'Jullie gaan zeker naar Gomorra' lfii:5Klfl'ïl Attractiepark Duinrell Wassenaar 'verwatert' Toerisme ZcCmCCmiin 80 jaar oud Space Bowls en Lazy River moeten bezoekcijfers opkrikken ZATERDAG18SEPTEMBER1993 7 N DOBBELSTEEN REISBERICHTEN 350 Jaar Kamerhop ir45In het Rijper Museum In het Houten Huis is tot en met 31 oktober een expositie te zien over de Starnmeer en het Ka merhop. Beide polders in het hartje van Noord-Holland be staan 350 jaar. Aan de hand van een aantal thema's wordt de ge schiedenis belicht. Het museum aan het Jan Boonplein (aan de rand van de historische wijk 'De Buurtjes') is op zaterdag en zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Info: 02997 - 1286. Het Rijpermuseum 'In 't Houten Huis' is op zichzelf al een beziens waardigheid. foto archief Skiën in Frankrijk Bij het Maison de la France is dezer dagen de Wintergids Frankrijk '93-'94 verschenen. Daarin een overzicht van de skimogelijkheden in de Franse Alpen en Pyreneeën. Tevens heeft het bureau een af deling ingericht waar geïnteresseerden met vragen over winter sport in Frankrijk terecht kunnen. Het Maison de la France is ge vestigd aan de Prinsengracht 670,1017 KX in Amsterdam. Daar ook kan de gratis Wintergids uitsluitend schriftelijk worden aan gevraagd. Sissi in Wenen Van de musical 'Elisabeth', waarin alles draait om de keizerin die bekend is geworden als Sissi, worden tot aan 17 april 1994 dagelijks voorstellingen gegeven in het Theater an der Wien in Wenen. Al leen op woensdag rust Hare Koninklijke Hoogheid uit. De avonden beginnen om 19.30 uur, zodat na de voorstelling nog kan worden gesoupeerd. Info: Oostenrijks Verkeersbureau, Stadhouderskade 2,1054 ES Amsterdam, telefoon 020 - 6129682. Een luchtje Van vrijdag 24 tot en met vrijdag 26 november wordt in het Veluws Museum in Harderwijk een tentoonstelling gehouden waarvan de speurhond het middelpunt vormt. De expositie is samengesteld met onder meer materiaal uit de oude Rijks Speurhondenschool in Den Haag en heet 'Daar zit een luchtje aan'. Info: telefoon 03410 -14468. Weekendje weg De prestigieuze Bilderberg Hotelgroep heeft een brochure samen gesteld met daarin meer dan 100 aanbiedingen voor onder meer een anti-slip-arrangement in Drachten, een theater-arrangement in Zwolle en een beauty-arrangement in Wolfheze. De folder heet Het Grote Genieten en wordt op aanvraag toegestuurd door de af deling Reserveringen, telefoon 08373-62222. Varen op de Vecht Vanuit Amsterdam kan iedere maandag, woensdag en vrijdag een vaartocht worden gemaakt over de Vecht. Een gids geeft nadere uitleg en in Loenen wordt op maandag en vrijdag een wandeling gemaakt door het historische centrum. De tocht begint om 10.00 uur op steiger 7 achter het Centraal Station. Terugkeer 16.00 uur. Info: Rederij Naco, telefoon 020 - 6262466. Kunstskibanen In Nederland beginnen de kunstskibanen omstreeks deze tijd aan het winterseizoen. Overal kan worden ingeschre ven voor nieuwe cursussen. Hoewel exacte cijfers ontbre ken, wordt aangenomen dat per jaar tussen de 35.000 en 40.000 mensen een of meer bezoekjes brengen aan de bijna vijftig ba nen die Nederland telt. Er zijn verschillende soorten pistes. De meeste hebben kunststof borstels, maar sinds een aantal jaren kan er ook op plastic bol letjes worden geskied (Wychen). De overdekte banen met lopen de band wórden eveneens snel populairder. In België tenslotte, vlak over de grens in Wuustwe- zel, kan in een overdekte hal op een door kanonnen aange brachte laag kunstsneeuw naar beneden worden gestoven. Directeur Paul Eberharter van de oudste kunstskibaan in Neder land, II Primo in Bergen, swingt op z'n eigen piste naar beneden, fo- Vrouwencoupé's in Eurotreinen Vanaf 26 september is het voor vrouwen mogelijk in EuroNight- treinen plaats te boeken voor een speciaal 'damescompartiment'. Voorlopig bestaat deze mogelijkheid alleen nog voor de duurdere slaapwagen. De introductie van de EuroNight-treinen vond plaats in mei van dit jaar. Er zijn er zeven. Van en naar Nederland rijdt een EuroNight-trein (de Donauwalzer) op het traject Amsterdam - Linz/Wenen. Passagiers krijgen extra's als een uitgebreid ontbijt en knabbelwaar in de slaapwagen. Luchthavens uitgebreid De luchthavens van Palma de Mallorca en Alicante zullen worden uitgebouwd. Son Sant John, het vliegveld van Mallorca, krijgt onder meer een derde afhandelingsruimte en een hotel met 424 bedden. De op een na drukste luchthaven van Spanje (12 miljoen passa giers) moet in 2000 achttien miljoen mensen kunnen verwerken. Op El Altet (Alicante) zullen de bussen verdwijnen. Het vliegveld krijgt slurfen (avio-bruggen). Ook worden aankomst- en vertrekhal van elkaar gescheiden. De modernisering begint in de herfst. La Gomera: onbekend maar steeds meer bemind Waarschijnlijk het minst bekende van alle Canari- sche eilanden is La Gome ra. Het ligt vlakbij, op zon anderhalf uur varen, van Tenerife van waar je het als een wat bol bergprofiel in het westen uit de oceaan kunt zien steken. De toerist moet varen om er te ko men, want Gomera heeft geen vliegveld nog niet. HAARLEM PETER WOLFSBERGEN Als de ferry het eiland nadert, ziet het er vriendelijk maar nogal kaal uit, met zwarte lava zandstranden, witte huisjes, ba nanenplantages en tegen de berghellingen op droge sawah's lijkende terrassen. Vergeleken met Tenerife is het nog redelijk groen en vrijwel hotelloos. Hoe wel de laatste jaren steeds druk ker bezocht (vooral door Duit sers) maakt Gomera een oor spronkelijke, nog nauwelijks door het toerisme bedorven in druk. Het is klein, zo'n 378 vierkan te kilometer. Toch lijkt Gomera groot, doordat het bergachtig is, met hoge toppen, diepe dalen en talrijke ravijnen. Die indruk wordt nog versterkt doordat het midden, het nationale park van Garajonay, begroeid is met prachtige bossen, die geheim zinnig aandoen en bedoeld lij ken om tekenaars als Marten Toonder te inspireren. Het eiland blinkt niet uit door begaanbaarheid. De intacte we gen zijn goed, maar steil en bochtig. Vooral in het westen zijn de 'obras' niet van de lucht. Tunnels worden gegraven, bochten rechtgetrokken, asfalt- lagen aangebracht. Openbaar vervoer ik er nauwelijks. Maar dat tekort wordt ruimschoots gecompenseerd door het aantal autoverhuurbedrijven en taxi 's. Rust kan je vinden op Gome ra. Er zijn twee toeristische cen tra van enig formaat. Een daar van is het hoofdstadje, lief en klein, tevens haven, San Sebas tian. Op ongeveer anderhalf uur met de bus daarvandaan ligt de Valle Gran Rey, een groot dal V/ f; La Gomera: kleine winkelboulevard met appartementen aan het zwarte strand v lijk schoon (onder). dat uitloopt op zee en een aan tal woonkernen omvat als La Playa (kraakheldere apparte mentencomplexen, een kleine winkelboulevard, restaurantjes en dat alles aan het strand), La Calera (hoger op de berg, voor namelijk wonen) en Vueltas (vissershaventje, winkeltjes). In de Valle vind je de meeste ap partementen en autoverhuur bedrijven. Wie stads georiënteerd vertier zoekt, zal in San Sebastian moe ten blijven. De natuurliefhebber reize richting Gran Rey, hoewel zelfs daar een pandje met wat onduidelijke bestemming het opschrift 'disco' draagt. Wie beide vormen verkiest en ook nog iets van de rest van het ei land wil zien, hure een autootje. of misschien zelfs een fiets (per fect gestaald kuitwerk is dan wel aanbevelenswaardig). Voor wandeltochten is Gomera ide aal, tenminste voor wie genoeg adem heeft èn vrede met het feit dat het eiland vrijwel geen vlak stukje weg kent. Wandelend heb je alle tijd om de vaak wonderlijke vegetatie te bekijken, zoals de reusachtige boomheide, of kom je langs plekken waar zich de jaren zestig herleven er een kolo nie mediterende Baghwanvol- gelingen genesteld heeft. Of langs een caféterrasje aan de rand van een diep dal, waar kat en kip in vredige naijver de kruimels van de grond dieven. Op deze en veel andere be- hartenswaardige zaken maken de reisgidsen je wel attent. Maar niet op de verlegenheid, waarin je kan raken als trouw klant van de postgiro, die enkele giroche ques wil verzilveren in Valle Gran Rey. Want: 1) het postkan toortje daar is nauwelijks te vin den; 2) eenmaal opgespoord verwijst de kantoorhouder voor deze transactie naar de hoofd stad, San Sebastién; 3) de hoofdstad is slechts tweemaal per dag, heel vroeg of heel laat, per bus bereikbaar; op een dag heen en terug per fiets is niet te doen; 4) eenmaal deze barrières via autohuur overwonnen, mag je in het hoofdpostkantoor per keer/per dag niet meer dan drie kaarten verzilveren. Men zij ge waarschuwd. Neem liever plas tic (of echt) g Maar verden geen kwaad woord over Gomera en zijn be woners, een hartelijk slag men sen, dat zich in vroeger tijden een merkwaardig kunstje eigen heeft gemaakt: men heeft er een fluittaal, het Silbo, ontwikkeld, waarschijnlijk vanwege de talrij ke ravijnen en de prima akoes tiek tussen de bergen. Heel praktisch, want die taal hoor je kilometers ver. Als La Gomera eén ding niet is ook al ziet het strand van La Playa er uit als een nudisten- kolonie dan is het wat die Amsterdammer op Tenerife dacht, na een blik op onze stevi ge wandelstappers: o, jullie gaan zeker naar Gomorra... De Kleine Zeemeermin, het beeldje dat een symbool van Denemarken is geworden, heeft haar tachtigste verjaardag gevierd. Het feest, opge luisterd met een militaire kapel, waterkanonnen en toespraken van hoogwaardigheidsbekleders, trok 2.500 belangstellenden. Jaarlijks brengen meer dan 500.000 toeristen een bezoek aan het beeld, dat' niet groter is dan een klein meisje. Miljoe nen zijn er opgeklommen om met haar op de foto te worden gezet. De tachtig jaar zijn niet zonder inci denten voorbij gegaan. In 1963 werd de kleine zeemeermin (een eerbetui ging aan Hans Christiaan Andersen, die het sprookje schreef over de dochter van een zeekoning die ver liefd werd op een prins) zelfs ont hoofd. Het hoofd werd nooit terug gevonden, zodat het moest worden vervangen. Twintig jaar later ampu teerde iemand haar rechterarm. In 1990 werd er nogmaals een po ging tot onthoofding onderno men, blijkens een snee in haar hals. Ook werd ze regelmatig beklad met graffiti. Het beeld werd v vaardigd door Ed- vard Eriksen die, omdat hij geen pro fessioneel model koi betalen, zijn liet poseren. De Kleine Zeemeermin met hoofd. foto deens verkeersbureau HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Pretpark Duinrell in Wassenaar begint zich steeds meer te profi leren als een 'natte kermis'. Het succes van attracties als de Aqua Shute en de Splash heeft directeur H. graaf van Zuylen van Nijevelt doen besluiten het water-imago van zijn park ver der te versterken. Daartoe zal het tropische Tikibad worden uitgebreid met tien nieuwe at tracties. Met de investering is een bedrag van ongeveer tien miljoen gulden gemoeid. De werkzaamheden, die op 30 augustus begonnen, zullen op 1 april moeten zijn afgerond. De officiële opening van de attrac ties, die namen voeren als Space Bowls, Cannon Ball, Fly Over, Lazy River en Wet Dancing, vindt plaats in de loop van mei. Werd er door de directeuren van de Nederlandse attractie parken tot nu toe bijna altijd in Amerika (Disney. Busch Gar dens) rondgekeken als er moest worden uitgebreid, nu is er op Duinrell sprake van een wereld primeur. De Fly Oi>er, een door het Eindhovense bedrjjf Lotec BV ontwikkelde attractie, staat nog nergens anders. Duinrell heeft ook al de langste waterglijbaan ter wereld, foto duinreil De Fly Over begint in een klein badje. Daar wordt de zwemmer opgezogen in een geheel met water gevulde buis om er na on geveer 7 seconden in een ander badje weer te worden 'uitge spuugd'. Omdat de buis van doorzichtig materiaal is ge maakt, kunnen toeschouwers de zwemmers door het traject zien spoelen. De Fly Over is uit gevoerd met allerlei veiligheids voorzieningen. Zo worden te dikke zwemmers niet tot de buis toegelaten omdat ze an ders vast zouden komen te zit ten en ook kan de attractie in geval van nood binnen enkele seconden 'watervrij' worden ge maakt. De Lazy River een ruim twee meter brede en tweehonderd meter lange 'rivier' met water vallen en stroomversnellingen wordt door Van Zuylen van Nijevelt eveneens als een pri meur beschouwd. „Je hebt er in Amerika wel een paar, maar die zijn allemaal onoverdekt. Onze Lazy River is geheel overkapt. We kunnen daardoor meer ge bruik maken van speciale effec ten. Je komt zelfs in een mist wolk terecht." De twee Space Bowls bestaan uit reuze trechters die snel (Cy cloon) of iets langzamer (draai kolk) ronddraaien. Ze worden bereikt via een 15 meter hoge glijbaan. Van Zuylen van Nije velt: „Daar heb je er in Amerika F.uropa is het nieuw. Bovendien zijn ze doorzichtig gemaakt, zo dat de toeschouwers de sil houetten van de-lichamen zul len kunnen zien ronddraaien." Van Zuylen van Nijevelt ver wacht voor volgend jaar een toename van het aantal In /oc kers. Tot nu toe konden het Tikibad (400.000 verkochte kaartjes per jaar) en het park 1 miljoen) gescheiden worden bezocht. In 1994 geldt voor heel Duinrell een en dezelfde toe gangsprijs: 21,50. REISBOEKEN Zuid-Afrika Kosmos Reisgids Zuid-Afrika. Boek dat het vooral goed doet door de handige A tot Z inde ling. Informatie gaat niet erg diep. maar is wel to the point. Merkwaardig is dat in het regis ter het Krugerpark niet is temg te vinden. Uiteraard besteedt het boek wel aandacht aan het wildreservaat. Met de platte gronden kom je niet ver. weinig foto's. Uitgeverij Kosmos, prijs 34,90. Hongarije Nelles Guides Hongarije. De Nelles Guides behoren tot de betere reisboeken die op het ogenblik in Nederland worden uitgegeven. Zeker als je de in houd afmeet aan de prijs die er voor moet worden betaald. De boeken onderscheiden zich in het bijzonder door de uitgebrei de praktische informatie. Het gevaar is wel. dat deze snel ver oudert. Redelijk overzichtelijke plattegronden, veel foto's. Re gister. Uitgeverij Het Spectrum, prijs 29,90. Sri Lanka Reishandboek Sri Lanka. Derde herziene druk van goed boek. Ouderwetse lay-out moet maar op de koop toe worden geno men. De indeling van de hoofd stukken is overzichtelijk, de landkaartjes redelijk goed gede tailleerd. Handig is de prakti sche A tot Z informatie. Druk van de foto's was bij deze uitge verij wel eens beter verzorgd. Register. Uitgeverij Elmar, prijs 34,50. Verenigde Staten Voordelig Reizen, USA. Een pil van jewelste en dan nog een vrij kleine letter ook. De informatie is op de bekende heldere wijze gerangschikt, maar blijft een beetje aan de oppervlakte. De boeken in de Voordelig-Reizen- serie wemelen van de handige tips en verschaffen de gebruiker een schat aan praktische infor matie. Je kunt je alleen afvragen hoe lang deze actueel blijft. Plattegronden ontbreken, foto's zijn slecht afgedrukt. Register. Uitgeverij Allert de Lange, prijs 37,50. Sterke toename reizen India De Taj Mahal, grootste pu bliekstrekker in India, foto in diaas verkeersbureau In 1992 bezochten 30.415 Ne derlanders India. Dat betekende een stijging van ruim 50 pro cent in vergelijking met 1991. toen 19.845 Nederlanders naar India reisden. De Indiase minis ter van luchtvaart en toerisme. Ghulam Abi Azad, die de cijfers tijdens een bezoek aan Amster dam bekend maakte, verwacht voor de komende jaren een nog grotere belangstelling voor zijn land. Ook al omdat Air-lndia. Indian Airlines en de Indian Hotel Association zijn begon nen met de introductie van spe ciale kortingen. De minister: „Vliegen naar India is nog nooit zo goedkoop geweest. Een re tour Amsterdam - Delhi/Bom bay is al te koop voor ongeveer 1200 gulden." Over gebrek aan goede accom modatie maakt Ghulam Abi Azad zich geen zorgen. Op het ogenblik heeft India 50.000 goedgekeurde hotelkamers. Dat zullen er aan het eind van deze eeuw 100.000 zijn. Bovendien is het paying guest-systeem een succes gebleken. Goed behuis de Indiërs stellen tegen een klei ne vergoeding (tussen de 6 en 30 gulden per nacht) een of meer kamers van hun woning beschikbaar. Een lijst met adressen kan worden verkregen bij het Indiaas Verkeersbureau, Rokin 9-15 in Amsterdam (tele foon 020 - 6206991

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7