Leiden 'Oude buurten rijp voor verbetering' nmo Buren vrezen overlast studenten Betere controle op feesten in Stadsgehoorzaal Langenberg (D66) niet naar Tweede Kamer Wellicht samenwerking GroenLinks en PvdA Raadsmeerderheid voor meer 'groene golven' 'Politie trad tegen krakers correct op' ALNO inbouwkeukens. Verrassend veelzijdig. I DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 chef gert visser, 071 -356430, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Laatste stadsvernieuwing in Oude Morsch en Ververbuurt De wijken Oude Morsch en Ververbuurt moeten groot schalig worden opgeknapt. De laatste stadsvernieuwings- gelden die het rijk de komenden jaren nog aan de ge meente Leiden geeft kunnen het best aan deze buurten worden besteed. Dat vindt een ambtelijke werkgroep die een plan voor het verbeteren van de wijken aan het op stellen is. Al aan het eind van dit jaar zou een begin met de vernieuwing van deze wijken kunnen worden ge maakt. leiden loman leefmans Leiden mag in de periode tot het jaar 2005 rekenen op 105,5 miljoen gulden uit het stadsver nieuwingsfonds van het minis terie van volkshuisvesting. ,,En dat laatste geld moeten we zo goed én efficiënt mogelijk be steden. Er is gekozen voor deze twee buurten omdat ze simpel weg rijp zijn om geld in te ste ken", zegt W. van der Hoeven, hoofd van de gemeentelijke af deling bouwen en wonen. In de Oude Morsch (tussen Beestenmarkt en Morspoort) is de laatste jaren al een hoop op geknapt zoals de Blauwpoorts- brug en het 'Rembrandtgebied' bij molen de Put. Verder ligt er nog een plan om de parkeer plaats bij de Beestenmarkt een nieuw gezicht te geven. Maar de buurt kent ook pro blemen als sluipverkeer, hore- leiden wim koevoet De Leidse D66-fractievoorzitter P. Langenberg is niet beschik baar voor de Tweede Kamer. De democraat verkiest een voort zetting van het raadslidmaat schap boven een zetel in het parlement. Langenberg heeft zich bij de Leidse afdeling van zijn partij aangemeld als kandi daat-lijsttrekker. „Ik wil alles op alles zetten om D66 dit keer wel in het college vertegenwoordigd te krijgen." Langenberg is ook in voor een wethouderspost. leiden wim koevoet De PvdA en GroenLinks in Lei den overwegen voor de ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar maart een lijstver- binding aan te gaan. De leden vergaderingen van beide partij en moeten hierover een besluit nemen. Bij de PvdA is een meerderheid te vinden voor een lijstverbinding. De twee partijen verkleinen op deze manier de kans dat restzetels naar andere partijen dan de PvdA gaan. Groen Links wordt zelf niets wijzer van een lijstverbinding. „Maar ik heb toch liever dat restzetels bij de Meisje (13) breekt been leiden Een 13-jarige Leids meisje heeft gistermiddag omstreeks vier uur haar been gebroken bij een ongeval op de kruising Vrij- heidslaan/Zóeterwoudseweg. -Het meisje sloeg linksaf richting Rooseveltstraat zonder goed uit te kijken. Een personenauto, be stuurd door een 35-jarige Katwijker, kon haar niet meer ontwij ken. De' 13-jarige móest naar het Academisch Ziekenhuis wor den overgebracht. Bejaarde raakt gewond op A4 leiden Een 69-jarige vrouw is rond middernacht gewond ge raakt bij een ongeval op de rijkswegA4. De vrouw, afkomstig uit Rotterdam, zat in een auto die werd bestuurd door een 51-jarige vrouw uit Rozenburg. De auto reed in de richting Den Haag en moest snelheid minderen in verband met werkzaamheden aan het wegdek. Een vrachtwagenchauffeur merkte de snelheids mindering te laat op en duwde de auto met de twee vrouwen via een zogeheten 'voorwaarschuwingswagentje' de berm in. De Rotterdamse moest naar Antoniushove in Leidschendam wor den overgebracht. De chauffeur van de vrachtwagen is na het ca-overlast en verpaupering van een deel van de huizen. Zeker als de Koets-o-theek volgend jaar verhuist, moeten er voor het stuk nabij de Narm- en Kruisstraat nieuwe plannen ko men. „Daarom moet er een in tegrale aanpak komen op het gebied van groen en verkeer. En verder moet er worden gekeken waar de bodem nog moet wor den gesaneerd en welke huizen ter verbetering kunnen worden opgekocht", aldus Van der Hoe ven. Wensenlijstje „Lijkt me een prima idee", zegt J. de Lange van buurtvereniging De Put in de Oude Morsch, „Ze kuiinen zo een wensenlijstje van ons krijgen met daarop on der meer de herinrichting van de Morsstraat, het inrichten van de Historische Haven en het De Ververbuurt is volgens de gemeente rijp voor stadvernieuwing. oplossen van de parkeerproble- voorbij te zijn gegaan. Daarom men." staat dit verwaarloosde wijkje De stadsvernieuwing lijkt op nu bovenaan de lijst om te wor de meeste plaatsen in de Ver- den aangepakt. „Bij de nieuwe verbuurt (tussen Zijlpoort en stadsvernieuwingsplannen zul- Oude Herengracht) geheel len we uiteraard ook de bewo- foto archief ners betrekken", aldus Van der Hoeven die verwacht dat de eerste verbeteringen al dit jaar kunnen beginnen. De gemeen teraad zal zich echter eerst over de plannen moeten uitspreken. De D66-raadsleden J. Hoeke- ma en T. de Graaf geven wel ge hoor aan de oproep van hun partij om Tweede Kamerlid te worden. Zij hebben niet zo ge twijfeld als Langenberg, die vo rige week de kolommen haalde van het weekblad Elsevier. Daarin werd gerept van het 'duivelse dilemma' van Langen berg en andere D66'ers, die in de toekomst goede zaken den ken te kunnen doen in gemeen teraden maar een baan als par lementariër ook verleidelijk vin den. PvdA terechtkomen dan bij de CD of de SP. Het zijn vaak klei ne partijen die restzetels bin nenhalen", zegt GroenLinks- fiactievoorzitter J. Laurier. Enige tijd geleden zwengelde oud-PvdA-raadslid P. Bordewijk de discussie aan over een geza menlijke -kieslijst van PvdA en GroenLinks. In dat geval had den GroenLinks en de PvdA ook met een verkiezingsprogramma naar buiten gekomen. Nog voordat Bordewijks oproep in de Leidse PvdA-afdeling kon worden besproken, liet Groen Links weten niets voor zo'n in tensieve samenwerking te voe len. leiden erna straatsma Toekomstige buren van studen tenvereniging Quintus aan de Boommarkt, vrezen dat studen ten hun fiets in de toekomst zo maar voor hun huis zullen 'neergooien'. Vooral de elf be woners van nummer zeven, in een gebouw van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (SHWJ), maken zich zorgen over de komst van de studen ten. Andere buren, zoals het aan de Breestraat gelegen Instituut Vrijbergen, noemen Quintus een 'zeer welkome buurman'. Dat bleek gisteravond tijdens een informatieve bijeenkomst over de verhuisplannen in het stadhuis. Het aan de Korte Mare geves tigde Quintus wil graag verhui zen naar de voormalige PTT-te- lefooncentrale aan de Boom- markt. Het huidige pand is veel te klein voor de 1250 leden en eigenlijk ook niet geschikt als sociëteit. De panden waren vroeger in gebruik als woon ruimte. De gemeente heeft met de verhuisplannen ingestemd, maar als voorwaarde gesteld dat de ingang aan de Boommarkt komt en dat er een fietsenstal ling komt. Het pand dat Quintus op het oog heeft zou gemakkelijk te verbouwen zijn tot vefenigings- gebouw, omdat het 'bunkerach tig' van opzet is. Het gebouw heeft dikke muren en vloeren en is daardoor gemakkelijk aan te passen aan alle eisen betref fende geluidshinder. In de kel der of op de binnenplaats zou den fietsenstallingen kunnen komen. Op de begane grond komt bestuursruimte, op de eerste verdieping een grote bpr- relzaal, op de tweede verdieping een keuken en mensa en op de derde verdieping komen verga derruimtes. De directe buren op nummer zeven hebben er weinig ver trouwen in dat de fietsenstallin gen ook werkelijk goed gebruikt zullen worden. „Wij hebben on ze slaapkamers aan de straat kant en als daar een of twee fietsen tegen de ramen worden gezet hebben wij meteen gigan tische overlast", aldus een van de bewoners. Zijn kritiek wordt gedeeld door de directeur van de SHWJ, M. Kalker. Hij stelde voor om de ingang van het ge bouw op de binnenplaats, of aan de kant van de Breestraat te situeren. In het huidige bouwplan, ge maakt door bierbrouwer Bava ria, is nog geen definitieve ruimte voor fietsen gereser veerd. L. Eenens, van de stich ting Houhamer, beheerder van de Quintus-panden, zei gister avond dat er nog met de PTT Secretaris ^/\De 40-jarige Gerrit 2 V/ van Hofwegen, nu nog secretaris van de ge meente Abcoude, wordt de nieuwe gemeentese cretaris in Leiderdorp. Gemeentebelang y« De politieke partijen I Politiek '90 en Ge meentebelang/PvdA in Ja- cobswoude gaan samen in de nieuwe partij Gemeen tebelang. leiden wim koevoet In de Leidse gemeenteraden te kent zich een meerderheid af van D66, CDA en WD en SP, die de groene golf wil invoeren op de Churchilllaan en de Hoge Rijndijk. GroenLinks en de PvdA voelen er niets voor. Ze wijzen op de problemen die het lang durige groene verkeerslicht voor auto's opleveren op de Willem de Zwijgerlaan. Besluiten over meer groene golven zijn op kor te termijn niet te verwachten. In de raadscommissie verkeer wer den de raadsleden gisteravond vooral ingelicht over de voor- en nadelen. J. Laurier (GroenLinks) en E. van der Veen (PvdA) vinden de nadelen van een groene golf groter dan de voordelen. Welis waar ontstaan er minder files maar het kruisend verkeer moet langer wachten. Dikwijls bestaat het kruisend verkeer uit voet gangers en fietsers. Ook het openbaar vervoer lijdt onder de groene golf. Dat zijn volgens de PvdA en GroenLinks nu precies de groepen verkeersdeelnemers die voorrang moeten krijgen in het verkeersbeleid van wethou der J. Walenkamp (CDA). Dat een groene golf goed is voor het milieu omdat er min- deruitlaatgassen vrijkomen als auto's niet telkens hoeven te stoppen en weer op te trekken, betwijfelen Groen Links en de PvdA. Van der Veen en Laurier wijzen op de 'verkeersaantrek- kende werking' van wegen met een groene golf. Ook is de ver keersveiligheid in het geding, vrezen ze. Fietsers die lang moeten wachten, rijden door rood licht en kinderen volgen dit slechte voorbeeld, vrezen ze. CDA'er L. van Velzen is juist blij met de verkeersaantrekken- de werking van wegen met een groene golf. „Ik heb liever meer verkeer op de Willem de Zwij gerlaan en andere randwegen dan sluipverkeer in de woonwij ken." SP'er T. van Houten is ook voor de groene golf. De wacht tijden voor het langzaam ver keer kunnen worden ondervan gen door tunnels zoals die aan de Willem de Zwijgerlaan al zijn gegraven. Studentenvereniging Quintus verhuist naar de oude PTT-centrale aan de Boommarkt, tegenover de Webster University. foto hielco kuipers Bij vestiging Quintus in oude PTT-centrale aan Boommarkt wordt onderhandeld over de aankoop van de gehele binnen plaats. „We hebben nu een ge deelte, maar zouden graag de gehele binnenplaats willen ko pen. Maar de PTT wil dat niet." De PTT blijft eigenaar van een deel van de telefooncentrale aan de Boommarkt. Ook al komt er een grote fiet senstalling, dan nog zijn som mige omwonenden bang dat er te veel tweewielers op straat ko men te staan. „Is de fietsenstal ling wel groot genoeg voor fiet sen van alle 1.250 leden?" Vol gens Eenens komen de meeste leden echter zonder fiets naar hun sociëteit. „De ervaring leert dat een relatief klein aantal op de fiets komt." Burgemeester op vragen van GroenLinks: leiden wim koevoet Met de ontruiming door de politie op 28 juli van de pan den 70, 72 en 74 aan de Leid se Haarlemmerstraat was niets mis. Dat stelt burge meester C. Goekoop in zijn antwoorden op schriftelijke vragen van J. Laurier de frac tievoorzitter van GroenLinks. Over het van verschillende kanten bekritiseerde politie optreden is niet één klacht binnengekomen, meldt de burgemeester. Vragensteller Laurier is na de ontruiming benaderd door betrokken krakers die hem vertelden dat de politie te ge- weldadig is opgetreden. Ge tuigenissen van omstanders op de radio versterkten Lau- riers indruk. De GroenLinkser zegt dat de antwoorden van Goekoop hem niet overtuigen van het tegendeel. De burgemeester houdt net als de politie direct na de ge beurtenissen op 28 juli vol dat de krakers rond half drie 's middags op heterdaad zijn betrapt. De krakers en hun organisatie beweerden dal de panden al eerder waren ge kraakt en dat de politie ver zoeken om de leegstand vast te stellen heeft genegeerd. De groep krakers die woensdag middag 28 juli actief was, zou zich slechts bij de reeds aan wezige krakers hebben aange sloten. Zo geredeneerd had de politie helemaal niet tot ontruiming mogen overgaan. Goekoop voert echter getui gen op die voor die bewuste woensdagmiddag 'geen bij zonderheden' hebben gecon stateerd. Die getuigen zijn de bewoners en winkeliers van panden in de directe nabij heid en de bewakingsdienst van de firma Huschka, die de nummers 70, 72 en 74 in haar surveillance heeft opgeno men. De eigenaar beweert eveneens dat zijn panden niet in gebruik waren voor de ont ruiming. KankernaziV Dat er niet of nauwelijks is overlegd, wijt Goekoop aan de krakers. Zij weigerden de deur te openen en scholden vanaf de eerste verdieping de politie uit voor 'kankernazi's'. „Tevens werd naar de politie mensen gespuwd." Goekoop antwoordt verder dat de ontruiming op het po litiebureau is voorbereid en dat tijdens het politie-optre- den het winkelend publiek geen enkel risico heeft gelo pen doordat een gedeelte van de winkelstraat was afgezet. De burgemeester bestrijdt dat er te veel geweld is toege past. Het meisje dat een klap met de wapenstok heeft ge had, beet eerst zelf in de hand van een agent. Volgens Goe koop is bij de politie niet be kend dat een kraker in de panden gewond is geraakt. Dat bevreemdt Laurier. Hij wijst erop dat een politie woordvoerder na de ontrui ming heeft verklaard dat een kraker door vallend glas ge wond is geraakt. „En dat was toen de verklaring voor de blauwe ogen die deze kraker heeft opgelopen. Dat kon ik ook al nauwelijks geloven. Nu zijn er ineens helemaal geen gewonden meer." Volgens Goekoop heeft de politie maar één foutje ge maakt: „in strijd met de richt lijnen is een fototoestel van een omstander afgenomen, Deze handeling had niet mo gen plaatsvinden. Het toestel is later aan de eigenaresse te ruggeven." leiden loman leefmans „Ik maak me er zelfs boos over. Officieel mogen er in de Stads gehoorzaal alleen besloten fees ten worden gehouden, maar er wordt soms voor die 'parties' geadverteerd. Er worden ge woon kaartjes aan de deur ver kocht." J. Ponsioen, voorzitter van de Leidée afdeling van Ho reca Nederland, vindt dat de ge meente veel strenger moet toe zien op de feesten in haar eigen Stadsgehoorzaal. Het is de Leidse horeca al ja ren een doorn in het oog. Ze gaan naar eigen zeggen gebukt onder het strakke regime van de sluitingstijden, maar in de ge meentelijke Stadsgehoorzaal mogen house-parties, studen tenfeesten en bijeenkomsten van een Antilliaanse vereniging tot in de vroege uurtjes door gaan. „Daar zijn afspraken over ge maakt. In de Stadsgehoorzaal mag één keer per maand een besloten feest worden gegeven, bijvoorbeeld een lustrum van een studentenvereniging. Het is in het verleden wel eens voorge komen dat een feest werd aan gemeld door een organisator die zich voordeed als vertegen woordiger van een studenten club, maar dan bleek het ach teraf om een house-party te gaan. Ja, er slipt er wel eens een doorheen", aldus Goekoop. Ponsioen nam geen genoegen met de verklaring van de burge meester. „Ik heb sterk de indruk dat de leiding van de Stadsge hoorzaal daar niet streng ge noeg op toeziet", aldus de hore- ca-voorzitter die als bewijsstuk een advertentie voor een van de feesten had meegenomen. Voor zaterdag 9 oktober staat zo'n 'gewraakte' dansavond op het programma, de Gotham City Dance Classics Party. Voor dit festijn in de Stadsgehoorzaal worden kaartjes 25 gulden bij diverse CD-winkels in Leiden, Den Haag en Rotterdam ver kocht. Burgemeester C. Goe koop zegde uiteindelijk toe dat hij directeur A. de Jong nog maals op het hart zal drukken dat nachtelijke partijen in de Stadsgehoorzaal strikt besloten moeten zijn. Met ALNO kiest u voor een zeer uitgebreid keuken programma. Bovendien komt^, ALNO in kleüT en vorm werkelijk aan elke wens tegemoet. In een kwaliteit die tóónt. Laat u óók door ALNO's veelzijdigheid J verrassen. Wereldklasse in woonkeukens LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521 -19119.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17