Lfsse kan het ver schoppen Leiden beleeft dramatisch begin basketbalcompetitie Debutant Tempo stoomt op naar de tweede plaats Sport Volley halsters stoeien met Griekenland Saturnus neemt degradatie in veldhandbalcompetitie voor lief Zelfvertrouwen keert weer terug bij Pernix MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 CHEF AD VAN KAAM, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERW> Vrouwen Grasshoppers kansloos in derby De opening van de basketbalcompetitie bij de vrouwen in de eredivisie heeft twee dingen duidelijk gemaakt. Lis- se is er klaar voor en Grasshoppers zeker niet. De streek- derby, die in voorgaande jaren altijd op het scherpst van de snede werd afgewerkt, was dit keer niet meer dan een formaliteit. De vrouwen van Lisse toonden zich een stuk stabieler dan hun Katwijkse collega's en grepen dan ook ruim de winst: 67-40. Daarmee maakte Lisse de favorie- tenrol volledig waar. Het was vooraf nog onzeker, maar Lisse trad zaterdag definitief uit de schaduw van Grasshoppers. KATWUK GERRIT-JAN V MEDEWERKER Daarmee is nog niet gezegd dat Grasshoppers dit jaar in de schaduw van Lisse gaat opere ren in de eredivisie. De Katwijk- se ploeg kampt met nogal wat blessures - Marie-Jose Allers en Anja Kuyt zijn op zijn vroegst pas in oktober weer inzetbaar, terwijl de knieblessure van Mar- ja Hoogkamer nog wel langer duurt - en tot overmaat van ramp viel Marianne Schuit ze ven minuten voor rust uit. Haar blessure blijkt mee te vallen, maar het gemis van vier basis speelsters brak Grasshoppers tegen Lisse wel op. Vooral het gebrek aan lengte buitte Lisse ten volle uit. Met de komst van Annette Keur hoeft Lisse zich voorlopig geen zor gen te maken als het gaat om rebounden. De Hoofddorpse bewees een grote aanwinst te zijn voor Lisse. Keur speelde so ber, vooral in verdedigend op zicht, maar pakte tussendoor genoeg puntjes mee, waardoor Lisse gestaag uitliep. Prestige Grasshoppers speelde alsof het zich bij voorbaat al had neerge legd bij een nederlaag. Iets wat op zijn zacfttst gezegd vreemd is, omdat Grasshoppers-Lisse toch een prestigestrijd is die de speelsters meestal een stapje extra laat doen. Zaterdag was dat niet het ge val. De Katwijkse ploeg opende mat en was weinig creatief in de aanval. Die lankmoedige hou ding werd van het begin tot het eind afgestraft. Lisse nam de lei ding en stond die niet meer af. Via 8-2 liep Lisse door naar 23- 10. Bij rust was het gat iets klei ner (27-16), zodat er nog hoop was voor de Katwijkers. Maar die bleek ijdel. International en nieuweling Petra Weeda kwam niet uit de verf door de strakke verdediging van Lisse. Vanaf de driepuntslijn kon ze dan ook maar één keer scoren, terwijl ze van dichterbij op de vrije- worplijn veelvuldig faalde. Keur deed aan de andere kant wel wat er van haar verwacht werd en met haar draaide Lisse steeds beter. Toen Grasshop pers uit wanhoop een zonever dediging aan de dag legde, zag Esther van der Bosch haar kans schoon. Met drie loepzuivere driepunters brak de guard het verzet van Grasshoppers hele maal. Verrassing Lisse finishte zo met een ver schil van 27 punten en mag te vreden verder. De ploeg heeft alles in zich om zich om te vor men tot de verrassing van de eredivisie dit jaar. Het doel, de elite A halen, hoeft weinig pro blemen op te leveren. Alles ho ger is meegenomen, maar be hoort zeker tot de mogelijkhe- _.den. Grasshoppers daarentegen moet hopen op betere tijden en een complete ploeg. Als het zware programma van de ko mende twee weken tegen ach tereenvolgens Tonego, Den Helder en Groningen slecht uit pakt voor Grasshoppers, staat het na vier wedstrijden wellicht nog steeds op nul punten. In het ongunstigste geval wordt de tweede helft van de competitie dan nog een zware opgave. Scores Grasshoppers: Weeda 15, Driessen 12. Lisse: Keur 23, Van der Bosch 11. LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De eerste wedstrijd van het sei zoen van BS Leiden is gisteren op een regelrecht drama uitge lopen. De ploeg van Tiemen Winkel, die dit jaar als één van de kampioenskandidaten in de promotiedivisie van start ging, kreeg met dertig punten klop van Voorburg: 85-55. MSV vierde zijn debuut in de eerste divisie met een overwin- ning op Lisse. De Noordwijkers bleven in de streekderby het koelst en gingen na 83-78 met de eerste twee punten naar huis. MSV is de laatste jaren met een opmerkelijke opmars bezig. Twee jaar geleden acteerde de ploeg nog in de tweede klasse van het rayon west. Twee ach tereenvolgende kampioen schappen brachten MSV op lan delijk niveau. En ook de eerste divisie hoeft, gezien de uitein delijk simpele zege op Lisse, dat toch een gelouterde ploeg heeft, niet het eindstation te zijn. Al zijn er aan een zege nog weinig conclusies te verbinden. De teams in de eerste divisie zijn allemaal aan elkaar ge waagd en komen elkaar vier keer in het seizoen tegen. Wie de meest constante ploeg heeft eindigt bovenaan. Lisse hoopt al zo'n t\fee jaar op een hoge klassering, maar moest meteen al constateren dat handhaven voorlopig priori teit nummer één is. De ploeg van Peter Lapidaire, vorig jaar nog coach bij de vrouwen, opende behoorlijk, maar viel al naar gelang de wedstrijd vor derde sterk terug. De voor sprong zes minuten voor rust (29-24) werd niet vastgehouden, waarna MSV het initiatief nam. Bij rust (35-39) was Lisse al ach terhaald en bij 38-45 was het eerste gat geslagen. Lisse kwam nog even terug (56-52), maar dat was van korte duur. De nieuwe Nigeriaan bij MSV, Ste ve Dogo, scoorde er flink op los, waardoor MSV bij 71-61 al in veilige haven was. Lapidaire toonde zich niet zo tevreden. Vooral het gebrek aan concentratie op belangrijke mo menten brak de ploeg volgens hem op. ,,We willen graag agressiever spelen en vrijere aanvallen spelen. Dat lukt nu nog niet. Maar daarbij hebben we veel simpele aanvallen ge mist door verslapte concentra tie", aldus Lanjdaire. Scores Lisse: van Schijndel 22, Koot 13, Van der Akker 10, Van der Stoep 10. MSV: Koek 20, BS Leiden BS Leiden kreeg tegen Voorburg geen poot aan de^rond. Geheel onverwacht was dat niet, gezien de vele blessures waarmee Lei den kampt. Het gebrek aan lan ge mensen - Theo de Bruin. Ri chard Zevenhoven en Diedcrik Hofstede waren niet inzetbaar- brak Leiden vooral in de tweede helft op. Want de start was niet slecht. Tot 43-32 bij rust stond er nog een alleszins acceptabele score op het bord. Daarna werd het een weglooppartij. „We speelden ongecontroleerd. De aanvallen waren veel te kort", aldus Winkel. „En als Loet de Ruijter en Peter ter Haak ook nog eens uit vorm zijn 'wordt het niets. Maar het ergste was nog dat er geen team stond. Er werd niet voor elkaar gewerkt. Alleen Peter van de Wetering haalde zijn niveau. Voor de rest sloeg het nergens op." Voorburg hoefde na rust wei-, nig meer te doen om de winst veilig te stellen. Leiden scoorde nog maar 23 punten, terwijl de thuisploeg haar puntentotaal bij rust net niet verdubbelde: 85- 55. Scores Leiden: Wals 13, De Ruijter 11. VENLO JANP BMBgfc Marloes Driessen (midden) poogt namens Grasshoppers de bal te veroveren. Annelies van der Hulst wordt geslachtofferd terwijl Ellen Droogh (links), Joke van der Heuvel en Annette Keur (rechts) toekijken. Mary van Ruiten (rechtsonder) ontvlucht het slagveld. foto loek zuyderduin De Nederlandse volleybalsters hebben in de eerste twee van drie oefenwedstrijden Grieken land op speelse wijze een af straffing gegeven. In Venlo werd het zaterdag 3-1 (15-7 15- 0 11-15 15-5) in 1 uur en 23 minuten, in Sittard een dag la ter 3-0 (15-2 15-2 15-11) in 50 minuten. Vandaag sluiten bei de landen de mini-serie af in Nederweert. De driedaagse tegen Grie kenland vormt voor de natio nale selectie van bondscoach Murphy de afsluiting van de voorbereiding op het EK, dat vrijdag in Bmo in Tsjechië be gint, Nederland speelt daar in poule A achtereenvolgens te gen Italië, Bulgarije. Kroatië, Letland en Tsjechië/Slowakije, dat voor de laatste keer ge combineerd aantreedt De eerste twee zijn zeker van een plaats in de halve eindstrijd. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Saturnus lijkt hard op weg om de re gionale eerste klasse van de veldcom- petitie te verlaten. Duidelijk is in elk geval dat de Leidse handballers niet wakker liggen van nederlagen op het veld. Ook de nieuwe trainer-coach Ro bin van Olphen, afkomstig van Her mes, heeft het vizier gericht op de zaal competitie. Hij is dan ook niet aanwe zigvoor de coaching op het veld. Saturnus verloor in Gouda kansloos van Vires et Celeritas: 21-12 (rust 12-7). In één adem kan daaraan nog worden toegevoegd dat die score hoger zou zijn uitgevallen als Martin Kok in het Leidse doel niet zo'n uitstekende wed strijd had gekeept. Hij is troüwens in de veldaanloop naar de zaalcompetitie in vorm. Maar hij alleen kan het tij niét ten gunste van Saturnus keren. Hoe triest de dekking bij Saturnus was verzorgd, bleek uit het feit dat de ploeg van een 5-1 verdediging terugviel naar een 6-0 defensie. Het zette geen zoden aan de dijk, want Vires, dat be paald geen flonkerend handbal liet zien, won op zijn sloffen. Voor Satur nus scoorden Marcel Nieuwenhuys (4x) en André van Leeuwen, Peter In- nemee, Fedor Hertog en Dirk Klok (2x). In de regionale tweede klasse kon ook Rijnstreek niet winnen. In Schie dam bleef DWS aan de goede kant van de score met 20-17 (rust 8-8). Maar Rijnstreek leverde beter weerwerk dan Saturnus tegen Vires. Ondanks de oe fenwedstrijd van zaterdagavond tegen HCV, derde divisie in de zaal, in de be nen, toonde Rijnstreek zich driekwart van de wedstrijd met één wissel op de bank minstens gelijkwaardig aan de Velsenaren. DWS hikte met nog circa een kwartier te spelen tegen een 11-8 achterstand aan. De tempoverhoging van de Schie dammers en balverlies bij Rijnstreek bracht de winst ten slotte toch nog bij DWS, 17-14 (rust 8-8). Voor Rijnstreek scoorden Bas van Rijn (7x), Mark Stig- ter (6x) en René Duiveman, Daniel van der Meer, Remco van Latum en Coen Olders. In de afdelings eerste klasse kwamen de vrouwen van Oase niet in actie om dat de arbitrage verstek liet gaan. MSV won royaal van het zwakke CWP: 11-5 (rust 6-2). Voor MSV scoorden Joke Knijnenburg (3x), Jacqueline Knijnen- burg, Karin van Schie en Nelleke Barn- hoorn 2 en Anita Spreeuw. LEIDEN MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Tempo en De Algemene zijn voorlopig de grootste blikvan gers in het nog prille veldsei- zoen. De Alphense club staat na de 10-6 zege op Roda op de tweede plaats, wat voor een de butant in de eerste klasse een knappe prestatie is. De Algeme ne behaalde tegen Amstel zijn derde zege op rij (10-9) en gaat nu al met twee punten voor sprong op kop in zijn afdeling. Fides Pacta en KZ Leiden bevin den zich echter aan het verkeer de uiteinde van de ranglijst. De eerste club kwam dit weekeinde niet in actie en de tweede moest zich tegen Luto met 18-11 ge wonnen geven. TOP kwam tegen Oranje Wit al weer één doelpunt tekort om een gelijkspel te bereiken: 15- 16. De overgangsklasser uit Sas- senheim speelde een bizarre wedstrijd. TOP hield eerst gelij ke tred met haar opponent (9- 8), maar kon vervolgens ruim 25 minuten niet scoren. De aanval creëerde wel mogelijkheden, al leen wilde de bal er niet in. In tussen sprong Oranje Wit wat beter met de mogelijkheden om (16-9). In de laatste twintig mi nuten was de acht van Korpo raal ineens wel weer trefzeker. Door goals van Gerco Lange- laan (3), Sandra van Rookhui- zen, Aad Wiegerink en Ron van der Willik slonk de achterstand zienderogen, maar de tijd ont brak om de inhaalrace nog suc cesvol te laten eindigen. Tempo beleeft een droomde- buut in de eerste klasse, want de 10-6 zege op Roda bracht de acht uit Alphen op de tweede plaats. Martijn Hooijer (2), Ro nald Drieduite en Jaco Kuiper zorgden na achttien minuten voor een 4-1 voorsprong en di rect na rust werd het zelfs 7-3. „We hadden in die periode de zaak eigenlijk moeten beslissen, maar we lieten toen wat kansen liggen. Toch zijn we nooit in problemen gekomen", consta teerde coach Nico Oskam. Dat was met name de verdienste van Joke Boot en Rudolf de Jong, die op 8-6 zuiver aanleg den. Daarmee was alle gevaar bezworen, temeer daar de con ditie van de geelhemden ook beduidend beter bleek dan die van hun opponenten. Poulegenoot De Danaïden lijkt de juiste vorm eveneens gevon den te hebben, getuige de rui me 12-7 winst op Quick(D). De Leidenaars, met Heiko Locher in de basis voor Richard Dikken (duimblessure), speelden met name in het eerste deel van de tweede helft een puike partij. De verdediging onderschepte meermaals de bal en de aanval maakte de kansen naar behoren af. Barbro Heijmans, goed op dreef met vier goals, Elle Ver- straelen en Hans van der Velde vergrootten in die fase dan ook de voorsprong van 5-2 (rust) tot 10-4. In de slotfase verdween de scherpte uit het spel, zonder dat de overwinning overigens ook maar een moment in gevaar kwam. De tweede aanval was ander maal de zwakke plek van Fiks, dat tegen De Meervogels met 14-9 verloor. Het bewuste vak miste op 1-2 een strafworp, waarna het 2-2 in plaats van 1-3 werd. Ook daarna speelde dit vak zonder veel zelfvertrouwen, blijkens het magere aantal van drie doelpunten. In de tweede helft (4-4) hielden Theo Vreeken (2) en Matthijs de Visser de aan sluiting tot 9-8 intact. Daarna moest de verdediging echter in een klein kwartier viermaal op rij capituleren (13-8), zodat de nederlaag al in een vroeg stadi um vaststond. Pas in de laatste twee minuten kwam De Algemene voorbij Amstel door doeltreffende ac ties van Alfred Lambooy en in valster Jory Sjardijn: 10-9. De lijstaanvoerder van 2E sprong nonchalant met de kansen om en bleef na rust (6j4) liefst 21 minuten lang zonder succes in de aanval. Toen maakten Diana Hoppenbrouwer en Brenda Ve- nema echter snel achter elkaar 7-6 en 8-6. Dat bleek niet de in leiding voor een rustige slotfase. Integendeel, de bezoekers kwa men op 8-9 en alleen met enig fortuin kon de thuisclub averij 'voorkomen. De verdediging van KZ Lei den kreeg ook in de tweede uit wedstrijd dit seizoen achttien doelpunten tegen, resulterend in 18-11 verlies tegen Luto. Na een zwakke start (3-0) haalden Aldo Spadon (2), Jolanda de Boer en Martin Verhorik op tot 4-4, waarna twee plaatsfouten prompt twee tegentreffers ople verden (6-4 Rist). Het achttal van Herman Godefroy gaf zich niet zomaar gewoqnen en hield tot 9-7 nog uitzicht op een be hoorlijk resultaat. De thuisclub gooide toen meer fysieke kracht in de strijd en liep via 12-7 uit naar 14-10. In de laatste zeven minuten had enkel Annelies van der Blom met een strafworp nog eens succes, waardoor de score tot geflatteerde hoogte opliep. Meer succes had Crescendo, want de derdeklasser behaalde bij Rotterdam met 11-9 de eer ste overwinning in dit prille sei zoen. „Wij komen er heel zacht jes aan: eerst verliezen, dan ge lijkspelen en nu winnen", stelde coach Ruud Niesing vergenoegd vast. Zijn selectie dicteerde tot 6-4 het scoreverloop, om dan enige tijd aan scherpte in te boeten (6-7). Neel van Egmond (2),. Wijnand Alberts en Saskia Baak zetten hun club opnieuw aan de leiding met 10-8 en dit maal werd die niet meer uit handen gegeven. LEIDEN-BRAM VAN CENT KORFBALMEDEWERKER Hoewel nog altijd broos is het herstel van het zelfvertrouwen bij Pernix duidelijk merkbaar. Grote tegenslagen heeft de sterk verjongde Leidse eersteklasser nog niet hoeven incasseren, maar in de duels tegen De Meeuwen en ONDO(sGr) werd wel duidelijk karakter getoond. Het duel zaterdag tegen ONDO leverde de eerste zege op, hoe wel het 11 -6 verschil nog aan de bescheiden kant was. „Het systeem werkt wel, er is creativiteit te over en er zijn meer dan voldoende kansen", aldus coach Cor Gravekamp, „maar het afmaken is het grote gebrek. Na de ervaringen van het vorig seizoen, waarvan ik zelf nauwelijks iets weet, is het niet verbazingwekkend dat het zelfvertrouwen verloren is ge gaan. Het is zaak dat nu weer terug te winnen. Vooraf stelde de ploeg twintig goals te willen maken en zij is op elf blijven steken. Dat is jammer. Maar ze creëerden wel veel kansen, soms wel zeven, acht per aan val, en daar ben ik toch wel heel blij mee". Naar aanleiding van de ervarin gen in Putten had Gravekamp Jeroen Wayenberg en Erick Le pelaar omgeruild, ten einde meer vaart in het tweede aan- valsvak te krijgen. Aanvankelijk leek deze wissel succesvol. Jeroen Wayenberg en Rob Ar- noldus hadden slechts twee mi nuten nog om de stand van 1 -1 naar 3-1 te tillen, maar na 5-1 stokte het tweede aanvalsvak opnieuw. Het resterende kwar tier van de eerste helft liep Per nix vergeefs storm en pas in de zesde minuut na rust zorgde Wayenberg vanaf de stip voor de verlossende treffer. Toen dit vak ook in verdedigend opzicht na 8-4 tweemaal ach tereen in de fout ging, leek Per nix zelfs in de problemen te ko men. Het vak revancheerde ziCh echter direct nadat het bij 8-6 weer voor de korf was gekomen. De treffers van Wayenberg (strafworp) en Robin Amoldus (10-6) beslisten het duel. Daar na was het de beurt aan het eer ste aanvalsvak om zich vast te lopen in de zware modder voor de korf. In het laatste-kwartier scoorde alleen Erick Lepelaar nog: 11-6. Dinsdagavond speelt Pernix voor de beker tegen derdeklas ser Dubbel Zes. Een ideale spar ringpartner, vindt Gravekamp: „Veel scoren staat dan cen traal". Bekerduel TOP - Die Haghe LEIDEN. BRAM VAN CENT Hans van der Velde van De Danaïden bemachtigt de bal in het duel tegen Quick (D). foto henkbouwman KORFBALMEDEWERKER Morgenavond wordt de tweede ronde gespeeld van het beker toernooi van Rijndelfland. Grote publiekstrekker in de Leidse regio is ongetwijfeld TOP - Die Haghe. het enige treffen lussen twee overgangsklassen. Na afloop van dit duel in Sassenheim. dat om 18.30 uur begint, vindt de loting plaats voor de kwartfi nales. Daarnaast wordt in Rijnsburg de streekderby Madjoe - De Da naïden gespeeld en ontvangt Pernix in Leiden Dubbel Zes. Fi des Pacta komt in Den Haag in actie tegen overgangsklasser Ready. De Algemene, Fiks en Tempo werden vrijgeloot voor deze ronde.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23