Leidsch Dagblad Parlement zet Jeltsin aan de kant Onbegrijpelijk, geen woord over ónze prijsmaatregel. 'Water in regio is van slechte kwaliteit door chloor' Arrestatie in fraudezaak Leiderdorpse ambtenaar IKEA heeft de rKCJ: prijzen verlaagd. Verhoging benzine- en dieselaccijns ter discussie GOED NIEUWS WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40267 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 EG buigt 2 De EG heeft gebogen voor de Franse eis op nieuw te onderhandelen over Blair House. Het heet alleen anders. Verkrachtster cel in 3 Een vrouw uit Ede is gisteren in Arnhem veroordeeld tot vier jaar cel voor verkrachting van een plaatsgenote. Vredesbeleid 7 Het voortbestaan van het kabinet-Rabin hangt waarschijnlijk af van de de steun van de Knes set voor zijn vredesbeleid. Miljoenenfraude: drie jaar geëist tegen Alphenaar SASSENHEIM/ALPHEN Sfïïphin 5dilaneg^aJIofdt Machtsstrijd in Moskou ontbrandt; Russen reageren nauwelijks verdacht bij het Sassenheimse bedrijf Unisys vijf miljoen gul den te hebben verduisterd, is gisteren een celstraf van drie jaar geëist. De Alphenaar was hoofd van de afdeling 'consu mer service' een soort dis tributiecentrum voor Europa van Unisys. In die functie kon hij zich makkelijk meester maken van spullen, die na een valse opdracht van hem op Schiphol aankwamen. Hij ver zond die goederen naar zijn 'afnemer' in Zwitserland, die hem tien procent van de op brengst had beloofd. De Alphense manager ver klaarde gisteren voor de recht bank dat hij zich één keer had laten overhalen om op deze manier fraude te plegen. „Daarna kon ik geen nee meer zeggen." In totaal heeft hij ten minste 19 keer met valse or ders goederen verduisterd. Naast een gevangenisstraf wacht de verdachte een om vangrijke schadeclaim van Unisys. De belasting heeft hem bovendien een een extra aan slag van drie ton opgelegd. Overigens heeft de Alphenaar inmiddels een nieuwe baan ge vonden: als distributeur voor de Benelux bij een Franse computerfirma. -W Man van La Mancha Het Koninklijk Ballet *L van Vlaanderen pakt uit met Man van La Mancha: tweeëneenhalf uur lust voor oog en oor. Twaalf goals O Nederlands ^f" J tal rekent tegen dreumes San Marino op zes, maar hoopt stilletjes op twaalf doelpunten. Protest tegen woningbouw in Bollenstreek DUIN- EN BOLLENSTREEK ROZA VAN Zuid-Holland verliest niet alleen zijn karakteristieke landschap maar ook een essentieel deel van zijn werkgelegenheid. Wel vaart en welzijn staan op het spel. Die noodkreet staat in een vanmorgen op het Provincie huis afgeleverde brandbrief, on dertekend door twaalf voorna melijk agrarische organisaties. Zij protesteren tegen de provin ciale plannen om ruim 22.000 woningen in de Duin- en Bol lenstreek te bouwen. In de brief wijzen de twaalf op de al twintig jaat durende ver mindering van de bollengron- den. Inmiddels is volgens de agrariërs een kritiek punt be reikt. Als geen halt wordt toe geroepen aan het volbouwen van bollengronden, verdwijnen agrarische bedrijven in een ver sneld tempo. Filmprijs voor de Putter Twee presidenten, twee ministers van defensie, twee ministers van staats veiligheid en twee minis ters van binnenlandse za ken. Politiek Rusland is in een nietsontziende machtsstrijd verwikkeld. Het Russische parlement ontnam vannacht presi dent Jeltsin al zijn be voegdheden en benoemde vice-president Aleksandr Roetskoj tot staatshoofd. Het Westen steunt Jeltsin. MOSKOU CPD In Moskou was het vanochtend rustig op straat. Van troepenbe wegingen was geen sprake. Ook in de rest van Rusland werd niet of nauwelijks gereageerd op de ontwikkelingen in Moskou. De zitting van het parlement duur de vanochtend nog voort. Ook de regering van Jeltsin en de Centrale Bank kwamen in spoedzitting bijeen. Pagina 2: De roestige tanks hoeven niet te rollen. Jeltsin neemt langverwachte en beslissende gok. Pagina 5: Russische leger kan de machtsstrijd beslissen. Weinig opwinding over Jeltsins 'coup'. Het parlement ontsloeg afge lopen nacht tevens minister Pa vel Gratsjov van defensie, mi nister Viktor Jerin van binnen landse zaken en de pas afgelo pen zaterdag benoemde minis ter van veiligheid, Nikolaj Goloesjko. Dit lijkt een aanwij zing dat Jeltsin vooralsnog kan rekenen op steun van leger, po litie en veiligheidsdienst. Gratsjov sprak vanmorgen zijn steun uit voor „president Boris Jeltsin, die tot tweemaal toe Tegenstanders van Jeltsin werkten vanmorgen aan de 'verdediging' van het Witte Huis, het parlementsgebouw door het Russische volk is geko zen". Hij zei „geen enkele in tentie te hebben de bevelen op te volgen van de zogenaamde nieuwe regering, benoemd door het parlement". Hij omschreef de toestand als „stabiel". „De troepen blijven in hun kazer- nês." Gratsjov zei opdracht te hebben gegeven „de bescher ming van de wapenopslagplaat sen, waaronder die van nucleai re wapens, te versterken". Het parlement benoemde vannacht generaal Vladislav Atsjalov tot opvolger van Gratsjov. De al maanden sluimerende machtsstrijd ontbrandde in alle hevigheid toen Jeltsin gisteren in een TV-toespraak het parle ment ontbondt en de speciale bevoegdheden van het Congres van Volksafgevaardigden introk. Hij noemde het parlement „een onaanvaardbaar obstakel voor de economische hervormin gen" en kondigde voor 11 en 12 december verkiezingen aan. Het Constitutionele Hof van de Russische Federatie noemde het decreet van Jeltsin vannacht in strijd met de Grondwet. Voorzitter Zorkin verklaarde dat er nu voldoende redenen zijn om Jeltsin af te zetten. Tegen standers van de president noemden het decreet „een re gelrechtestaatsgreep". Jeltsin erkende voor de TV dat zijn besluit in strijd is met de Grondwet. „Maar de veiligheid van Rusland en zijn volken is waardevoller. Onmiddellijk na de TV-uitzending trokken zo'n FOTO EPA MLADEN ANTONOV 4.000 tegenstanders van Jeltsin naar het Witte Huis, het parle mentsgebouw, om dat „te ver dedigen". Parlementsvoorzitter Chasboelatov riep het leger op bevelen van Jeltsin te negeren. Ook. vroeg hij de bevolking om met stakingen tegen Jeltsins be sluit te protesteren. Jos Jos de Putter, filmmedewerker van deze krant en debuterend cineast, krijgt De Grote Prijs van de stad Utrecht. Deze aanmoe digingsprijs, groot 4000 gulden en een erepenning, is bedoeld ter ondersteuning van nieuw filmtalent en wordt vanavond uitgereikt tijdens de openings manifestatie van de Utrechtse Filmdagen. De Putter documenteerde het leven en werk van zijn ouders, een Zeeuws-Vlaams boerenge zin, in 't Is een schone dag ge weest. De jury maakte bij de be oordeling geen onderscheid tussen fictie en non-fictie, tus sen speelfilm en documentaire. LEIDERDORP ROY KLOPPER De Leiderdorpse ambtenaar die in opspraak is geraakt vanwege een illegale grondtransactie in Buitenhof, is gisteren aange houden. Hij wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Hij zit vast op het Leidse politiebu reau. Justitie wil nog niet kwijt of op korte termijn meer arres taties zijn te verwachten. De ge meente Leiderdorp wil in dit stadium nog geen reactie geven. De verdachte werd gisteroch tend ontboden op het Leidse politiebureau. Hij meldde zich daar, werd ingesloten en in de middaguren in verzekerde be waring gesteld. Dit betekent dat hij maximaal twee dagen kan worden vastgehouden, eventu eel nog eens tweemaal 24 uur langer. Volgens persofficier Zandber gen is er in dit stadium 'nog geen begin van resultaat van de verhoren'. De persofficier zegt daarom evenmin te kunnen voorspellen of er nog meer ar restaties op stapel staan. De ambtenaar werd in juli 'onderwerp' van een recherche onderzoek. Uit archiefstukken ontstond de verdenking dat hij zich begin jaren tachtig grond heeft toegeëigend in de wijk Buitenhof. Het perceel waarop zijn woning staat, blijkt veel meer vierkante meters te be slaan dan waarvoor hij heeft be taald. Veel wijst er op dat de be trokkene dit zelf zou hebben ge regeld, onder meer via het ver valsen van handtekeningen. Pagina 16: Burgemeester'weet' nog niet van arrestatie. DEN HAAG GPD Het CDA gaat pas akkoord met een verhoging van de lasten in 1994 als het kabinet de voor ko mend jaar aangekondigde be zuinigingen concreet maakt. CDA-fractieleider Brinkman heeft dit vanmiddag gezegd bij de algemene politieke beschou wingen. Daarmee zet het CDA ondermeer de aangekondigde verhoging van benzine- en die selaccijns op losse schroeven. Hetzelfde geldt voor de invoe ring van een milieubelasting op grondwater en afval alsmede een verhoging van een bestaan de milieubelasting op brand stoffen. Ook PvdA-fractieleider Wöltgens plaatste vraagtekens bij de accijnsverhoging. De WD is mordicus tegen deze lasten verhogingvoor de autorijder. De huren mogen van de PvdA Pagina 3: D66 wil tien i bezuinigen. Consumentenbond pleit voor andere ontsmettingsmethodes LEIDEN/REGIO* De Consumentenbond is niet tevreden over het drinkwater in de regio Leiden. Uit metingen concluderen onderzoekers van de bond dat de kwaliteit van het door Energie- en Watervoorziening Rijn land geleverde water matig is. Het water van Watermaatschappij Zuid-Holland Oost, die de gemeenten ten oosten van Leiden be dient, krijgt zelfs het predikaat 'slecht'. Het water van de twee wa tervoorzieningen verdiende geen hogere beoordeling omdat er chloorhoudende stoffen in zitten, aldus de Consumentenbond. Het water van Duin waterbedrijf Zuid-Holland waarvan de EWR regelmatig gebruik maakt kreeg als enige in Zuid-Holland het stempel 'goed'. Bij alle andere waterleveranciers mankeerde er iets aan het water, voornamelijk door concentraties chloorhouden de stoffen. Het gaat om kleine hoeveelheden, waardoor er geen ge vaar is voor de gezondheid. Bovendien waren de metingen uit gevoerd in april en mèi slechts momentopnamen. Maar, zo zegt de Consumentenbond, het is met de huidige moderne technieken niet meer noodzakelijk om chloorhoudende stoffen toe te voegen „De techniek van het chloreren van water zou niet meer toege past moeten worden", aldus woordvoerder Jan Luuk de Ridder van de Consumentenbond. „Behandelen met bijvoorbeeld UV-licht heeft, net als chloreren, tot gevolg dat bijvoorbeeld bacteriën in het water dood gaan." Ook noemt de Consumentenbond ozonfilters als schone techniek om ontsmettingen uit water te halen. „Wanneer zijn die metingen verricht?", vraagt woordvoerder Jan van der Erf van EWR zich direct af. „De laatste keer dat we moesten chloreren is al een aantal maanden geleden. Er waren toen proble men met een na-filter. Maar normaal gesproken is ons water al ge ruime tijd vrij van chloorhoudende stoffen. We hebben namelijk geen open waterwinningen meer, zodat de kans op besmetting met bijvoorbeeld bacteriën heel klein is. Chlo reren gebeurt nog slechts incidenteel." In ozonfilters ziet de EWR niets. Van der Erf: „We hebben jaren geleden een ozoninstallatie gehad en daar hebben we geen goede ervaringen mee. Bij dit ontsmettingsproces kunnen namelijk kwa lijke stoffen in het water ontstaan. Bromaat bij voorbeeld en dat is echt ongewenst." Onderzoek naar de nieuwste ontsmettingsmethode met behulp van UV-licht wordt door de EWR met belangstelling gevolgd. „Maar dat wil niet zeggen dat we de behoefte hebben die nieuwe technieken te gaan gebruiken. We denken dat we in de toekomst slechts incidenteel hoeven te ontsmetten. Om daar nu nieuwe in stallatiesvoor aan te schaffen..." Een woordvoerster van Watermaatschappij Zuid-Holland Oost noemt het chloreren van water eveneens een methode die in de re gel alleen bij werkzaamheden aan het leidingennet wordt gebruikt. „Hoewel we moeilijkheden hebben bij sommige zuiveringsproces sen", zegt ze. „De pompstations in Alphen en Hazerswoude vol doen niet. Het grondwater is daar van slechte kwaliteit. Het pro bleem is, dat we die stations pas kunnen sluiten als we vervangen de capaciteit hebben gevonden. De plannen zijn er al, maar het duurt even voordat ze uitgevoerd kunnen worden." HET WOORD IS AAN Woody Allen Het leven is geen nabootsing van de kunst Het is de nabootsing van slechte televisie. VANDAAG Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info- komend jaar maar 4 procent omhoog. Voor de minima die individuele huursubsidie heb ben, moet dat 3 procent wor den. iljard Marseille raakt ook titel kwijt Do Franse voetbalbond (FFF) zal Olympique Marseille de landstitel over het seizoen 1992/1993 ontnemen. In af wachting van de uitspraak inza ke de omkopingsaffaire heeft de vandaag bekend gemaakte be slissing een voorlopig karakter. Marseille won op 21 mei de competitiewedstrijd in en tegen Valenciennes met 0-1. Later werd bekend dat door de veel voudige iandskampioen een aantal spelers van de thuisclub geld was geboden. Christophe Robert, Jorge Burruchaga (Va lenciennes) en Jean-Jacques Ey- delie (Marseille) zullen waar schijnlijk levenslang worden ge schorst. Zij bekenden hun aan deel in de affaire. Hetzelfde geldt voor Jean-Pierre Bernès, de oud-directeur van Olympi que. Sancties tegen de voorzit ters van de betrokken clubs, Coencas (Valenciennes) en Ta- pie (Marseille), behoren tot de mogelijkheden. De Europese voetbalfederatie (UEFA) sloot Marseille, vorig seizoen ook winnaar van de Eu ropese beker, al eerder uit van deelneming aan het toernooi om de Europese Beker voor landskampioenen. HET WEER Verwachting tot morgenavond In de nacht in het oosten regen 11 graden Overdag droog Middag- temperatuur 17 graden Noorden wind, kracht 3. Fatah-leider in Gaza vermoord GAZA-STAD AP In Gaza-stad is gisteren een plaatselijke leider van de Fatah- beweging van PLO-leider Arafat doodgeschoten. De 35-jarige Muhammad Abu Shaban werd door gemaskerde inzittenden van twee auto's met kogels doorzeefd, nadat hij een feeste lijke bijeenkomst ter gelegen heid van het recente akkoord tussen Israël en de PLO had ver laten. Het is de eerste moord sinds de ondertekening van het ak koord op 13 september door de Israëlische premier Rabin en PLO-leider Arafat in Washing ton. Radicale groepen hebben verzet aangekondigd tegen het akkoord. Maar volgens Arabi sche berichten zou Abu Shaban niet door fundamentalistische tegenstanders van het akkoord zijn vermoord, maar mogelijk door rivalen binnen zijn eigen Fatah-groep. Leidsch Dagblad k NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adres: I Postcode Plaats - Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch i 28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82.85) i 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1