Leidsch IÜ Dagblad Regering wil kern van sociale zekerheid redden Kabinet sleutelt aan koopkracht Minister Maij wil hardrijders uit autoverzekering weren Ga met Albert Heijn naar Heineken Night of the Proms. EG vermijdt crisis om GATT Bel gratis 06-0329 'Uitsluiting grove ingreep in leven van mijn zoon' BEL: GOED «UWS DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40266 LOSSE NUMMERS 1,60 UITGAVEN in miljarden guldens en in procenten raming 1994 Loon/pnjsreserve en ovenge 1,1 (0,5%) Landbouw, natuurbeheer en visserij 3,0 (1,5%) Economische Zaken (incl. WIR) 3,7 1,9%) Justitie 3,9 (2%) Financiën 4,9 (2,5%) Binnenlandse Zaken 6,4 (3,2%) Buitenlandse Zaken 6,6 (3,4%) EG-afdrachten 9,0 (4.5%) Wereldvrede 2 De prijs van de wereld vrede. De EG stopt er miljoenen in, maar waar komt al dat geld vandaan? den haag gpd Het kabinet heeft een groot aantal maatregelen genomen dat van invloed is op de koop kracht. De voornaamste zijn: het laagste belastingtarief, dat geldt voor de eerste 43.267 gulden bruto-inkomen, gaat omlaag van 38,4 naar 37,75 procent'. Een deel van de ver laging (0,25 procent) geldt al leen voor 1994. de belastingen worden niet gecorrigeerd voor inflatie. Dat betekent dat het 50-pro- cents tarief \an de tweede schijf ingaat bij 43.267 gulden en het 60-procents tarief bij 86.532 gulden. Wie meer ver dient; gaat daardoor meer be lasting betalen. de belastingaftrek voor ar beidskosten stijgt van vijf naar zes procent van het inkomen met een maximum van 2.078 gulden. de grens voor teruggave van te veel betaalde belasting gaat-van 331 naar 150 gulden. Voor bejaarden van 221 naar 150 gulden. de nominale premies zie kenfonds en AWBZ (vaste be dragen) gaan komend jaar niet omhoog. de huurstijging wordt be perkt tot vijf procent. de belastingtoeslag voor huiseigenaren (huurwaarde forfait) gaat niet omhoog. de sociale premies voor werknemers stijgen met 4,25 procent. de fiscale aftrekbaarheid van kosten voor kinderopvang wordt beperkt. de benzineaccijns gaat met elf cent omhoog, de die selaccijns met acht cent. Ge lijktijdig gaan de toeslagen in de motorrijtuigenbelasting (MRB) voor LPG en diesel om hoog. Het vrachtverkeer over de weg ziet de MRB op 16 maart 1994 dalen, waardoor de extra brandstofkosten deels worden gecompenseerd. een milieubelasting op brandstoffen, grondwater en afval gaat extra omhoog. De belasting moet komend jaar 530 miljoen gulden opleveren. SWOV onderzoekt wettelijke mogelijkheid den haag gpd Minister Maij van verkeer en waterstaat wil dat automobilis ten en motorrijders die door te hard rijden ongelukken veroor zaken, niet langer meer de schade vergoed krijgen door hun verzekering. De minister is hierover in overleg met de geza menlijke verzekeraars. In 1989 is een regeling tot stand gekomen waarbij auto mobilisten die teveel alcohol op hebben en een ongeval veroor zaken geen schadevergoeding meer krijgen. Alleen hun slacht offers krijgen de schade ver goed, maar dat bedrag wordt verhaald op de daders. In het geval van te hard rijden, denkt de minister aan een soortgelijke clausule in de autoverzekerin gen. Seksen milieu 3 Voorbehoedsmiddelen en hulpmiddelen bij seks zijn slecht voor het milieu, heeft De Kleine Aarde uitgevonden. Vredesoverleg Bosnië 7 Het ziet er naar uit dat er voorlopig geen vre de komt in Bosnië. Het vredesoverieg van gisteren heeft niets opgeleverd. Juweeltje 4 Q Aar|frekkelijke ten- I -7 toonstelling van werk van Louis Welden Hawkins: 'Juweeltje in Van Gogh Museum'. CDA en PvdA tevreden over keus werk boven inkomen De AOW, de bijstand en de gezondheidszorg mogen niet verder worden aangetast. Daarnaast moeten er veel meer banen voor laaggeschoolden komen. Dat heeft koningin Beatrix vanmiddag gezegd in de Troonrede. CDA en PvdA hebben vanmiddag instemmend gereageerd op Troonrede en Miljoenennota. den haag gpdVolgens Brinkman stelt het kabinet de juiste prioriteiten en zijn de gekozen maatregelen verdedigbaar. PvdA'er Wöltgens noemde het inleveren van koopkracht noodzakelijk. Als er meer banen ontstaan kunnen ook de pijlers van de verzor- betaaibaar blijft. Daarom ook Qeen heropening onderhandelingen met Verenigde Staten mopt voorzien worden in veel r <j «-» Over de verzorgingsstaat en de noodzaak voor de overheid een schild te zijn voor de zwakke ren, zei de koningin: „Daarom moeten behouden blijven: de oudedagsvoorziening voor al len, bijstand die armoede weert, gezondheidszorg die voor ieder moet voorzien worden in veel meer kansen op werk voor la- gergeschoolden." Op zijn jaarlijkse persconfe rentie over de Miljoenennota en Troonrede zei premier Lubbers dat het kabinet met de betrok ken passage bewust „een bo dem heeft willen aanbrengen in de verzorgingsstaat. Wij willen het wezenlijke behouden. Het staat er niet voor niets in." Vol gens Lubbers is het grote dilem ma de noodzaak om meer ba nen te scheppen „zonder dat je de armoede terugbrengt op straat". CDA en PvdA hebben positief gereageerd. CDA-fractievoorzit- ter Brinkman en collega Wölt gens van de PvdA zijn vooral te spreken over de door het kabi net voorgestane aanpak van de stijgende werkloosheid en over het sobere financiële beleid. Het kabinet wil via diverse maatregelen enkele tienduizen den banen extra creëren. Tege lijk wordt van de burger een in komensoffer gevraagd. De koopkracht daalt met 1,5 pro cent voor mensen met een mo daal inkomen (48.000 gulden) tot 2,5 procent voor de minima. De hogere inkomens leveren 2 procent in. Pagina 3: Een hele bijzondere begroting. Inspanningsverplichting kan loonmaatregel voorkomen. Reacties op Miljoenennota. Pagina 25 tot en met 32: Prinsjesdagbijlage gingsstaat overeind blijven, al dus de sociaal-democraat. D66-leider Van Mierlo gaf te kennen dat hij de aanval op de werkloosheid nuttig vindt, maar dat het kabinet het probleem te weinig bij de wortel aanpakt. Zijn WD-collega Bolkestein weigerde te reageren omdat di rect na Prinsjesdag de algemene beschouwingen volgen en de partijen hebben afgesproken tot dan hun kruit droog te houden. Fractievoorzitter Lankhorst (GroenLinks) vindt de Mil joenennota 'plichtmatig'. Vol gens hem is het kabinet er niet in geslaagd de oplopende werk loosheid en de milieuproble men onder de knie te krijgen. De Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) onderzoekt daar naast in opdracht van de minis ter of deze constructie wettelijk mogelijk is. Ook is aan deze ad viesinstantie gevraagd een lijst te maken van 'veilige auto's'. Automobilisten zouden dan op d^ze lijst kunnen zien welke au to in welke prijsklasse de meest 'verkeersveilige' is. Wanneer één en ander gereed is, kon een woordvoerder van het ministerie vanmorgen nog niet zeggen. Nu f2.300,- voordeel op de Golf Orlando dan hóórt u precieswelke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft. De Volkswagen voordeellijn brussel aly knol correspondente De EG heeft vannacht een drei gende crisis over het GATT- landbouwakkoord bezworen. Even na drie uur vanochtend aanvaardde ook Frankrijk dat er geen sprake kan zijn van her opening van de onderhandelin gen met de Amerikanen over het Blair House-akkoord. Wel vindt de EG dat het landbouw akkoord moet worden verdui delijkt en aangevuld. Er deden veertig ministers en staatssecretarissen van buiten landse zaken en landbouw mee aan de door Frankrijk bijeenge roepen 'jumboraad'. Minister Bukman van landbouw noemde de overeenstemming 'een ver trouwensvotum voor de Eu ropese Commissie'. Die voerde namens de EG de besprekingen met Washington over het ak koord. Volgens minister Kooij- mans van buitenlandse zaken is 'niet alleen een handelscrisis, maar ook een politieke crisis voorkomen'. Frankrijk had ge dreigd een veto uit te spreken als de rest van de EG geen her onderhandelingen over het landbouwakkoord zou accepte ren. Volgens Frankrijk is het ak koord niet in overeenstemming met de eerder overeengekomen beperking van de gesubsidiëer- delandbouwexport. De overige EG-landen, Ier land uitgezonderd, keerden zich tegen nieuwe onderhandelin gen. Engeland dreigde zelfs op zijn beurt de komende EG-ver gaderingen te boycotten, fjet was België dat met een ont- werpverklaring de weg effende naar een compromis. De verkla ring muntte uit in plechtige, maar vooral vage beloftes. Ie dereen kon het naar eigen goeddunkeil uitleggen. Of de Franse boeren, die gis teren opnieuw protestacties voerden, zich er zo gemakkelijk bij zullen neerleggen als hun re gering is de vraag. Parijs heeft nog veel uit te leggen. Er wordt in de tekst nergens een concrete Op 30 en 31 oktober a.s. vindt in Ahoy, Rotterdam, de Heineken Night of the Proms plaats. Voor deze unieke ontmoe ting tussen pop en klassiek heeft Albert fjeijn voor u duizend kaarten kun nen bemachtigen. Wilt u ook twee kaarten winnen? Kijk op het 30 cl. krat Heineken Bier. Heineken Night of the Proms. Exclusief bij Albert Heijn. cn Vader geschorste jeugdspeler spant kort geding aan tegen hockeyclub tim brouwer de koning „Uniek in de geschiedenis van onze hockeyclub en misschien wel in het verenigingsleven." Zo noemt voorzitter Frans Beker van de Leidsche en Oegstgeester Hockey Club (LOHC) het kort geding, dat de vader van een geschorst jeugdlid heeft aangespannen tegen de club. Dirk Pool uit Oegstgeest eist opheffing van de schorsing van zijn twaalfjarige zoon Laurens en mel ding daarvan in het clubblad 'Passing Shot'. Het kort geding dient donderdag om 11.00 uur. De aanleiding tot deze onverkwikkelijke affaire vorm de een akkefietje dat Laurens Pool qp 13 februari jongstleden had met zijn coach Hans van der Sar. Pool werd beschuldigd van het met zijn hockeystick 'haken' van het zoontje van de coach, dat van hetzelfde team deel uitmaakte. Pool gaf in woord en gebaar blijk van zijn afkeuring van die zijns inziens onheuse aantijging. Hij zou hierbij hebben gespuugd naar Van der Sar. De coach lichtte het bestuur van I.OHC in over het gedrag van de jongen, die vervolgens werd geschorst. „De zaak is daarna uit de hand gelopen", aldus Be ker. „Er zijn verschillende pogingen gedaan om de zaak uit te praten. Ik ben gewend problemen door eén dia loog op te lossen. Laurens Pool is een heel lastig ventje. Wat hij heeft gedaan, kan niet door de beugel. Maar als hij een gebaar had gemaakt, dan was deze zaak allang opgelost. Ook had Pool eieren voor zijn geld kunnen kiezen door zich aan te melden bij een andere hockey- vereniging" Maar in plaats daarvan kreeg het LOHC-bestuur be gin september tot zijn verbazing de stukken in de bus voor een kort geding. Vader Pool, advocaat van beroep, laat het er niet bij zitten. „Ik neem deze zaak bloedseri eus. Zo'n uitsluiting vind ik een buitenproportionele Geen krant ontvangen? 071-143241 071-128030 mal/mw 18 00-19 30 ui nierdag 10 00-12 00 ut HET WOORD IS AAN William E. Borah Het wonderlijkste in de geschie denis is het geduld waarmee de mensen de lasten blijven dragen die hun regeringen zonder nood zaak op hun schouders leggen. VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland- Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's7 Randstad14 Regio9,11,12.13 Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Weinig wind Half tot zwaar bewolkt en voorna melijk in het oosten van het land in de nacht en ochtend perioden met regen. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. Politie pakt 'lijkenpikker' utrecht gpd Justitie verdenkt een Utrechtse begrafenisondernemer van dief stal of verduistering van siera den van overledenen die door hem waren begraven. De zaak kwam aan het licht toen de FIOD huiszoeking deed in het bedrijfspand annex woonhuis van de man. In het woongedeel te werden enkele enveloppen gevonden die dure sieraden en een horloge bevatten. Op alle enveloppen stonden namen van mensen van wie de uitvaart door de man was geregeld. Een Franse priester baant zich een weg door de boerenblokkade in de Noordfranse plaats Arras. foto reuter oplossing geboden voor de Franse bezwaren. EG-commissaris voor buiten landse handelsbetrekkingen, Sir Leon Brittan, praat eind deze week verder met de Amerikaan Kantor over de details van het akkoord, dat moet leiden tot wereldwijde afspraken over be- perldng van de gesubsidiëerde landbouwexport. Het is onder deel van een veel grotere GATT- overeenkomst, die ook zaken als textiel, elektronica, financië le diensten en scheepvaart be treft. Voorlopig is de EG-crisis van de baan, maar volgens minister Kooymans kan 'de GATT-trein nog steeds ontsporen'. Op 4 en 5 oktober buigen de EG-minis- ters van buitenlandse zaken zich over enkele andere omstre den punten van het toekomsti ge GATT-akkoord. Pagina 5: Nederlandse boeren vragen politiek 'indringend' om steun. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode:. Plaats- i Tel maatregel. Dat is een grove ingreep in het leven van mijn zoon. Sinds 13 februari heeft hij niet meer kunnen hockeyen met zijn vriendjes. Toch zou lüurens. als hij hoort dat hij weer bij LOHC mag spelen, er fluitend naar toe gaan. Het handelt alleen om een verschil van inzicht met het huidige bestuur. Daarmee ga ik zeker geen borrel drinken. Maar besturen zitten niet eeuwig." De kans dat de eisen van Pool worden ingewilligd, acht voorzitter Beker klein. „Wij hebben een goede ad vocaat in de arm genomen, Van de Willik, één van de vele advocaten van onze vereniging. De eis dat de jon gen weer in zijn oude team moet worden opgenomen, maar dan niet onder leiding van Van der Sar, vind ik te ver gaan. Ik denk dat de rechter de partijen wel bijeen zal proberen te brengen. Zonde alleen van de tijd en het geld." Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i O Per maand, automatisch (ƒ28.75) Q Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) i 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1