Hardrijder in de tang Randstad Prijzenslag rond CD van de Beatles ROA krijgt beheer over de Volgermeer Houben wil Floriade naar Tilburg halen *De 0Wee& (uw de Je wordt sterk van lopen, je krijgt er spierballen van... 'Sentub SW WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 LEIDEN/REGIO» PAUL VAN DERKOOU Hond de dubbel-CD's van de Beatles is een ware prijzenslag ontstaan. V D adverteerde vorige week al met een prijs van 129 gulden voor de rode en blauwe verzamelaars sa men. De Free Record Shop antwoordde maandag met een prijs van 124,95 en de Bijen korf met 99 gulden. Gisteren krabbelde de Bijenkorf terug naar 119 gulden, maar kregen teleurgestelde kopers wel een klassieke CD 'cadeau'. In deze regio lijken voor die lage prijs de twee verzamel- CD's alleen te koop bij Velvet aan de Leidse Nieuwe Rijn. De CD-zaak doet dinsdag rond het middaguur spontaan 20,90 gulden af van de 139,90 die men tot dan vroeg. Andere kleine CD-zaken reageren ver deeld. De Alphense Future Shop volgt V D met een prijs van 129 gulden voor de Beatle- tweeling. Plato aan de Leidse Vrouwensteeg zit er maar een gulden boven 130). Ondanks zijn concurrerende prijs, noemt D. Köller van de Future Shop de prijzenslag 'een ramp': „De prijzen veran deren per uur. Constant maak ik een rondje langs de concur rentie om te kijken of we nog goed volgen. Want dat willen wc keihard blijven doen." Daar tegenover vragen J. Flankert aan de Oegstgeester Lange Voort en Jane's en John's in Noordwijk zo'n beetje het maximum: 159 gul den voor de twee dubbel- CD's. Hankert noemt het 'bij zonder stom' dat V D is gaan stunten met 'zo'n gewild arti kel'. Ondanks de hogere prij zen, heeft hij sinds gisteren 4 van de 5 rode (met werk uit de jaren 1962-1966) en 3 van de 5 blauwe (1967-1970) verkocht. Ook de Hazerswoudse boe ken- en CD-zaak Prins zit hoog met 156 gulden voor twee verzamel-CD's: „We heb ben van elke CD één exem plaar ingeslagen. Eerst maar eens afwachten hoe het loopt", zegt een woordvoer ster. En dan zijn er de nodige middenmoters. Disque in de Alphense Aarhof en Elpee aan de Leidse Vismarkt vragen tweemaal 69,90 gulden. Kenta in de Noordwijkse Hoofdstraat twijfelt. Dinsdagmorgen kost een rode of blauwe nog 79, maar weet de verkoper niet te vertellen hoe duur een pakket je is. 's Middags houdt hij.het op 74,95 per titel." De enkeling die alleen de 'rode' of de 'blauwe' wil, moet goed oppassen. De zaken die stunten met een goedkope tweeling, zijn dan soms het duurst. V D bijvoorbeeld, vraagt 79,95 per dubbel-CD, net als Jane's en Johns in Noordwijk. Bij Free Record Shop en Plato in Leiden kun je voor vijf gulden minder te recht. En bij Disque en de Future Shop in Alphen ben je voor een kleine 70 gulden klaar, net als bij Elpee in Lei den. Velvet is ook hier met 69 gulden rond de goedkoopste van Leiden en regio; zelfs de Bijenkorf wordt met 95 cent verslagen. Plato kreeg afgelo pen maandag geen rode of blauwe aangeleverd, terwijl de ene na de andere ldant erom vroeg. Ook de hoge inkoop prijs ergert winkeliers. Hoewel V D ditmaal goed koper is dan zijn kleine buur man, maakt Wagenaar zich geen zorgen over de omzet: „Volgende week is V D weer duur en blijven wij goedkoop. Dus* als mensen volgend jaar een CD'tje willen kopen, moe ten ze bij ons zijn." De ver koop valt de meeste platenza ken tot nu toe tegen, terwijl V D naar het hoofdkantoor verwijst en de Bijenkorf het op een voorzichtig 'goed' houdt. „Ik denk dat de CD's vooral in december goed gaan lo pen", verwacht Jan Goené van Disque. Meldt deze Alphense zaak dat vooral 'oudere jonge ren' voor rood en blauw kie zen, Plato voorziet ook een toeloop van jongeren: „Want als je wilt kennismaken met de Beatles, is zo'n hele collectie met 13 CD's helemaal duur." Meer controle in Leidse regio De politie in de regio gaat meer snelheidscontroles hou den. Gedacht wordt onder meer aan de uitbreiding van het aantal zogeheten lintcontroles. Daarbij wordt op een bepaald traject op enkele punten achter elkaar de gemid delde snelheid gemeten. Een overtreder kan zo op een kort stuk meer dan één bon tegelijk oplopen. Het korps beschikt op dit moment over zes mobiele radarinstalla ties, waarvan één met elektronisch aanduidingsbord. Naast iintcontroles wil Hollands Midden op gezette tijden ook trajectcontroles uitvoeren. Daarbij wordt de gemiddelde snelheid van een weggebruiker berekend aan de hand van de tijd die hij nodig heeft om een bepaald traject tussen twee meetpunten af te leggen. De verkeerscoördinator van politiekorps Hollands Midden, Hans Vergeer, zegt dat het 'ver keersbeeld' in de Randstad vraagt om een uitgebreidere snelheidscontrole met sancties. „Zo hebben we naast het snel verkeer behalve met fietsers plaatselijk ook te maken met langzaam rijdend landbouwver- keer. Dat levert bij hoge snelhe den van de automobilist vaak gevaarlijke situaties op." In een proef zoals die onlangs werd uitgevoerd in de omgeving van Deil, ziet het korps van Hol lands Midden vooralsnog wei nig heil. Bij die gelegenheid werd de weggebruiker niet al leen via een bord gewaar schuwd dat er een snelheids controle plaatshad en werd de gemiddelde snelheid kort daar op meegedeeld, maar ook werd de hoogte van een mogelijke boete aangegeven. Twee kilo meter verderop werd de snel heid dan nogmaals gemeten en eventueel bestraft. Alleen on verbeterlijke 'jakkeraars' liepen zo tegen een bon op. „Een be hoorlijke omvangrijke proef', zegt Vergeer. Twee keer Hij zegt verder dat het binnen kort gedaan is met het vrijblij vende karakter van sommige snelheidscontroles. Kort na op lichtende waarschuwingsbor den als 'U rijdt te snel' aan beide zijden van de Herenweg in Warmond staat bijvoorbeeld zo'n bord zal nu op korte ter mijn geregeld opnieuw de snel heid van een voertuig worden geregistreerd. Mocht de overtre der bij de tweede meting nog de toegestane maximum-snelheid overschrijden, dan wordt een bon uitgeschreven. Tot nu toe voerde de politie geen tweede meting uit en vol stond derhalve in deze gevallen slechts met genoemde waar schuwing op het bord. Volgens Vergeer heeft dat echter een 'beperkt effect'. „Want zo'n controle heeft geen repressief karakter. Men weet dat men niet wordt bestraft. Dus trekt niet iedereen zich iets aan van zo'n bord." Ook de zogeheten mottoborden die langs een aantal provinciale wegen zijn geplaatst als 'Vorige week reed 70 procent hier te hard, was u daarbij?' dragen volgens Vergeer weinig bij aan een veiliger situatie. Op deze wegen zal in samenwerking met de provincie eveneens frequen ter worden gecontroleerd. Een waarschuwingsbord zoals bij Warmond heeft volgens de politie 'een beperkt effect'. foto archief Zandvoort mag circuit uitbreiden ZANDVOORT/REGIO ERIC JAN WETERINGS Minister d'Ancona van WVC heeft veel mensen verrast met haar besluit 400.000 gulden beschikbaar te stellen om de aanleg van een nieuw circuit in Zandvoort mogelijk te ma ken. Door de donatie wordt fi nanciële compensatie moge lijk voor duingebied dat verlo ren gaat bij de aanleg van de nieuwe racebaan. Hiermee is voldaan aan de laatste van een reeks voorwaarden, die de aanleg kon blokkeren. In Zandvoort wordt het nieuws door de verantwoorde lijke wethouder F.E. van Ca- spel (WD) 'met grote blijd schap' ontvangen. Volgens hem zou de aanleg al over een paar maanden kunnen begin nen als alle betrokken instan ties meewerken. Ietwat gepikeerd en gereser veerd is de reactie op het pro vinciehuis, waar de beslissing van d' Ancona gisteren schrif telijk werd medegedeeld. Voordat de verantwoordelijke gedeputeerde G. de Boer (PvdA) van de inhoud op de hoogte kon worden gesteld had die al lang en breed in verschillende kranten gestaan. De gedeputeerde wenst dan ook nog niet te reageren. Ook een al jarenlang gehar nast tegenstander als C. Bleijs van de Stichting Geluidhinder Zandvoort wil niet reageren, 'want ik weet nog van niks'. Volgens Bleijs moet er nog heel wat gebeuren voordat het circuit kan uitbreiden. Van het argument dat de belangrijkste procedurele hobbels met deze beslissing zijn genomen is hij niet onder de indruk. Veel formele voetangels en klemmen lijken de voorstan ders van uitbreiding echter niet meer op hun weg te vin den. De noodzakelijke MER (Milieu Effect Rapportage) is al opgesteld en ook andere pro cedures zijn (goeddeels) door lopen. Het bestemmingsplan is vastgesteld en door gedepu teerde staten goedgekeurd. Het Regionaal Orgaan Amster dam (ROA) wordt waarschijnlijk verantwoordelijk voor het toe komstig beheer van de zwaar vervuilde Volgermeerpolder. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie milieu van het ROA. Eind sep tember behandelt de Eerste Ka mer de wet bodembescherming waarmee de verantwoording voor de Volgermeer, nueen provinciale taak, een zaak voor de gemeente Amsterdam wordt. Amsterdam heeft de provin cie Noord-Holland inmiddels het mandaat gegeven voor uit voering van het 170 miljoen gulden kostende isoleringsplan van de met duizenden vaten gif vervuilde polder. Als Amster dam in 1998 opgaat in het ROA wordt het 'eeuwigdurende-be heer' van de gifstortplaats naar alle waarschijnlijkheid een ROA-taak. Een woordvoerder van de provincie zei op de ver gadering dat de provincie het beheer niet wil voeren en dat volgens de nieuwe wet ook niet mag. Als in 1986 een kwart van de polder is geïsoleerd zal Am sterdam hier waarschijnlijk twee jaar het beheer over moe ten voeren. Het Burgerkomitee uit Broek in Waterland is hier niet gerust over. Amsterdam moet namelijk tien procent van de isolatie en het beheer van de Volgermeer betalen. De gemeente heeft vol gens het Burgerkomitee dan twee petten op. Gepleit wordt voor instelling van een onaf hankelijk Volgermeerschap. ROA-vertegenwoordiger J. Piet wil deze mogelijkheid nadruk kelijk open laten omdat hij niet ziet hoe het ROA een dergelijke taak kan uitvoeren. De gemeente Haarlemmer meer heeft zich gisteren terug getrokken uit een werkgroep van het ROA die een reactie voorbereidt op detoekomst plannen voor Schiphol. De ge meente, zelf lid van het ROA, vindt dat de belangen van Haar lemmermeer niet goed worden behartigd in een nota die de ba sis vormt voor de ROA-reactie op de Schipholplannen. Volgens ROA-lid L. Mesman (Haarlemmermeer) is de nota niet objectief. „Het milieu speelt een ondergeschikte rol en de nota is te veel geschreven uit het standpunt van Amsterdam", aldus Mesman gisteravond in het ROA. In de nota wordt vol gens Haarlemmermeer voorbij gegaan aan uitdrukkelijke wen sen van de gemeente dat niet meer dan 10.000 huizen in ge luidszones komen te liggen 'als Schiphol een vijfde baan aan legt. Ook wil de gemeente dat de A-9 om Badhoevedorp wordt aangelegd, er moet een N22 ko men en er moeten garanties ko men voor handhaven van de huidige kwaliteit van geluidsiso latie. Haarlemmermeer neemt weer zitting in de werkgroep als het ROA bereid is de nota aan te passen. De commissaris van de konin gin in Noord-Brabant, mr. F. Houben, gaat zich inzetten om de tuinbouwtentoonstelling Floriade in 2002 naar Tilburg te halen. Dinsdag werd bekend dat Houben het voorzitterschap van het comité van aanbeveling voor de tentoonstelling op zich neemt. Andere kandidaat-plaatsen voor de Floriade, die eens in de tien jaar wordt gehouden, zijn Emmen, Arnhem, Heerhugo- waard en Haarlemmermeer. Bij de installatie van het Flo- riade-team dat de Tilburgse kandidatuur moet gaan voorbe reiden, zei de burgemeester dat met name de komst van de ho gesnelheidstrein in het voordeel van Tilburg is. Medio 1994 beslist de Neder landse Tuinbouwraad waar de volgende Floriade zal worden gehouden. De bezorger is een belangrijke schakel tussen makers en lezers van de krant. Zonder Nieuwe Helden Is De Krant Nergens, zeggen de dagblad uitgevers. In deze Week van de Bezorger krijgen ze extra aandacht Ook in de krant. Ze lijkt een beetje op een konij nenhok, of op een duiventil. Feit is wel dat deze brievenbus langs het Utrechts Jaagpad in Leiden in de categorie bijzondere bussen valt. En de ontwerper heeft in elk geval behoorlijk wat meer creativiteit aan 071 - 356439. ^5 de dag gelegd dan degene die de &CwsKdene groene PTT-bus van een vorm heeft voorzien. Wanneer u een bij zondere brievenbus weet, neemt u dan contact op met de redactie van deze krant, tel De broer van Claudia Hogeboom en Bobby: „Het hondje staat altijd al te wachten." foto jan holvast f laudia Hogeboom is M wat je noemt een ervaren kranten- IWf^Fer. De 19-jarige Oud Ade- se loopt naar eigen zeggen al weer een jaar of zes, zeven ham wijk. „Mijn zus zegt zelfs acht jaar. Ik liep vroeger al met een buurmeisje mee. Toen zij ver huisde heb ik de wijk overgeno men. En als je broer en zus meehelpen kun je het lang vol houden. Mijn zus, mijn broertje en ik wisselen het werk af. De een doet het de ene dag en de andere de volgende dag." „Of we splitsen de wijk in twee- en. In elk geval lopen we wel al tijd. Dat vinden we gemakkelij ker dan fietsen. Je fiets moet je steeds weer neerzetten hè. Bo vendien word je sterk van lo pen. Je krijgt er spierballen van, van dat hele eind. Geintje..." GeGeintje of niet, de krant be zorgen in Oud Ade is beslist geen fluitje van een cent. Het is niet iets wat je zó maar even doet. Je hebt er wel het nodige doorzettingsvermogen voor no dig. „Het is wel een klein dorpje, maar alles bij elkaar ben je toch wel een uurtje bezig met rondbrengen", zegt Claudia. „In totaal zijn het ongeveer tachtig kranten. Het zijn vooral de boerderijen hè, die liggen niet dicht bij elkaar. In het dorp zijn nog twee andere bezorgers. Die doen het stuk richting Kager- plassen. Dat zijn maar zestien kranten, maar de huizen liggen een heel stuk van elkaar. Als ik dat stuk erbij zou doen, was ik nog veel langer bezig." En dat kan Claudia zich niet veroorloven. De leerlinge van het Holtlant College, afdeling handel, zit in haar examenjaar. „Dan is dit toch een lekker zak centje. Wat ik met het geld doe? Uitgaan...vakanties...en sparen. Niet voor iets speciaals. Mijn zus en ik hebben een studie beurs, dus we kunnen het geld goed gebruiken. Je kunt af en toe iets extra's doen. Mijn broertje heeft voor het geld laatst een stereotoren gekocht." Claudia hoopt het werk in elk geval nog een tijdje te doen. Haar bijbaantje typeert ze als 'heel leuk'. Bovendien zou ze Bobby niet kunnen missen. Het 10-jarige hondje van de familie Van der Werf plukt dagelijks de krant uit de handen van Clau dia. „Ze laten daar de deur open. Of ik kan zelf de deur open doen. In elk geval staat het hondje dan al te wachten. En als hij buiten is, komt hij op me afhollen." „Ook als Claudia gewoon langs fietst, begint hij te blaffen", zegt mevrouw Van der Werf. „Alsof hij een krant verwacht." Na zes sen houdt Bobby in elk geval zijn bek dicht. „Want", zo zegt mevrouw Van der Werf, „de be zorging is in elk geval prima. De krant is hier altijd vóór zessen." HERMAN JOUSTRA 20 86(.10, HET IS U6EIÏ T3D orl MC

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18