Sportfondsen dreigt Veners lopen uit voor actueel corso J -W A j A buitenbad te sluiten Solexen knetteren door Voorhout Rijn- en Veenstreek Gewonden bij aanrijding Vaantje na ruimtereis terug in de Veen Motorrijder verongelukt Scholen voorgelicht over les- en projectkisten Duizenden bezoekers op jaarmarkt in Koudekerk 'MAA'NDmu 20 btPTEMBtR 1993 cert visser. 071-356430. p ndijk. 071-35641; Duizenden belangstellenden op de been ROELOFARENDSVEEN KEES VAN kuilenburg Een bloemencorso met een vro lijke noot. Zo noemde één van de bezoekers het corso van Roelofarendsveen dat zaterdag onder enorme belangstelling door het dorp trok. Een vrolijke noot. omdat de deelnemers zich hadden ingespannen om er iets ludieks van te maken. Daar naast was het toch ook een echt bloemencorso, doordat een aantal wagens ftaai was opge sierd. Maar de leut vierde geduren de anderhalf uur toch hoogtij. Bij momenten leek het wel het carnaval. Vooral door het optre den van de blaasband van DDO. Vergezeld door een groot aantal dansers en danseressen. Langs de route dan ook veel ap plaus voor het wervelende spek takel. Zoals er ook veel waarde ring was voor de thema's van sommige wagens. Bijvoorbeeld op de wijze waarop de slechte zomer op de korrel werd geno men. 'Pelleboer niet meer, het is klote met het weer', was één van de opvallende teksten, die het praalwagentje sierde. Opvallend was ook de actuali teit waarop sommige deelne mers hadden ingespeeld. De glasschervenproblemen bij bierbrouwer Heineken was een van die dankbare onderwerpen. Een in het rond plassend kerel tje met de tekst 'Maar met al die scherven in mijn fluit, spuit die alle kanten uit' oogstte veel ge lach van de toeschouwers. Ook was er veel aandacht ge schonken aan specifiek Veense onderwerpen, zoals de eventue le aanleg van de HSL, de vele verkeersdrempels in de straten en een begrafenis van het tradi tionele Veense carnaval. Door dat de huurprijs van de veiling sterk is verhoogd heeft de orga nisatie besloten om in 1994 in de Veen geen carnaval te hou den. Vodjes De klapper van de ongeveer twee kilometer lange stoet was de praalwagen van De Vodjes. Se stichting Sportfondsen Alkemade bv overweegt om het buitenbad bij De Tweesprong te sluiten. Reden hier voor is de geringe belangstelling die er het afgelopen jaar voor buitenzwemmen was. Voorzitter F. Schoonder- woerd van de stichting zegt, dat hij op nog zo'n jaar be paald niet zit te wachten. ning." Wat Sportfondsen betreft zijn de onderhandelingen met tafel tennisvereniging De Treffers voorbij. De Treffers wilde het oude binnenbad omdopen tot nieuw clubgebouw. De Treffers wilden alleen naar het Alkebad als ze een eigen kantine moch ten inrichten. Sportfondsen vindt echter dat de tafeltennis vereniging gebruik moet maken van de eigen kantine. „Wij zijn daarom met ze uitgepraat", zegt Schoonderwoerd. Voorzitter van De Treffers, H. ROELOFARENDSVEEN De stichting dient dit jaar een plan in wat er met het voorma lige 'Alkebad' moet gebeuren. Er ligt een raadsbesluit waarin is bepaald dat het buitenbad mi nimaal twee jaar na de opening van het nieuwe binnenbad moet openblijven. Dat betekent dat het bad in elk geval volgend jaar zomer nog open blijft. Schoonderwoerd wil nog niets zeggen over de invulling van het oude binnenbad. „We koersen af op een recreatieve voorzie- Klein, wijst erop dat de gemeen teraad het laatste woord in deze kwestie heeft. In elk geval is hij niet van plan om overstag te gaan. „Het Alkebad was voor ons een perfecte locatie. Als dat niet doorgaat, ontstaat er een nieuwe situatie. Nieuwbouw of renovatie en uitbreiding van ons huidige clubgebouw. We hopen op de Lucas van Leijden- laan te kunnen blijven." Het naast De Tweesprong ge legen clubgebouw van De Tref fers verkeert in slechte staat. In vesteringen heeft de club, met het oog op een verhuizing, ja renlang niet gepleegd. Zo'n tien jaar geleden werden de eerste gesprekken al gevoerd met de gemeente over een nieuw on derkomen. Het corso in de Roelofarendsveen trok ook dit jaar weer veel belangstelling. FOTO BEN DE BRUYN In het verleden won het team van rond de twaalf Veense voet ballers al drie keer de originali- teitsprijs. Dit keer namen zij de uitspraken van een logopediste over het dialect van de Veense jeugd al spottend op de korrel. Vooral als zij in de schoolklas met z'n allen de tafel van vijf in net 'Grot Veens' repeteerden, kregen zij veel applaus. De wa gen kreeg dit keer niet alleen de originaliteitsprijs, maar ook het publiek riep dit thema als beste uit. Bestuurslid Hein de Jong van het oranje-comité Juliana was tevreden over het verloop van het corso. Vooral wat betreft de enorme belangstelling voor het kindercorso, zoals de bloemen- stoet nog steeds wordt ge noemd. Hoe groot de drukte was is volgens De Jong niet te zeggen. „Ik zou ook geen enkele schatting willen doen. Maar het was gigantisch druk, zoals bij de Noordhoek. Daar stond het zwart van de mensen. Leuk voor al die mensen die er alles aan hebben gedaan om er iets geweldigs van te maken. Zoals de deelnemers. Al maanden te voren zijn zij bezig met het uit denken van allerhande ideeën. Als je dan al die mensen langs de route ziet is dat schitterend", aldus het comitélid. Vodjes: twee keer prijs roelofsarendsveen De vriendengroep De Vodjes viel twee keer in de prijzen: ze won zowel de originaliteits- als de publieksprijs in het bloe mencorso, dat dit weekeinde in Roelofarendsveen werd ge houden. De deelnemers streden in ze ven categorieën om de prijzen en wisselbekers. Paul Kuipers won in de afdeling fietsen, ter wijl Marjan Castelein de eerste prijs bij de kleine karren be haalde. Bij de kleine praalwa gens ging de eerste prijs naar Guus Bakker en bij de grote naar de vriendengroep Klein. De Jozefschool/Veenkragge werd eerste bij de scholen en de afdeling Alkemade van de Koninklijke AJgemeene Veree- niging voor Bloembollencul tuur won de eerste prijs bij de verenigingen. Jan van der Put had de mooiste reclamewa gen. Brabander rijdt tegen boom woubrugge Bij een eenzijdige aanrijding in Woubrugge is gis termiddag een 38-jarige automobilist uit het Brabantse Heeze zwaargewond geraakt. De man reed op de provincialeweg in de richting Alphen. Door nog onbekende oorzaak raakte hij in de rechterberm en draaide vervolgens zijn stuur in een heftige reac tie naar links. De auto reed over de linkerweghelft en kwam met een klap tegen een boom tot stilstand. De Brabander is door de brandweer uit het wrak bevrijd en met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd waar hij is opgeno men op de afdeling intensive care. Dronken kermisganger ramt hek rijpwetering Met een flink stuk in zijn kraag durfde een 19-jari- ge man uit Roelofarendsveen zaterdag tegen zes uur nog wel in zijn auto te stappen. Op de Pastoor van der Plaatstraat in Rijp wetering verloor hij echter de macht over zijn stuur en reed zo'n 16 meter hek en een betonnen paaltje bij de kerk omver. De man had zijn dag doorgebracht op de kermis in Roelofarends- Bibliotheek Ter Aar dicht ter aar In verband met het aanbrengen van een nieuwe vloer sluit bibliotheek De Aarlezer in Ter Aar van maandag 27 septem ber tot en met vrijdag 15 oktober. De vloer is totaal versleten. De leden van de bibliotheek mogen in de periode die vooraf gaat aan de sluiting een dubbele hoeveelheid boeken lenen voor zes in plaats van drie weken. Aanrijding met een koe ter aar Een 46-jarige Teraarse automobilist zal zich de afgelo pen vrijdagavond nog lang heugen. Op de Zevenhovenseweg reed hij rond negen uur tegen een loslopende koe. De koe kwam via de voorkant van de auto weer op de weg terecht en liep ver volgens het weiland weer in. De chauffeur bleef ongedeerd. De auto werd beschadigd. De koe hield aan de aanrijding letsel aan een poot op. Onfortuinlijke Alphenaar alphen aan den run Uit een huis aan de Haringvliet in Alphen is in de nacht van vrijdag op zaterdag de televisie en een magne tron gestolen. De totale waarde bedraagt 3500 gulden. De bewo ner kwam rond acht uur op de fiets bij het politiebureau om aangifte te doen van de inbraak. Twee uur later was hij weer te rug met de mededeling dat ook zijn Volvo was gestolen. De au tosleutels zaten in een jas die in de gang op de kapstok hing. Ook de jas was door de inbreker meegenomen. Alphenaar mishandeld alphen aan den run Een 16-jarige Alphenaar is vrijdagavond rond half elf op de Bruins Slotsingel in zijn woonplaats mishan deld. De jongen reed met zijn fiets over de singel en werd door drie knapen tegengehouden. Hij kreeg van een van hen een klap zijn gezicht. Het slachtoffer beet echter flink van zich af en deel de ook enkele tikken aan zijn belagers uit. Daarbij bleef hij zelf ook niet gespaard. Daarna maakten de drie zich uit de voeten. De Alphenaar wist de politie van alle daders een goed signale ment te geven. Motorrijder na achtervolging aangehouden alphen aan den run De Alphense politie heeft van nacht rond een uur een 27-jari- ge Alphense motorrijder na een achtervolging aangehouden. Tijdens de achtervolging van de man, die Veel alcohol had ge dronken, werden hoge snelhe den bereikt. De man wekte argwaan bij de politie door zijn vreemde rijstijl. Hij negeerde een stopteken en reed met hoge snelheid door. Uiteindelijk reed de politie de motorrijder in Aarlanderveen klem. Daarbij werd de politie auto behoorlijk beschadigd. Het rijbewijs van de dronken Alphe naar werd ingenomen. Ook kreeg hij een proces verbaal. wendig letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Een van zijn passagiers kreeg hoofd-, been- en armlet- sel. Hij werd opgenomen in het Bleulandziekenhuis in Gouda. De Alphense bestuurder en zijn 6-jarig zoontje werden overge bracht naar het AZL. Zij konden na behandeling weer naar huis terugkeren. De politie en de hulpdiensten werden door het publiek nogal belemmerd in hun werkzaamheden. De politie moest dan ook optreden om de lastige toeschouwers te weren. Bij een aanrijding op de krui sing Kennedylaan/Troubadour- weg/Parelvïsserweg zijn giste ren vier mensen gewond ge raakt. De slachtoffers zijn over gebracht naar ziekenhuizen in Leiden en Gouda. Een 34-jarige Leidenaar reed met zijn auto vanuit de Parelvissersweg de Kennedylaan op en gaf daarbij volgens een woordvoerder van de politie geen voorrang aan een auto, die werd bestuurd door een 45-jarige Alphenaar. De Leidenaar werd met in- roelofarendsveen Na een tiendaagse reis in de ruimte was zaterdag een Veens rotary-vaantje terug in Roelo farendsveen. Het vaantje had een reis achter de rug in de Eu ropese Spacelab Mission D2 van het Columbus ruimtevaart programma. Het vlaggetje is voorzien van het internationele jaarmotto 1992/1993 van rotary 'Real hap piness is helping others' en de handtekeningen van de astro nauten. Ook is er een echt heidscertificaat dat is afgegeven door het bestuur van de Duitse ruimtevaartorganisatie. Het unieke vaantje werd in het gemeentehuis van Alkema de door professor Heinz Stoe- wer overhandigd aan de voor zitter Wim Nugteren van rotary Roelofarendsveen. Stoewer werkt als manager bij de DARA (Deutscher Agentur für Raum- fahrt Angelegenheiten). De op De Kaag wonende Stoewer werkte tot voor enkele jaren bij Estec in Noordwijk. De topman bij DARA is al geruime tijd lid van de Veense rotary. Vandaar dat hij kon zorgen dat het vaan tje de ruimtereis kon meema ken. In het spacelab zeven as- Professor Heinz Stoewer (rechts) en rotary-voorzitter Wim Nugteren met het vaantje dat een tiendaagse reis door de ruimte achter de rug heeft Geheel links burgemeester Arie Meerburg van Alkemade. FOTO BEN DE BRUYN tronauten, vijf Amerikanen en diverse belevenisssen van het te keer toen het aftellen drie se twee Duitsers. vaantje. Aanvankelijk zou de conden voor tijd werd stopge- Professor Stoewer schetste in ruimtereis al in februari worden zet. Gedurende trip vloog de een kort humoristisch praatje gemaakt. Diverse keren werd de space-shuttle 159 keer rond de voor de Veense rotarians en trip op het laatste moment af- aarde en legde in tien dagen hun Engelse gasten uit Kent, de geblazen. Zoals bij de voorlaats- zo'n 63 miljoen kilometer af. Een 24-jarige motorrijder uit Wassenaar is zaterdagmiddag bij een verkeersongeval in Noordwijk om het leven gekomen. De man reed op zijn motorfiets over de Langevelderslag in de richting van het strand. In een bocht is hij vermoedelijk op de weghelft voor het te gemoetkomend verkeer beland. Daar reed op dat moment een per sonenauto, bestuurd door een 55-jarige man uit De Zilk. De motor rijder probeerde uit te wijken, maar kwam ten val. Terwijl de mo torfiets langs de auto schoof, kwam de man eronder. Hij is met spoed naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht, maar overleed daar aan inwendige bloedingen. De 20-jarige broer van het slachtoffer, eveneens motorrijder, was getuige van het on geval. alphen aan den run De gemeente Alphen aan den Rijn houdt dit jaar weer een voorlichtingsmiddag over les- en projectkisten. Leraren uit het Alphense basisonderwijs kun nen zich op woensdag 22 sep tember van 14-16 uur laten in lichten over de kisten die zij binnenkort op school krijgen. Dit heeft plaats in de raadszaal van het stadskantoor. In de kisten zit lesmateriaal voor projecten over zaken als het milieu, muziek, gezondheid, archeologie en nog veel meer. Vrijwel alle Alphense scholen hebben zich het afgelopen schooljaar ingeschreven voor activitei|ten van de gemeentelij ke milieu-educatie. Ongeveer 15.000 leerlingen kunnen zich bezig houden met het lesmate riaal wat daarbij hoort. Dat be tekent dat gemiddeld twee keer per jaar een kind een project van milieu-educatie volgt. Dat kan het maken van pa pier zijn met een papier-recy- clingset, of het volgen van de championsgroei in de herfst. nj. Het hele jaar door verhuizen op school les- en projectkisten van de ene klas naar de andere. Zo kan er een hangoorkonijn een weekje logeren in het lo kaal. Daarbij komt dan een ko- nijnehok met hooi, stro, zaagsel en voer. Verder staat een kist vol boeken, platen en ander lesma teriaal over het konijn een week lang in de belangstelling. Er zijn 18 verschillende kis ten. Titels zijn bijvoorbeeld: 'Fossielen uit het krijt' voor groep 8, of 'Het weer meten' voor groep 5 en 6. Ook de GGD heeft een kist uitgegeven, over ■gezondheid. Het themajaar '1993, het jaar van de ouderen' is zelfs vertegenwoordigd. Het Overleg Samenwerkende Oude renbonden (OSO) zal aanwezig zijn om informatie te geven over het Gilde-project. Ouderen vertellen en demonstreren kin deren hun werk. Nieuw dit jaar is de leskist van de openbare bi bliotheek. voorhout roza van der veer Een groepje Solexen raast knetterend en een blauwige walm verspreidend door de Voorhoutse Herenstraat. Ze rijden veel har der dan de 40 kilometer per uur dan waar de machines ooit voor zijn ontworpen. Maar toch gaat het de berijders niet snel ge noeg. In de bochten trappen ze heftig bij. De drukbezochte Solexenrace was zater dag de luidruchtige afsluiting van de na jaarsfeesten in Voorhout. In verschillende manches trokken ze voorbij: zwaar opge voerde, een beetje opgevoerde, 'originele' en ludieke Solexen. Bij de laatste groep ging het vooral om het uiterlijke vertoon. Zo rijdt er een EHBO'er op een wit vehikel, de plaatselijke horeca is vertegenwoordigd met een Solex met toeterende aanhanger en kratje bier, een klein model Sol^x heeft ook nog een aanhangertje en een van de racers heeft een pop, hardnekkig Maij-Weggen genoemd, achterop zijn tandem-Solex. Een ander Frans voertuig trekt een bezemkar. Erg fanatiek gaat het er bij de ludieke So lexen niet aan toe. De deelnemers zwaaien rustig naar hun familie, rijden met één hand door de bocht en verschijnen met een shaggie aan de start. Veel racers zijn uitgerust met de traditio nele lange leren jas en pothelm. Een enke ling, zoals Wouter Bos uit Medemblik die samen met enige van zijn 200 clubgenoten in Voorhout aanwezig is, heeft ook nog eens klompen aan. „Die horen erbij. De Solex was immers de brommer voor de gewone man en klompen behoorden tot de uitrus ting." Kees Marijt uit Voorhout heeft zijn klompen niet bij zich. Ook zijn pothelm heeft voor de gelegenheid maar achterop de Solex gebonden. Op zijn hoofd een wat mo dernere helm. „De pothelm doet een beetje zeer aan de randen. Het is ook al een oud je", vertelt hij. Marijt, eigenaar van drie Solexen, rijdt al leen mee met de ludieke rit. Hij voert zijn Solex niet op. Onderdelen zijn lastig te krij gen en door de Solex op te voeren gaan de nostalgische voertuigen eerder kapot. Ma rijt heeft geen zin meer om avonden achter elkaar te sleutelen en beurzen af te lopen voor onderdelen. Achterop zijn Solex een bezem om zijn aspiraties aan te geven. Bos rijdt met Maij-Weggen bij andere races Annie geheten achterop. Hij doet veel mee aan races maar rijdt ook toertochten zoals de Elfstedentocht per Solex. Hij kijkt uit naar het moment dat de Solex weer in produktie wordt genomen. Dat betekent mogelijk dat onderdelen makkelijker te krij gen zijn. Dat de exclusiviteit er af is, speelt voor hen geen rol. „Trouwens, onze Solexen mogen veertig kilometer per uur. Dat zijn brommers. Die nieuwe worden een soort snorfietsen die maar twintig kilometer mo gen", vertelt H. Houtenbos uit Hoorn. In de categorie ongelimiteerd opgevoerde so lexen won zaterdagavond Ron Mayenburg. De race voor beperkt opgevoerde Solexen werd gewonnen door Peter Mayenburg. Theo van de Nouland met de bezemkar kreeg de eerste prijs voor de ludiekste Solex, tweede werd Jan Molenkamp als EHBO'er en derde Wouter Bos met Maij-V achterop. Daarnaast was er ook een aan tal verenigingen, zoals de werk groep Noord-Ierland, Unicef en een koor present. De plaatselij ke jeu de boule-vereniging Rhy- neboule had een baan uitgelegd waar geïteresseerden een balle tje konden gooien. Gedurende morgenuren ver zorgde de plaatselijke muziek vereniging Kunst Na Arbeid en kele optredens, terwijl in de middag het dweilorkest Klap stuk uit Zoeterwoude de sfeer verhoogde. De organiserende winkeliers vereniging Middenwaard was dan ook zeer te spreken over het succesvolle verloop. Het is dan ook al zeker dat het evene ment ook in 1994 op het pro gramma staat. koudekerk aan den run De tweede Koudekerkse jaar markt in het winkelcentrum Middenwaard heeft zaterdag naar schatting 3000 bezoekers getrokken. Dat is meer dan vo rig jaar. Volgens woordvoerder Meiny Fok van de organiseren de winkeliersvereniging was dat vooral te danken aan het feit dat er dit jaar meer reclame is ge maakt voor het evenement. Ook het -mooie weer zorgde ervoor dat veel mensen een rondje over de markt maakten. Op de markt stonden 65 kra men met een breed assorti ment, zoals kleding, etenswa ren, bloemen en planten, huis houdelijke artikelen, sieraden en allerhande snuisterijen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10