Leiden Betoncentrale moet sluiten gs i^| 'Nog elke keer een nieuw soort dier op Beestenspul' 'Je was melkman en maatschappelijk werker' LENEN WORDT STEEDS LEUKER BIJ DE GKB LEIDFN! GOED VOOR UW LENING Bewoners Levendaal klagen over stank Argentijns restaurant Huisarts moet 29 mille nabetalen Bijzondere bijstand ouderen uitgebreid Leiden WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Dierententoonstelling publiekstrekker in Groenoordhallen leiden aap rietveld Beverratten, stinkdieren, stok staartjes, wasbeerhonden: de meest exotische zoogdieren zijn dit jaar te bewonderen op de dierententoonstelling Beesten spul in de Groenoordhallen. En als het transport geen onover komelijke problemen oplevert komt een Leidse dierenspe- ciaalzaal dit weekeinde met een twee meter lange krokodil, ,,'t Verwondert mij, maar er is na achttien jaar nog elke keer een nieuw soort dier op Beesten spul", zegt organisator A. de Jong. Het zijn voornamelijk le den van verenigingen die met hun honden, katten, vogels, ko nijnen en reptielen zaterdag en zondag de Groenoordhallen be volken. Maar ook particulieren krijgen een plek. De Jong: „Zo kwam er pas een meisje naar mij toe, die een cavia had met negen jongen. Of ze op Bees tenspul mocht staan, want dan kon ze misschien een huis vin den voor die jonkies. Nou, dat kan dan." De beurs is zo groot dat er ook wel dingen gebeuren waar directeur 'De Jong van de Groenoordhallen niets vanaf weet. „Ik kom op die dagen niet zo vaak in de hal, want dan moet er elders veel geregeld worden. Maar toen ik drie jaar geleden een keer beneden kwam zag ik tot mijn verbazing opeens een man met een pony wagen. Die was met de pony's naar binnen geglipt. Hij reed voor een gulden kinderen rond over Beestenspul. Bleek dat hij dat al tien jaar deed. Dat heb ben we toen maar gelegali seerd." Van alle activiteiten in de Groenoordhallen is Beestenspul een van de drukst bezochte. De dierententoonstelling trekt in twee dagen zo'n 18.000 bezoe kers. De kleurwedstrijd die de Groenoordhallen met de Die renbescherming organiseert is daar mede debet aan. Elk jaar worden op scholen kleurplaten uitgedeeld ep twintig inzendin- Autokrakers uit bosjes geplukt leiden De politie heeft vannacht vier autokrakers gepakt, die rond half drie werden betrapt op het parkeerterrein achter de Kaasmarkt. Surveillerende agenten zagen twee mannen die zich verstopten achter een bestelbus en twee anderen die zich uit de voeten maakten in de richting van de Middelweg. De twee ach ter het bestelbusje vluchtten in de richting van de Haarlemmer straat. Aan de Hekkensteeg plukten de agenten ze uit de bosjes. De twee 18-jarige mannen uit Utrecht bekenden dat zij en twee anderen met een gestolen auto naar Leiden waren gekomen om auto's te kraken. Zij hadden op de Kaasmarkt uit vier auto's de radiocassetterecorders gestolen. In 'hun' auto vond de politie ra dio's en zonnebrillen die de vier vermoedelijk elders hadden ge stolen. Terwijl de agenten de schade aan de gekraakte auto's op namen, kwamen de andere twee autokrakers, een 21-jarige en een 22-jarige man uit Utrecht, de. Kaasmarkt op. Ook zij werden aangehouden. De vier zijn vandaag verhoord. Fietsers botsen leiden Een 31-jarige Leidse is gistermiddag met kaakletsel in het Diaconessenhuis opgenomen na een aanrijding op de Mors- straat. De vrouw, die op de fiets richting le Binnenvestgracht reed, werd aangereden door een 22-jarige Leidenaar op de fiets, die een geparkeerde vrachtauto inhaalde. gen worden op Beestenspul be loond met een prijs. „We heb ben dus elk jaar veel kinderen hier. Er zijn erbij die om tien uur binnen komen en pas om zes uur weer vertrekken. Die lig gen de hele dag in het stro te rollen. Er worden hier ook ver jaardagsfeestjes gevierd. Dan komt er een stationcar voorrij den waar twaalf kinderen uit rollen. Die krijgen geld voor pa tat of een ijsje en zijn een paar uur onder de pannen." Veel mensen vertrekken van Beestenspul met een nieuw huisdier. De Jong kocht er zelf zijn kat, Mister Merlin. „Ik had het zelf niet zo op katten, maar de vrouwen in huis wilden het. Nou, de eerste avond zat hij al bij mij op schoot. Ik zou hem niet meer kwijt willen." Ook het dierenasiel probeert op de ten toonstelling dieren te 'slijten'. Het asiel heeft een stand met foto's en informatiefolders. „Die dieren hebben we liever niet in huis", zegt De Jong. „Die zijn vaak lastig." Mr Merlin, de kat die organisator A. de Jong zelf meenam van E spul. Overval Verzet 1 CL TeSen de twee 1 7 De fractie van de I O mannen die in juni I PvdA in Alphen ver een overval pleegden in de zet zich tegen kortingen Warmondse Dorpsstraat op het welzijnswerk en de werd gisteren vijfjaar ge- streekmuziekschool. eist. Raad van State verwerpt protest De Leidse Betonmortelcentrale (LBC) aan de Zoeter- woudseweg moet binnen drie maanden dicht. De Raad van State heeft het protest tegen xie door de provincie opgelegde sluiting afgewezen. i den haag/leiden De LBC moet van de provincie de poorten sluiten omdat het bedrijf te veel overlast veroor zaakt voor omwonenden. Buurtbewoners ondervinden vooral hinder van de vrachtwa gens die de beton aan en afvoe ren. Woorvoerder van de LBC, M. van der Velden, is verrast door de uitspraak van de Raad van State. Van der Velden: „Deze beslissing is niet best voor ons, want dit was onze laatste stro halm. Ik had deze uitspraak niet verwacht." De directie van de LBC weet nog niet 'hoe het nu verder moet' met het Leidse bedrijf en de vijftien medewerkers die daar in dienst zijn. Van der Vel den: „Ik denk dat we tijdelijk met andere betoncentrales moeten samenwerken. Maar dat zal nog niet meevallen. Die andere betoncentrales in de re gio zitten nu in hun vuistje te lachen dat wij dicht moeten. Enige voorbeelden. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar 110.000,- 69 maanden (200,- 12,0% (25.000,- 68 maanden f 500,- 11.6% <40.000.- 68 maanden f800- 11,6% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden (258,77 - 11,6% (20.000,- 48 maanden (517,53 11.6% (40.000,- 60 maanden f870,97 11,6% interessant voor U! Bel voor nadere informatie of kom gewoon even Dat kan op werk dagen van 9.00-12.30 uur en op donderdag avond van 17.30-19.30 uur. Welkom! Wijzigingen voorbehouden. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 - fax 071 -167158 leiden loman leefmans Enkele bewoners van het Le vendaal hebben bij de ge meente Leiden en de buurt vereniging geklaagd over stankoverlast die het nieuwe Argentijnse afhaal-restaurant El Toro zou veroorzaken. Het restaurant, dat deze week werd geopend aan het Leven daal, zou zich ook niet aan de voorgeschreven openingstij den houden. Dat meldden le den van de wijkvereniging Ho- gewoerdbuurt gisteravond tij dens een bijeenkomst met Al tijdens de verbouwing van de winkel op nummer 119 tot restaurant kreeg de be drijfsleiding een brief van de gemeente. Daarin werd bena drukt dat het restaurant moest voldoen aan de milieu-eisen te volgen als er etenswaar ver kocht zou worden. Nu de 'af- haal-Argentijn' twee dagen open is, klagen de omwonen den over een kooklucht, waar uit zij afleiden dat de luchtaf- voer niet in orde is. Verder meldt het restaurant in advertenties dat bestellin gen op weekdagen kunnen worden afgehaald tot 22.00 uur en in het weekeinde tot 23.00 uur. De gemeente heeft in dezelfde brief aan de be drijfsleiding al laten weten dat er voor deze soort horeca een sluitingstijd geldt van 21.00 uur. Ambtenaar G. Schramm van de afdeling ruimtelijke orde ning hoorde de klachten aan en zegde de buurtbewoners toe de zaak uit te zoeken. Dat zijn geen collega's, maar concurrenten." De samenwerking met andere bedrijven is noodzakelijk omdat de nieuwbouw van de LBC, op het Wernink-terrein aan de Amphoraweg, op z'n vroegst over zeven acht maanden klaar is. De verwachting is ech ter dat dit langer zal duren om dat veel omwonenden bezwaar hebben aangetekend tegen de komst van de betonmortelcen trale. De provincie en de gemeente hebben zich eerder op het standpunt gesteld dat de LBC de gedwongen verhuizing deels aan zichzelf te wijten heeft. Het bedrijf zou de plannen voor ver huizing naar de Amphoraweg te lang hebben uitgesteld. VRUETIJD Feest De Leidse Werkgroep Homo seksualiteit houdt op zaterdag 25 september een groot feest in het gebouw aan de Langegracht 65. Lou Lou verzorgt een optre den, dj Mare draait klassiekers. Aanvang 21.00 uur. 't Spoortje Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 organiseert zaterdag 25 september een avond met live (dans)muziek. rijd 20.00-24.00 uur. Alleen staanden kunnen gehaald en gebracht worden, (tel. 't Spoortje 220866. H. van Vreeswijk). leiden Huisarts G. Nering Bögel uit de Dahliastraat moet 29.000 gulden nabetalen aan de ge meente Leiden. Dat heeft de Raad van Stafe deze week bepaald. Het geld is de ver plichte bijdrage die de arts aan de gemeente moet over maken om een praktijk in een woonhuis te mogen ves tigen. Nering Bögel ging in de cember 1990, toen hij zijn praktijk in de Tuinstadwijk opende, bij de provincie in beroep tegen de financiële verplichting. De provincie 'gaf gehoor aan zijn bezwaar en besloot dat de arts het geld niet hoefde te betalen, mits de huisarts na beëindi ging van zijn praktijk het huis weer in oude 'woon- 'staat zou brengen. De gemeente Leiden ging met dat besluit niet akkoord en tekende beroep aan bij het hoogste bestuurlijke rechtscollege in ons land: de Raad van State. Deze heeft de kwestie deze zomer pas behandeld en uiteindelijk de gemeente Leiden alsnog in net gelijk gesteld. De richtlijnen zeggen dat een huisarts niet altijd een vergoeding hoeft te betalen om een praktijk in een woonhuis te mogen vestigen. Er kunnen bijzondere om standigheden zijn die dat rechtvaardigen. Maar vol gens de Raad van State is daar in dit geval geen sprake van. Nering Bögel moet de 29.000 gulden gewoon beta len als compensatie voor het feit dat hij een woonhuis onttrekt aan de Leidse wo ningvoorraad. Want naar het zich laat aanzien zal dè huis arts zijn praktijk niet snel be ëindigen. Gerrit en Annie Zwetsloot stoppen met wijk en winkel LEIDEN ERNA STRAATSMA De mogelijkheden voor oude ren om bijzondere bijstand te krijgen zijn uitgebreid. Ouderen met een minimuminkomen kunnen van de sociale dienst onder meer een bijdrage krijgen in de kosten van warme maaltij den van Tafeltje Dek je. De bijzondere bijstand is uit gebreid op initiatief van de stichting Ouderenwerk, die on langs haar bezorgdheid uitsprak over de situatie van ouderen met een minimuminkomen. Zij zijn vaak niet in staat om zelf de kosten van ouderenvoorzienin gen op brengen. Om die problemen op te los sen kunnen ouderen in het ver volg bijzondere bijstand krijgen voor de voorzieningen van het zogeheten 'flankerend ouderen beleid', voor zo ver de eigen bij dragen daarin de draagkracht te boven gaan. In IxMden komen 4.250 huis houdens van ouderen voor bij zondere hijstand in aanmer king. Zij hebben AOW en een aanvullend pensioen van maxi maal 100 gulden per maand. Gerrit Zwetsloot zou zijn leven zo over willen doen. „Het con tact met de mensen, hè", zegt de Leidse melkman. Begin juli stopte zijn vrouw Annie al met de verkoop van zuivelprodukten in de zaak aan de Kuiperssteeg, die Haarlemmerstraat met Ou de Rijn verbindt. En half no vember houdt Zwetsloot op met zijn ronde twee keer per week door de Professoren- wijk en een deel van de Burge- meesterswijk. „We vonden het te abrupt om in een keer met wijk én winkel te stoppen." Zwetsloot werd geboren als boerenzoon in Hoogmade. „Ik herinner me nog dat mijn vader in de oorlog bij een NSB-boer moest zijn. Kwam hij de kamer binnen, zat daar de beruchte Rauter. 'Kann ich etiuas für Sie tun?, vroeg hij. 'Nou', zei mijn vader, 'we hebben door die Sperrzeit zo weinig tijd om te melken'. Kregen een dag later alle Nederlandse boeren een uur extra van Rauter. Dat heeft mijn vader dus geregeld." In de late jaren vijftig nam Zwetsloot als twintiger de zaak aan de Kuiperssteeg over van L Lindehof. Zijn Annie kwam van een Hoogmadese boerderij. Eerst was de binnenstad zijn melkwijk. „Maar die vergrijsde, er woonden bijna geen mensen meer boven de winkels. Toen heb ik mijn wijk geruild voor een buitenwijk. Ja, de omzet in de wijk was groter dan in de winkel." Na 37 jaar is het interieur van de zaak aan de Kuiperssteeg nog hetzelfde. „Je moest het as sortiment tot op zekere hoogte wel beperken, anders is het ein de zoek", meent Zwetsloot. Hij heeft altijd de voorkeur gegeven aan de melkfles boven het pak. „Een fles is frisser, karton scheidt een smaak af. Ik heb het vreemd gegevonden dat de fles ten slotte zwaarder belast werd dan het pak." Maar het doet hem deugd dat er een plastic literfles voor fris Voorbereidings- besluit Pancras-West Hierbij wordt bekend gemaakt, dat de Gemeenteraad op 21 september 1993 (raadsvoorstel nr.93.0148) heeft verklaard, dat een herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplan Pancras-West d.wz het gebied gelegen tussen de Oude Rijn, Nieuwe Rijn, Hoogstraat en de Hooigracht, zoals is aangegeven op de tekening behorende bij het voorontwerp-bestemmingsplan nr. ST 9747 en daarbij tevens opnieuw een bestemmingsplan wordt vastgesteld voor de gedeelten Nieuwstraat gelegen tussen de Beschuitsteeg en Burgsteeg en tussen de Beschuitsteeg en Hartesteeg, in verband met de onthouding van goedkeuring aan de betreffende gemengde bestemmingen Ebl en Eb2 door de Kroon bij het Koninklijk Besluit van 29 mei 1987, nr.-104, eveneens aangegeven op de nieuwe plantekening nr. St 9747 als de blokken Ebl en Eb2. Voorts heeft de Gemeenteraad in het kader van dit besluit tevens bepaald, dat het zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders (aanlcgvergunning) niet is toegestaan zodanige werken - geen bouwwerken zijnde- en werkzaamheden te verrichten, dat de inrichting van de bebouwing op de locaties Ebl en Eb2 wordt veranderd en geschikt wordt gemaakt voor horeca, groothandel, opslag, garagebedrijven, kamerverhuur, stalling van auto's en recreatieve doeleinden. Dit voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van 22 september 1993 en heeft een geldingsduur gekregen tot 20 september 1995. Het ligt tevens voor een ieder ter inzage in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, kamer 026 en 210. Gerrit Zwetsloot stopt nu hij nog gezond is. „Het contact met de mensen zal ik erg missen." foto henk bouwman dranken is ingevoerd. „Je kunt je haast niet voorstellen dat er een liter in zit, en je kunt 'm rustig laten vallen." Zwetsloot nam en neemt het sjouwen met de zware kratten voor lief. „We hebben het aan onze goede ge zondheid te danken, dat we dit zo lang mochten doen. We hou den op nu we nog gezond zijn." Hulpverlening Zoals zijn vrouw in de winkel een aanspreekpunt voor velen was, zo had Gerrit Zwetsloot in zijn wijk ook 'een dubbele taak'. „Je bent melkman en tegelijk maatschappelijk werker. Ik had ook contacten met hulpverle ners, want ik had geen rust als ik bij een klant kwam die in nood zat." Het echtpaar kreeg uit han den van een klant wethouder Van Rij de Cornelis Joppen- sz-onderscheiding, die wordt uitgereikt aan mensen die zich in Leiden, verdienstelijk hebben gemaakt. „Het contact met de mensen zullen we missen. Ook mijn \touw hield van een bab beltje. Punkers, krakers, ze kwa men hier allemaal, ook bij het afscheid." De winkel werd in 37 jaar vier keer bestolen en beroofd. Ook op de weg, met wagen en aan hanger maakte Gerrit Zwetsloot het een en ander mee. Meerma len trof hij een klant levenloos aan. „Vorig jaar nog belde ik er gens aan, deden twee meisjes die er logeerden open. 'Opa slaapt', zeiden ze. Maar opa leefde niet meer. Dan waar schuw je buren, je wacht tot er iets is geregeld. Of levensmoede mensen zeggen: 'melkman, dit is de laatste keer dat u me ziet'. Dan ging ik ook even langs de buren. Ik kan wel een boek schrijven. Vroeger kwamen in de steeg dranklustige klanten 's ochtends om vijf uur al om pils bij me. Het stamcafé 'Het Beds- teetje' aan de Van de Werfstraat ging immers pas om zes uur open. En die klanten waren vaak nog slecht van betalen ook." Voorlopig blijft het echtpaar nog in Leiden. De melkwijk wordt misschien overgedragen aan een jongere. Op termijn willen ze permanent in Wou- brugge gaan wonen, waar ze al meer dan twintig jaar een boer derij hebben. Waar ze dan zelf boodschappen gaan doen? „Dat weet ik nog niet, maar het liefst bij een kleine zelfstandige."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13