D66 wil tien miljard bezuinigen Binnenland RARA-verdachte op vrije voeten Acht jaar geëist voor doodsteken verslaafde Nu gratis abonnement tot 1994 bij aankoop van een mobiele telefoon. Burger moet meer rente aan fiscus gaan betalen 'Betere beveiliging nodig' 'WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 3 1 Is Pe^burcju GPD Gerpec"scf\3DC>c' hltaldnd Lubbers krijgt 'slappe lach den haag gpd De scherpe kritiek op de Miljoenennota heeft pre mier Lubbers niet kunnen deren. De bewindsman kreeg gisteren slechts de 'slappe lach' van de al even voorspelbare als negatieve reacties van werkgevers, vakbeweging en allerhande belangengroepen op de ka binetsplannen voor 1994. Toch valt er 'tussen al die onzin' ook nog wel wat zin nige kritiek te ontwaren, meent de CDA-voorman. Dat de werkloosheid aan het eind van zijn premier schap nog hoger is dan bij de start, noemde hij giste ren in elk geval 'zuur'. Werkgroep Raad van Kerken heeft grote moeite met Troonrede D66 wil de komende kabinetsperiode voor tien miljard gulden bezuinigen. Daarmee zitten de Democraten bo ven de bezuinigingsbedragen die CDA (9 miljard) en PvdA (8 miljard) in hun ontwerpverkiezingsprogramma's noemen. D66-fractievoorzitter Van Mierlo zei dit van middag tijdens de algemene beschouwingen. den haag/leidschendam anp-cpd D66 vindt dat een nieuw kabi net het financieringstekort met 1,5 procent moet verlagen. De totale premie- en belastingdruk moet met 2 procent omlaag, vindt Van Mierlo. Waar de De mocraten de tien miljard willen weghalen, maakte Van Mierlo niet bekend. Dat gebeurt begin oktober, als de partij het verkie zingsprogramma presenteert. WD-voorman Bolkestein heeft in een eerste reactie op de Troonrede de wens geuit dat het kabinet de belastingen vol gend jaar extra verlaagt. Arbeid kan dan goedkoper worden en er ontstaan meer banen. De werkgroep 'De arme kant van Nederland', een werkgroep waarin zowel de Raad van Ker ken als het landelijk industrie pastoraat DISK zitting heeft, vindt dat het kabinet in de Troonrede de economische cri sis vooral afwentelt op de laag ste inkomens. De werkgroep is bang dat door het beoogde be leid opnieuw mensen 'van de wegzuilen raken'. Vice-premier en PvdA-leider Kok noemde de begroting 1994 gisteren 'realistisch en perspec tiefvol'. Realistisch omdat er geen mooie verhalen worden verteld en perspectiefvol omdat er een beleid is ingezet dat blij vend meer banen oplevert. CDA-voorman Brinkman zei dat een volgend kabinet het be leid nog wat zal moeten aan scherpen. Zijn collega Wöltgens (PvdA) constateerde dat het ka binet geen populaire bood schap heeft. De begroting is niet geschreven om de kiezers te paaien, aldus de PvdA'er. Volgens de Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars (VNZ) en de overkoepelende or ganisatie van particuliere ziek tekostenverzekeraars (KLOZ) is het kabinet veel te optimistisch bij het inschatten van de kos tenontwikkeling in de gezond heidszorg. Gezien de ontwikke lingen in de laatste jaren, is het niet realistisch uit te gaan van een nul-groei, aldus de ziekte kostenverzekeraars. Budgetbe waking leidt onvermijdelijk tot het afvloeien van deskundig personeel, zo wordt voorspeld. Vooral de bezuinigingen op zie kenhuizen van 125 miljoen gul den vindt men 'slecht onder bouwd en onverantwoord'. Een tiental kerkelijke organi saties op het gebied van ontwik kelingshulp hebben inmiddels i heb- verklaard grote moeite ben met de begroting van ont wikkelingssamenwerking. Ze vinden dat de accentverschui ving naar noodhulp en vredes operaties in Pronks begroting een aantasting van de steun aan de allerarmste landen. De tien organisaties doen in een geza menlijke verklaring een oproep aan kabinet en parlement de uitgaven voor armoedebestrij ding in arme landen op peil te houden. Bewaarders verijdelen uitbraakpoging Amsterdam Personeel van de 'Bijlmerbajes' heeft gisterochtend een uitbraakpoging van twee gevangenen verijdeld. De twee be dreigden de bibliotheek op de tweede verdieping en wilden zo ontsnappen. Ze zijn overmeesterd door tien bewakers. De ge vangenen zaten straffen uit wegens diefstal met geweld. Negen jaar voor verkrachting Leeuwarden Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren een 28-jarige Leeuwarder veroordeeld tot negen jaar cel voor ver krachting van een vrouw en het daarna neersteken van het slachtoffer. Zijn 27-jarige handlanger kreeg acht jaar cel en TBS. De twee lokten vorig jaar een 21-jarige vrouw mee. Ze verkracht ten haar, staken haar enkele malen en gooiden het lichaam in een bouwput. De vrouw overleefde. 'Deel studenten schuld kwijtschelden' den haag Het kabinet onderzoekt of het mogelijk is oud-stu denten een deel van hun studieschuld kwijt te schelden als ze werk kiezen waar weinig belangstelling voor is, maar dat maat schappelijk van belang is. Het kabinet denkt daarbij aan beroe pen als leraar in een technisch vak of vrijwilliger bij vredesopera ties van de Verenigde Naties. Celstraf voor vervalsen rijbewijzen den haag Een 36-jarige rijschoolhouder uit Zoetermeer is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vijftien maanden celstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk voor het vervalsen van rijbewijzen. De eis was 24 maanden. De man vulde een jaar lang blanco rijbewijzen en medische verklaringen in voor leer lingen die niet door het examen kwamen. Zo hielp hij ze tegen betaling van 3.000 gulden per persoon aan een vals rijbewijs. De man heeft zeker 60 mensen aan een rijbewijs geholpen. Maastricht eist eigen 'dino' terug straatsburg Twee Limburgse Europarlementariërs, j. Bertens en M. Verhagen, eisen het hoofd van de reusachtige twee mil joen jaar oude 'Mosasaurus van Maastricht' terug van Frankrijk. Het oude zeemonster werd gevonden in de Sint Pietersberg in Maastricht maar is tweehonderd jaar geleden door de Fransen gestolen. De Mosasaurus ligt nog steeds in Frankrijk, Maastricht en Leiden moeten het met kopieën van het dier stellen. Tips over handel in nucleair materiaal Het meldpunt voor nucleair materiaal uit het voor malige Oostblok, dat op de Nederlandse markt wordt den, heeft sinds mei dit jaar zestig meldingen gekregen van han delaars die radio-actief materiaal aanbieden. Dat is net zoveel als vorig jaar. Net als vorig jaar bleek dat het in geen van de on derzochte gevallen ging om serieuze aanbiedingen, aldus een woordvoerder van het meldpunt. Niet harder rijden dan 30 in Utrecht utrecht In vrijwel de hele binnenstad van Utrecht mogen auto mobilisten voortaan niet harder rijden dan 30 kilometer per uur. Alleen in de Jacobsstraat en op de route van Vredenburg tot aan de Lucasbrug en de Wittevrouwenbrug mag 50 worden gereden. Verder wordt de binnenstad omgevormd tot een groot gebied voor betaald parkeren. Twee NS-kaartjes voor de prijs van een utrecht De Spoorwegen bieden in oktober twee treinkaartjes naar negen buitenlandse bestemmingen aan voor de prijs van een ticket. De negen stadsbestemmingen zijn: Antwerpen, Brus sel, Dusseldorf, Keulen, Londen, Luik, Luxemburg, Parijs en Sal zburg. De treinkaartjes moeten in oktober worden gekocht, maar de reis kan zowel in oktober als november worden ge maakt. De Gouden Koets, maar ook de koninklijke familie bleek gisteren als vanouds weer veel bekijks te hebben. Duizenden mensen wachten koningin Beatrix, prins Claus en kroonprins Wil lem-Alexander op, toen ze aankwamen bij de Ridderzaal. fotopersbureau dijkstra Majesteit zegt dat het geld op is n haag gpd-anp „Ze zouden volgend jaar luid sprekers moeten ophangen zegt een Haagse dame. Haar vriendin knikt en zegt: „Dan kunnen wij de troonrede ook volgen". De wouwen staan bij het eerste poortje naar het Bin nenhof. De Gouden Koets is net voorbij getrokken. „Maar het is leuker om de koningin te zien. Die troonrede kunnen we zelf ook wel schrijven. Niets dan be zuinigingen". Ongeveer 25.000 mensen kwamen gisteren naar Den Haag om een glimp van de Oranjes op te vangen. Volgens de politie was Prinsjesdag druk ker dan vorig jaar. I let enthou siaste publiek kon zich koesteren in een warm zonne tje. Zo ook een man uit Utrecht. Hij is slimmer dan de genoem de dames. Hij heeft een kopte lefoon op. Uit zijn borstzak steekt een antenne. „Goede ontvangst. Ze heeft een prachti ge stem", constateert hij tevre den. De Utrechter is al woeg met de trein naar Den Haag geko men. Hij houdt de rest van het publiek van de belangrijkste passages uit de Troonrede op de hoogte. ..Nederland is nog niet corrupt". „Iedereen moet een stapje terugdoen" en „We moeten racisme tegengaan", roept hij richting publiek. En te gen een groepje Haagse politie mannen: „Volgens majesteit staan jullie hier volgend jaar ook niet meer. Het geld is op". De mensen komen op Prins jesdag steeds woeger naar Den Haag om op die manier de bes te plekjes uit te zoeken. De Haagse politie ziet er streng op toe dat iedereen achter de dranghekken blijft. De toe schouwers zijn in opperbeste stemming. Vooral oudere da mes speculeren over wat de ko ningin dit jaar aan zal hebben. Als de koningin eindelijk langs komt, kijken ze ademloos toe. Haar robe hebben ze helaas niet goed kunnen zien. „Maar zag je die ring die ze om had? Vol dia- Er is slechts een incident. Een jongen die langs de route van de Gouden Koets met een rode vlag loopt, beschilderd met 'anarchistische tekens' moet zijn vlag inleveren. Volgens de politie zou dat kwetsend voor de koningin kunnen zijn. Aan het eind van de dag krijgt de jongen zijn vlag weer terug. Rechtbank: Bewijs onvoldoende om voorarrest te verlengen De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren zeer tegen de zin van officier van justitie C. van Riel de onmiddellijke vrijlating ge last van een 53-jarige wapen verzamelaar uit Venhuizen. De man is tussen januari '92 en maart '93 door justitie gevolgd omdat hij werd verdacht van het leveren van explosieven aan RARA voor de bomaanslagen op de woning van staatssecretaris Kosto en het ministerie van bin nenlandse zaken. Voor die ver denking bleek onvoldoende be wijs. De Venhuizenaar verbleef tot gisteren in voorarrest wegens het bezit van een omvangrijk arsenaal aan wapens en muni tie, busjes traangas, bijna een kilo springstoffen, amfeta- minepillen en softdrugs. On danks verzet van de officier oor deelde de rechtbank de reste rende verdenking te licht om voortzetting van het ruim drie maanden durende voorarrest te rechtvaardigen. Hoofdofficier van justitie A. Josephus Jitta heeft tegen advo caat Meijering een klacht inge diend bij de Orde van Advoca ten. Hij verwijt de raadsman vertrouwelijke gegevens over de RARA-verdenking uit de beslo ten zitting van de Alkmaarse raadkamer in de publiciteit te hebben gebracht. Meijering liet de rechtbank weten dat hij een aantal aspec ten van de RARA-verdenking tot op de bodem uitgezocht wil hebben. Zo vroeg hij de strafka mer toestemming voor het ver horen van de landelijke coördi nator van het onderzoek naar RARA en van een stafofficier bij de Criminele Inlichtingen dienst. Inval in woningen raadsleden CP'86 rotterdam gpd In opdracht van het Openbaar Ministerie in Amsterdam heb ben politie en Justitie vorige week invallen gedaan in de wo ningen van drie gemeente raadsleden van CP'86, in Rotter dam, Amsterdam en Den Haag. Bij het raadslid van CP'86 in de Rotterdam ving de politie bot, maar bij diens partijgenoten in Amsterdam en Den Haag wer den folders en pamfletten met discriminerende teksten in be slag genomen. Die zouden af komstig zijn van een extreem rechtse drukkerij in het Duitse Oberhausen, waar eveneens een inval is gedaan. rotterdam anp Verkrachtster moet cel in arnhem anp Een 32-jarige vrouw uit Ede is gisteren door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot vier jaar celstraf voor verkrachting van een 22-jarige plaatsgenote begin dit jaar. De vrouw gaf twee neven opdracht om fles sen te stoppen in de anus en vagina van het slachtoffer. Het ging om een wraakactie. De 22-jarige zou over de 32-ja- rige hebben geroddeld. De da der heeft haar slachtoffer eerst kilometers naakt over straat laten lopen, terwijl het vroor. Vervolgens kreeg de vrouw stroomstoten toegediend ter wijl ze was vastgebonden aan de verwarming. Daarbij staken deneven (17en 15 jaar) flessen cola en bier in het slachtoffer. De dader mag van de recht bank haar straf uitzitten in een TBS-kliniek. De 17-jarige neef is inmiddels veroordeeld tot twee jaar cel, de 15-jarige neef zit in een inrichting voor bui tengewone behandeling. Als u nu een auto- of zaktelefoon koopt, ongeacht van welk merk of bij welke dealer, betaalt u tot 1994 helemaal niets voor een nieuw abonnement op het mobiele netwerk (ATF-3). En dat is een heel voordelige manier om zelf te ontdekken dat mobiele communicatie werkt. Want met een mobiele telefoon werkt u efficiënter, kunt u uw zaken direct afhandelen en houdt u meer tijd over. Bel daarom gratis 06-0106 voor uw dichtstbijzijnde dealer. Het Mobiele Netwerk. den haag gpd Raad van State: 'Meten met twee maten te over ten onrechte betaalde belasting. Dit percentage wordt ook gehanteerd als een belas tingbetaler te weinig heeft afge dragen. Op 1 oktober gaan bei de percentages naar 5,55. Van Amelsvoort wil dat percentage handhaven als de belasting dienst moet terugbetalen, maar als de fiscus iets tegoed heeft, wordt de rente 8,55 procent. Van Amelsvoort denkt zijn re geling op 1 januari volgend jaar in te kunnen voeren. Zo wil hij een voordeel van 165 miljoen gulden per jaar behalen. Reden voor de maatregel is dat de be lastingdienst er met de huidige renteregeling bij inschiet. Over 1992 ging het om 172 miljoen gulden. De Raad van State wijst de motivatie van Van Amels voort van de hand. Volgens de raad heeft de staatssecretaris te optimistische ramingen gehan teerd. Dat die nu niet uitkomen, mag niet op de belastingbetaler worden afgewenteld, aldus de raad. Als een keurig door de Rotter damse dominee Hans Visser opgevoede verslaafde liep de 33-jarige junk op 24 maart meteen naar de politiepost bij Perron 0. Dat deed hij omdat een 37-jarige verslaafde zijn geld en cocaine had gepikt. Toen er geen politie was. nam de junk het recht in eigen hand en stak hij de verslaafde dood. De officier van justitie eiste gis teren voor de rechtbank in Rot terdam acht jaar celstraf. De man die bekendstaat als agressief zei dat hij had gesto ken uit noodweer, omdat hij met een mes zou zijn bedreigd. Zijn verklaring wordt door de politie in twijfel getrokken. Do minee Visser, geestelijk vader van Perron O, was boos omdat er tegen de afspraken in geen politieagent was. „Als Perron 0 open is, hoort er ook een agent te zijn. Ik heb alle verslaafden gezegd dat ze bij onenigheid al tijd naar de politie moeten stap pen. Anders wordt het een jungle waarin alleen de sterk- sten overleven." De junk was tijdens de steek partij niet helemaal toereke ningsvatbaar. Hij was over zijn toeren van woede. Zijn lichaam schreeuwde namelijk om zijn dagelijkse portie cocaïne, aldus de officier die daarom een lage re straf eiste. Uitspraak op 5 ok tober. den haag gpd Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën wil de rente die de belasting in rekening brengt als iemand te laat betaalt, met drie procent verhogen. Maar de rente die een burger van de be lastingdienst ontvangt als die geld terugbetaalt, moet gelijk blijven, vindt de staatssecreta ris. Met zijn plan heeft Van Amelsvoort zich de woede van de Raad van State op de hals ge haald. Volgens de raad meet de be windsman met twee maten en zal daardoor de belastingmoraal van de burgers nög slechter wordt. Bovendien heeft de be windsman vorig jaar juist ge zegd dat de overheid geen ban kier moet gaan spelen en één rentepercentage moet hante ren. De Raad van State meent dat het dan ook principieel on juist is dat de bewindsman nu een andere weg kiest. Nu be taalt de fiscus 6.45 procent ren- Er moet snel een nieuw systeem van automatische treinbeïnvloe ding (ATB) komen. Als gevolg van een 'ernstige tekortkoming' in een systeem botsten vorig jaar oktober bij Eindhoven een intercity- trein en een stoptrein waarbij 48 gewonden \ielen. De ATB werkte niet omdat de trein te langzaam reed. Volgens de Spoorwegonge vallenraad kunnen dergelijke situaties zich zeker op vijfhonderd plaatsen in het land voordoen. Psychiatrische ziekenhuizen naar rechter voor meer geld gedeeld. Tweederde van het geld dat de budgetkoning (van in totaal 60 miljoen gulden) opleven, gc- bmikt het ministerie om over schrijdingen bij de Riagg'sen de ambulante psychotherapie te compenseren. De psychiatri sche ziekenhuizen zijn kwaad omdat zij netjes binnen hun ei gen budget bleven maar nu wel moeten betalen voor overschrij dingen waar ze pan noch deel aan hebben. den haag anp De psychiatrische ziekenhuizen stappen naar de rechter om een koning van drie procent op hun budget ongedaan te maken. De ziekenhuizen doen dat omdat maandenlang overleg met het ministerie van WVC niets heeft opgeleverd. De overkoepelende organisatie, de Nederlandse Vereniging voor Geestelijke Ge zondheidszorg (NVGGz), heeft dat vandaag in Den Haag mee-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3