Leiden Leiden voor All-West Hooglanders krijgen meer ruimte in Vlietland Slager Yan der Zon op de bres voor heilige koe Geslaagde 'souk' bij 't Spoortje V erzorgingshuizen regio protesteren MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 OCB hoger 9 Inwoners van Stomp- wijk en leidschendam gaan volgend jaar tien procent meer onroerend goedbelasting betalen Zwembad dicht? Het oude buitenbad I V/ in Alkemade dreigt te moeten worden geslo ten, het aantal bezoekers was afgelopen zomer ver beneden de maat Amerikaan in het water leiden Een 34-jarige Amerikaan is vrijdagavond in het water van de Groenhazengracht beland na een schermutseling met de portier van een café aan de Rembrandtstraat. De Amerikaan wil de omstreeks kwart voor twaalf het café binnen. De portier wei gerde de man omdat hij zich de avond daarvoor zou hebben misdragen. Na een kort handgemeen werd de Amerikaan in de gracht geduwd. Hij hield daar behalve een nat pak ook enkele kneuzingen en schaafwonden over. Inbraak op Leidato leiden Op de huishoudbeurs Leidato in de Groenoordhallen is zaterdagmorgen ingebroken. Voor duizenden gulden aan appa ratuur is weggehaald. De daders zijn binnengekomen via een tent die tijdens de beurs aan de hal vastzit. Bij een stand van een hifi-firma is voor ongeveer 10.000 gulden aan geluidsapparatuur gestolen. Ook werden bij een stand truien en borduurmachines weggehaald. De daders ontkwamen. Meisje met traangas bespoten leiden Onbekenden hebben zaterdagmorgen een 16-jarig meisje uit Rijnsburg met traangas in het gezicht gespoten. Het meisje liep met een jongen op de Lammermarkt nabij de Markt- steeg toen een groep van vijf jongens arriveerde. Zonder aanlei ding spoot een van de vijf met een busje in de richting van de Rijnsburgse. Enkele minuten lang kon zij haar ogen niet openen. De daders verdwenen, maar de politie beschikt over een goede omschrijving van de vijf. leiden/leidschendam paul van der koou Er bestaan plannen om de vijf Schotse Hooglanders in recrea tiegebied Vlietland tussen Lei den en Leidschendam veel meer ruimte te geven. De harige runderen met lange horens houden het gras nu kort in een vier hectare groot gebied tussen plas en rijksweg. Komend voor jaar moet die lap grond vijfmaal zo groot worden. Het publiek kan dan tijdens het vissen, wandelen of fietsen de runderen tegenkomen aan de hele oostkant van Vlietland. De dieren grazen namelijk niet achter gaas, maar lopen rond de paden en langs de oevers. Om dat hun terrein nu wat krap is, grazen ze het gras kaal ert gaan ze de bomen wel eens wat hard handig te lijf. Als ze meer ruimte krijgen, kunnen ze sommige stukken wat intensiever leegeten en an dere stukken links laten liggen. De natuur wordt dan een stuk gevarieerder, zoals ook de be doeling was van de vier jaar ge leden begonnen proef met de Hooglanders. Of dat ook werke lijk gebeurt, onderzoekt de Ko- ninldijke Nederlandse Natuur historische Vereniging. Die regi streert wat er nu in het gebied groeit en vergelijkt de uitkom sten met wat er over enkele ja ren staat. „Ook voor bezoekers wordt het spannender", zegt beheer der F. Deuss, van de provinciale afdeling 'groenservice'. „Nu weet je precies waar de dieren zijn; lijkt het net alsof ze in een weiland lopen. Straks wordt het avontuurlijker: soms zie je ze, soms ook niet." In de vier jaar kreeg Deuss slechts een klacht binnen over de beesten. Een vrouw had een hoorn in haar gezicht gekregen en diende een schadeclaim in bij de provincie. Volgens Deuss was ze van achteren op het be wuste beest afgelopen en had deze zich gewoon omgedraaid. Sinds het voorval en het toeken nen van de schadeclaim, staan er borden met de tekst 'Niet aaien'. Nieuwe ongelukjes en klachten bleven uit en veel zijn gehecht geraakt aan de 'wandelende rotsblok ken'. zo is de indruk van de be heerder. „Ook elders horen ze er echt bij. In Zaandam lopen ze al acht jaar in een stadspark rond, midden tussen de moe ders met kinderen. Ook in een stad als Rotterdam worden ze steeds vaker ingezet" Hooglanders zijn kleiner dan gewone koeien, maar zien er door hun hoorns en lange haren veel robuuster uit. Van nature zijn ze log. Opzij gaan ze niet gauw. Door de runderen meer te la ten grazen, hoeft de provincie minder te maaien in recreatie gebied Vlietland. Tegenover de ze besparing, staan maar weinig extra kosten. Hier en daar zijn hekken nodig, terwijl de veeroosters een paar honderd meter moeten opschuiven in de richting van Leidschendam. De ze roosters moeten voorkomen dat de beesten de benen ne men. 'Lawaai, stank en opstoppingen voor lief nemen Rijksweg All -West is nodig om een U-bocht van autowe gen'rond Leiden te maken. Tot dat standpunt komen burgemeester en wethouders van Leiden in het vooront werp-structuurplan, dat wethouder T. van Rij (PvdA/r uimtelijke ordening) vanmorgen presenteerde. ,,Wij wil len het verkeer op de hoofdwegen concentreren en daar in vervult de All-West een belangrijke rol", aldus Van Rij. In het structuurplan, het eerste voor de hele Stad, leggen burge meester en wethouders vast welke ontwikkeling Leiden op lange termijn zou moeten door maken. Zij kiezen ervoor de au to zoveel mogelijk buiten de stad te houden. De met name door Voorschoten bestreden aanleg van de All-West moet dat mogelijk maken. „Die is ook belangrijk om vliegkamp Val kenburg te ontsluiten, als dat een woonfunctie krijgt", aldus Van Rij. Ook in de stad moét het ver keer op een net van hoofdwe gen geconcentreerd worden. Dat zijn de Plesmanlaan, het Stationsplein, de Schipholweg, de Willem de Zwijgerlaan, de S6, de Dr. Lelylaan, de Churchil- llaan, de Voorschoterweg en de Europaweg. Woonwijken wor den zo veel mogelijk gevrij waard van autoverkeer. Op die hoofdwegen moeten opstop pingen, lawaai en stank voor lief worden genomen. Van Rij: „De grenswaarden voor verkeersoverlast worden nu op alle wegen overschreden. Je hebt nu overal milieu-over last. Wij kiezen ervoor om die overlast te concentreren: zo weinig mogelijk blik de stad in." Als de bebouwing van vlieg kamp Valkenburg niet doorgaat kiest Leiden voor woningbouw in de Groote Polder in Zoeter- woude. Van Rij: „Wij zijn er in elk geval voor om in de ring rond de stad te bouwen, en niet een nieuwe satellietstad te stichten in het Groene Hart of de Bollenstreek. En bebouwing van de Papenwegsepolder is in middels op alle niveau's afge schoten." In de stad kan nau welijks nog gebouwd worden. Daar kiezen burgemeester en wethouders voor behoud en het verhogen van de kwaliteit van de omgeving. Het ontwerp-structuurplan legt veel nadruk op het gebruik van de Leidse singels, grachten kleinschalig transport. In het plan duikt een oud idee op, om in de Stille en de Lange Mare een gracht te graven. Van Rij; „Leiden heeft heel aantrekkelijk water. Maar het lijkt soms wel of we ons ervoor schamen. Als over het water gaat zie je bijna alleen de achterkanten van fa brieken. Wij vinden dat dat moet veranderen." Het graven van grachten in de Mare is vooralsnog niet meer dan een plan. Het is al eerder geopperd, en toen tot de hoog ste instanties bevochten door winkeliers en bewoners. „We houden de mogelijkheid open", aldus Van Rij. „Er wordt daar dus niet opeens een fait ge bouwd, waarmee dat hele plan onmogelijk zou worden. Dat is de functie van een structuur plan. Het is een historische en ook de kortste route naar de Kaag: Mare, Haarlemmertrek vaart en je benter." Tot 8 november kan op het voorontwerp-structuurplan worden ingesproken. Daarna stellen B en W het plan vast, waarna de gemeenteraad zich erover mag buigen. vrije tijd Volkenkunde Speciaal voor senioren wordt woensdag 22 september in het Rijksmuseum voor Volkenkun de een lezing gehouden door journalist en schrijver Ewald Vanvugt. Vanvugt heeft een boek geschreven over het leven van H. Tillema (1870 - 1952) die op 26-jarige leeftijd naar Java vertrok en met succes een fa briek in koolzuurhoudende dranken oprichtte. De lezing duurt van 10.30 tot 12.30. In lichtingen: tel. 168800. leiden De 'souk' in en om buurthuis 't Spoortje werd giste ren druk bezocht. Voor het buurthuis was een uitgebreide koopjesmarkt, binnenshuis onder meer een tentoonstelling over de verschillende manieren van trou wen in Turkije, Marokko en Ne derland en een theatervoorstel ling voor kinderen. De markt was voor de derde achtereenvolgende keer georga niseerd door de werkgroep Kleurrijk Leiden-Noord. Met dit soort evenmenten hoopt de werkgroep de verschillende na tionaliteiten in de wijk nader tot elkaar te laten komen. Er deed zich echter pok een in cident voor. Een 40-jarige bezoe ker ontdekte dat twee mannen probeerden zijn zakken te rollen. Toen hij het duo daarop aan spraak kneep een van de twee de man zijn keel dicht. Daarna ver dween het duo van de markt. foto henk bouwman 'De maat is vol, verder bezuinigen kan niet De directies van twaalf verzor gingshuizen in de Leidse regio gaan de laatste week van sep tember actie voeren tegen de aangekondigde bezuinigingen van PvdA-minister H. d'Ancona (welzijn, volksgezondheid, cul tuur). „De maat is vol", zegt di recteur van Rijn en Vliet. F. van Oosten, namens de gezamenlij ke instellingen. De protesterende verzor gingshuizen zijn Huize Groen hoven, Lorentzhof, Haagwijk, Huys op de Waard, Robijnzicht, Roomburch, Rijn en Vliet, Van der Willigenhof en Zijloever in Leiden, Hofwijck en Rustenb- orch in Oegstgeest en't Hof- flants Huys in Voorschoten. Hun acties passen in de actie week die een aantal landelijke organisaties heeft aangekon digd. „Er kan niet meer bezuinigd worden zonder ernstige gevol gen voor bewoners en familiele den", zegt Van Oosten. „Een nieuwe bezuiniging gaat ten koste van het dagelijkse verzor gende werk en legt een grote claim op de familieleden." Van Oosten zegt dat d'Ancona van de verzorgingshuizen 'af wil'. „Natuurlijk moeten oudere mensen zo lang mogelijk zelf standig kunnen blijven wonen. Maar soms gaat dat echt niet meer en dan is een verzorgings- duivenberichten huis beter en goedkoper dan een verpleeghuis. Daarom is het hard nodig massaal te laten ho ren dat we niet mee willen wer ken aan de voorgestelde maat regelen." De Leidse, Voorschotense en Oegstgeestse instellingen voe ren actie op zaterdag 25 en dinsdagavond 28 september. De landelijke actiedag wordt op woensdag 29 september in Den Haag gehouden. Zaterdag 25 september delen de verzorgingshuizen van 11.00 tot 16.00 uur gratis soep uit op het Stadhuisplein in Leiden on der het motto 'soup, soap and salvation'. Aan burgemeester Goekoop wordt om 12.00 uur een petitie aangeboden. Dins dagavond 28 september wordt een protestbijcenkomst gehou den in de Leidse Stadsgehoor zaal met als gastspreker onder anderen Tweede-Kamerlid E. Terpstra (VVD). Tijdens deze avond presenteren de twaalf in stellingen een gezamenlijk plan als alternatief voor het bezuini gingsplan van de minister Directe aanleiding van de re gionale eri landelijke acties vormt de extra bezuiningsronde die d'Ancona heeft aangekon digd. Volgend jaar moeten de verzorgingshuizen 1,6 procent inleveren, bovenop al eerder aangekondigde bezuinigingen voor de komende vier jaar. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Arras. De Zwaluw. 1,2,3,4,8,9 V.d. Kooij-de Best; 5 P. van lxeuwen; 6 I. Hoogervorst; 7,9 A. van Wissen. Vleeschhouwerij in Haarlemmerstraat bestaat honderd jaar De ambachtelijke slagerij aan de Haarlemmerstraat 78 bestaat deze zomer precies honderd jaar. De oudste nog bestaande vleeschhouwerij in Leiden wordt de laatste halve eeuw bestierd door de inmiddels 76-jarige Jan van der Zon. Een kleurrijke middenstander die vooral be kendheid verwierf door zijn kruistocht voor het behoud van parkeerplaatsen in de binnen stad. „Ik word er wel eens om uitgelachen, maar het onder werp is zó ontzettend belang rijk", meent hij. In een advertentie in een kerkblad uit 1893 wordt voor het eerst melding gemaakt van een nieuwe slagerij op de hoek van de Haarlemmerstraat en wat toen de Brandewijnsteeg was en nu Vrouwenkerkkoor- straat heet. 'Mij beleefd bij mij ne stadgenooten aanbevelend. Jacobus Beulink.' De slagerij van Beulink hield het precies vijftig jaar vol totdat door een gebrek aan vlees de winkel in de oorlog moest sluiten. Een maand na de bevrijding werd de winkel overgenomen door Van der Zon. ',,Ik was gedi plomeerd slager en had als knecht gewerkt bij verschillende slagers. In de oorlog heb ik on dergedoken gezeten in mijn ge boorteplaats Zoeterwoude om zo aan de tewerkstelling in Duitsland te ontkomen. In '45 ben ik op de Haarlemmerstraat voor mezelf begonnen. Een moeilijke tijd want alles was op de bon. Het meeste vlees zat nog in blik", herinnert Van der Zon zich. De huidige winkel ademt nog steeds de sfeer uit van groot Slager Van der Zon in zijn ambachtelijke slagerij. Hij richtte ooit een politieke partij op. moeders tijd. Oudhollands te gelwerk aan de muur en vlees haken aan het plafond waar nog hele koeiepoten aan hangen. Het meest opvallend is de koel cel achterin de zaak waar door een raam de vleesvoorraden zichtbaar zijn. Van der Zon heeft zijn winkel niet of nauwelijks veranderd. Dat geeft een ambachtelijk tintje. „Vroeger slachtte ik zelf, nu niet meer. Maar als mensen een stuk vlees willen hebben, wordt het ter plekke afgesne den. Duurt een beetje langer maar zo is het altijd vers. Verder heb ik een eigen vetweiderij, een stuk land in Zoeterwoude waar mijn eigen slachtvee graast." „Vroeger had ik klanten uit Katwijk, Noordwijk, Warmond en die buurt. Door de slechte bereikbaarheid van Leiden én het feit dat al die plaatsen ook allemaal winkelcentra hebben ggkregen, heeft Leiden geen echte regiofunctie meer. Daar om begrijp ik ook niet dat de gemeente er zoveel geld en moeite in steekt om te proberen foto jan holvast die regiofunctie terug te krijgen. Dat lukt nooit meer." Dat is Van der Zon op z'n best, zoals iedereen hem kent, als voorvechter van de stalling van de heilige koe. Als hij daar over spreekt, lijkt er geen ander probleem te bestaan. Zijn slage rij wordt dan opeens bijzaak en dat z'n tien kinderen vrijwel al lemaal academisch zijn ge schoold toch geen geringe prestatie meldt hij slechts tussen neus en lippen door. „Begin jaren zestig was ik de enige winkelier die tegen het opheffen van de tram op de Haarlemmerstraat was. Zie eens wat een vooruitziende blik ik had. En vanaf 1976 zijn door plannen van wethouder Waal (PvdA, red.) vrijwel alle open stukken in de wijk volgebouwd. Meer mensen en minder par keergelegenheid", zegt de sla ger. Middenpartij Het onderwerp lijkt hem nooit te vervelen. In 1982 en 1986 deed hij zelfs een (tevergeefse) gooi naar een zetel in de ge meenteraad met zijn zogeheten Middenpartij. De partij had slechts één programmapunt: meer parkeerplaatsen. Ook in het nu al meer dan tien jaar durende geharrewar rond de nieuwe inrichting van het Vrouwenkerkplein, speelt Van der Zon een prominente rol. Uiteraard ziet hij het plein het liefst veranderen in één gro te parkeerplaats. „Een kinder speelplaats had ook gemogen, het is immers het laatste open stukje van de wijk de Camp." Van der Zon, wiens winkel nu precies een eeuw bestaat, gaat als slager langzaam afbouwen. Hij zal de geschiedenis ingaan als niet zomaar een vleesverko per. Hij zal vooral worden her innerd als de man die de uit spraak deed: „In Noordwijk staat een bord 'Welkom in Noordwijk', in Leiden staat bij de gemeentegrens 'wegsleeprc- geling'." De Schotse Hooglanders krijgen meer ruimte bij het recreatiegebied Vlietland. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7