CDA nuanceert plan minimumloon „Gewoon per telefoon een lening afsluiten, dat lijkt me fantastisch." V Binnenland Commissie wil positie huurders versterken 'We willen een proces waarbij iedereen serieus wordt genomen Greenpeace 'behangt' Torentje 'De schedel keek ons recht uit de kist in het gezicht' DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 Algemeen Nederlands Persbure Zonnekalender uit Bronstijd gevonden zwolle» Tijdens opgravingen in Zwolle zijn voor de eerste keer in Nederland sporen gevonden van zonnekalenders uit de Bronstijd (circa 2000 tot 800 vóór Christus). Het gaat om twee vrijwel identieke palencirkels die inmiddels hebben plaatsge maakt voor woningbouw. De zonnekalenders zijn gemaakt vol gens het Stonehenge-principe, een soort sterrewacht of sterre- kundig observatorium waarbij aan de hand van de zon- of maanstand de tijd wordt vastgesteld. Politie vindt ontvoerde jongen den haag De politie van Rotterdam heeft een zondag in Den Haag ontvoerde 18-jarige jongen bevrijd uit handen van zijn ontvoerder. De politie heeft nog vijf anderen aangehouden die iets met de zaak hebben te maken. De ontvoerders eisten een losgeld van enkele tienduizenden guldens. Het bedrag kwam overeen met geldschulden van de vader van de jongen. Volgens de politie verkeert de jongen in goede gezondheid. VVD'er Rempt vertrekt uit Kamer den haag Het WD-kamerlid Rempt-Halmmans de Jong keert na de verkiezingen volgend jaar niet terug in de Tweede Kamer. Dat heeft ze gisteren aan het WD-bestuur meegedeeld. Rempt, 67 jaar, zit sinds 1979 in het parlement en vindt het nu wel ge noeg. Ze heeft zich vooral beziggehouden met vraagstukken op het economische vlak. Ze zat ook in de parlementafte enquête commissie die de ondergang van het RSV-concern in 1983 on derzocht. Brand in tapijtfabriek in Gelderland BREPEvooRTTapijtfabriek Rusink aan de Misterweg in Brede- voort in de Achterhoek is gisteren door brand verwoest. De schade is zeker een miljoen gulden. Aan de brand ging een grote explosie vooraf. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Man krijgt TBS voor mishandeling Een 39-jarige n uit Groningen is gisteren door de Groningse rechtbank veroordeeld tot een jaar cel en TBS met dwangverpleging wegens mishandeling van twee verdachte heeft in april de vrouw bij wie hij kort daarvoor was komen wonen, uren opgesloten en mishandeld. Ze moest naakt voorlezen uit de bijbel. Ook een buurvrouw die opmerkingen over het gedrag van de man maakte, moest het ontgelden. den haag anp Huurders moeten tijdig en schriftelijk worden geïnfor meerd over de huurverhoging. Ook moet de verhuurder zeggen waarom de huur omhoog moet en duidelijk maken hoe de huurder daartegen kan protes teren. Dat kan alleen als de huur boven een nog vast te stel len percentage uitstijgt. Dat zijn de belangrijkste aan bevelingen die de Commissie huurders-verhuurders doet. De commissie is een jaar geleden door staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting ingesteld om de positie van de huurders, Rechter: 'Junk terecht op straat gezet' den haag anp Justitie heeft een 38-jarige Rot terdamse junk terecht ver vroegd uit zijn cel in het Huis van Bewaring gezet. Blijft hij zit ten, dan is voor verdachten van ernstige delicten geen plaats en dat is maatschappelijk onaan vaardbaar. Vice-president Punt van de Haagse rechtbank stelde met dat oordeel gisteren de junk in het ongelijk,in een kort geding dat de man had aangespannen omdat hij juist in zijn cel wil blijven zitten om te kunnen af kicken. In afkickcentra is geen plaats voor de man, die regel matig na een inbraakpoging in de cel belandt. Punt stelt dat „het huidige wegzendbeleid van het Openbaar Ministerie in de gegeven benarde omstandighe den als redelijk valt aan te mer ken". De junk gaat in hoger beroep. Zijn advocaat Vermaat is teleur gesteld dat Punt in zijn vonnis geen oplossing geeft voor het probleem. „Mijn cliënt is twin tig jaar verslaafd en steelt om aan geld te komen voor zijn ver slaving. De man wil aflucken maar kan dit niet alleen. Er is geen plaats in een normaal cen trum en dan blijft alleen nog over een drugvrije afdeling van het huis van bewaring", aldus de advocaat. de „zwakste partij op de wo ningmarkt", te versterken. Dat is nodig nu de overheid niet langer de jaarlijkse huur verhoging vaststelt maar het aan verhuurders overlaat. Die zijn overigens niet helemaal vrij, ze moeten zich wel aan een vantevoren vastgesteld maxi mum houden. De adviezen van de commissie zijn niet bindend. Hooguit kunnen de woningcor poraties beloven dat ze hun le den zullen vragen zich aan de aanbevelingen te houden. De commissie wil een natio naal fonds voor de ontwikkeling en versterking van huurdersor ganisaties. Verder moeten wo ningbouwcorporaties huurders- verenigingen en bewonerscom missies financieel ondersteu nen. Heernaa heeft de aanbeve lingen gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd en komt over een paar maanden met een standpunt. Hij wil eerst met alle partijen overleggen, ook hiet vertegenwoordigers van parti culiere verhuurders. De laatsten zaten namelijk niet in de Com missiehuurders-verhuurders. Afgescheiden PvdA-kamerlid Marjet Ockels houdt algemene beschouwingen in één minuut Marjet Ockels heeft amper tijd voor de algemene politieke beschouwingen. De kersverse leider van de eenmansfractie 'Ockels' is druk in de weer met het re gelen van een nieuwe kamer, ver van haar oude PvdA-fractiegenoten, van wie ze zich vorige week van af scheidde. „Hier begint de vernieuwing van de Nederlandse politiek zegt haar medewerker plechtig, als hij de deur openzwaait en de fraaie werkka mer uit 1647 laat zien. Boven de schouw een klassiek stille ven met wat oesters, een kreeft en een bakje garnalen. Schaterend wijst Oc kels op deze toevalligheid. Enige zelf spot kan het kamerlid niet worden ont zegd. Een van de spaarzame politieke onderwerpen waarmee de ex-PvdA'er Kamer steunt voorstellen Buurmeijer den haag «anp De Tweede Kamer steunt het voorstel van de parlementaire enquêtecommissie sociale ze kerheid voor opheffing van de Ziektewet. De plannen om al leen volledige arbeidsonge schikten nog recht op WAO te geven, stuiten echter op weer stand. CDA, WD en D66 staan ach ter het plan van de commissie- Buurmeijer om de Ziektewet te vervangen door een bepaling in het Burgerlijk Wetboek dat be drijven hun zieke personeel an derhalf jaar lang ten minste het minimumloon moeten uitbeta len. Ook de door de commissie beoogde aanscherping van de WW steunen deze fracties. Alleen het WAO-voorstel stuit op bezwaren. Gedeeltelijk ar- beidsgeschikten moeten vol gens Buurmeijer bij hun werk gever in dienst blijven via aan gepast werk. Volledig arbeids ongeschikten zouden dan weer zeventig procent van hun laatst verdiende loon kunnen krijgen. Dat laatste punt verwerpt de WD, omdat dat volgens Bolke- stein weten een „aanzuigende werking" heeft. Voor CDA-fractieleider Brink man staat vast dat nieuwe in grepen in de WAO onvermijde lijk zijn. Wat er precies moet ge beuren weet hij nog niet, maar het lijkt hem „aanbevelens waardig" werkgevers en werk nemers grotere verantwoorde lijkheid te geven. Volgens PvdA-fractieleider Wöltgens blijkt uit het rapport „op geen enkele manier dat de hoogte van de uitkeringen het probleem is". Wöltgens meent dat het aantal uitkeringen ook kan worden beperkt door een andere organisatie van het soci- ale-zekerheidsstelsel. In novem ber praat de Kamer officieel over het rapport. zich bezig mocht houden, was de vangst op garnalen. Het is een van haar redenen geweest de pikorde van de fractie te ontvluchten. Maar vanavond mag ze wel spreken. Het is na anderhalf jaar kamerlidmaat schap haar maidenspeech. Als afge scheiden, negenenveertigste PvdA-ka merlid mag ze 1/49ste van de spreek tijd gebruiken: precies 61,2 seconden. Meer zal ze ook niet nodig hebben, want het adagium van De Nieuwe Par tij waarvan ze woordvoerster wordt, js het zich beperken tot de hoofdlijnen. De door het kamerpresidium genereus aangeboden vijf minuten wijst Ockels daarom resoluut af. „Meneer de voorzitter, onze samen leving is niet gezond", klinkt het kort na zes uur in de Grote Zaal. „Onze po litiek functioneert niet goed en heeft te weinig vertrouwen in het zelfgenezen- de vermogen van de mensen en de sa menleving." Op het ene velletje papier dat ze voorleest, ontvouwt Ockels in het kort de filosofie van haar nieuwe partij: „De eigen ontplooiing, creativi teit en initiatiefkracht van mensen worden door de politiek onvoldoende gewaardeeerd, omdat ze niet in geld zijn uit te drukken. Die kwaliteiten moeten weer voorop komen te staan". Na een pleidooi voor „het proces waar bij ieder mens en ieder idee serieus ge nomen wordt", besluit ze met een ferm: „Kortom, het is tijd voor een nieuwe visie". Na de schorsing door de voorzitter volgen echter niet de gebruikelijke ge lukwensen, bloemen en kussen. Na enige aarzeling toch een paar hand- druïdcen, als Ockels al aanstalten maakt te vertrekken. „Naar goed parle mentair gebruik hierbij de felicitaties", zegt Erica Terpstra (WD) als eerste. Daarna volgen wat CDA-kamerleden. Van haar ex-PvdA-coliega's is geen spoor te bekennen. Gelukkig wordt ze opgevangen door haar trouwe secondanten, de heren Blase en Nieland van De Nieuwe Partij. Eerstgenoemde zal na de verkiezingen de leiding van de fractie (van naar ver wachting tien leden) op zich nemen. Ex-zakenman Nieland is haar nieuwe medewerker en wijkt alleen in de voor hem verboden plenaire zaal van haar zijde. Hij neemt de telefoon op. houdt de deur open en draagt haar tas. Af en toe valt hij haar bij als desgevraagd een toelichting wordt gegeven op de doel stellingvan De Nieuwe Partij. Ockels: „We hebben geen doel, we i etiket". 1 traploze glijdende gaan uit van een proces. Het gaat om een nieuwe manier van denken. Je kunt ons nergens plaatsen Nieland: „Je zou ons sociaal-libe raal kunnen noemen". Zij: „Maar dat is weer t Hij: „We streven naan politiek". Zij: „Zonder hapering' Hij: „Politiek met ee schaal". Haar oud-medewerker ruimt in tussen haar oude kamer op. Van het initiatief van Ockels moet hij niets weten. „Het is een zielige vertoning. Ze kan het werk gewoon niet aan. Als ze eens wat moest doen. kwam ze niet opdagen, was ze weer ziek. Er wordt nu gewoon gebruik van haar gemaakt." 'Janmaat is bekrompen en een racist' Vice-premier Kok luistert met een ernstig gezicht naar de algemene beschouwingen. Naast hem luistert premier Lubbers „U bent bekrompen en in feite een racist." Voor het eerst sinds hij in 1982 voor de toen malige Centrumpartij kamer lid werd, kreeg janmaat giste ren de volle laag. Fractievoor zitter Lankhorst van Groen- Links greep de algemene poli tieke beschouwingen aan om de leider van de Centrumde mocraten voor het oog van de televisiecamera's met eigen middelen te bestrijden: agres sief en beledigend. De aanvoerder van de linkse fractie had zojuist een oproep gedaan aan alle jongeren die „achter janmaat aanlopen" om eens na te denken over de positie van buitenlanders in de Nederlandse samenleving. „De wereld is groter dan Neder land", zei Lankhorst. D66-leider Van Mierlo ver brak na zijn GroenLinks-colle- ga ais tweede de stilzwijgende afspraak in de Kamer om jan maat te negeren. „Ik steun u in alles wat u heeft gezegd", zo zei hij tegen Lankhorst. De kloof die CDA en PvdA tot nu toe scheidde over het minimumloon, is gisteren wat kleiner geworden. Brink man en Wöltgens bleken gisteren dichter bij elkaar te lig gen dan menigeen, Wöltgens inbegrepen, tot nu toe steeds dacht. vriendelijk voor het kabinet. „Wij hebben het kabinetsbeleid van de afgelopen periode ge steund, ook al vroegen we soms wel eens om wat extra's. Met de verkiezingen in het vooruitzicht lopen we geen millimeter weg voor het gevoerde beleid." Wöltgens daagde vervolgens den haag«anp De toenadering was een symp toom van de vriendelijke hou ding die CDA en PvdA tegen over elkaar en het kabinet aan namen. Brinkman was, vergele ken met zijn vaak bitse houding in het verleden, zelfs bijzonder Brinkman uit duidelijk aan te geven of de door het CDA be pleite verlaging van het mini mumloon met twintig procent betekent dat ook de sociale uit keringen omlaag moeten omdat anders een uitkering meer geld oplevert dan het verrichten van eenvoudig werk. Brinkman: „Wij zijn er niet op uit de minima steeds op achter stand te zetten. Het gaat ons om het scheppen van meer werk". Brinkman schetste vervolgens een traject om eerst via het ver hogen van het arbeidskosten- forfait en het benutten van de 'ruimte' tussen de laagste CAO- schalen en het minimumloon te trachten meer banen te schep pen. Lukt dat niet, dan komt een feitelijke verlaging van het minimumloon pas aan de orde. Wöltgens zette later WD- fractievoorzitter Bolkestein in zijn hemd, toen die constateer de dat het kabinet zijn doelstel ling over financieringstekort, collectieve lastendruk en staats schuld niet heeft gehaald. Wölt gens liet dat niet op zich zitten: „U moet dan ook moeiteloos twee landen in Europa kun nen noemen, die er op het gebied van het financierings tekort, de werkgelegenheid en de collectieve lastendruk beter voorstaan dan Neder land". Daar kwam Bolkestein echter niet uit. „Ik heb te maken met dit land." Wölt gens: „Daar mag u blij om zijn. Vooruit, ik beperk mijn vraag. Noemt u één land dat er beter voor staat dan Ne derland". Ook daar bleef Bol kestein het antwoord schul- Drugshandelaars vrij door laks OM den haag Het Torentje van Lubbers was gisteren enorme spandoeken met de aansporing minder ener- het doelwit van een actie van de milieuorganisatie gie te gebruiken. De acties was ook bedoeld als pro- Greenpeace. De actievoerders beklommen de Haag- test tegen de dreigende gasboringen in de Wadden- se werkruimte van de premier en ontrolden een paar zee. foto anp arthur bastiaanse Twee van grootschalige drug handel verdachte broers van 29 en 36 jaar uit Heerlen zijn giste ren met onmiddelijke ingang vrijgelaten. Volgens de Maast richtse rechtbank waren de stukken in de strafzaak veel te laat aangeleverd door de officier van justitie. De rechtbank honoreerde daarmee de eis van de raadslie den, die klaagden dat er in deze rechtzaak geen sprake was van een eerlijk proces. Officier van justitie Nabben was „aangesla gen". Hij beloofde snel met een nieuwe dagvaarding tegen de verdachten te komen. De politie heeft twee jaar aan de zoek gewerkt en de operatie Pepperstock' heeft miljoen ge kost. Voor het onderzoek infil treerde de Britse politie al sinds 1991 in de drugbende. De advo caten hebben aangekondigd dat ze deze 'illegale onderzoeksme thode' nog aan de kaak zullen stellen. Kinderen vinden middeleeuws graf in Verdronken land van Saeftinghe Een thuisbankier belt dan nu even de Postbank Leenlijn. vertellen of u de lening kunt krijgen. Zo emmahaven gpd Vijf kinderen hebben aan de noordelijke rand van het Verdronken Land van Saef tinghe een volkomen intact middel eeuws graf blootgelegd. Het graf bevatte een eikenhouten kist met daarin een vol ledig geraamte. Vorig jaar troffen gidsen van het Zeeuwse Landschap in de veen- oever aan de Marlemondsche Plaat al een klein grafveld aan met zeven deels verteerde losten. De kist die de kinderen van de Zee- beestenclub maandag bloot legden, bleek in het veen uitstekend geconser veerd te zijn. Hun gids Bleijenberg van het Zeeuwse Landscap wil de kist van daag bergen. Bleijenberg: „We hadden er niet op ge rekend zo n gaaf graf aan te treffen. We waren er vorig jaar, na de ontdekking van de eerste graven, van uitgegaan dat alles was weggespoeld. Maandag waren we met de kinderen en een cameraploeg op het schor om opnamen te maken. We waren al wat aan het wroeten geweest in het zand en het veen, toen Jet Hoed uit Hoorn tegen een plank stuitte. Dat bleek het deksel van een kist te zijn". „Voorzichtig zijn we toen aan het krabben geslagen en binnen korte tijd haalden we een compleet geraamte bo ven. Die schedel keek ons recht in het gezicht. Die kinderen vonden dat na tuurlijk fantastisch, maar zij niet alleen. Ik ook", verteldq Bleijenberg gisteren. 'Spoorzoeken op zee' is een nieuwe te levisieserie die wordt geproduceerd door de stichting Mother Sea, een organisatie die zich bezighoudt met het verstrekken ring speelt zich af in het Verdronken Land van Saeftinghe en gaat over het voortdurende spel dat de zee speelt met het land. Volgens Bleijenberg is de vondst van het achtste graf aan de noordrand van Saeftinghe het zoveelste bewijs dat het Verdronken Land nog tal van interessan te zaken herbergt. „Ik hoop dat we dit gebied nog eens goed kunnen onderzoe ken. Vlak bij de locatie van het grafveld moet ooit het dorpje Weele hebben gele- makkclijk gaat dat bij dc Postbank. Een thuisbankier belt voor een lening gewoon even met de Postbank Leenlijn: (058) 95 23 45. Met andere woorden: als mr dc makkelijkste weg cl u wilt lenen kiest, kiest u 1 en dc gewenste looptijd. Een medewerker van dc Postbank At) POSTBANK Lenen doe je gewoon bij de Postbank.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3