Russische leger kan de machtsstrijd beslissen Kluskrakers van de week: 16.95 19! Weinig opwinding over Jeltsins 'coup' Rivaliteit in Moskou bereikt na twee jaar hoogtepunt Buitenland Russische TV vermijdt kritiek op Boris Jeltsin 90 I WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 De dramatische stap van president Boris Jeltsin om het parlement te ontbinden heeft Ruslands opperbevel en leiders van de veiligheidstroepen geconfronteerd met een nachtmerrie. Twee rivaliserende 'presidenten', Jelt sin en de door het parlement benoemde Aleksandr Roet- skoj, eisen beiden trouw van de militairen. MOSKOU. ANP-Rtr-UPI De troepen lijken een belangrij ke sleutel in handen te hebben naar de overwinning in dit machtsspel. „De hamvraag in deze kwestie is wat het leger gaat doen", zo reageerde de Belgische minister van buiten landse zaken, Willy Claes, gis teravond. Hij wees op het risico van een gevaarlijke splitsing in de strijdkrachten. Maar de kabinetschef van Jeltsin. Sergej Filatov, is over tuigd van de loyaliteit aan Jelt sin van de ministeries die de skepter zwaaien over de troe pen. Het ministerie van defen sie bracht echter een koele ver klaring uit dat het ieger, de ma rine en luchtmacht „net als in het verleden" neutraal zullen blijven. In tegenstelling tot de conflic ten in het verleden die net voor een werkelijke uitbarsting ein digden, zullen bevelhebbers dit keer misschien toch worden ge dwongen om duidelijke steun te betuigen aan de een of de ande re partij. En dat op een moment van onrust binnen de strijd krachten wegens de hervormin gen, problemen met de finan ciering en angst voor drastische bezuinigingen. De radicale conservatieven van het nationale Reddingsfront probeerden al in te spelen op het gemor binnen de troepen. Ze deden een oproep aan mili tairen en milities de 'criminele' decreten van Jeltsin niet uit te voeren. De twijfels van minister van defensie Pavel Gratsjov zijn wel licht illustratief voor de gevoe lens binnen de strijdkrachten. Ofschoon hij met de regering officieel achter Jeltsins besluit staat, schijnt hij grote moeite te hebben met het decreet. Vol gens parlementslid Aleksandr PORTRET ALEKSANDR ROETSKOJ Een piloot in de politiek Generaal Aleksandr Roetskoj die vannacht door het Russische parlement is uitgeroepen tot president, heeft in het verleden steeds op het juiste moment een politieke overstap gemaakt. Zo gaf hij de communisten in 1990 een duwtje het graf in, door zich in het Russische par lement af te scheiden van de conservatieven. Van Jeltsin keerde Roetskoj zich een half jaar geleden af. De vice-president bekende kleur toen hij het door Jeltsin aange kondigde referendum afdeed als „ongrondwettelijk". Parle mentsvoorzitter Roeslan Chas- boelatov haalde Roetskoj on middellijk binnen als de red dende engel van het conserva tieve kamp. Jeltsin sloeg pas begin deze maand terug. Hij onthief de vice-president voorlopig uit diens functies, hangende een onderzoek naar corruptie. Roet skoj reageerde verontwaardigd, maar de presidentiële garde ontzegde hem de toegang tot zijn kantoor. Een paar jaar geleden leek Roetskoj nog de ideale partner voor Jeltsin. Zijn gematigde communisme maakte hem ge knipt om naast Jeltsin naar het vice-presidentschap te dingen in de eerste presidentsverkie zingen van Rusland in juni 1991. Hij was ook populair bij de militairen. Een populariteit die hij dankte aan zijn rol in de oorlog in Afghanistan, waar zijn toestel tot twge maal toe werd neergeschoten. Sindsdien mocht Roetskoj zich 'Held van de Sovjetunie' noemen. Twee maanden na de verkie zingen bewees de kersverse vice-president zijn waarde tij dens de mislukte putsch tegen Sovjet-president Michail Gor- batsjov. Roetskoj organiseerde toen de verdediging van het Witte Huis, het Russische parle mentsgebouw waar Jeltsin en zijn aanhangers zich hadden verschanst. Dat het Rode Leger toen niet ingreep was in belang rijke mate te danken aan Roet skoj. Na de val van de Sovjetunie werd de generaal echter een po litiek blok aan het been van Jelt sin. De markthervormingen van Aleksandr Roetskoj die gister avond door het parlement werd beëdigd tot president FOTO REUTER RICHARD ELUS de regering noemde hij „econo mische genocide tegen het Rus sische volk". Ook wierp hij zich op als de voorvechter van de 25 miljoen Russen in de overige ex-Sovjetrepublieken, waarmee hij Jeltsins pogingen doorkrufs- te om met de buurlanden goede betrekkingen te onderhouden. Jeltsins trachtte tevergeefs de generaal vleuggellam te maken door hem met landbouwher vormingen te belasten, van oudsher een kerkhof voor poli tieke carrières. Roetskoj voor kwam dat hij op een zijspoor belandde door, in tegenstelling tot de president, een politieke basis te ontwikkelen: hij richtte de Volkspartij voor een Vrij Rus land op, die toetrad tot de Bur gerunie van Arkadi Volski. In het parlement beschikt deze ge matigd conservatieve oppositie over zo'n veertig procent van de stemmen. In zijn huidige confrontatie met Jeltsin beschikt Roetskoj dan ook over belangrijke troe ven. Hij heeft een machtsbasis in het parlement en kan bogen op een goede verhouding met het leger. Op de steun van de intelligentsia hoeft hij niet te re kenen, gezien zijn rabiate uit vallen naar de hervormers, vol gens hem een „kliek van joodse vrijmetselaars". moskou anp lotsjinok, een vooraanstaand li- feraal, barstte Gratsjov uit in voede toen Jeltsin hem telefo- nsch op de hoogte stelde van zh plannen. „Wat wil je dat ik ni doe? Troepen sturen naar he Witte Huis (het parlements- geouw)?", zou hij kwaad door de hoorn hebben geroepen. Posjinok beweert dat tal van leiiende figuren bij het ministe- rie/an defensie tegen de maat- reglen zijn. Belangrijke advi- seus, onder wie vice-premier Vlaimir Sjoemejko en kabi netchef Filatov, zouden de hele daghebben geprobeerd Jeltsin vandjn plannen af te brengen. Ht ontbonden parlement profeert ondertussen duidelijk gree te krijgen op de strijd- krac.ten. Het heeft inmiddels zijn ?igen ministers benoemd op d departementen defensie, veiligieid en binnenlandse za ken. De door het parlement be- noemle interim-president Roets.oj fungeert als opperbe- velhelber van de strijdkrachten. Hij naakte gisteren melding van toepenbewegingen rond de hoefdstad Moskou en volle dig piraatheid van de Dzjer- zireki-divisie „om een burger- ooiog e voorkomen". Parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov heeft het leger opgeroepen Jeltsin niet langer te gehoorzamen. Hij garandeer de alle militairen die de bevelen van zijn rivaal negeren, hun rechten, werk en immuniteit. Maar minister van binnen landse zaken Viktor Jerin ver klaarde dat de troepen van zijn departement Jeltsin steunen. Volgens hem is het „stabiel en rustig" in het land. Vice-pre- mier Vladimir Sjoemejko zei dat wel een aantal technische maat regelen was genomen ter be scherming van onder meer ra dio, televisie, regeringsgebou wen en militaire faciliteiten. De Verenigde Staten zijn er van overtuigd dat Jeltsin de steun heeft van het leger bij zijn besluit het parlement te ontbin den. Ze baseren zich daarbij op verklaringen van minister Gratsjov waarin de rol van het leger in het garanderen van de veiligheid van de staat nog eens wordt bevestigd en de neutrali teit van de strijdkrachten wordt onderstreept. Maar als het erom gaat spannen, zal ook Jeltsin wel degelijk de steun van de strijdkrachten nodig hebben, zo niet fysiek dan wel in woorden. Een bekend beeld uit de recente geschiedenis van de voormalige Sovjetunie. Jeltsin spreekt vanaf een tank de menigte toe die de s gaan om te protesteren tegen de augustuscoup van '91. Ook toen speelde het leger een belangrijke rol. PORTRET BORIS JELTSIN MiSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Aiderhalf uur na 'Jeltsins staatsgreep' is het blwerk van zijn conservatieve tegenstan- órs, het Witte Huis, verlicht alsof er een festje aan de gang is. Maar voor het parle- nentsgebouw is de stemming bedrukt. Een kleine duizend Moskovieten is gewa- pnd met rode vlaggen naar het gebouw ge- bmen om „de democratie tegen de zoge- laamde democraten te verdedigen". Dat Dept tenminste een forse man, die nieuws- ierig luisterende omstanders vertelt dat hij r in augustus 1991 ook bij was. „Toen ver ledigden we met Jeltsin het Witte Huis te len Gorbatsjovs corrupte communisten. Nu noeten we voorkomen dat Jeltsins corrupte lemocraten de volksdemocratie de nek tmdraaien", zegt hij. De echte communisten onder deze beto- ;ers van het eerste uur halen de schouders »p. „Je had hier in 1991 niet moeten zijn en iu ook niet, gek", roept een bejaarde touw. Dan zwijgt iedereen. De stemming s zeker niet strijdvaardig, maar bedrukt, lijna fluisterend worden geruchten doorge- ;even. „Er zijn elitetroepen op weg naar /loskou, die komen hier straks orde op za len stellen", zegt een man met een rode band om de arm zelfverzekerd. Een jonge vrouw met rode vlag trekt hem terzijde. Van wie weet je dat, vraagt ze. „Onze president Roetskoj heeft het zelf gezegd", antwoordt hij. Niemand raakt er echt opgewonden over. Niemand weet ook wat precies gaan de is. De 'verrader' Jeltsin heeft het parle ment ontbonden. Maar deze betogers be grijpen niet dat nog steeds geen troepen aanwezig zijn die ofwel verhinderen dat parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov zijn parlement bijeen laat komen of garan deren dat de 'nieuwe president Roetskoj' in samenwerking met het parlement orde op zaken stelt. Net aangekomen betogers vertellen dat premier Tsjernomyrdin heeft opgeroepen tot 'rust'. Hij deed alsof er niets aan de hand was, aldus chauffeur Vladimir. „De regering werkt gewoon door, niks bijzonders, zei hij. Wat een lafaard." Maar anderen leggen dit weer uit als een tegen Jeltsin gerichte verklaring. Een pessi mist die de omstanders vraagt waarom Jelt sin rustig in zijn datsja blijft zitten, wordt meteen het zwijgen opgelegd. Omdat-ie niet naar Moskou durft te komen, is de al gemene opinie. De politiemannen die bij de haastig aan gerukte dranghekken met de gummiknup pel in de hand paraat zijn, laten zich niet tot duidelijke uitspraken verlokken. „Ik ben hier om de orde te handhaven. Die op dracht heb ik van mijn chef gekregen. Wat ze hier binnen doen of wat Jeltsin zegt, dat is mijn zaak niet", aldus een besnorde agent. I let parlement binnenkomen blijkt prak tisch onmogelijk. Voor de enige ingang die voor het publiek open is. is het een gedrang van jewelste. Een bezwete politieagent, met een kogelvrij vest om, probeert het kaf van het koren te scheiden. Hij laat zich niet ver murwen door opgewonden kreten van een in kozakkenuniform gestoken man, die vindt dat hij het recht heeft om Chasboela tov persoonlijk een bemoedigende hand druk te geven. De 'Kozak' komt er niet in, de tientallen journalisten achter hem voor lopig ook niet. De 'coup van Jeltsin' kan twee uur na zijn oorlogsverklaring aan het parlement nog niet voor echte opwinding in Moskou zor gen. Radio en televisie brengen hun gewone programma's, 'business as usual' lijkt het parool. Voor de Moskovieten geldt dit ook. Jeltsins drastische stap toonde gisteravond één ding aan: de man in de straat blijft van de straat weg, omdat het gekijf van de poli tici hem vooralsnog geen bal interesseert. Ombudsman voor Russen Boris Jeltsin werd in 1931 in het dorp Boetka in de regio Sverd lovsk geboren. Hij had een kommervolle jeugd, die hij gro tendeels doorbracht in armoe dige industriële barakken. Hij kreeg een opleiding aJs bouw kundige en werkte gestaag aan de opbouw van zijn carrière. In 1976 werd hij leider van het re gionale partijcomité van Sverd lovsk. Kort na het aantreden van Gorbatsjov in 1985 kreeg hij de taak om de communistische partij-afdeling in Moskou te gaan leiden. Met zijn populistische stijl en zijn doorlopende kritiek op de partij-oligarchie won hij snel de sympathie van de Moskovieten. Hij haalde de bezem door het Moskouse partij-apparaat, bracht geregeld bezoeken aan winkels om de slechte voedsel voorziening persoonlijk in ogenschouw te nemen en fun geerde als ombudsman voor de vele klachten onder de burgers. Dat zette kwaad bloed in de partij, die hem in 1987 hard tot de orde riep en afzette als par tijchef in Moskou. Zijn val greep hem zeer aan en hij moest eni ge tijd met hartklachten in het ziekenhuis worden opgenomen. In zijn autobiografie vertelt Jelt sin dat hij zich zwaar aangesla gen voelde, maar dat hij geen moment had overwogen om de strijd voor een politieke come back te staken. De eerste stap daartoe zette hij in maart 1989 toen hij bij de eerste, directe verkiezingen door bijna 90 procent van de Moskouse bevolking werd geko zen in het Congres van Volksaf gevaardigden. Met de verkie zing tot president van de Russi sche Federatie, in juni 1991, werd zijn politieke wederkomst compleet. Twee maanden later werd hij de grote held van de mislukte Sovjet-coup, op een tank te klimmen om de opposi tie aan te voeren. Jeltsin gokte opnieuw in april, toen hij de politieke impasse probeerde te doorbreken door een nationaal referendum uit te roepen over zijn beleid en her vormingen. Hij won. Aanhan gers menen dat hij onvoldoen de profijt trok van zijn zege en populariteit. De president keek toe terwijl het enthousiasme uit de perio de onmiddellijk na de verijdelde coup door maanden van hoge inflatie, stijgende criminaliteit en dagelijks worstelingen met zijn politieke tegenstanders ge leidelijk verminderde. MOSKOU AP bekeken Ostankino-kanaa) leg de de besluiten van Jeltsin uit en haalde een aantal mensen aan die de stap omschreven als noodzakelijk om de democratie in Rusland te redden. Zij wijdde geen woord aan de beëdiging van vice-president Roetskoj tot waarnemend president en de benoeming door dat orgaan van drie nieuwe bewindslieden op de ministeries van defensie, binnenlandse zaken en openba re veiligheid. moskou Rtr De Russische televisie heeft vanmorgen vermeden kritiek op Boris Jeltsin uit te oefenen. Tij dens de ochtenduitzending werd wel gesproken over het besluit van de president om het parlement te ontbinden, maar werd niets gezegd over de be slissing van de volksvertegen woordiging om Aleksandr Roet skoj te benoemen tot president. De nieuwslezeres op het veel- en grote politiemacht was gist* vond in het centrum van Moskou op de been om het gebouw van de centrale bank te beschermen. FOTO REUTER CENNADY GALPERIN moskou dpa Ruim twee jaar na zijn beëdiging als eerste democratisch gekozen president van Rusland is Boris Jeltsin gisteren de openlijke machtsstrijd met de nationa listische en conservatieve communisti sche oppositie aangegaan. Hieronder de ontwikkelingen in twee jaar: juni 1991: Bij de eerste presidents verkiezingen krijgt Jeltsin iets meer dan 57 procent van de stemmen. Bij zijn aantreden belooft hij de „wederop- stand van Rusland" door radicale de mocratische en economische hervor mingen. november 1991: Na diverse pogin gen wordt Roeslan Chasboelatov, toen tertijd de kandidaat van Jeltsin, door het Congres van Volksafgevaardigden gekozen tot voorzitter van d Opperste Sovjet. Het Congres verlent jeltsin buitengewone volmachten voor het doorvoeren van de econonsche her vormingen. Jeltsin neemt Ie leiding van de regering op zich. januari 1992: Het dooreltsin ge leide kabinet begint onder liding van Jegor Gaidar de economisce hervor mingen met het loslaten va de prij zen. april 1992: Voor het zese Congres van Volksafgevaardigden orslaat Jelt sin onder druk van de oppsitie zijn naaste adviseur Gennadi Borboelis als vice-premier. Gaidar wordtontslagen als minister van financiën.^as nadat de regering eensgezind dre;t met af treden krijgt zij van het Cagres toe stemming voor verdere hervrmingen. juni 1992: Jeltsin benomt de ar chitect van zijn economische beleid, Jegor Gaidar, tot interim-premier. december 1992: Met het oog op de hoge inflatie en ineenstorting van de produktiviteit eist het Congres een te rugdraaien van het economische be leid. Het komt tot een openlijke machtsstrijd. Een voorstel om de presi dent de controle over de regering te ontnemen, wordt nipt door het Con gres afgewezen. Gaidar wordt door de vroegere Sovjet-functionaris Viktor Tsjernomyrdin opgevolgd. Jeltsin orga niseert als compromis met de opposi tie een referendum voor 11 april over een nieuwe Grondwet. maart 1993: Het Congres gelast het referendum af na aandringen van par lementsvoorzitter Chasboelatov. Veel bevoegdheden worden Jeltsin ontno men. Zo kan hij niet langer via decre ten het dagelijkse beleid voeren. Op 20 maart dreigt Jeltsin met de invoering van een beperkt presidentieel bewind en kondigt hij het referendum aan voor 25 april. Op 27 maart bindt het parle ment in, nadat een poging om Jeltsin van zijn ambt te ontheffen, is mislukt. Het referendum zal doorgaan. april 1993: Bij het referendum op 25 april spreekt 57 procent van de kie zers het vertrouwen uit in Jeltsins be leid. Maar de president krijgt niet vol doende steun om nieuwe verkiezingen voor het Congres van Volksafgevaar digden te houden. juni 1993: De door Jeltsin bijeen geroepen Grondwetgevende Vergade ring, samengesteld uit 760 vertegen woordigers van politieke groeperingen en regio's, neemt op 12 juni een ont- werp-grondwet aan, die voorziet in de vorming van een uit twee kamers be staand parlement. augustus 1993: Jeltsin verklaart op 12 augustus dat hij met alle middelen, eventueel buiten de Grondwet om, in het najaar nieuwe verkiezingen voor het parlement wil houden. „De beslis sende politieke slag in Rusland komt in september", zei Jeltsin. september 1993: Jeltsin schorst op 1 september vice-president Aleksandr Roetskoj voorlopig wegens een corrup tie-affaire. Op 18 september verklaart Jeltsin zich in principe bereid tot ver vroegde presidentsverkiezingen, indien ook gelijktijdig verkiezingen voor het parlement worden gehouden. De op positie wijst het voorstel af. Gamma SiBrpleister Met schorseffekt, korreldikte 2 of 3 mm 18 kg van 20.70 voor Gamma Grondverf Voor binnen en buiten, 2.5 liter, wit of grijs van 25.90 voor Witte kunststof Schroten Vuren houten Opbergrek Per meter van 0.89 voor (hxbxd) 155x80x30 van 29.95 voor

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5