Vorm nieuwe Charade 'opvallend neutraal' u parkeren Nieuwe Hyundai Sonata Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Geknutsel aan Flevobike Weg en wiel om een 100% rake groep dg7P autoliefheb- bers te berei- rilimte ken. Bel onze j advertentie- KUflt afdeling. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993gtH_ REDACTIE PETER LODEWUKS Goedkoop plezier in Seat Marbella Fun Seat heeft voor de herfst een prettig geprijsd actiemodel in de aanbieding. Met 13.495 is de Marbella Fun namelijk de goed koopste auto op het moment. De Fun is gebaseerd op het basis model Marbella Special (de Spaanse Fiat Panda) en heeft 5 ver snellingen, traploos verstelbare rugleuningen van de voorstoe- len, in hoogte verstelbare hoofdsteunen, twee buitenspiegels, carrosseriekleurige grille en dakdragers, witte stalen velgen met zwarte naafdoppen en fun-logo's op de beide portieren. Twee nieuwe 'Amerikaanse' VW Golfs Deze maand breidt Volkswagen haar leveringsprogramma uit met twee nieuwe actiemodellen: de Golfs Orlando en Atlanta. Eerstgenoemde is gebaseerd op de CL-uitvoering en de Atlanta heeft de GL-versie als uitgangspunt. Voor een meerprijs van ƒ695 zijn beide Golfs daarbij voorzien van onder meer stalen velgen met 185 mm brede banden, zwarte binnenbekleding, radiovoorbereiding met vier speakers en een staafantenne, elek trisch verwarmbare ruitesproeiers en een toerenteller met een digitaal klokje. De Orlando heeft verder nog groen getint glas en een bestuurdersstoel en 4-spaaks stuurwiel, beide in de hoogte verstelbaar. De Golf Atlanta heeft nog metallic lak, witte knip perlichten, zwarte achterlichten en vloermatten. Suzuki Alto blijft voordelig rijden De Suzuki AJto is een van de goedkoopste auto's in het gebruik. De Alto's GA, GL en GLX worden nu vervangen door het type GLS, dat voor 14.995 bij de dealer staat. De Alto GLS heeft vijf deuren, vier versnellingen en drie cilinders, en is verder voorzien van luxe bekleding, een dagteller, klokje, antenne, achterruitver warming, wis/was-installatie achter, mistachterlicht, kinderslo- ten en een middenconsole. De rugleuning van de achterbank heeft drie standen en is in delen neerklapbaar. Op de autotentoonstelling in Frankfurt heeft de Koreaanse autofabrikant Hyundai voor een echte primeur gezorgd met de totaal nieuwe Sonata. Het nieuwe vlaggeschip is lan ger, breder en daardoor ruimer, maar tegelijk ook lager en lich ter dan de huidige Sonata. Opvallend zijn het grote glasop pervlak en de dunne dakstijlen. Met de laag aflopende neus en de hoge achterkant ontstaat een duidelijke wigvorm. Evenals zijn voorganger heeft de nieuwe Sonata de motor dwars voorin staan en drijft de ze de voorwielen aan. Er zijn vier bekende motoren beschik baar, een 1.8, een 2.0 liter, een 2.0 liter zestienklepper en een 3.0 liter V6. De eerste twee motoren hebben enige wijzigingen ondergaan. De 'ademhaling' is verbeterd en dubbele injectoren zorgen voor een betere vermenging van lucht en benzine. De motoren voldoen volgens importeur Greenib Car ruimschoots aan de emissie-eisen die in 1996 zullen gaan gelden. De nieuwe Sonata zal in de loop van november op de Neder landse markt komen. Dan ook worden de prijzen bekendge maakt. Standaard in alle typen treft men een 'Amerikaanse' full-size airbag in het stuurwiel aan en ook ABS is standaard. Grandeur komt niet Het nieuwste topmodel van Hyundai, de Grandeur, komt voorlopig niet naar Europa. Importeur Greenib Car vindt het risico te groot de luxe limousine, die begin dit jaar op de RAI was te zien, hier op de markt te brengen. Om de auto, met een prijs kaartje van ruim een ton, op een verantwoorde manier te kunnen aanbieden, hadden er behoorlijke investeringen in het dealernet gedaan moe ten worden, terwijl het waar schijnlijk slechts om een handjevol te verkopen Gran deurs gaat. En dat werd in deze moeilijke tijd niet ver antwoord geacht. Voorlopig blijft de Sonata dus het topmodel bij Hyun dai, tot er over enkele jaren een nieuwe wagen op de markt komt tussen de Sonata en de Grandeur in. J Daihatsu heeft na zes jaar een nieuwe Charade op de markt gebracht. Het Japanse merk heeft daarbij voor een geleidelijke overgang gekozen, hetgeen betekent dat het vorige model nog niet helemaal is verdwenen. De sedan-versie en de turbodiesel blij ven zoals ze waren, tot ook die door een nieuwe kunnen worden vervangen. De Daihatsu-ontwerpers heb ben hun best gedaan (weer) een aardig ogend model op de weg te zetten en zijn daar gedeelte lijk in geslaagd. De Charade ziet er zonder meer goed uit, maar het ontwerp is niet opzienba- rgpd en heeft geen eigen ge zicht zoals de vorige versie. Volgens de fabrikant is dat op zettelijk gedaan. 'In een tijd waarin veel autofabrikanten streven naar opvallende ont werpen is het bijna een opluch ting om te zien dat de nieuwe Charade opvallend neutraal werd ontworpen. Hetgeen de inruilwaarde op langere termijn ten goede zal komen', aldus Daihatsu. Met 3,75 meter is de Charade iets langer geworden en heeft daardoor een wat grotere kof ferbak (nu 290 liter) met een ro yale openingshoogte. In alle modellen is de achterbank in de verhouding 40/60 neerklapbaar. In neergeklapte toestand heeft de Charade 1.240 liter aan baga geruimte te bieden. De bekende 1.0 liter motor is niet meer leverbaar in het nieu we model. De eenvoudigste ver sie is nu voorzien van een 1.3 li ter 16-klepper van 84 pk. Het topmodel en tevens (voorlopig) het enige model met een afwij kende motor, de GTi, heeft de beschikking over een 16-klep- per van 1.6 liter, die goed is voor 105 pk. De 1.3 motor is een lekker soe pel ding waarmee de Charade zich vlot en licht door het ver keer laat sturen. Ook in vrij nat te weersomstandigheden heeft de auto een goede wegligging. Geen enkel gevoel van onzeker heid dat je dit lichte dingetje van 818 kilo (de 3-deurs) niet in de hand kunt houden. Het weg gedrag komt stabiel over het geen vooral te danken is aan het moderne onderstel. De be krachtigde remmen, met voor schijven en achter trommels, doen hun werk naar behoren. In de Charade is een speciale automatische transmissie voor een meerprijs van 1.650 lever baar. Het bedieningsgemak van een automaat is bekend, maar Daihatsu heeft daar nog iets aan toegevoegd. De oude'drietraps automaat is in de nieuwe Cha rade vervangen door een vier- traps computergestuurde trans missie met een extra standén- schakelaar. Tijdens het rijden kan worden gekozen voor Easy, de stand waarin de auto zich extra rustig gedraagt en daarbij de eerste versnelling niet ge bruikt, dit met name voor glad de wegdekken. Of Sportief, de stand waarin de maximale acce leratie beschikbaar is. De derde stand is Auto, waarin de scha kelmomenten zijn afgesteld op zo zuinig mogelijk rijden. Het eenvoudigste en dus goed koopste model is de 1.3 TS E van 21.995. De 5-deurs Chara de begint bij 24.495 en de GTi staat voor 33.995 genoteerd. **3 Het 'oude' model met turbodie- selmotor begint bij 25.495 en de sedan-uitvoering is te koop vanaf 26.495. HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071-22 55 75 WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, sapiengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) Ter hoogte van knooppunt Rottepolderplein, avond en nacht. Wassenaar richting Nieuw-Vennep (A 44) Ter hoogte van Sassenheim en Wassenaar, avond en nacht. Amsterdam - Amersfoort (A 1 Tussen Muiden en Bussum, avond en nacht. Lelystad - Muiderberg (A 6) Ter hoogte van knooppunt Muiderberg, avond en nacht. Den Haag - Rotterdam (A 13) Ter hoogte van knooppunt Ypenburg. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De Flevobike, een lig fiets van eenvoudig materiaal, leent zich goed voor bouw naar persoon lijke voorkeur. Ontwerper Johan Vrielink in Dronten is daar niet kinderachtig in en juicht elk ei gen initiatief bij zelfbouw van zijn ligfiets toe. Het oer-model van de Flevobike is een eigenzinnig geval. Ge maakt uit vierkante stalen buis, met voorwielaandrijving, vering en een voetenstuur. Vooral dat laatste werpt een drempel op voor de ligfietser in spe. Het duurt minimaal een paar dagen eer de fietser zich op een Flevo bike in het verkeer kan begeven, want het vinden van nieuw evenwicht en al trappend stu ren met de voeten moet op nieuw geleerd worden. De Haarlemmers Co Loerakker en Ray van der Mey zijn en thousiast over idee en vorm van hun Flevobike, maar hebben bezwaar tegen de kleine wieltjes van 20 inch. Ze schaften zich de nodige stalen buizen en onder delen aan en gingen in de weer met het lasapparaat. Het resul taat mag er zijn: voor beiden een Flevobike naar oorspronke lijk ontwerp, alleen passend ge maakt voor veel grotere 24 inch wielen. „Dit rijdt nog comfortabeler." zegt Loerakker, „want de grote re wielen slikken kuilen veel be ter. De zit is hoger en daardoor is de fiets bovendien veiliger in stadverkeer. Toch wil ik ontwer per johan Vrielink niet afvallen. RAI-brochure: Forse aanwas motorfietsen in Europa AMSTERDAM De verkoop van nieuwe motor fietsen in Europa heeft vorig jaar met bijna 671.000 machi nes een record bereikt. In '91 werden in Europa nog 658.700 motoren afgezet en in '89 587.600. Dit blijkt uit de nieuwe RAI-pubiicatie 'Tweewielers in de statistiek 1993'. De groei deed zich voor in vrij wel alle Europese landen met uitzondering van Spanje, Italië, Groot-Brittannië en Ierland. Marktleider in Europa is Duits land, waar in 1992 maar liefst 175.900 machines (+22,8%) hun weg naar de consument von den. Goede tweede is Frankrijk met 116.300 motorfietsen +0,3%). Andere belangrijke lan den zijn Spanje (100.100 stuks), Italië (105.900 stuks), het Vere nigd Koninkrijk (44.000) en Ne derland (22.600). Uit de brochure komt verder naar voren dat de toegenomen populariteit van het motorrij den de afgelopen jaren tot een forse aanwas van het motor fietspark in Europa heeft geleid. Reden erin 1987 nog 6,19 mil joen motoren in Europa rond, vorig jaar was dit aantal uitge breid tot 7,1 miljoen machines. Het land met de meeste motor fietsen is Duitsland (1,68 mil joen). gevolgd door Italië (1,35 miljoen) en Spanje (1,22 mil joen). Nederland telt 232.000 motorfietsen, waarmee jaarlijks gemiddeld zo'n 5.000 kilometer wordt gereden. Volgend jaar V6-motor voor Ford Mondeo AMSTERDAM In de Ford Cleveland motoren- fabriek in de Amerikaanse staat Ohio wordt in april 1994 begon nen met de poduktie van een nieuwe zescilinder motor. De beide cilinderrijen van deze. met 24 kleppen uitgeruste ma chine staan ten opzichte van el kaar in een hoek van zestig gra den (V-vorm). De motor, die straks tussen de 165 en de 175 pk moet gaan leveren, is be stemd voor de Ford Mondeo en voor de vrijwel identieke Ameri kaanse varianten Ford Contour en Mercury Mystique. De nieuwe zescilinder is het re sultaat van samenwerking tus sen Ford-ingenieurs in Detroit (VS), Dunton (Engeland) en Merkenich (Duitsland). Mercedes-centrum Mercedes-Benz heeft sinds kort een eigen 'oldtimer-centrum'. In een voormalige fabriek in Fellbach bij Stuttgart vindt de klant oldtimer-aanbiedingen en kan er ook voor bepaalde gele genheden een klassieker huren. Mercedes biedt er accessoires, boeken, schaalmodellen en an dere 'automobilia' te koop aan. Het Duitse merk werkt nauw sa men met verschillende Merce- des-clubs. Het oldtimer-cen trum beschikt over een volledig ingerichte werkplaats en een 'evenementen-service'. Fietsenbouwer Ray van der Mey bij een Flevobike met grote en een met kleine wielen. foto united photos de boer nils van houts BLIK IN HET VERLEDEN De Flevobike is voornamelijk ontworpen voor lange, rechte polderwegen met veel geasfal teerde fietspaden. Wij rijden er- meeïn de stad en over hobbeli ge schelpenpaadjes in de dui nen." De grotere wielen hebben één nadeel. De instap, bij de gewo ne Flevobike al vrij lastig, is nu nog moeilijker. Ook het balan ceren bij een stoplicht met een voet op de grond, is onhandig. Ontwerper Vrielink zelfheeft ook Flevobikes met grote wielen gebouwd, maar koos juist van wege de moeilijke instap voor kleinere exemplaren. Hij vindt de lagere rolweerstand van een groter wiel niet doorslaggevend. De Haarlemmers hebben de lig fietsen puur voor zichzelf ge bouwd. Ze zijn niet van plan hun prototypes in produktie te brengen. Aan materiaal kostte elke fiets 1.200 gulden, waarbij wel bepaalde onderdelen yan de originele Flevobike zijn ge bruikt. Het experimenteren gaat overigens door, de zelfbouwers lopen alweer rond met plannen voor het nabouwen van een M5, een totaal ander type ligfiets. Koeriersdienst In Amsterdam heeft een koe riersbedrijf voor de Flevobike gekozen als vervoermiddel. De koeriers rijden met het type tri- ke, een drie\vieler. Deze is voor al in de stad gemakkelijker te berijden. Bovendien past er een berg pakjes in de kofferbak die zich tussen de twee achterwie len bevindt. Wanneer de ligfiets goed bevalt wil de koeriers dienst er tien aanschaffen. - i.Vv- i Op de Parijse Autosalon van 1965 stond een prachtig prototype van een nieuwe Ferrari. Uit deze wagen ontwikkelde Ferrari de Dino 206 GT. die twee jaar later op de markt kwam. In 1969 kreeg de Dino een zwaardere motor en ging toen 246 GT (2.4 liter, 6 cilinder) heten. De Dino was vernoemd naar de in 1956 overleden zoon van Enzo Ferrari en heeft nooit de merknaam Ferrari gedragen. In totaal zijn tot er 1974 een kleine vierduizend 6-dlinder Dino's geproduceerd. foto peter looewijks BLIKVANGERS Volkswagen Voordeeliijn van start Deze maand is de VW dealerorganisatie begonnen met de zoge heten Volkswagen Voordeeliijn. Van maandag tot en met zater dag kan dit nummer, 06 - 0329, gratis gebeld worden. De VW Voordeeliijn geeft informatie over tal van actiemodellen en voor delige extra's, maar men kan er ook bij voorbeeld foldermateri aal en prijslijsten van het merk Volkswagen opvragen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13