Rijnwoude komt miljoenen tekort 'i Z Unicefloop in teken weesjes Alphenaar tot vier jaar veroordeeld 'De vlammetjes van de kaarsen wijken af Rijn- en Veenstreek Nieuwe tegenvaller schokt de politiek Politieke partijen in Jacobswoude fuseren Watergang verbindt twee wijken DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef janet van dijk. 071 -356413 De begroting van de gemeente Rijnwoude heeft voor 1994 een tekort van 2,5 miljoen gulden. De gemeente raad moet voor het einde van dit jaar duidelijk maken waarop moet worden bezuinigd. B en W doen daar zelf geen voorstellen over. De ingrepen zullen ingrijpend en pijnlijk zijn, voorspellen ze. „De kaasschaafmethode, hier en daar een beetje bezuinigen, levert niet genoeg op", waarschuwen B en W. runwoude marieta kroft Wanneer er niet wordt ingegre pen, zal het tekort verder oplo pen, stelt het het gemeentebe stuur. Dat kan over enkele jaren drie miljoen gulden bedragen. Vorig jaar bedroeg het tekort 650.000 gulden. Burgemeester M. Boelen (die de financiën beheert) geeft di verse oorzaken aan voor het miljoenentekort. Om het onder houd van de wegen op peil te houden, moet er 1,3 miljoen gulden worden gereserveerd. Tot nu toe bedroeg dat 500.000 gulden per jaar. Dat bedrag was De politiek in Rijnwoude rea geert geschokt op miljoenen tekort dat de begroting ver toont. AI enige tijd hing het in de lucht dat de gemeente flink in de rode cijfers terecht zou komen. Eind mei werd nog ge praat over een tekort van 1,2 miljoen gulden. Een maand daarvoor werd het tekort voor 1994 nog op 360.000 gulden geschat. Dat het tekort nog geen vier maanden later zou oplopen naar de 2,5 miljoen hadden ze niet venvacht. PvdA, CDA en SGP/RPF we ten nog niet welke maatrege len ze willen treffen om het gat te dichten. Ze willen dat eerst met hun fractie bespreken. „Ik sluit niets uit", merkt Van der Lecq (PvdA) op. „Ik hoop dat de schade voor de burgers be perkt blijft. Maar het is een groot bedrag. Dat valt niet mee." Matze (SGP/RPF) merkt op dat behalve forse bezuinigin gen, er 'hoogstwaarschijnlijk niet aan een stukje belasting verhoging valt te ontkomen.' Bij het CDA is belastingver hoging vooralsnog niet aan de orde. „De lasten van de bur gers in de vorm van reini gingsheffing zijn de afgelopen jaren al erg gestegen. We moe ten daarom nu proberen te voorkomen dat de lasten op nieuw stijgen." Van de VVD- en de D66- fracties was niemand voor commentaar bereikbaar. Personenauto's in brand runsaterwoude/nieuwe wetering De personenauto van een 53-ja- rige Alphenaar is gistermorgen op de provinbciale weg ter hoog te van Rijnsaterwoude bij een brand ernstig beschadigd. De be stuurder rook op een gegeven moment een benzinelucht en zag ook rook onder de motorkap vandaan komen. Even later vloog de auto in brand. De vrijwillige brandweer van Leimuiden- Rijnsaterwoude heeft de brand geblust. Een inwomer van Leiderdorp overkwam vannacht hetzelfde op de rijksweg A4 (Amsterdam-Rotterdam) ter hoogte van Nieuwe Wetering. De oorzaak van deze brand is niet bekend. De brand weer van Alkemade heeft de brand geblust. Inbraak in woning hazerswoude-dorp» Uit een huis aan de Hoogeveenseweg in Ha- zerswoude-Dorp is gisteren geld gestolen. De dader is volgens de politie in een onbewaakt ogenblijk het huis binnengedrongen en heeft vervolgens geld uit een kistje gehaald. jacobswoude marieta kroft De politieke partijen Politiek '90 en Gemeentebelang/PvdA in ja cobswoude fuseren. Ze gaan volgend jaar de gemeenteraads verkiezingen in onder de naam Gemeentebelang. Dat hebben de partijen gisteravond tijdens een algemene ledenvergadering besloten. De fracties vinden dat de ge meente, met 11.000 inwoners eigenlijk te klein is voor meer dan een lokale politieke partij. Volgens J. Haasbroek die voor zitter is van het voorlopige be stuur, is er behoefte en ruimte voor een plaatselijke partij. Dat Jacobswoude nu nog wel twee lokale partijen telt, komt door de gemeentelijke herinde ling. Gemeentebelang/PvdA is van oorsprong opgericht door mensen uit Woubrugge en Hoogmade. Deze partij met twee zetels telt vooral kiezers uit deze dorpen. Politiek '90 is ont staan uit Leimuiden 2000 en Gemeentebelang Rijnsaterwou de. Volgens Haasbroek was er drie jaar geleden, toen Wou brugge, Hoogmade, Rijnsater woude en Leimuiden moesten samensmelten, geen behoefte om samen te werken. In de strijd tegen de samenvoeging hadden de fracties in Woubrug ge enerzijds en in Rijnsaterwou de en Leimuiden anderzijds te veel werk om voor her behoud van hun eigen dorp te vechten. Het voorlopige bestuur wordt behalve door Haasbroek ge vormd door G. Beukenholdt, G. Jansen, G. Kuys, M. Rabarison, C. Rikkers en R. Weimar. Iedereen die wil kennismaken met Gemeentebelang kan dat doen op dinsdag voorafgaande aan de raadsvergadering. Sa men met de huidige raadsleden van Gemeentebelang/PvdA en Politiek '90 wordt dan van ge dachten gewisseld over de agendapunten van de raadsver gadering. Het eerste open huis avond is op 19 oktober in Lei muiden. Jongen mishandeld in Alphen alphen aan den run geld wilden ze hasj kopen. Toen de jongen niet snel ge noeg over de brug kwam, gaven ze hem een klap in het gezicht. De jongen had zelf geen geld en stal het daarom uit de porte monnee van zijn moeder. Die was aanwezig, maar kon niets doen omdat zij ziek in bed lag. Het tweetal heeft inmiddels bekend. Ze zaten vanmorgen nog steeds vast omdat de politie ze van nóg enkele andere zaken verdenkt. De Alphense politie heeft giste ren twee 17-jarige Alphense jongens opgepakt die een 15-ja- rige stadgenoot het afgelopen weekeinde hadden bedreigd, af geperst en mishandeld. De jon gen kreeg bezoek van het duo bij hem thuis. Eén van hen ken de hij vaag. Ze gedroegen zich zeer agressief en eisten dat hij een snorscooter en vijfentwintig gulden zou afgeven. Met het echter alleen toereikend om de wegen in Hazerswoude te on derhouden. Koudekerk en Bent huizen reserveerden vóór de ge meentelijke herindeling maar eens in de vijf jaar geld voor het onderhoud. Voorts ontvangt de gemeente twee ton minder onderwijsver- goedingen van het rijk. Een der de oorzaak is dat de opbrengst uit de bouw- en milieuleges af nemen. Rijnwoude mag minder bouwen. En in verband met de inhaalslag die de gemeente de afgelopen jaren heeft gevoerd, worden tegenwoordig minder milieuvergunningen afgege ven." Verder krijgt Rijnwoude min der geld uit het gemeentefonds. „Ten opzichte van dit jaar, ont vangen we nu een half miljoen minder", moppert Boelen. „Ik hou mijn hart vast als de Finan ciële Verhoudingswet wordt ge wijzigd. Dat zou betekenen dat de kleinere gemeenten ten gun ste van de grotere, nog minder geld uit het gemeentefonds zouden krijgen." Boelen maakt zich zorgen over de slechte financiële situa tie van Rijnwoude. Het reserve potje van de gemeente bedraagt nog 2,9 miljoen gulden. De bur gemeester is er echter geen voorstander van om het gat daarmee te vullen. „Dat bedrag kunnen we beter voor echte noodsituaties achter de hand houden", merkt hij op. Hoe het moet worden opgevuld wil hij niet zeggen. „De raad moet zeg gen welke taken we niet meer uit moeten voeren, voor welke taken we minder geld moeten uittrekken of dat de burger meer moet betalen", zegt hij. Rijnwoude behandelt op maandag 20 december de be groting. Vóór die datum moet het bezuinigingsbedrag bij el kaar zijn gebracht. HERSENSCHUDDING - Een 14-jarige jongen uit Koudekerk is gisteren aangereden op de kruising van De Hoorn met de Leidse Schouw. De scholier ne geerde een rood stoplicht. Een automobilist schepte hem. De Koudekerker liep schaafwonden en een hersenschudding op. Vriendjes konden een botsing met de auto vermijden. oude wetering» Bewoners van De Grundel in Oude Wetering hoeven over een maand niet langer meer om te rijden om op de Alkema- delaan te komen. De Watergang wordt door getrokken naar de Dotterbloem. De bewoners van de wijk De Grundel kunnen dan via de Dotterbloem op de Alkemadelaan te komen. Bovendien worden hierdoor twee wijken, De Grundel en de Gogh Noord 3, met elkaar ver bonden. De weg wordt ook doorgetrokken, omdat er nog huizen tussen beide wijken worden gebouwd. In november wordt een begin ge maakt met de bouw van 18 huurwoningen en vijf premie-koopwoningen op de voormalige landijsbaan. De werkzaamheden aan de Watergang du ren nog ongeveer vier weken. Tijdens deze werkzaamheden is het fietspad naar de Wa tergang afgesloten, omdat er, in verband met het werk, vrachtwagens over rijden. Het fietsverkeer via de Dotterbloem naar de Gogh Noord III kan gebruik maken van de al ternatieve route via de Googermolenweg en de Baan. FOTO BEN DE BRUYN Orkestleider Josti Band onderscheiden zwammerdam/nieuwveen De 61-jarige Bernardus C. Rietveld uit Nieuvween heeft gisteravond uit han den van de Alphense burge meester M. Paats een zilve ren ere-medaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau gekregen. Deze ko ninklijke onderscheiding kreeg hij in het Dorpshuis van de Hooge Burch in Zwammerdam. De directe aanleiding daarvoor was dat hij gisteravond vierde dat hij 25 jaar muzikaal lei der is van het Josti Bandor kest. 'levens was het de laatste keer dat hij orkest leidde. Rietveld kwam in 1967 in dienst van de lohannes Stichting/Hooge Burch als onderhoudstechnicus. Als vrijwilliger en later in dienstverband, heeft hij ge werkt bij het lostiband Or kest vanaf september 1968. Per 1 juli 1992 heeft hij ge bruik gemaakt van de rege ling voor vervroegde af- vioeiïng (OBU). Het losti Band Orkest, bestaande uit bewoners van de instellin gen voor verstandelijk ge handicapten De 1 looge Burch in Zwammerdam en Huize Ursula in Nieuw-, veen, is mede door de inzet van Rietveld uitgegroeid tot een orkest dal nationale, maar ook internationale be kendheid geniet. alphen aan den run» Ruim duizend leerlingen van scholen uit Al phen, Zevenhoven, Nieuwveen, Nieuwkoop en Ter Aar doen zaterdag 2 oktober mee aan de dertiende Unicefloop. Bij deze manifestatie is het de bedoeling dat de kinderen een route van vijf of tien kilometer afleggen en zich voor elke kilometer laten sponsoren door ouders, kennis sen, buren en familie. Dit jaar gaat het bijeenge- lopen geld naar weeskinderen in ontwikkelings landen en landen waar oorlog heerst. De organisatie is in handen van de werkgroep 'Loop voor Unicef, die ook de route rond de Ze- gerplas heeft uitgezet. Daarbij is rekening ge houden met de verkeersveiligheid van de jonge lopertjes. Zeker vijftig vrijwilligers zorgen voor het goede verloop van de sponsorloop: ze be mannen de stempelposten, EHBO-post en de len na afloop een herinnering uit. Muziekvere niging Con Brio verleent de lopertjes bij de start muzikale bijstand. Het officiële startsein is om tien uur, maar kinderen kunnen tot twee uur starten. Unicef wil in Zambia, Cambodja, Haïti maar ook in landen als Ethiopië, Somalië en het voor malige Joegoslavië kinderen helpen een dak bo ven hun hoofd te vinden. In deze landen zijn de 'jongsten' en de ouderen vaak het slachtoffer van oorlog, honger en ziektes als aids. Honderd duizenden kinderen verliezen één of beide ou ders. Unicef probeert hen zo goed mogelijk te hel pen door pleeggezinnen voor ze te zoeken, weeshuizen te bouwen, ze in te enten en hulp programma's op te zetten. Het geld dat de hulp organisatie hiervoor nodig heeft haalt ze onder meer uit donaties en verschillende acties. De sponsorloop in Alphen leverde vorig jaar onge veer 53.000 gulden op. alphen aan den run» Een 41-jarige Alphenaar is giste ren tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld voor overvallen in Alphen en Leimuiden. De man moet bovendien een vergoeding betalen van 1500 gulden voor de schade die hij aan een vluchtauto had aangericht. Twee weken geleden eiste de officier een celstraf van vijf jaar tegen de man. 'Deze man mag voorlopig niet meer de maatschappij in' oordeelde de officier toen. De Quiltstars maken kerstkaart alphen aan den run gerry broxterman Nog een maand of twee en dan kan heel Nederland kennisma ken met het werkstuk van twaalf Alphense vrouwen. Op een van de kerstkaarten van de Stichting Kinderpostzegels staat een af beelding van een kerstquilt, be staande uit twaalf blokken van 30x30 centimeter, gemaakt door de Quiltstars. Het ontwerp meet compleet 120x160 meter en is het tweede gezamenlijke pro ject van de Alphense vrouwen. Het eerste was een doek met twaalf sterren, vandaar de naam Quiltstars. Hilde Weeda is de initiatief neemster van de kerstquilt. „Nou initiatiefneemster, dat is eigenlijk mijn achterbuurman Aad Groenendijk", vertelt Hilde. „Hij zit in het bestuur van de Stichting Kinderpostzegels en vroeg mij vorig jaar november ik misschien een leuk idee had voor de serie kerstkaarten van 1993. Hij weet dat ik nogal wat creatieve bezigheden heb." Zo ging het balletje aan het rollen. Vijf maanden heeft het maken van de quilt in beslag genomen, van de eerste pot- lootstreep tot het laatste stik- steekje. Weeda heeft eerst een schets gemaakt hoe zo n kaart er uit zou kunnen zien. Het ont werp heeft ze besproken met haar mede-quiltstars en daarna heeft ze de plannen verder uit gewerkt. Het werd een doek met twaalf blokken, zodat ieder haar eigen blokje mocht invul len. „Het werkstuk is gemaakt in de min of meer traditionele kerstkleuren. rood/groen/wit. Alleen de vlammetjes van de kaarsen zijn afwijkend geel van kleur." Sterren Sterren voeren de boventoon op het werkstuk, op maar liefst vijf Alphenaar heeft dan ook een reeks van misdaden op zijn naam staan waaronder een overval op een fotozaak in Al phen en een drogisterij in Lei muiden, beide in juni. Hij was ook verantwoordelijk voor een autokraak in Den Haag en di verse kleine diefstallen in Al phen. De man pleegde de overval len en diefstallen om in zijn ver slaving te voorzien. Hij verblijft al sinds 25 juni in het Huis van Bewaring in Scheveningen. Hij is al ruim tien jaar een bekende Twee diefstallen alphen aan den run Inbrekers hebben gisteren een woonhuis aan de Grevelingen in Alphen aan den Rijn door zocht. Hun buit was een televi sie, een videorecorder en een cd-speler. Ook ontdekten zij de autosleuteltjes van de bewo ners, waarna ze er met de auto vandoor gingen. De politie vond de auto later op de dag terug bij een flat aan de Louwers. Een Alphense aannemer deed gisteren ook aangifte van de diefstal van bouwmaterialen ter waarde van 7000 gulden. Een zware partij betonplex werd ge stolen vanaf een bouwbedrijf aan de Flemingstraai. Volgens de politie hebben de dieven daarom gebruik gemaakt van een auto. Zij forceerden het slot van een toegangshek om het bedrijf binnen te komen. VRIJE TUD Hilde Weeda toont trots de kerstquilt dat als ontwerp diende voor een van de kaarten van de Stichting Kinderpostzegels. van de twaalf blokken staat een ster. Wel allemaal verschillend uitgevoerd. Een van de sterren bestaat uit 200 hele kleine stuk jes stof, een miniscuul werkje. JJehalve sterren zijn er kaarsen, een boom, een huisje, vredes- duifjes enzovoort. De figuren zijn vervolgens op een stuk wit te stof genaaid. Daarna is elk blok met groene stof omrand. Tot zover heet het werken met lapjes nog patch-work. „Het echte quilten is eigenlijk het doorstikken van de verschil lende lagen", verduidelijkt Hil de. „Soms bestaat dat uit twee lagen, maar het kan ook uit drie, vier of meer lagen bestaan. En het moet door en door ge stikt en met de hand gebeuren. In het geval van ons werkstuk kreeg dus iedereen steeds twee dagen de tijd om haar eigen fi guur op te stikken." Dat doorstikken van de kerstquilt heeft ook elke Quiltstar op haar eigen manier gedaan, in blokjes, rondjes, stre pen of sterren of een combina tie daarvan. Zo is het geheel een schitterende quilt geworden die het heel goed doet op een kerst kaart. „We zijn er allemaal bere trots op. dat kan ik wel zeggen", lacht Hilde. De kerstquilt heeft pas als een van de pronkstukken op een ex- postie van het Quilters-gilde in Zwolle gehangen waar 10.000 bezoekers zijn geweest. Ruim FOTO BEN DE BRUYN 650 quilters uit het hele land hadden daarvoor een werkstuk ingeleverd. Het Alphense kunst werk krijgt via de kerstkaart over twee maanden landelijke bekandheid. Vanaf eind novem ber zijn de kinderkaartcn en - postzegels overal in het land te koop. \Vat er met de originele quilt gaat gebeuren weet Hilde nog niet. ..Misschien houden we hem zelf of misschien wordt het verkocht voor een goed doel. we weten het nog niet." Postzegels De ruilvereniging 'Alkemade' organiseert op morgen haar maandelijkse ruil- en contact avond in de Alkeburcht aan de Noordhoek, Roelofarendsveen. De zaal is open van 19-22 uur. Het eerste uurtje is speciaal voor de jeugd. Volwassenen be talen een gulden entree en de jeugd twee kwartjes. Leden heb ben gratis toegang. Reiki Onder leiding van het Reiki Centrum wordt in Alphen van 24 tot en met 26 septemftkr een cursus Reiki gegeven. Reiki is de Japanse term voor universele le vensenergie. Hoe je hier mee om moet gaan wordt verteld door Marian van Staveren en Arie Luijerink. Belangstellenden kunnen informatie krijgen bij Meinard en Lia Butter. Rossini hof 8 in Alphen (tevens cursus- adres) telefoon 01720-43208

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21