Laser Computers wordt trendsetter DONDERDAG AVOND. MEUBEIHEIN AVOND. 'Luchtspoorboekje' nu op de computer 3IGEN BAAS Weer ontslagen bij 'Poreeleyne Fles' Stand van Zaken 'Laaggeschoolden vergeten groep Administratie De Kieviet is een chaos NA EEN RONDJE MEUBELPLEIN LEIDERDORP WOON JE VEEL LEUKER. WOENDAC 22 SEPTEMBER 1993 chef willem spierdijk. 071 -356439, plv -chef meindert van der kaaij. 071-356442 deventer cpd Al eerder zijn pogingen onder nomen om reisgidsen in de computer op te nemen en som mige zijn geslaagd. Het beste voorbeeld is het elektronische spoorboekje van de NS: Reis plan. Info Travel, een afdeling van uitgeverij Imec in Deventer, hoopt dit succes te herhalen met een 'spoorboekje' voor vliegtuigen. Het elektronische spoorboek je heet TravelPlan. Het draait op de PC en beslaat zo'n 2,5 Mega byte. Dat is inclusief summiere informatie over het land waar heen gereisd wordt, hotels, aan sluitende bussen en treinen. De vluchttabellen zien er bekend uit: ze lijken op die van het handzame KLM-boekje. Alleen zijn de gegevens sneller op te roepen en handig te koppelen. Het TravelPlan kan ook in schootcomputers worden opge nomen voor onderweg. Hele maal bijzonder is dat de uitge verij ook gedacht heeft aan zak computers als de Hewlett Packard 95 en 100 en de Psion Series3(a). Veel zakenmensen beschikken over deze compu ter/organizers en raadplegen ze onderweg. De versie voor de zakcomputer geeft minder info: bus- en treinverbindingen, ge gevens van hotels en landen ontbreken in verband met de beperkte omvang van dit pro gramma. De Psion-versie kan uit de voeten met een flash-me mory van 1 Megabyte, De uitgeverij is bezig de gege vens constant te vernieuwen en te vergroten. Om die reden is er voor mensen of instanties een abonnement mogelijk dat 375.- (excl.) kost en dat voor ziet in een maandelijks ver nieuwde uitgave. Men krijgt dus 12 maal per jaar een update. De minder frequente reiziger kan toe met een halfjaarlijks abon nement van 98,- (incl). (Info Imec Publishing Info Travel Deventer 05700-32345). Het in Zoeterwoude gevestigde Laser Computers Europe verwacht in 1993 vijftien procent meer computers te ver kopen dan in 1992. Het Zoeterwoudse bedrijf rekent op een omzetstijging van acht procent. Laser doet die voor spelling op basis van de cijfers van het eerste half jaar. In de eerste zes maanden van 1993 verkocht de computer- firma 12.300 pc's, in 1992 waren dit er nog 11.100. Groothandel laat veel kansen liggen leidendwongen nieuwe artikelen te bedenken en te produceren. De Nederlandse groothandel kan daarbij een belangrijke brug functie vervullen door signalen uit de markt door te geven aan fabrikanten. Maar tevens moet de groothandel nieuwe produk- ten veel beter ónder de aan dacht brengen. Het rapport E0893 kost 35,- en is verkrijgbaar bij het EIM, fax 079-415024. De groothandel stimuleert fa brikanten veel te weinig om nieuwe produkten te ontwikke len. Daardoor blijven heel veel kansen liggen, zeker wat export betreft. Tot die conclusie komt het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in de publikatie: Hoe innovatief is de Nederlandse Groothandel? Door internationalisering is het midden- en kleinbedrijf gë- leiden» willem spierdijk De computerfirma brengt bin nenkort enkele nieuwe produk ten op de markt. „Men verweet ons wel eens losse componen ten te kopen en die in elkaar te zetten. We waren tot nu toe trendvolgers, we worden nu een van de trendsetters op het ge bied van de professionele syste men", zegt commercieel mana ger Toine Stapelkamp. Laser Computers is een volle dochter van Hongkongs groot ste computerfabrikant Vitech. Twee jaar geleden verkreeg de ze multinational alle aandelen van het Zoeterwoudse bedrijf. „De filosofie van de Chinezen is dat zij pas alles over een bedrijf te zeggen hebben als zij 100 procent van de aandelen bezit ten en niet 52 procent", zegt Stapelkamp. De computerfirma werd in 1987 opgericht door Paul Par don, die vanaf een pand aan de Touwbaan in Leiderdorp met de verkoop van Laser-compu ters begon. Pardon had al eer der apparaten van het merk Sinclair op de markt gebracht en beschikte zodoende over contacten bij de computerdea lers. „Het was goed gezien van Pardon om deze computers naar Nederland te halen, ze wa ren scherp geprijsd en goed van kwaliteit. Het was een aantrek kelijke pc van een producent waarvan wel enige continuiteit te verwachten was, vertelt Sta pelkamp, die zich herrinnert dat het produkt ook in de vakpers bijzonder goed werd ontvan gen. Laser Computers profiteerde net als andere bedrijven in deze branche van de enorme ver- koopgolf, onder meer door het enorme succes van de 'pc-pri- vé-projekten. Net als concur renten realiseerde het inmid dels naar Zoeterwoude verhuis de bedrijf groeipercentages van tientallen procenten per jaar. Toen de verkopen inzakten en computerbedrijven als Info- theek en Kern-Groep het loodje legden, bleef Laser Computers overeind. Stapelkamp zegt dat zijn be drijf ook nooit in de problemen is gekomen. „In de automatise ring zijn de verleidingen groot om meer produkten en dien sten te gaan leveren. Wij heb ben altijd de opvatting 'schoen maker blijf bij je leest' gehul digd. We ontwikkelen en distri- buteren pc's en laten het daar bij. Dat betekent dat spectacu laire groei niet voor je is wegge legd, maar ook dat je ver schoond blijft van spectaculaire klappen." De commercieel directeur denkt dat zijn bedrijf 'bovenge middeld ethisch' opereert te genover zijn dealers. „We huldi gen het standpunt - en dat klinkt bijna infantiel - dat je ZAKELIJK Registeraccountant LISSE - Burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse verricht op 1 oktober de officiële opening van het eerste zelfstandig gevestigde registeraccountantskantoor aan de Frans Halsstraat 77 Lisse. Van der Zwet registeraccoun tants is een breed jpzetbaar kantoor. Het richt zich vooral op het Midden- en Kleinbedrijf en de vrije beroepsuitoefena ren. De dienstverlening bestaat uit fiscale werkzaamheden en adviezen, alsmede adviezen en dienstverlening op financieel-, administratief- en bedrijfseco nomisch terrein. Eurosociëteit LEIDEN - De Kamer van Koop handel Rijnland houdt dinsdag 5 oktober weer een bijeenkomst van de Eurosociëteit. De bijeen komst staat in het teken van het Europese milieubeleid. De bij eenkomst duurt van 15.30 tot 18.30 uur en wordt gehouden in de vergaderzaal van het gebouw van de Kamer aan de Stations weg 41 in Leiden. Deelname aan de Eurosociëteit is gratis, wel is aanmelding vooraf nood zakelijk. Dat kan tot 24 septem ber. Inlichtingen via 071- 250500. Vlasveld Computers LEIDEN - Vlasveld Computers Int. BV aan de Morsweg 21 in Leiden verandert zijn openings tijden. Vanaf 1 oktober is Vlas veld Computers op zaterdag ge sloten. In plaats daarvan is de firma op maandag open en wel van 9.00 tot 18.00 uur. 'Unie in Nieuwkoop' NIEUWKOOP - Unie Plastic BV en Meta Unie BV openen onder het motto 'Unie in Nieuwkoop' op vrijdag 24 september hun aardde Energieweg 20 in Nieuw koop hun nieuwe gebouwen. In deze moderne fabrieken zal de produktie van Unie Plastic ge heel worden geautomatiseerd. De officiële opening zal ge schieden door Th.F.J.Jansen, gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland. Taaipromotor LEIDEN - In opdracht van het ministerie van Economische Zaken is door de Stichting Pro motie Talen voor het midden- en kleinbedrijf een 'Taalpromo- tor' samengesteld. Het boekje is speciaal geschreven voor onder nemers die internationaal zaken (willen) doen in Europa. Het is een vraagbaak op het gebied van vreemde talen en geeft op tal van praktische vragen een antwoord. In de gids zit ook een adressenlijst met namen van taaiinstituten, vertaalbureaus, buitenlandse Kamers van Koop handel enz. Het boekje kost 23 gulden, incl. portokosten, en is te koop bij genoemde stichting. Tel: 030-856745. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Erik Bloklander uit Oegstgeest van het advies- en organisatiebureau Euroglow. k ben met Euroglow begonnen I naast mijn studie personeels- -A-werk en bedrijfskunde. Ik advi seer bedrijven over alles wat met arbeid en ziekteverzuim te maken heeft. Daarnaast wil ik met name laaggeschoolde mensen begeleiden naar de arbeidsmarkt. Ze aan het werk helpen dus. Voor die bemiddeling heb ik een vergunning aangevraagd bij het ministerie van sociale zaken. Laaggeschool den zijn een groep die op de arbeidsmarkt wordt vergeten, terwijl er volgens mij wel degelijk werk voor hen is. Ook permanent werk, ik wil nadrukkelijk geen uitzendbu reau zijn. Behalve deze diensten verzorg ik ook computercursussen. Met wat ik doe ben ik in feite een zelf standige personeelsfunctionaris. Dat is vooral interessant voor het midden- en kleinbedrijf. Bedrijven die zelf de kennis op het gebied van personeelswerk niet in huis hebben. Ondernemingen waarvoor het te duur is om er een eigen personeelsafdeling op na te houden, waarvoor bovendien on voldoende werk is. Ik kan voor die bedrijven bijvoorbeeld de werving en selectie verzor gen, adviseren bij het aantrekken van nieu we mensen. Ik kan helpen bij het maken van functiebeschrijvingen, het opstellen van een personeelsadvertentie, maar ook bij de keus van de meest geschikte kandi daat voor een bepaalde functie. Ook kan ik bedrijven duidelijk maken dat de eisen die ze aan kandidaten stellen reëel moeten zijn. Verder houd ik me bezig met het terug dringen van ziekteverzuim. Dat kan bij voorbeeld door het opzoeken van mensen die zich ziek melden. Hun leg ik dan uit dat ziekmeldingen een bedrijf veel geld kosten. Dat iemand die zich ten onrechte ziek meldt het bedrijfsbelang schaadt. Anders om zal ik als blijkt dat voor dergelijke mel dingen ook verklaringen zijn te vinden bin nen het bedrijf, bijvoorbeeld in de werk omstandigheden of de interne verhoudin gen, ook met de werkgever overleggen hoe dat moet worden aangepakt. Voor ik met Euroglow begon heb ik een ondernemingsplan gemaakt. Dat voorzag er in dat ik na een half jaar de eerste cliënten zou hebben. Nu ben ik drie maanden bezig en ik begeleid inmiddels één bedrijf. Dat is snel, zo heb ik ook begrepen van mede-stu denten en van mijn docenten. Om opdrachtgevers te werven probeer ik zo bekend mogelijk te worden bij bedrijven. Ik heb mailings gemaakt en aan bedrijven doet wat je zegt en dat je zegt wat je doet. Dat betekent dat wat je met elkaar afspreekt ook negen van de tien keer nakomt en niet - zoals nog wel eens ge beurt - vijf van de tien keer. Dealers kunnen er van op aan dat wij afsprakeri nakomen en dat er niet partijen comupters AMSTERDAM Het zal nog geruime tijd duren voordat het faillissement van de Wassenaarse Auberge De Kie viet kan worden afgesloten. Vol gens curator B. de Roy van Zui dewijn is de administratie van de horecagelegenheid een cha os. De Roy diende onlangs bij de Amsterdamse faillissements kamer een tussentijds verslag van het faillissement in. „De boekhouding ontbreekt in feite over de laatste anderhalf jaar. Er is wel een bepaalde ma te van administratie, maar er is zeg maar geen kasboek bijge houden", zo typeert hij de situ atie. Bij de curator heeft zich een zeer groot aantal schuldei sers gemeld. In totaal goed voor zo'n veertien miljoen gulden. De grootste crediteur is bankier Van Lanschot. „Maar die heeft natuurlijk nogal wat zekerhe den, waar tegenover de op brengst staat van de verkoop van De Kieviet en Molen De Dikkert in Amstelveen", aldus De Roy. De Dikkert werd al in mei voor ongeveer twee ton overgedaan aan een koper. De Kieviet verwisselde in juli van eigenaar. Dat etablissement werd voor 5,7 miljoen gulden verkocht aan de bv Wachtendijk die ook eigenaar is van het ex clusieve restaurant Vreugde en Rust in Voorburg. via andere wegen worden gedis tribueerd." Behalve aan de verkoopcijfers werkte Laser afgelopen jaren ook aan de naamsbekendheid. De naam 'Laser' is veel langs de voetbalvelden te zien en ook trad het bedrijf op als co-spon sor van de wielerploeg van Peter Post. Het leverde het Zoeter woudse bedrijf een behoorlijke bekendheid op. Stapelkamp: „Van de laatste resultaten die bekend zijn weten we dat op de vierde plaats komen wat onze naamsbekendheid betreft na IBM, Compaq en Tulip. Dat is geen slecht resultaat." De verliesgevende aardewerkfa brikant Poreeleyne Fles moet opnieuw een reorganisatie op touw zetten om de kosten te verlagen. Door de tegenvallende verkoop worden dertig banen geschrapt. Voor 15 mensen is gedwongen ontslag aange vraagd. zo heeft directeur H. Koster deze week bekendge maakt. De fabrikant, die sinds 1653 aardewerk produceert, stuurde in februari dit jaar al twintig mensen naar huis. Tien mensen werden gedwongen ontslagen. Volgens Koster moet zijn bedrijf opnieuw reorganiseren nadat de verkoop in de periode april tot en met september is achter gebleven. „Normaal gesproken zijn dat goede maanden", aldus Koster. In de eerste helft van dit jaar leed Poreeleyne Fles een verlies van 380.000. Eind vorig jaar werkten nog 156 mensen in de aardewerkfabriek, die wordt gecontroleerd door de investe- ringsgroep Wolters Schaberg. Door het 'aanzienlijk' achter blijven van het toeristenbezoek is de omzet in de eerste zes maanden gedaald met maar liefst dertig procent. Door het stokken van de verkoop loopt de vermindering van de voorra den vertraging op. De produktie is daarom verlaagd. Ook in de tweede helft van dit jaar blijft Poreeleyne Flefc met verlies draaien, zij het dat dit zal zijn dan de ƒ380.000 van de eerste helft van 1993. Voor vol gend jaar is Koster optimisti scher: „Dan moet het ergste achter de rug zijn". Poreeleyne Fles verwacht in 1994 zonder, verlies te werken. In 1992 boek te de fabriek een verlies van 3,1 miljoen. Poreeleyne Fles heeft net een saneringsoperatie achter de rug onder leiding van Wolters Scha berg. Wolters Schaberg, die zich bezighoudt met het weer winst gevend maken van bedrijven, bezit twee zetels in de raad van commissarissen. WS-directeur C.J. van der Bijl is president commissaris bij Poreeleyne Fles. Daarnaast heeft de groep via een emissie 45.000 aandelen Poreeleyne Fles opgenomen waardoor er een belang is ont staan van 48,5 procent. Dat be lang is echter lager dan eerder was aangegeven. Oorspronkelijk zouden de investeerders uit De Bilt 66.000 aandelen opnemen. In plaats van 2 miljoen inves teert Wolters Schaberg nu 1,35 miljoen in de Delftse produ cent. Daarnaast werden nog eens 50.000 aandelen geplaatst bij andere aandeelhouders. In totaal is er voor zo'n 3 miljoen uit de markt gehaald. Oorspron kelijk zou de emissie 3,6 mil joen hebben moeten opbren gen. toegestuurd, ook benader ik bedrijven rechtstreeks en vertel wat ik ze kan bieden. Daarnaast wil ik gaan adverteren, maar dat is duur. Eind van dit jaar sta ik wel vermeld in de Gouden Gids die dan verschijnt. Maar het belangrijkste is denk ik mond-tot- mond-reclame. Dat bedrijven van anderen over je horen. Een eigen bedrijf is iets wat ik altijd heb gewild. Eerder heb ik in de horeca gewerkt en bij een transportbedrijf. Vóór mijn trou wen heb ik ook zelf een horecabedrijf ge had, maar dat viel niet te combineren met een privéleven. Mijn opzet met Euroglow is zo snel mo gelijk te groeien. Het aantal adviesbureaus in deze sector groeit nog. Dat geeft aan dat er ook werk is, terwijl andersom de banen voor personeelsfunctionarissen niet voor het oprapen liggen. Op zich ook een reden om voor mezelf te beginnen, hoewel dat niet de doorslag heeft gegeven." TEKST: RUDOLF KLEUN FOTO: HIELCO KUIPERS Komt u donderdagavond even gezellig Amsterdam en Rotterdam, afslag Leiderdorp/ 'Mcubclplcincn'? Negen verschillende meubelza- Hoogmade. U vindt er altijd voldoende parkecr- ken presenteren er de veclzijdigstc collectie van ruimte en donderdagavond zijn wc open tot Nederland. En u bent er zo: aan de A4 tussen 21.00 uur. Tot ziens! AAEUBELPLBN L0DERDORP «j9jo-2i 00 uur Commercieel manager Toine Stapelkamp van Laser Computers: „We huldigen het standpunt en dat je zegt wat je doet." en dat klinkt bijna infantiel - dat je doet wat je zegt FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21