Schaduwregering Rusland: chaos 'De straat' kiest in meerderheid voor Jeltsin Feiten Meningen 'Doema' weinig hoopgevend voor Jeltsins nieuwe parlement DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 iv 2 Wie de bevelen geeft en boe is niet duidelijk Generaal Vladislav Achalov, met zijn zwarte leren laarzen en fris gestreken camouflage-uniform, had een stukje pa pier om het te bewijzen. Een dag eerder was hij alleen nog maar een volksafgevaardigde. Maar daar stond het zwart op wit: vanaf gistermiddag 1 uur voert hij het bevel over de op een na grootste kernmacht ter wereld en zo'n 3 miljoen soldaten. zoals vastgelegd in door Alexan der Roetskoj ondertekend De creet Drie, en Resolutie Nr. 5780-1het bevel voerde. In lijn met zijn functie heeft hij gewa pende wachten buiten zijn deur gezet: een vierkante eenogige veteraan uit de oorlog in Afgha nistan in gevechtstenue en een opgedirkte man in een regenjas en een blauw krijtstreepjespak, een geweer achteloos over zijn schouder. Er was geen twijfel mogelijk, al- MOSKOU ANDREW HIGGINS THE INDEPENDENT Bovenaan de pagina stonden, in vette kapitalen, de woorden die aan duidelijkheid niets te wen sen overlieten: Bevel Nummer Een van het ministerie van de fensie van de Russische Federa tie. Getekend door generaal Achalov, vermeldde het papier tje pedant de bron van zijn au toriteit. De Russische strijd krachten moesten weten dat hij, Tegenstanders van Jeltsin proberen pamfletten op te vangen die vanaf het balkon van het parlementsgebouw naar beneden worden gegooid. foto »ap» tanya makeyeva ai W. Russische soldaten vormden gisteren een kordon rond het parlementsgebouw waarop dat moment het door Jeltsin afgezette parlement in spoedzitting bijeen kwam. foto »ap» Alexander zemlianchenko MOSKOU HANS CELEUNSE President Jeltsin wil de Russen in december een nieuw parle ment laten kiezen, dat moet be staan uit twee kamers. Hij heeft één van die kamers de Doema genoemd. Dat is niet zonder historisch sentiment omdat de door de tsaren getolereerde Doema, oftewel Staats Assem- blée, na de bolsjewistische revo lutie van 1917 werd afgeschaft en vervangen door de Sovjets, de volksraden. De symboliek daargelaten, voorspelt de naam voor het nieuwe parlement weinig goeds. In de door Jeltsin ge wenste nieuwe Grondwet heeft de Doema voornamelijk beteke nis als bewaker van de begro ting en initiator van wetgeving. De parlementaire controle op de regering is ten laatste een zaak van de twee kamers geza menlijk, die de naam Federale Assemblée krijgen. Maar binnen die Assemblée is het niet de Doema, maar de Raad voor de Federatie die het meeste ge wicht in de schaal gaat leggen. In die Raad voor de Federatie zitten van alle 88 Russische re gio's twee vertegenwoordigers. Het is deze Federatieraad die uiteindelijk over wetgeving be slist, maar ook over eventuele afzetting van de president. En het is niet zonder betekenis dat Jeltsin nu probeert deze Federa tieraad alvast te creëren om als tijdelijk parlement te fungeren tot de door hem aangekondigde verkiezingen. Dat geeft aan dat het belang van de Doema beperkt is. Daarmee zijn we nuances daargelaten bijna terug in de middeleeu wen. De eerste Doema's legden wel gewicht in de schaal, maar waren toch vooral adviescolle ges voor de tsaren, die uiteinde lijk zelf beslisten. De Doema's werden gevormd door aan de tsaar loyale edellieden en groot grondbezitters. Doema is een vervoeging van het werkwoord doemat, den ken, en betekent letterlijk Ge dachte. De Doema, een soort raad van 'denkers' dus, werd al snel de eigennaam voor 'As semblée' of'Vergadering', en wordt in Jeltsins Grondwet ver taald als Staats Assemblée. Het sentiment heeft kennelijk het historisch besef verdrongen. Tsaren als Ivan de Verschrikke lijke en Peter de Grote degra deerden de Doema tot een praatcollege dat weinig in de melk had te brokkelen. Tsaar Peter de Grote schafte de Doema begin 18e eeuw zelfs af. Begin deze eeuw is het de Doema evenmin goed vergaan. Er kwam pas weer een Doema in 1905. Dat was het gevolg van de volksrevolutie van dat jaar; beroemd en dramatisch vanwe ge de opstand op pantserkruiser Potemkin en de bloedige zon dag in Sint Petersburg. Tsaar Nicolaas II gaf uiteindelijk toe en benoemde een staatsdoema. Maar op geen enkel moment had hij de bedoeling de macht te delen en hij bezocht zelfs nooit een vergadering. Deze eerste 20ste-eeuwse Doema had evenmin grote be voegdheden. Er konden wel mi nisters naar de vergadering worden geroepen, maar dat had voor de betreffende bewinds man nooit vervelende conse quenties omdat dit 400 leden tellende parlement niet de macht had om ministers naar huis te sturen. Deze Doema had slechts praktische betekenis als een forum waarbinnen de intel lectuele elite machteloze kritiek op de autoriteiten en de bu reaucratie konden spuien. Eind 1906 trokken de leden echter de stoute schoenen aan en onthiel den de regering bij stemming hun vertrouwen. Dat betekende meteen het einde van deze As semblée. Enkele maanden later werd er een nieuwe Doema gekozen. Deze was aanzienlijk radicaler dan de vorige, vooral ook omdat de socialisten er nu wel deel van gingen uitmaken en er zelfs de meerderheid van uitmaakten. Dat zinde de machthebbers niet, de verkiezingswet werd dusdanig veranderd dat het aantal vertegenwoordigers van de rijke klasse werd vergroot en in juni 1907 werd deze Assem blée ontbonden. Enkele maanden later kwam er weer een nieuwe, nu aanzienlijk conservatiever van samenstel ling. Ministers werden regelma tig op het matje geroepen en scherp ondervraagd. De samen werking met de regering bleef echter redelijk, vooral omdat dit een relatief kalme periode was als gevolg van de economische dus de generaal en zijn bondge noten, van wie vele zijn bewa pend met kalasjnikov-geweren met een korte loop. Zij propten zich samen in kamer 1342 van het parlementsgebouw, hun voorlopige commandocentrum, op zijn minst totdat ze worden gearresteerd of kunnen verhui zen naar de ruimere kamers van de andere defensieminister van Rusland, Pavel Gratsjov. In het tumult om Bevel Num mer Een te inspecteren werd een ander, onthullender stukje papier niet genoemd een be vel van het ministerie van de fensie van 15 november 1991 waarmee generaal Achalov wordt ontslagen uit het leger. In 1991 was hij ook al een heet hoofd en stond hij aan de ver keerde kant bij de mislukte hervormingen van minister Sto- lipin. In 1911 was het daarmee afgelopen. De vierde Doema kwam slechts periodiek bijeen, en dan nog voor korte sessies. In januari 1917 werd ook deze Doema ontbonden, in afwachting van nieuwe verkiezingen die eind dat jaar zouden worden gehou den. De revolutie kwam daartussen. Vanuit de Doema werd eerst nog een Voorlopige Regering gevormd, die de macht zou moeten uitoefenen tot er een Grondwetgevende Vergadering bijeen zou worden geroepen. Maar die werd in 1918 door de bolsjewieken ontbonden en dat betekende het einde van de Doema. De Sovjets, de raden van volksmacht op alle niveaus, hadden de macht in handen. staatsgreep tegen Michail Gor- batsjov. Hij stond toen buiten het Witte Huis, steun betuigend aan de putschisten. Hij werd oneervol ontslagen. Deze keer was hij binnen. Opnieuw heeft hij de verkeerde keuze gemaakt. Het schaduwkabinet van het parlement is een chaos. Onder de enige duizenden demon stranten op straat, die met com munistische, tsaristische en fas cistische vlaggen zwaaien, heerst een soort eenheid die wordt gesmeed door gedeelde woede en kopjes thee op de barricaden. Binnen zijn ze ook boos. Maar nu moeten ze be slissen wat de volgende stap moet zijn. De ondeugdelijke barrières buiten gemeentelij ke afvalbakken, houten schut tingen en loden pijpen laten een beleid niet werken. Tijdens de staatsgreep van 1991 werd het Witte Huis een symbool van verzet. Het brak de kracht van de samenzweerders. Gisteren bestond het risico dat het parle mentsgebouw betekenisloos zou worden, ondanks de me nigten. Als er niet zoveel dreigende blikken binnen het Witte Huis zouden zijn en zoveel mannen met geweren, zoals de groep met geladen automatische wa pens op hun knieën naast een vriendelijke oude dame in de garderobe, zou de parallelstaat van het parlement komisch zijn. Wie bestuurt Rusland? „Dat is een moeilijke vraag", antwoordt Nikolai Pavlov, leider van de rechtlijnige Russische Een heidsfactie. „We hebben hier drie ministers. De rest werkt door als daarvoor." Deverwar- ri ng wordt nog groter door het feit dat de door het parlement benoemde 'minister van veilig heid', Viktor Barannikov dezelf de functie had onder Jeltsin. Totdat hij deze zomer werd ont slagen. In de wandelgangen werd veel gediscussieerd over zijn loyaliteit, en over waar hij uithing. Alexander Sterligov, de lieveling van het fascistische rechts en een trouwe aanhanger van het alternatieve regime, eiste actie: „Niemand heeft de leiding. Dat is het grootste probleem." Hij wilde dat Barannikovop nieuw werd ontslagen en ad viseerde de nieuwe chef op de fensie, generaal Achalov: „Hij moet met zijn oude bataljon naar het ministerie van defensie marcheren en daar opruiming houden. Zij zullen hem met ge- MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Koetoezovski Prospjekt, een brede verkeersader dwars door het Moskouse centrum, ziet er een dag na de 'coup' van presi dent Jeltsin uit als altijd. Over het wegdek suizen zelfmoordpi loten snel van baan wisselend naar hun bestemmingen. Over de brede trottoirs haasten juich begroeten." Hoe zit het met het risico van bloedvergie ten? „Dat komt er niet. Alleen degenen die de bevelen niet ge hoorzamen, lopen risico." Wie de bevelen geeft, en hoe, is niet duidelijk. De officiële tele foonlijnen in het parlementsge bouw waren gisteren weer dood, de stekkers waren er de avond tevoren op bevel van president Jeltsin uitgetrokken. Generaal Achalov liet echter een paar legervrienden weten dat ze zich op het Witte Huis moesten melden. De meesten waren ge pensioneerde militairen, leden van de Unie van officieren, een vergadering van ontevreden rechtse strijders. De jongeren kwamen voor de opwinding. Een groep oudere Sovjet-officie- ren, hun borst volgespeld met medailles en gevechtsstrepen, wachtten op audiëntie, terwijl ze bespraken om wat voor func tie ze zouden vragen in de nieu we militaire orde. Generaal Achalov, een gedrongen Afgha- nistan-veteraan, liet iedereen wachten. Hij paradeerde door de gang op de 13de verdieping, voorheen een van de meer sla perige stukjes van de bureau cratie. Een groot deel van de verdieping werd gebruikt door de Veiligheids-, Gezondheids- en Sociale Dienstverlenings commissies van de Opperste Sovjet. Gisteren fungeerde het als ze nuwcentrum. Roeslan Chasboe- latov, de parlementsvoorzitter, heeft zijn kantoor op de vijfde verdieping. Zijn vervanger Joeri Voronin, heeft zijn eigen kan toor tot hoofdkwartier ver klaard. Maar het was op de 13de verdieping dat de mannen met de geweren zich verzamelden. En mannen met geweren trek ken bezoekers aan. Een van hen was Andrei Dunajov, een ner veuze man in een pak die door de bewakers voortdurend om zijn pasje werd gevraagd, onbe wust als ze waren van het feit dat hij de nieuwe minister van binnenlandse zaken was. Ook op de 13de verdieping bevond zich Sergei Baboerin, een voor malige hoogleraar in de rechten die het Nationale Reddingsfront heeft helpen oprichten. Dat is een neo-fascistische groepering verantwoordelijk voor het mo biliseren van de menigte buiten. „Er is een staatsgreep ge pleegd", aldus Vladimir Sjorin, lid van het presidium van de Opperste Sovjet en de hele nacht in touw om de verdedi- Moskovieten zich naar de win kels voor de dagelijkse bood schappen. De Koetozovski wijkt daarmee niet af van het algehele straat beeld in Moskou. Het leven gaat z'n gewone gang, ook al zijn Kremlin en Witte Huis (parle ment) dan met elkaar in oorlog en heeft het land als gevolg daarvan plotseling twee presi denten: Boris Jeltsin en Aleks- ging van het Witte Huis en, zegt hij, de democratie te organise ren. „Denk eraan dat het de bolsjewieken in 1917 slechts een uur, of hooguit een dag, andr Roetskoj. Maar als we Moskovieten vragen wie van de twee nu eigenlijk hun voorkeur heeft, is het antwoord meestal „Boris Jeltsin", vaak met de toe voeging „bij gebrek aan beter". Neem Aleksej en zijn blonde vriendin Oksana, voor in de de- rig, zij in snel leer en voorzien van kauwgum, hij met zonne bril en diplomatentas. In zaken dus, welke doen er niet toe. - i -is kostte om hun putsch te begin nen. De burgeroorlog die daar op volgde, ging door tot 1923." Treurig genoeg verlangt een aantal op de 13de verdieping Aleksej op de vraag wie er nu echt de macht in handen heeft: „Weet ik veel, ik kom net terug van een zakenreis. Maar voor ik wegging, was Jeltsin president. Dat moet maar zo blijven. Voor de rest vind ik dat zooitje politi ci net een koekoeksnest en daar moeten ze Roetskoj maar uit gooien. Die kon in Afghanistan niet eens z'n vliegtuig in de lucht houden." Oksana vindt het allemaal maar niks. „Het beste is om niet naar TV te kijken of kranten te lezen. Jeltsin gaat misschien nog wel, maar de rest is een stelletje on geregeld, dat alleen maar de ei gen zak spekt op onze kosten", zegt ze en wandelt meteen op torenhoge hakken weg aan de arm van haar ongeduldige vriend. Van de twintig ondervraagde Moskovieten blijken er maar drie een regelrechte voorkeur voor Roetskoj te hebben. Een van hen is de 16-jarige Vasili, die we met zijn vriend Dima aanhouden. Roetskoj. zegt Vasi li beslist. Jeltsin, meent Dima. Krijgen jullie straks slaande ru zie als het mis gaat in Rusland, vragen we. „Welnee", zegt Vasi li. „We zijn de beste vrienden. Ik wil Roetskoj alleen maar omdat die Jeltsin veel te oud is." Nina Vivasilijevna, een goed ge klede grootmoeder die met haar 6-jarige kleindochter aan de wandel is: „Roetskoj en Chas- boelatov, natuurlijk. Ik ben voor het,socialisme. Het kapitalisme brengt ruzie tussen de mensen. Vooihn'n kleinkinderen is soci alisme het beste. Beter arm en in vriendschap met elkaar dan rijk en jaloers op eikaars privé- bezit. Bij Roetskoj en Chasboe- latov zie je aan hun gezicht dat ze met hun hart spreken, oog hebben voor de mensen. Jeltsin vertrouw ik voor geen cent; er zit geen hart achter zijn mas ker." Een voorbijganger van middel- waarschijnlijk naar een herha- ling. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET bare leeftijd mengt zich onge vraagd in ons gesprek. Hij wei gert z'n naam te noemen. Met een grimmige uitdrukking op z'n gezicht zegt hij vastberaden: „Roetskoj is onze president". Maar Jeltsin zetelt nog in het Kremlin, proberen we. „Daar om denk ik dat het tot bloedige gevechten komt en ik zal op de barricaden staan", gromt hij en beent weg. Grootmoeder Nina: „Zie je nou, dat heeft Jeltsin op z'n geweten, daar ben ik nou zo bang voor." Maar andere ondervraagden, verkoopster Roza, buschauffeur Sasja, ambtenaar Gennadi en huismoeder Zenja, hameren er op dat Jeltsin nu eenmaal de door het volk gekozen president is. Hun conclusie is samenge vat: Jeltsin heeft er nog niet veel van terechtgebracht en we moeten nog zien dat hij bij pre- sidentsverldezingen ooit herko zen zal worden. Maar Chasboe- latov en Roetskoj, nee die willen alleen maar terug naar oude tij den die nooit meer zullen weer keren. De meest gangbare opvatting wordt kernachtig verwoord door het echtpaar Zinaida en Anatoli Strojev, armoedig gekle de veertigers, de gegroefde ge zichten getekend door jareiïïan- ge wodka-ervaring. Zinaida: „Ik vertrouw hem voor geen kope ke, maar hij is nou eenmaal on ze president." Ze wijst op Ana toli: „Hij was in augustus 1991 bij het Witte Huis, maar wat hield hij er aan over? Geen roe bel, alleen invaliditeit", lacht ze schor. Anatoli: „Jeltsin heeft nu einde lijk eens met z'n vuist op tafel geslagen. Dat werd hoog tijd, want het land is bijna reddeloos verloren. Ik weet nog niet of ik bij parlementsverkiezingen ga stemmen, volgens mij is zo'n praathuis helemaal niet nodig. Zeker geen volkscongres, met duizend van die uitvreters." Alsof er niets aan de hand is, maakte Boris Jeltsin gisteren een wandelingetje in Moskou. foto ap 9Voor ik wegging, was Jeltsin president. Dat moet maar zo blijven

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2