Kasparov verplettert Short Oranje rekent op zes maar hoopt op twaalf c BOLLEN Sport Jong San Marino een hele klus WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 CHEF AD VAN KAAM. 071 -356464. PIV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Glenn Helder geblesseerd leiden» Het is nog zeer de vraag of Vitesse-spits Glenn Helder za terdag opdraaft in het belangrijke uitduel met PSV. De oud- Roodenburger kampt met een enkelblessure, die hij afgelopen weekeinde opliep in het treffen met Heerenveen. Helder, hij raakte geblesseerd op het moment dat hij 2-0 scoorde, is op sportcentrum Papendal onder behandeling bij fysiotherapeut Robert van Singel. Belg verslaat favoriet in snookerfinale warmond Johan van Goethem heeft het internationale snook- ertoernooi in Warmond gewonnen. In de finale rekende de jon ge Belg gedecideerd af met de Engelse favoriet Stefan Mazzocis (3-0). Ook de halve finales waren een buitenlandse aangelegen heid, met Leigh Griffin en Frank Macel als verliezers. De Neder landers Raymond fabrie, Mario Wehrman, René Dikstra en Jesse Thehu. Tweede tennisstrijd der seksen los anceles Billie-Jean King (49) en Bobby Riggs (75), groothe den uit de tennishistorie, herhalen vandaag in Inglewood, Cali- fornië hun strijd der seksen van twintig jaar geleden. Zij spelen een gemengd dubbelspel met als partners respectievelijk Elton John en Martina Navratilova. De opbrengst is voor de Aids-be- strijding. King en Riggs stonden op 13 september 1973 al eens aan weerszijden van het net. Toen won King de single met 6-4 6- 3 6-3. In Houston, Texas waren toen 30.000 toeschouwers getui ge, wereldwijd voor de tv-schermen een slordige 50 miljoen. Kogelstoter Stulce voor leven geschorst new york» De Amerikaanse atletiekfederatie heeft Mike Stulce, Olympisch kampioen kogelstoten, voor het leven geschorst. Stulce (24) werd bij een dopingcontrole tijdens de wereldkam pioenschappen in Stuttgart positief bevonden. Hazeleger en Stigter naar WK den haag Jan Dikr Hazeleger en Aart Stigter maken deel uit van de zeven atleten tellende ploeg die de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie afvaardigt naar het wereldkampioenschap halve marathon op 3 oktober in Brussel. De KNAU selecteerde voor de wedstrijd in de Belgische hoofdstad vier mannen en drie vrou wen. De selectie bestaat uit: Marco Gielen, Gerard Kappert, Aart Stigter, Jan-Dirk Hazeleger, Wilma van Onna, Marian Sreriks en Helle Vullings. Tafeltennissters beginnen goed lagenetouze» Nederland is de Superliga tafeltennis voor vrou wenteams goed begonnen door dinsdag in La Genetouze met 4- 1 van Frankrijk te winnen. Het enige verliespunt werd geleden in het dubbelspel. De combinatie Vriesekoop/Noor was niet opge wassen tegen Aubry/Coubat. Beide teams speelden zonder een topspeelster. Bij Frankrijk ontbrak de Chinese Xiao Ming Wang, Nederland trad aan zonder Mirjam Hooman, die zich momen teel niet beschikbaar stelt voor de nationale ploeg. Bettine Vries- ekoop won haar beide enkelspelen, Emily Noor en Gerdie Keen zegevierden ieder één keer. 'Lady Di' kan het niet aanzien Prinses Diana bracht giste ren een bliksembezoek aan het Londense Savoy The atre, waar Gary Kasparov en Nigel Short aanschoven voor hun zevende partij in de WK-match van de PCA. De ontknoping heeft Lady Di niet meer 'life' meege maakt. Vond ze het gade slaan van twee schakende grootmeesters op een po dium een saaie bedoening, had ze andere verplichtin gen of kon ze niet langer aanzien wat haar landge noot allemaal moest door staan? londen gpd Lang zullen de aanwezigen zich niet over de vraag hebben gebo gen. Hun medeleven ging uit naar Nigel Short, die in een desolate gemoedstoestand het theater de rug had toegekeerd. Kasparov bracht de Britse 'ho pe' een verpletterende neder laag toe, waardoor Shorts ach terstand nu werkelijk dramati sche vormen heeft aangeno men: 1,5 - 5,5. „Kasparov speelde in één woord briljant. Hij liet zien de echte wereldkampioen te zijn," sprak Shorts vertrouwensman Dominic Lawson bewonderend. En de Engelse grootmeester Da vid Norwood merkte in de be slissende fase op: „Nigel kan al leen nog maar bidden, maar zelfs daar heeft hij geen tijd voor." Gary Kasparov heeft zijn te genstander zo ongeveer met de grond gelijk gemaakt. De man uit Bakoe opende deze keer weer met e4 en Short koos evenals in de eerste en derde partij, die hij beide verloor, voor het Spaans. Op het bord ver scheen andermaal de 'good-old' Gary Kasparov laat in Londen geen spaan heel van opponent Nigel Short De briljant schakende Kasparov nam gisteren nog verder afstand. foto Ruy Lopez-variant. De deskun digen in Londen (of moeten we spreken van chauvinisten?) wa ren ervan overtuigd dat Short een sterkere voortzetting had gevonden dan in de voorgaande ontmoetingen. „Nigel maakt een resolute indruk," had Lawson geconstateerd. „De re mises in de voorgaande partijen hebben hem goed gedaan." Superieur Hij moest al gauw op zijn woor den terugkomen. Kasparov bouwde vanuit het 'niets' aan een superieure stelling en lang zaam maar zeker werd Short 'dood' gedrukt. „Horrible, hor rible,', riep Norwood bij herha ling. „Ik begrijp nu waarom Lady Di eerder is weggegaan." De experts konden het voorals nog niet eens worden over de vraag waar Short in de fout was gegaan. Vermoedelijk was zwart 21e zet (g5) een misgreep, maar of de stelling bij een andere voortzetting te houden was ge weest, valt te betwijfelen. Kasparov trok met 19. h4 onver vaard ten aanval. „Een zet zoals Steinitz die pleegde te spelen", aldus IGM Norwood. De ex-we- reldkampioen offerde vervol gens de pion, gooide er nog eentje tegenaan en besloot de partij met een schitterende matcombinatie. Toen hij zag dat er niet meer aan te ontko men viel, gaf de ontredderde Short op. David Norwood: - „Viktor Korstjnoj hééft eens gezegd dat Short van nature geen Ruy Lo- pez-verdediger is. Ik geloof dat Viktor gelijk heeft. Nigel begrijpt die opening niet. Hij kan mis schien beter zijn toevlucht ne men tot het Frans, daar is hij tenslotte mee opgegroeid." Arme Nigel Short. Zelden zal hij zo'onder de voet zijn gelo pen als deze derde dinsdag in september. En dan te bedenken dat het einde van de lijdensweg nog lang niet in zicht is. De partij Kasparov (Rus, wil) - Short (GBr, zwart) I. e2-e4. e7-e5, 2. Pgl-f3. Pb8 c6, 3. Lfl-b5, a7-a6, 4. Lb5-a4. Pg8-f6 5. 0-0. Lf8-e7, 6. Tfl-el. b7-b5. 7. La4 b3, 0-0. 8. a2-a4, Lc8-b7, 9. d2-d3. d7 d6, 10. Pbl-d2. Pf6-d7, 11. c2-c3. Pd7 c5, 12. a4xb5. a6xb5. 13. Talxa8 Lb7xa8. 14. I.b3-c2, Le7-f6. 15. b2-b4 Pc5-e6, 16. Pd2-fl. La8-b7, 17. Pfl-e3 S-g6-. 18. I.c2-b3, Lf6-g7, 19. h2-h4 7-c8. 20. h4-h5, Kg8-h8. 21. Pe3-d5 g6-g5. 22. Pd5-e3. Pe6-f4. 23. g2- Pf4xh5. 24. Pe3-f5, I.c8xf5, 25. e4; Dd8-d7, 26. Lclxg5. h7-h6. 27. Pf3-h4 Ph5-f6, 28. Lg5xfb. Lg7xf6. 29. Ddl-h5 Kh8-h7,30. Ph4-g2, Pc6-e7, 31. Pg2-e3 Pe7-g8, 32. d3-d4, e5xd4, 33. c3xd4 Lf6xd4. 34. Pe3-g4, Kh7-g7. 35. Pg4xh6 Ld4-f6,36. Lb3xl7, zwart geeft op. bologna albert geesing gpd-verslaggever De affiches in Casalecchio, een buitenwijk van Bologna, beloof den een heuse oefenwedstrijd van het Nederland elftal tegen de lokale voetbaltrots. Dus liep de plaatselijke bevolking gister middag massaal uit en betaalde grif dé 5000 lire entreegeld, be stemd voor het kankerfonds voor kinderen. Iedereen was met groot materieel uitgerukt, de politiek, de brandweer en de ambulance, er waren zelfs heu se perskaarten gedrukt. Het wachten was alleen op de voetballers van Nederland. Vol gens de aanplakbiljetten zou de wedstrijd om vijf uur beginnen; langs het veld stonden lange rij en tuinstoelen voor de 'autori- tate'. Tientallen jochies, in de kleuren groen en wit, waren als ballenjongens aangewezen, maar wie er verscheen, geen speler van Oranje. Kort voor vijven reed eindelijk de bus het complex op, de wed strijd zou weldra beginnen. Het bestuur van Casalecchio Ars Pa- rati wist natuurlijk wel beter, maar hield zich wijselijk van de domme. De toeschouwers ver maakten zich aanvankelijk met een partijtje doelschieten en in gestudeerde corners, maar rook onraad toen na een half uur de wedstrijd nog steeds niet was begonnen. Vindingrijk als Italianen zijn, bracht de FIFA uitkomst. En werd er doodleuk via de mega foon omgeroepen dat de we reldvoetbalbond de oefenwed strijd op het laatste moment had verboden. Dick Advocaat was met stomheid geslagen, het gros van de toeschouwers droop teleurgesteld af. „We we ten echt niet hoe dit verhaal de wereld in is gekomen, wij wis ten van niks," meende de bondscoach 'oprecht. Nog tij dens de training hadden ze ge probeerd de lokale vedetten te koppelen aan Oranje. Vergeefs. „Het was voor een goed doel, zullen we maar zeggen." Potje van niks Vanavond in Bologna zullen er in het stadion, dat plaats biedt aan 40.000 toeschouwers, waar schijnlijk niet veel meer zijn dan gistermiddag tijdens de afslui tende training voor een potje van niks. De winnaar staat al op voorhand vast, het gaat alleen om de hoogte van de score. Ad vocaat rékent bij voorbaat op een nulletje of zes, het dubbele aantal treffers tegen San Marino zal hem liever zijn. „Dan wordt het doelsaldo pas echt interes sant als je dat van ons vergelijkt met Engeland." Om die reden heeft Advocaat gekozen voor een ploeg met slechts een verdediger (Frank de Boer) en moet John de Wolf op de bank beginnen. .Dat is merkwaardig als je bedenkt dat de Feyenoorder in de thuiswed strijd tegen San Marino (6-0) twee keer scoorde en in feite de gevaarlijkste 'aanvaller' was. Hij moet plaatsmaken voor Wim Jonk, die vanaf links de corners moet nemen en die - samen met Ronald Koeman - het vuur werk vanuit de tweede lijn voor zijn rekening moet nemen. Met taktiek heeft het van avond allemaal bitter weinig te maken. „Als je de kans hebt, moet je schieten," drukte Advo caat de spelers nog eens op het hart. Hij heeft drie spitsen (Kieft, Bosman, Bergkamp) aan gewezen die „vrij zijn om te lo pen waar ze willen". Als het maar doelpunten oplevert. „San Marino heeft maar één intentie: de score zo laag mogelijk hou den, de rest interesseert ze niks." De hamvraag is alleen of twee centrumspitsen (Kieft, Bosman) en een aanvaller vlak daar ach ter (Bergkamp) niet iets te veel van het goede is. Net als eerder in Utrecht (Meijer, Eykelkamp) is het niet denkbeeldig dat Bos man en Kieft elkaar voor de voeten lopen. „We zijn wel ge dwongen om zo te spelen," denkt Advocaat. „Detegenstan der gaat een blok vormen rond het strafschopgebied en komt er met een, hooguit twee spelers uit. We zullen het via de zijkan ten moeten forceren." Kleine ruimte De bondscoach gaat er stilzwij gend van uit dat San Marino vanzelf fouten gaat maken. „Daar moeten wij van profite ren. We willen eerst proberen het voetballend op te lossen, via de vleugels. Als dat niet lukt, zullen wij het over een andere boeg moeten gooien." Via de power van John de Wolf en met de inbreng van Ronald de Boer. „Die kan in de kleine ruimte goed uit de voeten," zo weet ook Advocaat. De ongelijke krachtmeting in Bologna moet het antwoord ge ven op de vraag of Oranje een zelfde lot boven het hoofd Aron Winter en Rob Witschge nemen in Bologna even de tijd om de Italiaanse sportkranten door te pemen. Winter doet het vertaalwerk, f hangt als in de aanloop naar het EK 1984. Destijds won het Ne derlands elftal thuis met 5-0 van Malta en dacht toenmalig bondscoach Kees Rijvers de buit binnen te hebben. Een paar we ken later schoot Spanje in Sevil- la tegen Malta twaalf keer raak (12-1) en werd het Nederlands elftal op doelsaldo uitgescha keld. Bij een puntendeling over vier weken in de Kuip (Neder- land-Engeland) kunnen de En gelsen dat kunstje evenaren. Met of zonder omkoping. Daar om kan Oranje vanavond maar beter met scherp schieten en met een nulletje of twaalf win nen. Dat lucht op. En jaagt En geland bij voorbaat de schrik op het lijf voor de sleutenwedstrijd media oktober in de Kuip. Opstelling Nederland: De Goey. Koeman, De Boer: Rijkaard, lonk. Bergkamp. Wouters: Overmars. Kieft. Bosman. Rov. De wisselspelers zijn: Snelders. De Wolf, Winter, Witschge en Ronald de Boer. serravalle anp San Marino-uit is voor Jong Oranje bijna te moei lijk gebleken. Het landje met negen voetbalvelden en duizend actieve leden dwong Nederland, reeds kansloos voor de Europese titel, tot een meer dan gemiddelde inspanning. De talenten mochten zich best schamen, ondanks de zege van 3-1 in Serravalle. Bondscoach Rinus Israel miste hele flarden van de wedstrijd. Dat gebeurde wanneer hij het hoofd in de handen liet rusten. Soms was het hem te veel. Of eigenlijk: te weinig. Het eerste doelpunt, na 55 minuten pas, was een zeldzaam hoogte punt: strakke voorzet, fraaie kopbal van RBC'er Mutsaers, afgelopen seizoen gekozen tot beste speler van de eerste divisie. Maar even later was het weer 1-1. Langzaam Meestal ging de bal veel te langzaam rond, zodat de jeugd van San Marino alle tijd had om in té grijpen. Bovendien bleken de talenten uit het re- publiekje de slechte eigenschappen van hun bu ren uit Italië perfect te imiteren. Scherpe aanval len op de pezen, tijdrekken. Zelfs de ballenjon gens deden het rustig aan. Geregeld bleek dat Jong Oranje over te weinig techniek beschikte om de bal in één keer te spe len. Dat lukte soms zelfs niet eens als geen tegen stander in de buurt was. Het aantal kansen voor rust was te verwaarlozen. San Marino vierde de gelijkmaker, een kwartier voor tijd, alsof de kwalificatie was veiliggesteld. Valentini kopte in, alle spelers gingen op elkaar liggen van vreugde. Na 33 tegendoelpunten in acht duels was er eindelijk gescoord. Pas in de laatste vijf minuten nam Nederland afstand. Eerst knalde Van Hoogdalem snoeihard in met links. Aan de manier waarop aanvoerder Davids in zijn armen sprong, was de opluchting af te lezen. Vlak voor tijd was Mutsaers weer suc cesvol. Vlot beende Israel naar de kleedkamer. E OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT amenstellersvan programmablaadjes K _r gaan zich zelden te buiten aan prikkelende proza. Stel je voor dat de tegenstan der een stapje harder gaat lo pen vanwege pittige uitspra ken. zoals 'vandaag ontvangen u/ij Foreholte uit Voorhout als tegenstander. Dat wordt een ei tje, want ze kunnen er geen hout van'. Zo ver gingen ze bij SJC niet, al scheelde het wei nig. De Noordwijkse auteur meldde zondag dat 'het Fore holte van Mart de Groot weinig geheimen heeft. Ze spelen met één spits en zo spelen wij in elk geval niet. Wij van SJC houden van attractief voetbaF. Attractief voetbal kregen de toeschouwers zondag zeker voorgeschoteld. Niet van SJC, maar van Foreholte. De Voor- houters, die een dag eerder nog met een 'bakkie' op over de Voorhoutse kermis hadden gezwalkt, wonnen met 3-0. Het 'andere Ajax' maakte een ongekend geïnspireerde in druk. Naderhand blijkt waar om. Trainer Mart de Groot: ,,Wat denk je, ik heb vooraf in de kleedkamer die tekst hardop voorgelezen. Zo van: jongens, wat lees ik hier nu allemaal! Hier staat dat we met één spits spelen. Nou, laat ze maar zien dat het anders is." De Groot lachte zich een on geluk in de dug-out. Een paar meter verderop zat Ben van Leeuwen, de collega-trainer van De Groot, zich te verbij ten. Terwijl zijn 'gevolg' op de mat werd weggespeeld, moest Van Leeuwen maardenken aan dat dekselse programma blaadje. Daarin werd Van Leeuwen sprekend opgevoerd. Was hij de man die de voor Foreholte weinig vleiende op merkingen had gemaakt. Maar Van Leeuwen had niemand gesproken en was dus des dui vels. Vreemd, eigenlijk ongepast, om je 'eigen' trainer uitspra ken te laten doen die hij nooit heeft gebezigd. Of speelt Van Leeuwen de vermoorde on schuld? Reden voor een diep gravend onderzoek. Vraag één: Wie is er verantwoordelijk voor het stukje? Volgens wed strijdsecretaris Rolvers ligt de verantwoordelijkheid in han den van Leo van der Put, voor zitter van de supportersvereni ging. Er ontstaat een eigenaar dige discussie. Mijnheer Van der Put, u bent dus verantwoordelijk voor het programma-blaadje dat zon dag bij SJC is verspreid. Van der Put, resoluut: „SJC geeft helemaal geen program mablaadje uit." Dus er is helemaal geen blaadje verspreid? Van der Put: Dat heeft de sup portersclub gedaan. Oh. Dus u bent de samenstel ler en u heeft Van Leeuwen ge sproken. Weet u dat Van Leeu wen een beetje boos is op u? Van der Put, nu ook een beetje boos: „Meneer, ik weet van niks. Heeft u dat stukje geschreven of iemand anders: Van der Put, een beetje bozer: „Meneer, het is niet de bedoe ling om iemand een strop om de nek te hangen. Van der Put ruikt dus onraad. Meneer Van der Put, wij willen alleen weten of er iemand met Ben van Leeuwen heeft ge sproken. Van der Put, heel erg boos: „Bent u nou journalist? U zit te zuigen. Ze hebben u om een verkeerde boodschap gestuurd. Anders had u wel andere vra gen gesteld. Ik heb Van Leeu wen niet gesproken, niemand heeft Van leeuwen gesproken. Nou goed?" Dank u, om dat laatste was het ons te doen. Duidelijk is wel de supporters club de irritatie heeft gewekt van het SJC-bestuur. Voorzit ter Ottevanger kreeg het pro grammablaadje zondag tij dens de rust onder ogen. De praeses: „De supportersclub is er ver antwoordelijk voor. In principe mogen ze schrijven wat ze wil len. Er is geen enkele reden om censuur of zo toe te passen, want normaal schrijven ze on schuldige stukjes. Wat ze zon dag hebben geschreven. u>as niet echt gelukkig. Maar een probleem maken we er niet van, we lossen dit wel op. Ik heb ook begrepen dat niet ie dereen binnen de Supporters club gelukkig was met het stukje. Mart de Groot van Foreholte anders wel. De Afdeling Leiden van de KNVB be staat 90 jaar en nodigt iedereen uit voor het partijtje. De organisatie van een vierlandentoernooi voor spelers tot 17 jaar behoorde vorige week tot de lustrumac tiviteiten. Bedoeld om het voetbal te promoten. Leuk idee, vonden ze bij LFC. Dus snel twintig kaarten be steld voor de Aldie belang stelling had om de finaledag op de velden van Roodenburg mee te maken. Die interlands gingen mooi aan hun neus voorbij, want LFC Al moest afgelopen zater dag om half drie 's middags zelf voetballen tegen Lugdunum. „Een lachertje", noemt Flip Massaar, 'mister LFC', de planning van de KNVB. „Dat moet dan reclame i oor het voetbal voorstellen. Ze had den het hele competitie-pro gramma eruit moeten gooien, zodat iedereen naar die inter lands had kunnen kijken. Afdelingsmanager Cor van Steijn heeft dat heel even over wogen. „Maar dat doe ik niet zo maar, want we hebben alle competi- tiedagen hard nodig. We heb ben we nu al met afgelastingen te maken. En straks is het weer herfstvakantie. Dus dan maar interlands orga niseren, die een actieve voet ballers niet eens kunnen be zoeken. Van Steijn: „Zo druk was het nu ook weer niet bij Roodenburg. fk heb daar weinig volledige selecties aangetroffen. Logisch, want die moesten, zoals in het geval van LFC Al zelf op last van de competitie- leider de wei in. Van Steijn:, Ik heb anders geen enkele klacht ontvangen. Wij wel. van een Boshuizerka- declub die liefst twintig kaar ten had besteld. Van Steijn, na een minuut stil te: „Pfff, wat moet ik hier nu op zeggen Eén momentje graag. Na enkele minuten is de afde lingsmanager in staat te spre ken. Dan: Jammer dat deze discussie niet volgens de officiële kana len maar via de krant verloopt Wij hebben het niet aan de grote klok gehangen, maar ver enigingen die de interlands hadden willen bijwonen, had den dat probleem hij ons moe ten aankaarten. LFC heeft dat niet gedaan. „Dat klopt", zegt Han Verhocks, secretaris van LFC. Wij hadden gehoopt dat de leider de wedstrijd nog had kunnen verschuiven, maar dat is kennelijk niet ge lukt. (bijdrage Tim Brouwer de Ko ning)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25