Strijd om Ryder Cup legt alle zenuwen bloot KNBB steunt Nederlanders Timman zit in een lastig parket MSV denkt nu al aan terugtrekken Sport KEEPER voor haar B1 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 Golfmiljonairs drie dagen lang vrijwillig op de pijnbank Samuel Ryder had nooit kunnen bevroeden wat zijn ini tiatief te weeg zou brengen. Om de tijd tussen de kwalifi caties en het toernooi om de Open Britse titel te doden, liet de zaad- en granenhandelaar uit het Schotse St. Al bans de Britse en Amerikaanse golfers een onderling wedstrijdje spelen. Nu, ruim 66 jaar later, is de Ryder Cup een mega-evenement. Een mediaspektakel op het niveau van een WK en het ultieme doel voor elke professionele golfer. De Ryder Cup houdt de gemoederen van honder den miljoenen bezig. En niet alleen in Europa en Ameri ka. titie; voor de media groeide het' evenement uit tot een wereld omvattende gebeurtenis. Vooral toen Europa in 1985, voor het eerst in 27 jaar, weer wist te winnen. Sam Torrance, ook nu weer van de partij, maakte de beslissende putt. „Een moment, dat ik nooit meer vergeet. Mijn hele leven niet." De tweekamp tussen Europa en Amerika, die vanaf morgen weer losbrandt op de Brabazon- course van The Belfry, kende sinds die gedenkwaardige over winning louter nog zenuwslo pende ontknopingen. De emo ties werden dermate opgeklopt, dat er van de sportieve bedoe lingen van gentleman Samuel Ryder weinig over bleef. De strijd mondde uit in een regel rechte 'golfoorlog' tussen de twee grootmachten. Volgens de huidige Amerikaanse captain, Tom Watson, zijn vooral de me dia daar 'schuldig' aan. Het waren evenwel de Ameri kaanse spelers Steve Pete en Corey Pavin, die twee jaar gele den op Ciawah Island met vechtpetjes met opschrift 'Des sert Storm' de toon zetten. En het was Paul Azinger, die daar verbaal uithaalde naar Severia- no Ballesteros, nadat beide kemphanen elkaar in 1989 het leven al zuur maakten. De Spanjaard toen: „We speelden tegen elf heren en Paul Azin ger." Vandaar dat Tom Watson zich nu vooral ten doel heeft ge steld naast het behoud van de Cup het opgeklopte sfeertje rond het evenement weer om te „Het is niet alleen het mooiste teamevenement, maar vooral mijn favoriete wedstrijd," zegt routinier Sam Torrance. „De Ryder Cup heeft me de mooiste momenten in mijn leven gege ven." Bij zijn landgenoot en win naar van het Heineken Open in Noordwijk, Colin Montgomerie, roept de strijd om de bokaal an dere gevoelens op. Na zijn de buut in het Europese team twee 1 jaar geleden, zuchtte 'Montie': „Dit kost me jaren van mijn le ven. Ik keek regelmatig naar mijn tegenstander, Mark Calca- vecchia. Het helpt als je ziet dat je opponent zich ook ellendig voelt." De Ryder Cup. Superlatieven schieten tekort. Van zelfkastij ding tot intense liefdesrelatie. Voor de professionele golfers is het toernooi niets meer en niets minder dan de drug, die eens per twee jaar de adrealinespie- gel in het bloed naar bijna niet te verdragen hoogte jaagt. En dat alles voor de eer van het continent. De multimiljonairs, 'the masters of the game', gaan drie dagen lang op de pijnbank. Voor nop. Voor de eer. Fenomeen De Ryder Cup is een fenomeen. Zeker nadat Europa begin jaren tachtig tegenspel ging bieden. Toen kreeg de tweejaarlijkse strijd tussen de 'oude' en 'nieu we' wereld een andere dimen sie. Er was spanning en compe- buigen. „Ik beschouw het mis schien wel als mijn belangrijk ste taak, die oorlogsmythe weg te halen. Zo'n sfeer verdient dit evenement niet. Ik wil af van dat zij-tegen-wij-gevoel." Watson kan bij dat streven re kenen op de steun van zijn spe lers. Tom Kite: „Het moet weer worden wat het altijd was. Goe de competitie en prima spel." Paul Azinger bood inmiddels zijn excuses aan en ontlokte bij Ballesteros de reactie: „Be schouw het als toiletwater. Spoel het door." Kortom de lucht tussen Europa en Amerika is opgeklaard; de strijd kan be ginnen. Ondraaglijk Op de speciaal voor dit evene ment aangepaste Brabazon- course wordt een gelijkopgaan- de strijd verwacht. Misschien wel zo spannend als twee jaar geleden toen Bernhard Langers' laatste putt verlies voor Europa betekende. Had de Duitser de anderhalve meter lange putt ge maakt, dan was de Cup in Euro pa gebleven. „Geen golfer ter wereld had die putt gemaakt," troostte Ballesteros zijn teamge noot. „De spanning was on draaglijk." Langer is gebrand op revanche al roept hij voortdu rend, dat de laatste slag twee jaar geleden verleden tijd is. De gedrevenheid waarmee de Duit ser zich verzet tegen een onwil lige spier in zijn nek, spreekt boekdelen. De afgelopen drie weken kon Langer geen bal slaan; op The Belfry verbijt hij alle pijn en heeft hij captain Bernard Gallacher laten weten klaar te zijn voor de job. Stand- in Ronan Rafferty is inmiddels afgebeld. Bescherming „Ik denk dat ik kan spelen en ik wil spelen. Dat heeft niets te maken met wat twee jaar gele den is gebeurd. Drie of vier keer per dag wordt mijn nek behan deld en ik draag een bescher ming. Zoals ik me nu voel, is er Het Europese team voor de Ryder Cup. Van links naar rechts de Zweed Joakim Haagmann, de Spanjaard Sevy Ballesteros, de Brit Bernard Galla cher, diens landgenoot Nick Faldo en de Duitser Bernhard Langer. foto ap niets aan de hand." Beide teams stralen een enorm zelf vertrouwen uit. Een facade, vooral bij de nieuwelingen? Bal lesteros namens Europa: „Nee, we hebben het beste team dat je kunt indenken. In voorgaan de edities had je zes tot acht be palende spelers. Nu zijn het er twaalf. De moeilijkste opgave voor Gallacher is de vraag wie opgesteld wordt in de 'foursomes' (spelvorm waarbij twee spelers een team vormen en om en om met dezelfde bal spelen) en de 'fourballs' (spel vorm waarbij twee spelers een team vormen en de beste score als teamscore telt). Alle spelers doen weinig voor elkaar onder. José-Maria Olazabal en ik speel den vandaag sterk tijdens onze oefenronde. Maar we werden verslagen door de debutanten Rocca en Haegmann. Het ligt allemaal zo dicht bijelkaar. Het verschil zit alleen in de match- play-ervaring van de diverse spelers." Getipt Zondag in de match-play sing les hoeft geen keuze gemaakt te worden, omdat dan iedereen aan de slag moet. De andere wedstrijdvormen (morgen en overmorgen) worden bestreden door acht spelers per continent. Rond de Brabazon-course wordt Europa algemeen getipt als favoriet. Grijnst Severiano Ballesteros: „De Concorde bracht niet alleen onze tegen standers naar The Belfry, maar tevens de Ryder Cup terug naar Europa. De Amerikanen vliegen maandag weer terug, maar de Ryder Cup blijft hier." Debutant geeft Volendammers geducht lesje LEIDEN JAN DAAN VAN OOSTEN MEDEWERKER De zaalvoetballers van McDo nald's hebben gisteravond ook de tweede Volendamse ploeg, De Visscher, duidelijk gemaakt dat de Leidse debutant een te duchten tegenstander is: 4-1. Bax leed het eerste verliespunt tegen Hovocubo: 3-3. De Sleu tels is, na het 5-3 verlies tegen ZWL, nog puntloos. De zege van McDonald's op De Visscher kwam pas in de tweede helft tot stand. Na een snelle treffer van Herman van Marwijk stokte het spel van de Leidenaars. Tot de rust zocht McDonald's in een rommelige wedstrijd tevergeefs naar het tweede doelpunt. Na de pauze brachten de Volendammers zichzelf met hard spel in pro blemen. Toen de doelman van De Visscher tijdelijk naar de kant werd gestuurd profiteerde McDonald's direct via Nico La- kenberg en opnieuw Herman van Marwijk: 3-0. Kort daarop kwamen de Volendammers nog terug tot 3-1, maar hadden hun lesje nog niet geleerd. Volen- dams gemopper op de leidsman leidde alleen tot de 4-1 door weer Lakenberg. Bax verslikte zich in het jonge Hovocubo. Het frivole spel van de Hoornse ploeg leidde in de derde minuut tot 0-1 via Bos nia. Even later bracht Hennie Koet Bax weer op gelijke hoog te, maar via Arthur van Orssa- gen verdween de bal opnieuw in het Voorhoutse doel: 1-2. Twee treffers van Mario Faber leken in de tweede helft alsnog de winst voor Bax te brengen: 3- 2. Een geslaagd slotoffensief van Hovocubo betekende echter 3- 3. Verzwakt door blessures van Labordus, Tegelaar en Van der Linden, verloor De Sleutels de eerste thuiswedstrijd van ZWL Na een 1-0 voorsprong via Hen- drikse liepen de Leischendam- mers gestaag uit naar 1-4 in de tweede helft. Hendrikse en Hey- mans hielden De Sleutels in de wedstrijd, maar het kwaad was al geschied: 3-5. Internationale schorsing driebanders Janssen sleept ex-collega voor rechter putte» Oud Tour-zeer, dat na 25 jaar komt bovendrijven. Jan Janssen, de eerste Nederlandse winnaar van de Ronde van- Frankrijk in 1968, heeft zijn toenmalige helper Arie den Hartog aangeklaagd wegens 'eerroof. Voor de Tour van dit jaar ver klaarde Den Hartog, dat Janssen destijds zijn financiële afspra ken niet is nagekomen. Janssen spande aan de hand van die uitspraak een kort geding aan, dat maandag voor de arrondissementsrechtbank in Maas tricht dient. „Ik vind het onbegrijpelijk. Kennelijk ligt de zaak zeer gevoelig. Verder wil ik geen commentaar geven", verklaarde Den Hartog gisteren. Janssen zegt dat hij na de overwinning zijn knechten Beugels, Dolman en Den Hartog voor hun diensten heeft betaald. Basis van bij Noordwijkse ploeg te smal foto archief Mfit Een aangeslagen Jan Timman denkt na over zijn inmiddels tot twee punten opgelopen achterstand op Anatoli Karpov. noordwuk gerrit-jan van geen De vrouwen van MSV gaan dit jaar waarschijnlijk ervaren hoe het is om degradatiebasketbal te spelen. De Noordwijksen die vorig jaar degradatie nog royaal Ontliepen zetten gisteren alvast een stap in die richting. De uit gestelde wedstrijd - speelster Renske Peters was afgelopen weekend in Italië actief op het Europees kampioenschap pleintjesbasketbal dat winnend werd afgesloten - tegen promo vendus Prisma College werd verloren. Een nederlaag overi gens die pas in de laatste mi nuut tot stand kwam. Met 62-65 kwamen de Utrechtse vrouwen goed weg. „We hebben boven verwach ting goed gespeeld," meldde coach Rick Driessen na afloop. „Die driepqnter in de laatste minuut op 62-60 van Berends was wat gelukkig. Zij was niet clegene die hem volgens mij moest nemen, maar hij valt wel." Pech MSV had dus een beetje pech. Prisma College, dat tot vorig jaar nog als OSG door het leven ging, stond echter wel de gehele wedstrijd op voorsprong. Vlak ha rust toen de Utrechtse ploeg uitliep van 32-35 naar 33-40 was het grootste gat geslagen. Door hard werken kon MSV de schade steeds beperkt houden. Via de scorende inbreng van nieuwkomer Johnnie Thomas - zij kwam over van het Katwijkse Grasshoppers - en natuurlijk de jarige aanvalsleidster Renate Sluys, bleef MSV constant in het spoor. Op het eind ontbrak het aan dat kleine beetje geluk. De jeugdige ploeg van Prisma Col lege bleek in de eindfase over de beste zenuwen te beschikken. De verwachtingen bij MSV zijn dit jaar niet hoog gespan nen, zelfs niet met drie nieuwe ploegen - Landslake Lions, Or- ca's en Prisma College - op het hoogste niveau. Vlak voor het seizoen wilde MSV zich nog te rugtrekken uit de eredivisie. Simpelweg omdat er te weinig speelsters zijn en de aanvulling van onderaf op zich laat wach ten. Marloes Driessen verliet MSV voor Grasshoppers, terwijl ook de gezusters Lewis na een jaar Noordwijk er een punt ach ter zetten. Het aantal blessures daarbij opgeteld waardoor de hele voorbereiding in het water viel maakt het er naar dat eredi visiebasketbal volgend jaar vrij wel uitgesloten is. Basis De basis is te smal. „Vorig jaar hadden we niet eens een junio- renploeg", aldus Driessen. „Dan is er geen opvolging en kun je je niet staande houden. De enige manier waarop dat wel mogelijk is is door speelsters te kopen. Maar dat zit er niet in. Wat er dan wel in zit is op een lager ni veau te gaan basketballen. Mochten we ons handhaven dan trekken we ons vrijwillig te rug, want structureel gezien ho ren we hier niet thuis." AMSTERDAM ANP/Reuter De Stopera in zijn woonplaats Amsterdam brengt Jan Timman geen geluk. Hij verloor gister avond de tiende partij in de tweekamp om de FIDE-wereld- titel tegen Anatoli Karpov, waar door zijn achterstand op de Rus nu twee punten bedraagt. De met zwart spelende Tim man zette het duel, een Griin- feldindiër, ambitieus op. Hij be reikte een karakteristieke stel ling, met actieve stukken tegen een wit centrum met een sterke d-pion. Op de twaalfde zet koos Timman voor het originele Lb5, waarmee hij een vorig jaar in Moskou tegen Karpov verloren partij verbeterde. In het mid denspel verzuimde de Rus over te gaan tot een pionnenactie op de koningsvleugel. Tegen de tijdnood werd de situatie uiterst onoverzichtelijk, vooral dank zij het spectaculaire 28. Ld3. Eenmaal van de tijddruk be vrijd koos Karpov een sterk plan door met zijn koning in het cen trum op te rukken. In feite had Timman daarna weinig verweer meer. Hij worstelde nog wel om de dreigende nederlaag af te wenden, maar kwam niet meer boven. De technische afwikke ling was Karpov wel toever trouwd. Timman, bij wie na afloop de teleurstelling op het gezicht te lezen was, is nu in een lastig parket beland. Hij heeft twee punten achterstand op een te genstander, die als geen ander de kunst beheerst op remise te spelen. Timman heef vandaag en zaterdag nog kansen in Am sterdam iets aan de nadelige marge te doen. Daarna verhuist het schaakcircus naar Oman, waar op 3 oktober de tweede helft van de tweekamp begint. Nigel Short moet het in zijn strijd tegen Gari Kasparov zon der voornaamste secondant Lubomir Kavalek doen. De En gelse schaker staat na zeven partijen in de tweekamp om de titel van de Professional Chess Association (PCA) al op ruime achterstand (51/2-1 1/2). Kavalek, grootmeester en vol gens ingewijden de belangrijk ste raadgever van Short, nam begin deze week het vliegtuig naar de Verenigde Staten. De Tsjech woont sinds 1968 in een voorstad van Washington. Vol gens manager Michael Stean houdt het vertrek van 'Lubosh' verband met familie-omstan digheden en keert hij binnen kort in Londen terug. Volgens menig toeschouwer bij de schaaktweekamp is een hereni ging, na conflicten in de bege leidingssfeer van de Engelsman, onwaarschijnlijk. Kavalek zelf houdt de waar heid vooralsnog in het midden. De uitspraken van Stean noemt hij verrassend, een terugkeer sluit hij echter niet uit. „Het is waar dat ik vanwege een ziekte in mijn familie uit Londen ben vertrokken. Of ik nog terugga, weet ik niet." Kavalek is één van de hoogst aangeschreven secondanten in de schaakwereld. In 1972 hielp hij Bobby Fischer in de strijd te gen Boris Spasski. Met Short werkt hij pas kort, de mentale flexibiliteit van de Engelsman leek voor de tweekamp tegen Kasparov te zijn toegenomen. De aanwezigheid van de routi nier bracht hem innerlijke rust, hoewel geen sportief succes. De laatste nederlaag van Short, dinsdag, volgde Kavalek vanuit de Verenigde Staten. „Het had niet zo slecht behoeven te lo pen", aldus de secondant. DEN HAAG «ANP De Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond heeft de schorsing van zijn top-driebanders door de in ternationale federatie (UMB- /CEB) niet overgenomen. De wereldbond heeft alle spe lers, die zijn uitgekomen in toernooien van de profbond BWA van de Duitser Werner Bayer, tot september 1994 uit gesloten. De KNBB stelt zich echter op het standpunt dat het een organisatie van en voor bil jarters is en dat het niet aangaat de strijd tussen de profgroep en de internationale organisaties uit te vechten over de ruggen van de spelers. Aan de Nederlandse masters, het nationale kampioenschap driebanden, dat vandaag in Veghel begint met een door de KNBB beschikbaar gesteld prij- zenbedrag van 351.000 gulden, zullen dus „gewoon" Neder lands sterkste driebanders uit komen. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: groep A: Jaspers (St. Willebrord), Arnouts (Etten- Leur), Gieskens (Eemnes) en Nieuwenburg CDen Haag); groep B: Van der Smissen (St. Willebrord), Van Bracht (Waal wijk), Van de Looy (Veldhoven) en Tijssens (Tilburg); groep C: Van Kuijk (Oudenbosch), Ha- braken (St. Oedenrode), Valen- tijn (St. Willebrord) en Van Uum (Utrecht); groep D: Burg man (Baarn), Broeders (Ooster hout), Weijenburg (Oss) en Van de Ven (Bergeijk). Uit deze groep zijn alleen Van Bracht, die niets met de prof- groep van Bayer te maken wil hebben, Gieskens. Nieuwen burg, Tijssens, Y<m Kuijk en Va- lentijn niet internationaal ge schorst. De „oorlog" russen BWA, de yereldbond (UMB) en de Eu ropese federatie (CEB) is vorig jaar ontstaan bij het toernooi in Backnang bij Stuttgart, waar de verplichte afdracht aan de inter nationale federatie achterwege is gebleven. De deelnemers daar konden toen niet op voor hand van die nalatigheid op de hoogte zijn. Door hun deelne ming aan het BWA-kwalificatie- toernooi in Spa doorkruisten de geschorsten, bij wie in totaal 32 Nederlandse driebanders, ech ter nadrukkelijk het standpunt van CEB/UMB, die op dat mo ment algemeen bekend veron dersteld mocht worden. De BWA is een niet-erkende bond, deelneming aan zijn toernooien leidt automatisch tot schorsing. De KNBB neemt als autono me bond die strafmaatregelen niet over en loopt daarmee het risico dat de nationaal kam pioen driebanden niet zal kun nen deelnemen aan de strijd om de Europese titel. De Neder landse top-driebanders hebben daar overigens geen moeite mee. Tijdens de jaarvergadering van de WGPS is met algemene stemmen besloten uit te komen in de toernooien van de BWA en af te zien van evenementen georganiseerd door CEB en UMB. Bij die vergadering ont hielden Van Bracht en Roelofs zich van stemming. De vice-voorzitter van de KNBB Wim du Fossé zal moge lijk binnen afzienbare tijd pro beren de partijen te verzoenen. Eerdere pogingen van de KNBB op dat punt leidden tot niets hetgeen duidelijk bleek bij de strijd om het laatste Europese kampioenschap in Corbeil (Fra), waar de vedetten van de BWA niet aan de tafels versche nen. V.V. S.V.L.V. In Voorschoten zoekt een Heb je interesse, bel dan 071 -613526 of 614325. Voor een keeperstenue wordt gezorgd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29