Honderden doden strijd Abchazië Spanning neemt toe na arrestatie Aideed Buitenland Soldaatjes Sierra Leone weer in de schoolbanken Kroaten bieden moslims corridor naar zee aan Bezoek van paus aan Israël nabij EG: Subsidie aan staalbëdrijven snel minderen Kabinet-Rabin hangt aan een zijden draad Achttien taxipassagiers gedood in Zuid-Afrika Ex-gijzelaar Terry Waite wil terug naar Bayrut WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press International Demjanjuk op weg naar VS Jeruzalem» De van oorlogsmisdrijven vrijgesproken John 'Ivan' Demjanjuk is de afgelopen nacht uit Israël vertrokken naar de Verenigde Staten. Op zijn reis met een lijnvliegtuig van El Al wordt hij vergezeld door zijn zoon John, schoonzoon en het Amerikaanse Congreslid John Traficant. Roemenen lynchen zigeuners bukarest» Een woedende menigte Roemenen heeft gisteren in het dorp Hedereni, vijfhonderd kilometer ten noorden van Bu karest, twee zigeuners gelyncht en dertien huizen in brand ge stoken uit wraak over een steekpartij waarbij een Roemeen werd gedood. Dat heeft de Roemeense staatstelevisie gisteren gemeld. Bij de brand kwam ook een nog niet geïdentificeerde persoon Ontslag Oekraïense premier kiev» Het Oekraïense parlement heeft gisteren het ontslag geac cepteerd van premier Leonid Koetsjma. Koetsjma kondigde twee weken geleden zijn vertrek aan uit protest tegen de forse kritiek op zijn economische hervormingsbeleid. In eerste instantie wei gerden de parlementariërs tot twee keer toe het vertrek van de premier te accepteren. Uiteindelijk gingen ze akkoord met 294 stemmen vóór en 23 tegen. 'Vakantiegeld voor gezondheidszorg' BONtyDe Duitse regering heeft gisteren gezegd dat werknemers vakantiegeld moeten inleveren om de sanering van de gezond heidszorgvoor ouderen te betalen. De regeringscoalitie CDU/CSU-FDP wil dat werkgevers twintig procent inhouden op de uitkering die de werknemers ontvangen voor tien verplichte vrije dagen. Het geld zou vervolgens moeten worden overge maakt naar de staat, die kampt met een gat op de begroting voor de ouderenzorg. Aardbeving Oregon: twee doden klamath falls Een aardbeving met een kracht van 5,7 op de schaal van Richter heeft gisteren in het zuiden van de Ameri kaanse staat Oregon aan twee mensen het leven gekost. Het zwaarst getroffen gebied Klamath is tot rampgebied verklaard. Azerbajdzjan heft noodtoestand op moskou Het parlement van Azerbajdzjan heeft besloten met ingang van vandaag de noodtoestand op te heffen die sinds april dit jaar van kracht is. Dat meldde het persbureau Interfax giste ren. De noodtoestand werd ingesteld door de inmiddels afgezet te president Eltsjibey wegens verscherping van het conflict tus sen Azerbajdzjan en de Armeense separatisten uit de enclave Nagorno-Karabach. FREETOWN ROD MACJOHNSON „Ik doe mijn best in de les om dat ik piloot wil worden", zegt de 14-j^rige Mohamed Marah. Hij behoort tot de groep van 350 soldaatjes die in een van de drie opvangkampen in Sierra Leone zitten om hun oor logstrauma's te verwerken. Mohamed Marah meldde zich een jaar geleden bij het le ger van Sierra Leone om de dood van zijn vader te wreken. Voor zijn ogen had hij gezien hoe zijn vader werd afgemaakt door de rebellen van het Revo lutionaire Eenheidsfront (RUF). „Ze hebben hem beetje bij beetje in stukken gesneden. Eerst de nek, toen de vingers en toen de tenen. Uiteindelijk sta ken ze een mes in zijn ogen", zegt Mohamed. Edward Nahim, als psycho loog verantwoordelijk voor het welzijn en het aanpassingspro ces van de kinderen, zegt: „Nu is het een kwestie hen de over gang te laten maken van een militair leven naar het-leven van een burger". Als de kinderen ar riveren, moeten ze allereerst 'af kicken' van de pepmiddelen die ze als soldaat kregen. „Na drie maanden vertonen ze nog steeds agressief gedrag, maar het wordt wel minder. Maar daar zijn wel veel kalmerings middelen voor nodig." Op dit moment zitten er 250 kinderen, onder wie acht meis jes, verdeeld over twee centra in Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone. Het derde op vangkamp met nog eens hon derd ex-soldatenkinderen is in Bo, op 150 kilometer van Free town. De opvangcentra zijn op gezet met steun van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Eerder dit jaar besloot de mi litaire regering van Sierra Leone alle kinderen onder de zestien jaar te demobiliseren. Officieel waren ze nooit gerecruteerd, maar naar schatting vochten zo'n zevenhonderd minderjari gen als soldaat in het leger mee tegen de rebellen. Ook aan de zijde van het RUF vochten kin deren mee. In de opvangkampen worden langzaam successen geboekt. Nahim vertelt dat de meeste kindersoldaten in de centra zich op school inmiddels vijf uur lang kunnen concentreren. Ook kunnen velen eenvoudige zin netjes lezen en schrijven. „Het leven in het opvang kamp geeft me weer hoop voor de toekomst", zegt Mohamed Marah. Zijn vriend, de 10-jarige Abdulai Jalloh, zegt: „Ik eet drie maaltijden per dag en ik speel met andere kinderen". Hij heeft net zulke ambities als Moha med en wil advocaat worden. „Het is niet gemakkelijk ge weest", zegt de 11-jarige Binta Sillah, die getuige was van ge vechten in Potoru, in het district Pujehun. „Ik probeer nu weer opnieuw te beginnen en het verleden te vergeten", zegt ze zacht. SARAJEVO AFP-Rtr-DPA De moslims in Bosnië hebben gisteren gemeld dat de Kroaten hen tegemoet zijn gekomen bij hun belangrijkste eis: een toe gang tot de Adriatische Zee. Niettemin zei de Bosnische pre sident Izetbegovic dat hij niet van plan is het jongste vredes plan te ondertekenen. De defi nitieve beslissing laat hij echter over aan het Bosnische parle ment, dat zich komende maan dag of woensdag over het vre desplan buigt. De sleutelkwesties die een ak koord tot nu toe ophouden, zijn de eis van de moslims om een toegang tot zee en om terugga ve van grond die zij in het oos ten hebben verloren aan de Ser viërs. Izetbegovic zei gisteren dat voor de toegang tot zee een bevredigende oplossing is ge vonden. Hij blijft echter volhar den in zijn eis dat de moslims meer grond moeten krijgen dan de dertig procent die hun nu is toebedeeld. De Kroaten hebben de mos lims drie mogelijke toegangen tot de Adriatische Zee aangebo den. Een van de mogelijkheden is een concessie voor een toe komstige Bosnische moslim staat gedurende 99 jaar op een deel van de Kroatische haven stad Ploce. Daardoor krijgen de moslims een stuk van de land tong Kiek. Het aanbod van de Kroaten is voor de bemiddelaars Owen (EG) en Stoltenberg (VN) aan leiding voor optimisme. Het vredesoverleg, dat volgende week zal worden voortgezet, is volgens hen niet eerder zo dicht bij een succesvolle afsluiting ge weest. Abchaziërs halen Georgisch toestel neer Het al zes dagen durende offensief van Abchazische se paratisten tegen Georgische regeringstroepen heeft al aan ruim 450 mensen het leven gekost. Dat meldden Russische persbureaus gisteren. Bij de beschieting van een Georgisch passagiersvliegtuig bij Soechoemi, de hoofdstad van Abchazië, door Abchazische strijders zijn gisteren vermoedelijk alle 27 inzittenden omgekomen. SOECHOEMI» AFP-Rtr-DPA Over het exacte aantal slachtof fers en wie zich in het vliegtuig bevonden bestaat nog steeds onduidelijkheid. Volgens een eerste lezing van de Georgische president Eduard Sjevardnadze zaten een Georgische delegatie die in het zuiden van Rusland met Russen en Abchaziërs had onderhandeld, en Georgische en buitenlandse journalisten, in het toestel. Maar later op de middag beweerde een journa liste van het Georgische persbu reau Iprinda dat de Georgische onderhandelingsdelegatie zich niet aan boord bevond. Het toe stel, een Tupolev Tu-134, werd geraakt door een door Abcha ziërs afgevuurde raket. Het toe stel stortte vervolgens in zee. De situatie in de Georgische havenstad Soechoemi blijft ook verwarrend. Abchazische op standelingen meldden gisteren dat zij tot op driehonderd meter van het parlementsgebouw wa ren opgerukt, maar het Georgi sche opperbevel ontkende deze berichten. Sjevardnadze leidt hoogstpersoonlijk vanuit het parlementsgebouw het gewa pende verzet tegen de naar af scheiding strevende opstande lingen. Onderhandelingen over een wapenstilstand zouden vol gens het persbureau Itar-Tass op niets zijn uitgelopen. Volgens Russische persbu reaus die zich baseren op Geor gische bronnen heeft het ge welddadige conflict de afgelo pen zes dagen al meer dan 450 mensenlevens geëist. Onder Ab chazische militairen vielen zo'n 250 doden, aan Georgische zij de meer dan honderd. Boven dien stierven volgens Georgi sche schattingen zeker zeventig inwoners van Soechoemi en raakten meer dan zeshonderd gewond. Het Georgische opperbevel heeft Rusland er opnieuw van beschuldigd de Abchaziërs van wapens te voorzien. De Russi sche regering gaf vorige week echter een verklaring uit waarin ze de Abchazische opstandelin gen veroordeelden nadat die een bestand schonden en Soechoemi belegerden. Paus Johannes Paulus II begroet de Israëlische opperrabijn Meir Lau. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT „Het moment van een bezoek aan Israël is nabij." Dat zei gis teren paus Johannes Paulus II na het onderhoud dat hij had in zijn zomerverblijf in Castel NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Somalische milities hebben de VN-vredesmacht gisteren een ultimatum gesteld. Zij dreigen een grote aanval uit te voeren op de VN-troepen als Osman Ato, een trouwe bondgenoot en geldschieter van de Somali sche krijgsheer Mohamed Fa- rah Aideed, niet snel wordt vrijgelaten. Enkele uren na het verstrijken van het ultimatum bleef het echter nog rustig in de hoofdstad Muqdisho. De euforie was gisteren groot binnen VN-kringen in de Soma lische hoofdstad Muqdisho. Na beschamende blunders en bloe dige aanslagen tijdens hun al weken durende jacht op clanlei der Aideed waren vijftig speciaal opgeleide VS-manschappen er dan eindelijk in geslaagd snel en accuraat Osman Ato te arres teren. Een succesje toevals treffer of niet dat de VN hard nodig had, maar waarmee de kritiek op het VN-optreden in de Somalische hoofdstad aller minst is verstomd. Somaliërs, westerse diploma ten en hulpverléhers ook die binnen de VN werkzaam zijn vinden dat de VN-vredesmissie in Muqdisho de afgelopen maanden is ontaard in een or dinaire tweestrijd tussen VN- soldaten en Somalische strijders en daarom hard aan herziening toe is. Tot dusver zijn het echter alleen de Italianen geweest die zich openlijk tegen de militaire VN-strategie hebben gekeerd. Maar de onvrede is ook bij an dere Europese landen groot. „Het is zeer betreurenswaardig dat door de jacht op Aideed de VN hun oorspronkelijke doel, de humanitaire hulpverlening, voorbijschieten", meent een EG-diplomaat. De VN mogen gisteren dan Osman Ato en drie andere Ai- deed-handlangers hebben op gepakt, niets wijst er op dat ze de beruchte clanleider nu zelf ook voor ftet grijpen hebben. En dus is de kans groot dat de slo pende jacht op de voortvluchti ge Aideed, die persoonlijk ver antwoordelijk wordt gesteld voor de dood van alle VN-mili- tairen, nog wel even zal door gaan. De VN-leiding is zo geob sedeerd geraakt door die klop jacht en zal zich ongetwijfeld zo gesterkt voelen door het behaal- Een VN-helikopter cirkelt boven de plek waar zo'n vijftig speciale VN-manschappen gisteren een bondgenoot van krijgsheer Aideed oppakten. foto reuter cristiano laruffa alle problemen opgelost. Aideed heeft een aanzienlijke aanhang de succesje, dat ze voorlopig die het er niet bij zal laten zit- bereid zal blijven er grote som- ten. Je hele operatie op de ar men geld en manschappen aan op te offeren. Maar heiligt het doel in dit geval nog wel de kostbare mid delen? „Je mag hopen dat ze Ai deed op een gegeven moment te pakken krijgen, want hij geldt toch als het belangrijkste sym bool van de huidige problemen in Muqdisho", zegt de westerse diplomaat. „Alleen zijn met Ai- deeds arrestatie natuurlijk niet restatie van die ene man rich ten, kan daarom tot een enorme tegenvaller leiden. De VN moe ten daarom af van die fixatie op Aid eeds arrestatie." Een mening die van harte wordt onderschreven door de Somalische Nationale Alliantie (SNAK waartoe Aideeds factie behoort. Woordvoerder Abdula- tif Mohamed voorziet een esca latie van geweld als de VN door gaan met hun zoektocht naar Aideed en een bloedbad als ze hem uiteindelijk in de boeien proberen te slaan. Het SNA is er bovendien van overtuigd dat gezien de blun ders die ze tot nu toe hebben begaan, de Amerikanen simpel weg niet in staat zijn Aideed op te pakken. „Somalia ligt niet in Latijns-Amerika, het achtertuin tje van de VS. De Amerikanen zijn onze jungle binnengetrok ken zonder ook maar iets te we ten van de Somalische geschie denis en cultuur. Bovendien is BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT De Europese Commissie heeft er gisteren bij Spanje. Italië en Duitsland opnieuw op aangedrongen ernst te maken met het be knotten van de staatssteun aan enkele van hun staalbedrijven. De Commissie accep teert niet dat staalbedrijven met overheids subsidies nieuwe produktiecapaciteit cre- eren, die concurreert met de bestaande ca paciteit van bijvoorbeeld privé-onderne- mingen als het Nederlandse Hoogovens. Het plan om de gehele staalindustrie in de EG te saneren kan door hel conflict rond de overheidssteun wellicht pas tegen het einde van dit jaar rond komen. De staalindustrie, verenigd in de Eurofer, is bereid de lasten van herstructurering te delen op voorwaarde dat geen nieuwe valse concurrentie ontstaat van bedrijven die staatssteun genieten. De EG heeft al ruim vijfhonderd miljoen gulden extra toegezegd om de sociale gevolgen van deze sanering op te vangen. Gandolfo met de opperrabbijn van Israël, Mei Lau. Tijdens de 'historische' ontmoeting had Lau de paus uitgenodigd naar Jeruzalem te komen. De leiders van de joodse en de roomskatholieke kerk be spraken de noodzaak van sa menwerking tussen de verschil lende religies in het belang van vrede en veiligheid. De politiek, en vooral het aangaan van di plomatieke betrekkingen tussen het Vaticaan en Israël, bleef on besproken. De wederzijdse er kenning is door het vredesak koord tussen Israël en de PLO foto reuter wel een stuk dichterbij geko men. Het belangrijkste geschilpunt blijft de status van Jeruzalem, de stad die in 1974, na de an nexatie van het oostelijke deel in 1967, door Israël tot hoofd stad van het land werd uitge roepen. Jeruzalem is heilig voor het christendom, de islam en het jodendom en daarom stelde paus Johannes Paulus II enkele weken geleden voor Jeruzalem uit te roepen tot een internatio naal erkende 'heilige open stad'. Lau heeft dat idee altijd verwor pen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Krijgt het vredesbeleid van pre mier Rabin de steun van meer dan 61 van de 120 Knessetle- den? En als dat niet gebeurt, blijft Rabin dan regeren met zo'n wankele meerderheid? Dat zijn de vragen die het mara thondebat beheersen dat giste ren in het Israëlische parlement is begonnen over de akkoorden met de PLO. Het ziet er naar uit dat de stemming pas morgen plaatsvindt. Het voortbestaan 'van het kabinet-Rabin hangt aan een zijden draad. Het lot van de regering-Rabin hangt af van onderhandelingen die zich achter de schermen voltrekken. Centraal staat nog altijd de religieuze partij Shas, de coalitiepartner die tegen de overeenkomsten met de PLO dreigt te stemmen. Als dat ge beurt, verliest Rabin zijn 'joodse meerderheid' omdat hij dan al leen nog aan 61 van de 120 stemmen kan komen met de hulp van twee door Arabieren beheersteoppositiepartijtjes. Rabin ZOU tegen de fractie voorzitter van de Arbeiderspar tij, Eli Dayan, hebben gezegd dat regeren zonder Shas geen zin heeft. De premier doet po gingen de stemmen te 'kopen' van de vier leden tellende frac tie van een andere ultra-ortho doxe groep, de Verenigde Tora Partij. Het Knessetdebat begon gis teren met de mededeling van Rabin dat het voortbestaan van het kabinet op het spel staat. Ook zei de premier dat met de Palestijnen geen geheime af spraken zijn gemaakt, zoals de Israëlische oppositie heeft ge suggereerd. Na Rabin kreeg Benjamin Netanyahu, de leider van de grootste oppositiepartij Likud, het woord. Volgens hem bedriegt de Israëlische regering haar kiezers. Hij voorspelde dat de akkoorden met de PLO slechts zullen leiden tot meer bloedvergieten. Volgens Neta nyahu kunnen de overeenkom sten met Yasser Arafat alleen maar leiden tot wat hij noemde een 'PLO-staat' even buiten Tel Aviv. Gisteravond verzamelden zich ongeveer vijftienduizend tegenstanders van het rege ringsbeleid bij de Klaagmuur in Jeruzalems oude stad. Van daar trokken ze in optocht naar de Knesset. van Johannesburg onder vuur werd genomen. Het ANC meldde een derde aanslag op een arbeiderspen sion bij Johannesburg. Daarbij zouden negen mensen zijn doodgeschoten en -gestoken: ruim twintig anderen zouden gewond zijn geraakt. De aanval lers waren gewapend met vuur wapens, speren en messen. Het is nog niet duidelijk of verband bestaat tussen de aanvallen. hun inlichtingendienst heel slecht. Die gaat af op misleiden de informatie van zogenaamde Somalia-deskundigen." En Aideed zelf, hoe vergaat het hem onder de aanhoudende militaire druk van de VN? „Het gaat heel goed met de generaal, hij is gezond en opgewekt", be nadrukt Abdulatif en toont het eerste exemplaar van het boek dat Aideed tijdens zijn onder- duik-periode heeft voltooid. De titel luidt: 'De meest wenselijke ontwikkeling van Somalia'. JOHANNESBURG AP Bij een aanslag op een busje zijn gisteravond ten zuiden van Johannesburg achttien taxipas sagiers gedood. Dat heeft hét Zuidafrikaanse persbureau SA- PA gemeld. Veertien personen raakten gewond. Het was de tweede aanslag op taxipassa giers op één dag. Eerder kwa men zeker zes mensen om toen een busje met zwarte forensen op een drukke weg ten zuiden LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Terry Waite, die 1.763 dagen was gegijzeld in Bayrut. wil te rug naar de Libanese hoofdstad. Dat heeft hij gisteren verklaard. Waite onderhandelde namens de Britse Anglicaanse Kerk in 1985 en 1986 met de Libanese ontvoerders van een aantal westerlingen. Hij werd echter zelf gekidnapt. Begin deze maand ontmoette ex-gijzelaar Thomas Sutherland in Bayrut zijn ontvoerders van de shi'iti- sche Hezbollah. In een boek dat vandaag ver schijnt verhaalt Waite over de tijd die hij, vastgeketend aan een radiator, in zijn onder grondse cel doorbracht. Ook zendt de BBC vanavond een do cumentaire uit, waarin de Britse gezant uitlegt waarom hij werd ontvoerd (BBC-1,22.30 uur), in de film ontmoet Waite de man die meer dan wie ook schuldig is geweest aan zijn ontvoering: de Amerikaanse kolonel Oliver North. North was de man ach ter 'Irangate'. In strijd met een embargo van de Verenigde Na ties had North wapens geleverd aan Iran in de hoop de Ameri kaanse gijzelaars in Bayrut, die werden vastgehouden door pro- Iraanse groeperingen, vrij te krijRen. Die hoop werd echter de bo dem ingeslagen toen bleek dat North de Iraniërs veel te hoge prijzen had berekend (de winst ging naar de rechtse Contra-re bellen in Nicaragua). Het schandaal lekte uit op het mo ment dat Waite in Bayrut was. Daarmee wa« zijn lot bezegeld

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7