Nieuw pasje in de maak Polen beproeven geluk op de Zwarte Markt Randstad 'Verkeerde' patiënten houden bedden in ziekenhuizen bezet Lezingen Studium Generale - - 7.'.:: s ShopTópper 'Een halfuurtje werk, zes dagen in de week voor 125 gulden per maand *De vvut de 'Senium SW DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356339. PLV -CHEF MElNDERT VAN DER KAAU 071 -35^-2 Diaeonessenhuis op tv leiden Anesthesist R. van den Hoogen van het Leidse Diaeones senhuis staat centraal in de Teleac-televisieserie 'De specialist' op 17 oktober. In de serie wil Teleac de alledaagse werkzaamhe den van specialisten tonen: zaken waarmee iedereen te maken kan krijgen. Van den Hoogen en andere medewerkers van het ziekenhuis gaan tijdens de uitzending in op verschillende soor ten narcose en de bewaking op de intensive care. Ook patiënten uit deze regio hebben aan het programma' meegewerkt. 'De specialist' wordt op zondagavond 17 oktober uitgezonden van 19.15-19.45 op TV 2. Hoogleraar genetica Leiden leiden Dr. P.J. Hooykaas is benoemd tot hoogleraar genetica aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hooykaas (42) werkte als univer sitair hoofddocent bij het Leidse onderzoeksinstituut Moleculai re Plantkunde. In zijn functie heeft hij nationale en internationa le samenwerkingsovereenkomsten opgezet met universiteiten en het bedrijfsleven: onder meer met Mogen, de Landbouw Uni versiteit Wageningen, het Max Planck Institüt in Berlijn, en insti tuten in Bazel en Japan. Hooykaas kreeg voor zijn werk in 1980 de C.J. Kokprijs en in 1987 de Akzo-prijs. Hoogleraren in deeltijd leiden Twee wetenschappers uit het bedrijfsleven zijn benoemd tot deeltijdhoogleraar aan de faculteit Wiskunde en Natuurwe tenschappen van de Leidse Rijksuniversiteit: dr. ir. J. Joosten, af komstig van van DSM Research, en dr. C. van Boeckel van Orga- non. Joosten (44) is aan de slag gegaan als deeltijdhoogleraar in de industriële fysische en macromoleculaire chemie. Van Boec kel (37) houdt zich als deeltijdhoogleraar bezig met de industrië le bio-organische chemie. Van Boeckel kreeg voor zijn werk vier wetenschappelijkeonderscheidingen. Criminaliteit nog probleem bij AZL leiden caroline van overbeeke Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) werkt aan een nieuw beveiligingssysteem om mensen en eigendommen beter te kunnen beschermen. Over wogen wordt het ziekenhuis op te delen in verschillende com partimenten die alleen met spe ciale magneetpassen toeganke lijk zijn. Bovendien zou elk per soneelslid dit pasje met foto, zichtbaar op de kleding moeten dragen zodat de bewakers het personeel van de bezoekers kunnen onderscheiden. Op dit moment experimen teert het AZL-personeel met een dergelijk pasjessysteem in de garderobe van de operatieka mers in de nieuwbouw en op bepaalde delen van de afdeling Urologie. Laboratoria waar met gevaarlijke stoffen wordt ge werkt, zijn al voorzien van een dergelijke beveiliging. Het pasje Vareseweg 41Rotterdam Tel.010-26210 22 Tiber 40, Leidschendam Tel.: 070;320 30 04 Hanzeweg 11Gouda Tel.. 01820-723 88 De Hemmen 23, Drachten Tel.: 05120-421 21 wordt ook al gebruikt in het personeelsrestaurant en op het binnenterrein van het zieken huis. Uitgangspunt is straks een eigen pasje voor iedere AZL- werknemer. Criminaliteit is nog steeds een probleem voor het zieken huis. Dagelijks bevolken zo'n 10.000 mensen het ziekenhuis terrein. Volgens woordvoerder D. Ketting is de beveiliging van het complex nog steeds een probleem. „Er zit wel verbete ring in: zo worden er meer mensen die hier niet thuishoren van het terrein gestuurd. Maar diefstal is nog een groot pro bleem. Dat er wat moet gebeu ren, is iedereen duidelijk. De moeilijkheid is daarbij dat je als ziekenhuis optimimaal toegan kelijk wilt zijn, maar dat bete kent tegelijk dat je het voor cri minelen ook makkelijker maakt." Het is moeilijk om diefstal uit te bannen, constateert Ketting. „Ons advies aan personeel is om deuren te sluiten, ook bij een kort toiletbezoek. Want een tas is zo verdwenen. Maar als je alles wilt afsluiten, wordt het voor de patiënten die aan de deuren moeten morrelen, mis schien onleefbaar. Uitgangs punt blijft de optimale service aan de patiënt. Daarom zijn we bezig een beveiliging uit te kie nen waarbij we rekening hou den met uitzonderingsgevallen. Maar dat is erg ingewikkeld. Daarom zal het ook nog wel even duren voordat het overal kan worden ingevoerd. Het handigst is wellicht bij de ope ning van het nieuwe ziekenhuis in 1995." Voor patiënten komt er aan het eind van dit jaar in elk geval een nieuw identificatie/registra tiesysteem waarbij de huidige ponskaart wordt vervangen door een streepjescode. Het personeel kan door die code snel alle informatie over een pa tiënt aflezen. Ook elders heeft de beveiliging van ziekenhuizen aandacht. Zo doen in Twente vijf ziekenhuizen mee.aan een proefproject om de criminaliteit temg te dringen waarbij politie, personeel en deskundigen wor den betrokken. Het ministerie van justitie stelt geld beschik baar. Als het project slaagt, zal het volgens Justitie landelijk na volging krijgen. Bevolkingsproblematiek in mondiaal perspectief. Onder dat motto organiseert Studium Generale in Leiden op zes don derdagavonden lezingen over de wereldbevolking, de proble men in de Derde Wereld, de ontwikkelingen in het westen en in Nederland. Donderdag 23 september houdt prof. dr. D. van de Kaa de eerste lezing met als titel: 'We reldbevolking: de onweerstaan bare paradox van 'sustainabele growth'. Op 30 september volgt de voordracht van dr. E. van Imhoff: 'Bevolking en milieu: demografische aspecten van duurzame ontwikkeling'. Prof. dr. J. Speckmann spreekt op 7 De Zuidhollandse ziekenhuizen kampen nog steeds met het probleem van de verkeerde bed den. In totaal zo'n 650 bedden worden bezet ge houden door patiënten die geen medisch-specia- listische behandeling meer nodig hebben. Ze kunnen niet meer zelfstandig wonen en wachten op plaatsing in een verzorgings- of verpleeghuis. Demente patiënten wachten in sommige regio's zelfs langer dan één jaar. Dat staat in een rapport dat gisteren door de provinciale raad voor de volksgezondheid is aan genomen en naar de Tweede Kamer gaat. Het aantal verkeerde bedden bedraagt ongeveer zes procent van het totaal aantal ziekenhuisbedden. Ze 'staan' vooral bij de specialismen neurolo gie, interne geneeskunde, chirurgie en orthope die. Voor de ziekenhuizen zijn ze een probleem, omdat er vooral hoogbejaarden in liggen die veel zorg en aandacht vragen. Er is soms sprake van storend gedrag of rondzwerven dat de andere pa tiënten en het personeel overlast bezorgt. Maar ook voor de patiënt is het verkeerde bed niet prettig, want ze hebben geen ziekenhuiszorg meer nodig maar zijn wel gebonden aan beperkte bezoekuren. Bovendien hebben ze weinig priva cy. Dat kan weer tot gevolg hebben dat ze vanzelf weer hulpbehoevcnder worden dan ze eigenlijk zijn. Demente patiënten liggen soms langer dan een jaar in het ziekenhuis te wachten op een plek in het verpleeghuis: hun toestand kan verergeren doordat er niet genoeg deskundige hulp voorhan den is. Precies een jaar geleden kwamen de regionale inspecties van Zuid-Holland met een rapport over verkeerde bedden. Daaruit bleek dat ruim 450 mensen in algemene ziekenhuizen in zo n verkeerd bed lagen, onder meer omdat alleen al zo'n 2.500 mensen wachtten op een plaats in het verpleeghuis. Directeur T. de Vries van het bu reau van de provinciale raad zei gisteren de cijfers van de inspecties destijds al aan de lage kant te hebben gevonden. beverwijk »gpd De Zwarte- en Oosterse Markt in Beverwijk is sinds enkele maanden een nieuwe dimensie rijker. Handelaren uit het Oost blok, met name Polen, beproe ven met tientallen tegelijk hun geluk op de bekendste vlooien markt van Nederland. Ze offe ren dagen tijd op voor een mo gelijke verdienste van maximaal een paar honderd gulden. Dan moet wel alles gladjes verlopen, want de tocht naar het westen gaat bepaald niet altijd over ro zen. Reisbureau Turist uit Polen zag een gat in de markt. Een bus van het bedrijf deed Neder land aan en onderdeel van de trip was een bezoek aan de Zwarte- en Oosterse Markt. De handelsgeest van de busreizi gers werd ruimschoots geprik keld: op de terugweg bespraken zij de in hun ogen ruime kansen die door de economische ver schillen tussen Nederland en Polen voor het opscheppen le ken te liggen. Het reisbureau had wel oren naar verzoeken van enige Polen ojn eens per week naar Nederland te rijden. Sindsdien rijden er elke woensdag dieseldampende bus sen van Polen naar Beverwijk. De voertuigen keren doorgaans de maandagavond daarna te rug. Als handbagage nemen de Polen enkele tassen met han delswaar mee. Veelal spulletjes die ze goedkoop van in Polen rondreizende Russen hebben gekocht: horloges, zakcalcula- tors, serviesgoed, kristal, foto- leiden oktober over 'Geboortebeper kingsprogramma's in de Derde Wereld'. Op 14 oktober is het onder werp: 'Recente ontwikkelingen in de Europese migratie', een lezing van prof. dr. H. Entzin- ger. Prof. dr. P. Nijkamp spreekt op 21 oktober over 'Urbanisatie en stedelijk leefmilieu in de Derde Wereld. De laatste lezing heeft als titel: 'De winst van de vergrijzing' en wordt gehouden door prof. dr. W. van den Heu vel. Alle voordrachten worden van 20.30-22 uur gehouden in het Centraal Faciliteitengebouw, Cleveringaplaats 1. in Leiden. Meer informatie: tel. 071 - 27 72 95/ 27 72 99. De meeste Polen hebben nogal moeite om het aanbod op de vraag af te stemmen. toestellen en verrekijkers, maar de vraag af te stemmen. Aan- De Polen stappen op ver- ook kaviaar, een Poolse borrel vankelijk verkocht iedereen de- scheidene plaatsen in hun land en een goedkope sigaret die van zelfde uiteenlopende artikelen, in de bus. De reis duurt een tot onder de toonbank wordt aan- Steeds meer trouwe bezoekers drie dagen. Netto duurt de reis geboden. gaan over tot specialisatie. Wijs van ongeveer duizend kilometer De meeste Polen hebben geworden door schade en zo'n twaalf uur. Dat aantal uren nogal moeite om het aanbod op schande. wordt vaak overschreden door toedoen van de Duitse douane. Die kan op zijn zachtst gezegd kritisch genoemd worden. Een strenge douanier ziet gemakke lijk aanleiding om de 'handba gage' in beslag te nemen als een Pool niet in staat is de invoerbe- lasting op te hoesten. In geval len waarin een collega een oog je zou dichtknijpen, /iet een dienstklopper kans om een bus soms enkele dagen op te hou den. Dat laatste verklaart ook dat er marktdagen zijn waarop slechts een handjevol Polen Be verwijk bereikt. De anderen zijn dan onverrichterzake huis waarts gekeerd. Danuta Zajac ziet de Neder landse markt als een uitje. De vrouw uit Gdynia, een stadje nabij Gdansk, is het ook meer te doen om een extraatje voor haar zoon Tomek. „Hij is tuk op westerse cd's en mag de winst opmaken. Maar Tomek moet dan wel helpen, hij krijgt het niet voor niets." Danuta ver koopt op haar beurt onder meer Poolse en Russische bandjes van westerse artiesten als Paul McCartney. REM en Michael Jackson. Plus een greep uit de eerder genoemde artikelen. Werktoerisme Suzanne van Kampen, lid van de directie van de Zwarte Markt, betitelt de Poolse activi teiten als 'werktoerisme'. „Aan de ene kant hartverwarmend. Ze brengen prachtige en vaak bijzondere spulletjes naar de markt Maar er zitten ook wel zielige kanten aan. Zoals het slapen in de bussen. We probe ren ze te helpen door was- en toiletruimte te bieden. Verder zijn er mogelijkheden om kisten te huren waarin ze niet ver kochte spullen kunnen achier- laten, zodat niet alles weer mee terug hoeft naar Polen. Pelikan high capacity rebuilt voor HP laserjet excl. BTW 11D/111D/II/III. Eén cartridge niet grotere toner- inhoud (DUBBELE CAPACITEIT) en verbeterde tonersamenstelling. ShopToppers* zijn aktie-artikelen van Clip Paper, een landelijke keten van Kantoorsupers voor een Superkantoor! Bel de dichtstbijzijnde vestiging voor toezending van de aktuele aktiekrant. 'Laagste prijsgarantie De bezorger is een belangrijke schakel tussen makers en lezers van de krant. Zonder Nieuwe Helden Is De Krant Nergens, zeggen de dagblad uitgevers. In deze Week van de Bezorger krijgen ze extra aandacht. Ook in de krant. Mevrouw M. Turk over haar krantenbezorger Patrick Heemskerk: „Hij is altijd keurig op tijd en doet de krant pok netjes helemaal in de bus. We hebben dus nooit een natte krant foto henk bouwman Mver pakweg een halve W maand viert hij een jubileum. Patrick Heemskerk (16) bezorgt dan een jaar het Leidsch Dagblad. „Een klein jubileumpje, dat wel", zegt de Rijnsburger be scheiden. Het baantje bevalt hem goed. „Een vriend van me liep laanten en toen ben ik een paar keer meeglopen. En dat vond ik gewoon leuk", aldus Pa trick. „Ik heb me dus opgegeven en niet lang daarna kreeg ik be richt dat ze een wijk voor me hadden." Sindsdien bezorgt hij naar zijn eigen tevredenheid en dat van de abonnees 83 kranten in het gebied rond de Christinalaan en Julianalaan. „Een half uurtje werk is het zo ongeveer. Zes da gen per week voor 125 gulden per maand. Een aardig bedrag dus." De meeste mensen zijn vrien delijk, vindt Patrick. „Al zie ik ze natuurlijk niet iedere dag en sommige mensen zie ik hele maal niet. Maar als ze net in de tuin zitten of bij de deur staan maken we wel eens een praatje. Een vriendelijk goeiedag kan er in alle gevallen wel vanaf." Degene met wie hij het allerlief ste op de foto zou willen is Ma- riskaTurk (15) die samen met haar familie aan de Eikenlaan woont. Niet om een echt spe ciale reden, aldus Patrick, maar Mariska kent hij, van dansles en Disco Go Go iedere vrijdag avond in 't Kraaienest. Mariska houdt niet zo van fo to's. Haar moeder heeft er ech ter geen bezwaar tegen. Patrick is immers een attente bezorger die de krant altijd keurig op tijd op de deurmat doet belanden. „Hij doet'hem ook altijd netjes helemaal in de bus en niet half er uit, zoals je soms wel eens ziet. Daar heb ik een hekel aan want als het regent, heb je een natte krant", zegt mevrouw Turk. Zij constateert dat de combina tie 'dochter Mariska en kranten bezorgers' in de regel tot ver wikkelingen leidt. „Niet dat Pa trick en Mariska volgens mij iets hebben, hoor. Ze kennen elkaar gewoon en maken wel eens een praatje." Bij de vorige kranten bezorger was dat nog anders. Toen kreeg de familie Turk wel eens meer letters in de krant dan de doorsnee lezer. „De vo rige bezorger schreef nu en dan boodschappen op de krant", legt mevrouw Turk uit. „Zoiets als 'groetjes, xxx'. Als Mariska hem aan zag komen kwam ze meestal wel even naar de deur ook voor een praatje. Ja, je kunt wel zegen dat wij tot nu toe al tijd een goede relatie hebben gehad met de bezorgers." Patrick hoort dergelijke bood schappen met genoegen aan. Hij houdt dat krantenlopen nog wel een tijdje vol. Het moet ook wel, want hij is aan het "sparen vooreen brommer. „Al schiet dat niet zo heel erg op." De brievenbus van de familie Van om de krant wat dichter bij de Dongen in Roelofarendsveen is hand te hebben zodra die be- eigenlijk geen brievenbus; je zou zorgd. Daarom is er speciaal voor t het beter een krantenbus kunnen noemen. Aan het de krant een houten standaard gemaakt zodat de be- begin van de oprijlaan bij de woning staat wel een zorger 'aan huis' kan bezorgen, foto*hfnkbouw:. groene PTT-bus. Het is echter een stuk gemakkelijker

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23