Belastingen omhoog in Stompwijk Regio Leefbaar Oegstgeest op de bres voor groene gemeente 7 H0BBY- BOX On Room- 3-DAAGSE SUPERKOOPJES SUCADEIAPJES HEEL POND ktI HEEL POND Ir De stemming is geprikkeld in Oranjebuurt Leiderdorp 'Ik kan mijn wijk lopen, maar soms pak ik toch de fiets' 7(/ee6 ovut etc *T\ MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 chef gert visser. 071 -356430, plv -chef ianet van dijk. 071 -356413 Inbrekers richten ravage aan leiderdorp» Inbrekers hebben dit weekeinde een grote puinhoop achtergelaten in drie flatwoningen aan de Lokhorst in Leider dorp. Van een appartement werd het slot van de voordeur met geweld opengebroken. De inbrekers zijn de andere woningen vermoedelijk via het balkon binnengekomen. Geld, cheques en audio-apparatuur zijn verdwenen. Schoonmaker bekent diefstallen wassenaar Een 18-jarige man uit Den Haag heeft bekend dat hij dc atgelopen maanden diefstallen heeft gepleegd in de UrsuJa- kliniek in Wassenaar. De man, die afgelopen zaterdag in zijn wo ning wérd aangehouden, werkte als schoonmaker in de kliniek. Hij had het voorzien op walkmans en geld. De Hagenaar is een bekende van de politie. Inbraak op klaarlichte dag wassenaar CD's, geld en sieraden zijn zaterdagmiddag uit een woning aan de Prins Wiedlaan in Wassenaar gestolen. De in braak moet zijn gepleegd tussen half vier en half vijf. Terwijl de bewoners even niet thuis waren, braken dieven de achterdeur open. Het hele huis werd doorzocht. Fietsster (77) gewond bij aanrijding wassenaar Een 77-jarige fietsster uit Oegstgeest is zondagmid dag rond half vier in Wassenaar gewond geraakt bij een aanrij ding met een auto, bestuurd door 29-jarige man uit Den Bosch. Het ongeluk gebeurde op de secundaire weg, parallel aan de Rijksstraatweg. De vrouw reed in de richting van Den Haag. Plotseling sloeg zij linksaf een inrit in. De automobilist, die haar juist op dat moment wilde inhalen, kon een aanrijding niet meer voorkomen. De Oegstgeestse is met onbekend letsel opgenomen in het AZL Leidschendam heeft 2,4 miljoen tekort Inwoners van Stompwijk en Leidschendam moeten vol gend jaar tien procent extra onroerend-goedbelasting (OGB) betalen. In 1995 en '96 komt er bovendien nog eens vijf procent op de OGB. De gemeente Leidschen dam, waaronder Stompwijk valt, wil met de maatregel een tekort van 2,4 miljoen voorkomen, zo blijkt uit de be groting voor volgend jaar. leidschendam/stompwuk liesbeth buitink De OGB-verhoging in '95 en '96 is nog niet zeker. Leidschendam wil eerst onderzoeken of het mogelijk is te bezuinigen door taken af te stoten. De verhoging van de onroerend-goedbelas ting is echter wel in de meerja- renbegrotingopgenomen. Daarnaast wordt de afvalstof fenheffing 45 gulden duurder. Eerder sprak de gemeenteraad af om de kosten van de afval verwerking pas in 1996 kosten dekkend te maken, maar door het grote tekort gebeurt dat vol gend jaar al. De rioolrechten stijgen met vijf procent. Na eerdere bezuinigingsron des trekt Leidschendam nog maals alle registers open om een sluitende begroting in te dienen. Zo wordt het toegangs kaartje voor zwembad De Fluit een kwartje duurder. Nu kost de toegang nog vier gulden, maar het kwartje extra kan Leids chendam 50.000 gulden opleve ren. De prijsverhoging houdt de kosten van het zwembad nog onder die van concurrenten in de regio. In andere zwembaden kost een kaartje gemiddeld vijf gulden. Door de eerdere bezuinigin gen is er in het onderhoud van de wegen een 'onaanvaardbare achterstand opgetreden'. Daar in investeert Leidschendam daarom wel volgend jaar. De gemeente wil jaarlijks 160.000 gulden extra uittrekken om de straten en lanen weer in goede staat te krijgen. oegstgeest Oegstgeest moet een groene ge meente blijven. Nieuwe bouw locaties moeten worden ge zocht in Amsterdam, Den Haag en Leiderdorp. Dat vindt de nieuwe politieke partij in Oegst geest: Leefbaar Oegstgeest. In het verkiezingsprogramma spreekt de partij zich uit tegen bebouwing van het Oegstgeest se deel van de Broek- en Si- montjespolder. Het westelijk deel van het Rijnfrontgebied, de Voorhofpolder bij de Klincken- bergerplas en het gebied tussen Endegeest en de Leidse Vogel- buurt moeten eveneens open blijven. Ook de Overveerpolder moet groen blijven, vindt Leef baar Oegstgeest, omdat de par tij wil onderzoeken of er bij zwembad Poelmeer een buiten bad kan komen. Overigens is de bouw van 54 herenhuizen daar inmiddels begonnen en werd het oude buitenbad slechts twee maanden geleden ge dempt. Leefbaar Oegstgeest ziet nog maar een paar geschikte bouw locaties in het dorp: rond de Mariaschool, de locatie van Van den Ameele en de Kamsteeglo catie aan de Geverstraat. Ook aan de Lijtweg en de Lange Voort is kleinschalige bebou wing nog mogelijk. Waarbij het verkiezingsprogramma van LO uitdrukkelijk aantekent dat in het centrum alleen kleinschali ge bebouwing past. Leefbaar Oegstgeest vindt dat de gemeentelijke belastingen de komende vier jaar niet mogen worden verhoogd. Integendeel, de gemeente moet juist gaan besparen. Een speciale com missie moet de mogelijkheden daarvoor gaan onderzoeken met als doel 20 procent te be zuinigen. De partij wil ook het bestuur van Oegstgeest ingrij pend veranderen. Burgers moe ten meer inspraak krijgen en de gemeenteraad moet een aantal taken die aan B en W zijn over gedragen, weer terugnemen. De nieuwe partij komt ten slotte op voor de 'slachtoffers van kleine woonhuisverbouwin- gen'. Buren van panden die worden verbouwd moeten beter op de hoogte worden gesteld zodat ze ruimschoots gelegen heid krijgen om hun bezwaren in te dienen. Grote vraag blijft nog wie voor Leefbaar Oegstgeest in de ge meenteraad zitting zullen ne men, mocht de partij een of meer zetels halen^Een woord voerder van de partij verzekert dat Leefbaar Oegstgeest vol doende mensen heeft die op de verkiezingslijst willen staan. „Serieuze gegadigden en daar bij zijn verschillende zware na men in de Oegstgeester ge meenschap." De partij wil de namen echter nog niet bekend maken. VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! rrüzri desira I I DESSERT met vruchten, diverse soorten KUIP 150GRAM MM ELDERS ELDERS 0VENVERSE WITTE MELKB0LLEN 4 STUKS ELDERS ^TMÓÉiïürËRÜjïjröË^ MOOIE BLANKE PREI het licht weghaalden voor de zonne-collectoren op het dak van Joostens woning. „Ik heb dat kappen gestopt, kort daarna was het boomschors ineens in huren. Hij weigerde echter met de verklaring dat zijn struik ab soluut niet te groot was. En bo vendien, zo liet Bik hen weten, is de helft van de brandgang zijn bezit. Dus moesten ze niet Diezelfde omwonenden heb ben nu een tekening ontdekt waaruit blijkt dat de brandgang helemaal niet van Bik is. Inte gendeel, zijn garage staat op grond van Julianastraatbewoner Lancel, een van de mensen die last hebben van de struik. Getergd door de tegenwerking van Bik, dreigt deze nu de gara ge te laten afbreken. Volgens Bik althans, Lancel zelf zegt 'niet te weten of het zo ver komt'. Bik is overigens niet bang, hij is op zijn beurt in bezit van een gemeentelijke toestem ming uit 1966 om de garage te bouwen. In de tussentijd heeft een on bekende de struik langs de ga rage-oprit ingrijpend gesnoeid. Bik heeft de resten laten liggen. „Ik heb die troep er niet neerge gooid, dus ruim de takken ook niet op." Hij heeft inmiddels aangifte gedaan van de vernie ling bij de politie en de gemeen te Leiderdorp. Niet de eerste keer. Hij heeft een hele stapel kopieën van aangiftes van ver nielingen van zijn eigendom men. Autospiegels, banden, bo men en ga zo maar door. De ellende zou zijn begonnen De bezorger is een belangrijke schakel tussen makers en lezers van de krant. Zonder Nieuwe Helden Is De Krant Nergens, zeggen de dagblad uitgevers. In deze Week van de Bezorger krijgen ze extra aandacht. Ook in de krant. De ovale bus van in de voordeur van Tuchthuis straat 6 in Haarlem is r schatting van de heer Visser zo n vijftig a zestig jaar oud. Zelf vindt hij dit pronkstuk wel mooi, maar is er toch niet echt aan gehecht De bus is wat smal. De eigenaar heeft al ^ijyhtdene '3ct4&e*t een tijdje een modernere bus klaar liggen, maar nog geen tijd gehad om die erin te zetten. „Als-ie erin zit zal de bezorger ook van een kopzorg verlost zijn." foto united photos de boefi Petra Buwalda en abonnee Rob Suttorp. „Hij begint meteen aan de krant te trekken zodra ik die in de bus doe." foto jan holvast IK uEEr HET J0V16É.O, Jfc (UflT Dit &ttdol£(z GRAAG AJ 2'W GOAi, je uiAior rttr net/U^u orl DE. U4AWT cur pe &Ajeueu&us TE TeekkE», MAAG het lcidjch dagblad Een struikje langs de brandgang tussen de Leiderdorpse Emma- straat en Julianastraat heeft ge leid tot een klein oorlogje waar van inmiddels de hele buurt 'meegeniet'. Een van de betrok kenen heeft een reusachtige computerprint op zijn garage deur gehangen met het op schrift 'Burenvandalisme'. Daarmee doelend op zijn door onverlaten flink gesnoeide struik. Als het aan enkele buren ligt, gaat ook zijn garage tegen de grond. Het is een wonderlijke ge schiedenis die dit deel van de Leiderdorpse Oranjebuurt in haar greep houdt. De politie heeft er de handen vol aan en ook de gemeente is inmiddels ingeschakeld. Op de hoek van de Emma- straat woont de familie Bik. Zij heeft een garage die grenst aan de brandgang achter de wonin gen aan de Julianastraat. Langs de oprit naar de garage staat een prikstruik die enkele bewo ners van de julianastraat een doorn in het oog is. En in armen en benen, als ze er langs rijden. De struik is tijdenlang zo ko lossaal geweest dat-ie de toe gang tot het gangetje versperde, zo blijkt uit foto's die in de- buurt circuleren. Verscheidene malen is Bik gevraagd het groen te snoeien, zo meldt een aantal De stille getuigen van de misdaad: de takken van de gesnoeide struik liggen v ken ook niet op", zegt Leiderdorper Bik. Buwalda be- zorgt het Leidsch J Dagblad nog niet zo lang. Pas sinds januari van dit jaar. Ze vind het dan ook ei genlijk wel jammer dat ze niet eerder met dit baantje is begon nen. „Want het is ontzettend leuk werk, het bezorgen." De dertienjarige scholiere van de mvo aan de Achterweg in Lisse, denkt in dat verband vooral aan de grappige voorval len die ze op menige tocht mee maakt. „Mijn ex-gymleraar bij voorbeeld haalt vaak een geintje uit. Als hij in de gang staat en me ziet aankomen, holt hij gauw naar de brievenbus. Dan begint hij meteen aan de krant te trekken zodra ik die in'de bus doe. En andere geintjes." „Ach ja", zegt Rob Suttorp (want dat is haar vroegere gym leraar), „ik hou wel van een geintje. Dus haal ik wel eens wat uit. Ik heb wel eens een hal ve arm te pakken. Of ik doe in eens de deur open zodat ze schrikt. Een keer viel haar moe der voor haar in, maar dat bleek pas later. Ik dacht dat het Petra was en trok die moeder dus bij na naar binnen." Suttorp is overigens vol lof over de bezorgstér. „Petra is een sportief meisje. Ze zit op bas ketbal en kan dat ook heel aar dig. Ze is snel, heel snel. Ik heb wel eens het idee dat ik geabon neerd ben op een ochtendkrant, zo snel ligt-ie hier in de bus. Voordat Petra de krant bezorg de, was dat wel anders." Petra haalt daarover haar schouders op. „Ik heb niet zo'n geweldig grote wijk", zegt ze. „Ik kan het ook gemakkelijk lo pen. Alleen heel af en toe pak ik de fiets. Maar dat is eigenlijk niet nodig, behalve misschien als het vreselijk rotweer is. In to taal doe ik maar 43 kranten in de bus. De helft van Merenburg doe ik samen met een buurjon gen. Zuiderkruis. Orion, Melk weg, Kleine Beer en Zevenge sternte. Dat is niet zoveel." Ze bevestigt in elk geval dat het een lucratief bijbaantje is. „Spa ren? Ja, plaatjes van Goede Tij den Slechte Tijden. Foto's. Die knip ik uit alle televisiebladen. O. je bedoelt geld sparen dat ik met de krant verdien. Ja, ik heb tenminste al een nieuwe fiets van het geld gekocht. Nu ben ik weer aan het sparen. Waarvoor? Dat weet ik nog niet. Voorlopig blijf ik het nog wel even doen Want ik heb het nog steeds reu ze naar mijn zin." nadat Bik een jaar of zeven ge leden had geprobeerd een aan tal bomen te redden in het plantsoen aan de Emmastraat. Die moesten wijken omdat ze gesneden om de bomen op die manier te laten sterven. Er is maar één persoon die daarbij belang heeft." Joosten heeft een heel andere versie. „De gemeente zou de bomen op mijn verzoek omza gen, Inderdaad omdat de scha duw op mijn panelen viel. Het waren struikeiyan vijftien me ter hoog. Kwam de plantsoe nendienst, ging Bik voor de bo men liggen. Zijn die gasten om verrichterzake weer weggegaan Bik heeft daarna de buurt ge mobiliseerd om het kappen te gen te gaan. Ik vermoed dat hij de bomen zelf heeft ingekerfd om aan te tonen hoe slecht mijn bedoelingen waren." loosten ontkent elke betrok kenheid bij de recente actie die de struik naast de brandgang het leven kostte. Ook buurman Lancel. volgens Bik door Joos ten tegen hem opgezet, zegt van niets te weten. Hij wil niet in gaan op de kwestie. Bijna had de politie gisteren opnieuw een aangifte te verwerken. Nu meld de Joosten zich op het bureau met een aanklacht tegen Bik wegens smaad. „Maar ik maak te er geen kans mee, dus heb het maar achterwege gelaten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9