Leidsch Dagblad Boete WAO vaak niet te voorkomen SPERZIEBONEN EN GEHAKT. Aantal echtscheidingen neemt toe Alphenaren opgepakt na afluisteren gesprek Betrokkenen busongeluk overleven vliegtuigcrash Baljurken op Hofvijver Elastiekspringer slaat te pletter bij demonstratie Winst oud-communisten bij Poolse verkiezingen Arrestatie na wilde achtervolging Luchtballon in bietenveld GOED NIEUWS 99 4.49 Crl OPGERICHT 1 MAART 1860 JR. 40265 LOSSE NUMMERS 1,60 Van der Zwan 2 Onafhankelijk adviseur prof. dr. Arie van der Zwan heeft altijd gelijk, zegt Van der Zwan. Banenverlies 3 Het transportconcern Nedlloyd schrapt drie honderd banen, waarvan de helft in Nederland. Verkiezingen Hamburg 5 De SPD heeft haar meerderheid in Ham burg verloren. Overwin naars waren de Groenen en de In Plaats Van-partij. Onderzoek Centraal Bureau Statistiek den haag gpd In Nederland zijn er vorig jaar ruim 30.000 echtparen geschei den. Dat zijn er 2.200 meer dan in 1991. Hiermee is het aantal echtscheidingen na de rustige periode van eind jaren tachtig voor het eerst weer gestegen. Toen lag het aantal scheidingen gemiddeld rond de 28.000. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens on derzoeker R. Tas eerste huwelijksjaren de moei lijkste periode. Daarna wordt de kans op een echtscheiding klei ner. Tas verwacht dat het aantal scheidingen ook dit jaar zal stij gen. Dat blijkt uit de ingediende verzoeken bij de rechtbank. Het arrondissement Den Haag laat een heel ander beeld zien. Het aantal echtscheidin gen stijgt daar al jaren met vier procent, ook in de jaren dat het landelijke beeld stabiel was (de periode 1987-1991). De recht bank is aangewezen voor bui- vol- tenlandse huwelijken i gens een woordvoerder weieens de verklaring kunnen zijn voor de afwijking van de landelijke trend. Dit jaar lijkt de stijging af te vlakken door een 'zeer slap' eer ste kwartaal. Onduidelijkheden over de nieuwe wet zorgden voor uitstel. Of het ook afstel wordt, moet nog blijken. Vorig jaar wérden 3.400 echtscheidin gen uitgesproken in Den Haag. Mogelijkheden bedrijven volgens SVR beperkt alphen aan den run» De Alphense politie heeft acht personen aangehouden die worden verdacht van berovin gen, mishandeling en inbraken in augustus en september. De politie kwam de groep op het spoor, nadat een rechercheur gesprekken in een park had af geluisterd. „Daar hoorde hij precies wat zij hadden uitge haald", aldus de politiewoord voerder. Alle verdachten, in leeftijd van 14 tot 21 jaar, hebben be kend. Zeven van hen zijn in middels voorgeleid bij de rech- ter-commissaris in Den Haag. De zaken speelden zich af in het Zegerplasgebied, de Sport- laan, het Windepad en het Bospark. De verdachten ope reerden meestal in groepjes van een man of vijf. Zij maak ten gebruik van honkbalknup pels en stroomstokken. De ergste mishandeling deed zich voor op 21 augustus. Een 14-jarige jongen werd door een van de daders met een brom fiets aangereden en vervolgens zo geslagen en geschopt dat hij bewusteloos raakte. Zijn porte monnee met 35 cent werd meegenomen. De jongen werd in een ziekenhuis opgenomen. Ook was de groep betrokken bij vernielingen van het club huis aan de Zegerplas. Bij de berovingen werd de buit, meestal een paar tientjes, op gemaakt aan bier en patat. Tij dens het onderzoek bleek dat een van de verdachten ook verantwoordelijk was voor een zware mishandeling op Konin ginnedag van dit jaar in Al phen. Ook werden twee inbra ken opgelost. Actie Racism Beat it!I Nog geen abonnee 7 Twaalf verzorgingshui- j r\ Het weer werkte I DCI fJ71 zen in de Leidse regio I I zaterdag flink mee DCL. U/I" IZOUOU gaan actie voeren tegen om het Racism Beat It! I - de nieuwe bezuinigingen. I popfestival te laten slagen. Zestien Britse toeristen die za terdag in het noordoosten van Frankrijk een ongeluk hadden met een touringcar hebben gis teren een tweede ongeval over leefd toen het vliegtuig dat ze naar huis zou vervoeren bij het opstijgen neerstortte. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Parijs zei dat het vliegtuig bij het opstij gen van het vliegveld bij Troyes geen hoogte kon maken, door een hekwerk ploegde en onder steboven in een akker terecht kwam. Vijf inzittenden werden naar een ziekenhuis vervoerd met kneuzingen en shock. De bus van de onfortuinlijke toeristen, die van Essex op weg was naar Cap d'Agde in Zuid- Frankrijk, was zaterdag tussen Troyes en Chaumont in botsing gekomen met een auto. Twee mannen kwamen daarbij om het leven en 42 andere passa giers liepen verwondingen op. De toestand van de gewonden is stabiel. Aan de boete van drie, vier of zes maandsalarissen, die een werkgever wordt opgelegd als een van zijn werkne mers in de WAO komt, kan de werkgever in de helft van de gevallen niets doen. Dat blijkt uit een onderzoek van het secretariaat van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) over het eerste jaar (maart 1992-maart 1993) dat de boe teregeling van kracht is. goed arbeidsomstandigheden beleid voorkomen. Slechts in 24 procent van de gevallen ligt de oorzaak van de arbeidsonge schiktheid mede in het werk, menen de bedrijven. Driekwart van de mensen is volledig afge keurd. Voor die groep is aange past werk moeilijk te vinden. ZOETERMEER ANP In die periode werden 49.000 boetes opgelegd. Daarvan zul len er, door een verzachting van de regeling, circa 40.000 over blijven (exclusief ambtenaren, NS-personeel en militairen). Zestig procent van de boetes ligt tussen de vijf- en vijftien duizend gulden. De totale boete kan nooit hoger uitvallen dan vijf procent van de loonsom in een bedrijf. Bedrijven kunnen ontsnap pen aan de boete door aange past werk aan te bieden. Boven dien kunnen zij blijvende ar beidsongeschiktheid door een Toch slagen de werkgevers er in om bij 18 procent van de volle dig afgekeurden nog aangepast werk aan te bieden. Aan de enquête hebben 1.500 bedrijven meegedaan. Zij on derschatten wellicht hun eigen rol bij het ontstaan van arbeids ongeschiktheid. Dat verandert echter nauwelijks iets aan de conclusies van het malus-on derzoek, meent de SVR. Staatssecretaris Wallage van sociale zaken wil met de werk- Katwijk laat na goede start punt liggen Katwijk heeft het eerste punt moeten inleveren. De amateur landskampioen leek zaterdag na een bliksemstart tegen Kozak ken Boys op weg naar de derde achtereenvolgende overwinning (2-0), maar de Werkendammers herstelden zich knap. De topper eindigde in een remise: 2-2. De andere Katwijkse club, Quick Boys, verloor met 3-1 van Mar ken. De blauw-witten kunnen hun borst nat maken voor de klassieker tegen Noordwijk, dat Huizen de oren waste. ARC haakte voorlopig af in de titel strijd door een 2-0 nederlaag bij Rozenburg. Rijnsburgse Boys handhaafde zijn koppositie door Ajax met 0-1 z'n derde derlaag te bezorgen. In de zondagsectie pakte hoofdklasser Alphense Boys ten koste van EDO de eerste sei zoenoverwinning (2-1), terwijl UVS na het thuisverlies tegen VCS (0-1) weer met beide benen op de grond staat. Gillhaus Hans Gillhaus is in de selectie van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen San Marino vervangen door John Bosman. Gillhaus raakte gisteren in de competitiewedstrijd van Vitesse tegen Heerenveen licht gebles seerd aan de enkel. Bondscoach Advocaat wilde geen risico te nemen en voegde kort na mid dernacht Bosman alsnog toe aan zijn selectie. Brazilië Brazilië plaatste zich gister avond op wervelende wijze voor het WK voetbal in Amerika. Grote held in het duel tegen Uruguay was Romario. Hij maakte beide doelpunten in de door zijn ploeg met 2-0 gewon nen kwalificatiewedstrijd. 'Week van de bezorgervan start De bezorger staat centraal in de 'Week van de bezorger', die van daag is begonnen. Doel van de actie is het imago van het kranten- bezorgen te verbeteren. Dagelijks besteedt deze krant aandacht aan de actie in een speciale rubriek met bezorgers, abonnees en bijzon dere brievenbussen. De bezorgers ontvangen dagelijks een attentie of kunnen meespelen in een loterij met aantrekkelijke prijzen. HET WOORD IS AAN Sydney Smith Veel talent gaat verloren bij gebrek aan een beetje moed. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur RTV Show - Sport den haag De Hofvijver in Den Haag wordt sinds zaterdag opgesierd door twintig baljurken. Het schouwspel is bedacht er stenaarscollectief Patchwork. De jurken blijven in vorm en kunnen drijven omdat ze met parafine zijn overgoten. Ze zullen vijver verfraaien. gemaakt door het kun- ren maand lang de Hof- FOTO ANP ED OUDENAARDEN DEN HAAG «ANP Bij bungy jumpen in het Brabantse Hapert is gisteren de 22-jarige instructeur van een demonstratieteam te pletter gevallen. Voor het ongeluk gebeurde, hadden enkele tien tallen bezoekers van de Boerenmarkt al een sprong gemaakt. Het bungy jumpen (elastiek-springen) is in korte tijd zeer populair geworden. De springer wordt in een bak opgehesen naar een plateautje op ruim dertig meter hoogte. Daar krijgt hij of zij een elastiek om en een aantal banden voor extra veiligheid. Op de grond ligt bovendien een luchtkussen voor het geval het elastiek te ver rekt. De verongelukte instructeur had geen ex tra beveiligingen om zijn benen omdat hij een sprong met salto's wilde maken. Onge veer halverwege de sprong bleek dat hij niet meer aan het elastiek vast zat. Hij viel voor de ogen van honderden bezoekers op de grond. Volgens Michiel Versprille, mede-eige naar van Bungy Jump Holland, neemt de beunhazerij bij het elastiekspringen toe. Er zijn volgens hem drie betrouwbare bedrij ven actief: naast dat van hemzelf zijn dat het Deense bedrijf Bungy Jump Internatio nal en het Belgische Benjy Fun. Bij het on geluk was een ander bedrijf betrokken. „Als je professioneel werkt, zijn ongelukken on mogelijk", zegt hij. „Van de elastieken wor den logboeken bijgehouden. Er mogen niet meer dan 200 sprongen per elastiek worden gemaakt. Bij elke sprong controleren we drie keer op veiligheid." RUNA HELLINGA Oprichter nieuwe Leidse politieke partij LEIDEN HANS KOENEKOOP Na een wilde achtervolging niet drie wagens heeft de politie za terdagmiddag een 50-jarige Lei- denaar gearresteerd. De achter volging begon op de Hooigracht in Leiden en eindigde op het kruispunt Den Deyl in Wasse naar. Tijdens de vlucht werd één keer door een agent ge schoten. Uiteindelijk bracht een botsing met een andere auto de man tot stoppen. De vluchter, een agent en een automobiliste raakten licht gewond. De Leidse politie sprak de be stuurder van de bestelauto om streeks vier uur op de Hooi gracht aan. De agenten wilden weten of de man, die oprichter is van de nieuwe politieke partij Democraten 2000, een vergun ning had voor het verkondigen van zijn denkbeelden via een geluidsinstallatie. Zonder te antwoorden ver grendelde de man de portieren van zijn auto, ramde de politie wagen en vluchtte over het Fietspad weg. Een wilde achter-' volging begon waarbij hoge snelheden werden bereikt en verschillende verkeerslichten werden genegeerd. Op de krui sing Rijksweg 44/Rozenlaan in Op de Rijksstraatweg in Wassenaar, bij het kruispunt Den Deijl, werd het busje van de demonstrant een halt toegeroepen. FOTO» FRANS ROOMER Wassenaar reed de bestelbus door een barricade van de poli tie heen. Een pistoolschot op de autobanden miste doel. Uiteindelijk reed de Leide- riaar zichzelf klem op het kruis punt Den Deyl. Hij botste op een auto, waarbij de bestuurster van die auto licht gewond raak te. De vluchter kreeg na die bot sing zijn auto niet meer aan de praat. Agenten sloegen vervol gens de ruit van het portier in om de man uit zijn auto te sle pen. In de schermutseling die daarbij onstond raakte een agent en de Leidenaar licht ge wond. De Leidenaar is eerst behan deld in het Academisch Zieken huis in Leiden. Vanmorgen is hij verhoord op het politiebu reau. Hij heeft gezegd niet te weten waarom bij hem de stop pen doorsloegen. Prijzenslag melk dreigt in supermarkten Nederlandse supermarkten dreigen in een concurrentieslag over de melkprijs verwikkeld te raken. Spar Voordeelmarkt en Cl000 verlagen deze week hun melkprijs tot onder het wettelijk minimum. Eerder deden Edah en Jac. Hermans hetzelfde. Net als al eerder de mini mumprijs voor suiker en brood wordt per 1 oktober ook de mi nimumprijs voor melk(nu 1,19 gulden) afgeschaft. Twee super marktketens in het noorden en oosten van het land, C1000 en Spar Voordeelmarkt, lopen daar op vooruit. Deze week beginnen ze met de verkoop van verse Duitse melk voor 1,12 gulden. Edah ver koopt Belgische melk voor de zelfde prijs. De supermarktke ten Jac. Hermans verlaagde en kele weken geleden de melk prijs tijdelijk met twintig cent. De supermarkten Spar en Cl000, aangesloten bij grossier Schuitema, betrekken hun melk van een Duitse zuivelfabriek in het Oostfriese Wilhelmshaven. Albert Heijn zegt niet mee te zullen doen met de prijzenslag. CORRESPONDENTE De parlementsverkiezingen in Polen zijn gisteren gewonnen door de oud-communistische partijen. Hoewel de definitieve uitslag woensdag wordt ver wacht, is duidelijk dat het Ver bond van Democratisch Links (SLD), de opvolgster van de ou de communistische partij, meer dan 20 procent van de stemmen heeft gehaald. Haar oude bond genoot, de boerenpartij PSL, werd met ruim vijftien procent de tweede partij. In totaal zijn waarschijnlijk maar zes partijen erin geslaagd de kiesdrempel van vijf procent te passeren. Dat zijn, naast de SLD en de PSL, de liberaal ge oriënteerde Democratische Unie van de huidige premier Hanna Suchocka met ruim 10 procent, de uit de vakbond Soli dariteit voortkomende sociaal democratische Arbeids Unie, de nationalistische Konfederatie voor een Onafhankelijk Polen en de aan president Walesa ver bonden BBWR. Tientallen anderen partijen vielen af in de race om de ze tels. Dankzij deze afvallers en het ingewikkelde kiesstelsel kunnen de oud-communisti sche partijen rekenen op 300 van de 460 zetels in het parle ment. President Lech Walesa kon gisteren zijn teleurstelling over de uitslag niet verbergen. Maar hij zei erbij dat hij zich zal hou den aan zijn belofte om de grootste partij de regeringsop dracht te geven. SLD-leider Alexander Kwasnieski kondigde vannacht dan ook aan dat zijn partij onmiddellijk zal beginnen met de onderhandelingen. HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur on geveer 19 graden Wind uit zuid tot zuidwest, matig, kracht 3 a 4 Aan de kust vrij krachtig, 5. BENTHUIZtN Tot grote ergernis van een boer landde gisteren een luchtballon in de bietenveld aan de Hoog- eveenseweg in Benthuizen. De ballon werd bestuurd door een 32-jarige Duitser, die moest lan den vanweg sterke verandering van wind. De boer kreeg on enigheid met de Duitser over de omvang van de schade aan de bieten. De politie moest eraan te pas komen om de zaak in der minne te schikken. Uiteindelijk stelde de boer zich tevreden met een vergoeding van vijftig gulden. Lekbdi NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- i Adres: Postcode j Plaats: i Tel.: Sperziebonen, 500 gram Gehakt half-om-half, kilo li.49" 799 500 gram Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch j 28.75) l 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: - Handtekening: Aanbiedingen geWen t/m zaterdag 25 september albort heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 8 'TIZKltOOOSS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1