IS Bollenschuur wijkt voor de vooruitgang Kroonprins Noordwijkse VVD is het gedram zat Leiden Regio ■3 'Na één keer kon ik geen nee meer zeggen' Fusie scholen krijgt gestalte Raadhuis Valkenburg nadert de voltooiing I WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 CHEF CERT VISSER. 071 -356430. PlV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Bij Koninklijke Van Zanten in Hillegom In rap tempo verdwijnen ze uit het landschap: de voor de [bollenteelt zo karakteristieke schuren. Hoge gebouwen met rijen deuren op de begane grond en de verdiepingen die openslaan in het niets. Ook op het terrein van bollen- exporteur Van Zanten in Hillegom valt deze maand een bollenschuur onder de slopershamer. Maar het personeel staat niet te juichen. „Het gaat mij aan het hart", bekent hoofd technische dienst G. Havenaar. HILLEGOM KEES VAN DER LINDEN Op de plattegrond van het be drijf wijst Havenaar aan waar de nieuwbouw, die de kaalslag j noodzakelijk maakt, zal verrij- zen. „Hier komt een bollen- loods van vijfduizend vierkante meter. Alleen het kantoor aan de weg blijft staan. Daarachter verdwijnt alles: de bollen schuur, de vroegere paardenstal en het koelhuis uit 1952." De nieuwe loods zal negen tien cellen voor zogeheten bol- lenbehandelingtellen. Door kli maatnabootsing wordt het na tuurlijk ritme in de bollen ver sneld, zodat ze op elk willekeu rig tijdstip in bloei kunnen wor den gezet. Havenaar: „De tem- peratuurbehandeling loopt van min 4 tot plus 44 graden Celsi- j us." Zonder deze klimaatnaboot sing is de moderne bollenteelt nauwelijks meer voorstelbaar. De consument associeert bij voorbeeld de tulp al lang niet meer met het voorjaar. Het hele jaar door is er vraag naar, vooral rond de kerst. „De oude bollen- 1 schuren zijn ongeschikt voor klimaatbehandeling en dus niet meer rendabel", legt Havenaar uit. „Vroeger werden de deuren op een zonnige dag tegen elkaar opengezet, zodat je een beetje tocht kreeg. De warme lucht droogde de bollen, die in de houten stellingen lagen opge- slagen. Een deel werd later ver- handeld, het plantgoed ging in I het najaar de grond weer in. Monumentenlijst De schuur die deze week bij Van Zanten tegen de vlakte gaat dateert uit 1912 en heeft een H- vormig grondplan. Feitelijk be staat het twee verdiepingen tel lende gebouw uit vier schuren, die met elkaar zijn verbonden door een centrale hal. De twee schuren die aan het hoofdge bouw aan de Eerste Loosterweg grenzen blijven bewaard. „Een gedeelte houden we intact. Dat blijft staan. Misschien krijgt dat nog eens een plaats op de mo numentenlijst", hoopt Haven aar. De schuren zijn al vijf jaar niet meer in gebruik. „Er ligt hier menig zweetdruppel", ver telt Havenaar. „Nadat de bollen met de schuit van het land wa ren gehaald, werden ze door de arbeiders met manden naar binnen gedragen en op de stel lingen gestort. In de beginjaren hadden ze nog geen katrol, dus moesten de manden omhoog worden gesjouwd. De houten stellingen maken deel uit van de constructie van het gebouw. „Als je de stellin gen eruitzaagt, flikkert het hele zooitje in mekaar. Elke stelling rust op een fundament en gaat door tot het dak. Het dak steunt erop." Op de begane grond tilt Havenaar een vloerluik op. „Kijk, hier kun je het goed zien. De fundamenten van de stellin gen zijn uit bakstenen opge metseld en lopen taps toe." Tussen de fundamenten lig gen gladde, halfronde bakken van cement. Het zijn aardappel- bakken. „De veldarbeiders kre gen naast hun loon een stukje grond waar ze aardappelen mochten verbouwen. In de win- Schuurbaas Piet Weyers demonstreert hoe de bollen vroeger op de stellingen werden gestort ter bewaarden ze de oogst hier Ook schuurbaas Piet Weyers, onder de vloer. Later is de teelt die jarenlang in de oude schuur verboden, omdat aardappelen heeft gewerkt, vindt het jammer ziektes overbrengen op de bol- dat de oude schuur verdwijnt, len. In de oorlog hebben er nog Tegenwoordig heeft hij de lei onderduikers in deze bakken ding in een loods waar de krat gezeten." ten met bollen met vorkhef- FOTO UNITED PHOTOS/DE BOER trucks worden gestapeld. „Het is zonde, vooral voor het vak. Maar voor het bedrijf is het goed. Kijk, alles wat je er met de hand opgooit, moet je er met de hand ook weer afhalen. Het is niet meer rendabel." NOORDWUK PAUL DE VLIEGER De 'hakketakkerige wijze' waar op de WD in de Noordwijkse gemeenteraad tegenwoordig politiek bedrijft. Dat is volgens voormalig WD-raadslid loost van Eyken de reden dat hij er vorige week onverwacht de brui aan gaf. „Ik vind dat de WD, door de drammerige manier waarop de fractie bij monde van Koos Smit naar buiten treedt, zich isoleert van de an deren in de raadszaal. En met dat beleid, niet inhoudelijk maar puur wat betreft de pre sentatie, kan ik me niet meer verenigen. Vandaar dat ik ont slag heb genomen." Eind vorige week verspreidde de WD zelf het bericht dat Van Eyken zou zijn opgestapt omdat het politieke werk voor hem niet meer te combineren was met de drukke werkzaamheden in zijn eigen bedrijf. Van Eyken: „Het klopt dat ik het in de zaak steeds drukker krijg. De politiek kon ik er echter wel naast blij ven doen, zij het dat je dan wel plezier in dat werk moet heb ben. En dat plezier is de laatste VRIJE TIJD Ziekenverzorging De stichting Thuiszorg Groot Rijnland verzorgt een cursus 'ziekenverzorging thuis', die wordt gegeven in het wijkge- bouw aan de Burggravenlaan 250. Aanmelden tot 24 septem ber bij het secretriaat van de wijkverpleging, tel. 149441. Sterrenkunde De Leidse Weer en Sterrenkun dige Kring start vrijdag 24 sep tember een cursus basiskennis sterrenkunde in de Leidse Ster- rewacht. Informatie: 01725- 72656 of 01719-13319. Gemeentedag Jong en oud kunnen op zater dag 25 september op de ge meentedag spelletjes doen in het Leidse stadhuis. Voor kinde ren van 6 tot en met 12 jaar is er een kleurwedstrijd, ouderen kunnen klaverjassen en sjoelen. Aanvang 13.00 uur, inschrijven kan ter plekke. Informatie: sec tor sport en recreatie 071 - 315601. Een plasje doen op straat kan in Leiden bijna nergens. Dat wil zeggen: zonder daarbij bomen of ander straatmeubiliar te bevochtigen. Je zal maar nodig moeten tijdens het winkelen in het centrum. Dan kun je alleen terecht bij de horeca. En de lokale eta- blissementen zit- RWVflf ten nou niet be- B paald te wachten ||Jw| op klanten die B vvel lozen maar niet innemen. "Kortom, er is dui delijk behoefte aan openbare toiletten. Ze waren er vroeger wel, maar worden de laatste ja ren niet meer gebruikt. Als cu riositeit zijn er wel een paar blij ven staan op de Herengracht, de Havenbrug en de Kaasmarkt, maar verder zijn ze allemaal weg. Ook de ondergrondse toi- letten bij de Vismarkt (als enige tevens geschikt voor vrouwen) gingen een paar jaar geleden dicht. Dus wordt er op grote schaal gebruik gemaakt van de wc's in cafés en koffieshops. Soms tot grote ergernis van de eigenaars. Zij zien bij voorbeeld met lede ogen aan dat marktkooplui in en uit lopen zonder wat te be stellen. „Iedereen zit daar wel enigszins mee", zégt Tineke Doove van café De Kroon aan de Nieuwe Rijn. „Al valt het bij ons de laatste tijd wel mee. Het is een stuk minder druk. Waar om weet ik niet. Misschien dat ze nu ergens anders plassen." Eco-tiolet In Amsterdam staan sinds maandag verplaatsbare 'eco- toiletten'. Misschien ook iets voor Leiden? Ambtenaar W. van Stigt kent de Amsterdamse pias hokjes. „Er is in Leiden duidelijk behoefte aan openbare toilet ten, maar we zijn nog niet zo ver dat we precies weten wat er moet komen. Binnenkort ver schijnt er een voorstel waarin de mogelijkheden worden op gesomd." Mogelijkheden zijn er volgens Van Stigt zat. Verschillende be drijfjes hebben in de verkoop van piascabines een gat in de markt gevonden. Leuke kleurige modelletjes zijn volop voorhan den. Je gooit er een gulden in en je kunt een paar minuten lang ongestoord toiletteren, onder het genot van een 'tijdloos mu ziekje'. Nadeel is alleen dat deze voor zieningen vrij prijzig zijn. Van Stigt schat dat een toilet zo'n 40.000 tot 50.000 gulden kost. En dan hebben de ambtenaren nog een voorkeur voor vaste toi letten ook. Dat worden dure plasjes, mochten die toiletten er ooit komen. (Erna Straatsma) Iatrosoof Een geintje, meer is het niet, zegt Mare Rothuizen, bewoner van een studentenhuis aan de Steenschuur. Achter de ruit van een van de kamers aan de straat prijkt een bordje met daarop de tekst: A.E. Braat, gediplomeerd iatrosoof. De huisgenoten van deze Dries Braat, student medicijnen, zijn ontevreden over diens kwalitei ten als aankomend arts. Van daar dat bordje, legt Rothuizen uit. Iatrosofie staat voor hen voorde 'knoeierij' van Braat. De iatrosofie, de 'oospronkelijke vijfvoudige geneeskunst', is sinds enige tijd in opspraak. Er zouden doden zijn gevallen doordat therapeuten, die de ia- trosofische leer aanhangen, ter minale patiënten verboden naar een 'gewone' dokter te gaan. De leider van deze beweging, een 41-jarige Hagenaar, is begin de ze maand gerarresteerd. Rothuizen: „Kijk, hier wonen voornamelijkrechtenstudenten. En als ze wat hebben gaan ze naar Dries toe. Ik ben ook door hem 'geopereerd'." Rothuizen wijst op zijn oorlel, die een lich te verdikking vertoont. „Daar Een geintje, meer is het niet, dit bordje achter het raam. had ik dus een abces zitten. Dat heeft hij weggehaald." De 'operaties' worden schijn baar niet altijd even goed uitge voerd. Rothuizen: „Hij is nogal rommelig, dus hebben we hem dat bordje gegeven. Als we een klacht hebben, zegt hij meestal dat het niets is, dat we er niets aan moeten doen." De 'arts in opspraak' was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. Ook in dat opzicht lijkt hij een beetje op zijn Haag se evenknie, die tot nu toe geen enkel commentaar wenste te geven op zijn omstreden prak tijken. (Erna Straatsma) Wip-kip is weg Een wip-kip die in het Plant soen nabij de volière zou wor den geplaast, blijkt spoorloos te zijn verdwenen. De gemeente heeft het kinderspeeltje- met- de-veer wel besteld, maar er is geen ambtenaar op het stads- bouwhuis die weet waar de wip-kip is gebleven. Dit tot er gernis van de buurtbewoners die tijdens een gisteren gehou den bijeenkomst met ambtena ren hun frustratie over de situa tie niet onder stoelen of banken staken. Al meer dan een jaar wacht de buurt op de toegezegde kinder speeltjes zoals een wip-kip en een klimboom. Onlangs besloot de buurtvereniging maar eens bij de gemeente aan de bel te trekken. „Er is zes keer opgebeld, maar niemand weet waar die speel tjes zijn. Van een klimboom schijnt helemaal niemand iets te weten en van die wip-kip zeggen ze op het stadsbouwhuis allemaal 'die is besteld, die is besteld'. Kun je daar nu niet wat aan doen?", vroeg buurtbe woonster R. Vreeburg aan amb tenaar G. Schramm die de con- taden met de Hogewoerdbuurt onderhoudt. Schramm kon na het aanhoren van Vreeburgs verhaal niet an ders dan namens de gemeente haar excuses aanbieden. „Als fk er naar vraag krijg ik ook te ho ren 'hij is besteld', maar waar het ding is, weet ik ook niet." Vreeburg heeft wel een oplos sing: „Die speeltjes kosten 800 tijd een stuk minder geworden. Als je in zo'n situatie keuzes moet maken, vallen die vervol gens in het nadeel van het poli tieke werk uit." Van Eyken vindt dat de WD op een te drammerige manier politiek bedrijft. Liberaal zijn is wat mij betreft ook: anderen het voordeel van de twijfel kunnen geven, beseffen dat je niet de enige op de wereld bent, sa menwerken. De koers die de WD nu voert, is niet zo. Wat mij betreft moet het soepeler, met meer respect voor de visie van anderen. De partij moet zich kunnen neerleggen bij be slissingen van een meerderheid van de raad en niet blijven mokken. Dat betekent niet dat de WD haar ideeën dient te verloochenen. Maar de manier waarop de fractie nu haar bood schap uitdraagt, is niet meer de mijne. En aangezien de fractie discipline maakte dat ik niet mijn eigen koers kon varen, ben ik gestopt." Van Eyken, die zegt te weten dat hij binnen Noordijk een be hoorlijk 'achterban' heeft, met name onder de ondernemers. vindt dat hij ook niet de huidige raadsperiode kon uitzitten. „Nii worden de lijnen uitgezet en de koers bepaald voor de komende vier jaar. Als ik daar niet achter kan staan, kan ik ook niet langer meedoen." De Noordwijker geeft aan dat ook de kandidaatstelling voor de lijst van de komende verkie zingen hem heeft doen beslui ten op te stappen. De keuze van de WD om Koos Smit ander maal de eerste man te laten zijn, kan niet op de instemming van Van Eyken rekenen. „Ik heb niets tegen Smit en heb groot respect voor zijn theoretische kennis en zijn politieke vaardig heden. Maar ik vind dat een lijsttrekker ook goede contactu ele eigenschappen moet heb ben. De WD zou er goed aan doen Smit als raadslid te be houden, maar niet langer als degene die de kar trekt." Maar wie dan vvel? Van Ey ken: „Op nummer 1 moet een neutrale, goeie man of vrouw. En die is er echt wel in Noord- wijk. En voor de goede orde: ik zeg dus niet dat ik vind dat ik lijsttrekker had moeten wor den." SASSENHEIM/ALPHEN/DEN HAAG VERVOLG VAN VOORPAGINA Alplienaar verkocht spullen naar Zwitserland brengst krijgen. Daar zou in het werkelijkheid echter nooit van zijn gekomen, beweerde de ver dachte. De verdachte heeft al een ex tra aanslag van de belasting van ruim 300.000 gulden gekregen en hem wacht mogelijk nog een schadeclaim van het Ameri kaanse bedrijf. De gehuwde va der van twee kinderen heeft in middels een nieuwe baan ge vonden als Benelux-distributeur voor een Frans computerbe drijf. Hij zou per 1 oktober kun nen beginnen. Officier van justitie, mr. J. van Ek, wilde daar echter niets van weten. „Deze intelligente man heeft misbruik gemaakt van het vertrouwen van zijn bedrijf en moet daarom onvoorwaardelij ke gevangenisstraf krijgen." Verdachtes raadsman, mr. R. Hees, vond dat het Amerikaanse bedrijf het schadebedrag had overdreven door uit te gaan van de verkoopwaarde en niet van de 'kostprijs'. Volgens de raads man is de schade feitelijk maar een tiende deel van het ge noemde bedrag. Hij stelde een alternatieve straf voor. De rechtbank doet op 5 oktober uitspraak. Hij had al 24 jaar een taalde baan met uitstekende se cundaire arbeidsvoorwaarden bij de Sassenheimse vestiging van het Amerikaanse computer- concern Unisys. Geld was voor hem dan ook niet de reden ge weest om zijn baas de afgelo pen paar jaar voor ruim vijf mil joen gulden op te lichten. Ik had het één keer voor iemand gedaan, en daarna kon ik geen 'nee' meer tegen hem zeggen", aldus de 52-jarige manager uit Alphen gisteren voor de Haagse rechtbank. Daar hoorde hij we gens fraude en verduistering drie jaar cel eisen. Door middel van minstens negentien valse orders had hij het moederbedrijf in Amerika voor ruim vijf miljoen gulden benadeeld. Hij kon zich als baas van de afdeling 'consumer ser vice', het distributiecentrum voor heel Europa, makkelijk meester maken van de spullen die na een valse opdracht op Schiphol aankwamen. Hij ver zond ze naar zijn afnemer in Zwitserland. Van hem zou hij zo n tien procent van de op- om als zelfstandige school te kunnen voortbestaan. Boven dien wees hij op plannen van minister Ritzen (onderwijs) die grensoverschrijdende fusies zou willen torpederen. „Is een fusie niet nutteloos als deze wetge ving straks wordt aangenomen? D. Hoffmans (PvdA/Groen Links) had kritiek op de 'lakse' Rijnsburgse houding. Hij heeft niet de indruk dat het bloemen- dorp zich voor honderd procent heeft ingezet voor de fusie. „Het is treurig dat het pas in 1995 lukt om deze zaak af te ronden. Het is niet passend om het per soneel van de scholen zo lang in onzekerheid te laten." FOTO HENK BOUWMAN gulden. Ik heb al voorgesteld dat als het nog langer duurt de buurtvereniging die dingen maar zelf moet kopen." Dat ging de aanwezige ambte naren nu ook weer te ver. „Waarschijnlijk komt het door de reorganisatie", liet gemeen telijk stedebouwkundige C. van der Wardt zich ontvallen. Dat ging er bij de buurtbewoners niet in omdat de speeltjes al ver voor de gemeentelijke stoelen dans besteld moesten zijn. Alle hoop is nu gevestigd op de pas aangestelde, wijkgericht wer kende ambtenaar R. Lijnzaat. Aan hem de taak om het myste rie van de verdwenen wip-kip op te lossen. Frank Buurman en Loman Leefmans VALKENBURG DORITH LIGTVOET Twijfelend heeft de Valkenburg- se gemeenteraad gisteravond 5.000 gulden beschikbaar ge steld voor een onderzoek naar de fusie tussen de twee openba re basisscholen in Rijnsburg en Valkenburg. De twijfels kwamen vooral van de zijde van de WD en de PvdA/Groen Links-com binatie. Omdat beide scholen te wei nig leerlingen tellen, hebben beide gemeenteraden in het verleden afgesproken dat De Valkenhorst en De Tintelton zouden fuseren. Concrete plan nen lieten echter op zich wach ten. Daarom willen beide ge meenten elk 5.000 gulden aan deskundige hulp uitgeven. Hier door moet de fusie eindelijk van de grond komen. I'. Mizee (WD) vroeg zich hardop af of een fusie nog noodzakelijk is nu de Valken- burgse school De Valkenhorst bijna voldoende leerlingen heeft Wethouder M.J. Vos DA) herinnerde aan oude afspraken. „Beide gemeenteraden nebben afgesproken dat ze deze fusie willen. Als een van beide scho len alsnog voldoende leerlingen haalt, is dat geen redui <nn de fusie af te blazen." tel: 071-356425 De verbouwing van het Valken- burgse raadhuis is op een oor na gevild. Het gemeentebestuur kon gisteravond de eerste raadsvergadering houden in de nieuwe raadzaal. De gemeente hoopt dat de verbouwing l ok tober helemaal rond is, maakte burgemeester C. Sinke gister avond duidelijk. De verbouwing heeft circa een half miljoen gul den gekost. Vorig jaar werd duidelijk dat het statige raadhuis aan de Joghtlaan vijf jaar na de vorige verbouwing alweer kampt met een gebrek aan ruimte. Het raadhuis telde slechts een spreekkamer en bovendien was een werkkamer voor de nieuwe gemeentesecretaris noodzake lijk. Door de reorganisatie van de gemeentelijke diensten was ook een andere indeling van de werkruimten noodzakelijk. De opvallendste verandering is de koepelvormige uitbouw aan de zijkant van het raadhuis. Daar bevinden zich de raadzaal annex trouwzaal en een leeska mer. De vroegere raadzaal en de leeskamer zijn verbouwd lol werkruimten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15