Sport Dick Advocaat: 'Het is één minuut voor twaalf Rijnsburgse Boys een punt voor op schema Trainer Henny Schipper weer terug bij Noordwijk Vrouwenvoetbal op Olympische Spelen Tiriac wil Becker aanklagen Baandag 20 september 1993 17 uvs /I Q In een dramatisch I 2/ slechte wedstrijd leed UVS zijn eerste neder laag van het seizoen. VCS won met 1 -0. Lisse FC Lisse sleepte Z. I twee belangrijke punten weg bij Schevemr gen. De ploeg van Ruud Bröring plaatste zich in de subtop. CHEF AD VAN KAAM. 071 -356464. F B ONDERWATER. 071 -356463 Doelman geraakt, club naar politie arnemuiden» De voetbalvereniging BLC uit Den Bosch heeft za terdag een klacht ingediend bij de politie van Arnemuiden naar aanleiding van ongeregeldheden, die zich zaterdag bij de wed strijd tussen Arnemuiden - BLC in de tweede klasse A van het zaterdagvoetbaivoordeden. De Bossche doelman Wim van Os werd in de 65ste minuut ge raakt door twee uit het publiek geworpen bierflesjes. BLC wilde niet verder spelen, maar deed dat onder protest toch. Van Os moest worden behandeld. Omdat BLC al twee spelers had ver vangen, bleef Van Os in het veld. Van Os (28) bleek een lichte hersenschudding te hebben opgelopen. Het incident gebeurde nadat Arnemuiden de stand op 1-3 had gebracht. De wedstrijd eindigde gelijk: 3-3. Vitesse sluit akkoord met RTL arnhem Vitesseheeft een tweejarig contract afgesloten met de commerciële omroep RTL. Het station, dat drie jaar geleden al shirtsponsor was van de eredivisieclub, zal de komende twee seizoenen de Europese thuiswedstrijden van de Arnhemse ploeg op het scherm brengen. Daarnaast gaat de tv-zender aandacht besteden aan vriend schappelijke wedstrijden en aan een aantal andere evenemen ten van Vitesse, zoals de jaarlijkse Open Dag. De eerstvolgende Europa-Cupwedstrijd van Vitesse is op woens dag 29 september vanaf 18.45 uur bij RTL te zien. De ploeg van trainer Neumann moet tegen Norwich City een achterstand van 0-3 wegwerken om de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker te bereiken. Broers uitblinker in rugbyploeg londen Het Nederlands rugbyteam heeft in Londen ter voorbe reiding op het toernooi om de wereldbeker twee oefenwedstrij den gespeeld en gewonnen. De eerste ontmoeting tegen London Rugby Club leverde een overwinning op met 38-32. Uitblinkers waren DIOK-speler Robert Broers en de teruggekeerde Mare Vis- Zij namen ook het merendeel van de score voor hun rekening. In deze wedstrijd brak de Hilversummer Meis op twee plaatsen zijn rechterpols. De tweede wedstrijd tegen het fysiek sterkere Oxford eindigde in een 15-8 triomf. Zilveren Molentoernooi van start leiden LFC en De Sleutels verzorgen morgenavond de opening van het traditionele Zilveren Molentoernooi van LFC. De ploe gen treden om 20.00 uur tegen elkaar aan. Het is voor de 43stê maal dat de club van de Boshüizeikade dit evenement organi seert. Dick Advocaat houdt zich in Zeist niet alleen bezig met het 'grote Oranje' maar ook met het aanstormende ta lent. Om echter op voorhand de schijn te vermijden dat hij vier dagen voor de WK-interland tegen San Marino twee heren zou dienen, liet de bondscoach zaterdagmid dag in Leiden de coaching van het 'kleine Oranje', de ploeg onder zeventien, over aan Bert van Lingen. Dick Advocaat was er incognito en hield een oogje in het zeil. morgen niettemin onbekom merd afgereisd naar Bologna, het 'onderduikadres' voor deze interland. Dat kan ook niet an ders als de tegenstander San Marino heet. Een absolute dwerg in het Europese voetbal en dus een ideale tegenstander om het doelsaldo wat op te vij zelen. Op papier een peuleschil, maar de praktijk wil daar nog wel eens van afwijken. Feye- noord ondervond dat woens dagavond nog eens in Ijsland. „Toch", danst Advocaat niet om de hete brij heen, „zou een overwinning met vijf of zes-nul heel normaal zijn. We moeten gewoon zorgen dat we heel fa natiek beginnen. En dat zullen we zo lang mogelijk moeten proberen vol te houden". De Europa Cup-resultaten van vo rige week kunnen Advocaat niet erg vrolijk stemmen. Nooit eer der kwam het immers voor dat alle Nederlandse clubs hun eer ste wedstrijd verloren. „Ik neem aan", zegt de bondscoach, „dat deze selectie begrijpt waar het om gaat. En als het moet gebeu ren, gebeurt het ook. Dat is wel vaker voorgekomen". gpd-verslaggever Dat is geen diskwalificatie van Van Lingen, maar een bewijs te meer hoezeer Advocaat zich be trokken voelt bij de toekomst van het Nederlandse voetbal. Dat is geen overbodige luxe nu het 'grote Oranje' op z'n laatste benen loopt. Maar je hoeft Ad vocaat niet te vertellen hoe groot de uitstraling voor het na tionale voetbalprodukt is als het Nederlands elftal er volgend jaar in Amerika bij is. Nu de spelers nog. Soms kan de bondscoach zich niet hele maal aan de indruk onttrekken dat de ernst van de situatie nog niet helemaal tot de internatio nals is doorgedrongen. Het is zijn taak, zo weet de bonds coach, om de spelers er in de komende dagën van te overtui gen dat het geen vijf voor twaalf is, 'maar één minuut voor twaalf. Dat is de simpele reken som met vijf verliespunten en met nog drie kwalificatieduels (San Marino uit, Engeland thuis, Polen uit) te gaan. Het Nederlands elftal is van- Toch is het een teken aan de wand en misschien wel een be wijs dat het vaderlandse top voetbal op z'n retour is. Incluis Oranje? „De kracht van een elf tal wordt bepaald door de spe lers met meerwaarde", debi teerde Advocaat al eerder een aloude voetbalwijsheid. „Die spelers hebben we, maar als die meerwaarde wegvalt, hebben we nog wel een goed elftal, maar geen superploeg meer". De bondscoach doelt daar mee op Marco van Basten, die de laatste vijf interlands niet van de partij was en ook in Bol ogna ontbreekt. En op Dennis Bergkamp. „Dat zijn jongens die een wedstrijd voor je kun nen winnen". In juni tegen Noorwegen kwam nog eens haarscherp aan het licht dat Oranje spelers mist met scorend vermogen, zoals dat in het vak jargon heet. Dat geldt volgens Advocaat niet alleen voor de spitsen, maar ook voor de mid denvelders en de spelers op de flanken. De opdracht tegen San Mari no is simpel: scoren. Het liefst heel veel. De bondscoach gaat er weliswaar niet meteen vanuit dat kwalificatie zal worden be slist op doelsaldo, maar je weet het nooit. Advocaat: „We zullen we de drie resterende wedstrij den moeten winnen om een kans te maken op Amerika". Hij gaat er vanuit dat het lukt. „We verkeren in dezelfde positie als Engeland en dat land komt 13 oktober nog bij ons op bezoek. Dat wordt de sleutelwedstrijd". Breed Tegen de Engelsen zal de selec tie er anders uitzien dan woens dagavond in Bologna. Met een aanvaller minder en een verde diger meer. „Tegen San Marino zullen we het veld breed moe ten houden, daar hebben we met Overmars en Roy de spelers voor in huis". Advocaat zag het enfant terrible van Foggia twee keer aan het werk, tegen Lazio Roma en Inter Milaan. En kwam daarbij alras tot de con clusie dat de buitenspeler heel wat beter in vorm is dan Pieter Huistra bij Glasgow Rangers. Opmerkelijke afwezigen in de selectie zijn John Bosman, met acht treffers de topscorer in de Belgische competitie, en Petei van Vossen. Niet echter vo keuzeheer van Oranje. man heeft tegen Noorwegen niet voldoende gebracht, Van Vossen was ik niet erg te spreken zoals hij tegen de No ren inviel. Hij heeft bij Ajax bo vendien geen basisplaats". Een opmerkelijk detail is dat alle nu gesel A:teerde spelers, op de keepers na, stuk voor stuk voor Oranje hebben gescoord. Alleen niet of te weinig in de thuiswedstrijden tegen Polen (2-2) en Noorwegen (0-0). Voor al de 0-0 tegen de Noren is voor Advocaat nog steeds een enor me teleurstelling. Ploeg van Kiebert alleen aan de leiding amsterdam gert-jan onvlee Vooraf had Rob Kiebert grif ge tekend voor vier punten uit de eerste drie wedstrijden. De nieuwe trainer van Rijnsburgse Boys hoopte daarbij stilletjes op vijf, maar kreeg zaterdag in Am sterdam nog een puntje meer. De met 1-0 gewonnen uitbeurt tegen Ajax bracht de score op zes uit drie, waardoor de Rijns burgers die eerder Schevenin- gen en Rozenburg al voorbleven nu zelfs alleen de ranglijst van de eerste klasse A aanvoeren. Of de Rijnsburgers ten on rechte zo hoog zijn gestegen, moet de komende weken blij ken. Achtereenvolgens fungeren Katwijk, Kozakken Boys en FC Lisse dan als tegenstander van de zo gewijzigde geelzwarte for matie. Stuk voor stuk opponen ten die aan het eind van de rit bij de eerste zes worden ver wacht. Dit in tegenstelling tot de tegenstanders die Rijnsburg se Boys in de eerste wejeen af troefde. Veel voetbal Al dient daarbij dan wel wat het nu nog puntloze Ajax betreft een slag om de arm te worden gehouden. De wijze waarop de Amsterdammers gisteren op het bijveld van het Olympisch Sta dion het voetbalspel speelden, mocht er beslist zijn. Vond ook Kiebert: „Het kan nog even du ren, maar ik ben er van over tuigd dat Ajax eraan komt. Er zit heel veel voetbal in dat elftal." Een compliment dat door colle ga Dick de Groot in dank werd ontvangen: „Ik heb er ook nog steeds vertrouwen in. Het kan niet tegen blijven zitten, de punten moeten een keer ko- QB-Noordwijk om vijf uur KATWUK De derby tussen Quick Boys en Noordwijk, zaterdag in Katwijk, begint niet om drie maar om vijf uur 's middags. Dit in ver band met het feit dat er in Kat wijk een taptoe wordt gehou den. De anderq derby, Rijns burgse Boys tegen Katwijk be gint wèl gewoon om 15.00 uur. Het met vijf invallers spelen de Ajax (De Groot: „En het zijn niet de minsten die ik mis") was dicht in de buurt een punt. Ajax had het meeste en regelmatig het beste van het spel, zodat de elf van Rijnsburgse Boys vaak voor het eigen doel te vinden was. Een gegeven waar de Rijnsburgers dit seizoen aardig mee kunnen omgaan. Niet zo gek natuurlijk. In doelman Hans Schot, Ri chard Hoogervorst en Dick Heemskerk kennen de Boys een ervaren, ijzersterk verdedigings centrum, zeker als dat, zoals za terdag, ook nog eens wordt bij gestaan door twee knap spelen de vleugel verdedigers als Mar tin den Haan en Menno Vaartjes. Middenveld Zit het achterin derhalve wel snor bij de geelzwarten, de mid denlinie en aanval baren Rob Kiebert meer zorgen. Vooral op het middenveld liet Rijnsburgse Boys het zaterdag vaak afweten. „Te onrustig, te veel balverlies," had ook Kiebert gezien. „Maar op zich is dat wel verklaarbaar. De spelers die het daar moeten maken, Klaassens en Buys, kun nen het wel, maar missen nog de ervaring. En moeten duide lijk ook nog wennen aan de hele entourage van het zaterdag voetbal." Hoewel Rijnsburgse Boys bij Ajax dus te weinig aan het bete re aanvalswerk toekwam, had de koploper van de eerste klasse A meer afstand van de oppo nent kunnen en moeten ne men. Na een hoopgevend begin (Leon Vonk strafte al in de acht ste minuut een fout van Ton Fens koelbloedig af), kregen de gasten nog een aantal goede kansen op een treffer. Vonk, Frank Vader, Steven Faber en Raymond Buis lieten die tweede goal echter liggen. Waarbij ove rigens eerlijkheidshalve dient te worden gesteld dat het de Rijns burgers ook aan arbitrale steun ontbrak. In scheidsrechter Gremmen troffen de geelzwar ten zaterdag niet alleen weer eens een scheidsrechter die zich helaas had voorgenomen de wedstrijd zonder kaarten te be ëindigen, maar ook eentje die de voordeelregel zo extreem doorvoert dat ook zuivere straf schoppen (Buis, Faber) niet worden gegeven Kansen Miste Rijnsburgse Boys derhal ve meer dan reële mogelijkhe den op een grotere voorsprong, ook Ajax kreeg een deel van de kansenkoek. Omdat Marco van Gaaien in vrije positie niets be ters kon bedenken dan tegen de binnenkant van de paal te kop pen, Kees van Oevelen zijn inzet op de lijn door Heemskerk zag gestopt en een poeier van af stand van Fens via de boven kant van de lat achter het doel van Schot verdween bleef de Ajax-teller op nul steken. Een tijdelijke zaak, zo wist trainer Dick de Groot zeker. „Het kan niet tegen blijven zit ten", herhaalde hij nogmaals. „Als de jongens er ook in blijven geloven, dwingen we het geluk vanzelf een keer af." Ajax - Rijnsburgse Boys O-l (0-1). 8. Vonk 0-1. Scheidsrechter Gremmen. Toeschouwers: 1500. Rijnsburgse Boys: Schot: Vaartjes, Hoogervorst, Heemskerk, Den Haan; Rijnsburgse Boys-doelman Hans Schot zorgt met de vuist voor opluchting. Ajacieden Marco van Gaaien en Richard Louwers en de weer uitblinkende Richard Hoogervorst (v.l.n.r.) hebben besloten aan de grond te blij ven. FOTO HENK BOUWMAN NOORDWUK CHRIS HARTMAN voetbalmedewerker Aandachtig toeschouwer bij Noordwijk-Huizen was Henny Schipper, de trainer van Noordwijk die door een auto-ongeluk zijn taak tijdelijk heeft moeten overdragen aan Piet Buter. Schipper: „Het is de eerste keer dat ik buiten ben. Ik voelde me lekker en heb mijn zwager gevraagd of hij zin had me naar Noordwijk te rijden. Woensdag moet ik me weer melden in het ziekenhuis. Dan kijken ze of de breuk -ik heb mijn borstbeen gebroken- goed ge heeld is. Is dat het geval, dan kan ik over twee weken misschien weer aan de slag bij Noordwijk. Tot dat moment ben ik van plan alle competitiewedstrijden tussen het ptibliek te volgen. Met Piet Buter heb ik veelvuldig telefonisch contact. Hij doet de wedstrij den, daar bemoei ik me niet mee. Ik wil gewoon fee ling houden met het team. Vandaar mijn aanwezig heid bij de wedstrijden." Met een teruggekeerde Schipper krijgt Noordwijk weer een trainer die praat met de pers. Iemand die op wedstrijdsituaties, tactiek en opstellingen wenst in te gaan. Buter heeft daar weinig trek in en verwijst voor dergelijke informatie naar elftalleider Yvan Hermans. „Ik heb geen zin uitspraken te doen over een team dat ik binnenkort toch weer verlaat," meldt Buter. „Ik stel me bij Noordwijk ook heel anders op dan ik nor maal als trainer zou doen. Ik ben hier veel soepeler. Als er dingen zijn die me niet aanstaan, ga ik hier niet met de vuist op tafel slaan." monte carlo anp Vrouwenvoetbal, strandvolley- bal en atb-wielrennen zijn de nieuwe sporten, die op het pro gramma van de Olympische Spelen van Atlanta (1996) staan. Dat heeft het Internationaal Olympische Comité zaterdag in Monte Carlo besloten. De ploegentijdrit over 100 km op de weg is van het program ma afgevoerd. Nederland had een goede reputatie op dit on derdeel. Twee keer veroverde een Nederlands kwartet goud. Dat was vor het eerst in Tokyo (1964) met Dolman, Karstens, Pieterse en Zoet. Vier jaar later prolongeerden Pijnen, Den Her tog, Krekels en Zoetemelk in Mexico Stad dat succes. Voor de ploegentijdrit komt een individuele tijdrit op de weg voor mannen en vrouwen in de plaats. Ook wordt in Atlanta voor het eerst een puntenkoers voor vrouwen op de baan ge houden. Gilbert Felli, de sport-direc- teur van het IOC, verklaarde dat het IOC er naar streeft vrouwen een grotere kans te geven op Olympisch niveau deel te ne men. Tevens wil het IOC meer sporten op het programma die jongeren aanspreken. Het atle- tiekprogramma voor Atlanta bij de vrouwen is uitgebreid met hinkstapsprong. Bij de wereld kampioenschappen in Stuttgart stond het nummer ook al op het programma. Acht landen zullen meedoen aan het eerste Olym pische voetbaltoernooi voor \Touwen. Strandvolleybal is in Atlanta een experiment: 24 duo's bij de mannen, zestien bij de vrouwen. Op zestien wedstrijddagen wordt er om goud. zilver en brons gestreden op 269 onder delen. Dat zijn er acht meer dan in Barcelona. Het bestuur van het IOC besloot de Spelen op vrijdag 16 juni te openen. Daar mee gaat het IOC in op een eis van de Amerikaanse televisie. De zeventiende dag levert het IOC een extraatje van 25 mil joen dollar op, ongeveer 45 mil joen gulden. Het IOC acht zich gebonden aan een maximum aantal deelnemers van 10.000. Het Internationaal Olympisch Comité heeft zeven landen het lidmaatschap verstrekt. Fran cois Carrard, algemeen direc teur van het IOC, maakte br kend dat Burundi, Kaapverdië, de Comoren, Sao Tome en Prin cipe, St. Kitts en Nevis, St Lucia en Dominica zijn toegelaten. Eerder werd bekend dat Palesti na als voorlopig lid is geaccep teerd. Dat houdt in dat Palestij nen al mee kunnen doen aan de Winterspelen van UDehammei begin volgend jaar. Vijf dagen voor de stemming over de Olympische stad van 2000. met Beijing als één der vijf kandidaten, heeft het Chniese Olympische Comité de dreiging van een boycot van Atlanta in getrokken. Hier was mee ge schermd als China de Spelen van 2000 niet zou krijgen. Tennismanager Ion Tiriac is van plan Boris Becker voor de recht bank te dagen. Dat heeft het blad Welt am Sonntag uit juridische kringen in de Verenigde Staten vernomen. Tiriac zou volgens die informatie willen proberen zijn 'melkkoe' Becker te houden aan de contractueel vastgelegde datum 31 december 1996. Becker maakte 21 juli bekend dat de overeenkomst met zijn ont dekker en manager Tiriac als ontbonden moest worden br schouwd. Tiriac was het niet eens met de eenzijdige opzegging. „Het contract is volledig van kracht. Voor 1997 kan het op geen en kele manier worden beëindigd", zei hij. Volgens de Roemeen, die dertig procent van de inkomsten krijgt, heeft hij volgens het contract nog een bedrag van 16,5 miljoen gul den van Becker te goed. De drievoudige Wimbledonkampioen heeft volgens het artikel in Welt am Sonntag sinds het begin van de samenwerking met Tiriac in 1984 in totaal 220 miljoen gulden ver diend. Toen Becker in 1986 meerderjarig werd. kwamen beiden een contract overeen voor de duur van vijf jaar. Dat werd vervolgens voor opnieuw vijf jaar, tot 31 december 1996, verlengd. De advo caat van Becker en tevens organisator van het toernooi om de Grand Slam Cup in Münchcn, Axel Meyer-Wölden, zegl vooralsnog niets van een rechtszaak tegen zijn cliënt te weten. „De hele zaak klinkt ongeloofwaardig omdat de Amerikaanse justitie in dit geval geen enkele competentie beziL"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17