladur daarentegen is tanende. Sfjagilski nieuwe premier Oekraïne Kiev. De Oekraïense president Kravtsjoek heeft gisteren bij de creet Efim Sfjagilski tot premier benoemd. Bovendien riep Kravtsjoek het parlement op directe parlements- en presidents verkiezingen te houden. Het parlement stemde dinsdag na lange aarzeling in met het vertrek van premier Koetsjma. Vijf doden in VS door nieuw medicijn ROCKviLLE. Een nieuw medicijn dat mogelijk kan worden ge bruikt voor de bestrijding van Hepatitis B heeft in de VS vijf pa tiënten het leven gekost. Wetenschappers staan voor een raad sel. Volgens onderzoeker Jay Hoofnagle verliep het experiment voorspoedig totdat na negen wekén bij enkele patiënten een le ververgiftiging werd ontdekt. Het onderzoek werd stopgezet, maar de vergiftiging werd steeds erger. Irak laat drie Zweden vrij Baghdad De i'raakse president Saddam Hussein heeft gisteren de vrijlating bevolen van drie Zweden. De drie werden vorig jaar september veroordeeld tQ.t zeven Jaar gevangenis omdat ze vartuit Kuwayt illegaal het land waren binnengekomen. Op dit moment zitten nog zeven westerlingen in Irak achter de tralies wegens hetzelfde vergrijp. jeruzalem «ap Het Israëlische leger heeft giste ren ontkend dat vanuit Libanon raketten op het noorden van Is raël zijn afgevuurd. Een explosie in de noordelijke Israëlische grensplaats Kiryat Shmona is wellicht veroorzaakt door een per ongeluk afgeschoten Israëli sche granaat, aldus de legerlei- ding. De Israëlische radio en inwo- BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Geblokkeerde bruggen, kruis punten en bezette mijnschach ten. In het Ruhrgebied, nog al tijd het grootste industriegebied van Duitsland, kookt het weer. Waren het in het recente verle den met ontslag bedreigde staalarbeiders, dit keer zijn het de mijnwerkers die de straat op gaan. Aanleiding is de dinsdag aan gekondigde sluiting van de mijn Monopol in Bergkamen plus een gedeeltelijke stillegging van mijnen in Hamm en Gelsenkir- chen begin volgend jaar. Daar door verdwijnen zesduizend ba- Hillary Rodham-Clinton brein achter ambitieuze plannen Als de Amerikaanse president Bill Clinton later om één ding herinnerd wil worden, dan is het dat hij erin is ge slaagd de peperdure gezondheidszorg te hervormen. De president legde gisteren voor de Senaat en het Huis van Afgevaardigden zijn ambitieuze plan, grotendeels be dacht door zijn vrouw Hillary Rodham-Clinton, daarvoor op tafel. Kern is dat iedereen 'van de wieg tot het graf moet zijn verzekerd tegen ziektekosten. Nu zijn nog 37 miljoen Amerikanen onverzekerd. ■HANSDEBRUUN correspondent Clinton noemde het huidige stelsel voor gezondheidszorg ,,te duur, te verspillend en te bureaucratisch". De Ameri kaanse gezondheidszorg kost twee tot drie maal zo veel als in andere industrielanden en de kosten stijgen twee maal zoveel als de inflatie. Clinton deed een beroep op de medische wereld, de verzekeraars en de politici om een beter systeem te cre- eren. Om dat te betalen wil hij onder andere korten op de overheidsuitgaven. Een of de vijf Amerikanen is onverzekerd. Wie wel is verze kerd, betaalt hoge premies voor peperdure medische zorg. Bijna de helft van het Amerikaanse overheidstekort wordt veroor zaakt door de kosten van de ge zondheidszorg. De tarieven van dokters en ziekenhuizen zijn de hoogste ter wereld. In de ge zondheidszorg gaat dit jaar 930 miljard dollar om, 400 miljard meer dan in 1987. Zonder ver andering is dat over vijf jaar 1.500 miljard. Er komt een minimumpakket aan medische zorg (huisarts, specialisten, ziekenhuis, medi cijnen) voor iedereen. Wie meer wil, moet bijbetalen. De pre mies worden aan een maxi mum gebonden; een gezin zal nooit meer dan 4.200 dollar per jaar aan gezondheidszorg kwijt zijn. Dokters en ziekenhuizen zullen goedkoper moeten gaan werken. Door grote groepen verzekerden in regionale 'pools' te stoppen staan zij sterker in onderhandelingen met de 'zor- gleveranciers'. Nu is men per bedrijf verze kerd en jagen vooral in kleine bedrijven individuele ziektege vallen de premies op. Net als nu blijven de werkgevers de pre mies betalen, maar er komt een eigen bijdrage van alle verzeker den. Kleine bedrijven die in nood komen, krijgen subsidie. Op de overheidsprogramma's Medicaid (voor de armen) en Medicare (voor de bejaarden) wordt bezuinigd. Het plan moet in 1998 zevenhonderd miljard dollar aan bezuinigingen ople veren, waardoor het financie ringstekort met negentig mil jard daalt. DEN HAAG IPS „Als we zo doorgaan, heet het Aral-meer in het jaar 2000 Aral-woestijn". Professor Mir- zaev voorspelt een ecologische ramp rond deze steeds maar kleiner wordende binnen zee in Oezbekistan. Het Aralmeer is voor meer dan de helft opgedroogd, zodanig ver- zilt dat zoutsporen tot in de poolcirkel zijn teruggevonden en vervuild met landbouw- chemicaliën die de bevolking ziek maken. ,,De situatie is catastrofaal", zegt ook pro fessor Mukhamedjanov. De twee zijn deze week op uitnodiging van de ontwikkelingsorganisatie Novib in Nederland. Ze vertegenwoordigen het Aral Genootschap, een particuliere organisatie die een plan heeft opgesteld om het Aral- meer te redden. Novib heeft zijn nieuwe partner in het nog vrijwel onontgonnen Centraalaziatische ontwikkelingsgebied vijftigduizend gulden gegeven om de orga nisatie verder op te bouwen. Er zouden overigens inmiddels zo'n 320 reddingsplan nen voor het Aralmeer circuleren. Maar vol gens Mirzaev heeft alleen zijn groep het antwoord op de cruciale vraag: hoe hoog moet het water in het Aral-meer staan om het meer te kunnen redden? Tussen 1962 en 1992 is het waterpeil ge daald van 53 tot 37,5 meter boven de zee spiegel. De oppervlakte is in die periode af genomen van 68.000 tot 37.000 vierkante kilometer en het watervolume is gekrom pen van 1.064 tot 300 kubieke meter. Het meer is in deze periode 2,8 keer zo zout ge worden. De katoenverbouw is de grootste boos doener. De voormalige Sovjetunie was de op twee na grootste katoenproducent ter wereld en verbouwde negentig procent van zijn katoen in de regio rond het Aral-meer. Door irrigatie heeft de katoenproduktie hoeveelheden water aan het meer onttrokken. Buitensporig gebruik van che micaliën heeft het gebied ernstig verontrei nigd. De gevolgen zijn rampzalig. De visserij is zo goed als verdwenen, de produktiviteit van het land is dramatisch gedaald, en vei lig drinkwater is onvoldoende aanwezig, zo dat ziekten zich snel onder de bevolking verspreiden. Volgens het Aral Genootschap kent de regio de hoogste kindersterfte ter wereld. Volgens Mirzaev moet het waterpeil op het huidige niveau gehandhaafd blijven, een doelstelling waaraan zelfs de Wereld bank zich niet waagt in haar recente red dingsplan voor het Aralmeer. Dat plan, waarmee in eerste instantie vijftig miljoen dollar is gemoeid, geeft aan wat de komen de twintig jaar moet gebeuren, maar zegt over het gewenste waterpeil slechts dat het een nader te bepalen 'houdbaar' niveau moet zijn. ners van Kiryat Shmona hadden de inslag van een granaat ge meld. Het leger zei dat op het moment van de inslag in Kiryat Shmona een militaire buiten post in de bufferzone in Zuid- Libanon een granaat had afge vuurd. Ook bronnen in het Libanese leger en de VN-vredesmacht Unifil zeiden dat vanuit Liba non niet op Israël was gevuurd. Meer dan tachtigduizend mijnwerkers betuigden in het hele Ruhrgebied hun solidariteit met de drieduizend kompels die sinds dinsdag hun mijn in Bergkamen bezet houden. Zes tig van hen weigeren naar bo ven te komen. Ze zitten al twee dagen op duizend meter diepte. De mijnwerkers eisen dat de re- gering-Kohl haar belofte van twee jaar geleden nakomt dat een gegarandeerde hoeveelheid steenkool zou worden gewon nen. Gezien de economische re cessie is de behoefte aan steen kool echter drastisch teruggelo pen. De werkgevers hebben voorspeld dat nog veel meer ontslagen zullen vallen indien nu niet wordt gesaneerd. port-au-prince» Tegenstanders van de Haïtiaansepresident-in-balling- schap Jean-Bertrand Aristide marcheren voorbij het presidentieel paleis in de hoofdstad Port-au-Prince. Het was gisteren 35 jaar geleden dat Francois Papa Doe Duvalier na met geweld gemanipuleerde ver kiezingen aan de macht kwam en Aristide werd verdreven. Aristide keert als het goed is op 30 oktober terug naar Haïti om de macht weer van de militairen over te nemen. In de afgelopen maanden is het land echter steeds het toneel van geweld geweest. De civiele missie van de Verenigde Naties zei dinsdag dat een onderzoek ingesteld wordt naar meer dan vijftig willekeurige moorden in Port-au-Prince deze maand. Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Boutros Ghali wil zo snel mogelijk twaalfhonderd politiemannen en genie-militairen naar Haïti te sturen om te helpen bij de handhaving van de orde. foto »ap» michael stravato Reddingswerkers klauteren over de gisteren verongelukte trein bij Mo bile, op zoek naar overlevenden. Gevreesd wordt dat het dodental van 43 nog zal oplopen. foto reuter FBI onderzoekt mankement spoorbrug MOBILE. AFP-Rtr-DPA De Amerikaanse federale re cherche (FBI) gaat een onder zoek instellen naar het treinon geluk in Alabama dat gisteren aan zeker 43 mensen het leven kostte. De sneltrein van Los An geles naar Miami, met 206 mensen aan boord, stortte van een spoorbrug in een moeras vol kaaimannen. Het ongeluk gebeurde even ten noorden van de stad Mobi le. De drie locomotieven van de trein ontspoorden en vier van de acht wagons van de Sunset Limited Expres van de spoor wegmaatschappij Amtrak do ken in het acht meter diepe moeras van Bayou Sara. De FBI gaat onderzoeken of het ongeluk is veroorzaakt door een mankement aan de spoor brug. Eerder die dag namelijk zou een boot een pilaar van de brug hebben geraakt. Volgens ooggetuigen zakte de uit staal en hout opgetrokken Bayou Connor-brug in elkaar toen de trein passeerde. „Ieder een zwom om naar de kant te komen van de rivier of het moe ras. Niemand wist precies welke kant hij op moest.", aldus een van de overlevenden. Volgens hem was paniek uitgebroken onder de passagiers, die pas na het inslaan van ruiten de rijtui gen konden verlaten. Het zoeken naar slachtoffers werd ernstig bemoeilijkt door dat het gebied niet over de weg is te bereiken. Overlevenden werden naar een platte schuit vervoerd en gewonden met he likopters opgepikt en naar zie kenhuizen gebracht. MOSKOU Rtr-AI Tientallen inzittenden van een Georgisch passagiersvliegtuig zijn vermoedelijk om het leven gekomen toen het toestel giste ren op het vliegveld van de Ab- chazische hoofdstad Soechoemi ontplofte. Het vliegtuig was kort tevoren met raketten bestookt door Abchazische opstandelin gen. De piloot van het neerge haalde vliegtuig, dat medicijnen en een onbekend aantal passa giers aan boord had, slaagde er nog in een noodlanding te ma ken. Eenmaal aan de grond ont plofte de machine. Dinsdag was ook al een vlieg tuig bij Soechoemi neergescho ten. Het toestel stortte in zee en alle inzittenden zijn om het le ven gekomen. Georgische de fensiefunctionarissen hebben verklaard dat opstandelingen uit Abchazië, die hun provincie willen afscheiden van Georgië, schieten op toestellen die het vliegveld naderen. De luchtha ven is in handen van Georgi sche soldaten. Georgië doet niet meer mee aan het drie-partijenoverleg over een bestand in Abchazië. De Russen staan op het punt hetzelfde te doen. ZAGREB/BRUSSEL PPA-AFP-GPO Kroatië heeft gisteren geëist dat de veertienduizend VN-militai- ren het land voor 30 november verlaten als de Veiligheidsraad hun niet meer bevoegdheden geeft. Volgens de Kroatische president Tudjman moeten de VN-troepen opdracht krijgen de paramilitaire Servische eenhe den te ontwapenen en te ont binden. In een onlangs ingediend rap port aan de Veiligheidsraad stelt VN-secretaris-generaal Boutros Ghali voor het mandaat van Unprofor (de vredesmacht in het voormalige Joegoslavië) een half jaar te verlengen zonder „aanmerkelijke wijzigingen van de taken De NAVO wacht een buiten gewoon gevaarlijke opdracht wanneer ze gaat toezien op na leving van een vredesakkoord in Bosnië. De soldaten moeten er De CLC 10, Canons 'little miracle', de kleinste kleurencopier ter wereld. Uitgerust met de onge ëvenaarde Canon Bubble Jet technologie. Goed voor presentaties met 4x meer attentiewaarde, voor demonstratie- en/of trainingsmatenaal dat 5x toegankelijker wordt en voor rapporten en offertes die 2x beter scoren. Maak nu gebruik van Canons test-aanbod en ontdek welk verschil kleur maakt. Canon CLCd J Efficiency Beurs stand E 615 's werelds kleinste kleurencopier nu binnen ieders bereik. iraclc' op proef? tdn]f dc mogelijkheid' i ren weck langgchal Zien is pas geloven, j JOHANNESBURG* CORRESPONDENT Het Zuidafrikaanse parlement neemt vandaag een besluit, dat in een ander land dan het land van de verdwijnende apartheid opzienbarend zou worden ge noemd. De voornamelijk blanke parle mentariërs zullen zich zelf buitenspel zetten door een wetsontwerp aan te ne men, dat het pad effent voor de installa tie van de Uitvoerende Overgangsraad (UOR). Hierin krijgt de zwarte oppositie, het ANC, voor het eerst in de geschiede nis van het land zeggenschap over het landsbestuur. Het parlement in Kaapstad wordt daardoor een debatteerclub, waarvan de invloed even klein zal zijn als de toespra ken langdradig. De kwalificatie 'histori sche doorbraak' wordt hier zo vaak ge bruikt, dat zij aan inflatie onderhevig is, maar in het geval van de UOR is zij op haar plaats. De UOR maakt een einde aan een ruim driehonderd jaar durend tijdperk, waarin de blanke minderheid de zwarte meerderheid de wet voor schreef. De UOR zal samen met het kabinet van president De Klerk het land regeren in de aanloop tot de eerste non-raciale verkiezingen, die op 27 april volgend jaar moeten plaatshebben. Volgens haar taakomschrijving moet de UOR er in de eerste plaats voor zorgen dat alle partijen met gelijke kansen aan deze verkiezin gen kunnen deelnemen. Maar de UOR zal via zeven sub-raden (belast met de begroting, regionaal en lokaal bestuur, defensie, buitenlandse zaken, politie, inlichtingendiensten en emancipatiezaken) ook haar stempel drukken op het beleid van de regering- De Klerk. De regering mag formeel ver antwoordelijk blijven; een kabinetsbe sluit dat niet wordt gesteund door de UOR is een lege huls. De UOR komt na haar installatie on middellijk voor haar vuurproef te staan. Zij zal een karwei moeten klaren, waar de regering-De Klerk haar tanden op stuk heeft gebeten omdat deze daartoe de geloofwaardigheid mist: het herstel van de orde in het land, vooral in de zwarte woonoorden. Dat^s een klus die haar krachten wel eens te boven kan gaan. Een 'Nationale Vredesmacht' bestaande uit leden van het leger, de politie, de militaire organi saties van de zwarte bevrijdingsorganisa ties en extreem-rechtse blanke milities, moet het instrument worden waarmee de UOR orde en rust moet herstellen. Deskundigen betwijfelen echter of deze voormalige vijanden tijdig tot een effec tief vredeskorps kunnen worden ge smeed. Het herstel van de orde. op zich al een heksentoer, wordt nog bemoeilijkt door het verzet dat extreem-rechts en de Zulu-beweging Inkatha tegen de installa tie van de UOR hebben aangetekend. Voor extreem-rechts is de UOR een 'oor logsverklaring'. Inkatha-leider Buthelezi weigert de UOR te erkennen, omdat hij niet was betrokken bij de onderhande lingen. Dat hij zelf de onderhandelings tafel heeft verlaten en zijn isolement aan zichzelf heeft te wijten, is een argument dat op hem geen indruk maakt. De laatste etappe naar het 'nieuwe Zuid-Afrika' zal dus nog vele hindernis sen kennen. De UOR moet problemen oplossen, waartegen de regering niet is opgewassen, onder omstandigheden die verre van ideaal zijn. Er is een lichtpunt. Het ANC zal de internationale gemeen schap vragen de laatste sancties te schrappen, zodra de UOR is geïnstal leerd. Zuid-Afrika komt dan in aanmer king voor leningen van het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) en de Wereld bank. Leningen die onontbeerlijk zijn voor de wederopbouw van het land. op zijn voorbereid dat ze be trokken kunnen raken bij op laaiende gevechten. Ze zullen daarom snel na ondertekening van een vredesakkoord moeten worden gestationeerd en beter bewapend moeten zijn dan de huidige, lichtbewapende, blauwhelmen. Die waarschuwing lieten de internationale vredesonderhan- delaars Owen (EG) en Stolten- berg (VN) gisteren horen tijdens een bezoek aan het NAV( >- hoofdkwartier in Brussel. De NAVO is in principe bereid vijf tigduizend manschappen in te zetten. In de Servische regio Sand- zak, waar de spanningen tussen Serviërs en moslims sinds het uitbreken van de oorlog in Bos nië hoog zijn opgelopen, zijn deze week meer dan vijftig moslim-activisten gevangen ge nomen. Moslims in Sandzak hehben Servische soldaten uit Bosnië beschuldigd van het intimide ren, ontvoeren en vermoorden van moslims in Servië, daarbij geholpen door plaatselijke Ser vische nationalisten. Zo'n vijf tigduizend moslims zouden Servië reeds zijn ontvlucht. 'Kinderen arme landen beter af dan elders' In Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten leeft respectievelijk tien en twintig procent van de kinderen onder de armoede grens. Zij zijn soms slechter af dan kinderen in arme landen omdat die landen over betere voorzieningen voor kinderen beschikken dan landen waar de welvaart groot is. Dat zegt Uni cef, het kinderfonds van de Ver enigde Naties, in een onderzoek dat gisteren is gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7