■MÉM Colombiaan Asprilla nieuwe ster in Italië Oranje gunt jarige Afdeling zege Sport Dapper Heerenveen stuit op Vitesse Twente aardig voor Vonk Ook dit sportieve toermodel huur je bij Positie Floro onder zware druk na nieuwe nederlaag Real Eintracht ontsnapt MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 Vitesse heeft zich gisteren gere vancheerd voor de smadelijke nederlaag van 0-3 afgelopen woensdag in het UEFA-beker- toernooi tegen Norwich City. Heerenveen werd in een aan trekkelijk duel met 3-0 versla gen. De Friezen, gesteund door 2000 fans, leden in een open partij de eerste nederlaag. De ongeslagen status werd met aanvallend voetbal verdedigd en de uitslag was zeker geflat teerd. Met name in de tweede helft kwam Vitesse enkele keren goed weg. Het dichtst bij een doelpunt was Tammer die de lat boven doelman Van der Gouw raakte. Trainer De Haan van Heeren veen had twee grote verschillen gezien tussen zijn ploeg en Vi tesse. „Als team is Vitesse wat verder dan wij en bovendien slagvaardiger." De Haans collega Neumann van Vitesse sprak over de beste wedstrijd van Vitesse in dit sei zoen. De Duitser had Leidenaar Glenn Helder na de wanverto ning in Engeland gepasseerd, ADO Den Haag verspeelt punt den haag ADO Den Haag moet volgende week bij Dordrecht'90 winnen om de eerste periodetitel van het seizoen 1993/94 bin nen te halen. De Hagenaars verspeelden zaterdagavond in de in haalwedstrijd tegen RBC een punt (3-3), waardoor de ploeg van coach Nol de Ruiter na zeven duels een punt op Dordrecht'90 te kort komt. Er ontspon zich in Roosendaal een boeiend duel, waarin ADO Den Haag drie keer een voorsprong nam, achter eenvolgens door De Romijn en Koning (2). De veerkracht van het laag geklasseerde RBC bleek echter groot te zijn. Mutsaers, Simons en in de slotminuut Sion tekenden voor de gelijkmakers. Marseille weer bij koplopers parus In de Franse competitie is Olympique Marseille terugge keerd op de gedeelde koppositie. De club van de geruchtmaken de omkoopaffaire deed dat door Bordeaux te verslaan, 3-1. Vier clubs staan na 9 wedstrijden met 12 punten bovenaan. Dat zijn Bordeaux, Paris St Germain, Marseille en Cannes. Van dit kwar tet verloor zaterdag naast Bordeaux ook Cannes. Montpellier was thuis te sterk, 2 -1 Leidenaar Aalbersberg openbaring van toernooi (Twente). 01de Rie terwijl Sturing - hersteld van een blessure - als rechterverde- diger voor het eerst in de basis stond. Gillhaus zorgde voor een op steker door aj in de tweede mi nuut de score te openen. Daar na ontspon zich een gelijk op gaande wedstrijd met kansen voor beide doelen. De beslis sende inbreng was voor Helder die in de rust de geblesseerde Gillhaus verving. Kort na de hervatting zorgde Helder zelf voor 2-0 en vlak voor tijd bood hij Latuheru een niet te missen kans: 3-0. Voor aanslagen op de benen van de oud-Roodenbur- ger toonde scheidsrechter Blan- kestein de gele kaart aan de Heerenveen-spelers De Jong en Oosterveer. Wat de toppositie van Vitesse werkelijk waard is, moet zaterdag blijken als de Arnhemmers op bezoek gaan bij PSV. Vitesse: Van der Gouw, Sturing, Van de Helder) en Ijoeffen (89. Pothoven). Heerenveen: l'Ami; De long, Ooster veer, Groen en Verbeek; Ecnteld (60. Keur), Roelofsen en De Visser; Tam mer, Schaap en Regtop (76. Kooistra). Het Nederlands elftal on der de zeventien jaar heeft de toernooiwinst in het Vierlandentoernooi opge ëist. Doordat Schotland en België niet verder kwamen dan een 2-2 deling, vol stond het voor de 'jonkies' van Oranje om tegen Zwit serland minimaal een punt te halen. Nederland deed zelfs meer dan dat. De Zwitsers - naar Nederland gekomen in plaats van het verhinderde Italië - werden met 2-1 verslagen. leiden» ruud pattiapon voetbalmedewerker De winst kwam overigens wel tot stand door doelpunten die allemaal van Zwitserse makelij waren, met als exponent Gerry Giudicci, die op een inzet van de weer excellerende Ajacied Nordin Wooter de bal eerst in eigen doel liep, om daarna voor de gelijkmaker te tekenen. Zijn ploeggenoot Remy Jousson was er uiteindelijk verantwoordelijk voor dat Nederland er met de 2- 1 winst en de hoofdprijs van door ging. Weer overigens op een inzet van draaitol Wooter, die in dezelfde Giudicci een te genstander van gelijk kaliber had. Hoewel de afsluitende wed strijd het niveau van de ope ningswedstrijd tegen België (6- 2) niet haalde, was de toernooi winst voor de aanwezige bonds coach Dick Advocaat alle reden om tevreden terug te blikken. Hij beoordeelde de prestatie van 'Neerlands Hóóp' als 'posi tief. Met name de wedstrijd te gen Schotland, die vorige week donderdag in 0-0 eindigde, was voor hem een aangename tijds passering, zo tussen de zorgen van het 'Grote Oranje' door. „Het was een wedstrijd onder moeilijke omstandigheden, maar de jongens hebben zich EERSTE DIVISIE FC Twente - FC Groningen 0-1 (0-0) 74. Helmond Sport - Eindhoven 2-1 (0-0) 73 Chlad 0-1. Scheidsrechter. Van Vliet. Toe- Van der Kerkhof 1-0, 83. De Laat 2-0, 86. Maas 2-1. Scheidsrechter: Jol. Toeschou wers: 4200. RBC - ADO Den Haag 3-3 (1-1). 15. De Romi|n 0-1. 42 Mutsaers 1-1, 47. Koning s 2-2, 78. Koning 2-3. 90. 3. Scheidsrechter. Luinge Toe- 3100. Gele kaart: Kort (RBC). .-Den Bosch 2-2 (2-2). 3. BurgO- 1 11 21 15 3 2 2 8 6 - RKC-Volendam zondag: Dordrecht'90 - TOPSCORERS lanen (Aiax) en Gillhaus (Vitesse) 7. 3. Lammers (NAC) 6. 4. Hofstede (Roda JC) en Van Hooijdonk (NAC) 5 EERSTE DIVISIE (ADO Den Haag) 11, 2 tfutsaers (RBC) 5 De Zwitser Jousson ligt uitgeteld in het doel. Hij was namelijk zo ongelukkig om de bal in eigen doel te wer ken. Het betekende 2-1 voor Nederland op het veld van Roodenburg. foto henkbouwman prima geweerd," aldus de pluim van de grote baas. Bert van Lingen, die de beste voetbaljeugd van Nederland al meer dan veertien jaar onder zijn hoede heeft, verontschul digde zich min of meer voor het matige optreden van zijn ploeg en voerde als reden aan dat 'zijn' jongens niet geheel fris en fit meer waren. Bovendien wa ren de weersomstandigheden van de week niet de makkelijk ste. „Maar ondanks het slechte weer heeft de sfeer er niet onder te lijden gehad," tekende Van Lingen aan. Overigens mede dank zij het werk van Alphense Boys, Noordwijk en Roodenburg, waarvan de laatste twee wat ju bilea te vieren hadden en daar door de organisatie van het toernooi kregen toegewezen. De KNVB, in de persoon van Dick Langenbach en voorzitter van het Jeugdplan Nederland en vaste begeleider van Oranje on der de 17 en 18 jaar, had louter goede woorden voor de Neder landse uitvoering van het toer nooi, dat in 1985 werd opgezet om de jeugd interland-ervaring op te laten doen en elk jaar in een ander land wordt gehou den. Gerard van Dijk, vice-voor- zitter van de KNVB Afdeling Lei den, hoorde het allemaal met genoegen aan, maar vond het jammer dat het weer de grote spelbreker was. „We hadden ge hoopt op betere weersomstan digheden, dat heeft heel wat in de toeloop van jeugdleden ge scheeld. We opteren tenslotte op die jeugd, want dat is de toe komst van het voetbal." Nederland kan die toekomst De Ajacieden Wooter en Kizito Musampa, de Leidse Feyenoor- der Laurent Aalbersberg (Van Lingen: „Die is voor mij een openbaring geweest.") en on danks zijn matige spel van za terdag, de voor Fortuna Sittard uitkomende Mark van Bommel, zijn wellicht spelers voor de toe komst. En waar kan de weer baarheid van dergelijke talent volle voetballers nu eenmaal beter getest worden dan in in ternationale confrontaties? Nederland - Zwitserland 2-1 (0-0). 47. Giudicci 1-0 (e.d.), 65. Giudicci 1-1, 76. Jousson (e.d.). Scheidsrechter: Reijgwart. Toeschouwers: 500. Geel: Van der Doelen (Nederland). Nederland: Van der Aart; De Boer (Walraven), Van der Doelen. Aalbers berg. Overduirl; De Vries (Wattama- leo), Louhenapessy, Van Bommel; Wooter, Musampa (Seton), Emanu- elson (Van der Heijden). FC Twente legt een opmerkelijke sympathie voor zijn oud-trai ners aan de dag. Nadat NAC onder leiding van coach Spelbos aan één treffer voldoende had de wirtst te stelen in het Diek- man stadion, hielpen de Enschedeërs zondag oefenmeester Vonk weer wat vaster in het zadel bij FC Groningen. Eén doelpunt van Chlad bleek genoeg voor de onverwachte zege van de noordelijke ploeg, die geen enkele reden tot klagen had gehad wanneer Twente met forse cijfers zou hebben ge wonnen. Twente zou met een fractie van de veerkracht uit het duel met Bayern München en met het gebruiken van een kwart van het aantal kansen Twente zonder moeite het voorlopig best scorende elftal van de eredivisie zijn geworden. Zoals zo vaak wanneer de schutters het consequent laten af weten, ontbrak ook de reddende hand van de arbiter. Van Vliet wimpelde een glaszuivere strafschop weg, toen Slor de rappe Pahlplatz vloerde en keurde, wat begrijpelijker was, later de ge lijkmaker van Vurens af. Groningen, zonder Djurovski naar En schede afgereisd, viel in Enschede van de ene verbazing in de andere. Polley, Vurens, Pahlplatz, Arts en Hoogma kregen, vopral in de tweede helft, de fraaiste mogelijkheden voor het loom gestarte Twente. Eén serieuze aanval van de gasten, de laatste jaren steevast op een pak slaag getracteerd in het Diekman, was voldoende voor de winst. B U I T E N L A DS VOETBAL Het mondiale voetbal heeft er een superster bij. De Colom biaan Faustino Asprilla lijkt sinds een paar weken de reïn carnatie van de Braziliaanse wonderdribbelaar Garrincha. Twee weken geleden zorgde de döhkere aanvaller voor de grote vernedering van Argentinië. Sinds zijn terugkeer bij Parma lijkt hij van de provincieclub een heuse kampioenskandidaat te maken. Gisteren zorgde hij met een hattrick voor de 3-0-ze- ge op bekerwinnaar Torino. Binnen veertien dagen zeven treffers, waarvan de ene nog mooier is dan de ander. Er zijn in deze eerste maand van het seizoen maar twee spe lers die Asprilla naar de kroon steken: Ruud Gullit en Cesar Dcly Valdes. De laatstgenoemde spits bezit een Panamees pas poort en mag zich na gisteren topscorer noemen van de Serie A. Vorige week zorgde hij voor het succes van Cagliari tegen Inter. Gisteren maakte hij een einde aan de opmars van Fog- gia. Ook in de UEFA-Cup was hij al succesvol. Dely Valdes komt voor veel scouts uit het niets. Cagliari plukte hem weg Auto- en Motorverhuur MultiRent (•cvri&fy U4TV/P kvor «uórren- bij Nacional uit Uruguay. Sa men met de Braziliaanse Belg Oliveira vormt de 26-jarige aan valler een zeer gevaarlijk duo. Asprilla staat nog een trede hoger. De Colombiaan spande tegen Torino de kroon door eerst koppend (op een voorzet van Zola), daarna schietend (na een combinatie met Brolin) en vervolgens solerend te scoren. Buiten zijn doeltreffende acties eiste hij met fraaie hoogstandjes de meest aandacht van de 30.000 toeschouwers op. Eerder in de week voorkwam Asprilla met twee treffers een blamage van zijn ploeg tegen het Zweed se Degenfors. „Faustino speelt dit jaar veel volwassèner dan vorig jaar. Daarbij is hij voor iedereen on berekenbaar, zowel voor zijn ploeggenoten als voor de tegen standers", meent trainer Scala van de Europa Cup II-houder. In de kaas- en hamstad durft al leen Asprilla het woord 'kam pioen' in de mond te nemen. „Voetbal is alleen maar leuk als je voor een hoofdprijs strijdt. Daarom zeg ik dat Parma kam pioen kan worden", aldus de Colombiaan. Volgende week zal blijken of de ambities inder daad terecht zijn. Dan moet Parma op bezoek bij Sampdo- ria, waarmee de tweede plaats wordt gedeeld. Asprilla zorgde er met zijn da dendrang ook voor dat AC Milan weer alleen aan kop staat. De door blessures (na Van Bas ten, Lentini en Savicevic ook Maldini) geteisterde ploeg maakt voorlopig geen grote in druk op de fans, maar maakt evenmin fouten. De doelcijfers 6-0 na vijf speeldagen zeggen alles over de sobere maar effi ciënte speelstijl van de regerend Dennis Bergkamp in duel met zijn tegenstander Marcolin van Lazio. Inter kwam niet verder dan 0-0. kampioen. Ondanks alle kritiek blijkt dat het systeem der wis seldiensten nog altijd zijn vruchten afwerpt. AC Milan staat nu al 68 speeldagen ach tereen aan kop in Italië, oftewel twee volledige seizoenen bij el kaar. Gisteren werd een al even gehavend AS Roma met 2-0 ver slagen. Demetrio Albertini be nutte vlak voor rust een directe vrije trap. Dat doelpunt was de eerste van deze speeldag. Na de pauze zorgde Maldini's vervan ger Nava met een kopbal voor de tweede treffer. Juventus kwam tegen debu tant Reggiana pas in de tweede helft op een aanvaardbaar. In de 56ste minuut opende Rava- nelli tegen zijn oude club de score. In de volgende 25 minu ten volgden er nog drie treffers van Moller, Roberto Baggio en debutant Del Piero. Sampdoria boekte een verdienstelijke 2-0- zege bij Udinese. Ruud Gullit was weer de beste man van zijn nieuwe ploeg. Platt opende met een fraai afstandschot de score, waarna Gullit Mancini op maat bediende om het duel te beslis- Lazio-Inter was ondanks de Hollandse saus (Bergkamp en Jonk speelden vanaf het begin) een saaie maaltijd. Beide ploe gen wilden na de zwakke sei zoenstart geen risico's nemen. De Rus Sjalimov verzuimde tot twee keer toe in de slotfase om filter aan een niet verdiende zege te helpen. madrid «anp Real Madrid is de weg kwijt. Twee neder lagen in de eerste drie wedstrijden van het seizoen. De positie van trainer Floro staat onder zware druk. Op de nederlaag thuis tegen Valladolid volgde zaterdag de afgang bij Deportivo la Coruna, 0-4. Op de ranglijst bevindt Real zich in de buurt van clubs als Zaragoza, Celta en Albacete. De achterstand op Barcelona bedraagt overigens nog maar twee pun ten. De club van Cruijff. zonder Romario, speelde gisteravond in Bilbao gelijk, 0-0. De kampioen trof een behoudende te genstander, maar was zelf in het laatste kwartier ook meer dan tevreden met het ene punt. Het bleek uit de manier waar op de bal in eigen verdediging werd rondgestuurd. In de laatste drie wedstrij den (Albacete, Dinamo Kiev en Bilbao) werd één keer gescoord, de strafschop van Kqeman in de Oekraïne. Real, dat de vorige twee seizoenen op de laatste speeldag de titel verspeelde aan Barcelona, deed tegen de verras- singsploeg uit de vorige competitie het eerste half uur redelijk mee. Licht tegen de verhouding in opende Claudio na 32 minuten de score voor de thuisclub. Daarna stortte de formatie uit de hoofd stad in. Engeland Everton ontpopt zich in de Engelse com petitie als een kandidaat voor Europees voetbal. Zaterdag werd de derby tegen het kwakkelende Liverpool met 2-0 ge wonnen. Everton, dat aan het begin van het seizoen nog als een degradatiekandi daat werd afgeschilderd, klom dank zij de verrassende zege naar de derde plaats, die met Aston Villa wordt ge deeld. Laatstgenoemde club versloeg Ipswich op eigen veld met 2-1. Norwich, de nachtmerrie van Vitesse, verspeelde in de uitwedstrijd tegen Queens Park Rangers (2-2) twee keer een voorsprong. Een eigen doelpunt van Mc Donald en een treffer van Eadie hielpen de middenmoter in de eerste helft aan een positieve marge. Zeven minuten voor tijd voorkwam Ferdinand de vierde overwinning voor Norwich. Manchester City, de club van Alphons Groenendijk, speelt leverkusen dpa/sid In de Bundesliga is Eintracht Frankfurt zaterdag tijdens de achtste speelronde aan de eer ste nederlaag ontsnapt. De lijst aanvoerder kwam bij Lever- kusen met 2-2 goed weg. Luttele seconden voor het eindsignaal stelde de Noor Andersen het punt voor de bezoekers veilig. In een keiharde wedstrijd, met drie gele kaarten aan beide kanten, bleken MSV Duisburg en Borussia Dortmund goed aan elkaar gewaagd. Het aantal overtredingen en kansen was gelijk verdeeld. Voor Dortmund scoorden Chapuisat, die zijn seizoentotaal op vijf bracht, en Sammer. Bij Duisburg waren Schmidt en Közle trefzeker. Dortmund bleef in de laatste vijf wedstrijden zonder overwin ning. De defensie van Bayern München vertoonde in het op windende duel met Watten scheid opnieuw veel zwakke plekken. Evenals in de Europese uitwedstrijd tegen FC Twente (3-4) incasseerde de chaotische afweer drie treffers. Vooral het optreden van libero Helmer, te rug na een pauze van vier we ken wegens een blessure, was niet overtuigend. In de 64ste minuut werd hij vervangen doorSternkopf. Bayern, in eigen stadion al bijna een jaar ongeslagen, ver keek zich op de snelle counters van Wattenscheid, waarbij Lesniak de hoofdrol opeiste. De behendige aanvaller werkte in de twintigste minuut voor de eerste keer een achterstand weg, die kort daarvoor door een doelpunt van Witeczek was ont staan. Onder een striemend fluitconcert van de 36.000 toe schouwers zocht Bayern bij de rust de kleedkamer op. In de tweede helft kon de ge makzuchtige thuisploeg even min imponeren. Lesniak ver grootte in de 55ste minuut de onrust in het Olympisch sta dion, maar Nerlinger en Scholl leken Bayern alsnog de zwaar bevochten zege te bezorgen. Lesniak bekroonde in de slotmi nuut een sterke wedstrijd met zijn derde doelpunt. Youri Mulder is met Schal- ke'04 naar de laatste plaats ge zakt. Op eigen veld werd met 1- 2 verloren van FC Nürnberg. Met twee doelpunten was Zara- te de gevierde man bij de be zoekers. Voor Schalke scoorde Anderbrügge uit een strafschop. SPANJE: Lerida - Rayo Vallecano 0-1. Te- nerife - Logrones 2-0, Racing Santa a0-1". Atletico Madrid -Celta d Oviedo - S rurta - Real Madric cia 2-2, Osasuna - Real Sociedad 0-2, Za ragoza - Albacete 1-1, Athletic Bilbao - Barcelona 0-0. La Corufla 3-5 Atletico Madrid 3-5 Athletic Bilbao 3-5 Bare 3-5 Sevill ITALIË. Atalanta - Cremonese 0-0, Foggi Cagliari 0-1. Genoa - Napoli 0-0. Juvent - Reggiana 4-0, Lazio - Internazionale 0- AC Milan - Roma 2-0, Parma - Torino 3 Udinese - Sampdoria 0-2. AC Milan 5-9 Juventus 5 Parma 5-8 Tor.no 5 Sampdoria 5-8 Inter 5 FRANKRIJK: Marseille - Bordeaux 3- Montpellier .- Cannes 2-1, Sochaux Monaco 2-0, Lyon - Paris SG 1-3, e 2-0, Angers - Nantes 0- Frankfurt 2-2, Schalke'04 - FC Nürnberg chen - Wattenscheid 3-3, Borussia Dortmund 2-2, 1-2, Bayern München - zig - Hamburger SV 1-4, Karlsruher SC - amburgerSV 8-13 (erder Bremen 8- p 0-2, RWD Molen- aregem 5-2, Club Brugge - 8-11 Charleroi SCHOTLAND: Aberdeen - Range 1-0, St. Johnstone - .k 0-0, VfB Mödling - Austria Wie 0-2, Admira Wacker - Vorwarts Steyr 2-0. Admira 11-16 Innsbruck 11-14 Salzburg 11-15 Mödling 11-11 Austria Wien 11-14 Rapid 11- 9 lOphui Roda: Van Galen Roda JC 1-4 (1-2) Ooelpunte BRUSSEL-In de Belgische competitie is Anderlecht voorlo pig ongenaakbaar. De nog onge slagen landskampioen won zater dag de lastige uitwedstrijd tegen SK Beveren met 2-0. De voor sprong op de concurrentie bleef drie punten. Club Brugge ver sloeg gisteren in de strijd om de tweede plaats Lommei met 4-1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18