Leiden Leeuwenhoek centrum Leiden Vechtpartij kost Leidenaar geld 'Water terug in Stille en Lange Mare' Programma 3 oktober 'Van vuiltrein storten huizen nog eens in' Ook deze minibestel huur je bij DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 971 9 chef gert visser. o hans koenekoop. 071 -356429 COMMENTAAR Rijksweg 11 Burgemeester en wethouders van Leiden hebben in korte tijd een radicale ommezwaai gemaakt. Twee jaar geleden was Leiden nog een van de felste tegenstanders van de aanleg van rijksweg 11 tussen de A4 en de A44. De ge meente liet geen mogelijkheid onbenut om de komst van de weg te dwarsbomen. Inmiddels is Leiden van gedachten veranderd. De A11 moet er komen om de gemeente van doorgaand verkeer te bevrijden, betoogde het college gisteren bij de presen tatie van het structuurplan. De A11 zal niet onrpiddellijk worden aangelegd, maar het rijk kan op warme steun van Leiden rekenen wanneer de weg na het jaar 2000 weer aan de orde komt. Het college wil de groei van het autoverkeerterugdringen. De aanleg van rijksweg 11 heeft zeker tot gevolg dat veel verkeer uit de stad verdwijnt. Daarmee vermindert ook de overlast op de huidige oost-west verbinding (Churchil- llaan/Dr. Lelylaan). Daar staat tegenover dat het verkeer in Voorschoten toe neemt. Deze gemeente krijgt ook de overlast naar zich toegeschoven. De nieuwe weg komt immers tussen twee Voorschotense woonwijken te liggen en snijdt daarmee het dorp finaal in tweeën. Terecht verzet deze gemeente zich tegen de komst van de A11die het leefklimaat in de ze regio nog verder zal aantasten. Daar heeft Leiden kennelijk geen boodschap aan. Het Leidse college bekommert zich alleen om de problemen binnen de eigen stadsgrenzen. Leiden, dat voortdurend aandnngt op meer samenwerking in de regio, maakt zich met dit standpunt ongeloofwaardig. Meer cafés en meer hotels Leeuwenhoek, het gebied rond het AZL en aan de Ples- manlaan, moet het nieuwe centrum van Leiden worden. Burgemeester en wethouders gaan er in hun gisteren ge presenteerde voorontwerp-structuurplan van uit, dat de stad straks een oud en een nieuw centrum heeft. Het sta tionsgebied moet de schakel vormen tussen die twee. In Rijnzichtstraat wonen de mensen dicht langs de spoorbaan leiden Het plan om van Stille en Lange Mare weer grachten te maken strandde in augustus 1985 op een beslissing van de Kroon. De hoogste rechtsin stantie van Nederland zag het nut van de miljoeneninveste ring niet. Het weer opengraven van de in 1953 gedempte grachten zou alleen de omwo nenden en de middenstand be nadelen en de Hartebrugkerk slechter bereikbaar maken. Maar burgemeester en wet houders hebben de waterver binding van de Nieuwe Rijn met de Haarlemmertrekvaart niet uit hun hoofd gezet zo blijkt uit het gisteren gepresen teerde ontwerp-structuurplan voor Leiden. „De Haarlemmer trekvaart moet weer recht streeks verbonden worden met het stadshart", aldus B en W in het structuurplan. „Overwogen zou kunnen worden het water in de Lange en Stille Mare te rug te brengen. Het Rapenburg zou eventueel aan zijn uitein den weer open verbindingen met de Rijn kunnen krijgen, door de overkluizing van het Kort Rapenburg en het Gange tje te verwijderen." Haast hebben burgemeester en wethouders niet met het open graven van Stille en Lange Mare. „Dat komt aan de orde als we daar aan toe zijn", aldus wethouder T. van Rij (PvdA/r uimtelijke ordening). „Nu het in het structuurplan staat zul len we het in elk geval niet blokkeren met andere ontwik kelingen. Dat is de functie van een structuurplan." FOTO N. VAN DER HORST leiden aap rietveld In Leeuwenhoek is- al het Bio Sciencepark en wordt straks het Medipark gebouwd. Maar de wijk mag geen parkachtig indu strieterrein worden, waar alleen bedrijven worden gevestigd. Het moet een stedelijk cen trumgebied worden, „waar ook plaats is voor andere functies als bij voorbeeld enkele horeca- en winkelvestigingen, congres faciliteiten en waar mogelijk woonfuncties." B en W zijn bang dat Leeu wenhoek een buitenwijk wordt, een levenloos stadsdeel waar mensen alleen hun auto parke ren en werken, een wijk van 'in troverte gebouwen, zonder ste- debouwkundige samenhang'. Ruimte voor nieuwe bedrij ven moet, behalve in Leeuwen hoek, vooral gevonden worden in de omgeving van het station en in Cronesteyn. Dat levert voor lager opgeleiden weer werk op in bouw, catering, be waking en transport. Maar ver der zullen Leidenaars voor hun werkgelegenheid aangewezen blijven op bedrijven buiten de stad. „Leiden kan geen volledi ge werkgelegenheid bieden aan zijn beroepsbevolking. De pen del naar steden als Den Haag en Zoetermeer zal blijven bestaan. De enorme uitbreiding van het bedrijfsaanbod rond Schiphol dient beter te woren ontsloten voor en benut door Leidse werk zoekenden." De horeca kan volgens het voorontwerp-structuurplan nog worden uitgebreid aan de Ha ven, bij de Groenoordhallen en in de stationsomgeving. Ook een paar hotels kunnen er nog wel bij, vinden B en W. „Met het toenemen van het cultuurhisto rische stadstoerisme kan het aantal hotels groeien in monu mentale panden in de binnen stad, rond het station en in de Leeuwenhoek." ♦excl. btw Auto- en Motorverhuur MultiRent Het Leidsch Dagblad brengt in de week voor 3 oktober een speciale bijlage over Lei- dens Ontzet. Daarin is onder meer het officiële feestpro gramma opgenomen. In de afgelopen jaren is gebleken dat er in Leiden naast de eve nementen van de 3 October Vereeniging ook nog een groot aantal andere festivitei ten wordt georganiseerd. Het Leidsch Dagblad wil een zo volledig mogelijk programma plaatsen met alle evenemen ten op een rij. Organisatoren van dergelijke feestjes wor den daarom vriendelijk ver zocht de gegevens aan de re dactie door te geven, (tel: 071-356426). Inbreker drie maanden cel in den haag/leiden paul de vlieger Een 20-jarige Hagenaar is giste ren door de politierechter ver oordeeld tot vijf maanden cel waarvan twee voorwaardelijk. De man kreeg de straf voor een aantal in Leiden gepleegde mis drijven. Zo brak hij in in juli '92 in bij restaurant 'In den Leids- chen Salon' en in mei van dit jaar bij supermarkt C1000. Daarnaast stal hij een brommer en roofde hij een aantal auto's leeg. „Zo kan het niet langer. Deze man moet de cel in", al dus officier van justitie M. Rut gers gisteren. Politierechter I. de Vries was het helemaal met haar eens. Een echte verklaring voor zijn gedrag kon de weinig spraakza me Hagenaar gisteren niet ge ven. De meeste vragen van de rechter beantwoordde hij met een schouderophalen. Soms was geldgebrek het motief ge weest, zo werd duidelijk. Maar dat verhaal ging niet in alle ge vallen op. Toen de man bij 'In den Leidschen Salon' inbrak, had hij zelfs een volle porte monnee bij zich gehad. „Ik weet ook niet meer waarom ik dat deed. Ineens stond ik binnen", aldus de Hagenaar. Omdat de man al veel vaker met justitie in aanraking was gekomen, vond de rechter dat nu een celstraf van enkele maanden op zijn plaats was. Van het verhaal van de inbreker dat hij eigenlijk niet naar de ge vangenis moest worden ge stuurd, omdat hij net was be gonnen met een cursus voor een ander beroep, was de rech ter niet onder de indruk. „Als u weer vrijkomt, kunt u de draad van die cursus zo weer oppak ken. Die is heus niet wegge gooid", aldus De Vries. leiden loman leefmans Nergens in Leiden staan de hui zen zo dicht tegen de spoor baan aan als in de Rijn zichtstraat, het 'stille' straatje op de grens van de wijken Trans vaal en Lage Mors. De Neder landse Spoorwegen (NS) bezor gen de bewoners vooral veel water- en geluidsoverlast. „Toch staan de woningen hier nooit langer dan twee weken leeg. Dan zijn ze al weer ver kocht", aldus W. Krassenburg, met zijn leeftijd van 'bijna 80' de nestor der bewoners. Wie iets wil weten over de so ciale geschiedenis van de Rijn zichtstraat heeft aan het echt paar Krassenburg prima histori ci. Ze wonen al 58 ja&r in het unieke straatje waar het smalle wandelpad voor de ingangen van de huizen eigendom is van de bewoners zelf, en niet van de gemeente. Men verleent elkaar recht van overpad. De Rijnzichtstraat heette oor spronkelijk Rijnstraat en maakte deel uit van de gemeente Oegst- geest. Krassenburg weet nog dat waar nu de spoorbocht ligt voor de trein richting Alphen en Utrecht, vroeger een slootje lag. Daar haddef» de bewoners bootjes liggen waarmee ze rechtstreeks naar de Morssingel konden varen. Het belasting kantoor was er toen nog niet. Er stonden arbeiderswoningen waar vooral mensen woonden die 'bij het spoor' werkten en in hun tuintjes kippen en zelfs var kens hielden. „Als de melkboer met zijn bakfiets langskwam, moest de bakker met zijn fiets wachten want samen konden ze niet tegelijk door de straat." Toen de NS rails aanlegde op enkele meters van de huizen was er oorspronkelijk weinig verzet. „Dat deed je toen niet. Er werd wel een stuk van onze tuinen afgepikt, maar daar heb ben we weer een deel van te ruggekregen". herinnert Kras senburg zich. Touwtrekken De echte overlast begon in de jaren vijftig toen de NS een spoordijk opwierp en het slootje dempte. Het regenwater dat van de dijk stroomde, zette met gro te regelmaat de tuinen blank. Een door de spoorwegen aange legde drainagepijp zat zo vaak verstopt dat die ook geen uit komst bracht. Anderhalf jaar lang touwtrekken tussen NS, bewoners en gemeente levérde niets op. Uiteindelijk grepen de bewoners zelf in. In juni 1988 werd in de avonduurtjes voor 300 gulden per huishouden een buis aangelegd die het hemel- Verbaasd /i Voorschoten is ver- I 2 baasd over het standpunt van B en W van Leiden dat de A11 toch moet worden aangelegd. water moest opvangen. Met de wateroverlast was het toen wel gedaan, maar het la waai van de treinen is gebleven. Niet alleen ontstaat er telkens een vreselijke gepiep als de sta len wielen in de scherpe bocht tegen de rails schuren, sinds kort dendert de zogeheten vuil trein met dertig wagons 's nachts langs de huizen. Daarbij is NS nu ook bezig het spoor te verdubbelen om vanaf 1996 twee keer zo veel (acht per uur) treinen over het traject te kunnen voeren. De bewoners hebben de pech dat bij metingen het wettelijk toe gestane aantal decibellen niet wordt overschreden. Geen ge luidsscherm dus of gevelisolatie in de Rijnzichtstraat. Vertegen woordigers van de NS zegden Ingetrokken /i q Het college van Al- I J phen heeft de be schuldigingen aan ex-wet houder Van As ingetrok ken wegens gebrek aan bewijs 1 op een onlangs gehouden infor matie-avond toe de overlast zo veel mogelijk te willen beper ken. De scherpte van de bocht wordt afgezwakt en er komt weer een nieuwe drainage aan de kant van de spoordijk. Toch is. een deel van de bewoners woest en teleurgesteld over de verdubbeling die ontegenzeglijk voor meer overlast zal zorgen, denken zij. Krassenburg is milder dan de meeste van zijn straatgenoten: „De huizen zijn best gewild. Ie hoort relatief weinig van die treinen en je raakt er aan ge wend. Persoonlijk vind ik die trillingen van die vuiltrein, ook al rijdt die maar tijdelijk, veel erger. Déór storten die huizen nog eens van in." 'Democraat' pleegt reeks misdrijven leiden Poging tot doodslag, het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel en een reeks verkeersovertredingen. Dat wordt de 50- jarige Leidenaar ten laste gelegd, die zaterdagmiddag met zijn bestelbus op de vlucht ging voor de politie. Bij de dollemansrit, die eindigde in een botsing meteen personenauto op kruispunt Den Deyl in Wassenaar, raakten behalve de verdachte ook'een agent en een automobiliste licht gewond. De Leidenaar was op de Hooigracht propaganda aan het maken voor zijn politieke partij Democraten 2000. Toen de politie hem aanhield vergren delde hij de deuren van zijn bus en gaf plankgas. Tijdens de dol lemansrit speelde hem, verklaarde hij bij het verhoor, een aantal malen door het hoofd dat 'dit mooie publiciteit voor zijn partij zou opleveren'. „Hij zag het als een soort publiciteitsstunt", zegt politiewoordvoerder R. Blom. De man is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Leiderdorpse weggeslingerd leiden Een 28-jarige Leiderdorpse is gistermiddag op een ze brapad op de Willem de Zwijgerlaan aangereden door een per sonenauto. bestuurd door een 28-jarige vrouw uit Woubrugge. Het slachtoffer werd door de klap tien meter weggeslingerd. Zij is met onbekende verwondingen opgenomen in het AZL De au tomobiliste verklaarde dat de verkeerslichten voor haar op oran je stonden. Auto gestolen leiden» Een 63-jarige bewoner van een woonboot aan de Haar lemmerweg heeft zijn vertrouwen in de mensheid gistermiddag moeten bezuren. De man liet zijn auto onafgesloten en met de sleutels in het contact voor de garage staan en ging zijn huis in. Binnen hoorde hij een motor starten en door het raam zag hij zijn eigen auto wegrijden. De diefstal werd rond zes uur 's avonds gepleegd. Krakers: niet weg voor leegstand leiden De Engelse kra' ers van de PTT-centrale in de Koning straat in Leiden-Noord zijn bereid vrijwillig te vertrekken als er meer duidelijkheid is over de koopovereenkomst en de toekom stige bestemming van het pand. „Dan willen de bewoners een afspraak maken over de ontruiming", zegt hun advocate J. Brou wer. „Ze willen niet het slachtoffer worden van een schijnover- eenkomst, waarbij het pand alleen wordt verkocht om de kra kers eruit te krijgen en het vervolgens leeg blijft staan." i-■ den haag/leiden paul de vueger Het zat hem aanvankelijk niet mee giste ren. de 27-jarige Leidenaar. Hij vond het al bepaald geen lolletje voor de rechter te moeten verschijnen om zich voor zijn wandaden te verantwoorden. En tot over maat van ramp reed hij op weg naar de rechtbank ook nog eens zijn auto in de prak. „En daarom maak ik nu misschien zo'n verwarde indruk", sprak de man ver ontschuldigend. Het verhaal leek zijn uitwerking niet te missen. Want of het nu door zijn droeve avontuur van die dag kwam. of door het gloedvolle pleidooi van de debuterende advocaat M. Leniger, feit was dat de Lei denaar er met een geldboete van 1500 gul den vanaf kwam. En dat voor het toebren gen van toch niet misselijke verwondin gen aan een plaatsgenoot: een kaakbreuk, tand- en oogletsel en een kapotte bril wa ren het gevolg van een vechtpartij op de Turfmarkt, op 13 juni vorig jaar. De 27-ja- rige Leidenaar was met een vriend en een vriendin een avondje stappen. Op een ge geven moment kregen de vriend en de vriendin ruzie met elkaar, waarna de Lei denaar de boel probeerde te sussen en de kijvenden uit elkaar begon te duwen. Een voorbijganger dacht dat een meisje werd lastiggevallen en mengde zich in de zaak. Hij greep de arm van de Leidenaar met de bedoeling deze te verdraaien, maar dat kwam hem duur te staan. De vastgegrepen man rukte zich los en maai de zijn belager tegen de grond. Toen de man zich vervolgens probeerde op te rich ten volgde een trap in zijn gezicht. „Een duidelijk geval van noodweer", vond advocaat Leniger, die vrijspraak be pleitte. Volgens de raadsman was niet zijn cliënt, maar de man die de kaakbreuk op liep de aanvaller geweest. „Die was dron ken en viel mijn cliënt aan. Door de schrik en de pijn in de omgedraaide arm rea geerde hij vervolgens wellicht wat al te Politierecter 1. de Vries kon een heel eind met de visie van de advocaat mee gaan. Alleen de schop in het gezicht, die ging haar toch wel wat al te ver en had volgens haar ook weinig met noodweer te maken. Vandaar dat ze koos voor een geldboete, plus twee weken gevangenis straf, maar dan geheel voorwaardelijk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9