Teller van Oranje blijft steken op zeven Albanië is geen stuiver waard Sport Kieft: 'Blunder op laag amateurniveau' Olympique Marseille symbolisch gestraft JONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 27 chef ad van kaam. 071 356a6a piv. c-hff rob onderwater 071 j5w63 Samaranch nog vier jaar voorzitter monte carlo Juan Antonio Samaranch blijft voorlopig nog voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité. De 72-jari- ge Spanjaard, die sinds 1980 de scepter zwaait over de Olympi sche beweging, werd gisteravond in Monte Carlo door de 89 le den van het IOC bij acclamatie herkozen voor een periode van vier jaar. De herverkiezing van Samaranch was bepaald geen verrassing. Er waren zoals verwacht geen tegenkandidaten. Ook de benoe ming van de Zwitser Marc Hodler tot vice-voorzitter was een pu re formaliteit. Rood voor Huistra bij Rangers rangers» Glasgow Rangers heeft gisteravond de finale bereikt van de strijd om de Schotse league cup. De titelverdediger ver sloeg in de halve eindstrijd Celtic, 1 -0. Huistra beleefde het eind signaal niet. De Nederlandse aanvaller van de Schotse kampioen werd uit het veld gestuurd. Hij maakte een trappende beweging naar Galloway. Met een man minder trok Rangers het duel als nog naar zich toe. Hately maakte het enige doelpunt. In de finale is Hibernian de tegenstander. Competitie in Paraguay stilgelegd Asuncion De voetbalbond van Paraguay heeft de nationale competitie stilgelegd. Dit uit protest tegen het besluit van de re gering om een onderzoek in te stellen naar dubieuze praktijken in deze sport. De regering stuurde drie officials naar het hoofd bureau van de bond. Directeur Duarte reageerde furieus. „Dit kunnen we niet toestaan. Het is ons huis, wij bepalen wat er ge beurt." De voetbalautoriteiten vrezen een schorsing van de FI FA. Het voetbal van Paraguay heeft het laatste jaar bol gestaan yan rellen. Zo zijn er al vijf bondscoaches ontslagen en werden er tijdens één competitieduel twintig spelers uit het veld ge stuurd. Poolse bondscoach wil weg QLSODe Poolse bondscoach Andrzej Streljau wil zijn ontslag indienen. Hij verklaarde dit na de nederlaag (0-1) in Oslo tegen Noorwegen. Polen is hierdoor uitgeschakeld in de 'Nederlandse' groep 2 van de strijd om kwalificatie voor het WK in de Verenig de Staten. Streljau maakte een aangeslagen indruk. „Ik denk dat er voor mij weinig anders overblijft dan op te stappen. Het gaat niet alleen om de wedstrijd van vanavond. De nederlaag is geen incident. Wat deze ploeg nodig heeft is een frisse wind." Maradona kan weer voetballen buenos aires» Diego Maradona kan weer gaan voetballen. De Spaanse bond heeft de belemmeringen voor de transfer naar Newell's Old Boys in Argentinië opgeheven. Volgens de bond is de toestemming voor de transfer verleend nadat zeker was dat zijn vorige club, Sevilla, volledige compensatie krijgt voor het vertrek van de 33-jarige speler naar zijn geboorteland. In Argentinië wordt de oud-aanvoerder weer als kandidaat ge zien voor het nationale elftal, dat nog twee kwalificatiewedstrij den moet spelen tegen Australië voor plaatsing in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap van 1994. Jeroen Boere naar West Ham deventer Jeroen Boere heeft onderdak gevonden bij West Ham. De spits, die in de zomer een aanbieding van Go Ahead Eagles weigerde, tekende voor drie seizoenen bij de in de hoogste En gelse divisie uitkomende club. Boere speelde de afgelopen twee jaar bij Go Ahead in Deventer. Hij kon geen overeenstemming bereiken over verlenging van zijn contract. Afgelopen dinsdag speelde hij een proefwedstrijd in het tweede van West Ham. De spits maakte daarin twee doel punten. Eagles krijgt circa vijf ton voor Boere. Griekse coach in de politiek athene Alketas Panagoulias wil zijn sportieve roem gebruiken voor een tweede carrière, in de politiek. De Griekse voetbal- coach, die het nationale elftal voor het eerst in de geschiedenis naar de eindronde van het WK (in 1994) loodste, is kandidaat voor een zetel in het parlement. Panagoulias (59) staat voor de verkiezingen op 10 oktober op de lijst van de conservatieve, nieuw-democratische partij. „Een heel andere wereld, maar ik hoop daar ook succesvol te zijn", aldus de inwoner van Thessaloniki. Tegen Engeland kunnen alle gemiste kansen goed worden gemaakt bologna gpd Oranje kreeg in Bologna negen tien hele kansen, maar benutte er'slechts zeven. „Vooraf', keek Dick Advocaat gisteravond ach terom, „waren we tevreden met de totaalscore van Noorwegen". Dat waren er twaalf, één minder dus dan het Nederlands elftal. Maar achteraf trok de bonds coach zijn haren uit het hoofd. „Er had veel meer ingezeten. Wij hadden er zeker drie, vier meer moeten maken". Dat was nog zacht uitgedrukt. Dat een monsterscore uit bleef vond Advocaat vooral te leurstellend met het oog op de confrontatie tegen de Engelsen. „We hadden Engeland iets meer onder druk kunnen zetten als we hier een grote uitslag had den neergezet". Essentieel is het voor de bondscoach niet. „Die wedstrijd tegen Engeland staat volledig op zich, die is met niets te vergelijken. We zullen het zelf moeten doen, dat wisten we van tevoren". De bondscoach wilde geen waardeoordeel uitspreken over individuele spelers. „De intentie om hard te werken, was er bij iedereen. Maar niet iedereen had de vorm". Dat gold bijvoor beeld voor Wim Kieft, die hal verwege in de kleedkamer moest achterblijven. „Ik wilde ook iets meer beweeglijkheid naast Bosman hebben, daarom heb ik Ronald de Boer inge bracht". Blunder Kieft schroomde niet de hand in eigen boezem te steken. „Na- De zenuwen gieren Dick Advocaat nu al door de keel, vier weken voor de allesbeslissende WK-interland tegen de Engelsen. Het potje van gisteravond tegen het ver edelde campingteam uit San Marino deed er nauwelijks toe, de score eigenlijk evenmin. De teller in Bologna bleef staan op zeven, één meer dan eerder in Utrecht. Maar - gemeten naar de kansen - een stuk of vijf te weinig om eventueel op doelsaldo Amerika '94 te halen. bologna albert geesing gpd-verslaggever De 'zak-Japanners' kunnen daarmee veilig in de tas, het Ne derlands elftal weet nu wat het op 13 oktober in de Kuip te doen staat: winnen dus. „Als we tegen Engeland een punt laten liggen", herhaalde Advocaat nog maar eens, „kunnen we het vrijwel zeker vergeten". Niet vrijwel, maar zeker. Als je voor eigen publiek niet kunt winnen van Polen (2-2) en Noorwegen (0-0) verdien je in feite geen be ter lot. Maar in de wondere wereld van het voetbal is alles mogelijk. Daarom hangt Oranje nog steeds aan het elastiek achter de gisteravond geplaatste koploper Noorwegen. En kan Nederland in Rotterdam alle gemiste kan sen in één klap ongedaan ma ken. Bij winst volstaat zelfs een gelijkspel op 17 november in Polen om een verwelkte ploeg met hier en daar een nieuwe knop nog een leuk afscheids- toernooi te bezorgen. Bliksemstart De bliksemstart van Oranje be loofde gisteravond veel goeds. Al na 45 seconden lag de bal in het net achter doelman Pierluigi Benedettini. Uit een lange pass van Koeman liep John Bosman simpel uit de dekking bij Gobbi en vierde z'n 25ste interland met een rake kopstoot: 1-0. Dat had voor het Nederlands elftal het sein moeten zijn om meteen door te drukken. Maar inplaats van de armoedzaaiers uit San Marino in hoeg tempo op te jagen, verzandde het een richtingsverkeer al heel snel. Vanaf de zijkanten haalde Oranje nooit (Roy) of zelden (Overmars) de achterlijn en trok Roy steeds weer naar binnen. In het drukbevolkte centrum haal de Oranje daardoor te weinig rendement uit de luchtmacht (Bosman, Kieft), die bonds coach Georgio Leoni tevoren zoveel schrik had aangejaagd. Het spitsenduo mist bovendien de techniek en het raffinement om in de kleine ruimte tot grootste daden te komen. Het duurde nu tot de 22ste minuut voor Oranje eindelijk weer succes had. Op aangeven van Koeman aarzelde Wim Jonk - met Koeman en de beste Oranje-soldaat - geen moment en haalde meteen van afstand uit. Op slag van rust scoorde de spelmaker van Inter Milan met een bekeken goal andermaal (3- 0), maar op dat moment had het al tenminste 6-0 moeten zijn. Dat mocht vooral Wim Kieft zich aantrekken. De blonde aanvaller, sinds de komst van Aad de Mos bij PSV meer spel maker dan spits, verprutste twee opgelegde kansen en pres teerde het de bal voor een leeg doel over de lat te werken. An derhalve minuut na zijn tweede gemiste kans reageerde Kieft z'n frustraties af op Marco Mazza, wat hem prompt op geel kwam te staan. In de rust liet Advocaat de dertiger achter in de kleed kamer en verving hem door Ro nald de Boer, die zes minuten later al voor 4-0 zorgde. Onvoldoende Kieft was in Bologna niet de enige speler, die een dikke on voldoende haalde. Dat gold ze ker in de eerste helft voor Rijk aard. De teruggekeerde Ajacied bleef in die periode onzicht baar. Hij herstelde zich in het tweede part weliswaar enigszins, maar leverde weer eens het bewijs dat je niet onge straft de voorbereiding kunt John Bosman kopt tegen San Marino al in de eerste minuut raak. De spits was goed voor drie goals in totaal. overslaan. Een probleem voor de confrontatie met de Engel sen vormt daarnaast de positie van Bergkamp. De miljoenen aankoop speelt bij Inter als diepste spits en hoeft bij balver lies niets te doen. In zijn Oran je-rol kampte hij duidelijk met aanpassingsproblemen. Het deed er gisteravond alle maal niet zo gek veel toe. Van het elftal waarmee coach Leoni in het akelig lege stadion (3340 toeschouwers) begon, hebben twee spelers (Gobbi, Bonini) niet eens een club en is doel man Benedettini zelfs tweede keus bij San Marino Calcio. De enige die met voetballen de kost verdient, is Marco Mazza. Maar uitgerekend hij haalde het einde van de wedstrijd niet. Mazza zag terecht rood (tweede keer geel) toen hij Overmars bruut onderuit haalde. Met tien tegen elf was het voor San Marino helemaal dweilen met de kraan open. En deed Oranje nu wel wat het voor rust verzuimde: het benut ten van de kansen. Eerst twee keer via John Bosman - op aan geven van Wouters en Berg kamp - vervolgens via Ronald Koeman, die een strafschop (overtreding tegen Frank de Boer) feilloos nam: 7-0. In de slotminuten kreeg Bergkamp de kans van zijn leven om de top- score van een paar jaar geleden tegen Malta te evenaren. Maar voor een vrij doel knalde hij on- besuist naast. San Marino: Benedettini; Toccaceli, Vaientini. Canti. Gobbi en Gennari; Bonini, Delia Valle, Marco Mazza en Paolo Mazza (80. Matteoni); Baccioc- chi (56. Gualtieri). Nederland: De Gnev, Koeman. Frank de Boer, Rijkaard, Jonk. Wouters. Over mars. Berekamp, Bosman, Kieft (46. Ronalddeiloer), Rov. tuurlijk was het pijnlijk om te horen dat ik in de kleedkamer kon achterblijven," zei de PSV- er, „maar zo werkt dat nou een maal. Als je twee prima kansen mist, weet dat dit kan gebeuren. En het wéren blunders. Vooral de eerste mogelijkheid had ik niet mogen missen. Dat was een blunder van het niveau vijf de klas onder-afdeling ama teurs." Dick Advocaat kon wel tevre den zijn over het optreden van John Bosman. „Hij heeft hier la ten zien dat ik het verkeerd heb gezien door hem aanvankelijk niet te selecteren. Dat vind ik prima". Met zijn drie treffers tegen San Marino hoopt Bosman de bondscoach ervan overtuigd te hebben dat hij tegen Engeland een nieuwe kans verdient. „Het was een lekkere wedstrijd voor mij," aldus de laatste weken ook bij Anderlecht zo trefzekere spits. „Ik heb niet echt veel kan sen gehad, maar het was toch drie keer raak. Jammer dat na de flitsende opening de tweede goal zo lang uitbleef. Anders winnen we hier met 10 of 11-0. Hoe dan ook, ik heb vanavond laten zien dat ik scherp ben en in vorm." Naast het zwakke optreden van Kieft en Rijkaard, vormde ook de inbreng van Dennis Bergkamp een dikke tegenval-, Ier. Ook voor Advocaat. „Dit was niet zijn wedstrijd, hij had het duidelijk moeilijk om te ex celleren," zei de bondscoach, die eraan toevoegde dat Berg kamp tegen Engeland heel wat kan goedmaken. ■hmhi Julio Salinas (rechts) schiet voor de derde keer raak. Spanje gleed probleemloos langs Albanië. foto ai tirana rtr In groep 3 van de strijd om kwalificatie voor de wereldtitel strijd voetbal blijft Spanje met Ierland en Denemarken strijden om de twee beschikbare kaar ten voor de eindronde in de Verenigde Staten. De Spanjaar den behaalden in Tirana tegen Albanië een behoorlijke score: 5-1. Het grootste nieuws kwam al voor de wedstrijd. Spaanse officials meldden van Albanese zijde te zijn benaderd met een voorstel tot koop van de wed strijd. Voor 100.000 gulden zou een grote uitslag mogelijk zijn. De FIFA kan een rapport ver wachten. De lange spits Salinas maakte drie doelpunten. Toni en Caminero waren eveneens succesvol. Kushta scoorde voqr Albanië. Italië heeft in groep 1 moei zaam gewonnen van Estland. In Tallin werd het na een ruststand van 1-0 (uit een strafschop van Baggio) uiteindelijk toch 3-0 voor de formatie van bonds coach Sacchi. Na de rust liep Italië door treffers van invaller Mancini en opnieuw Baggio verder uit. Noorwegen heeft zich vrij wel zeker geplaatst voor de eindronde van de wereldtitel strijd voetbal. In de groep van Nederland versloegen de Skan- dinaviërs gisteravond Polen met 1-0. De ploeg van bondscoach Egil Olsen heeft nog slechts één punt nodig. Noorwegen neemt daarmee de plaats in van Ne derland of Engeland, die moe ten gaan uitmaken wie het tweede ticket in groep 2 krijgt. Tegen Polen, twee weken ge leden op Wembley nog wegge speeld door de Engelsen, had Noorwegen het echter vrij moeilijk. De zege in de zeer har de wedstrijd was geflatteerd. Het enige doelpunt viel negen minuten na de rust en kwam van de voet van Flo. Voor Polen trof Kosecki de onderkant van de lat. De Noorse doelman Thorstvedt en de Poolse verde diger kregen in het bikkelharde duel oeen rode kaart. Franse bond ontneemt titel en licenties Onder druk van de internationale voctbalfederatie heeft de Franse bond Olympique Marseille gestraft voor mogelijke be trokkenheid bij de omkopingsaffaire eind mei met Valenciennes. De houder van Europacup-1 en landstitel in de laatste vijf sei zoenen is het kampioenschap van 1993 ontnomen. Een symbolische straf, een voorlopige tevens. De FFF heeft bekend gemaakt dat nadere maatregelen kunnen volgen na de te verwachten uitspraak van de Franse justitie. In samenhang daarmee is manager Bernès van Olympique en de spelers Bur- ruchaga en Robert (Valenciennes) en Eydelie (Olympique) voor onbepaalde tijd hun licentie ontnomen. Tevreden De FIFA. die voor 23 september een uitspraak eiste, is voorlopig tevreden. Een woordvoerder stelde gisteren dat zijn organisatie met voldoening kennis genomen had van de stappen van de Franse voetbalbond. „Het besluit van de FFF heeft de geloof waardigheid in het Franse voetbal versterkt en daarmee is vol daan aan de door de FIFA gestelde voorwaarden. De uitspraak is in overeenstemming met de ernst van de overtreding van de re gels der sportiviteit." De FIFA zal Olympique niet toestaan in december te Tokyo uit te komen tegen Sao Paulo (Bra) in de wedstrijd om de wereldbe ker. „Gezien de straffen van de Franse bond", meldde secretaris Scpp Blatter in Monte Carlo, „is het vanzelfsprekend dat de FIFA een dergelijk besluit heeft genomen." Blatter gaat ervan uit dat de Europese federatie UEFA een ver gelijkbaar standpunt zal innemen ten opzichte van de wedstrijd om de Europese supercup tegen Panna (Ita). De FFF heeft geen maatregelen genomen tegen de bestuur ders van beide verenigingen, die beide tot verliezer werden ver klaard van de op 20 mei gespeelde wedstrijd. De door de Franse voetbalbond verstrekte mededeling vermeldt: „Op dit moment ligt er in de dossiers geen enkel aangrijpingspunt voor een ver oordeling van de voorzitters Michel Coencas (Valenciennes) en Bernard Tapie (Olympique). Speler Glassmann van Valencien nes. die betrokken was bij de mogelijke poging tot omkoping en die de zaak naar buiten heeft gebracht, is niet gestraft." „De maatregelen, die gisteren bekend gemaakt zijn, sluiten verdere straffen niet uit indien het door de bond verzamelde materiaal of stappen van justitie daartoe aanleiding zouden ge ven". besluit het communiqué van de voetbalbond. Dassier De FFF overweegt Olympique Marseille in het lopende seizoen niet toe te laten tot het toernooi om de Franse voetbalbeker. Na mens de liga van de clubs bevestigde vice-voorzitter lean-Pierre Hureau dat de zaak nog niet is afgedaan. „Het dossier is nog niet volledig doorgespit. Wij echter zijn ervan overniigd in de federa tie dat er sprake is van omkoping, of in ieder geval van een po ging tot omkoping." De Argentijnse speler Jorge Burruchaga wil zich niet neerleg gen bij de voorlopige schorsing, die door de wereldbond is over genomen. Zijn advocaat mr. jean-]acques Bertrand overweegt beroep bij de Franse Hoge Raad en bij I uropesc n-rlidorganisa ties omdat de schorsing hem het recht op arbeid ontneemt en meer algemeen de rechten van de mens worden geschonden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27