C PvdA: niet korten op het jeugdwerk Dagverblijven schieten als paddestoelen de grond uit De Hazelaar sluit geslaagd seizoen af Rijn- en Veenstreek Eeuwenoud serviesje tussen antieke pistolen' Alphen loopt ton mis Bekeuring voor olielozen Verzorgingshuizen voeren actie tegen bezuinigingen Bezwaren vertragen nieuwbouw winkels WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV. -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Alphense clubs maken zich zorgen COMMENTAAR Van As De PvdA in Alphen verzet zich fel tegen afbouw van het jeugd- jongeren-, club- en buurthuishuiswerk in Alphen aan den Rijn. Ook de streekmuziekschool moet kunnen blijven rekenen op een ruime gemeentelijke subsidie. De progressieve partijen in de Alphense gemeenteraad verzetten zich tegen afbraak van het welzijnswerk. Ook de speeltuinverenigingen zijn in het geweer gekomen tegen de plannen van het college. FOTO BEN DE BRUYN De Alphense ex-wethouder G. van As is schandalig behandeld door B en W. Van As werd een halfjaar geleden gedwongen af te treden. Anonieme beschuldigingen van (top)ambtenaren dat hij de gemeente financieel nadeel had berokkend, waren de aanlei ding voor zijn vertrek. Deze week werd vastgesteld dat deze aan tijgingen elke grond missen. Daarmee wordt nog eens duidelijk dat B en W van Alphen zich in de kwestie Van As onzorgvuldig hebben opgesteld. In plaats van zich van anonieme en ongecontroleerde uitspraken te distantië ren, namen B en Wde beschuldigingen serieus. Nu blijkt dat het college daarmee de plank volledig missloeg. Het feit dat Van As niet is betrapt op fouten, doet opnieuw het vermoeden rijzen dat er andere redenen aan het gedwongen ver trek van deze wethouder ten grondslag lagen. Barbertje moest blijkbaar hangen. Van As was een eigenwijs en doortastend be stuurder, eigenschappen die schril afstaken bij die van zijn nogal bureaucratische ingestelde collega's. Wethouder Van As is opgestapt en keert, ook nu het onderzoek voor hem gunstig is uitgepakt, niet terug. Zijn naam werd ten on rechte geschaad en hij verdient rehabilitatie. Het zou van fatsoen getuigen wanneer het college openlijk uitspreekt dat Van As ten onrechte is belasterd. Bovendien dient het college de ambtena ren aan te pakken die leugens over Van As hebben verspreid. B en W van Alphen lijken dat echter niet van plan. Bovendien sluit het college niet uit dat anonieme beschuldigingen in de toekomst wederom tot onderzoeken leiden. B en W hebben niets geleerd van deze affaire, dat tekent nogmaals het gebrek aan kwaliteit van dit college. ALPHEN AAN DEN RUN WILFRED SIMONS Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de leden van de commissie strategisch beleid van de gemeente Alphen. In de vergadering werd de zoge heten 'voorzet produktcluster welzijn en cultuur' besproken. Deze nota maakt deel uit van de zogeheten kerntakendiscussie, waarmee Alphen zich beraadt op de taken die de gemeente in de toekomst wel en niet moet verrichten. Anderhalf jaar geleden voor spelden Alphense ambtenaren dat de gemeente op den duur in de rode cijfers zou komen als het bestaande uitgavenbeleid wordt voortgezet. De Alphense politici besloten daarop om heel precies te onderzoeken vyaar de Molenviergang voorlopig niet verbouwd AARLANDERVEEN KEES VAN KUILENBURG j Het ophogen van het verbin- I dingskanaal tussen de molens j van de Molenviergang in Aar- j landerveen gaat voorlopig niet door. Ook de plaatsing van drie i gemalen tussen de historische i molens is naar het zich nu laat aanzien voor enige tijd uitge- j steld. De elektrische gemalen j worden geplaatst om de polder j droog te maken. Nu wordt dat nog door de vier molens ge- daan. Het uitstel is het gevolg van het feit dat de provincie Zuid- Holland voor het uitvoeren van dat werk maar 200.000 gulden beschikbaar stelt. Het water schap De Aarlanden had aan de provincie een bijdrage van 800.000 gulden gevraagd. In to- taal is met het werk ruim 1,3 miljoen gulden gemoeid. De j provincie heeft echter geen geld om de bijdrage te verhogen. Waterschap-secretaris Van Helden reageert lakoniek op het gegeven. „Die 800.00(Lgulden is nodig om extra werkzaamheden I uit te voeren die de provincie zelf erg graag wilde. Ons voor stel was om die drie gemalen ergens in een hoek van de pol der te plaatsen. Dan hoef je ook geen half miljoen gulden uit te j geven om het verbindingska naal weer op hoogte te brengen, j Deze dijk is de laatste jaren in- geklonken. Ook hoef je geen weg en elektriciteit naar die molens aan te leggen, als de ge- malen apart komen te staan. „Wij waren toch al niet geluk- kig met dat plan van de provin cie. Die gemalen tussen die mo numentale molens is echt geen I gezicht. Naar ons idee was ons voorstel best aantrekkelijk. Maar de provincie wilde per se j dat de gemalen tussen de mo lens werden geplaats. Dat kost aanzienlijk meer geld. Dan kun nen ze nu moeilijk van ons ver langen dat wij die 600.000 gul den even te voorschijn halen." VRIJE TIJD Antroposofie I Het studiecentrum voor Antro- I posofie gaat vanaf donderdag 23 september in Alphen een nieuw soort zangcursus geven. Deze is geschikt voor mensen j die hun eigen stem willen (her) ontdekken, met of zonder J muzikale vorming. De cursus J bestaat uit zeven lessen en heeft plaats in de Vrije School aan de Hoefbladstraat 45, van 20-21.45 uur. De kosten bedragen 85 gul- den. Aanmelden bij het Studie- j centrum in Woubrugge, tele foon 01729-9455. Bingo In gebouw de Vierhoek' aan de j Vorselenburgstraat speelt de Al phense speeltuin- en buurtvere niging Vreugdeoord op vrijdag 24 september bingo. Vanaf 20 uur maken de deelnemers kans op een friteuse en een magne tron. gemeente haar geld aan uitgeeft en om te bepalen waar kan wor den bezuinigd. Ook moesten de ambtenaren onderzoeken of er instellingen en verenigingen zijn die op meer geld kunnen rekenen. Alle beleidsterreinen komen de komende maanden aan de orde; welzijn en cultuur was gisteravond het eerste aan de beurt. Uit de ambtelijke 'voorzet' blijkt dat de openbare leeszaal en de bibliotheken op dezelfde subsidie kunnen blijven reke nen, evenals de instellingen voor kinderopvang en het Parktheater. De streekmuziek school, het jeugd- en jongeren werk, de club- en buurthuis- voorzieningen en de instellin gen voor amateurkunst moeten het de komende jaren met min der steun en geld doen. „Het is De gemeente Alphen krijgt geen 100.000 gulden subsidie van de provincie Zuid-Holland voor het zogenoemde 'begrazings- project Zegersloot'. Gedepu teerde Staten (GS) wezen een cubsidie-aanvraag af, omdat ze vinden- dat deze alternatieve wijze van groenbeheer onder de gemeentelijke verantwoorde lijkheid valt. Bovendien was de aanvraag van Alphen te laat, het project liep al. Dat is in strijd met de subsidieverordening van de provincie. Momenteel lopen er op recreatiegebied Zegersloot vijf runderen rond. Zij gaan een stuk van 20 hectare op natuur- en milieuvriendelijke wijze ver zorgen. Met hun kaken wel te verstaan. De gemeente betaalde ALPHEN AAN DEN RUN Een 32-jarige Alphenaar heeft gisteren een bekeuring gekre gen omdat hij olie liet weglopen in het riool. De man was op de Stinet Luth weet het nu heel ze ker. Haar verzameling antiek en oud speelgoed hoort in een mu seum. De vele reacties die zij heeft gekregen bij haar tentoon stelling in de Alphense biblio theek hebben haar daarin ge sterkt. „Ik liep al een hele tijd met het idee rond, maar nu moet het er maar eens van ko men", merkt de 45-jarige Al phense op. „Er moeten veel meer mensen van mijn hobby kunnen genieten. Overigens is de verzameling van het Alphense D66-raadslid - werkzaam bij het Rode Kruis en ook nog eens studerend voor kandidaat-notaris - nu te zien in de bibliotheek aan de Thorbec- kestraat. De expositie duurde aanvankelijk tot en met 25 sep tember,. maar is verlengd tot een latere datum. Een expositie van speelgoed, waarbij je soms afvraagt of het echt wel voor kinderen bestemd is geweest. Zo mooi en duur ziet het er uit. Wat de Vaste ruimte betreft heeft zij wel enkele ideeën. Zo heeft zij het oog laten vallen op Avifauna. „Alleen kan ik de di rectie nog niet te pakken krij gen. Het lijkt me voor Avifauna een mooie aanvulling op wat het de bezoekers al kunnen la ten zien. Lukt dat niet dan pro beer ik wat anders. Misschien Zeeman wel. Ik heb dan ook goede hoop dat het lukt. Alphen kan op het gebied van activitei ten best nog wel wat gebrui ken." Pop Stinet Luth is Groningse van ge boorte en ruim twintig jaar aan het verzamelen. Ze herinnert zich de aankoop van haar eerste pop nog als de dag van gisteren. ondenkbaar dat Alphen in de toekomst twee gesubsidieerde jongerencentra houdt," stelde wethouder G. Brussen (CDA cultuur en sociale voorzienin gen) vast. Eigen benen CDA en WD kunnen zich wel in de ambtelijke voorstellen vin den, bleek gisteravond. Wel me nen beide partijen dat de ge meente de verenigingen en in stellingen niet in de steek moet laten, maar eerst zover moet helpen dat ze op eigen benen kunnen staan. De gemeente moet alleen de 'basisvoorzie ningen' subsidiëren die een stad nu eenmaal nodig heeft. Volgens CDA-raadslid H. Ha- bermehl zijn in de loop der ja ren veel taken naar de gemeen te 'toegegleden'. „En laten we eerlijk zijn: het subsidiesysteem is erg duur." D66, Groen Links, de SP en de PvdA verzetten zich tegen de 'afbraak' van het welzijnswerk in de gemeente. Bovendien vindt raadslid C. van Halteren voor twee koeien en een stier ongeveer 20.000 gulden. Twee andere koeien zijn geleased. Doordat de alleseters een hoop groenonderhoud overbo dig maken, bespaart de ge meente jaarlijks 34.000 gulden. Volgens een woordvoerster is dat naast het 'groene ideaal' ook juist de bedoeling: „Dit moet op de lange termijn een bezuiniging worden voor ons." Alphen treurt niet om het ne gatieve advies van GS, het vindt een bijdrage geen voorwaarde om het experiment door te la ten gaan. Alles draait al: de dieren zijn er en er is een hek werk geplaatst", zegt een woordvoerster van de gemeen te. „Wij hebben de doorgang niet gekoppeld aan een subsi die." Anthonie van Leeuwenhoekweg bezig met het verversen van motorolie. Dat ving de man niet op, maar hij liet het weglopen in het riool. „Op een beurs in Arnhem kocht ik, naar later bleek, een pop met een hoofd dat niet bij hef lijf hoqrde. Dat zou me nu niet meer gebeuren, maar die pop is nog steeds in de verzameling te rug te vinden. Wel met het juis te hoofd", zegt zij lachend. Geleidelijk aan groeide haar verzameling. „Je begint met poppen, maar dan wil je een tasje, een parapluutje, een wan delwagen en een serviesje. Voor je het weet heb je een kast vol. dat een discussie over het jeugd- en jongerenwerk zinloos is omdat de gemeente tot nu toe helemaal geen jongerenbe leid voert. „Wij moeten eerst weten wat wij onze jongeren willen bieden voordat we on derzoeken waar we op gaan be zuinigen. Jongeren van nu krij gen te maken met racisme, cri minaliteit en nieuwe drugs. De De bouw van nieuwe winkels aan het Lindeplein in Ter Aar loopt vertraging op. Omwo nenden hebben vier bezwaar schriften ingediend tegen het afgeven van een bouwvergun ning.. Uitzicht en lichtinval verminderen, me.gr verkeer, geluidsoverlast en de vrees voor waardevermindering van het huis zijn de voornaamste argumenten. Oktober De bezwaarschriften worden waarschijnlijk in oktober be handeld. Als de commissie de bezwaren ongegrond ver klaart, kan daartegen beroep worden aangetekend bij de Bij mij is dat inmiddels een hele zolder. Het is allemaal zo mooi verzorgd. Je proeft het vakman- schap uit die tijd. Ik ben er dan ook enorm trots op. Terecht als ik nu al die reacties lees en ook beluister in de bibliotheek." In de loop der jaren heeft Sti net heel wat afgespeurd op beurzen en vlooienmarkten. Niet alleen in eigen land, maar ook in Columbia en Zwitserland heeft ze spullen gekocht. „In Geneve kocht ik een 150 jaar gemeente moet eerst weten welke risico's er zijn en dan pas besluiten of zij al dan niet terug wil treden." Voorzitter A. Werring van speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord sloot zich bij Van Halteren aan. „Het speeltuin werk drijft op vrijwilligers, maar kan niet helemaal self-suppor ting zijn." Hij schetste een som- Raad van State. Dan kan het nog jaren duren voordat het stukje grasland tussen de bi bliotheek en de schuur van timmerman Vuyk wordt inge vuld. Het is de bedoeling dat de doe-het-zelfrzaak P. Hooger- vorst verhuist van de Westka- naalweg naar het Lindepad, direct naast de bibliotheek. Naast Hoogervorst wil Hans van der Berg een nieuw ver zekeringskantoor vestigen. Tussen dat kantoor en de tim mermanswerkplaats komt een groente- en fruitzaak en een slagerij. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er dit jaar nog zou worden begon nen met de bouw van de nieuwe winkels. oud serviesje. Dat stond tussen antieke pistolen. Ik heb twee dagen moeten wachten voor dat de winkel open was. Soms worden er behoorlijke hoge prijzen voor gevraagd, maar dat moet dan maar. Anderen heb-, ben tenslotte ook hun verslavin-" gen. „Het valt me op dat er op dat gebied nog veel te koop is. Zo kocht ik twee weken geleden nog een kruising van een tover lantaarn en een dia-apparaat ber perspectief voor de Alphen se jeugd als de bezuinigingen doorgaan: „Toenemende ledig heid, rondhangen op straat, met als gevolg verloedering, agressie en criminaliteit in de woonwij ken. Wat dat voor kosten voor de gemeenschap met zich mee brengt, mag zo langzamerhand als bekend worden veronder steld." Jarenlang was Jacobswoude verstoken van een kinderdag verblijf. Nu schieten ze opeens als paddestoelen uit de grond. Over twee weken opent de Stichting Kinderopvang Snoopy Leimuiden een dagverblijf in basisschool De Schalcel met een capaciteit van 24 kindplaatsen. Volgende week begint ook de bouw van het kinderdagverblijf van de Stichting Humanitas in Rijnsaterwoude, met ruimte voor 18 kindplaatsen. Enkele maanden geleden opende Lilia- ne Lecomte-Jayet ook al het kinderdagverblijf 'Duimpje' in Leimuiden met ruimte voor vijf kinderen. Oprichtster van kinderdag verblijf Snoopy is Jolanda van As. Geen onbekende in Leimui den want tien jaar geleden richtte zij ook peuterspeelzaal Snoopy in Leimuiden op. Zij heeft opnieuw bewust voor Lei- FOTO BEN DE BRUYN uit de jaren vijftig. Compleet met acht filmpjes. Dan ben ik het gehele weekeinde in mijn schik." Documentatie De Alphense heeft een uitge breide documentatie over haar verzameling. De catalogus op de expositie wijst daar ook op. „Ik vind het leuk om een pop te bezitten, maar moet dan ook wel weten waar het gemaakt is. Dat hoort er gewoon bij." muiden gekozen. „Er was hier nog niet zoveel kinderopvang. En bovendien is de vraag erg groot", legt ze uit. Ze mikt niet alleen op ouders uit Leimuiden die hun kinderen naar Snoopy kunnen brengen, maar ook op ouders uit Alphen, die werken in Noord-Holland en dus op weg naar hun werk Leimuiden passeren. „Bij de Stichting Kin deropvang Alphen zijn immers lange wachtlijsten", weet ze. Nog voor het eind van het jaar begint Stichting Humanitas met kinderopvang in Rijnsater woude. Dit pand komt er op ini tiatief van de gemeente Ja cobswoude, die daarvoor drie ton stimuleringsbijdrage van het rijk krijgt. Concurrentie Twee vrij grote dagverblijven op een afstand van ongeveer vier kilonieter afstand. De voedings bodem voor een harde concur rentiestrijd? Zowel welzijns wethouder C. de Lange als Jo- Ruim tienduizend bezoekers en een sluitende begroting. Dat is de balans die de Stichting Openluchtzwembad De Haze laar kan opmaken aan het eind van het zwemseizoen. Het be stuur en de 200 vrijwilligers kij ken met een voldaan gevoel te rug op de afgelopen tien weken dat het bad open was. Zaterdag breekt de laatste dag van het seizoen al weer aan. Een week eerder dan de bedoe ling was, maar door hêt slechte weer van de laatste weken en het daaraan gekoppelde lage aantal bezoekers was het be stuur genoodzaakt dit besluit te nemen. Iedereen is zaterdag, tijdens De verzorgingshuizen in de Rijnstreek voeren volgende week actie tegen de bezuinigin gen die het kabinet wil doorvoe ren. Op de tehuizen worden spandoeken gehangen met de tekst 'Handen af van het verzor gingstehuis'. Het personeel za melt handtekeningen in en steekt zich volgende week woensdag, de actiedag, in geel groene kleding. „Omdat wij ons groen en geel ergeren aan de dreigende be zuiniging die het rijk ons nota- bene in het jaar van de ouderen wil opleggenzegt een boze voorzitter J. Dreschler van de Stichting Samenwerkende Ver- landa van As is daar absoluut niet bang voor. „Een beetje concurrentie kan best gezond zijn", antwoordde De Lange vo rige week op bezorgde vragen van raadsleden. Van As heeft dezelfde mening. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van de twee leegstaande lokalen in De Schakel aan de Griede. Als de GGD de ruimte goedkeurt, wordt op zaterdag 2 oktober open dag gehouden. Maandag 4 oktober kunnen de kinderen te recht in kinderdagverblijf Snoopy. Zo'n 15 ouders hebben hun kind al aangemeld voor een of meer dagdelen per week. Binnenkort verspreidt Van As een huis-aan-huis-enquéte in Leimuiden. Daarin wil ze de be hoefte aan buitenschoolse op vang peilen. „Mocht de behoef te groot zijn, dan denken we er over om ook kinderen tussen vier en twaalf jaar na schooltijd op te vangen", aldus Van As. de open dag, welkom om een kijkje en eventueel een duik te nemen. Het zwembadterrein is geopend vanaf half drie. Om drie uur beginnen de activitei ten. Vrijwilligers doen dan oefe ningen op het gebied van de EHBO, reanimatie, en reddend zwemmen. Voor de jeugd is er een grabbelton, een schminkta- fel, een clown, gratis limonade en een teken- en kleurwedstrijd. In de grote feesttenrüs een in formatiestand, waar bestuursle den vragen van belangstellen den beantwoorden. Omstreeks half zes sluit het activiteitenpro gramma. De feesttent blijft ge opend tot zeven uur. De toe gang is gratis. Daarna gaat De Hazelaar tot het voorjaar dicht. zorgingstehuizen Rijnstreek (SSVR). De SSVR sluit zich dan ook vol overtuiging aan bij dc lande lijke actieweek die volgende week onder de verzorgingshui zen in Nederland wordt gehou den. Het rijk wil 282 miljoen gulden bezuinigen, hetgeen neerkomt op 9.4 procent van het totale budget van de Neder landse verzorgingstehuizen. Dreschler wijst erop dat er de afgelopen jaren al drastisch is bezuinigd op de verzorgings huizen en dat de rek er nu abso luut uit is. „De kaasschaafme thode helpt niet meer", merkt hij op. „Er zullen dan verzor gingshuizen moeten sluiten. Dat is onverantwoord. Alphense zoekt onderkomen voor verzameling speelgoed ALPHEN AAN DEN RIJN KEES VAN KUILENBURG Stinet Luth: „Het zou toch prachtig zijn als meer mensen van mijn verzameling konden genieten." In Ter Aar

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17