Kroaten vernielen Servische dorpen Buitenland Hamburg zet trend voor 'superverkiezingsjaar' 1994 Harnas ontkent akkoord met Arafat Geen strafvermindering voor Spaanse couppleger Israëli's steeds minder bereid tot zionistische standvastigheid Rusland stelt opstandige Abchaziërs ultimatum Le Figaro: 'Libië wilde Mitterrand vermoorden' Weer terug naar huis Becky raast langs Hong Kong ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1993155 AFP Agente France Presse ANP AJgemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pre** DPA* Deutsche PresseAgentur CPD Gemeenschapen.- kePersd Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reule berlijn hans hoogenduk correspondent De 1,24 miljoen kiezers in de Duitse stadstaat Hamburg bijten morgen het spits af in de verkiezingscarrousel die komend jaar door Duitsland trekt. In het 'superverkiezingsjaar' worden in het land van kanselier Helmut Kohl niet minder dan 19 verkiezingen ge houden: voor gemeenteraden, deelsta ten, de Bondsdag en het Europese Parlement. „Wij wensen onze Hamburgse vrienden veel succes." Dat was alles wat de Duit se kanselier en CDU-voorzitter Kohl be gin deze week op het congres van zijn partij in Berlijn aan de christen-demo craten in de Hanzestad Hamburg te zeggen had. Een magere, maar realisti sche boodschap, want dat de CDU er in zal slagen de sociaal-democratische al leenheerschappij in Duitslands grootste havenstad over te nemen, gelooft nie mand. Het zijn overigens vervroegde verkie zingen die op een buitengewoon vreemde wijze tot stand zijn gekomen. Het CDU-lid Markus Wegner had bij het gerechtshof geklaagd over de onde mocratische wijze waarop zijn partij bij de vorige verkiezingen de kandidaten lijst had opgesteld. De rechters gaven hem tot veler verrassing gelijk: de ver kiezingen werden ongeldig verklaard en moeten over worden gedaan. De sociaal-democraten, sinds jaar en dag oppermachtig in de trotse Hanze stad, wijzen discreet op deze aanlei ding. Ongeveer ter grootte van de waar schuwing op pakjes sigaretten dat ro ken gevaarlijk is, staat op al hun verkie zingspamfletten: 'Het gerechtshof: de Hamburgse CDU heeft zich bij het op stellen van de kandidatenlijst ondemo cratisch gedragen'. Bijna 1,3 miljoen Hamburgers kunnen daar morgen hun oordeel over kwijt. Voor de 52-jarige sociaal-democrati sche burgemeester Henning Vorsche- rau staat de absolute meerderheid op het spel. Bij de laatste verkiezingen haalde de SPD 48 procent van de stem men, goed voor 61 van de 121 zetels. De christen-democraten van de Bonds dagparlementariër Dirk Fischer vrezen dit keer onder de catastrofale 35 pro cent van 1991 te zakken. Voor de FDP wordt het weer een spannende avond. Bij de vorige verkiezingen kwamen de liberalen net over de kiesdrempel van vijf procent. Voor de Groenen ziet het er veel beter uit. Eens was Hamburg een domein van de Groene fundamentalisten, sinds een paar jaar wordt er met succes een prag matische koers gevaren. In 1991 leverde dat 7,2 procent op, dit keer wordt tien procent niet uitgesloten. Weliswaar wordt er nergens zo goed verdiend als in Hamburg, de stad kampt net als veel andere grote streden met structurele problemen, zoals een nijpende woningnood, langdurig werk lozen, meer dan 10.000 daklozen, veel drugverslaafden en een snel stijgende criminaliteit. Het zijn dezelfde onder werpen die bij de Bondsdagverkiezin gen. volgend jaar. van beslissende in vloed zullen zijn. De onvrede over dit soort zaken biedt volgens opiniepeilingen de rechts-ex- tremistische partijen zoals de DVU en de Republikaner in bepaalde wijken een kiezerspotentieel van 20 procent. Of de ze partijen ook de sprong over de kies drempel kunnen maken, is de grote vraag. Ze treden nauwelijks in het openbaar op. Grote bijeenkomsten met demagogen als Fran^ Schönhuber van de Republikaner of Gerhard Frey van de DVU vinden niet plaats. Wel worden de Hamburgers bestookt met alle mogelij ke krantjes en folders waarin de extre misten stemming maken tegen de zo genaamde'establishment-partijen'. Met deze tactiek slaagde Frey er in het recente verleden ook in zetels te ver overen in de stad staat Bremen en in Sleeswijk-Holstein. Markus Wegner, de man die deze ver kiezingherhaling op zijn geweten heeft, is inmiddels uit de CDU gestapt en pro beert het in Hamburg met de 'In plaats van-partij'. Hamas-leider Mohamed Nazzal heeft gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman ontkend dat er een akkoord zou bestaan met Arafats 'El Fatah'. „Het is bela chelijk dat een akkoord wordt aangekondigd door slechts één van de twee betrokken partij en". aldus Nazzal. De Hamas- leider herhaalde dat zijn bewe ging heeft besloten Arafat niet te ontmoeten en geen akkoor den met hem te sluiten.. Fatah is de grootste groepe ring binnen de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO). De PI .O bereikte na geheime on derhandelingen een principe- akkoord met Israël over de in voering van beperkt zelfbestuur in dc bezette gebieden. De radi cale Harnas is fel tegen het ak koord. Dc beide organisaties kwa men volgens I I Fatah woensdag overeen onderlinge strijd te ver mijden. De afspraken werden volgens F.l Fatah in de gevange nis van Gaza gemaakt door daar geïnterneerde leiders van de twee groeperingen. De Spaanse regering heeft giste ren geweigerd couppleger Anto nio Tejero een deel van zijn straf kwijt te schelden. Tejero komt wel onder een open regi me waarbij hij overdag de ge vangenis mag verlaten. Begin deze week kwam het Militaire Hooggerechtshof van Spanje met het advies om de ex-luitenant kolonel, die inmid dels een derde van zijn straf van dertig jaar heeft uitgezeten, in vrijheid te stellen. Maar de mi nisterraad besloot na uitvoerig beraad dit advies naast zich neer te leggen. Kolonel Antonio Tejero Moli na maakte op 23 februari 1981 geschiedenis, toen hij samen met enige manschappen het parlement in Madrid binnen viel. Gewapend met een pistool beval hij de afgevaardigden op de grond te gaan liggen en schoot daarbij enkele keren in de lucht. Vierentwintig uur lang hield heel Spanje, dat via radio en TV rechtstreeks getuige was van de couppoging, de adem in. Maar al snel bleek dat Tejero weinig steun had binnen het leger en doortastend optreden van ko ning Juan Carlos deed de rest. Van de 27 couplegers, die zich voor een militaire rechtbank moesten verantwoorden, is Te jero nog de enige die in de ge vangenis zit. Tejero weigerde gratie aan te vragen en heeft nooit spijt betuigd. Armenië opent offensief in Azerbajdzjan nicosia ap Armeense troepen hebben gis teren met hevige bombarde menten een groot offensief ge opend in het westen van Azer bajdzjan. Dat meldde het Iraan- se persbureau IRNA. Het persbureau meldde uit de Azerbajdzjaanse hoofdstad Ba koe dat het Armeense offensief is gericht tegen de districten ka- zach en Tavoos. IRNA haalde het Azerbajdzjaanse ministerie van buitenlandse zaken aan dat zou hebben gezegd dat er ge- vechtshelikopters werden ge bruikt bij de aanval. Het bericht kon niet door andere bronnen worden bevestigd. Over eventu ele slachtoffers werd niets ge- zegd. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het joodse nieuwjaar is achter de rug. Voor de meeste Israëli's betekende het feest twee dagen van min op meer gedwongen familiebijeenkomsten met luid ruchtige politieke discussies. Het land is gespleten over de vraag waartoe de afspraken met de PLO uiteindelijk zullen lei den en of ze wel hadden moe ten worden gemaakt. Volgens de opiniepeilers steunt tweederde van de bevolking de vredespolitiek van premier Ra bin. Maar wie daaruit conclu deert dat de meerderheid van de bevolking nu 'links' is, heeft een scheef beeld van de politie ke verhoudingen. Rabin dankt zijn meerderheid aan een snel groeiende 'zwijgende minder heid' die de politiek en alles wat ermee te maken heeft beu is en alleen maar verlangt naar 'een normaal bestaan in een nor maal land'. Het is in het van ouds door-en-door verpolitiekte Israël een nieuw fenomeen. De groeiende groep 'vermoeide kiezers' is nu weer onderwerp van discussie onder de politiek bewusten. Die discussie bereik te op de avond van de eerste nieuwjaarsdag mijn huis in de gedaante van twee goede ken nissen. Een ouder echtpaar: hij een generaal buiten dienst, zij een rechter in ruste. Twee Israë li's van de oude stempel, die zichtbaar confuus reageerden op de gebeurtenissen van de af gelopen paar weken De oud-rechter concludeerde dat Rabin en Peres hebben toe gegeven aan 'de terreur'. Ooit behoorde ze tot de kring rondom David Ben-Goerion. Over wat er sindsdien is ge beurd, is ze het met haar omge ving nooit eens kunnen worden. Is de Arbeidspartij naar'links af gegleden, zoals ze beweert, of is ze zelf naar rechts opgescho ven? Ook haar man heeft uitgespro ken ideeën, maar hij zweeft po litiek in het schemergebied tus sen de rechtervleugel van de Ar beiderspartij en dc gematigde richting in de Likud. De oud-ge neraal luisterde vertederd naar de politieke uiteenzetting van zijn \touw en verklaarde daarna zelf ook tegen de overeenkom sten met de PLO te zijn. „Te snel en te veel, dat is mijn me ning." Pas toen ik hem een half uur la ter in de keuken uit de drankfles bediende, gaf hij een toelich ting. „Het probleem met de Is raëli's is dat ze whisky willen. En een duurder huis en een nieuwe auto. Ze willen niet wachten, alles moet nu. Rabin en Peres profiteren daarvan om hun eigen politieke redenen. De Wat kan Yasser Arafat, de lei der van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO), zich nog meer wensen? Zijn foto hangt inmiddels in de westelij ke vleugel van het Witte Huis. In de hal die naar de werk kamer van president Clinton leidt, hangen tien foto's van de ceremonie die maandag op het Israëli's van tegenwoordig kun nen het geduld niet meer op brengen." "Daarom geloven ze maar al te graag de sprookjes van Peres over een soort Europese Ge meenschap in het Midden-Oos ten. Denkt zo n man nu echt dat alle problemen in het Mid den-Oosten zijn opgelost als Is raël vredesverdragen tekent met zijn buren? Dat Israël en Syrië ineens een soort Nederland en België worden?" Maar wat de oud-generaal ziet als gemakzucht en naïviteit, omschrijft columnist Gideon Samet van het liberale dagblad Ha'artzals een 'zegenrijke men tale ontwikkeling'. Hij signaleert een nieuw bewustzijn van de jeugd, die geen belangstelling meer heeft voor de prediking van nationale concepten. Ion geren hebben volgens hem af stand genomen van vrijwel alles dat het zionistische onderwijs generatics lang in verband heeft gebracht met het beeld van het land Israël. zuidelijke gazon bij zijn ambts woning plaatsvond. De PLO en Israël tekenden toen het ak koord over beperkt Palestijns zelfbestuur in Jericho en de Gaza-strook. Arafats roem zou echter wei eens van tijdelijke aard kun nen zijn. De foto's in de hal worden namelijk regelmatig vervangen. Portret Arafat in Witte Huis Artsen zonder Grenzen beloond ceneve De internationale hulporganisatie Artsen zonder Gren zen (AzG) is onderscheiden met de Nansen-medaille. Dat maak te de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr gisteren bekend. Unh- cr prees de organisatie omdat medewerkers van AzG al twintig jaar lang met gevaar voor eigen leven naar oorlogsgebieden rei zen om vluchtelingen te helpen. AzG werd in 1971 als Médecins Saus Frontières in Frankrijk opgericht, en kent inmiddels afde lingen in België, Luxemburg, Nederland, Spanje en Zwitserland. Kuwaytse prinses wordt niet vervolgd londen» De Britse autoriteiten hebben besloten de dochter van de premier van Kuwayt niet te vervolgen. De 22-jarige prinses Maryam werd in juli op het Londense vliegveld Heathrow aan gehouden omdat ze kleine hoeveelheden heroïne, cocaïne en marihuana bij zich had. Volgens de krant Daily Mail is van ver volging afgezien omdat de Britse regering een diplomatieke rel vreesde. Militairen redden drie kinderen ringsted Nederlandse en Duitse militairen die in Denemarken deelnemen aan de NAVO-oefening Action Express 93 hebben gisteren in Nyrup, 70 kilometer ten zuidwesten van Kopenha gen, drie kinderen uit een brandend huis gered. Een Nederland se bataljonscommandant en zijn verbindingsofficier stuitten bij toeval op een man die om hulp schreeuwde omdat zijn huis in brand stond terwijl zijn kinderen er nog in zaten. Geholpen door drie Duitse militairen slaagden de Nederlanders er in hen op tijd uit het huis te halen. Franse boeren blokkeren Euro-Disney parus Franse boeren hebben gisteren het attractiepark Euro- Disney bij Parijs geblokkeerd uit protest tegen het landbouwak koord met de VS. Ongeveer 100 boeren slaagden er in het amu sementspark binnen te komen. Na vier uur actie voeren, verlie ten de boeren het park weer. De politie verrichtte geen arresta ties. Volkstelling leidt tot 'huisarrest' haarlem» Vakantiegangers die komende week de Dominicaanse Republiek aandoen, moeten rekening houden met twee dagen huisarrest. De regering van het eiland in de Caribische Zee houdt aanstaande vrijdag en zaterdag een volkstelling. Om ver warring te voorkomen wordt alle buitenlanders verzocht in het hotel of appartement te blijven totdat de ambtenaren zijn uitge teld. Rusland heeft de voor afschei ding van Georgië strijdende troepen in de autonome provin cie Abchazië een ultimatum ge steld. Als zij hun aanval op de Abchazische hoofdstad Soechoemi niet staken, snijdt Moskou de stroom- en olietoe voer af en stelt het een econo mische blokkade in, aldus het Russische ministerie van bui tenlandse zaken. Abchazië is voor zijn energie voorziening volledig afhankelijk van Rusland. Volgens de Russi sche militaire inlichtingendienst dreigt Soechoemi „vandaag al in handen van de separatisten" te vallen en dreigt de Georgi sche president, Eduard Sjevard- nadze, „heel Abchazië te verlie zen". De Abchazische opstandelin gen braken met hun aanval een zeven weken oud staakt-het-vu- ren in het gebied. Zij zeggen tot de aanval te zijn overgegaan omdat Georgische troepen zich Warschau De laatste 24 militairen van de voor malige Sovjetunie worden vandaag uit Polen terug getrokken. In totaal waren er in Polen zo'n 40.000 sovjet-militairen gelegerd. De meesten zijn eind vorig jaar al vertrokken. De Poolse president Wale sa nam gisteren al afscheid van de militairen, foto ap» czarek sokolowski VN: Bewijzen voor aanwezigheid massagraven Het Kroatische regeringsleger heeft zeker elf Servische dorpen in Krajina systematisch met de grond gelijk ge maakt voordat het zich terugtrok uit het gebied. Mede werkers van de VN-vredesmacht in Kroatië hebben zeven lichamen onder het puin gevonden. Vier van hen waren burgers. Volgens een officier zijn er bewijzen voor de aanwezigheid van massagraven. De Krajina-Serviërs gaven giste ren zelf een verklaring uit waar in de Kroatische troepen ervan worden beschuldigd zeker 50 Servische burgers op gruwelijke wijze te hebben vermoord. Vol gens het 'ministerie van buiten landse zaken' zijn deze mensen gedood in de drie dorpen in de regio Lika die vorige week door de Kroaten werden veroverd. Volgens de Serviërs worden nog 119 mensen vermist. VN-mede- werkers verklaarden eerder in deze dorpen vernielde huizen, maar geen slachtoffers te heb ben aangetroffen. Vanuit Krajina hebben Servi sche troepen gisteren het vuur geopend op de Kroatische ha venstad Sibenik. Daarbij kwa men drie mensen om het leven, zo meldde de Kroatische zender Radio Zagreb. Ook de kustste den Zadar en Biograd lagen on der Servisch vuur. De aanval was een vergelding voor de Kroatische beschieting van Knin, de hoofdstad van Kra jina, een dag eerder. Het Kroati sche leger ontkende gisteravond Knin te hebben gebombardeerd en legde de schuld bij 'Servische terroristischeeenheden'. Opstandige Servische solda ten hebben gisteren na acht da gen hun bezetting van Banja Lu ka, de belangrijkste Servische stad in het noorden van Bosnië, beëindigd. De aftocht komt na twee dagen van intensieve on derhandelingen met Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs. Karadzic is de muiters op de meeste pun ten tegemoet gekomen, aldus het persbureau Tanjug. De re bellen eisten een verbetering van hun sociale positie, de ar restatie van criminelen en oor logsprofiteurs, het aftreden van de Bosnisch-Servische regering in Pale en vervroegde verkiezin gen in de Servische gebieden in Bosnië. 'liet aan het bestandsakkoord houden. Maar volgens Sjevard- nadze misbruiken de Abcha ziërs het akkoord door een stad aan te vallen die door de terug trekking van de Georgische troepen onverdedigbaar is ge worden. Volgens de opstandelingen heeft ook Georgië zich niet aan het bestand gehouden. Het zou zijn leger niet hebben terugge trokken uit het zuiden van Ab chazië en geen einde hebben gemaakt aan de blokkade de stad Tkvarcheli. De rol van Moskou in het conflict is verre van neutraal. Volgens Georgische militairen hebben Russische eenheden, die moeten toezien op de nale ving van het bestand, de Abcha zische milities ongehinderd la ten oprukken. Maar volgens Georgische functionarissen heeft Moskou aangeboden meer troepen naar het gebied te sturen om her nieuwd bloedvergieten te voor komen. parus hans gertsen correspondent Libië heeft in 1984 geprobeerd de Franse president Mitterrand te laten vermoorden tijdens diens staatsbezoek aan de Cen traal Afrikaanse Republiek. Vol gens het Franse dagblad Le Figaro dat zich baseert op 'be trouwbare bronnen', zou de Franse geheime dienst (DGSE) de moordaanslag hebben weten te voorkomen. Volgens de krant wilde de Li bische geheime dienst Mitter rand via een aanslag met een anti-tankraket uit de weg rui men. De geheime dienst van kolonel Gaddafi had voor de uitvoering van de aanslag een Centraal-Afrikaanse dissident ingeschakeld. De Franse geheime dienst zou tijdig lucht hebben gekre gen van de op handen zijnde aanslag. De door de Libische geheime dienst gerecruteerde huurmoordenaar zou tijdens verhoren door de Franse gehei me dienst een volledige beken tenis hebben afgelegd. hong kong De tropische storm Becky is gisteren langs Hong Kong geraasd. De storm die gepaard ging met windstoten van 108 kilometer per uur heeft aan een man het leven gekost. Zo'n 130 mensen zijn gewond ge raakt. Veertien vissers worden nog vermist. Op de foto kantelt een toren van de reddingsbrigade. Een mede werker weet zich op het nippertje in veiligheid te brengen. foto reuter john harcest

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5