'Voor 1300 gulden verwacht je niveau' Leiden Regio Leidsch Dagblad op wielen 'Parkeerbeheer weer bij politie' Informatie via stadskabei 'Vliegkamp Valkenburg niet geheel volbouwen' DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 0 5. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 'Dure straat' verbaasd over komst asielzoekers ERNA STRAATSMA Bewoners van de Buntgras zijn onlangs in opstand geko men tegen de komst van een pand voor asielzoekers bij hen in de straat. Sommigen van hen vinden het 'niet deugen' dat de gemeente een hele dure woning huurt en inricht voor de opvang van vluchtelingen. Ze vrezen dat het 'niveau' in hun buurt zal dalen door steeds wisselen de 'vreemde' bewoners in het opvanghuis. voor dat geld verwacht je toch een zeker niveau. Niet dat ik een racist ben hoor. De asiel zoekers die hier zitten zijn keu rige lui hoor, daar gaat het niet om. Maar zij gaan er op een ge geven moment weer uit en dan komen er anderen. Het is maar afwachten wie er dan komen. Zo hebben we sinds kort ook een rasecht Leids gezin in de straat dat uit de 'horsten' komt. Nou de politie staat om de ha verklap voor de deur." Makelaar Kaufman zegt dat de woning aan de Buntgras is uitgekozen vanwege zijn groot te. „Het is een voordeel dat er twee badkamers in zitten. Daar door is de woning in principe ook geschikt voor twee kleine gezinnen. Maar gezien de buurt hebben we ervoor gekozen om één groot gezin in te plaatsen." Het gaat om een Syrisch gezin bestaande uit zes personen. Rijnland heeft de omwonen den van tevoren op de hoogte gebracht van de inrichting van het zogeheten roa- (rijksrege ling opvang asielzoekers) pand. Het bewuste opvangpand is be schikbaar gesteld door eigenaar Nationale Nederlanden, na een oproep van het rijk. Om de toe genomen stroom asielzoekers opvang te bieden zijn ook 'insti tutionele beleggers' gevraagd om woningen beschikbaar te stellen. Nationale Nederlanden is een van deze beleggers die aan die oproep gehoor heeft ge geven. Beheerder van deze woning is makelaardij Rijnland. Zij heeft het pand sinds 1 september ver huurd aan de gemeente. „Het is een beetje het nimby-effect not in my backyard1red.)", al dus R. Kaufman van Rijnland. „Iedereen is er van overtuigd dat er opvanghuizen moeten komen, maar niet in zijn achter tuin." Een buurvrouw, die een paar huizen naast het opvangpand woont, zegt het toewijzingssys teem aan asielzoekers belache lijk te vinden. „Wij betalen 1300 gulden voor deze woning en VRUETIJD Volkshuis Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk wil zo snel mo gelijk beginnen met een cursus Nederlandse literatuurgeschie denis (op dinsdagavond) en een cursus vergadertechniek (op woensdagavond). Voor beide cursussen kunnen belangstel lenden zich opgeven bij het Volkshuis: tel. 071-149180. Ouderenmuziek Speciaal voor ouderen worden dit najaar twee muziekvoorstel- lingen gegeven in Leiden- Noord. Op zondagmiddag 26 september komt muziekgroep De Sleutels naar gebouw Rondedans (Julianastraat 74). Operettegezelschap de Trou badours brengt op zondagmid dag 21 november een bezoek aan buurthuis de Kooi aan de Driftstraat 49. Beide voorstellin gen beginnen om 14.00 uur. „Dat is niet meer dan correct om te doen", zegt Kaufman. „Het is toch een iets andere situatie waar ze mee te maken krijgen. Ie kunt bijvoorbeeld verwachten dat er iets meer wisseling in het gebruik van de woning is." Ondanks de irritatie van som mige bewoners is Kaufman te vreden over de gang van zaken. „We moeten met z'n allen in spanning leveren om de opvang van asielzoekers zo goed moge lijk te regelen, waarom zouden asielzoekers niet in een duur huis mogen wonen. Ik vind dat het tot nu toe allemaal perfect loopt in de Buntgras. Wij hebben tot nu toe maar een klacht bin nen gekregen." De Stichting Vluchtelingen werk is op de hoogte van de on rust onder bewoners van de Buntgras, ook zij heeft de directe omwonenden van tevoren op de hoogte gebracht van de komst van het Syrische gezin. „We heb ben veel vragen gekregen", zegt L. van Blijswijk van Vluchtelin genwerk. „Omwonenden vragen zich af hoe het kan dat er ineens een pand voor asielzoekers komt. Wie komt daar en kunnen ze dat wel betalen? Wij leggen de buurtbewoners dan uit dat die asielzoekers al twee jaar wachten op een woning, terwijl ze die ei genlijk binnen zes maanden moeten krijgen." De gemeente Leiden moet dit jaar 209 extra asielzoekers op vangen. Dit aantal komt bij de gebruikelijke opvang van asiel zoekers, waarvoor de gemeente jaarlijks 47 woningen beschik baar stelt. Leiden beschikt vanaf gisteren over een rijdende sticker. Een taxi van Eltax is volledig beplakt met een voorpagina van het Leidsch Dagblad. Het is de eerste taxi in de Leidse regio die reclame voert. Gisteren gaf adjunct-hoofdredacteur Henk van der Post de autosleutels terug aan directeur Van Gulden en bedrijfs leider Van Beek van Eltax. „Ik vind het een heel leuk initiatief, ledereen kent zo onderhand wel de bussen en abri's met reclame. Dit is weer een andere manier van reclame maken. Het oogt goed", zegt Van der Post. Het beplakken van de taxi heeft 8.000 gulden gekost. „Het is een heel karwei geweest. De krantepa gina moest namelijk op plakplastic worden gefotografeerd." Het Leidsch Dagblad is met Eltax overeenge komen dat de taxi één jaar door de stad rijdt. foto hielco kuipers D66-raadslid wil einde aan verwarring D66 wil een einde maken aan de verwarring over de taken en bevoegdheden van de ambte naren van de gemeentelijke dienst parkeerbeheer en die van Heempark Zondag 26 september is er om 14.00 uur een rondleiding van een half uur in het Leidse Heempark onder leiding van een natuurgids van het IVN. Het landelijk weekeinde van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie kent dan als the ma 'Wegen voor de natuur'. Ook de rondleiding aan de Oegstgeesterweg gaat daarover. Dansen De Stichting voor folkloristische dans FETA verzorgt een work shop Bulgaarse dans, onder lei ding van Bianca de Jong. De workshop wordt gehouden op 10 oktober in het gebouw van FETA aan de Middelstegracht 8, van 13.00 tot 17.00 uur. Infor matie en opgave voor 2 oktober: tel. 215650/123377. LEIDEN WIM KOEVOET De stadskabei wordt van cruciaal belang bij de automatisering van de dienst parkeerbeheer. Dat voorspelde J. Gelderman, de chef van die afdeling, gisteravond in de raadscommissie econo mie, verkeer en bestuurlijke zaken Met het oog op de gebruiksmogelijkheden van het glasvezel net waarmee net huidige koperen kabelnet wordt vervangen, is de glaskabel al doorgetrokken tot diep in het gebouw van de dienst parkeerbeheer. Naar Haags voorbeeld wil Gelderman dat de Leidse parkeerautomaten op de stadskabei worden aangeslo ten. In het kantoor van zijn dienst is dan te zien of er vandalisme wordt gepleegd maar ook of er nog voldoende papier in de auto maten zit en hoe het met de bezettingsgraad is gesteld. Informatie over het aantal lege plekken, zei wethouder J. Walenkamp (CDA), moet via diezelfde stadskabei en benodigde randpapparatuur worden doorgespeeld aan het publiek dat zijn auto aan de rand van de binnenstad kwijt wij. Dergelijke infor matie is niet alleen voor het publiek van belang maar ook voor de dienst parkeerbeheer zelf. ,.Als de bezettingsgraad van een parkeergebied laag is, dan kan ik m'n mensen natuurlijk beter elders inzetten", aldus Gelderman. de politie. Volgens het D66- raadslid T. de Graaf is het moei lijk aan de burgers uit te leggen dat de parkeercontroleur die een bon uitschrijft voor een fout geparkeerde auto niet ingrijpt als een eindje verderop een fiet ser in de Haarlemmerstraat de regels aan zijn laars lapt. De Graaf stelde gisteravond in de raadscommissie economie, ver keer en bestuurlijke vernieu wing voor om de dienst par keerbeheer net als vroeger on der te brengen bij de politie. Leiden moet dan tegen beta ling van een bepaald bedrag een convenant met de politie afsluiten waarin de aankoop van politie-surveillanten is gere geld, die de parkeercontrole in de stad op zich moeten nemen. Wat deze functionarissen nog meer moeten doen, is aan de Leidse gemeenteraad. Volgens De Graaf kunnen er op die ma nier veel kosten worden be spaard en kan het publieke toe zicht op straat worden vergroot, zonder dat daarvoor een uit breiding van de politie met vol ledig opgeleide agenten nodig is. Volgens De Graaf is de ge- NSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN In juli be zocht de heer Krul ons spreek- vroeg: „Waarom heb ik nog steeds geen woning, ter wijl ik al ja ren bij de gemeente ingeschre ven sta?" Hoewel er veel publici- weest over het nieuwe systeem van af toe hij ge- geen meente zelf schuldig aan de huidige 'hybride' situatie. De problemen zijn begonnen door de fiscalisering van de parkeer boetes waardoor de opbreng sten in de gemeentekas terecht komen. Om die gelden binnen te halen is de dienst parkeerbe heer ingesteld. Die wil echter meer kunnen dan parkeerbon nen uitschrijven alleen en dringt dan ook aan op uitbrei dingvan bevoegdheden. Wethouder J. Walenkamp (CDA) zei dat momenteel wordt bekeken of de dienst parkeerbe heer, waar zo'n dertig mensen werken, de zwaar onderbezette milieupolitie, die maar drie mensen sterk is, kan bijstaan. De Graaf wees erop dat dergelij ke ontwikkelingen de venvar- ring alleen nog maar groter ma ken. Wethouder Walenkamp voelt niet zo veel voor het D66-idee. De huidige werkwijze van de dienst parkeerbeheer, zei hij, berust op een 'bewuste keuze' die nog maar een jaar geleden is gemaakt. „De fundamenten van toen kunnen nu niet ineens als tijdelijk worden beschouwd." toch nog geconfron teerd met mensen die hiervan niet op de hoog te blijken te zijn. Ook de heer Krul was dit niet bekend. Ruim vijf jaar geleden scheiden. Aangezien kinderen waren en hij jonger dan 40 jaar, kwam hij volgens de oude woonruimteverorde ning niet in aanmerking voor een urgentie. Wel heeft hij zich meteen laten inschrijven als woningzoekende. Sindsdien woont hij op kamers en wacht hij op een woningaanbod. In het oude systeem kreeg hij die woning niet aangeboden omdat de wachttijd voor een alleen staande erg lang was. We hebben de heer Krul uit gelegd dat hij nu niet meer rys- tig kan wachten op een woning, maar dat hij via woonbonnen moet reageren op woningadver tenties, die elke twee weken verschijnen in de Woningkrant. Ook van woonbonnen bleek de heer Krul niet te hebben ge hoord. Jammer, want hij had al ruim een half jaar kunnen rea geren op advertenties voor star ters en gezien zijn leeftijd van 35 jaar een goede kans op een woning gehad. In het geval van de heer Krul is dit vooral jammer omdat hij vóór 1 januari jongstleden vijf jaar bij de gemeente ingeschre ven heeft gestaan als woning zoekende. Volgens de over gangsregeling die geldt tot 1 ja nuari 1994 betekent dit voor hem als starter dat deze vijf ja ren opgeteld worden bij zijn Woningzoekende kan niet langer afwachten leeftijd. Van dit voordeel heeft de heer Krul ruim zes maanden geen ge bruik ge maakt. We hebben hem uitge legd dat hij bij de afde ling woon ruimtever deling van de gemeen- bonnen voor starters kan aanvra gen en hem op het hart gedrukt dat hij dit zo snel moge lijk moet doen, om dat hij aan het eind van het jaar dit voordeel kwijt is. Te vens maak ten we de heer Krul erop attent dat hij zijn kans op een woning kan vergroten door goed na te gaan aan wie de woningen uit eindelijk zijn toegewezen. Op bladzijde twee van de Woning krant wordt steeds vermeld aan welke voorwaarden degenen die een woning is aangeboden, hebben voldaan. Als de heer Krul hiermee rekening houdt, maakt hij gezien zijn leeftijd en zijn voordeel op grond van de overgangsregeling een goede kans om nog voor 1 januari aanstaande een woning aange boden te krijgen. Iedereen die voor 1 januari jongstleden ingeschreven heeft gestaan, moet zich goed realise ren dat de overgangsregeling aan het eind van 1993 afloopt. Als u een (andere) woning zoekt en nog van uw overgangsvoor deel wilt profiteren, is het van belang dat u zo snel mogelijk woonbonnen inzendt. Per 1 ja nuari 1994 bent u uw voordeel kwijt! Indien u mensen kent, die zich dit niet realiseren, raden we u aan hen hierop attent te maken. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV Leiden. Mr. Mons, Mr. H.P. Loh- mann en Mr. W. Weernekers. Open spreekuren op maandag van 11.00 tot 12.00 uur en donderdagavond van 18.30 tot 20.00 uur en op afspraak. Op 3 oktober is er hutspot met klapstuk en haring en wittebrood maar op die dag is niet alles is koek en ei. De Historische Haven en enkele horeca-ondernemers zijn weinig verguld met het grootste feest van Leiden. Het begon al een aardige traditie te worden tijdens Leidens Ontzet. Bij de Historische Haven aan het Galgewater meer den extra sche pen grote dag en hingen de schip pers vlaggetjes en lampjes in de mast. Een feestelijke vloot- schouw die werd omlijst door allerlei kleinere activiteiten, zoals een rommelmarktje en wat promotie-activiteiten van de Historische Haven. Dat oud-Hollandse gezicht (zie foto) ontbreek dit jaar in Lei den. „Het zou de twaalfde keer zijn dit jaar", aldus R. Tenzer, voorzitter van de stichting His torische Haven. „Maar door al lerlei omstandigheden gaat het niet door. We hebben al in een landelijk schippersblad gead verteerd dat de vlootschouw is afgeblazen zodat de schippers uit andere havens weten dat ze niet naar Leiden hoeven te ko- Ontzet (1) Als Tenzer wordt gevraagd wat die 'omstandigheden' zijn waardoor de vlootschouw dit jaar niet doorgaat, houdt hij zich op de vlakte. „Dat ga ik je nu nog niet vertellen. Het be stuur van onze stichting komt binnenkort met een brief waar in we het hoe en waarom uit eenzetten", aldus Tenzer. Het wordt dus wachten op die brief om precies te weten wat de grieven zijn van de schippers op het Galgewater. Maar het is algemeen bekend dat de relatie met de gemeente over het op-, knappen en herinrichten van de haven niet best is. En de schip pers hebben zich altijd geërgerd aan het feit dat de 3 October Vereeniging 'zo'n lelijk marine schip' aan laat meren nabij de haven tijdens Leidens Ontzet. „We hopen in ieder geval dat we het volgend jaar weer mee doen", aldus Tenser. Notaris J. Karstens, bestuurslid van de 3 October Vereeniging betreurt het ontbreken van de vlootschouw: „De ware redenen voor het verdwijnen van de schouw zijn mij onbekend, maar het is zeker jammer. Het was altijd een enorm decor, le vendig en feeëriek." Ontzet (2) Een aantal horeca-ondernemers heeft een elk jaar terugkerend probleem ook dit jaar weer aan de kaak gesteld. Het gaat om de straatverkoop van blikjes bier op 2 en 3 oktober door niet-'ho- recaffers'. Daardoor loopt de horeca op een van de jaarlijkse topdagen een deel van de om zet mis. Dick Wansink, eigenaar van jazzcafé The Duke aan de Oude Singel is bijna traditioneel elk jaar de eerste die dit probleem aansnijdt. Over dit onderwerp belegde hij afgelopen dinsdag zelfs een bijeenkomst voor ver ontruste cafébazen. Tijdens een gisteren gehouden vergadering van de horecabege- Dit jaar geen vlootschouw in het C leidingscommissie (waarin ver tegenwoordigers van horeca, politie, buurtverenigingen en gemeente zitting hebben) kwam het onderwerp ook aan de orde. „Het gaat tegenwoor dig niet meer om één blikje bier dat sporadisch op de markt wordt verkocht. Het gaat om hele voorraden tegelijk", zei ca fé-eigenaar Willem Ankoné. Burgemeester Cees Goekoop, erelid van de 3 October Vereen iging en als stadsbestuurder be last met horecazaken, bagatelli seerde het vermeende pro bleem: „Het meeste bier wordt toch echt nog wel in de kroegen gedronken", dacht Goekoop hardop. Maar Goekoop werd door de aanwezige horeca-ver- tegenwoordigers prompt een gebrek aan realiteitszin verwe ten. „Waarom denkt u dat alle slijterijen vlak voor 3 oktober het blik niet meer aangesleept krijgen?", was de vraag waar Goekoop het antwoord op schuldig moest blijven. Ontzet (3) De politie heeft in het verleden ook al eens gepleit voor een ver bod op de verkoop van bier-uit blik op straat. Want uit het blik wordt niet alleen gedronken, er werd door raddraaiers ook wel eens mee gegooid en dat komt foto archief hard aan. „Hoe dan ook, het is voor de komende viering niet meer terug te draaien", zo maakte Goekoop zich er vanaf. Toch vond Jan Vellekoop, als milieu-ambtenaar bij de horeca betrokken, dat volgend jaar een verbod op de 'openlucht ver koop' van blikbier op z'n plaats Het zou een einde maken aan een korte traditie. Frank Buurman en Loman lecfmans tel 071-356425 Vliegkamp Valkenburg moet voor een deel worden bebouwd, en de mogelijkheid voor een grote bouwlocatie bij Bcinsdorp (bij Hillegom) en Lisserbroek (bij Lisse) moet worden onder zocht. De bollenteelt mag niet klakkeloos worden overgeplaatst van de Bollenstreek naar dè Haarlemmermeer om ruimte voor woningen te creëren. Dat is de uitkomst van een urenlange dis cussie binnen de provinciale commissie ruimtelijke ordening over de woningbouwplannen in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks be stuur van de provincie) hebben twee weken geleden de nota 'Keuzevarianten' gepresenteerd. De nota geeft aan waar wo ningen (tot 2005 zo'n 27.000) kunnen worden gebouwd. Tot 2005 moet volgens GS 180 hectares bollengrond in de Bollen streek verdwijnen om er huizen neer te zetten. Een belangrijke pijler van het GS-beleid is het dichtbouwen van Vliegveld Valkenburg en het realiseren van een grote bouwlocatie bij Hillegom (7000 huizen) en Voorhout (4000). De nota is voor GS uitgangspunt van de discussie met de ge meenten in de regio. Vliegveld Valkenburg kan ruimte bieden aan naar grove schatting 6000 tot 10.000 woningen. De meerderheid van de politici is groot voorstander van het sluiten van het militaire terrein, maar stelt grenzen aan het aantal te bouwen wonin gen. De bufferzone tussen Leiden en Den Haag moet in elk ge val openblijven en dat betekent dat de zuidelijke kant van het vliegkamp niet kan worden bebouwd. De partijen zijn verdeeld over het vinden van nieuwe bouw mogelijkheden in de Leidse regio. Zowel CDA als WD stelt op nieuw de grenzen van het Groene Hart ter discussie. Voor hen is de Groote Polder nabij Zoeterwoude-dorp niet heilig. De li beralen zijn mordicus tegen bebouwing van de Papenwegse polder bij Voorschoten, maar zetten de deur op een kier voor woningbouw in de Boterhuispolder bij Leiderdorp. Gedeputeerde Wolf weerlegde elke aantijging als zou GS uit zijn op het 'de nek omdraaien' van de bollenteelt in de bollen streek. „De Keukenhof moet open blijven en ook de handels- en researchfunctie van de bollensector moet overeind blijven. Dat neemt niet weg dat een deel van de teelt zou kunnen wor den verplaatst". Wolf waarschuwde ervoor de bouwlocatie Valkenburg, zo defensie al akkoord gaat met sluiting van het vliegkamp, niet al te klein te maken. „Als we daar geen aanzienlijk aantal wonin gen kunnen wegzetten, moet het Groene Hart opnieuw bij het besluit worden getrokken". De komende maanden gaat de nota 'in de inspraak'. Het streven is op 1 januari 1994 een definitieve versie vast te stel len.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19