SPD raakt macht in Hamburg kwijt Buitenland Nieuw vredesoverleg over Bosnië onzeker Hof maakt weg vrij voor vertrek John Demjanjuk Australische premier tegen Britse vorstin: 'We willen u niet meer' Georgiërs en Abchaziërs eens over terugtrekking troepen Israëlische premier optimistisch over vrede met Arabische landen MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993155 AFP Agence France Presse ANP Algemee Ageniur GPD*Gemeer The independent IPS inter Press Groenen en protestpartij grote winnaars Extreemrechts haalt kiesdrempel niet De sociaal-democraten (SPD) zijn hun meerderheid in Duitslands grootste havenstad Hamburg kwijt. De Groenen en de nieuwe protestpartij In Plaats Van-partij zijn de gro te winnaars en de rechtsextremistische Republikaner kwamen net niet over de kies drempel van vijf procent. De oppositionele christen-democraten (CDU) leden een dra matisch verlies en de liberale FDP verdwijnt na twee jaar weer uit het stadsparlement. berlun hans hoogenduk correspondent Dat zijn de belangrijkste resul taten van de vervroegde verkie zingen in de stadstaat Ham burg. De gang naar de stembus was noodzakelijk geworden na dat ex-CDU'er Markus Wegner bij de rechter had geklaagd over de in zijn ogen ondemocrati sche wijze waarop zijn partij bij de vorige verkiezingen de kan didatenlijst had samengesteld. Hij kreeg gelijk, richtte acht we ken geleden de In Plaats Van partij op en kwam gisteren sen sationeel met meer dan zes pro cent royaal over de kiesdrem pel. Een programma heeft de beweging niet. Wegner ziet zijn succes als een protest van de Hamburgse kiezers tegen de ge vestigde partijen. De andere grote winnaar zijn de Groenen. Nadat de kiezers twee jaar geleden de nieuwe pragmatische koers van de Groenen al hadden beloond met 7,2 procent, kwam de partij nu op meer dan dertien pro cent. De Groenen gingen de verkiezingen in met een coali tie-aanbod aan de SPD, die bij na acht procent verloor. Dramatisch was het verlies voor de in de Hanzestad toch al zo zwakke CDU van kanselier Kohl. Haalde de partij twee jaar geleden nog 35 procent, dit keer was het tien procent minder. Aan de liberalen schijnt op dit moment in Hamburg helemaal geen behoefte meer te bestaan: tegen 5,2 procent in 1991 stond gisteravond 4.2 procent. De rechts-extremistische Re publikaner en de Deutsche Volksunion (DVU) waren sa men goed voor ruim acht pro cent. Terwijl voor de DVU al snel vast stond dat het succes van Bremen en Sleeswijk-Hol- stein in Hamburg geen vervolg zou krijgen, bleef het voor de Republikaner van oud-SS'er Schönhuber tot het laatste mo ment spannend. Uiteindelijk kwamen ze een paar honderd stemmen te kort. Venvacht wordt dat de op twee na grootste stad van Duits land een rood-groen bestuur zal krijgen, hoewel een grote coali tie of een sociaaldemocratisch minderheidsbestuur niet wordt uitgesloten. Waarnemers zien in de uitslag van deze laatste ver kiezingen voor het 'superverkie zingsjaar' 1994 een duidelijke waarschuwing aan het adres van de gevestigde partijen om de zorgen van de burgers seri eus te nemen. Calcutta* Moeder Teresa is gisteren ontslagen uit het zieken huis in Calcutta waar ze donderdag een dotterbehandeling on derging. Hoewel de 83-jarige winnares van de Nobelprijs voor de vrede opdracht heeft gekregen twee weken rust te houden, be klom ze gisteren zelf de vijftig treden naar haar woonvertrek in het gebouw van de door haar gestichte congregatie Missionaris sen van Naastenliefde in Calcutta. FOTO REUTER NIKHIL BHATTACHARYA Ziekenhuis Muqdisho bestookt muqdisho Zeker 34 Somaliërs zijn zaterdag gewond geraakt toen twee mortiergranaten tot ontploffing kwamen voor het grootste ziekenhuis van Muqdisho. Ook kwamen vier granaten tot ontploffing op het terrein van het VN-hoofdkwartier. VN- woordvoerders wezen aanvankelijk de verantwoordelijkheid voor de aanval op het ziekenhuis af, maar erkenden later dat de granaten mogelijk door VN-troepen waren afgevuurd. Bioed beschermheilige Napels vloeit napels Een substantie waarvan wordt aangenomen dat het om gestold bloed gaat van Napels' beschermheilige Sint Januarius is gisteren, precies volgens schema, weer vloeibaar geworden. Veel Napolitanen zien in deze onverklaarbare gebeurtenis een goed voorteken. De substantie wordt in de kathedraal van Napels be waard en zorgt al sinds 1389 voor een drie keer per jaar voorko mend bloedwonder. Gert raast over Nicaragua en Honduras Tegucigalpa De tropische storm Gert heeft eind vorige week in Nicaragua en Honduras een spoor van vernieling getrokken. Daarbij zijn zeker 28 mensen omgekomen en ongeveer 15.000 daldoos geraakt. De storm won na het verlaten van Honduras aan kracht en trok in de richting van Belize en het Mexicaanse schiereiland Yucatan. Cuba en VS werken samen Miami* De Cubaanse regering heeft het afgelopen weekeinde twee mannen aan de Verenigde Staten uitgeleverd die worden verdacht van cocaïnesmokkel. Het is voor het eerst dat beide landen samenwerken op het terrein van de drugbestrijding. „Een belangrijkse stap voorwaarts", aldus een woordvoerder van de Amerikaanse drugbestrijdingsdienst DEA. Arabische Liga steunt Libië cairo De Arabische Liga steunt de opstelling van Libië in het conflict met westerse landen over bomaanslagen op twee ver keersvliegtuigen. Liga-voorzitter Esmat Abdel Meguid noemde zaterdag in de Egyptische hoofdstad Cairo het laatste voorstel van Libië „positief en constructieF'. Daarin staat dat de daders van de aanslagen onder bepaalde voorwaarden mogen terecht staan in Groot-Brittannië of de VS. Rellen Londen na zetel voor rechtse BNP LONDEN Rtr-UPl-ANP Bij rellen in de Londense wijk East End tussen anti-racisti sche betogers en leden van de extreemrechtse BNP 1 die vorige week een raadsze- tel won in de wijk heeft de politie gisteren zo'n dertig mensen aangehouden. Ruim honderd linkse de-_ monstranten betoogden op Brick Lane tegen de overwin ning van Derek Bcackon van de British National Party bij een tussentijdse verkiezing. Het was de eerste verkie zingswinst van een racisti sche partij in Groot-Brittan- nië sinds 1976. Hoewel veel politie op de been was. braken de demon stranten door een kordon om BNP-aanhangers lastig te vallen die elke zondag pam fletten uitdelen in de voorna melijk door Aziaten bewoon de wijk. Of bij de schermut selingen gewonden zijn ge vallen, is niet bekend. Zuidafrikaanse ambassadeur in opspraak johannesburg p. van nuusenburg correspondent Het Zuidafrikaanse ministerie» van buitenlandse zaken gaat; een onderzoek instellen naar het optreden van de ambassa deur in Den Haag. Albert Nothnagel. Het Afrikaner zon dagsblad Rapport meldde giste-* ren dat tot het onderzoek is be sloten na klachten van de twee de man op de ambassade, am bassaderaad Somerset Morkel. Nothnagel zou volgens Mor kel „optreden als een sergeant-, majoor en personeelsleden be handelen als kinderenVerder wordt hem verweten dat hij geen Zuidafrikaanse vlag in zijn kantoor heeft hangen en dat hij de normale diplomatieke kana len negeert en rechtstreeks ver slag uitbrengt aan president De Klerk. Nothnagel ontkent dat er iet* aan de hand is. „Er is geen spra ke van spanningen tussetrmi) en het personeel." Hij geeft echter wel toe dat er „iemand ii die om hem moverende redcï nen spanningen oproept". Meer ministers in Suriname vertrekken paramaribo anp Zeker drie ministeries in Surina me krijgen in de loop van deze week nieuwe bewindslieden. President Venetiaan maakte gis teren bekend dat Reynold Si* mons van arbeid, luid ie SedoC van planning en ontwikkelings* samenwerking en Harold Pol lack van natuurli|kc hulpbron nen hun portefeuilles ter be schikking hebben gesteld. De namen van hun opvolgers zijn nog niet bekend. Zaterdag al trad Tjan Gobard- han terug als minister van han del en industrie. Volgens hem was „vruchtbaar functioneren" in de huidige Nieuw I ront-re gering niet langer mogelijk. Simons, lid van de Surinaam se Party tan de Arbeid (SPA); diende zijn ontslag in omdat hij het voortbestaan van de Nieuw Front-combinatie niet meer ziet zitten en Sedoc stapte om ge zondheidsredenen op. De rege ring heeft Pollack gevraagd zijn functie neer te leggen in ver band met de branostofcrisis en de forse verhoging van de ener- gietarieven. Strijd moslims en Kroaten voortgezet SARAJEVO/ZAGREB Rtr-AFP-DPA Nieuwe vredesbesprekingen over Bosnië, morgen in Saraje vo, zijn onzeker geworden na dat de moslims en de Kroaten het afgelopen weekeinde een voor zaterdag afgesproken be stand aan hun laars hadden ge lapt. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties zetten moslims en Kroaten ook giste ren hun vijandelijkheden in Centraal-Bosnië en Mostar ge woon voort. „Van een wapenstilstand of pauze in de gevechten is niets te merken", aldus de VN- woordvoerder. Een effectief be stand is voorwaarde voor het doorgaan van vredesoverleg tussen de leiders van de ge meenschappen van moslims, Kroaten en Serviërs in Bosnië. De Bosnische president Izet- begovic betwijfelde zaterdag voor de Bosnische radio al of morgen een akkoord kan wor den getekend. „Ik persoonlijk zie het niet gebeuren", aldus Izetbegovic. De negen doden die VN-troe pen eind vorige week vonden in Servische dorpen die door de Kroaten waren platgebrand, zijn niet omgekomen bij militaire operaties maar opzettelijk om gebracht. Dat zei VN-woord voerster Shannon Boyd giste- tel aviv ad bloemendaal correspondent Het Israëlische Hooggerechts hof heeft gisteren de weg vrijge maakt voor de deportatie van John 'Ivan' Demjanjuk. Rechter Orr maakte gisteren bekend dat het Hof alle bezwaarschriften tegen de deportatie heeft ver worpen. Het was de zesde en laatste uitspraak sinds Israëls hoogste rechtscollege Demjanjuk in juli ontsloeg van rechtsvervolging, wegens twijfel op grond van nieuw bewijsmateriaal. In 1988 had een lagere rechtbank hem ter dood veroordeeld omdat hij als 'Ivan de verschrikkelijke' de gaskamers van het vernieti gingskamp Treblinka zou heb ben bediend. Demjanjuk zal waarschijnlijk vandaag of mor gen terugkeren naar de Verenig de Staten, het land dat hem in 1986 uitleverde aan Israël. Demjanjuk zal uit veiligheids overwegingen in zijn cel blijven tot zijn vertrek is geregeld. Zijn advocaat, Yoram Sheftel, wilde gisteravond om veiligheidsrede nen niet zeggen of al een vlucht is besproken. Wel zei hij dat fa milieleden van Demjanjuk on derweg zijn naar Israël om hem te kunnen vergezellen naar zijn huis in Cleveland, in de Ameri kaanse staat Ohio. De Australische premier Paul Keating heeft de Britse koningin Elizabeth het afgelopen week einde botweg laten weten haar niet meer te wil len als staatshoofd. „Ondanks een diep respect en warme affectie voor u willen steeds meer Australiërs hun eigen president kiezen", aldus Keating tijdens een ontmoeting met de Britse vorstin op haar landgoed Balmoral in Schot land. Volgens de premier, die de bijeenkomst „vriendelijk en ontspannen" noemde, ant woordde de koningin te zullen handelen naar welk besluit dan ook van het Australische volk. Maar de Britse pers, die Keating graag aanduidt met The Lizard (hagedis) of O/.' beschreef de koninklijke barbecue ter ere van de Australiërs als „onaangenaam, steeds afgewisseld door langdurige stiltes". De plannen van Keating om in het jaar 2001 de banden met het Britse koninklijk huis te ver breken, hebben overigens zowel ir» Groot-Brit tannië als in Australië zelf veel kritiek geoogst. Jeltsin stemt in met vervroegde verkiezingen moskou hans geleunse correspondent De Russische president Jeltsin heeft zaterdag ingestemd met vervroegde presidentsverkiezin gen. Hij heeft daarbij echter als eis gesteld dat die een half jaar na vervroegde parlementsver kiezingen worden uitgeschre ven. Jeltsin wil het parlement al dit najaar naar huis sturen. Het parlement, waarin de conservatieve tegenstanders van Jeltsin worden geleid door voorzitter Chasboelatov, heeft Jeltsins eis om al dit najaar par lementsverkiezingen te houden, verworpen. Mede omdat Jeltsin niet van plan leek presidents verkiezingen uit te schrijven. Jeltsins concessie kwam on der druk tot stand. Zaterdag bleken de regionale leiders van Rusland niet in te stemmen met het presidentiële plan om een Federatieraad in te stellen. Jelt sin wilde deze Federatieraad, waarin alle regio's zijn verte genwoordigd, als wapen tegen het parlement gebruiken. De re gionale leiders voelden daar echter niets voor. Jeltsins aankondiging van ver vroegde presidentsverkiezingen werd door hen echter met in stemming ontvangen. „Een re delijke en correcte beslissing", zei burgemeester Sobtsjak van St. Petersburg. „De verkiezings campagnes kunnen van start gaan", aldus vice-premier Sjachrai. Chasboelatov en vice-presi dent Roetskoi hebben Jeltsin za terdag beschuldigd van coup- plannen. De Russische presi dent reageerde met een presi dentieel decreet waarin wordt bepaald dat Roetskoi hem al leen mag vervangen na uitdruk kelijke toestemming. Tot nog toe trad Roetskoi automatisch in Jeltsins functies als de presi dent door ziekte of afwezigheid zijn taak niet kon vervullen. moskou hans geleunse correspondent Na een weekeinde van felle ge vechten en een dramatische op roep om hulp van de Georgi sche leider Sjevardnadze heb ben vertegenwoordigers van Georgië en van de opstandige provincie Abchazië gisteren een akkoord bereikt over terugtrek king van hun troepen. Dat meldde het Russische persbu reau Itar-Tass. Volgens het persbureau is af gesproken dat Georgië en Ab- chazische rebellen hun troepen gelijktijdig terugtrekken. Beide partijen zouden hebben inge stemd met opheffing van we derzijdse blokkades om dit te vergemakkelijken. Sjevardnadze wendde zich gisteren voor hulp tot de Russi sche president Jeltsin en de Ver enigde Naties. Hij zei in een door de Georgische televisie uit gezonden toespraak dat Georgië van de landkaart dreigt te wor den geveegd wanneer geen halt wordt toegeroepen aan het of fensiefvan rebellen in Abchazië. Sjevardnadze bevond zich in het centrum van de gevechten, de voornamelijk door Georgiërs bewoonde havenstad Soechoe- mi, tevens de hoofdstad van Ab chazië. Stad en vliegveld wer den het gehele weekeinde door de Abchaziërs, die zich van Ge orgië willen afscheiden, onder vuur genomen. Sjevardnadze heeft gezegd dat hij het Georgi sche bolwerk zal verdedigen. „Ik zal de laatste zijn die de stad verlaat", aldus de oud-minister van buitenlandse zaken van de Sovjetunie. Rond Soechoemi en het na bijgelegen Otsjantsjira speelden zich het afgelopen weekeinde hartverscheurende tonelen af. Meer dan tienduizend vluchte lingen poogden het strijdtoneel te ontvluchten. De paniek was het grootst op het vliegveld van Soechoemi. Georgische solda ten schoten er in de lucht om honderden vluchtelingen te ver jagen bij de enkele al overvolle vliegtuigen die richting hoofd stad Tbilisi vertrokken. Zowel in Georgië als Abcha- ziëgeldt een algehele mobilisa tie. Een eerdere oproep van Sje vardnadze aan 'alle gewapende mannen' om Soechoemi te kQ- men verdedigen, leek gisteren succes te hebben. Journalisten ter plaatse meldden dat uit Tbi lisi zo'n tweeduizend vrijwilli gers waren aangekomen. Bovendien schaarden de ge wapende aanhangers van de verdreven Georgische dictator Gamsachoerdia zich gisteren bij de 'geregelde' Georgische troe pen die de val van Soechoemi pogen te voorkomen. Het Ab- chazische offensief begon vori ge week donderdag, toen in de nabijgelegen provincie Mingre- lia herig werd gevochten tussen Sjevardnadzes troepen en de Gamsachoerdia-aanhangers. Rabin: Akkoord Golan als Syrië steun aan Hezbollah staakt tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische premier Rabin is optimistisch over de vooruit zichten op vrede met Syrië, Jor danië en Libanon en betrekkin gen met andere Arabische lan den. Voorwaarde is dat Israël en de PLO ervoor zorgen dat hun overeenkomsten worden nage leefd. Rabin sprak gisteravond op een persconferentie in de Egyp tische stad Alexandrië, na be sprekingen met president Mu barak. Volgens Mubarak steunt „25 procent van de Arabische wereld" de overeenkomsten tussen de PLO en Israël. Rabin heeft Mubarak verteld dat Syrië geen akkoord over de Golan- hoogte kan verwachten, tenzij het zijn steun aan de islami tische Hezbollah in Zuid-Liba- non staakt. Op de wekelijkse vergadering van het Israëlische kabinet zei vice-premier en minister van buitenlandse zaken Peres giste ren dat een overeenkomst met Syrië nu niet bovenaan de agen da staat. Ook andere ministers menen dat het beter is de Syri sche president Assad niet op te jagen. Zo'n tienduizend moslim fundamentalisten hebben za terdag in Gaza-stad gedemon streerd tegen het akkoord tus sen Israël en de PLO. Het pro test was georganiseerd door de Hamas-beweging. Elders in de Gazastrook vierden zo'n vijfdui zend aanhangers van PLO-lei- der Arafat feest. 'Volgens de Tunesische krant al-Ra'i Al-Amm verwachten Arafat (64) en zijn vrouw Suha (30) hun eerste kind. Als het be richt juist is, wordt Arafat voor de eerste keer vader. Een Georgische soldaat in de Abchazische hoofdstad Soechoemi zoekt dekking als Abchazische opstandelin gen de stad bestoken. foto reuter De Egyptische president Mubarak luistert naar premier Rabin van Israël op het balkon van het presidentiële paleis in Alexandrië. foto reuter jim Hollander

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5