Nedlloyd schrapt 300 banen ALL YOU NEED... Binnenland Jongerenprotest verloopt zonder problemen Stofexplosie nauwelijks te voorzien Explosie in houtvezelbedrijf: één dode, veertien gewonden Ex-bisschop Bar: 'Het gaat mij goed' Meerlingen in overvloed De enige soldaten die voor hun dienst betalen VROOM fe DREESMANN Maandag 20 september 1993 Algemeen Ncdciands Persbureau CPD Gemeenschapoe''|i>e Laatste ontsnapte Alkmaar opgepakt alkmaar» De Rotterdamse politie heeft zaterdag de laatste voortvluchtige van de zes ontsnapte gedetineerden uit het Alk- maarse Huis van Bewaring Bergerhout aangehouden. De Rotter damse politie wist hem te traceren in een hotel aan de Schiekade, waar hij werd aangehouden. De zes ontsnapten vori ge week woensdag na een korte gijzeling van vier bewaarders. Vreedzame blokkade gevangenis Leeuwarden Een blokkade van het Huis van Bewaring in Leeuwarden zaterdagmiddag is vreedzaam verlopen. Ongeveer vijftig mensen blokkeerden een paar uur de ingang om te pro testeren tegen de nieuwe vleugel die is bedoeld voor asielzoe kers. Het Huis van Bewaring in Leeuwarden is bezig met het in richten van een afdeling die als verlengstuk zal dienen voor het Grenshospitium bij Schiphol. Waterstaat staakt opruimen olievlek dén helder» Rijkswaterstaat doet geen moeite meer om een olie vlek op de Noordzee van zo'n vijftig kilometer lang en anderhal ve kilometer breed voor de kust van Den Helder op te ruimen. De stookolie werd zaterdag ontdekt op de Noordzee. Aanvanke lijk werd geprobeerd de olie uit het water te halen, maar door de wind werd de olie uiteengedreven. Effectief vegen werd daar door vrijwel onmogelijk. Volgens Rijkswaterstaat loopt de Ne derlandse kust geen gevaar. Verkleed als ME'er, een verwijzing naar de uit de hand gelopen demonstratie in Den Haag, nam deze jongen deel a de bezuinigingen op jongeren in Amsterdam. De landelijke jongerendemon- stratie die zaterdag in Amster dam is gehouden, is zeer rustig verlopen. Zo'n achtduizend jon geren demonstreerden tegen het regeringsbeleid op het ge bied van huisvesting, onderwijs en uitkeringen voor jongeren. Zowel de politie als het Lan delijk Actie Comité (LAC) was zeer tevreden over het verloop van de demonstratie. Een groepje van honderd jongeren hield enkele uren een kruispunt bij het Rijksmuseum bezet. De politie greep niet in. Volgens het LAC waren er weinig demonstranten door de rellen die zich op 8 mei voorde den in Den Haag. Veel jongeren zouden zijn afgeschrikt om nu opnieuw te komen demonstre ren. Dat alles nu zo soepel ver liep, komt volgens het LAC om dat dit keer wel goede afspraken met de politie zijn gemaakt. Na een korte manifestatie op het Museumplein vertrok een groot aantal deelnemers naar het Amsterdamse Bos voor een groot popfestival, 'Racism Beat lt'. Tijdens de demonstratie ver zamelden de jongeren handte- Een stofexplosie zoals die zich heeft voorgedaan bij de brand in Langerak is bijna niet te voorspellen. De explo siemeters van de brandweer kunnen de 'ideale omstan digheden' voor zo'n ontplof fing ook niet meten. Voor een stofexplosie is :en aantal dingen nodig: zuurstof, een hoeveelheid r fijn verdeelde brandbare stof en een ontsteking. Bo vendien moet dat mengsel ontstaan in een gesloten ruimte zoals een pakhuis of een silo. Bij een ideale ver binding van zuurstof en stof is slechts het vonkje van sta tische elektriciteit al vol doende voor een gigantische ontploffing. Het stof moet wel zeer fijn zijn en het moet zich hele maal met zuurstof hebben vermengd. „Neem koffie- melkpoeder. Als je het op schoteltje legt en het probeert aan' te steken, ge beurt er niets. Gooi je het in de lucht en hou je een vlam metje bij het wolkje, dan krijg je een flinke steekvlam", legt Richard van Haagen, chemisch adviseur van de Rotterdamse brandweer, uit. In Langerak kan volgens Van Haagen sprake zijn ge- ;st van een bijzondere vorm van stofontploffing, na melijk de hybride-explosie. Die ontstaat als zich een mengsel vormt van fijn ver deeld brandbaar stof en koolmonoxide. Dat laatste bekend als kolendamp, ontstaat bij onvolledige ver branding. Bijvoorbeeld als de brandweer een smeulende vuurhaard goeddeels onder controle heeft. Koolmonoxide is niet al leen giftig maar in een be paalde concentraties ook zeer explosief. De explosie- ters van de brandweer ge ven de concentratie aan. „Maar bij een combinatie van stof en koolmonoxide ligt de explosiegrens veel la ger. De meter geeft dus een geruststellende waarde voor koolmonoxide, terwijl in werkelijkheid de zaak op ex ploderen staat." Het enige dat daar tegen helpt is grote hoeveelheden er in de betreffende loods of silo pompen. „Maar als het stof op spanten ligt en door een instorting naar be neden komt, heb je töch jr ideale omstandigheden vooreen explosie." Pas gisteren is in de resten van een uitgebrande houtvezelfa- briek in het Zuidhollandse Lan gerak het stoffelijk overschot ge vonden van een 33-jarige vrij willige brandweerman. De brandweerman die een op het oog onschuldig brandje bij de fabriek nabluste, kwam zater dag om het leven toen zich vol komen onverwacht een explosie voordeed. Veertien anderen raakten gewond. Twee van hen zijn er zeer ernstig aan toe. De brand begon in balen sa mengeperste houtvezel. Na eni ge tijd leek het vuur onder con trole en werd het sein 'brand meester' gegeven. Drie kwartier daarna, toen brandweerlieden en personeel nog even in de fa briek keken of het vuur echt uit was, explodeerde de boel. De ontploffing ging gepaard met een enorme steekvlam waarin de brandweerman omkwam. Meteen daarop, sloegen de vlammen aan alle kanten uit het gebouw. Brandweerlieden en personeel konden zich ternau wernood in veiligheid stellen. Volgens de brandweer ging het om een 'stofexplosie'. Gas is mogelijk samengehoopt in nog nasméulende houtvezeltjes en vervolgens ontploft. Terwijl de gewonden naar ziekenhuizen in Dordrecht, Utrecht, Gorkum, Sliedrecht en Rotterdam wer den gebracht, hadden de brandweerkorpsen van Dordrecht, Vianen en Liesveld (de gemeente waar Langerak onder valt) èn een blusboot op de Lek achter het bedrijf, hun handen vol om de nieuwe, uit slaande brand de baas te kun- Een zwaar aangeslagen brandweerman rust een moment uit brand die een houtvezelfabriek in de as legde. Bij een ontploffing kwam een brandweerman om het leven. nen. Dat duurde ruim drie uur. Wegens het gevaar voor in storting besloot burgemeester Borgdorff zaterdagnacht niet verder te zoeken naar de ver miste brandweerman. „We wil den niet nog meer mensenle vens in gevaar brengen. We wis ten dat de man op slag dood was toen hij in de steekvlam te rechtkwam", aldus Borgdorff. foto anp paul stolk De brandweer was volkomen verrast door de ontploffing. „We hebben het gevoel dat we in een hinderlaag zijn gelopen," zei een brandweercommandant gisteren. Een expert van het Landelijk Coördinatiecentrum van het ministerie van binnen landse zaken gaat nu uitzoeken wat de oorzaak is van de explo- The Beatles rood en blauw. Eindelijk op CD! Alle hits op 2 dubbel CD's. Per dubbel CD 79.95 Nu in de prijzencircus- week 2 dubbel CD's keningen voor een petitie waar in zij hun grieven over het kabi netsbeleid duidelijk maken. Zo wel Kok als Lubbers is uitgeno digd om de naar schatting twin tigduizend steunbetuigingen in ontvangst te nemen. Lubbers heeft dat volgens jongeren- woordvoerder De Bruijn vrijdag geweigerd. Voor morgen, Prinsjesdag, hebben de jongeren geen actie op stapel staan. Wel hadden ze koningin Beatrix aangeboden in plaats van paarden zielige jon geren voor de koninklijke koets te spannen. Vrijdag liet de se cretaresse van de koningin we- NCRV is woest op ziekenhuizen nijmegen »gpp Het Radboudziekenhuis in Nijmegen en het Academisch Ziekenhuis in Maastricht heb ben op het laatste moment hun medewerking ingetrokken aan het NCRV-programma Op leven en dood. Volgens een woord voerder van het Radboudzie kenhuis is dat gebeurd omdat vorm en inhoud van het pro gramma voor het bestuur en de hematoloog (bloedspecialist) De Witte, die samen met oogp- specialist Hendriksen in het programma zou optreden, „vol strekt onaanvaardbaar" waren. In Op leven en dood moet het publiek aan de hand van echte gevallen bepalen wie van de twee patiënten in hun ogen het meeste recht heeft de (levens reddende) behandeling te on dergaan. De Witte zou met een patiënt van hem die een been- merg-transplantatie moet on dergaan, aan het programma meewerken. Toen het Rad boudziekenhuis bleek dat de NCRV „voor de hardste variant had gekozen", is De Witte gead viseerd zijn medewerking in te trekken. „Het is voor ons vol strekt onaanvaardbaar dat leken patiënten op deze wijze gaan beoordelen", aldus een woord voerder van het Radboud. Het Maastrichtse ziekenhuis heeft Hendriksen „streng afgeraden" mee te werken. De NCRV is boos en heeft de ziekenhuizen aansprakelijk gesteld voor het niet doorgaan van de opnamen afgelopen zaterdag en beraadt zich op gerechtelijke stappen. ten, aldus De Bruijn, dat het een alleraardigst aanbod was. He laas werd het draaiboek voor Prinsjesdag al een jaar van tevo ren vastgesteld en kon niet wor den ingegaan op het ludieke idee. De Vervoersbond is volgens be stuurster Jongerius geheel ver rast door de ingreep omdat be stuursvoorzitter Berndsen nog geen week geleden in het Ned- lloyd-personeelsblad Parade herhaalde dat de reorganisatie en kostenreductie bij het trans portconcern „op schema" lie pen. Bij de presentatie van de halfjaarcijfers in augustus bracht Berndsen een soortgelij ke boodschap. Volgens de Vervoersbond FNV gaat het overigens niet om driehonderd ontslagen maar om 310, waarvan 165 in Neder land. Nedlloyd zegt dat ge dwongen ontslagen niet te ver mijden zijn, maar de bonden FNV en CNV accepteren geen gedwongen ontslagen. De ontslagen vloeien voort uit een organisatiewijziging. Die houdt een decentralisatie in van de divisie Nedlloyd Lijnen (4.130 medewerkers) en de sa menvoeging van de groupage- activiteiten van de divisies Ned lloyd Road Cargo (2.660 made- werkers) en Nedlloyd Unitrans (2.900 medewerkers). De efft- ciency-maatregelen worden nu doorgevoerd omdat de bin nengrenzen van de EG zijn ver vallen. Vanuit Chevetogne in de Belgi sche Ardennen, zijn verblijf plaats sinds zijn plotselinge en geruchtmakende aftreden eind februari, heeft ex-bisschop Bar een persoonlijke bedankbrief gestuurd aan alle „goede gulle gevers en geefsters" die hebben bijgedragen aan zijn afscheids cadeau. In de brief gaat Bar na tal van dankbetuigingen ook terloops in op zijn huidige psychische en lichamelijke welbevinden. „Het gaat mij zo goed als het kan gaan. Maar het leven gaat door, voor ons allemaal", schrijft de voormalige Rotterdamse bis schop. die in juli 65 jaar werd en ter gelegenheid daarvan al werd bedacht met een 'liber ami- corum', een vriendenboek met bijdragen van vijftig goede be kenden uit kerkelijke, politieke en culturele kring. In zijn bedankbrief voor het afscheidsgeschenk een geld bedrag dat Bar naar eigen in zicht mag besteden verzekert de voormalige prelaat een „zo goed mogelijk gebruik" van het geld te zullen maken. Hij wil het besteden aan „zaken die op mijn weg komen en waarvoor de middelen anders zouden ontbreken". Volgens de initiatiefnemer van het afscheidscadeau, de Leidse ingenieur Mooren. vanuit heel Nederland aan de actie meegedaan. Duizenden mensen stuurden een bijdrage. „Het was allemaal buiten ver wachtingen imponerend", con cludeert Mooren. „Het was ont roerend. Ik vind het een voor recht dat ik deze actie heb mo gen doen." In het comité van aanbeve ling voor het afscheidsgeschenk zaten onder anderen de Haagse burgemeester Havermans, lui tenant-kolonel Boshardt van het Leger des Heils, KRO-voor- zitter Braks, politicus Bas de Gaay Fortman en journalist Rex Brico. zoetermeer Er worden als neveneffect vap vrucht- nog-meer-meerlingen konden zien wat de baby-in- baarheidsbehandelingen steeds meer meerlingen dustrie allemaal aan handigheidjes voor hun kroost geboren in Nederland. Dus werd het tijd voor een heeft bedacht en ervaringen uitwisselen tijdens heuse meerlingenbeurs. Dit weekeinde was het zo- workshops. foto anp id oudenaarden ver in Zoetermeer. Ouders van twee-, drie-, vier- en In cavalerie-uniform komen ze vrijdagmor gen de Alexanderkazerne in Den Haag bin nen. Compleet met rijbroek en blinkende sporen, de huzaren. Het zijn voornamelijk reservisten, slechts enkelen zijn nog onder de wapenen. Sommigen hebben net een za kenreis achter de rug en verruilen het drie delig grijs voor het historische gala-uniform van de officieren. De deelnemers aan het Cavalerie Ere-Escor- te op Prinsjesdag worden zorgvuldig gese lecteerd. Ze moeten niet alleen kunnen paardrijden, ze moeten ook oproepbaar zijn en minstens drie keer per jaar op de oefen- dagen hun neus laten zien. Het escorte telt 53 man. Twee pelotons ca valeristen met elk een commandant, de trompetters en helemaal vooraan, meteen achter de Gouden Koets, de Escorte-com mandant, luitenant-kolonel Elderhorst. De dienstplichtigen op de Alexanderkazer ne kijken hun ogen uit als de cavaleristen verschijnen. De Nederlandse krijgsmacht kent sinds de Tweede Wereldoorlog immers geen paarden meer. De stichting Cavalerie Ere-Escorte houdt de geschiedenis in stand. „De rode huzaren stammen uit de vorige eeuw," vertelt penningmeester van Nierop. „Tot de oorlog begeleidden wij elk jaar op de derde dinsdag van september de konin gin op haar route door de Haagse binnen stad. Daarna kwam er een escorte te voet." Bij het huweljk van Beatrix in 1966 haalden enkele oud-huzaren hun paarden van stal om de prinses naar het stadhuis te begelei den. Dit initiatief mondde uit in de oprich ting van de stichting, die het jaar daarop prinses Margriets bruiloft luister bijzette en in 1972 weer deel uit mocht maken van het militaire ceremonieel op Prinsjesdag. Van Nierop: „Het publiek vindt het prachtig en ook de koningin is zeer gesteld op het mili taire ere-escorte. In Nederland is Prinsjes dag de enige dag waarop alle pracht en praal van de monarchie nog voortleeft." Bij de voorbereiding komt heel wat kijken. De paarden worden bij elkaar gtvneht. de kostuums gepast en zonodig vermaakt en uiteindelijk volgt de generale repetitie op het strand. Ruiters en paarden kregen vrij dagmiddag de gelegenheid om aan elkaar te wennen. Toen zijn de koppels samenge steld. Ritmeester Modderman: „Het is een heel karwei om de goede ruiter op het goe de paard te krijgen. Als je een druk type op een zenuwachtig paard zet, weet je zeker dat het misgaat". Van de ruiters wordt verwacht dal ze zelf hun rijkunst op peil houden. Bovendien rij den ze op Prinsjesdag met één hand. De eerste dag is volgens Modderman een jan boel. „Dan mogen ze nog wel van het paard vallen. Maar zondag, tijdens de generale re petitie op het Binnenhof, moeten paard en ruiter inmiddels met elkaar overweg kun- De traditionele strandrit staat voor vandaag op het programma. Dan worden de paar den gewend aan geweerschoten, muziek korpsen en andere niet-alledaagse herrie. Bij onverwachte knallen op de dag zelf is het immers niet de bedoeling dat de dieren naar alle kanten VU het Binnenhol m We ten. De reservisten maken zich nog niet druk over de grote dag. Handen worden ge schud en het cavalerie-feest van zaterdag avond komt vaker ter sprake dan Prinsjes dag. Duidelijk wordt dat de Muscadet na de eerste trainingsdag al rijkelijk zal vloeien. Ze hebben er zin in. Ze zijn dan ook het enige militaire onderdeel dat betaalt om in dienst te mogen. Zutphenaar komt om bij brand zutphen Een 47-jarige Zutphenaar is gisteren bij een uitslaande brand in zijn huis om het leven gekomen. Rond half zeven 's avonds vond in de nieuwbouwwoning een ontploffing plaats. Bij de komst van de brandweer stond het pand al in lichterlaaie. Tij dens het blussen vond de brandweer het stoffelijk overschot van de hoofdbewoner in een slaapkamer. Man overlijdt door koolmonoxide blokzul» Een 42-jarige man uit Nieuwleusen is het afgelopen weekeinde in Blokzijl overleden door koolmonoxidevergiftiging. Zijn 45-jarige vrouw, 13-jarige zoon en een 11-jarige vriendje zijn in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis gebracht. De vier waren aan boord van een boot die lag afgemeerd in Blokzijl. Toen niet werd opengedaan, sloegen familie en kennissen alarm. Bonden accepteren geen ontslagen Hardrijders gaan massaal op de bon vlaaroingenDe politie heeft zaterdagavond en -nacht tijdens een grootscheepse verkeerscontrole op de A20 bij Vlaardingen honderden bekeuringen uitgedeeld, voornamelijk wegens veel te hard rijden. De politie maakte verder tegen 38 bestuurders pro ces-verbaal op omdat hun auto's technisch niet in orde waren. Eén wagen ging direct naar de sloop. Acht automobilisten had den te veel gedronken. De politie heeft onlangs aangekondigd dat overal in het land grote controleacties worden uitgevoerd. Het transportconcern Nedlloyd schrapt driehonderd ar beidsplaatsen, waarvan de helft in Nederland. Het ba nenverlies komt bovenop het in april aangekondigde ver lies van tweeduizend arbeidsplaatsen. De Vervoersbon- den FNV en CNV hebben laten weten gedwongen ontsla gen niet te accepteren, hoewel die volgens het bedrijf zelf onontkoombaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3