Anti-reclame vertraagt Maij durft besluit maatregelen bollenteeltZestienhoven niet aan 'Olielozing veel strenger straffen' Zeeweg voorlopig niet dicht voor fietsers Over leven GEBIOLOGEERD Kans op een auto na aanschaf spaarlamp Kasbewoners komen na jaren weer buiten Nog lang geen betrouwbaar drinkwater in alle landen Actie om boeren bomen te laten planten CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356439. PLV.-CHEF ME1NDERT VAN DER KAAIJ. 071-356442 Milieufederatie: 'Geen preh'luchten meer' LEIDEN/ROTTERDAM MONICA WESSELING Negatieve publiciteit vertraagt schonere bollenteelt. foto archief SANTPOORT RICHARD MOOYMAN De Zeeweg door Duin en Kruid- berg blijft voorlopig toeganke lijk voor fietsers. Door het ge bied komt ook een nieuwe re creatieve fietsroute, die vanaf IJmuiden dwars door het duin gebied naar de Zeeweg in Bloe- mendaal aan Zee voert. Dat blijkt uit het nieuwe concept plan voor het Nationaal Park Zuid-Kennemerland. In een eerdere versie van het plan was er sprake van dat het laatste stuk Zeeweg vanaf Groot Doornen naar het strand voor fietsers wordt afgesloten. Vooral beheerder Natuurmonumenten LEIDEN Met een recyclebare auto als hoofdprijs worden de Neder landse huishoudens deze winter door de gezamenlijke energie bedrijven verleid om spaarlam pen te kopen. Het gaat om een nationale spaarlampenactie die gesteund wordt door het ministerie van economische zaken. Met de1 energiebedrijven is de overheid van mening, dat het gebruik van spaarlampen in plaats van gewone gloeilampen een van de meest eenvoudige en doeltref fende manieren is om energie en milieu te sparen. Op dit moment heeft 45 pro cent van de huishoudens in Ne derland een of meer spaarlam pen. Vorig jaar zijn er 2,2 mil joen exemplaren verkocht. Het voelde hier veel voor. Inwoners van Santpoort hadden echter grote bezwaren, omdat ze daar mee hun fietsroute naar een rustig stuk strand kwijtraken. De afsluiting is niet helemaal van de baan. Met behulp van tellingen wordt het gebruik van de Zee weg door fietsers de komende jaren vastgelegd. Daarna zal worden afgewacht of de nieuwe recreatieve fietsroute dwars door het duingebied leidt tot een intensiever fietsverkeer op de Zeeweg. In dat geval kan als nog worden besloten het laatste stuk Zeeweg naar het strand voor tweewielers af te sluiten. streven is om via de actie tot de verkoop van 3 miljoen stuks te komen. Vanaf deze week tot en met februari volgend jaar zijn bij de winkeliers spaarlampen van de merken Philips, Osram, Orma- light en Sylvania met aanzienlij ke korting te koop. Als extra at tractie zijn met de aankoop prij zen te winnen. Door de streep jescode van de verpakking op speciale coupons te plakken en in te zenden maakt de consu ment kans op het winnen van een recyclebare auto, een reis en energiezuinige apparaten. In november en februari zijn er spelshows op televisie rond spaarlamp en prijzen. De cou pons bevinden zich in het blad Energie en Water dat binnen kort huis aan huis verspreid wordt. Negatieve berichten over de milieuvervuiling door de teelt van bloembollen, werkt averechts. Als de markt inzakt als gevolg van die negatieve publiciteit, hebben bollentelers min der inkomsten en stagne ren de investeringen, die nodig zijn om de teelt schoner te maken. HILLEGOM/LEIDEN MONICA WESSELING Dat is de overtuiging van voor zitter J. Langeslag van de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur. Langeslag reageert op de nieuwste campagne van de Zuidhollandse Milieufederatie. De milieuorganisatie heeft de redacties van alle dagbladen en tijdschriften een brochure ge stuurd over de negatieve effec ten van de bollenteelt. Met de brochure wil de federatie tegen wicht bieden aan de reclame campagnes voor de bollenteelt. „Ten onrechte wordt de bloembol als puur natuur afge schilderd. Een gevaarlijke asso ciatie. De bloembollenteelt staat immers voor een ongeëvenaar de milieuvervuiling en na- tuurafbraak", aldus de federatie in haar brochure. Met cijfers wordt aangegeven hoeveel be strijdingsmiddelen in het water en bodem terechtkomen. De teelt kan schoner, constateert de milieufederatie, maar de te lers zijn erg traag". Langeslag is verbaasd en ont stemd over de actie. „Ik dacht dat de milieufederatie inmid dels wel wist dat wij druk bezig zijn de teelt van bloembollen minder milieubelastend te ma ken. Onlangs nog hebben we met hen een gesprek gehad over mogelijke maatregelen en dat overleg verliep heel goed. Deze negatieve actie bevreemdt me." Geen begrip Langeslag is temeer ontstemd omdat de milieufederatie zijns inziens hiermee te kennen geeft geen begrip te hebben voor de moeilijkheden van bollentelers. „De teelt van bollen duurt een heel jaar. Dat betekent dat nieu we en milieuvriendelijker tech nieken introduceren nooit in één jaar rond kan zijn. Zoiets vraagt een proefneming, bijstel ling en uiteindelijk invoering." De voorzitter is ervan over tuigd dat de teelt binnen afzien bare tijd veel schoner zal zijn, maar rept wel van enorme in vesteringen die hiervoor nodig zijn. „Betere spuitapparatuur, minder gevaarlijke middelen en betere bescherming van bodem en lucht vergt tienduizenden guldens. Voordat een teler die kan uitgeven, moet hij ze wel eerst verdienen. Door de bol op deze manier zo negatief af te schilderen, zakt de martk in en ben je nog verder van huis. Een teler die weinig verdient, kan in elk geval niet flink in het milieu investeren". De ministers Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) en Al ders (milieu) kunnen niet an ders dan een nieuwe vliegveld Rotterdam Airport verbieden en moeten wel meewerken aan de sluiting van Zestienhoven. Bij de uitbreidingsplannen voor Schiphol hebben de beide be windslieden zich hier al op vast gelegd. Het tweetal zal een der gelijke beslissing echter niet durven nemen en dit dus over de verkiezingen heen tillen. Dat is de vaste overtuiging van coördinator verkeer en ver voer M. Wiersema van de Zuid hollandse Milieufederatie. Eind verleden week besloot provinci ale staten (het bestuur van de provincie Zuid-Holland) niet mee te werken aan de komst van een nieuw Rotterdams vliegveld en het huidige vlieg veld zelfs te sluiten. Een besluit dat met vreugde door de milieugroeperingen is ontvan gen: de Zuidhollandse Milieufe deratie vecht al jaren tegen Zes tienhoven. Het besluit moet evenwel nog worden overgenomen door het kabinet. Wiersema: „Maij heeft een afspraak getekend dat de binnen-Europese vluchten op termijn worden vervangen door vervoer met de hoge-snelheids- trein. Overzetten van die vluch ten van Schiphol naar Rotter dam is dus niet mogelijk. Daar mee is de grond onder Zestien hoven vandaan gehaald". Wiersema ageert tegen de 'pretvluchten' vanaf Zestienho ven en andere kleine vliegveld jes. „Het moet maar eens afge lopen zijn met de mensen die zo nodig met een eigen vlieg tuigje boven Nederland willen cirkelen of reclame willen ma ken aan de staart van het toe stel." De milieufederatie heeft grote bezwaren tegen de luchtvaart. „De uitlaatgassen tasten de ozonlaag aan en versterken het broeikaseffect". Wiersema er kent dat helemaal afschaffen van de luchtvaart niet mogelijk is. „Maar nu gaan vanaf de klei ne vliegveldjes allerlei halfvolle toestellen de lucht in. Dat is na tuurlijk onnodige extra vervui ling." De milieufederatie wacht met spanning af hoe de landelijke politici verder met het besluit rond Zestienhoven zullen stoei en. „Binnen provinciale staten gaf het ook al de nodige com motie. Een flinke minderheid binnen het CDA was tegen uit breiding van Zestienhoven maar heeft uit fractiebelang vóór moeten stemmen. Dat zet aan het denken." Over enkele dagen komen vier mannen en vier vrouwen die twee jaar in een hermetisch ge sloten tuinbouwkas hebben ge woond weer in de buitenlucht. Het zijn vijf Amerikanen, twee Engelsen en een Belg van het project Biosphere 2 in de Ame rikaanse staat Arizona. In de kas is de wereld op klei ne schaal nagebouwd, compleet met mini-regenwoud, een woestijn en een tropische oce aan. De mensen leefden samen met meer dari 3000 levende or ganismen, zowel hele kleine (microben, termieten en bijen) als grote (geiten en varkens). Onder de talloze planten be vonden zich palmbomen en de landbouwgewassen gierst en aardappelen. Wetenschapsjournalist Broer Scholtens heeft in een boek 'Biosphere 2, mini-aarde onder glas' beschreven wat zich de af gelopen twee jaar in de kas heeft afgespeeld. Vooral het eer ste halfjaar waren er veel tegen slagen. Het achttal leed honger, omdat de oogst te klein was. Pas later kwam er meer greep op de complexe biologische sys temen die het leven in de kas beheersen. Zo bevatte de lucht te veel kooldioxydegas en te weinig zuurstofgas. Om in leven te blijven moest er zuurstofgas van buitenaf worden inge pompt. Het experiment met Biosphe re 2 is bedoeld om aardse eco systemen te bestuderen en met de resultaten de bouw van ne derzettingen op de planeet Mars voor te bereiden. Het boek van Scholtens wordt uitgegeven door Aramith in Bloemendaal en kost 32,50. doende geweest om de mensen overal ter wereld betrouwbaar drinkwater te bezorgen. De bedoeling van de confe rentie in Noordwijk is om pro jecten voor drinkwatervoorzie ningen op te stellen. Er moet een concreet pakket maatrege len komen om de problemen aan te pakken. Daar horen te vens milieumaatregelen bij, want in de praktijk blijkt vaak dat er geen betrouwbaar drink water beschikbaar is, omdat de bronnen verontreinigd zijn door afvalwater en door gebrek aan milieubewustzijn bij de bevol- king. Nederland organiseert op 22 en 23 maart volgend jaar een inter nationale conferentie in Noord- wijk over het drinkwaterpro bleem in de wereld. De confe rentie is uitvloeisel van de milieu- en ontwikkelingsconfe rentie (UNCED) die vorig jaar in Rio de janeiro is gehouden. Een groot deel van de wereld bevolking is nog steeds versto ken van drinkwater en sanitaire voorzieningen. De situatie in de ontwikkelingslanden is de laatste jaren zelfs verslechterd. De activiteiten zijn niet vol- Driehonderdveertigduizendof zo nieuwe leden voor het We reld Natuur Fonds, dank zij een actie op RTL4. Een geweldig succes. Uit doorgaans betrouw bare bron vernamen wij dat de drukorder voor het vernieuwde tijdschrift van het WNF, 'Pan da', ijlings moest worden gean nuleerd: gezien de toevloed aan leden was een drukker nodig die een veel grotere oplage aan kon. Persoonlijk zijn wij niet zulke voorstanders van nieuwe leden voor het WNF. Eerlijk gezegd zagen wij het liefst dat het WNF en geestverwante organisaties, zoals Natuurmonumenten, he lemaal geen leden hadden. Het probleem met leden is dat ze geregeld gaan kijken wat er met die paar tientjes van ze zoal ge daan wordt. Natuurgebieden in ons land worden daardoor op gescheept met een vrijwel per manente file van proleten in joggingpakken met turbo-auto's voor de toegangshekken. Alle maal lieden die denken dat de natuur van hen is - ze hebben er tenslotte voor betaald. Die natuur moet dan ook beant woorden aan de ideeën die ze daarover via de televisie hebben aangeleerd. Knuffelig, zielig, be dreigd. En voorzien van ruime parkeergelegenheid. Voorts met horecagelegenheden voor elke beurs binnen loopafstand en in- validenopritten. Daar wordt het milieu niet beter van. Wel de fabrikanten van tur bo-auto's en joggingpakken. Plus de hamburger- en fris drankgiganten die reclame zendtijd in die schitterende le denwerf-televisiemarathons ko pen. Wie werkelijk geeft om de na tuur zorgt dat mensen er weg blijven. WNF, Natuurmonu menten en dergelijke moeten geen dure glansfolders versprei den en op de televisie komen om te vertellen hoe mooi het al lemaal is. Een paar keer per jaar een persberichtje verzinnen is een stuk beter. 'Argeloze Wan delaar Door Adder Gebeten, Ge storven Onder Hevige Pijnen.' En: 'Moeras Eist Opnieuw Slachtoffer. Boswachter Zegt: Drijfzand Kan Overal Voorko men'. En: Jogger Gedood door Hagelschot. Jager: Ik Zag Hem Aan Voor Een Knobbelzwaan.' En: 'Omvallende Iep Maakt Ein de Aan Huwelijksromantiek'. De in tripjes naar het buiten land geïnteresseerde kan wor den ontmoedigd met tekstjes onder koppen ais 'Koraalrif Pro duceert Zenuwgif, 'Woestijn mug Drager Aidsvirus', 'Kop pensnellers Belegeren Holiday Inn'. Kranten en televisie zullen der gelijke berichten gretig oppik ken. Als de verslaggevers en ca meraploegen merken dat er in werkelijkheid niets aan de hand is verzinnen ze, vakmensen ten slotte, zelf wel iets. Op zo'n manier hou je mensen weg uit gebieden waar ze gezien hun gedragspatroon niet thuis horen (behalve misschien wat avonturiers. Die kun je, in ons land, bestrijden door extra jachtvergunningL-n uit te geven, zodat nog wat meer lieden die een slechte jeugd moeten ver werken mogen paffen op alles wat beweegt). Een juiste milieubeschermings strategie ziet er dus volgens ons zo uit: maak de bevolking dui delijk dat de natuur een JUNGLE is, LEVENSGEVAAR- LIJK vooi ret reanten, en BIJ ZONDER ONAANGENAAM te genover mensen die menen dat ze ermee kunnen KLOOIEN. Laat Andre van Duijn en Irene Moors het erin rammen: doe niets, blijf thuis, kijk televisie. Red de natuur. PIET ZEEMAN EN CO LOERAKKER De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland (NLB) begint dit najaar de ac tie 'Boeren planten bomen'. De actie is be doeld om boeren en andere bewoners van het Zuidhollandse platteland te stimuleren struiken en bomen aan te planten. Tegen, volgens de stichting, lage prijzen kunnen zij plantmateriaal en beschermingsmaterialen bestellen bij de stichting NLB. Voorlichtster van de stichting C. Verma nen: „We bereiken de boeren via hun orga nisaties en schakelen zelfstandige vrijwilli gersorganisaties in die zich bezighouden met onderhoud op particuliere terreinen." Vermanen kan niet inschatten hoeveel extra bomen er door deze actie zullen wor den aangeplant. „Wij doen die actie voor het éérst in Zuid-Holland. De mensen moe ten wel zelf voor het planten betalen, maar er zijn flinke kortingen mogelijk na afspra ken met de kwekers die de bomen en strui ken leveren." De 'landschapbeschermer' plaatst een kanttekening bij de noodzaak om juist in deze provincie extra bomen en struiken te planten: „Het is niet zo dat het op dat ge bied slecht is gesteld in Zuid-Holland. We vinden het in navolging van Utrecht echter een uitstekende manier om de aanplant op deze manier aan te prijzen." In Utrecht loopt de actie al zes jaar. In de afgelopen jaren hebben in Utrecht ruim 500 grondeigenaren 75.000 bomen en struiken aangeplant. Tijdens de actie kan een uitgebreid assor timent struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs percelen, leilinden om de boerderij, hoogstamvruchtbomen in een boomgaard, inheemse sierbomen en strui ken op het erf. Op deze wijze kan de eigen boerderij en het aangezicht van de omge ving worden verfraaid, is de mening van de stichting. De NLB staat garant voor het geleverde plantmateriaal en verzorgt de bestellingen die gratis aan huis worden geleverd. Uitge breide instructies voor de aanplant, verzor ging en bescherming completeren de ser vice. Bewoners van de Zuidhollandse lande lijke gebieden kunnen gratis het boekje 'Boeren planten bomen' met het complete assortiment aanvragen bij de Stichting NLB, telefoon 01820 - 24500. Leidse Stichting Duinbehoud: Permanente patrouille vanuit de lucht en veel hogere boetes op illegale olielozingen zijn de enige remedie tegen de almaar doorgaande olievervuiling van de zee. Dat is de overtuiging van de stichting Duinbehoud. De 'schoonmakers' van Rijks waterstaat doen volgens de 'duinbeschermers' hun uiterste best de olievlekken op te rui men, maar slagen hierin slechts voor een deel. De olielozingen brengen ongekend veel schade toe aan de zeevogels, de zeebo dem en het leven nabij de kust. Afgelopen weekeinde werd voor de zoveelste keer een olie vlek geconstateerd op de Noordzee. Het bestrijdingsvaar- tuig Smal Agt van Rijkswater- Staat is uitgerukt om de viezig heid op te ruimen, maar heeft die poging zondagmorgen moe ten staken. De aantrekkende wind en toenemende golfslag dreven de stookolie uiteen en maakten effectief vegen vrijwel onmogelijk. De vervuiling be hoorde tot de categorie grote lo zingen. Desondanks is er gezien de windrichting geen gevaar voor de Nederlandse kust. De Smal Agt heeft volgens de. be manning ongeveer vijf tot zes kubieke meter olie kunnen rui men. Dat is slechts een fractie van de totale grootte van beide vlekken, die uit luchtwaarne- mingen op ruim honderd ku bieke meter werd geraamd. „Verspreide klodders olie zijn onmogelijk op te ruimen. We hebben goede schepen voor het schoonmaken, maar harde storm of golfslag maakt oprui men simpelweg onmogelijk", verklaart een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat. Zware stookolie zakt bovendien snel naar de bodem dus dan kan er van opruimen al helemaal geen sprake meer zijn. In de overtuiging dat olievlek ken opruimen eigenlijk niets anders is dan een symptoombe strijding, is Rijkswaterstaat in het kader van het milieubeleids plan scheepvaart met een voor- lichtingdsactie voor kapiteins en bemanningsleden begon nen. Duinbehoud echter is er van overtuigd dat alleen strengere controle en straffen effectief zijn. „De opruimers doen wat zê kunnen, maar het is nooit mogelijk echt alles op te rui men. Lozingen moeten simpel weg worden voorkomen. Dat kan door het minder attractief te maken. De boetes die nu worden uitgedeeld zijn niet zo hoog als de kosten van legale lo- Zeevogels zijn de dupe van de illegale olielozingen. De olie tast de waterafstootbaarheid van het verenkleed aan: de vogels zijn veelal ten dode opgeschreven. foto archief zing. Als er al een boete wordt uitgedeeld, want de controle schiet falikant tekort", zegt M. Jansen van de stichting Duinbe houd. Duinbehoud maakt zich grote zorgen over het zeemilieu: „Zeevogels als de zwarte zeeëend raken met olie be smeurd. Spoelt de olie aan, dan hoopt deze zich op in schelp dieren en worden onder meer ook eidereenden de dupe. Lo zingen moeten echt tol het ver leden gaan behoren".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19