Grote drugorganisatie opgerold Binnenland Straat-opbrekertjes Fraude in vleesexport kan miljoenen opleveren Basisvorming bij scholen niet nummer 1 Eén op drie mensen 's nachts wakker van hoesten Nu gratis abonnement tot 1994 bij aankoop van een mobiele telefoon. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 5 cpd gemeenschappelike Politie arresteert weer elf verdachten; 7.500 kilo hasj en veertig kilo cocaïne in beslag genomen Met de arrestatie van in totaal 67 verdachten denkt de Amsterdamse politie een Nederlands drugsyndicaat te hebben opgerold dat volgens eerste, voorlopige bereke ningen voor honderden miljoenen guldens omzette aan voornamelijk hasjtransporten uit Spanje en Marokko. amsterdam gpd-anp Het syndicaat onderhield goede contacten met personen binnen de overheid, waardoor het op de hoogte was van de stand van zaken van het politie-onder- zoek. Elf verdachten, onder wie een autocoureur, werden eind vorige week aangehouden. Bij het onderzoek, dat de naam operatie Golfslag droeg, waren vijftig rechercheurs, tech nici en belastinginspecteurs be trokken. Het startte in juni 1991 en is nog in volle gang. Bij de april van dit jaar werden 34 aanhoudingen verricht in Leeuwarden, Hattem, Purmer- end, Almere, Boxmeer en Am sterdam en werden grote hoe veelheden hasj in beslag geno- In augustus werden twee transportbedrijven ontmanteld die hasjtransporten vanuit Marokko via Spanje naar Ne derland smokkelden. In totaal zijn 7.500 kilo hasj, veertig kilo cocaïne, negentien vuurwa pens, kogelvrije vesten, land huizen, dure auto's en 1,5 mil joen gulden aan contanten in beslag genomen. Een van de verdachten beschikte over een zeewaardig jacht van veertig meter lengte. De waarde van het wagenpark van old-timers, Bentleys, Maserati's en Ferrari's bedraagt vele miljoenen gul dens. Volgens de leider van het on derzoek en chef van de Groep Ernstige Delicten, hoofdinspec teur YVoelders. heeft de bende minstens veertig ladingen hasj van tussen de 2.000 en 6.000 ki lo elk naar Nederland laten ko men. De winst daarvan moet in de honderden miljoenen gul dens lopen. Volgens de politie is tot nu toe vastgesteld dat met de zeventien transporten die in maart en april zijn ontrafeld zestig miljoen gulden is ver diend. Op kleinere schaal werd in cocaïne en heroïne gehan deld. De bendeleden investeerden hun winsten in gerenommeerde bedrijven in de autobranche. Een van de hoofdverdachten, de autocoureur, zou grote bedra gen in het racen hebben ge stopt. De man zat op het mo ment van zijn aanhouding al in het huis van bewaring vanwege een ander drugsdelict. Volgens YVoelders is het on derzoek bijzonder moeizaam verlopen doordat de bende ui terst „strak en professioneel" werd geleid en beschikte over uitstekende contacten bij „over heidsinstanties" die onder meer informatie verstrekten over het politie-onderzoek. De politie, die de verdachten het hele etmaal volgde, werd zelf voortdurend in de gaten ge houden door de gangsters, die daarbij gebruik maakten van dezelfde geavanceerde commu- nicatie-apparatuur als de poli tie. „Er is veel op ons gerecher cheerd", aldus YVoelders, „Het afschermen van het onderzoek heeft veel geld en moeite ge kost". De onderzoeksleider wilde niet ingaan op de vraag in hoe verre politie- of justitiemede werkers voor de bende diensten hebben verricht. Evenmin wilde YVoelders zeggen of onder de arrestanten ambtenaren zijn, omdat dat volgens hem het ver dere onderzoek in gevaar zou brengen. Volgens YVoelders was de bende nauw verweven met le gale bedrijven uit „de bovenwe reld" en werden voor het afluis ter- en observeerwerk technici van gerenommeerde bedrijven in de arm genomen. Onder de arrestanten zijn twee directeu ren van transportbedrijven uit de omgeving van Amsterdam, die onder druk van de smokke laars transporten vanuit Marok ko naar Nederland hebben uit gevoerd. De bedrijven balan ceerden volgens YVoelders op de rand van het faillissement, waardoor de ondernemers be zweken voor de vergoedingen van het syndicaat. Rotterdam Een 14-jarig meisje uit Rotterdam is gistermiddag door een locomotief doodgereden. Haar even oude vriendinnetje is met ernstig hersen letsel in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is kritiek. Het ongeluk gebeurde op een goederen spoorlijn in de wijk Spangen. De meisjes liepen op de rails, waar de machinist hen in een bocht niet kon zien. Hem treft dan ook geen schuld, aldus de politie. Op de foto wordt het ernstig gewonde meisje op een brancard naar een ziekenauto gedra gen. F O TO ANP PAULS TOL K Hotel ontruimd na vrijkomen chloor maarssen Vier personeelsleden en een gast van een hotel in Maarssen zijn gisteren met ademhalingsmoeilijkheden naar een ziekenhuis gebracht nadat in een hotel chloordampen waren vrijgekomen. De chloordampen ontstonden doordat in het zwembad onder het hotel per ongeluk zwavelzuur was toege voegd aan zout. Het restaurant en de zalen van het hotel werden direct ontruimd. Met enkele grote ventilatoren zijn de chloor dampen naar buiten geblazen. Psychiatrische patiënt vermoord castricum Op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch in Castricum is gisteren het stoffelijk overschot gevon den van een 66-jarige patiënt. Hij blijkt te zijn vermoord. Een voorbijganger vond het lijk van de man gisterochtend bij het hertenkamp. Weer autoloze zendag in Veenendaal veenendaal Veenendaal houdt zondag 17 oktober een proef met een autoloze zondag. Burgers wordt gewaagd hun auto een dag thuis te laten staan. In een voorlichtingscampagne wil de ge meente de bevolking aansporen mee te doen. Bedoeling van de actie is de discussie over het gebruik van de auto aan te moedi gen. In 1973 werden autoloze zondagen ingevoerd als gevolg van de olieboycot door de Arabische landen. Verdenking van Mungra is toegestaan den haag lustitie hoeft de verdenkingen tegen de Surinaamse zakenman Mungra niet te laten vallen. Mungra heeft gisteren een kort geding hierover bij de Haagse rechtbank verloren. Te gen de zakenman loopt een gerechtelijk vooronderzoek in de Surinaamse smeergeldaffaire. Mungra eiste dat justitie de daarin geuite verdenking van handel in cocaïne laat vallen of er meer informatie over geeft. De rechtbank vindt dat het Openbaar Mi nisterie gezien de feiten terecht een onderzoek instelt. Overleg politie-CAO weer afgebroken den haag Het overleg tussen de politiebonden en van binnenlandse zaken over een nieuwe CAO is gistermorgen opnieuw afgebroken. De bonden, met uitzondering van de Ver eniging voor Midden- en Hoger Politiepersoneel (VMHP), gaan er niet mee akkoord dat de CAO wordt gefinancierd door inleve ring van een ADV-dag. Medewerkers en directieleden bedrijf opgepakt almelo Leerlingen van een basisschool uit Almelo haalden gisteren stenen uit het wegdek van de Clematisstraat. Daarmee wilden ze i vragen voor hun veiligheid in het verkeer. De kinderen vinden dat er een drempel in hun straat moet komen. Tot 2 oktober vragen ook k acht andere gemeenten aandacht voor veiliger en kindvriendelijkere verkeersmaatregelen. almelo «gpd-anp Fraude met exportsubsidies op vlees naar landen buiten de EG kan zeer lucratief zijn. Er kun nen miljoenen mee worden ver diend. terwijl de fraude moeilijk te bewijzen is. Daarom ver wacht officier van justitie YVes- selius dat het onderzoek naar fraude door een Almelose vlees gigant veel tijd in beslag zal ne men. Begin deze week deed justitie een inval bij het bedrijf. Daarbij werd de administratie in beslag genomen en werden twee di rectieleden en twee medewer kers aangehouden op verden king van grootscheepse fraude met exportsubsidies. Tot het concern behoren on der meer drie vleesfabrieken in Almelo, YVaspik en Montfoort en slachterijen in Doetinchem en Eindhoven. Het concern, dat 1.400 medewerkers telt, raakte eerder in opspraak doordat het ervan werd verdacht te sjoeme len met het vleesgehalte in con serven. Dat zou minder zijn ge weest dan het percentage waar voor het subsidie had ontvan gen. Het Openbaar Ministerie ging echter niet over tot straf vervolging. Het bedrijf ontkende gisteren zich aan fraude schuldig te ma ken. Het stelt dat het in zijn subsidiebeleid altijd is uitge gaan van „interpretaties door de Algemene Inspectie Dienst". Vorig jaar betaalde de EG 445 miljoen gulden subsidie aan Nederlandse vleesexporterende bedrijven. Het gaat daarbij j vooral om rundvlees (vierhon derd miljoen) dat op de wereld markt wordt afgezet. De EG past globaal het verschil tussen de Europese prijs en de lagere we reldmarktprijs bij. Op die ma nier wil de gemeenschap de rundvleesberg kwijtra ken. Fraude is mogelijk door bij voorbeeld goedkoper kippevlees in te blikken en dat als rund vlees te verkopen. Voor opspo ringsinstanties wordt het inge wikkelder als aan het rundvlees grote hoeveelheden ander vlees of bindmiddelen worden toege voegd. Volgens woordvoerder Dijk stra van het Produktschap voor Vee en Vlees (PW) in Den Haag. dat toezicht houdt op de afhandeling van exportsubsi dies, is het heel moeilijk te con troleren of „in een blikje echt zit wat ze bij ons opgeven." „En als er al twijfels zijn. dan ontstaat vaak een juridische strijd over analyse-methoden of de wijze van controle. Bovendien zijn veel zaken onduidelijk. Hoeveel lever moet er bijvoorbeeld in le- zitten wil het nog le- heten", aldus Dijkstra. 'Iets nieuws invoeren waar geen draagvlak voor is, da 's heel moeizaam den haag margriet v Dit schooljaar moeten de scholen er echt aan geloven: de basisvorming. Dit jaar gaat hij in. In haar gisteren verschenen jaarverslag over 1992 constateert de on derwijsinspectie echter dat de invoering van de basisvorming bij de meeste scholen veel lager op de prioriteitenlijst staat dan bijvoorbeeld een fusie. Twee schooldirec teuren, één van een grote scholengemeen schap en één van een Y^BO/MAVO-school- tje, leggen uit hoe zij de vernieuwing aan pakken. „Scholen die niks wezenlijks wil len veranderen, krijgen daarvoor wel erg veel kansen." Jan van der Meer is directeur van de Haagse Heldringschool, een Y/HBO/MAVO met 316 leerlingen en dertig leraren. Het afgelopen schooljaar heeft hij geen les kunnen geven, omdat de fusiebesprekingen met twee an dere scholen zoveel tijd kostten. Mak voor de zomervakantie bleek alle moeite voor niets: de fusie gaat niet door. Het maakt hem nog woedend. „Wat levert 't allemaal op? Over een paar jaar is er vast weer ie mand die bedenkt dat kleinere scholen toch beter zijn en dan worden al die fusies weer teruggedraaid." De invoering van de basisvorming heeft Van der Meer aan conrector De Ruijter overgelaten. Die moet opboksen tegen gro te weerstand bij de leraren. „Iets nieuws in voeren waar weinig draagvlak voor is, dat is moeizaam hoor. De leraren stellen jou per soonlijk verantwoordelijk. Waarom wil je nu alweer iets anders, terwijl we uit de Mammoetwet nog lang niet hebben ge haald wat er in zat?" De Ruijter vindt eerlijk gezegd dat zijn school wel belangrijker dingen aan het hoofd heeft dan basisvorming. Het Voorbe reidend Beroeps Onderwijs (VBO) krijgt bij voorbeeld elk jaar een hausse derde kJassers van MAY'O's elders in de stad binnen; net op tijd geloosd voordat ze vastlopen in het eindexamen. Het MAVO-deel van de school kampt met andere vragen. Dat moet zich richten op een andere keuze van vervolgon derwijs: vroeger stroomde de helft van de MAVO-klantjes naar de HAVO door; nu gaat tachtig procent naar het Middelbaar Be roeps Onderwijs. En het belangrijkst: de leerlingen van de school zijn groté-stadskinderen met soms heel grote problemen. De Ruijter: „Dat merk je al bij de inschrijving. Elk jaar zijn er weer meer kinderen die zich aanmelden als de school al zo'n twee, drie weken bezig is. Staat er zo'n twaalfjarige voor de deur, hele maal alleen, met z'n schooltasje om de nek, die vraagt of 'ie hier naar school kan." De extra inzet van de school om zulke kinderen een diploma te bezorgen, vinden de leraren een stuk belangrijker dan de basisvorming. De beperkte veranderingen die de school dit eerste basisvorming-jaar heeft ingevoerd zijn de nieuwe vakken techniek („voor het VBO hadden we gelukkig al een nieuw, nogal luxe technieklokaal") en verzorging („zonder bevoegde leraar, maar dat lijkt ons geen probleem"). Verder doen de docenten het rustig aan: „Je werkt toch toe naar de eindtermen en die komen voor deze trage leerlingen toch pas na drie jaar aan de orde. Ach, een school die niets wezenlijks wil ver anderen krijgt daar volgens mij alle ruimte voor. Een gymnasium dat niets meer doet dan een vakje techniek toevoegen, daar let niemand op. En dat gebeurt hoor, op grote schaal." Voor Arthur de Groot, conrector van de Delftse Hugo Grotius-scholengemeenschap (MAVO, HAVO, atheneum en gymnasium, 1.170 leerlingen en 85 leraren) zijn de fusie perikelen al meer dan twintig jaar achter de rug. In tegenstelling tot zijn collega De Ruij ter kreeg hij zijn collega's redelijk enthou siast voor de basisvorming. Naast techniek en verzorging werd het vak drama inge voerd en kwamen er extra uren voor klas sieke talen en tekenen. Zorgen maakt De Groot zich voorlopig al leen over de allochtonen op de school. „Wij hebben nogal wat kinderen uit het voorma lige Oostblok gekregen. Dertien-, veertien- jarigen die geen woord Nederlands spreken, maar straks in het kader van de basisvor ming wel Nederlands moeten kennen plus twee vreemde talen. Dat kan toch niet?" De andere leerlingen zullen het wel redden en de school heeft zelfs een verrijkingspro gramma voor leerlingen die sneller zijn dan de rest. „Dat zijn dingen die je bedenkt als je je weer eens op je school bezint; dat is een voordeel van zo'n onderwijsvernieu wing." Maar teleurstelling was er ook. Bijvoorbeeld omdat de school, net als de Heldringschool trouwens, onder de druk van de basisvor ming het ideaal van de brugklas met een gemengde samenstelling heeft moeten ver laten. Zo'n klas, waarin alle brugklassers van MAVO tot atheneum door elkaar zaten, is onhanteerbaar geworden, vonden de do centen. „De ene leerling gaat veel sneller door de basisvorming dan de andere en daaraan moet je als leraar toegeven; die snelle leerlingen moet je bij elkaar houden. Een echt heterogene klas, waar wij eigenlijk principieel voor zijn, konden we daardoor niet meer handhaven." Ook de bijscholing was een flinke tegenval ler. Precies zoals de Inspectie in haar jaar verslag constateert, keerden de Grotius-do- centen verontwaardigd van die basisvor ming-cursussen terug: de instructeurs wis ten nauwelijks meer dan de cursisten en op praktische vragen hadden zij geen antwoor den. Bovendien gingen de cursussen er he lemaal vanuit dat de scholen allemaal nieuw materiaal, nieuwe boeken konden kopen. En daar is voor de meeste scholen geen sprake van. Ook voor de Grotiusschool was de invoe ring van de basisvorming al met al niet iets waar leiding of docenten op zaten te wach ten. „We hebben het niet bepaald omarmd, want onze school draaide goed en zo'n ver andering kost toch veel energie. En dat is vervelend als je het gevoel hebt dat je school goed draait. De directie van de school heeft veel krediet, maar op dat kre diet hebben we de afgelopen tijd een stevig beroep moeten doen." groningen «anp Bijna eenderde van de Nederlandse be volking heeft last van de luchtwegen en wordt 's nachts wakker van hoestbuien. Dit blijkt uit de eerste resultaten van een enquête onder 24.000 mannen en vrou wen. Dat heeft de GGD in Groningen gis teren bekendgemaakt. De enquête maakt onderdeel uit van een groot onderzoek in Europa en is ge houden onder de inwoners van de stad Groningen, westelijk Noord-Brabant en de westelijke mijnstreek. Behalve van nachtelijke hoestbuien heeft 22 procent van de ondervraagden ook nog last van „piepen op de borst" en 20 procent van allergische neusklachten. Een uitgebreid medisch onderzoek van 1.500 personen per regio moet antwoord geven op de vraag wat de oorzaak is van deze klachten. De eerste resultaten van dit onderzoek worden in de loop van 1994 verwacht. Het Europees Luchtweg Onderzoek Ne derland (ELON) wordt uitgevoerd door de afdeling epidemiologie van de Rijksuni versiteit Groningen in samenwerking met de afdeling allergologie van het Acade misch Ziekenhuis Groningen en de GGD'en in Groningen, westelijk Noord- Brabant en de westelijke mijnstreek. Als u nu een auto- of zaktelefoon koopt, ongeacht van welk merk of bi) welke dealer, betaalt u tot 1994 helemaal niets voor een nieuw abonnement op het mobiele netwerk (ATF-3). En dat is een heel voordelige manier om zelf te ontdekken dat mobiele communicatie werkt. Want met een mobiele telefoon werkt u efficiënter, kunt u uw zaken direct afhandelen en houdt u meer tijd over. Bel daarom gratis 06-0106 voor uw dichtstbijzijnde dealer. Het Mobiele Netwerk. Benelux-team in strijd tegen drugtoerisme den haag anp Samen met België en Luxem burg gaat Nederland binnen kort een internationaal politie team formeren om het drugtoe risme tegen te gaan Het team valt onder de verantwoordelijk heid van de officieren van justi tie uit de drie landen. Dat heeft de in juli opgerichte expert groep Drugtoerisme gisteren in Maastricht besloten. De drie landen willen ook hun politie- en justitie optreden beter op elkaar afstemmen. Zo zal het niet meer mogen voor komen dat de Belgische politie een actie tegen het drugtoeris me houdt in de vlak bij Neder land gelegen gemeente Hasselt zonder dat de Nederlandse poli tie daarvan op de hoogte is. Als een verslaafde in Neder land is opgepakt wegens over last maar in Belgie wordt ge zocht voor ernstiger vergrijpen, wordt hij aan de Belgische poli tie overgedragen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5