Geestelijke Vrijheid doet beroep op Eerste Kamer Pauselijke encycliek begin oktober openbaar Kerk Samenleving 'De nieuwe generatie priesters staat voor een enorme uitdaging' DONDERDAG 23SEPTEMBER 1993 979 HET WEER ROB GROENLAND HEINZ Nauwelijks verbetering Het grootste probleem voor de meteoroloog was gistermiddag de golfvorming in een langgerekt koufront over het westen van Duitsland. De golf (verdikking in het regengebied) trok met de bo- venstrommg via Limburg naar het noorden en bracht tot over de Nederlandse kust de regen terug vanuit het oosten. Boven de Brit se Eilanden had men toen meer een 'open' weertype met een af wisseling van opklaringen en ste vige buien. De bovenstroming vertoont op het ogenblik boven West-Europa nog een flinke slin ger, waarbij koude lucht ten wes ten van Ierland naar het zuiden stroomt, en warme lucht boven Duitsland naar het noorden. De bovenstroming is dus nu niet zo eenvoudig dat je lukraak kunt zeggen dat het weer boven Enge land netjes in 24 uur tijd naar Nederland toe beweegt. Met dat vreemd liggende front net ten oosten van onze lands grenzen blijft het ook de komen de dagen nog tobben. Er zijn na melijk meerdere golven onder weg die de regen op zaterdag op nieuw vanuit het oosten kan 'te rugduwen' naar ons grondgebied. In eerste instantie krijgt de oos telijke helft van Nederland hier mee te maken, maar ook onze re gio blijft nog een kans houden om bestreken te worden door het Duitse regenscherm. Vandaag en deels ook morgen wordt de inwerking van een Schotse hogedrukcel van wat meer betekenis. De verschillende druksystemen formeren zich dan zodanig ten opzichte van Neder land, dat de grondwind via het noorden kan doorruimen naar een oostelijke richting. De verde re vooruitzichten wijzen op een toenemende depressie-activiteit boven de Atlantische Oceaan. Als gevolg hiervan wordt de op bouwende rug van hogedruk ge dwongen zich in oostwaartse richting verder te verplaatsen en zo ruimte te geven aan een nade rende westdrift. Vooral op zater dag en zondag kan de grondwind flink gaan opspelen tot een 5-7 Bft bij grote regen kansen en middagmaxima van slechts 15 graden. HET WEER IN EUROPA BUITENLAND KORT Verkiezingen (1) De verkiezingsoverwinning van de oud-communisten in Polen is volgens kardinaal Jo zef Glemp geen nederlaag voor de machtige Rooms-Ka- tholieke Kerk. De kerk is slechts in zekere mate mede verantwoordelijk voor de verkiezingsuitslag. Bisschop pen en priesters hebben fou ten gemaakt, zei de Poolse primaat voor de Italiaanse radio. Glemp maakte echter niet duidelijk welke fouten dat zijn geweest. De kerk had haar steun uitgesproken voor het rechts-nationale blok Va derland, dat onder de kies drempel van acht procent bleef. Verkiezingen (2) Glemp benadrukte daarente gen dat de invoering van het godsdienstonderwijs op openbare scholen, waarvoor de kerk na de val van de communisten heeft geijverd, geen foute zet is geweest. Óver de strengere abortus wet, die onder grote druk van de kerk is aangenomen, rep te hij niet. Veel Polen zijn het met de beperkingen in deze wet niet eens. ,,Het post- communisme is nog niet he lemaal verdwenen. Maar de kerk weet dat zij altijd mis sionair actief moet zijn", al dus de kardinaal. Zijn kerk vertegenwoordigt op papier 90 procent van de Poolse be volking. Baptisten (1) Leiders van het Amerikaanse Zuidelijke Baptistenverband hebben tijdens een ontmoe ting met hun prominente le den president Bill Clinton en vice-president Ai Gore naar eigen zeggen 'een basis ge legd voor toekomstige dia loog'. Beide politieke leiders zijn in het verleden scherp bekritiscèrd door de conser vatieve kerkleiders omdat zij voorstander zijn van abortus en de rechten van homo seksuelen willen beschermen en uitbreiden. „Dat betekent diet dat we het helemaal eens zijn geworden, maar hopelijk geeft het ons moge lijkheden voor gesprek in de toekomst", aldus Morris Chapman, voorzitter van het uitvoerend comité. Tijdens een ontmoeting van het grootste protestantse kerkge nootschap van de Verenigde Staten in juni, waarvoor Clin ton noch Gore waren uitge nodigd, namen afgevaardig den een resolutie aan waarin zij zich distantieerden van opvattingen van de president en hem opriepen 'de bijbelse moraal uit te dragen'. Baptisten (2) De problemen tussen Clin ton en de conservatieve kerk, die door de regeringen van Reagan en Bush werd omarmd. verslechterden eind augustus, toen Clinton op de eerste dag na zijn va kantie als gastheer optrad tij dens een interreligieus ont bijt. waaraan protestantse, rooms-katholieke en joodse leiders deelnamen. Lr was weliswaar een aantal Zuide lijke Baptisten voor dit ont bijt uitgenodigd, maar de lei ders van het kerkgenoot schap hadden geen van allen een uitnodiging ontvangen. „Ze hebben een groot deel van de gelovige Amerikanen buitengesloten door ons bui ten de ontmoeting te hou den", aldus één van de kerk leiders. „Dat is de prijs die je betaalt als je hier opkomt voor de bijbelse moraal. Wij zijn bereid die prijs te beta len." COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE BM.Essenberg.J de Vries. GP HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071 -356356 REGIOKANTOOR 3. Fax 02521-19610 Het Beraad Geestelijke Vrijheid zal volgende week dins dag bijna 213.000 handtekeningen tegen de Algemene Wet Gelijke Behandeling aanbieden aan twee leden van de Eerste Kamer, drs. E.C.M. Wagemakers (CDA) en M.J- .C.A. Ermen (PvdA). Het beraad vreest dat de geestelijke vrijheid binnen christelijke instellingen in het gedrang komt, als de wet wordt aangenomen. biedt discriminatie op grond van 'het enkele feit' van seksue le geaardheid. Alleen de kleine christelijke partijen en de CDA- er Van Leijenhorst stemden te gen. Het beraad omvat een aan tal individuen en organisaties Het Beraad Geestelijk Vrijheid werd op 5 maart 1993 opgericht in Amersfoort, nadat de Tweede .Kamer had ingestemd met het wetsontwerp. De AWGB ver uit reformatorische en evangeli sche kring. In heel Nederland heeft het beraad bijeenkomsten georga niseerd, waar tegen het aanne men van de wet is gebeden en is opgeroepen bij de Eerste Ka mer te protesteren tegen de AWGB. Op 4 november zal de laatste bijeenkomst worden ge houden in de Jacobikerk te Utrecht. Daarvoor zullen alle le den van de Eerste Kamer een uitnodiging ontvangen. Behalve het Beraad Geestelij ke Vrijheid heeft ook de Gere formeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk de Eer ste Kamer opgeroepen het 'de sastreuze' wetsvoorstel te ver werpen. De drie Samen-op- Wegkerken (Nederlandse Her vormde Kerk, Gereformeerde Kerken in Nederland en Evan- gelisch-Lutherse Kerk) en de Rooms-Katholieke Kerk hebben tegenover de Eerste Kamer hun bezorgdheid geuit over de wet. Naar verwachting zal de Eer ste Kamer de AWGB eind no vember behandelen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Aalten J Alma te Veen- endaal (dg Sola Fide) Bedankt: voor Berkel en Rodenrijs: 6 van de Pol te Nigtevecht GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zaandam: H. Postma te Sneek; te Lelystad (SoW)- drs. M Glastra te Maarn Aangenomen: naar 's-Gravenhage- Oost: drs. J van Opstal te Voorthui- GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Loppersum i.c.m. Wes- teremden. drs. J van der Wal, kandi daat te Dronten, te Ten Post icm Garrelsweer. R J Vreugdenhil, kandi daat te Emmeloord; te Veenendaal (2epred.pl J.W BoermateOnnen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-IJsselmon- de: P Blok te Kootwi)kerbroek ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Beroepen: te Gorkum en Goudriaan en Dordrecht: drs H G. van Rijn te Manila (Filipijnen); te Haarlem en Alkmaar. C.W.H. Tempel te Gorkum en Dordrecht en Breda, die dit beroep heeft aangenomen De nieuwe encycliek van paus Johannes Paulus II, 'Ver- itatis Splendor' (de schittering van de waarheid), zal op 5 oktober tijdens een persconferentie in Rome open baar worden gemaakt. Dat heeft een woordvoerster van de Franse bisschoppenconferentie in Parijs gisteren be vestigd. Ook in andere landen zullen op die dag pers conferenties worden belegd, waar op de inhoud van de encycliek zal worden ingegaan. In augustus 1987 sprak de paus voor het eerst over een document over de 'grondbeginselen van de mo raaltheologie'. Vorig jaar werd bekend dat de encycliek de titel Veritatis Splendor zou gaan dragen. De publicatie van het document werd verschillende malen uitgesteld. Het pauselijk schrijven verschijnt een kwart eeuw na de publicatie van 'Humanae Vitae', de encycliek waarin paus Paulus VI kunstmatige voorbe hoedmiddelen verbood. Volgens het Franse tijdschrift Golias roept de paus bisschoppen en vooral theologen tot de orde in de nieuwe encycliek. Het tijdschrift publiceerde een werk document dat volgens de redacteuren niet veel afwijkt van de definitieve tekst. De bisschoppen worden in het document opgeroepen prioriteit te geven aan hun mis sie te onderwijzen; theologen dienen niet in het open baar af te wijken van de leer die de hiërarchie hen heeft door Jan Kruh i het algemeen'bewolkt i vooral in het midden in Frankrijk kans op veel regen, moge- k met onweer. Morgen in het noord oosten misschien wat meer zon Mid- dagtemperatuur tussen 14 en 19 gra den. Portugal en Madeira: Portugal: In het noorden wolkenvelden an tijd tot tijd wat regen of een bui. et zuiden vooral vandaag nog perio- met zon. Maxima van 19 graden in het noorden tot rond 25 graden in het uiden. Madeira: Af en toe zon, ook en kele wolkenvelden en geleidelijk afne mende kans op een bui. Middagtempe- ratuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noorden en oosten vooral vandaag half tot zwaar bewolkt en enke- oms zware regen- en onweersbuien, at zuiden flinke zonnige perioden en meest droog. Middagtemperatuur op de Costa's in het zuidoosten en zuiden rond 27 graden, elders tussen de 17 en 22 Canarische Eilanden: Zonnig, in het noorden van tijd tot tijd ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur onge- :r 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en flinke zonnige perio- in het noorden langs de kust ook enkele wolkenvelden. Middagtempera- r langs de westkust ongeveer 23 gra den. Tunesië: vandaag perioden met morgen in het noorden meer wol kenvelden en kans op een regen- of on weersbui. Maxima aan de stranden rond 30 graden, morgen later op de dag af- Zuid-Frankrijk: Onbestendig weer met veel bewolking en enkele, soms zware regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur rond 18 graden, aan de Cote d'Azur dalend tot iets boven de 20 graden. Mallorcaenlbiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen onweersbuien. Maxima dalend tot a 23 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het zuidoosten op beide dagen droog en flink wat zon, elders van het en uit wolkenvelden en vooral in het noorden enkele regen- of onweersbuien, name in de Alpen kunnen dit zware n zijn Middagtemperatuur en 24 en 29 graden, morgen plaatsen een fractie lager. Corsica Sardinië Veranderlijk bewolkt en e dagen enkele, mogelijk zware re en onweersbuien Daling van mid dagtemperatuur, met morgen maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Droog en overwegend zonnig weer. Maxi- /an 23 graden op de eilanden in de Egeï sche Zee en op Kreta tot iets onder de 30 graden plaatselijk op het Griekse Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07 28 Zononder 19 31 Maan op 16.38 Maan onder00.38 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.49 23.23 Laag water 06.16 18.16 Weerrapporten 22 september 20 uur: Boedapest Bordeaux i de Turkse west- en zuidkusten en op Cyprus droog en zonnig. Middagtem peratuur langs de Turkse westkust rond 25 graden, aan de Turkse zuidkust en op Cyprus maxima ongeveer 27 graden Duitsland: Vrij veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien Morgen in het noorden en midden toenemende kans op opkla ringen Maxima van 16 graden langs de i 25 gra- DE OEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? De in Leiden geboren en getogen C.J.M. Biesjot (29) maakte al op jeugdige leeftijd de keuze voor het priesterschap. „Het is iets dat God in je wekt", zegt hij over die beslissing. „Ook dat is echter een proces waarin je de ene keer wat sterker staat dan de andere keer. Maar met de steun van het gebed en de mensen om mij heen heb ik dit doel toch voor ogen kunnen houden." Biesjot werd op zijn 25-ste tot priester gewijd en werkt momenteel, na een periode in Schiedam-Zuid actief te zijn geweest, voor de rooms-katholieke parochies St. Jeroen en Maria ter Zee in Noordwijk. NOORDWUK DICK VAN DER PLAS „Het dragen van het traditione le priesterkostuum is zo langza merhand een zeldzaam ver schijnsel aan het worden. Maar voor mij is het een vanzelfspre kendheid. Het maakt me als priester in meerdere opzichten herkenbaar. Voor mij heeft het ook in zekere zin te maken met het afleggen van een getuigenis. Juist omdat je tegenwoordig vrij bent om te dragen wat je wilt, zie ik dit als een teken. Het priesterschap neemt je helemaal in beslag. Ie wilt zo veel mogelijk beschikbaar zijn en als je, zoals ik, in twee paro chies tegelijkertijd werkt, wordt er voortdurend een beroep op je gedaan. Dan moet je jezelf ook kennen. Je moet sterk en gezond zijn om deze taak aan te kunnen. Een voordeel is wel dat we hier in Noordwijk kunnen werken met een pastoraal team dat uit vier personen bestaat: twee gewijde priesters en twee pastoraal werksters. Door de verschillende persoonlijkheden en persoonlijke kwaliteiten, breng je als team toch iets ex- Het is belangrijk dat je binnen het-team op elkaar kunt terug vallen. Zeker als je net in het pa rochiewerk begint, is er een enorme kloof tussen de betrek- Kapelaan CJ.M. Biesjot: „Het wegvallen van een pastor kan voor de parochianen ook een impuls zijn om te zeggen: we gaan samen door." FOTO DICK HOCEWONING kelijk theoretische opleiding en het werk in de praktijk. Zo vind ik het ook waardevol om con tacten te onderhouden met leeftijdgenoten die dezelfde er varingen opdoen. Op de pries teropleiding van dit bisdom - 'Vronesteyn' in Voorburg - zit momenteel een groep van 30 tot 35 jongeren. Daar kom ik re gelmatig. In dat soort contacten moet je investeren. Na een tijd vak in de jaren zeventig en tachtig waarin er nauwelijks mensen werden gewijd, komt er nu een nieuwe generatie pries ters aan. Ik beschouw het als een stukje 'zorg voor elkaar' om ervaringen te delen, problemen te bespreken of elkaar gewoon in een informele sfeer te ont moeten. In een maatschappij die enorm individualiseert, is dat heel belangrijk. Overal om je heen zie je de zorg voor de naasten afnemen. Het is een uitdaging voor de kerk om het evangelie zo te brengen dat het de mensen weer bijeen brengt en bij elkaar houdt. Vooral de grote groep jongeren vraagt daarbij extra zorg en aandacht. Zij willen hun levenswijze en idealen ook binnen de kerk ver wezenlijkt zien. Het tekort aan priesters zal de kerk de komende periode gaan veranderen. De gelovigen zelf zullen de geloofsgemeenschap meer moeten gaan dragen. Bij mijn vorige parochie in Schie dam-Zuid was het bijvoorbeeld zo dat ik na mijn vertrek niet kon worden vervangen. Dan hoeft het niet zo te zijn dat het werk meteen stil valt. Het kan voor de parochianen ook een impuls zijn om te zeggen: we gaan samen door. Dan kan het zelfs heel positief uitwerken. De parochies als zodanig zul len binnen de structuur van de kerk wel blijven, maar het is te voorzien dat de grenzen tussen die parochies steeds meer ver vagen. Het is nu al onmogelijk om elke parochie zijn eigen pastoor of pastor te geven en die situatie wordt de komende tijd alleen maar zorgelijker. Ik stel me zo voor dat we in de toekomst pastorale teams krij gen die vanuit één centraal punt een bepaalde regio gaan bedienen. Je zou dat kunnen vergelijken met een missionaire situatie. Wat dat betreft kan ik me wel vinden in de opmerking van de bisschoppenconferentie dat Nederland weer een 'mis sieland' is. We zijn weer een beetje beland in de omstandig heden uit de begintijd van de kerk. Voor een steeds grotere groep mensen is het geloof iets onbekends. Het is onze taak om vanuit die situatie weer met de opbouw te beginnen. In een multi-culturele samenleving als de onze is het een uitdaging om de christelijke identiteit niet al leen te bewaren, maar er ook iets vanuit te laten gaan."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18