Standaard met verbazing. Schrijvende Lezers 'Homeopathie: geen geneeskunst maar geneeskunde' DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 Uilenstede Op pagina 2 van deze krant wordt geregeld een rubriek ge publiceerd onder de naam Standplaats. Buitenlandse cor respondenten en de verslagge vers uit Amsterdam noteren daarin hun persoonlijk getinte ervaringen. De Standplaats van 18 september ging over Uilenstede. Met verbazing las ik op 18 sep tember Standplaats Amsterdam over Uilenstede. Als bewoner van dit 'naargeestige studenten kamp' wil ik graag op dit artikel reageren. Ik ben geen brave gereformeer de student die door zijn/haar ouders wordt weggehouden van de valkuilen in Amsterdam. Noch ben ik een kansarme die geen uitzicht heeft op een cen traler gelegen kamer. Ik woon bewust op Uilenstede, met nog 3000 studenten, werkende- en werkloze jongeren, en asielzoe kers. Van Essen slaat de plank dus volledig mis, net als op an dere punten. Uilenstede ligt ten eerste in Am stelveen en niet in Amsterdam. En naast de hoogbouw is op Ui lenstede ook nog laagbouw te vinden. Het sportcentrum heeft Van Essen over het hoofd ge zien. Wat een knappe prestatie, want het is vrij groot. Als ik de schrijver moet geloven heb ik de verjaarspartijtjes die op een wedstrijd bierfleswerpen uitlo pen gemist. Dat doen mijn een heidsgenoten dan zeker pas als ik in bed lig. Moet ik voortaan toch eens langer blijven! Natuurlijk staat de muziek soms iets te hard. De jumbo's ben ik ook liever kwijt dan rijk. Ook zal ik niet ontkennen dat er mooie re wijken dan Uilenstede be staan. Maar het zwartgallige ar tikel van Van Essen gaat mij te ver. Daarbij begrijp ik niet waarom zo'n stuk in het Leidsch Dagblad verschijnt. Of wil het LD. aanstaande studen ten afschrikken? Nou dat is dan aardig gelukt! Els Verbeek, Uilenstede 134. Amstelveen. De Vliet Fraude zich er zelfs aan om zich te dis tantiëren van deze uitkomst omdat de commissie niet de Leidse regio heeft onderzocht, dus bij ons valt het allemaal wel mee, durft mevouw Saskia Noorman uit te spreken. Wel jammer eigenlijk voor de gemeenten in de Leidse regio dat zij niet in het onderzoek wa ren betrokken, anders hadden we niet op 16 september het volgende 'bijna' voorpagina nieuws kunnen lezen: Fraude rend echtpaar met roze bijver dienste belazert de sociale dienst voor 4,5 ton in de afgelo pen tien jaar. Wie zou het nou mis hebben, denkt u? In gedachten hoor ik ze al roe pen: dat is nog geen 1 op 4. Nee. naar mijn smaak is dit ge lijk aan 4 op 1. Een schrale troost is wel dat bij de start van het onderzoek naar deze fraude het echtpaar 'snel' bekende. Mevrouw Saskia Noorman en rest van de sociale uitvoerders in de regio-gemeenten, is het nu niet eens tijd om zelf nog wat dossiers na te zien, of wacht u nu op de volgende commis sie? Ook in de courant van 15 sep tember stond een prachtige in gezonden brief 'de melkkoe' van Jozef v.d. Vooren te War mond. Mijn complimenten, ik heb van uw brief genoten. J. v.d. Fouw Kraan, Koppoellaan21/a. Rijpwetering. Bejaard De sluiting van zwembad De Vliet blijft de gemoederen be zig houden. Weer een lezer re ageert. Nu het zomerseizoen ten einde loopt gaat ook het zwembad 'De Vliet' sluiten, misschien dit jaar en anders waarschijnlijk toch volgend jaar. De zomer was niet zo mooi als andere ja ren. Voor de gemeente het ar gument om het zwembad niet meer open te doen volgend jaar. Ondanks de slechte zomer werd er veel gezwommen vooral door de ouderen, 's Morgens om 7 uur, 9 uur en 12 uur zijn drukke uren voor veel zwemmers, 's Middags na half vier kwamen de studenten zwemmen en veel mensen trokken nog haantjes na hun werk. Dat kan helaas 's winters niet, alleen 's zomers in het buitenbad. Ook heb ik dhr. Van Bochove (wethouder) ver schillende malen met zijn gezin gezien. De Vliet heeft ook een peuter- bad voor de hele kleintjes. Waar heb je dat nog?. Veel ouderen komen op doktersadvies zwem men, denk alleen maar aan rug klachten etc. Om over psychi sche klachten nog maar te zwij gen. Als al deze mensen psy- choterapeutische- of fysiothera pie moeten krijgen stijgen de kosten in de gezondheidszorg. Al met al is het treurig dat zo'n zwembad in een stad met 110 duizend inwoners moet sluiten. L. Koemans. Brahmslaan 273, Leiden. Een op de vier Nederlanders met een bijstandsuitkering fraudeert, beweert de commis sie-Van der Zwan. Op dezelfde dag stond in deze krant, dat een Leids echtpaar in tien jaar tijd de sociale dienst voor 4,5 ton had opgelicht. De commissie Van der Zwan heeft veel kritiek op de werking en uitvoering van de bijstands wet. Een op de vier dossiers klopt niet. De term chaotisch is zelfs onvoldoende. Terecht, als je het mij vraagt. Zeker als je dc daarop volgende teksten leest. Een dag erna op 15 september 1993 lees je als voorpagina nieuws 'De gemeenten in de Leidse regio hebben met onge loof gereageerd' op de schok kende uitkomst van de commis sie Van der Zwan. Ze wagen Onlangs stelde minister d' An- cona van WVC voor de bejaar denoorden op te doeken en daar op termijn verpleegtehui zen en woonzorgcomplexen van te maken. Doel: ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Daartoe moeten alle bejaardenoorden omge bouwd, aangepast of afgebro ken worden. Hoe durft mevr. minister d'Ancona zulke voorstellen te doen om de bejaardenhuizen op te doeken en er verpleegte huizen van te maken. Onzinnig! Ons zo lang mogelijk thuis la ten en als het niet meer gaat op name in een verpleeghuis, dan ben je al half dood, en is het be ter om je uitvaart maar te rege len. Wij ouderen hebben het land helpen opbouwen, ik en vele bouwvakkers hebben een paar jaar in de wederopbouw gewerkt, onder heel slechte om standigheden. We werden b.v. gereden in open vrachtwagens met een zeiltje er overheen, op losse banken, in een bocht vloog je over elkaar heen. Na 4 uur rijden kwam je geradbraakt aan, snel verkleden en 11 uur aan 't werk. 's Maan dags 6 uur vertrek en vrijdags laat weer thuis, 's Winters met die korte dagen ook 's zaterdags werken en pas zaterdagavond thuis, en dat allemaal in de kou. Later werden we vervoerd in af gedankte treinstellen zonder glas en verwarming. Het eten was heel slecht. Wij hebben dat geheel vrijwillig gedaan, zonder dwang. Ik heb ook na de wa tersnood van '53 in Zeeland ge werkt, wij waren de pioniers en moesten kampen bouyven voor de mensen die moesten komen. We kwamen daar aan. alles on der water, en we hadden geen onderdak. Gauw een barak overeind zetten, zonder bedek king, geen eten en op de grond slapen. Later kwam er eten in gamellen uit een hotel uit Mid delburg. Volgens mij overgeble ven kliekjes varkensvoer, maar we hebben die armoede met veel liefde doorstaan voor onze medemensen, want die waren alles kwijt. Dan wil mevr 'd Ancona ons dit aandoen, schandalig! Als mevr. zelf bejaard mag worden heeft zij geen zorgen, die wordt dan wel privé verzorgd, maar wij de ouderen van de massa moeten dan maar vervroegd 'uitstap pen'. W. Bodrij, Langegracht 176, Bejaardencentrum Rhijndael. 'Moet dat e Leiden. Onzinnig!'. Je meent 't. Dat ook nog eens extra? Geloof je 't zelf? Voor die prijs? Dat moet ik navragen. Sprookjes? Ongeloof, verbaasde blikken, open gevallen monden, klompen die breken. Zomaar enkele readies van bestuurders die voor het eerst kennismaken met de Mitsubishi L300 bestelwagen. Logisch, want de L300 biedt in z'n prijsklasse standaard ongelooflijk veel extras. Zo vindt u op de L300 stuurbekrachtiging. Standaard! Een schuifdeur aan beide zijden. Standaard! Een vlakke laadvloer. Standaard! Dus heel veel laadgemak. Standaard! Drie zitplaatsen voorin. Standaard! Balansassen in de 2.5 liter dieselmotor voor minder motortril lingen en een langere levensduur. Standaard! Spaarzaam onderhoud. Standaard! Drie jaar Totaal Garantie. Standaard! Zes jaar garantie tegen corrosie van binnenuit. Standaard! En tot slot natuurlijk z'n uiterst vriendelijke prijs. Standaard! Wij zouden niet verbaasd zijn als u meer wilt weten over verschillende uitvoeringen waarin dc L300 geleverd kan worden. Wij laten u graag de mogelijkheden zien. De standaard extra's op de L300 lijken ongelooflijk, maar kloppen als een bus. Mitsubishi L300 v a. 21.990.-. Prijzen zijn excl. BTW. kosten rijklaar maken, af Sass ALPHEN A/D RIJN AUTOMOBIELBEDRIJF DINANT FASE B.V., Prins HflndriksKool 39-41lel 01720-74931 KATWIJK AAN ZEE AUTOMOBIELBEDRIJF DIJKSMAN, Slulswefl 29-31. lel 01718-72344 LEIDEN MULTICARG0 BEDRIJFSWAGENS B.V., Vondelloon 80, lel 071-318931 LEIDERDORP AUTOMOBIELBEDRIJF 0UDSH00RN B.V., Touwboan 5, lel. 071-410141. SASSENHEIM A. MULDER B.V., Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubli ceerd? De Leidse filosoof Constant vindt dat in ingezonden brie ven nogal wat onzin staat over homeopathisch geneeskunde. Hieronder geeft hij zijn me ning aan de hand van gelezen stellingen. be- 1. Homeopathie is niet wijsbaar, geen wetenschap. Een onderscheid tussen ho meopathische wetenschap en fysische wetenschap zou zijn dat homeopathie steunt op er varing en fysische wetenschap op bewijs. Geen van beidé we tenschappen gehoorzaamt ech ter aan deze indeling. De fysi sche wetenschappen niet om dat hun theorieën en wetten ge baseerd zijn op waarnemingen; de homeopathische weten schap al evenmin, omdat haar ontdekkingen bestaan uit wet matigheden gebaseerd op ge- neesmiddelenproeven en haar therapie gebaseerd is op deze wetmatigheden. 2. Energie is wat homeopathi sche middelen doet werken. Homeopathische middelen zouden werken door de energie van het middël, zo vinden som mige homeopaten. De vraag is dan: wat doet de energie van ar senicum anders zijn dan die van sulfur, enz. Bovendien, wat is energie? Energie is kracht. Men zou door schudden steeds meer kracht aan het middel toe voegen. Zou een storm aan het water van de zee dan dezelfde energie toevoegen, met al het schudden van de golven? Zo be zien wordt het begrip 'energie' ten onrechte aan de werking van homeopathische middelen toegeschreven. Wat echter vol gens ops de werking van de ge- potentieerde middelen veroor zaakt, is de eigen trillingskleur van iedere substantie, die door het potentiëren aan de alcohol wordt doorgegeven. Volgens sommigen is er ge neeskunst en geneeskunde. Ten onrechte stelt men dat homeo pathische wetenschap zou val len onder de geneeskunst en de reguliere medische wetenschap onder de geneeskunde. De ho meopathische geneeskunde is een duidelijke, systematische, strakke wetenschap waarvan misschien door wazige figuren misbruik wordt gemaakt, maar die in wezen streng weten schappelijk is. Het is dus een geneeskunde. De toepassing van het schema in de homeopa thische geneeskunde is niet eenvoudig omdat men moet uitgaan van de eenheid van het menselijk individu. Het vraagt een langdurige voorbereiding om zich de kennis eigen te ma ken en een uitgebreide ervaring om deze te kunnen toepassen. De kunst om dit te doen staat echter vast verankerd in de kun de van de homeopathische we tenschap. 4. Statistische bewijsbaarheid van de werkzaamheid van de homeopathische middelen. De. werking van homeopathi sche middelen zou op één lijn gesteld kunnen worden met de werking van placebo middelen. Weer anderen menen dat er toch een mogelijkheid moet zijn om de werüaamheid van de homeopathische geneesmidde len te toetsen. Na recente publi caties is deze opvatting wel wat vreemd. Van 23 van de beste onderzoekingen bleken er 15 positief beoordeeld te moeten worden, mijns inziens een over tuigend bewijs. Hoe ontstond dan het plots opgestoken placebo-enthou- siasme? In mei van dit jaar ver scheen het proefschrift van dr. E. de Lange. Daaruit wil men concluderen dat de werking van de homeopathische middelen statistisch niet significant zou zijn. Deze werking zou, zo con cluderen sommigen, bijna gelijk zijn aan die van placebo's. onjuist. Het enige dat schrijfster met haar onderzoek bewezen heeft, is dat hóar therapeutisch vermogen, statistisch gezien, niet significant is; ze kent dus het vak van de homeopathische geneeskunde onvoldoende. Dit te erkennen blijkt echter voor de auteur, evenals voor haar wetenschappelijke omgeving te moeilijk. 5. Artsen mogen geen homeo pathie 'doen'. Sommigen menen dat artsen geen homeopathische genees kunde zouden mogen beoefe nen. Dat is merkwaardig. Waar om zouden technici als röntge nologen, bacteriologen e.d. wel arts moeten zijn, maar een ver tegenwoordiger van de hoogst ontwikkelde geneeskunde niet. Wanneer men langere tijd ho meopathische geneeskunde uit oefent. begrijpt men dat men met zeer veelzijdige problemen geconfronteerd wordt. De licha melijke kant. zoals de universi teit deze bestudeert, moet in de diagnose meegerekend worden. Ook de aard van het karakter en de sociale omstandigheden hebben hun eigen inbreng. Men moet dus leren inzicht te krij gen in de onderscheiden moge lijkheden die de kliniek en de homeopathie aandragen. Het beoefenen van de ho meopathische geneeskunde zonder voldoende medische en theoretische scholing, zonder voldoende ervaring, is feitelijk ongeoorloofd. Het aan leken toevertrouwen nog meer. De homeopathische geneeskunde behoort slechts op één plaats onderwezen te worden en wel op de universiteit. Helaas wijst de moderne universiteit nog steeds iedere verantwoordelijk heid voor de homeopathische geneeskunde af. len. Er wordt gesteld dat homeopa thische artsen leken die op een onjuiste wijze de homeopathi sche geneeskunde gebruiken, aan de kaak moeten stellen. Een merkwaardige opvatting. Het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde is immers een strafbaar feit. ook al wordt dit oogluikend toegelaten. Klini sche artsen willen geen verant woording dragen voor de ho meopathische geneeskunde. Wanneer er excessen ontstaan door onverantwoord gebruik van de homeopathische ge neeskunde door leken, dan krij gen de homeopathische artsen .de schuld. Wat is er nu eigenlijk aan de hand? De artsen-organisaties en de politiek treden niet op tegen onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Daarnaast houdt de kliniek de homeopathische geneeskunde buiten de univer siteit en krijgen leken alle ruim te om de homeopathische ge neeskunde en andere thera pieën uit te oefenen. De combi natie van deze twee factoren brer^gt grote narigheid en ver warringmet zich. 7. Men moet 'geloven' in de homeopathische therapie. Men zou moeten 'geloven' in de wer king van de homeopathische middelen. Opnieuw een vreem de opvatting. Wat zou het ge loof zijn van de baby die ge neest dankzij eiectricitas C30, of van het paard dat verbetert op lycopodium D6? Als er al sprake is van geloof, dan moeten we dit niet zoeken bij de homeopathi sche artsen of hun patiënten, maar bij de moderne klinische arts. Deze gelooft in de abso luutheid van de moderne medi sche wetenschap. Alleen zij be staat en niets anders. Het be staan van andere medische sys temen ondermijnt dit geloof, vandaar dat sommigen zo heftig en ondoordacht reageren. Pieter Michel Constant, Lammenschansweg 71 Leiden. Deze conclusie is volstrekt (Van redactiewege ingekort 1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22